I i VROUWE JUSTITIA. HAAR STRAFRECHTSPRAAK. ZATERDAG 30 DECEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 18 De onafhankelijkheid des Rechters. De openbaarheid der terechtzitting. Alvorens nu over te gaan tot de bespreking van de terechtzitting zelf en na te gaan wat aldaar de taak van de rechters is, wil ik eens nog eenige belangrijke punten behandelen, en wel bepalingen van zoodanig belang dat zij bij de Grondwet zijn voorgeschreven en die wij bij de behandeling van de taak oneer rechters steeds in het oog moeten houden. De twee stevige pijlers waarop het deugde' lijk bouwwerk van het Nederlan-dsche straf proces steunt zijn le de onafhankelijkheid van de Rechterlijke Macht en 2e de open baarheid van de terechtzittingen. Een groote waarborg voor de onpartijdig heid van den rechter in het algemeen en van den strafrechter in het bijzonder, bestaat hierin dat hij geheel onafhankelijk zij van de Regeering, van het uitvoerend gezag. Voor al zal dit gelden bij z.g.n. politieke misdrij ven; men denke slechts aan het recente pro ces te Leipzig, gevoerd met -betrekking tot de brandstichting in het Duitsche Rijksdagge bouw. Immers, men heeft te dien opzichte wel twijfel hooren uitspreken of de rechters, die over den brandstichter van der Lubbe en zijn medeverdachten moesten oordeelen, wel geheel vrij stonden van de tegenwoordige Duitsche Regeering. Gelukkig is die twijfel tot heden ongegrond gebleken, hoewel ik mij moeilijk kan voorstellen dat een voorzitter van een rechtscollege hier te lande zou toe laten dat een getuige, al ware die dan ook een Minister in eigen persoon, tegenover een verdachte zou optreden op de wijze als zulks ln bovengenoemd proces is geschied. Waarui spruit nu de onafhankelijkheid van onze rechters voort? In de eerste plaats omdat onze Grondwet bepaalt dat de leden van de Rechterlijke Macht, met rechtspraak belast, voor hun leven worden aangesteld. Hieronder vallen dus niet de Ambtenaren van het Openbaar Ministerie en de Griffiers, daar deze niet met de eigenlijke „rechtspraak" zijn belast. Zooals wij pas geleden ondervon den hebben is met deze bepaling alleszins be staanbaar de opheffing van Rechtbanken en Kantongerechten en ook moet men in dit voorschrift van aanstelling voor het leven niet leze een verbod, de functiën van de rechtsprekende leden der Rechterliike Macht aan een leeftijdsgrens te binden. Wij weten dat ook nog onlangs deze leeftijdsgrens is be paald op 70 jaar. Het zal voor een Ieder duidelijk zijn dat een dergelijke bepaling van benoeming voor het leven slechts bevorderlijk kan zijn voor een onafhankelijk oordeel van den rechter, dat hij m.a.w. niet bevreesd behoeft te zijn voor schending van zijn ambtelijke positie indien hij een vonnis mocht wijzen, dat niet welge vallig zou zijn aan de Regeering, Geheel an ders is de positie van de Ambtenaren van het Openbaar Ministerie. Dezen hebben de beve len op te volgen van den Minister van Justi tie: wel gaan deze bevelen meestal langs den z.g.n. hierarchiscben weg (Ministerie, Procu reur-Generaal, Officier van Justitie, Ambte naar O. M. bij het Kantongerecht)maar hier laat de wet de mogelijkheid open dat een dier genoemde functionarissen, die zou wei geren aan het verlangen van den Minister of van ziin directen chef te voldoen, rechtstreeks door de Regeering ter verantwoording kan worden geroepen. Nu moet men uit het bovenstaande weer niet afleiden dat de leden der Rechterlijke Macht, dus ook zij die voor hun leven zijn benoemd, geheel onaantastbaar zouden zijn. Ook hiertegen heeft de wetgever terecht ge waakt, dat wij b.v. geen rechtbank zouden kunnen krijgen aan welke de rechtspraak niet meer met vertrouwen zou kunnen wor den opgedragen, door de verschillende geval len op te sommen waarbij ontzetting of ont slag uit hun ambt kan geschieden. Doch en hierop komt het aan de