(panflavin^ INCASSO-BANK Kamer van Koophandel. AAN ALLE MOEDERS! f pastmêlles \jy N.V, EFFECTEN SAFE-LOKETTEN Rubriek voor Vragen. WOENSDAG 3 JANUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Rede van den heer G. J. Droste Jr. De moeilijkheden van handel en nijverheid. De Kamer van Koophandel en Fabrieken in dit district vergaderde Dinsdagavond, aan vankelijk onder leiding van het oudste lid, den heer C. ten Boom. De geloofsbrieven van het nieuw-gekozen lid, den heer F. C. Breitenstein en van de her kozen leden werden onderzocht en in orde 'bevonden. De heer Ten Boom sprak woorden van hartelijken gelukwensch naar aanleiding van de jaarwisseling. Spr. constateerde met genoegen, dat er in ons land een nationaal gevoel wakker is ge worden, dat veel te lang heeft geslapen. Van het Nederlandsche uithoudingsvermogen en de Nederlandsche energie mag nog veel ver wacht worden. Tot algemeen voorzitter werd herkozen de heer G. J. Droste Jr. De heer Ten Boom bood hem namens de geheeie Kamer hartelijke ge- lukwenschen aan. De heer Droste nam hierna de voorzitters zetel in, wenschte den heer Breitenstein en de herkozenen geluk met hun verkiezing en sprak daarna een nieuwjaarsrede uit. Nieuwjaarsrede van den voorzitter. Dé heer Droste had zijn rede getiteld: „Waar gaan wij heen? Een woord ter opwek king en ook ter waarschuwing." Spr. begon met te zeggen dat er in den toestand van nijverheid en handel in het district in het algemeen weinig verbetering is te bespeuren. De werkzaamheden der Kamer zijn vooral hi 1933 door de verdere contingenteerings- maatregelen sterk toegenomen. In 1933 is door de Regeering de medewer king van de Kamers van Koophandel en Fa brieken ingeroepen voor de benoeming der Bevrachtingscommissies. Het blijkt, dat het aantal over de commissie te bevrachten sche pen uit dit district veel grooter is dan ver wacht werd. Dit aantal bedroeg tot 15 Decem ber 1933 776. Wat den algemeenen economischen wereld toestand betreft, zijn de verwarring en de onzekerheid in de verschillende landen hand over hand toegenomen. Een en ander wordt niet weinig bevorderd door het gedrag der Vereenigde Staten van Noord-Amerika. De van regeeringswege genomen contin- genteeringsmaatregelen geven veel admi nistratieve beslommeringen. De uitvoering dezer maatregelen vergen veel tijd van het secretariaat der Kamer. Het internationale handelsverkeer, is door deze contingenteeringsmaatregelen, zoomede door verhooging van tarief muren, door aller hande deviezenmaatregelen enz. ernstig be lemmerd. Ook de handelsbalans voor Neder land is ongunstig beïnvloed. De invoer ge durende de maanden Januari tot en met No vember, daalde van 2.253,0.40 x f 1.000.in 1930 tot 1.101,650 x f 1.000.— in dezelfde pe riode van 1933. De uitvoer daalde in de over eenkomstige periode van 1930 tot 1933 van 1,601,472 x f 1.000.— tot 673,297 x f 1.000.—. Deze achteruitgang is catastrophaal. Maar, wanneer men de daling van de in- en export cijfers van den wereldhandel in procenten nagaat sedert 1929, dan is de positie van ons land tusschen de verschillende andere Euro- peesche Staten en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika nog niet eens de meest on gunstige. Hoewel in de laatste maanden van 1933 de groothandelprijzen in ons land met enkele procenten zijn gestegen en de kleinhandel- prijzen een kleine daling vertoonden, bleef toch de marge tusschen de daling der groot- handel- en kleinhandelprijzen zeer groot, al thans grooter dan die, welke men in verschil lende landen kon waarnemen. Hieruit blijkt, dat het aanpassingsvermogen van de kleinhandelprijzen in ons land minder gunstig is verloopen.. Als oorzaak daarvan meende spr. te moeten aangeven het feit, dat door hooge kosten, grootendeels veroor zaakt door sociale maatregelen e.d., het de