IE IL LEZERESSEN EN LEZERS DE PELIKAAN NADERT. AFSCHEID. jké Be£m$éjkste 51e Jaargang No. 15496 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 30 December 1933 HAARLEM S DAGBLAD Directie; P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur; ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week f 0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. 0.65 franco per post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14S25 Postgiro 38810 ADVERTENTIëNj.5 regels 1.75, elke regel meer f035. Reclames f 0.60 per regeL Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer f 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels 0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a con.tant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Duim f250.- Wijsvinger f 150-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000—. Overlijden f 600—, Verlies van Hand, Voet of Oog f400—. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75—, Verlies andere vinger f30—. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT EN TWINTIG BLADZIJDEN. HAARLEM, 30 December. Vierendertig. Het vierendertigste jaar dezer eeuw staat voor de deur. Wat zal het ons "brengen? In elk geval in den zomer de herdenking van het feit, dat de wereld twintig jaar geleden in een ellende dompelde, waaruit zij nog al tijd niet verlost is. Verwarring en ellende voor mijzoowel als voor zoo menigen anderen journalist, is het een wonderlijke gedachte dat wij daar gedurende vrijwel onze geheele loopbaan in hoofdzaak over hebben moeten schrijven. Ik was een beginneling in het vak, een jongen eigenlijk nog, toen de oorlog begon. De jaren daarvóór, de wonderlijke rust die toen heerschte, kan ik mij nauwe lijks meer voor den geest halen. Het was toen heusch zoo'n voortreffelijke maatschappij niet: er bestond ook toen veel onrecht, er waren ook groote misstanden, en er werd ook door velen geleden. Maar wat mij er van bij gebleven is, in tegenstelling met de afbraak die erop volgde, was het vertrouwen in zoo vele levenswaarden, dat niet alleen bij de jeugd maar ook bij de ouderen van dien tijd bestond. Vertrouwen in het gezinsleven, in de toekomst van de jeugd als zij maar flink wilde werken en haar plicht in de wereld doen. Vertrouwen iniaat ik maar niet pogen om een opsomming te geven, die al leen de bittere tegenstelling met het Heden zou verscherpen. Men praat over een crisis die in October 1929 begon. Dat is kortzichtig. Die laatste vier jaren gelden alleen de economische in eenstorting. De wereldcrisis, die „in wezen een vertrouwenscrisis is", zooals zoo vaak en in zooveel toonaarden is betoogd, begon op 31 Juli 1914. De oorlog bereikte oneindig veel meer dan de slachting van ettelijke millioenen mensehen en de vernietiging van een enorme totale waarde aan materieel bezit. Het is mis schien maar een geluk dat dat niet in sta tistieken is vast te leggen, zoodat de meeste nrenschen het ook maar vagelijk beseffen. 1934 zal zich wel weer kenmerken dopr tallooze beroepen op de jeugd. Het is ge bruik geworden, zich bij alle denkbare gelegenheden op de jeugd te beroepen, te zeggen dat die maar moet zorgen dat er een betere wereld komt, en haar intusschen te bestoken met alle denkbare politieke inzich ten van ouderen. Het was ongetwijfeld een voorrecht van mijn generatie, dat wij in onzen onrijpen schooltijd niet lastig geval len werden met dingen, die wij niet hadden kunnen beoordeelen en die de tegenwoordige schooljeugd evenmin beoordeelen kan. Bij den aanvang van 1934 zou ik mij wel eens tot de generatie willen richten, waartoe ik behoor tot de veertigers en haar wil len aanbevelen wat meer eigen verplichtingen te voelen en wat minder over de plichten van de jeugd te zaniken. Als er een