PORT IN 'T TECHNIEK EN TRAINING ïiijtJ Ihliütlli: iSlilSSIIÏ VRIJDAG 22 DECEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD SPORT EN SPEL. VAN WANDELEN VOOR BEGINNERS. Een bekende persoonlijkheid in de wandel sport te Haarlem zond ons de hier volgende beschouwing: Het is een zeer opmerkelijk verschijnsel, dat er direct na de Internationale Vierdaagsehe Afstandsmarschen velen zijn. die zich niet al leen tot de wandelsport voelen aangetrokken, maar spontaan besluiten het volgend jaar ook van de partij te zijn. Een dergelijk verschijn sel doet zich bijna steeds voor na de een of andere op den voorgrond tredende sportpres tatie. Hoeveel Jac. van Egmondjes zal onze Spaarnestad momenteel wel niet binnen hare muren huisvesten? Nu is het nemen van een besluit gemakkelijker dan het uitvoeren daar van en er zijn dan ook heel wat van die ad- spirant-wandelsportbeoefenaars, die wel be ginnen, maar niet volhouden, omdat zij er later tegen opzien. Te begrijpen is zulks best. Zij zien er tegen op het parcours van 45, 50 of 55 K.M. vier dagen achter elkaar af te leg gen, omdat zij niet voldoende technisch on derlegd en niet behoorlijk getraind zijn. De voornaamste punten waaraan een aan staand wandelaar terdege aandacht moet schenken, zijn de volgende: 1. Ademhaling 2. Uithoudingsvermogen. 3. Lichaamsverzorging. 4. De momenten bij de rust en bij de finish. Wat punt 1. betreft is 't het voornaamste, dat de wandelaar zich rustig voelt, niet ge jaagd en hij dus regelmatige ademhaling heeft. Heeft hij dit laatste niet. dan zal hij nooit met een gelijke en regelmatige pas loopen, maar nu eens vlug, dan weer langzaam, hetgeen zeef vermoeiend is. Niets is prettiger dan van het begin t-ot aan het eind van een marsch een gelijkmatige pas te houden. Doet hij dit niet. dan begint de wandelaar na een zeke ren tijd te slingeren, waarbij voetverstuikingen niet tot de onmogelijkheden behooren. Hij maakt zich zenuwachtig, omdat hij beangst is, het niet te kunnen volhouden, wil vaak voor z'n tochtgenooten niet opgeven en door zich te forceeren loopt hij groote kans bij de finish in elkaar te zakken, als zulks al niet eerder gebeurt. Vóór een persoon meedoet met een marsch, dient hij zich reeds goed getraind te hebben, ook al is die marsch klein, zoodat hij zich zeker voelt en bij zich zelf denkt „mij kan niets gebeuren, want ik ben goed getraind", en hiermede zijn we gekomen bij punt 2 ,,Ket uithoudingsvermogen". Als men de eerste maal aan een marsch mee wil doen. moet men niet teveel hooi op de vork nemen en vooral niet meedoen aan een marsch boven de 30 K.M. Van te voren moet men dan reeds eenige keeren getraind hebben op marschen van 20 tot 25 K.M. om zich een goede en regelmatige pas eigen te maken. Den eersten keer zal men zich na zoo'n tocht na tuurlijk stijf en pijnlijk gevoelen hierop ko men wij terug bij het punt Lichaamsverzor ging maar na eenige keeren gaat het al beter en voelt men zich na afloop volkomen fit, Men moet zoolang trainen tot men als het ware de pas mechanisch te pakken heeft. Eerst dan kan men meedoen aan een uitge schreven marsch, rustig, opgewekt en met vaste pas. Het is aan te bevelen, vóór iedere marsch een paar dagen van te voren een oefening te houden, omdat er lang niet :edere week of veertien dagen een marsch wordt uitgeschre ven. Na eenige malen de 30 K.M. geloopen te hebben kan men beginnen aan de 35 K.M., om