kleinhandelaren niet mogelijk is de spanning, welke tusschen dieze twee categorieën bestaat, weg te nemen. De moeilijkheden worden niet alleen ver ergerd door allerhande handelspolitieke maat regelen, doch ook door de onzekerheid met betrekking tot den muntstandaard. Intus- schen dient wel in het oog te worden gehou den, dat het vraagstuk van den gouden stan daard zooveel zijden heeft, dat het niet ge makkelijk is, dit probleem in zijn geheel te overzien. Het wordt langzamerhand voor industrie en handel in ons land wel heel moeilijk en de onzekerheid, waarin wij komen te verkeeren is beangstigend. Wat wordt er eigenlijk van onze industrieelen en handelaren verwacht? Moeten de voorwaarden waaronder wij wer ken steeds meer worden verzwaard? Dan zal het einde zijn. dat er geen arbeid meer te vinden is. Moeten wij, industrieelen en han delaren. zoo vroeg spr., daartoe veroordeeld worden? Het schijnt wel, dat voor zoover nog ar beidsgelegenheid bestaat, de duimschroeven al verder moeten worden aangezet. Telkens een duwtje om te zien ..of de patiënt het nog houden kan" Is het zóó, dat het particulier initiatief niet meer gelden mag en de onder nemer slechts ambtenaar moet zijn? Arm Nederland dan! Er zijn werkloozen. Velen! Om werkgele genheid wordt gesmeekt. Waarom dan het benutten der werkgelegenheid zoo verzwaard? Het is vreemd! Er wordt nog steeds onvoldoende aan ge dacht, dat van industrie en handel de wel vaart moet komen en dat het grootste deel van ons volk bij deze bedrijven werkzaam Is. Alles vraagt om regeeringssteun en alles wenscht kunstmatig te worden bevoordeeld Na de hulp aan den Land- en Tuinbouw komt nu de middenstand aan de beurt. Het is van harte gegund, want de nood, vooral onder den kleinen middenstand, is groot. Maar wie Moeder, Uw kinderen moeten iederen dag in weer en wind naar school. Denk er aan, dat Pan flavin het allerbest de gezondheid van Uw kinderen beschermt. Pa n f 1 a v 1 n-pastilles zijn een volmaakte bescherming tegen besmettingsgevaar (Adv. Ingez. Med.) moet dien steun bekostigen? Kan dat hulp- verleenen zoo doorgaan? Wanneer tenslotte alle kringen steun ontvangen, dan zal het toch onmogelijk worden om den een den an der te doen betalen. De industrie vraagt niet in de eerste plaats steun, integendeel, zij vraagt vrijheid van be weging, medewerking voor het verkrijgen van exportmogelijkheid en vooral vermindering van lasten. En wat zien wij veelal gebeuren? Het tegendeel! Wij zitten diep in het moeras. Het zal wel de oprechte wensch van ons allen zijn, dat de huidige regeering, die een wel zeer zware taak op zich genomen heeft, den weg zal weten te vinden om ons daaruit te halen. Maar de fout schuilt in het verled-n. Er is dikwijls op onvoorzichtige en ondoor dachte wijze omgesprongen met de finan ciën van Staat en Gemeente. Waar gaan wij heen? Dat (Nijverheid en Handel zich bewust moeten worden niet te vast te mogen reke nen op de gunstige gevolgen van interna tionale verdragen en besprekingen, maar zichzelf zullen moeten helpen zooveel zij kunnen. Is daar nog kans op? vroeg spr. Ja, volmondig ja, wanneer de handel niet in eigen huis door te veel belemmerin gen en te weinig medewerking wordt ge hinderd? Dat men daarop lette! Gelukkig, dat onze Regeering blijkt dit te gaan beseffen en bereid is Nijverheid en Handel in de pogingen tot zelfbehoud ter zijde te staan. Wij zullen, zoo eindigde spr., met toene mende inspanning en energie het nieuwe jaar moeten ingaan om de moeilijkheden te overwinnen in de hoop, dat de donkere wolken mogen wegtrekken. Verkiezingen. Tot voorzitters van het grootbedrijf en het kleinbedrijf werden herkozen de heeren A. H. baron van Hardenbroek van Ammer- stol en Tli. G. C. Hooy en tot hun plaats vervangers de heeren Ir. W. J. Burgersdijk en C. Ten Boom. Distributie