nieuwe ver woesting van Europa, een nieuw wereld cataclysme wellicht, dreigende is, dan is het onze taak dat te voorkomen. De jeugd kan dat niet; wij kunnen het wel. Hun tijd zal komen zeker, maar hun tijd is nog niet daar. Wij zijn het die thans in de periode van het leven zijn, waarin men het meest tot stand brengen kan. Wij zijn het, die „als generatie' den meesten invloed kunnen doen gelden, om dat wij de levensrijpheid bereikt hebben en, in 't algemeen beschouwd, ook de maatschap pelijke posities die ons daartoe in staat steh-en. Daarbij zijn wij in de volle kracht des levens. Het duurt niet zooveel jaren meer, maar het zijn juist de jaren in 't leven van iederen man, waarin het meeste tot stand ge bracht kan worden. De verantwoordelijkheid heid rust thans in de eerste plaats op ons. Schieten wij tekort, door lakschheid of scep ticisme of gebrek aan vertrouwen en ver antwoordelijkheidsgevoel, dan zullen de ge volgen zich wreken aan onze kinderen. Het is wel makkelijk om beroepen te doen op „de jeugd" en af t-e geven op de tekortkomin gen van „de Ouderdom" maar tusschen die twee in staan wij, en hebben de zwaarste ver plichtingen en de beste kansen am de toe standen te verbeteren en de juiste koers in te slaan. Wat minder beroepen op de jeugd, wat meer besef van onze eigen verantwoorde lijkheid zouden ons goed doen. Als er een betere maatschappij gemaakt moet worden, als wij voor onze kinderen iets anders wen- schen dan de rampzalige ondergang in een nieuwen gruwelijken, stommen oorlog, dan mceten wij daarvoor werken. Zij kunnen die ramp niet verhoeden. Ik zou willen dat dit besef in 1934 alge meen werd. R. P. VERDWENEN KRISSEN EN HAGEDISSEN. EEN HISTORIE MET DRIE LOODGIETERS. Een inwoner van Noord Haarlem mis t-e enkele 'krissen, zeven koperen hagedissen en vijf zeeschelpen. Hij deed aangifte bij de politie, een onder zoek werd ingesteld en het- vermoeden was dat een loodgieter die er had gewerkt, de voorwerpen had meegenomen. Inderdaad bleek dit het geval te zijn. Een gedeelte van de kunstvoorwerpen had hij aan zijn broer gegeven, die ook loodgieter is. Ee derde collega heeft ook in de buit mo gen deelen. maar die wist niet waar de din gen vandaan kwamen, zoodat tegen hem geen proces verbaal is opgemaakt. De beide ande ren hebben zich echter te verantwoorden we gens diefstal, de een, en heling, de ander. Geef je glas eens hier, vriend. Laat ik het eens vullen tot den rand met schuimende champagne.' Zie hier, houd het een oogenblik tegen den gloed van het vuur. Zie de gouden spelingen door de glanzende weelde en neem een hartigen dronk. Zoo, en laat ons nu een wijle praten vóór wij, met dc heele wereld, luisteren naar de twaalf slagen, die twaalf keeren het hart doorboren van dit goede, oude jaar eer het geluidloos neerstort in de eeuwigheid. En laten wij nu bedenken hoe op dit oogen blik millioenen oogen van Helsingfors tot Santander, van Belgrado tot Buenos-Aires, van Washington tot Maastricht op dit laatste stukje leven gericht zijn. Voel je wel hoe ons hart anders klopt? Gisteren stuwde het, ongeweten, het bloed door ons lichaam en morgen zal het regel matig, regelmatig, tik na tik en seconde na seconde, een stukje van ons leven wegduwen naar de vergetelheid Maar deze avond is anders. Je kijkt in den haard. De roode tongen en de gouden glanzen van vuur spelen met de houtblokken, zooals het wonderlijke leven met onze zielen speelt. Onmerkbaar, in het spel van vuur en kleuren, in de verrukkelijke laaiïngen van een zacht en gulzig verterenden gloed, verkoolt ons zijn. Heb je verdriet gehad dit jaar? Er zal niemand zijn, die het nog weet. Is de vreugde je naar de oogen gestegen? Heeft het geluk je omhelsd? Heb je een ont moeting gehad? Een vrouween meisje een