langzamerhand over te gaan op die van 40, 50 en 55 K.M. men doet goed, niet overhaast te werk te gaan en niet te vlug te beginnen met de grootste trajecten. Het ligt natuurlijk geheel aan de constitu tie van den persoon. De een is krachtiger ge bouwd dan de ander, maar bij oordeelkundige training kan ieder toch meedoen, hetgeen be wijs vindt in het geweldig groot aantal wan delaars, waarmee nog lang niet is beweerd, dat al de deelnemers in pracht conditie zijn. Als 3e punt van belang werd door ons ge noemd ..Lichaamsverzorging". Eigenlijk is dit het voornaamste, want als de voeten niet in goede conditie zijn, wordt het ten stelligste afgeraden aan een marsch mee te doen. De voeten zijn toch immers die deelen van het lichaam welke het meeste werk te verrichten krijgen. Men ga maar eens na, hoe dikwijls de voeten verplaatst worden bij een marsch van 4o K.M., met een pas van pl.m. 75 centi meter. Men beseft dus wel, dat de voeten pri ma in orde moeten zijn. Er zijn verschillende methodes ter bestrij ding van den ergsten vijand van den wande laar, n.l. blaren. Men moet de voeten goed inwrijven met talk of speksteenpoeder, vooral tusschen de teenen. De voetzolen smere men in met ongezouten reuzel. Hierdoor maakt men deze zacht en voorkomt daarmee het ontstaan van kloven. Bij het ontstaan van kloven krijgt men zeer pijnlijke voeten, ze gaan stuk, men wondt ze tot bloedens toe met alle mogelijke gevolgen van dien, zooals mogelijke bloed vergiftiging door kleurstoffen uit de voetbe dekking enz. Zeer aan te bevelen is, zorg te dragen voor een behoorlijke voeten- en beenmassage, zoo wel vóór als na den marsch. Dit laatste is noozakelijk, wil men voorkomen, dat men langen tijd stijf en pijnlijk blijft. De massage moet op de volgende wijze geschieden: de kuit- en dijspieren altijd van onderen naar boven, dus in de richting van het hart, wrij ven. Men denke er om, niet met ongeprepareer- de handen te masseeren, deze moet men n.l. eerst met speksteenpoeder of een mengsel van b.v. 2 deelen kajaputli-olie en 5 deelen sla-olie of zoete olie inwrijven, zoodat de huid glad is, want is ze dat niet, dan masseert men het vel stuk en dit veroorzaakt schrijnende plek ken of, wat nog erger is, wonden. Natuurlijk is men na zoo'n marsch be- 1 een z.g. rijbroek te dragen, want met een langs broek heeft men bij wind last van het zwabberen om de beenen en dat wordt op den duur hinderlijk. Bij koude moet men er voor waken, goed. dik gekleed te zijn, want het is nog altijd beter flink te trar.spireeren, dan een rheumatische aandoening op te doen. Wat de kleeding voor de dames betreft, deze blijft, wat de schoenen aangaat, hetzelfde, maar het is aan te raden een blouse en een wijde rok aan te trekken. Dit staat veel leuker dan een trainingspak. Een dame kan over 't- algemeen niet zoo'n groote pas nemen als een heer. Er wordt dan ook bij een marsch altijd rekening mee ge houden dat er dames meedoen en de pas wordt dan iets korter genomen. Bij punt 4 willen we nog behandelen het doen en laten tijdens de rusten en bij de finish. Is een marsch pl.m. 30 K.M. lang, dan wordt gerust, als de helft is afgelegd, is de marsch groot-er. b.v. 40 of 45 K.M.. dan lijkt het ons het beste, eerst 2/3 van het parcours te loopen vóór men een rust van een half uur of langer neemt. Wordt de marsch 60 K.M., dan op de helft een rust van 1 uur, daarna de rest in tweeën