onafhankelijk heid en daarmede de onpartijdigheid van den rechter wordt daardoor niet aangetast, want die ontzetting geschiedt niet direct door het uitvoerend gezag maar door den Hoogen Raad der Nederlanden en wordt steeds voor afgegaan door een procedure vóór dat college op vordering van zijn Procureur-Generaal en waarbij de belanghebbende alle gelegenheid zal hebben gehad de vordering tot ontzetting of ontslag te bestrijden. Als redenen van ontzetting uit hun ambt zullen kunnen gelden o.a. veroordeeling we gens misdrijf tot gevangenisstraf of hechte nis: faillisseemn-t, wangedrag of onzedelijk heid en verder wegens overtreding van ver schillende andere wetsbepalingen b.v. waar bij hun een vast en voortdurend verblijf ■wordt aangewezen, terwijl de Hooge Raad hen zal moeten ontslaan bij gebleken onge schiktheid door ouderdom of ziekte, wanneer zij onder curateele zijn gesteld, of wegens de aanvaarding van een ambt of betrak.-' onvereenigbaar met het lidmaatschap der Rechterlijke Macht. Ook deze bepaling, nl. dat de leden van de R. M. niet tevens kun nen worden aangesteld tot advocaat, procu reur of notaris, noch tot eenig ambt waar aan een vast salaris is verbonden heeft me degewerkt tot de overal in den vreemde alge meen erkende groote onafhankelijkheid van den Nederlandschen rechter. En tenslotte kan men daarbij nog als een voorname factor beschouwen, dat de bezoldiging van de leden der R. M. door den wetgever bij een afzon derlijke wet wordt geregeld. Niettegenstaan de deze geboden gunstige gelegenheid is de wetgever er echter nog niet toe kunnen over gaan om ten opzichte van de Rechterlijke Macht een uitzondering te maken en haar leden wat betreft de bezoldiigng niet verder mee te voeren in het funeste nivelleerings- systeem. Niet alleen om de belangrijkheid en de verantwoordelijkheid van het ambt, doch vooral met het oog op de bovengenoemde onmisbare factoren voor een goede recht spraak onafhankelijkheid en onpartijdig heid in verband met het verbod om an dere bezoldigde ambten te bekleeden, is de vraag zeker gewettigd of die bezoldigingen van de leden der R. M.. welke, vergeleken bij die in ar.dere landen, toch al aan den lagen kant zijn, niet eens ernstig moeten worden herzien. Zooals in den beginne van dit artikel reeds door mij is opgemerkt is de tweede pij ler, waarop onze strafrechtspraak rust, de openbaarheid der terechtzittingen, welk grondwettelijk voorschrift vooral aan het welwillende deel van ons volk een groot ver trouwen heeft verschaft in die rechtspraak. In tegenstelling met het opsporingsonder zoek en het Gerechtelijk Vooronderzoek heeft het eindonderzoek door de Rechtbank in den regel in het openbaar plaats. Wel bestaan hierop eenige uitzonderingen, zooals wanneer het strafzaken betreft tegen verdachten be neden de 18 jaren z.g.n strafrechtelijke minderjarigen en wanneer de rechter om gewichtige bij het proces-verbaal der zitting te vermelden redenen mocht bevelen dat de zaak geheel of gedeeltelijk met gesloten deu ren zal worden behandeld. Dit zal in den re gel plaats hebben wanneer de zaak van ze- denkwetsenden aard is. of wanneer de open bare orde dreigt te worden verstoord, doch ook in deze zaken zal toch de uitspraak van het vonnis weer altijd ln het openbaar moe ten geschieden. Ook worden verder in het algemeen tot bijwoning van een openbare terechtzitting niet toegelaten minderjarige personen bene den de 18 jaren. Dit voorschrift, zegt men, is gemaakt om den ver derf elij ken invloed te weren welke blijkens de ervaring het bezoe ken der publieke tribune, vaak voor kinderen een leerschool van misdadigheid, op deze kan hebben. Gelukkig begint men in den laatsten tijd dit gevaar ook in te zien ten opzichte van de bioscoop met haar filmen uit de z.g.n. misda digerswereld. Met die openbaarheid der terechtzittingen staat natuurlijk