goedkoope margarine. Naar aanleiding van de vraag, welke door den heer J. v. d. Burg, lid der Kamer, is gesteld in de Kamerverkiezing van 14 No vember betreffende de distributie van goed- koope margarine, gaf het Bureau als zijn oordeel te kennen, dat naar zijn meening geen stappen moeten worden ondernomen om de wijze van distributie van goedkoope margarine in handen te brengen van den particulieren middenstander. De heer van den Burg verklaarde zich door dit antwoord niet bevredigd. Kortingsbonnen voor werkloozen. Door den heer J. v. d. Burg, lid der Ka mer, is in de vergadering van 14 November 1933 medegedeeld, dat door de penningmees ters van diverse vakvereenigingen bij de wekelijksche uitbetaling van steun aan de werklooze leden bonnen worden afgegeven, waardoor het den werkloozen mogelijk is te gen sterk gereduceerde prijzen thee en koffie bij een bepaalde firma hier ter stede te .ver krijgen. Bij informatie te bevoegder plaatse is me degedeeld, dat dit feit juist is Door één fir ma te Haarlem worden voor de penning meesters der hewuste vakvereenigingen bo venbedoelde bonnen beschikbaar gesteld. Tegen een dergelijke handelwijze is volgens het oordeel van het Bureau der Kamer niet veel in te brengen. Een ieder is vrij zijn pro ducten tegen een door hem vastgestelden prijs te verkoopen. Een nadeel voor de werk loozen beteekent deze wijze van handelen niet. Het Bureau meent dan ook, dat de Ka mer geen stappen moet doen om aan dezen toestand een einde te maken. De heeren van den Burg en Brink man handhaafden bezwaren. De heer Ten Boom wees er op dat het hier eigenlijk niet om bonnen gaat. Die bonnen zijn eigen lijk gewone advertenties in elk geval een vorm van reclame. Aan de gemeente zal worden gevraagd de door den heer Van den Burg gewraakte han delingen niet meer te doen toepassen. Cursus verkoopkunde. De voorzitter deelde mede, dat de Cursus Verkoopkunde der Kamer zal beginnen op Woensdag 31 Januari a.s. Het aantal opge geven cursisten bedraagt 29. Huldiging KJL.M. In verband met de geslaagde retourvlucht van de „Pelikaan" werd door het Bureau der Kamer op 1 Januari aan de Directie der K.L.M. het navolgende telegram verzonden: ,De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem brengt Uwe Directie hare wel gemeende gelukwenschen in verband met de prestatie geleverd door de heeren Smirnoff, Soer c.s. de kranige leiders der Pelikaan expeditie." f 250 voor het Pelikaan-comité. De Kamer besloot verder f 250 beschikbaar te stellen voor heit Pelikaan-comité. Het uitverkoopswezen. De voorzitter deelde mede dat van den Minister van Economische Zaken is ingeko men een voorontwerp tot regeling van het uitverkoopwezen, met verzoek, hem opmerkin gen daarover vóór 20 Januari toe te zenden. Het Bureau zal deze zaak behandelen en daarin waarschijnlijk ook de Commissie voor het winkelbedrijf betrekken. Zijn con clusies zal het Bureau aan de leden toezen den. Hierna sluiting der openbare zitting. JUBILé. Donderdag 4 Januari zal de heer J. H. A. Zwaanswijk den dag herdenken waarop hij vóór 25 jaar in dienst getreden is als maga zijnmeester bij de uitgevers H. D. Tjeenk Willink Zoon te Haarlem. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen op 2 Januari uitgesproken: 1. L. A. Apswoude, bloembollenkweeker, wonende te Bennebroek, Schoollaan. Curator Mr. D. de Jong, alhier. 2. F. H. Taverne, slager, wonende vroeger te Haarlem, thans te Wijk aan Zee en Duin, Noorderwijkerweg 105. Curator Mr. A. Klein, alhier. 3. W. Kol, koopman en tuinder wonende te Haarlem, Anjeliersstraat 23. Curator Mr. J. H. C. Slotemaker, alhier. 4. H. Boedart, aannemer, wonende te Be verwijk, Vondellaan 1. Curator Mr. Dr. W. P. Vis te Haarlem. 5. J. Konijnenburg, conducteur der Nederl. Spoorwegen. Curator Jhr. Mr. L. U. Rengers Hora Siccama te Haarlem. 