verdeelen met een half uur rust. Zoekt tijdens de rust een goed beschut nlekje op, waar men allereerst de schoenve ters losmaakt en zoo mogelijk de beenen op een verhooging legt, zoodat zij in ruststand zijn. Na eenigen tijd gaat men wat rondloo- pen ter voorkoming van stijf worden der spieren. Wat de consumptie betreft, drinke men nooit koud, want men is warm en een te groo te afkoeling zou gevaarlijk kunnen zijn. Ten slotte nog dit: Wanneer men aan een marsch heeft mee gedaan en deze goed heeft volbracht, ontvangt men gewoonlijk een medaille of iets dergelijks. Het dragen van een enkele medaille is wel aardig, doch men hange er niet teveel op. Eensdeels maakt men daar maar schele oogen mee, anderdeels wordt men door buitenstaan ders soms in het zonnetje gezet en dat is voor den betrokkene, doch ook voor z'n tocht genooten, onpleizierig. Steller dezes hoopt en vertrouwt, dat adspi- rant-wu adelaars na lezing van dit artikel zich zullen opgeven bij de secretarissen der ver schuilende wandelvereenigingen, opdat zij mee kunnen genieten van deze mooie sport en van de altijd prettige en jolige stemming, welke bij een marsch steeds den hoofdtoon voert. December 1933. H. S. B. DAMMEN. TWEEDE KLASSE COMPETITIE NED, DAM- BOND. DISTRICT NOORD-HOLLAND. Woensdag speelde te Haarlem voor boven genoemde competitie de damclub Haarlem II tegen de damclub Zaandam II. De uitslag luidt als volgt: Damclub Haarlem II- Haarlem. -Damclub Zaandam II. Zaandam. H. A. van Abs—M. van Krieken 2—0 J. SingelingC. G. Grabijn 0—2 A. M. BerghuysJ. Garenstroom 2—0 J. P. Exel Jr.—J. Doorgeest 1—1 G. Eising Pr.P. D. Pos 1—1 M. van LeeuwenJ. Albers 1—1 C. v. d. WerffJ. Kuiper 2—0 C. Dikkeboom—D. K. Jupijn 0—2 L. P. HugesJ. Dekker 2—0 J. P. Exel Sr.,—G. de Vries 1—1 Totaal 12—8 OLYMPISCHE SPELEN. DE Xle OLYMPIADE 1936 TE BERLIJN. DE UITNOODIGINGEN VERZONDEN. Uit Berlijn: De orzanisatie-commissle voor de Xle Olympiade 1936 te Berlijn heeft thans de officieeie uitnoodigingen tot deelneming aan de Olympische Spelen in 1936 verzonden aan 52 landen. Overeenkomstig het Olym pisch gebruik heeft het Rijksministerie van buitenlandsche zaken de vertegenwoordigers der betrokken regeeringen mededeeling ge daan van de uitnoodigingen aan de verte genwoordigende Olympische organisatie in hun land. met de toevoeging, dat de Duit- sche rjjksregeering het aanvaarden van de uitnoodiging ten zeerste zou toejuichen. De tekst van de uitnoodiging luidt: „Het Internationaal Olympisch Comité heeft de stad Berlijn aangewezen als plaats voor de Olympische Spelen 1936. Dienover eenkomstig heeft de Organisatie-Commissie der Olympische Spelen de eer U uit te noo- digen tot deelneming aan de wedstrijden en feesten, die in verband hiermede van 1 tot 16 Augustus 1936 te Berlijn zullen worden gehouden". w.g. De president der Organisatie Commissie Dr. Th. Lewald. VOETBAL. DE E. D. O.'ER. We ontvingen No. 4 (vierde jaargang) van ,.De E. D. O.'er", het orgaan van de Haar- lemsche voetbalvereeniging E. D. O. Het be vat de volgende artikelen en rubrieken: De Kienavonden: Weg die bal!: Aan ons eerste elftal (een rijm op de wijs van het Turnlied» Oud en Nieuw; Wedstrijdverslagen; Ons tweede in 't gedrang; Men zegtOnze Een tip voor automobilisten; Motorraces in Australië; De komende Empire-Games in Londen; Rugby in Zuid-Afrika; Cricket in Engeisch-lndië; Geen bejaarde voetbalscheids rechters; De kwestie