in direct verband de taak en de invloed van de Pers, en ik mag dan ook niet nalaten daaromtrent eenige opmerkin gen te maken hoewel ik mij bewust ben mij hier op glad ijs te wagen. Zooals men dagelijks kan constate eren worden ln bijna alle couranen lange of kor tere verslagen gegeven van strafzittingen, en vooral wanneer het een „cause celèbre" be treft, of een zaak met een politiek tintje, worden heele kolommen daai-mede gevuld. Nu wordt zeer verschillend over het nut dier persverslagen, geoordeeld en velen zijn bereid dat nut reeds te aanvaarden door het feit, dat het publiek die verslagen gaarne leest, evenals die van voetbal- en worstelwedstrij den. Ik zal daarop niet verder ingaan maar wel daaraan toevoegen, dat het toch ook zijn nut kan hebben dat het publiek door die verslagen in kennis wordt gesteld met en ge waarschuwd tegen verschillende delicten, waarvan het ook ieder oogenblik het slacht offer kan worden (ik denk hier b.v. aan ver schillende oplichterstrucs)Doch dan moet ik toch daaraan direct een voorwaarde ver binden en wel deze, dat de pers zelf zorg drage voor goed ontwikkelde verslaggevers die ..begrijpen" wat er op zoo'n terechtzitting voorvalt en die het er alleen cm te d-oen is een zoo juist mogelijk en geregeld relaas van het gehoorde weer te geven en vooral niet het sensationeels op den voorgrond te schui ven, aan welke fout sommige bladen zich helaas nog al eens schuldig maken. In dat geval sticht een verslaggever meer kwaad dan goed. Ik geef direct toe, gemakkelijk werk is het niet, doch wanneer een persvertegen woordiger het verhandelde ter terechtzitting niet begrijpt omdat hij niet juridisch onder legd is, of, wat ook veel voorkomt, indien hij het gesprokene niet zuiver heeft verstaan, dan zal hij zijn blad een betere dienst be wijzen door niets te schrijven dan zijn fan tasie den vrijen loop te laten of de gespro ken woorden uit hun verband te rukken. Ik heb mij bij het lezen van zulk een verslag van de behandeling van een strafzaak, die Ik toevallig had bijgewoond, wel verbaasd over het geringe verantwoordelijkheidsgevoel van verslaggevers die door dat zij de behandel stof niet konden bevatten, in hun'overdre ven ijver den President van de Rechtbank de zonderlingste vragen lieten stellen, het Open baar Ministerie de grootste juridische blun der lieten slaan en den verdediger een plei dooi lieten houden, waarmede diens reputa tie geenszins gebaat werd. Ook en eigenlijk in de eerste plaats zal de pers er steeds voor moeten waken, dat de be langen van den verdachte en van diens na bestaanden zoo weinig mogelijk door haar toedoen worden geschaad, het leed dat de verdachte en met hem zijn verwanten moeten ondergaan door de door den rechter in alle onpartijdigheid en vaak niet te vermijden gestrengheid opgelegde straf is al groot ge noeg en behoeft niet nog eens verzwaard te worden door courantenberichten waarin zon der eenig nut op weinig van medegevoelen getuigenden en tactlooze wijze de naam en de positie van den verdachte zonder eenige camouflage worden vermeld. En wat voor nut, vraag ik mij af, hebben toch die foto's in de dagbladen van verdachten? Heeft men zich wel eens afgevraagd wat er in het bin nenste van zoo iemand, al heeft hij dan ook een misdaad begaan, moet omgaan, wanneer hij ook buiten de rechtzaal, geboeid vaak. tusschen zijn bewakers in, als een weerlooze eenige fototoestellen op zich gericht ziet? Ik vind het zeer verkeerd. En al meen ik gelukkig te kunnen constateeren dat hier te lande wel bij de meeste rechtscolleges het fotografeeren of teekenen op de terechtzit ting steeds wordt verboden zulk een ver bod moest geheel overbodig zijn. Nogmaals, de pers kan er dus zelf veel toe bijdragen dat het voorschrift van de open baarheid der strafzittingen de mooie en hoo- gere beteekenis behoude die de Wetgever daaraan