vriend? Zou er iemand zijn die het zich herinnert? Ach ja, ik kon het weten: je hebt geworsteld en overwonnen; je hebt gejuicht om een zege- jraai; je hebt de zwaarte van het leven op je ceel gevoeld en bijna ben je gestikt onder zulk een tegenstand. Je hebt gelachen en gehuild. Dat had niets te beteekenen. Die pijn en die vreugde heeten samen ..Leven" vriend. En wij hebben allemaal geleefd dit jaar. De arbeider in de exportslagerijen van Cin cinnati heeft geleefd en de koorknaap in Ve netië; de ijzermagnaat in Berlijn heeft geze ten aan de wieg van een kind en de Zuiderzee- visscher heeft in de oogen van een blonde vrouw gekeken; de Italiaansche generaal heeft geschreid om een vreeselijk verlies en de koeien jongen uit Pasadena heeft gelachen om een borrel. Zij hebben allemaal geleefd, m'n waarde. Jij ook. En ik. Laat ik je glas nog eens vullen. Zoo dadelijk begint het nieuwe jaar zijn ouden loop Mi'. E. ELIAS EEN VOORSPOEDIG NIEUWJAAR wenscht U de Directie der CITY TAX en zij hoopt U nog vele malen in haar wagens te mogen rijden. Het tarief is nog steeds vanuit de garage 10 cents per persoon. Aan uw adres voorkomen 10 cent per wagen extra. KANTOOR: ROZENSTRAAT 49, bij het station TELEFOON 16172. DAG EN NACHT GEOPEND. (Adv. Ingez. Med.) DE SNEEUW. OP RIJWIELPADEN EN IN DE BUITENWIJKEN. Wij ontvingen een klacht over den toestand van de rijwielpaden in de omgeving, vooral te Heemstede, die nog steeds vol sneeuw liggen, zoodat de wielrijders op den rijweg gaan rijden, hetgeen gevaar voor het verkeer oplevert. Wij informeerden te bevoegder plaatse (Rijkswaterstaat, die het onderhoud der rij wielpaden heeft) en vernamen daarbij dat de sneeuwploeg het rijwielpad tusschen Haarlem en Amsterdam heeft schoongemaakt. De andere paden zijn niet breed genoeg voor de sneeuwploeg, maar er is order gegeven, deze paden met zand te bestrooien. Dit is al gedeeltelijk geschied en wordt voortgezet. Men deelde ons mede. dat Rijkswaterstaat meer dan 40 K.M. aan rijwielpaden onder zijn beheer heeft, zoodat het niet te doen is, ze alle t-egelijk te behandelen. Een andere klacht betreft de buitenwijken, waar nog maar weinig of geen sneeuw zou zijn weggeruimd. Bij informatie bij de Gemeentereiniging deelde men ons mede, dat natuurlijk eerst de binnenstad wordt schoongemaakt. Daarna komen de buitenwijken, waar echter de sneeuw te hard is geworden door de vorst. Waar de sneeuw in die wijken rul is gereden, is of wordt zij verwijderd. Zoodra dooi intreedt krijgen ook de buitenwijken een beurt. DE POST VAN DE PELIKAAN. KAN ZONDAGMORGEN AFGEHAALD WORDEN. Naar de administratie der Posterijen ons mededeelt is het waarschijnlijk, dat de Peli kaan hedenavond tusschen 7 en 8 uur zal aan komen. Er is dan geen gelegenheid meer, de post van de Pelikaan in de 3e bestelling op t; nemen. Daarom zal het publiek gelegenheid krijgen de correspondentie van de Pelikaan Zondagmorgen tusschen half 9 en half 10 af te halen aan het Hoofdpostkantoor en aan dc bijkantoren te Heemstede, Bloemendaal, Over- veen en Aer denhout. N.V. TECHNISCH BUREAU RADIO- SPECIALISTEN. Zijlstraat 87a Telefoon 11322.* l*vmdmBsty Straks gaan weer de klokken luiden, Enkle korte uren maar En wij groeten, naar traditie, Weer een nieuwgeboren jaar. Wat zal dat ons nu weer brengen, Voor onszelf, voor ons gezin, Zachtgezegd hebben de meesten Er niet veel fiducie in. Dertig was niet veel bijzonders, Eenendertig was epn sof, Tweeëndertig nog wat slechter, Nou, en wat dit jaar betrof.... Vierendertig gaat beginnen, Een wat katterig begin, Want dit kindje komt straks binnen In een knorrig menschgezin. Voor het ons kan laten lachen In een onbezorgd vermaak, Moet het wel zijn opgewassen Tegen een geduchte taak Maarwij hebben toch het leven, Ook al is het er