Kingscott; Beroepsvoetballers zonder Kerstdiner; Gallagher is weer eens boos; Twaalf wedstrijden zonder doelpunt; Rapid naar Ierland; Twee boks-kampioenen. In dezen tijd van het jaar. als de ruiten beslagen zijn of fijne regendruppeltjes het uitzicht belemmeren, hebben vooral automo bilisten en bestuurders van tramrijtuigen dikwijls moeite, ondanks het voortdurende gebruik van den ruitenwisscher, om het aan hun hoede toevertrouwde vehikel zonder on gelukken door het verkeer te loodsen. Dit euvel is op eenvoudige wijze door het gebruik van een aardappel te verhelpen. Alvorens aanhangers van de slanke lijn zich vol afkeer van deze re celen afwenden, zij hier haastiglijk medegedeeld, dat de aard appel niet gegeten moet worden, doch dat deze rauw moet worden doorgesneden, waar na men het snijvlak over de te behandelen ruit strijkt. Wanneer het glas goed is inge wreven, ondervindt men geen last meer van wasem of regendruppels. Het is echter nood zakelijk, de aardappel direct na het doorsnij den te gebruiken, zoodat het aanbeveling verdient, een aantal van deze kostelijke vruchten in de gereedschapkist mede te ne men. Na deze min of meer huishoudelijke raad gevingen, begeven wij ons wat verder van huis en wel naar Sydney in Australië, het land van de kangaroes, waar het nu volop zomer is. Op de Speedway Roj'al werden spannende motorraces gehouden tusschen Australische en Engelsche rijders, waarbij 15.000 toeschou wers aanwezig waren. Deze races vinden plaats op een sintelbaan, dus zonder opge hoogde bochten en het komt er vooral op aan, deze bochten zonder snelheidsverlies te „nemen". Daartoe is het noodig, dat de rijder op het kritieke moment met zijn achterwiel zoodanig slipt, dat de machine in de juiste richting voor het volgende rechte eind komt en dus als het ware een hoek van negentig graden op de plaats maakt. De race ontleent haar groote attractie aan de waaghalzerij bij dit experiment, als ook aan de hooge snel heid, waarmede gereden wordt. Het gade slaan van zulk een wedstrijd is echter geen onverdeeld genot, daar het opgejaagde gruis in de bochten iedereen en alles dik onder het stof legt. Ook in Engeland is dit „dirt-track- racing" zeer populair en vormt daar zelfs een ernstige concurrentie voor de windhonden- rennen, hetgeen men overigens niet anders dan kan toejuichen. Het hoofdnummer van den wedstrijd te Sydney was een team-match tusschen de Kangaroes en de London League, welke haar beste rijders naar Australië had afgevaar digd. De Kangaroes wonnen met 29 tegen 26 punten. In Augustus van het komende jaar worden in het White City Stadion te Londen, waar in zweet. Men moet zich na afloop zoo spoedig 1908 de Olympische Spelen plaats vonden, de mncpliilr vprfri^snhpri mnar ripinp riparvnnr Rrifish PImnirp H-ames trphnuriert Di.fr. is eeri mogelijk verfrisschen, maar neme daarvoor geen koud. doch lauw water. Vervolgens wrij- ve men zich goed droog met een ruwen hand doek en dan voelt men zich direct weer een geheel ander mensch. Vooral zij er ook op gewezen, dat men bij het maken van een marsch nooit nieuwe schoenen moet dragen, maar een paar dat gemakkelijk zit en liefst is voorzien van dub bele zolen, want tijdens den marsch worden de voeten gevoelig en met dunne zolen gaat men de straatsteenen en vooral het kiezel voélen, hetgeen niet alleen zeer onaangenaam is,'maar op den duur de voetzolen beleedigt. Men