heeft willen toekennen, en dat in het algemeen een goede verstandhouding en nuttige samenwerking blijve voortbestaan tusschen Vrouwe Justitia en haar zelf als Koningin der Aarde. EEN JURIST. Bijschrift: Wij deelen de opvattingen van onzen mede werker omtrent de taak van de pers inzake publicatie van het strafproces. Zijn cri-tiek omtrent foto's van verdachten betreft na tuurlijk de behandeling in openbare zitting. Tijdens het vooronderzoek kan de pers vaak belangrijke diensten bewijzen door het pu- bliceeren van foto's niet alleen van voort vluchtige misdadigers, die tengevolge van zulk een publicatie vaak herkend en aarnge- houde nzijn, maar ook doordat herkenning van het portret in de courant de aanmelding van belangrijke getuigen tot resultaat heeft. Het verslaggeven door deskundigen passen wij in dit blad reeds sinds jaren als regel toe. Red. (Adv. Ingez. Med.) BINNENLAND OP DOUANECOMMIEZEN INGEREDEN. ANDERHALF JAAR DE EISCH. Een 21-jarige monteur te Wellerlooi, thans gedetineerd heeft voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch terecht gestaan omdat hij 14 October te Well getracht heeft de kom miezen B. Prins en P Har tog van het leven •te berooven door opzettelijk zijn vrachtauto op hen in te rijden, toen zij stopteëkens gaven. Verdachte beweerde niet de bedoeling te hebben gehad de kommiezen aan te rijden. De ambtenaar van het O.M. achtte poging tot doodslag bewezen. De eisch luidde 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. Roobol uit Arnhem be toogde, dat in verdachte iets sportiefs zit wat het smokkelelen betreft. Wat verdachte wordt ten laste gelegd is niet strafbaar. Er is in de wet niet in voorzien. PI. conclu deerde vrijspraak en vroeg onmiddellijke in vrijheidsstelling. Deze werd geweigerd. Uitspraak 11 Januari. VERLENGDE CONTINGENTEERINGEN. Vernieuwd is voor een jaar de contingen- teering van den invoer van kousen en sokken van naaigaren, van tapijten, van electrische geleidingsdraad, van boter en ongesmolten dierlijk vet. NIEUW ONDERZOEK IN SCHIJNDELSCHE MOORDZAAK. Tegen een logementhouder te Oosterhout, thans gedetineerd, was door het O. M. bij de Bossche rechtbank 6 jaar gevangenisstraf geëischt, omdat hij op 28 Augustus J. Schelle uit Tilburg te Schijndel heeft doodgeslagen. De rechtbank heeft een nieuw onderzoek ge last. N.S.B. ook voor de gemeente-ambtenaren en provinciale ambtenaren verboden is of ver boden zal zijn. O.a. de provincie Utrecht heeft zich bij de rijksregeling aangesloten, zoodat ook ir. Mus- sert zijn ontslag zal moeten nemen als hoofd ingenieur van den provincialen waterstaat. De Perhimpoenan Indonesia is een uiterst links georiënteerde nationalistische vereeni- ging hier te lande, waarvan voornamelijk hier studeerende inlandsche jongelieden hd zijn. Zij heeft indertijd van zich doen spre ken, toen tegen den voorzitter Mohamad Hatia en enkele andere bestuursleden een vervolging wegens opruiing is ingesteld. Zij zijn toen vrijgesproken op grond van de over weging, dat opruiing tegen de Indische over heid in Nederland niet strafbaar was. Bij het onderzoek bleken enkele bestuur ders geld ontvangen te hebben van den in Moskou vertoevenden communist Semaoen, doch van and-ere relaties met communisten is toen niets gebleken. REHABILITATIE GEVRAAGD VOOR MONTEUR. SYNDICALISTISCHE VAKBOND PROTESTEERT. TWEE JUBILEERENDE BISSCHOPPEN. Naar de Maasbode meedeelt, zal Mgr. A. F. Diepen bisschop van Breda 7 Juni 1934 zijn gouden priesterfeest vieren. Mgr. Dr. J. H. G. Lemmens, bisschop van Roermond zal 26 Augustus 1934 den dag her denken, waarop hij voor 25 jaar tot priester werd gewijd. N. S. B. OOK VOOR ANDERE AMBTENAREN VERBODEN. Indien lagere organen Rijks regeling volgden. IR. MUSSERT ZAL MOETEN AFTREDEN. Bij het verbod voor ambtenaren om lid te zijn van de nationaal socialistische beweging en de