soms naar, En wij deelen onze zorgen Toch nog allen met elkaar; En wij mogen zijn gebogen, Maar wij breken niet zoo gauw. Wolken drijven altijd over En dan is de lucht weer blauw. Straks gaat-een nieuw jaar beginnen En ik hef het glas omhoog, En ik zie u, beste vrienden, In gedachte oog in oog. Moed verloren, al verloren, Klem de tanden op elkaar, Ik wensch u en al den uwen, Alle heil in 't nieuwe jaar. Vanavond 8 uur op Schiphol. Athene is gepasseerd. De Pelikaan, die Vrijdag 9.10 uur plaatse lijken tijd van Basra vertrok en met sterken tegenwind te kampen had, is Vrijdagmiddag 17.20 uur Amsterdamschen tijd te Cairo ge land. Anderhalf uur later, om 18.50 A. T. zette de Pelikaan de vlucht voort. De bemanning heeft getelegrafeerd, dat zij van Cairo direct naar Rome zal vliegen. Athene, dat voor nachtvluchten niet ge schikt is, wordt dus niet aangedaan Er zal nu echter een grooter stuk over zee ge vlogen moeten worden. De Pelikaan werd na deze berichten heden middag, doch niet foor 5 uur op Schiphol verwacht. De K.L.M. zou echter heden, na 10 uur zoo mogeijk elk uur per radio mededeelingen doen en hekend maken, hoe laat de Pelikaan op Schiphol wordt verwacht. V.A.R.A. zendt de aankomst uit. Als de omstandigheden niet tegenwerken zal de v.vp A. Zaterdagmiddag 30 December (waarschijnlijk tusschen 2 en 7 uur) een mi crofoon-reportage geven van de aankomst van de PcHkaan ou Schiphol. Alle technische maatregelen daartoe zijn reeds genomen. Phohi zendt naar Indië. De PHOHI is voornemens deze reportage, indien zij binnen haar zendtijd valt, naar Indië uit te zenden. Oorspronkelijk had de V.A.R.A. na aan komst van de Pelikaan" in Indië, een radio- telegrafische samenspraak Den Haag—Bata via tusschen den heer Plesman van de K.L.M. en de bemanning van het vliegtuig willen uitzenden. De directie van de K.L.M. aclittp dit echter niet zoo gewenscht, omdat toch pas de helft van de taak was volbracht. Moeilijkheden voor de post. De late aankomst treft al bijzonder onge lukkig. Ten eerste is de hoeveelheid post bijna dubbel zoo groot als normaal, is zij voor een belangrijk deel, door het korte oponthoud in Indië, niet gesorteerd en bevat zij een be langrijk deel retourcorrespondentie van den Postjager en de Zilvermeeuw, welke nog van een stempel moet worden voorzien; daartoe moeten alle bundels weer worden openge maakt. En ten tweede speelt dit alles zich af in de overstelpende drukte van de jaarwisse ling, terwijl de volgende dagen feestdagen zijn met geen of met beperkte bestelling. Niettemin zal de postdienst doen wat mo gelijk is teneinde deze zoo snel vervoerde luchtcorrespondentie uit Ned. Indië ten spoe digste in handen van geadresseerden te brengen. De correspondentie voor plaatsen buiten Amsterdam zal zoo spoedig mogelijk in af zonderlijke bundelzakken of, voor kleine hoe veelheden, in bijzondere verpakking met den eerstvolgenden posttrein worden doorgezon den, zoodat de Pelikaanpost niet tusschen de gewone correspondentie kan geraken. In dien de luchtmail Zondag op de postkantoren aankomt r.a het tijdstip van eventueele Zon. dagsbestelling of na het voor afhalen van brieven vastgestelde uur, zal op een ander uur. zoo moge!ük tusschen 13 en 14 uur. ge legenheid tot afhalen van die correspondentie worden geboden. In elk geval in de Nieuwjaars bestelling. Van bijzondere regelingen, welke plaatse lijk door de directeuren, zonder dienstver zwaring. kunnen worden getroffen, zal zoo veel mogelijk in de locale pers en voor de kantoorramen mededeelingen worden daan. Wat Zondags niet mocht kunnen wor den uitgereikt, zal in ieder geval in de Nieuw- jaarsbestelling van Maandag worden bezorgd. Pas heel laat op Schiphol? Volgens de Tel. zal Smirnoff vermoedelijk van Athene naar Napels vliegen