drage steeds hooge schoenen en zorge er voor, dat een te sterk aantrekken der veters wordt voorkomen, want anders gaan de schoenen knellen, wat ook het geval is bij het dragen van- puttee's en van elastieken om de sportkousen. Het dragen van wollen sokken- of kousen zonder stoppen is ook een. eerste vereischte. Het verdient de voorkeur een korte broek, British Empire Games gehouden. Dit is een soort Olympische Spelen voor Engeland en koloniën en de beslissing van het Federale Gouvernement van Australië om 500 pond sterling aan het steunfonds voor deze wed strijden bij te dragen, heeft in de betrokken kringen groote voldoening gewekt, temeer, daar de Britsche Olympische Association reeds 1000 pond had toegezegd. De kosten van uitzending van één deelnemer bedragen 100 pond. zoodat Australië in de verschillende takken van sport goed vertegenwoordigd kan worden, Het Zuid-Afrikaansche Rugby heeft altijd op hoog peil gestaan, waartoe men slechts de nloeg, die onder den naam Springbokken in Engeland toerde, als bewijs daarvan in her innering behoeft te brengen. Bovendien heb ben zoowel in Engeland als in ons land tal- looze Zuid-Afrikanen in Rugby-teams een leidende rol vervuld. Thans heeft de Rugby-bond van genoemd land een gedenkboek uitgegeven, hetwelk de geschiedenis van het nationale Rugby in woord en beeld op zeer interessante wijze weergeeft. Een groot aantal foto's versiert dit uit meer dan 700 bladzijden bestaande, sport- document. Alvorens den strijd tegen de op bezoek ko mende Australiërs aan te binden, is een En- gelsch cricket-team onder de beproefde lei ding van den aanvoerder Jardine thans in Britsch-Indië doende, in enkele toetswedstrij- den het bewijs te leveren, dat het moeder land in deze sport momenteel veel sterker is dan de koloniën. De eerste testmatch vond te Bombay plaats en ondanks de handicap van het warme kli maat. wisten de Engelschen een ruime over winning te behalen. Ten einde volledig te zijn. vermelden we hier de score: Britsch-In dië 219 en 258 (Amar Nath 118) verliest met: 9 wickets van Engeland 438 (Walters 78) en 40 voor 1. De manager van Glasgow Celtic, Mr. Willie Maley. is van meening, dat voetbalscheids rechters niet ouder dan 45 jaai mogen zijn. Deze opinie wordt door vele officials in Schot land met instemming begroet. Zooals men weet. bestaat in Engeland sinds eenige jaren een leeftijdsgrens, waaraan strikt de hand wordt gehouden, ook al behoort de persoon in kwestie tot de beste arbiters van het land. Van dezen maatregel werd de beroemde re feree Jaca Howcroft destijds het slachtoffer. Ongeveer twee jaar geleden hebben we in dit blad de wenschelijkheid van een derge- lijken maatregel voor het Hollandsche voet bal geconstateerd. Er zijn nog steeds scheids rechters bij eerste klasse wedstrijden, die door lichamelijke ongeschiktheid, hetzij cor pulentie of ouderdom, niet meer in staat ge acht kunnen worden, een belangrijke, snelle match te leiden. Reeds lang voor het einde komen zij adem tekort en het komt het spel allerminst ten goede, wanneer een derge lijke „veteraan" zijn roem overleeft en den kamp van uit den middencirkel tracht te be rechten. De heer Kingscott, penningmeester van de F. A. heeft op instigatie van dien bond, ont slag uit zijn functie gevraagd. De ware oorzaak blijft achter de scher men, doch wel is ons bekend, dat genoem de functionaris zich reeds sedert lang niet