Perhimpoenan Indonesia teekent de N.R.C. aan: De N.S.B. deelt dit lot thans met de andere fascistische partijtjes en met links-revolu- tionnaire partijtjes, zooals de Communisti sche Partij, de Onafh. Soc. Partij en de Rev. Soc. Partij. (De S.D.A.P. is alleen verboden voor de onder het departement van defensie ressorteerende burgerlijke en militaire amb tenaren). Totnogtoe was de N.B.S. slechts verboden voor de militaire ambtenaren, den Bijz. Vrijw. Landstorm en de Burgerwacht. Het gevolg van deze wijziging van de be schikking van minister Colijn zal zijn, dat in alle gemeenten of provincies, waar men zich bij den maatregel van het rijk heeft aange sloten of voornemens is zulks te doen, de Het dagelijksch bestuur van den Ned. Fed. Bond van Personeel in Openbaren Dienst heeft een motie aangenomen, waarin staat, dat duidelijk is gebleken, dat op grond van losse vermoedens tot de inhechtenisneming van den monteur bij de Amsterdamsche telefoon is overgegaan; dat het die arrestatie ten zeerste willekeurig en van wederrechtelijken aard acht; dat het de aanhouding en de verdacht makingen beschouwt als een nieuwe uiting van nationalistische zijde om de vrije meening van het socialistisch voelende deel der bevolking te beknotten en het links georiënteerde en georganiseerde overheidspersoneel uit den openbaren dienst te ontslaan. Het dagelijksch bestuur protesteert met de meeste klem tegen de gevangenhouding van den monteur en eischt diens algeheele rehabilitatie, benevens een schadeloosstelling waardoor het hem en zijn gezin aangedane leed althans eenigszins kan worden verzacht; en voorts zuivering van de blaam, welke door deze in arreststelling op het links georganiseerde overheidspersoneel is geworpen. AANSLAG OP EEN BURGE MEESTER. TWEE SCHOTEN, DIE GEEN DOEL TROFFEN Op den burgemeester van Eede in Zeeuwsch Vlaanderen is Donderdagmiddag een aanslag gepleegd. Toen de beurgemeester, de heer Buzeijn na afloop van zijn ambtsbezigheden naar huis terugkeerde, werden plotseling twee schoten op hem gelost, die echter geen doel troffen. Als vermoedelijke dader is iemand uit Malde- gem (België) door de politie van Aardenburg in hechtenis genomen. De reden tot dezen aan slag zou een oude veete zijn. SOC. KUNSTENAARSKRING EN S. D. A. P. Het bestuur van de Socialistische Kunste naarskring zendt ons de volgende motie: De laatste gehouden ledenvergadering van den S.K.K. te Amsterdam nog eens bespre kende het besluit van het partijbestuur der S.D.A.P. om het lidmaatschap van den So- cialistisch-en Kunstenaarskring onvereenig baar te verklaren met dat van de S.D.A.P. en het uittreden tengevolge van dat besluit van enkele SJ>.-A.P.-leden uit den S.K.K. stelt andermaal vast dat de S.K.K. onwrik baar blijft staan op het standpunt in den klassenstrijd, zooals dat in zijn beginselver klaring van 1931 is vastgelegd: betreurt dat de S.D.A.P.-leden in den S.K.K. nagelaten hebben in de SJD.A.P. zelve de arbeiders tegen het besluit van het partij-bestuur der SD.A.P. te mobiliseeren, om-dat dit besluit een wig drijft in de eenheid van kunste naars en arbeiders en bovendien de een heid tusschen de socialistisch gezinde kun stenaars volledig verbreekt; spreekt zijn. verontwaardiging uit over de houding door de uitgetreden leden aangenomen en besluit krachtiger dan ooit de organisatie van de S.K.K. ter hand te nemen. PRIESTERJUBILEA IN HET BISDOM HAARLEM. Volgens de Msb. komen in het Bisdom Haar lem in 1934 de volgende priesterjubilea voor. 50 jaar priester: 15 Aug. Mgr. dr. G. van Nooi't, Deken van Amsterdam. Mgr. dr. Th. Vlaming, Emeritus Officiaal, Heemstede. 40 jaar priester: 17 Februari J. Bruning, Em. Past. Heemstede. St. Bavo Gest., F. Wassen, pastoor te Bennebroek; 15 Aug. F. C. van Beu kering, Pastoor te Haarlem (H. Jos.), J. E. v. d. Meer, pastoor te Velsen-Driehuis, G. Water reus, pastoor te Noordwijkerhout (H. Victor). 