en niet naar Rome. daar volgens de ingekomen be richten: het vliegveld te Rome niet goed bruikbaar is. Ook het uitgaande vliegtuig van de K.L.M. naar Indië is in Napels ge land. Men verwachtte, dat de Pelikaan heden ochtend tegen zonsopgang in Napels zou aankomen. Vandaar zal worden vertrokker naar Marseille en van Marseille regelrecht r.a ar Amsterdam. De afstand NapelsMar seilleAmsterdam is ongeveer tien uur vlie gen. Het is echter ook mogelijk, dat de „Peli kaan" wegens het slechte weer nog later (Adv. Ingez. Med.) De Pelikaan is Athene gepasseerd. Heden avond 8 uur op Schiphol verwacht. pag. 1 De Postjager maakt thans een zeer snelle vlucht. Allahabad is gepasseerd, heden avond in Batavia na 36 uur vliegen? pag. 2 Ir. Mussert zal daartoe gedwongen, aftreden als hoofdingenieur-directeur van den pro vincialen Waterstaat Utrecht. pag. 2 De Eerste Kamer heeft de wet tot benoeming van een regeeringscommissaris te Beerta goedgekeurd. pag. 6 Op den burgemeester van Eede in Zeeuwsch- Vlaanderen is een aanslag gepleegd. pag. 18 De premier van Roemenië Duca is door een lid van de IJzeren Garde vermoord. pag. 3 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Vierendertig. Mr. E. Elias: .Afscheid. pag. 1 pag. 1 Van onzen Brusselschen correspondent: Het levenswerk van Isidoor Opsomer. pag. 19 Dr. W. G. N. van der Slecn: In en om de ko permijnen van Chuquicamata. pag. 19 Een Jurist: Vrouwe Justitia: De onafhanke lijkheid der rechters. pag. 18 J. H. de Bois: Graphische kunst te Amster dam. pag. 23 Van onzen Londenschen correspondent: Het seizoen der Panto's. pag. 23 K. de Jong: Radiomuziek der week. pag. 23 P. L. V. R.: De heilige graven van Kusu. pag. 20 W. T.: Langs de Straat. „Winter". pag. 20 Vr. S.: Het Schotsche monster. pag. 20 Karl Lerbs: H. D. Vertelling. „Hoe de stad Bremen gered werd." pag. 20 Brieven van een controleur B. B.: Een on verwachte zonsverduistering. pag. 19 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Oudejaars-overpein- zing. pag. 4 Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: De ontwapeningsconferentie in 1933. pag. 3 Het Haarlemsche Stadsbeeld: De Amster- damsche Vaart. pag. 20 Bep Otten: H. D. Vertelling: „Tilla's men- schenkennis". pag. 6 Voor de vrouw. pag. 21 Kinderrubriek. pag. 7 en 8 Bericht. Na heden verschijnt o?is blad, wegens den Nieuio jaarsdag, weer op Dinsdag 2 Januari. dan 5 uur, wellicht niet voor negen uur 's avonds, boven Schiphol zal zijn. Er wordt niets geriskeerd. Er wordt niets geriskeerd. Smirnoff heeft order uitsluitend volgens de weerberichten te vliegen. Hoewel natuurlijk niets definitiefs kan worden medegedeeld, gaat de route van de „Pelikaan" over Nederland vermoedelijk over Breda - Geertruidenberg - Schoonhoven - Gouda - Woerden - Uithoorn - Aalsmeer. Later een groote huldiging. Bij de huldiging op Schiphol hedenmiddag is het aantal toespraken beperkt tot die der autoriteiten. Men wil de bemanning de ver moeienis besparen nog eenige uren toespra ken te moeten aanhooren. Ook zal er geen officieele intocht zijn. Later zal er gelegenheid zijn voor een of ficieele huldiging. Er zal dan een groote re ceptie gehouden worden in Concertgebouw of Koloniaal Instituut. De regeling op Schiphol is in handen van kolonel Van Hoogenhuyze van de K.L.M. Uit- roodigingen zijn niet verzonden, omdat men den tijd van aankomst niet precies weet. Toch over Athene. Volgens bij de K.T- M ontvangen telegram- mendis de Pelikaan hchnmorgen te 3.55 uur A.T. uit Athene is vertrokken. Om 8 uur op Schiphol. Het staat wel vast dat de .Pelikaan" van Athene via Italië vliegt en niet via Centraal- Europa. Uit de positieve meldingen die ont vangen zijn is op te maken dat de Pelikaan

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1