kon vereenigen met de alleen heerschappij van Sir F. J. Wall, den secretaris van den Engelschen Voetbal Bond. Intusschen heeft de bekende scheidsrech ter A. F. Kingscott, die twee jaar geleden nog den beker-eindstrijd tusschen Bir mingham en Wesfc-Bromwich Albion leidde, partij voor zijn vader gekozen en onmiddel lijk zijn functie als referee neergelegd. Hij wenschf. nimmer meer voor het leiden van wedstrijden in aanmerking te komen. Het Kerstfeest, dat overal in Engeland zoo luisterrijk gevierd wordt, is voor den be roepsvoetballer allerminst een tijd van ver maak en lekker eten. Integendeel, hem wachten niet minder dan drie inspannende wedstrijden met de urenlange nachtelijke reizen, daaraan verbonden. In die dagen wordt niet alleen de eerste helft van het programma van 42 competitiematches be ëindigd, doch de resultaten van dit drie- daagsch tournooi kunnen veel bijdragen tot promotie of degradatie. Zoo ooit, dan speelt in die dagen het uithoudingsvermogen een beslissende rol. Clubs met een handigen manager zijn ook hier in het voordeel, immers gedurende den zomer wordt door de managers onder ling het programma voor het komende seizoen samengesteld, en wanneer de leider eener vereeniging er dan in slaagt, een uit- en thuismatch met een team uit een dichtbij gelegen stad vast te stellen voor de kerstdagen, is dat voor zijn spelers een te waardeeren buitenkansje Hughie Gallagher, de Schot-sehe ex-inter nationale middenvoor, staat bekend als een lastig en onhebbelijk heerschap. Ook in de match HollandNewcastle United, waarin ons team een prachtige 40 overwinning' behaalde, had hij het met scheidsrechter Mutters aan den stok. In Engeland werd hem reeds de zwaarst mogelijke straf opge legd, te weten twee maanden schorsing', hetgeen gaat met inhouding van salaris. Thans heeft Gallagher weer ruzie met Chelsea's bestuur en hij weigert voor deze club uit te komen. Dat was een kolfje naar Everton's hand, welke vereeniging door de verwonding van Dixie Dean zonder geschik- ten middenvoor zit. Vooral met het oog op de komende bekerwedstrijden was het nood zakelijk, in deze leemte te voorzien en on middellijk werden de onderhandelingen met Chelsea over de ..transfer" van Gallagher ge opend Het reglement eischt namelijk, dat een speler minstens veertien dagen in dienst van een club moet zijn. alvorens hij in bekermatches mag uitkomen met de beper king, dat hij voordien in hetzelfde seizoen niet voor een andere vereeniging in dat soort wedstrijden heeft medegespeeld. Dit wordt dus Gallagher's vierde club; na het Schotsche Airdrieonians, Newcastle Uni ted en Chelsea thans Everton. Het zal wel zelden voorkomen, dat een team in twaalf opvolgende competitie-wed strijden geen enkel doelpunt scoort. Een der gelijk record werd door den Londenschen tweeden klasser Millwall gevestigd, welke club er desondanks Zaterdag j.l. in slaagde, de promotie-candidaten Bolton Wanderers met 21 te overwinnen. Millwall neemt thans na 19 wedstrijden de op één na onderste plaats in met de weinig fraaie deelcijfers: 13 goals vóór en 28 tegen. Tijdens het bezoek van de Oostenrijkers aan Schotland zijn besprekingen gevoerd tusschen de bestuurderen van enkele Iersche clubs om het Weensche Rapid op bezoek te krijgen. Het resultaat van een en ander is. dat Rapid in het voorjaar van 1934 de reis naar Dublin zal ondernemen, zoodat ook Ier land met de techniek van