25 jaar Priester: 15 Aug. F. Cornet, pastoor te Haarl.meer (H. Franc. v. S.), A. v. Eeden, pastoor te Haarlem (Oud-Schoten) (H. Bavo), N. Sentenie, pastoor te Lisse (H.H. Engelbew.), J. Speet, pastoor te Houtrakpolder. 121.2 jaar Priester: 10 December: C. Hen- ning, leeraar Sem. Hageveld, Heemstede. H. Roelvink, kap. te Bloemendaal. 25 jaar pastoor: F. C. van Beukering, pas toor te Haarlem (11 Dec.), T. J. M. Wassen, pastoor te Bennebroek (30 Juli). Eenige dagen geleden zijn te Oss weer vier inbraken gepleegd en alsof dit niet genoeg was, zijn er Donderdag nog twee voorgekomen. NIEUWS UIT INDIE. WAT DE SALARISREGELING BETEEKENT. LOON MEER ACHTERUIT DAN LEVENSONDERHOUD. BATAVIA, 29 Dec. (Aneta). Voor een zestigtal vertegenwoordigers der verschillen de ambtenaarsvereenigingen heeft Mr. Dr. J. A. M. van B-uuren een mondelinge toelichting gegeven op het herziene bezoldigingsbesluit Burgerlijke Landsdienaren, waaruit bleek, dat dit voor de ambtenaren, behoorende tot de vroegere A-groep een achteruitgang van ge middeld 30.6 procent, beteekent. Voor de vroe gere B-groep bedraagt die achteruitgang 32.99 procent en voor de vroeger C-groep 30.23 procent. Spreker deelde mede, dat het onderzoek naar de kosten van levensonderhoud van een groot aantal gezinnen o.a. had uitgewezen dat sinds 1925 de daling van den levens standaard over de geheele linie minstens 25 procent had bedragen. Aan kantoorpersoneel zal in de toekomst zwaardere eischen worden gesteld. Klerken zullen een Mulo-diploma moeten bezitten. Commiezen zullen een dienstexamen moeten doen. De betrekking van assistent-resident lste klasse wordt een keuze-betrekking. Verlenging van den pensioensgerechtigden, leeftijd tot na 50 jaar is in overweging, even als verlenging der periode, welke als pensioens grondslag dienst doet. Voorts ligt degressie in de hoogere pensioenen in het vooruitzicht. Spreker kondigde een herziening der wacht gelden aan alsmede een woningregeling en een regeling der geneeskundige behandeling. SCHEEPVAARTBERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Narenta, Rotterdam n. Vancouver 27 v. Cristobal. HALCYON LIJN. Stad Arnhem, Melilla n. Rotterdam, p. 29 Ouessant. Stad Dordrecht, 27 v. Bagnoli n. Melilla en Rotterdam. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Meerkerk (thuisreis) 29 te Genua. Ouderkerk, 29, van Antwerpen te Pernis. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Klipfontein (uitreis) 28 Dec. van Mom- bassa. Randfontein 29 van Beira te Rotterdam. Heemskerk 28, van Rotterdam te Ham burg. HOLLAND—WEST AFRIKA LIJN. Maaskerk 28 van Hamburg' naar Amster dam. Amstelkerk (uitr.) 28 van Victoria (W.A.) NED. IND. TANKSTOOMBOOT MIJ. Scopas 19 van Curacao naar Gibraltar v.o., Marseille en Vado STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Hector, Japan naar Rotterdam 29 te Pe- nang. Menestheus, Japan n. Rotterdam, 29 te Shanghai. Antenor, Dairen n. Rotterdam 27 te Londen vertr. 2. Atreus, Batavia n. Hamburg 27 van Londen Bellerophon, Batavia n. Liverpool 27 te Havre. Polydorus 29 van Bremen te Amsterdam. Trollus, Batavia n. Amsterdam 28 van Pt. Said. Melampus, Batavia n. Amsterdam 29 v. Pt. Said. City of Evansville, Dairen n. Rotterdam 28 te Singapore. MIJ. NEDERLAND. Madoera, uitr. van Perim, 29. K N. S. M. Barneveld, 28 te Antwerpen. Bennekom, 28, van Amsterdam naar Cu racao. Berenice, 28, te en van Jaffa naar Maifa. seer-d. Calypso. 28, 1.00 Cape Finistèrre gepass. Ceres. 23, te Constantza. Deucalion, 29, 4.00 te Hamburg. Juno, 28, 17.50 Lydd gepass. Merope, 28, te Amsterdam. Orpheus, 28, van Kopenhagen naar Aar- hus. Perseus, 29, te Aarhus. Poseidon, 23 te Kiuluk; 27 van Kiuluk naar Cavalla. Saturnus, 27, van Piraeus naar Salonica. Venezuela, 28 te Amsterdam,

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 18