het Oostenrijksche spel kan kennis maken. Toni Canzoneri. wereldkampioen boksen in het lichtgewicht, behield zijn titel, door te New York den Europeeschen titelhouder Cleto Locatelli op punten te verslaan, De Italiaan Locatelli is ook in ons land bekend, doordat hij er in slaagde, Van Klaveren te overwinnen. Wanneer men derhalve ver neemt, dat de Italiaan met moeite tot het einde van den strijd tegen Canzoneri op de been bleef, kan men zich een oordeel vormen van de kansen van den momenteel in Ameri ka vertoevenden Van Klaveren, om den wereldtitel te veroveren. Het komt er op aan, het ijzer te smeden, als het heet is. Ook Len Harvey, die ver rassenderwijs het Engelsche zwaargewicht kampioenschap op den onervaren reus Jack Petersen veroverde, is deze meening toege daan. De Canadeesche neger Larry Gains had Harvey uitgedaagd, doch de nieuwe titel houder heeft geantwoord, dat hij eerst eens een genoegelijk zeereisje ging maken, waar na hij zijn rol in de nieuwe revue ,.On with the Show" moest instudeeren. Voor het ver tolken van dien rol ontvangt Harvey 700 pond sterling per week. Geen wonder, dat hij Larry Gains be leefd heeft verzocht met den wedstrijd te wachten tot de revue l"/aar laatste voorstelling zal hebben beleefd. Hij mocht eens verliezen en 700 pond per week is geen peuleschilletje, zelfs niet voor een als acteur optredende bokser. training; Op bezoek bij Kees Bruin en Com petitiestanden. De voorzitter, de heer J. H. Luijken, doet verslag van een bezoek aan Kees Bruin, die indertijd te Utrecht op zulk een noodlottige wijze zijn been brak en die nog steeds in het Ziekenhuis aldaar ver pleegd wordt. Tot ons genoegen vernemen wij dat zijn toestand vooruit gaat en dat hij veel belangstelling mag ondervinden. Van E. D. O. ontving hij o.a. een fraaie fruit mand en van scheidsrechter Bö?seken even eens een fijne doos fruit. Verder ontvangt hij veel bezoek uit Haarlem en ook van D. O. S.-besiuurders en leden. DOOR BEKLEMMENDE BENAUWDHEID LEKEN 40 TREDEN 40 K.M. „Als ik begon te hoesten duurde het wel een kwartier voor ik tot bedaren kwam. Ik was zoo vermoeid en afgemat, dat ik niet heen of weer kon. Toen ik echter met Abdij siroop begon, ging ik met den dag vooruit en na het gebruik van een flesch ben ik weer geheel de oude geworden in 4 dagen tijd. Ik klim bij ons de trap op van 40 treden zon der hoest of benauwdheid. Voor mijn zoontje, waarvoor ik verschillende middelen heb ge bruikt zonder succes, heb ik altijd een flesch Abdijsiroop in huis, welke hem di rect helpt." Zoo schrijft ons de heer D. D. v. E te A-, wiens origineele brief voor ieder een ter inzage ligt. Akker's Abdijsiroop bevrijdt de ademha lingsorganen van slijm en andere ziektever wekkende stoffen. Abdijsiroop verruimt de ademhaling, verdrijft benauwdheden, heelt de aangedane en ontstoken plekken. Onover troffen bij Hoest. Bronchitis. Influenza, Asthma. Alom verkrijgbaar. Thans per flesch f 1.f 1.50 en f 2.75. Vraagt voor gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons gestol de" Abdijsiroop) even geneeskrachtig! 35 en 60 ct. per doos. (Adv. Ingez. Med VIER AANVARINGEN IN DEN MIST. Ernstig ongeluk op de Maas EEN DOODE EN EENIGE GEWONDEN. Twee mijlen van de Engelsche kust af, ter hoogte van Dungeness, is naar Reuter meldt, het Nederlandsche stoomschip „Vulcanus" van de K.N.S.M. ten gevolge van den mist in aanvaring gekomen met het ss. „Farmain" van Guesey. De „Fermain" kreeg eenige schade boven de waterlijn. De schade aan de .Vulcanus" is vermoedelijk van geen betee- kenis. Geen van beide schepen heeft om as sistentie gevraagd. Zij zetten op eigen kracht de reis voort. Het Nederlandsche motorschip Kota T.iandi van Batavia, laatst van Londen naar Rotter dam, is naar de N.R.Ct. meldt. Donderdag avond tijdens dikken mist bij 't ten anker ko men, met het rondzwaaien nabij rood 11, ter hoogte van Maassluis aan den grond ge raakt. Het schip is een uur later zonder as sistentie vlot gekomen en is in den mist voor anker gegaan. De Kota Tjandi heeft een anker met ketting verloren. Het schip is vannacht om half één opge- stoomd naar Rotterdam. Donderdagavond omstreeks 11 uur is op de Maas bij Rotterdam een ernstig ongeluk ge beurd. Het s.s. Drechtdijk van de Holland- Amerika lijn, dat binnenkwam uit Vancou ver. is in aanvaring gekomen met het s.s. Delia, dat aan boei 24 ter hoogte van de Lek haven op stroom ligt. De Drechtdijk is na de aanvaring eerst door gestoomd, doch toen de kapitein hulp geroep hoorde van de Delia heeft hij ter stond de havenpolitie gewaarschuwd, welke met de Politieboot III ijlings naar de Delia is gevaren. Van de bemanning van de Delia zou een persoon zijn gedood, terwijl er ook eenige ge wonden zouden zijn. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. De Delia is een schip, dat onder Panamee- sche vlag vaart, Het lag reeds sinds begin October te Rotterdam in de haven. Donderdagavond omstreeks kwart voor elf is op den Nieuwen Waterweg tijdens dikken mist een aanvaring geschied tusschen het Duitsche s.s. Juno van de Neptunuslijn en het Joego-Slavische s.s. Sveti Vlaho. Eerst genoemd schip was uitgaand, terwijl het laat ste binnenkwam van Londen, meldt de Maas bode. De Juno is zoo ernstig beschadigd, dat zij om zinken te voorkomen bij Poortershaven aan den grond is gezet. De Sveti Vlaho is na de aanvaring voor anker gegaan. NA DRIE WEKEN UIT HF.T IJS. De „Trois Frères" bevrijd. MET DRIE IJSBREKERS BIJ PAMPUS WEGGEHAALD. Donderdagmorgen om negen uur vertrok van steiger 2 van de De Ruyterkade te Am sterdam de ijsbreker „IJsbeer", geassisteerd door de ijsbrekers „Havenpolitie I" en „Droog dok X". Doel van den tocht was de bevrijding van het schip „Trois Frères", dat in het ijs enkele kilometers buiten de Oranjesluizen lag ingevroren. Na een moeilijken doch suc cesrijken strijd tegen het ijs werd om circa, drie uur de ..Trois Frères" bereikt, aan boord waarvan zich bevonden een 70-jarige vrouw, drie zoons en de schipper. Tranen van ontroe ring sprongen in de oogen van de oude vrouw. De havenmeester, de heer Van de Poll over handigde een kerstpakket, waarvoor hij een inschrijving heeft gehouden. In korten tijd was de ..Trois Frères" op sleep genomen. De weg naar huis duurde niet lang. Bijna drie weken heeft de „Trois Frères ingevroren ge legen. Water was niet aan boord. Met ge smolten ijs werd koffie gezet, voedsel werd van den wal gehaald. De schippersvrouw vertelde, dat men op weg was van Amsterdam naar Groningen. Bij Elburg beseften zij, dat ze moesten omkee- ren. Ze voeren Marken voorbij. In den avond waren de man en de zoons echter doodmoe. Ze konden niet meer. Toen werd het anker uitgeworpen en de nacht afgewacht. Het ijs vroor vast, zoodat het scheepje van 140 ton ingevroren was.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5