6. Dr. A. G. C. de Vries, boek- en kunst handelaar, wonende te Heemstede, Jeroen Boschlaan 7, handelende onder den naam firma R. W. P. de Vries te Amsterdam. Cura tor Mr. J. Bünker te Haarlem. 7. J. Tyssen, kruidenier, wonende te Lisse, Heeren weg 240. Curator Mr. J. H. W. J. van der Hagen te Haarlem. 8. H. J. Vooren, reparateur en metaal draaier, wonende te Haarlem. Slachthuis straat 47. Curator Mr. L. V. Hoog te Haarlem. 9. A. van 't Hoff, firmanaam A. van 't Hoof, behanger en stoffeerder, wonende te Beverwijk, Romerkerkweg 47. Curatrice Mevr. S. Kool de Bruyn te IJmuiden. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten Mr. A. L. M. van Berckel. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de navolgende faillissementen: 1. Mej. E. H. Sörensen, wonende te Oost- zaan. Curatrice Mevr. J. H. G. SchutteStruick te Haarlem. 2. J. J. Kollaard, hei en grondwerker, wo nende te Haarlem. Curator Mr. F. van der Goot te Haarlem. 3. G. Oudhuis, wonende te Wijk aan Duin. Curator Mr. Dr. A. van der Flier te IJmuiden- Oost. 4. L. van der Have, exploitant van „De Oude Beuk" wonende te Heemstede. Curator Mr. J. G. Bettink, alhier. 5. A. Willems, wonende te IJmuiden Kal- verstr. 17a. Curator Mr. H. Bogaardt alhier. Door het verbindend worden der eenige uit- deelingslijst zijn geëindigd de faillissementen van; 1. De N.V. Bloembollenkweekerij en Han del „Bloemhof" te Lisse. Curator Mr. A. Bruch, alhier. 2. P. Vermeulen te IJmuiden. Curator Mr. Dr. A. van der Flier aldaar. 3. De nalatenschap van W. J. van der Meer te Aalsmeer. Curator Mr. F. A. Davidson alhier. 4. C. W. van Hummel te Hillegom. Curator Mr. P. Tideman alhier. 5. G. Wyker te IJmuiden-Oost. Curator Mr. F. A. Davidson alhier. 6. De N.V. Schilpzand's bloemen en zaad teelt te Hillegom. Curator Mr. F. J. Gerritsen alhier. 7. De firma de Groot en Jongeneel geves tigd te Haarlem en van W. de Groot te Haar lem. Curator Mr. P. Tideman alhier. 8. A. Nymeyer te Haarlem. Curator Mr. J. H. van Gelderen alhier. straat 41, zak met groenten; T. Brouwer, SaenredamsLr. 95, dameshaed; P. v. Dam, Pijlslaan 105, handschoen; A Schouten, De Witstr. 45, kinderhandschoen; A. Gieske: Leidschestr. 118, handschoen; Kennel „Haer- lem", Regentesselaan 42, hondje; v. Baaren, Middenweg 114, kinderhandschoenen; Kok, Sillemstr. 4, hondje. JUBILEUM AAN HET ST. ELISABETHS GASTHUIS. Op 1 Januari j.l. was het 25 jaar geleden, dat de timmerman van het St. Elisabeth's Gasthuis werd benoemd. Dinsdagochtend 11 uur werd dit feit herdacht in de Regenten kamer herdacht. Mr. M. Slingenberg complimenteerde den jubilaris namens het College van Regenten. Hij wees op den eervollen staat van dienst van den heer Smit bij het St. Elisabeth's Gasthuis, één der nuttigste instellingen van Haarlem, prees hem om zijn ijver en plichts betrachting en stelde hem ten voorbeeld aan de jongeren. Namens Regenten bood spreker den jubilaris een zilveren lepel en vork aan, voorzien van het wapen van het Gasthuis, de initialen en jaartallen, als een blijvende herinnering aan dit oogenblik. Vervolgens sprak de geneesheer-directeur namens den medischen staf van het Gast huis en het verplegend personeel. Hij bracht hulde aan den arbeid, dien timmerman Smit aan het Gasthuis gedurende de afgeloopen 25 jaar had verricht. Al werden grootere ver bouwingen niet door den jubilaris uitgevoerd, voor kleinere werken en de reparaties was hij de aangewezen man. Namens den medischen staf bood spreker den jubilaris een ets aan van het Gasthuishofje en namens het ver plegend personeel een ets van de Groote Kerk. Daarna sprak de magazijn-meester, de heer J. H. O. v. d. Wall, namens het manne lijk- en vrouwelijk niet-verplegend personeel. Namens zijn kameraden en de meisjes feli citeerde spreker den jubilaris en voegde hier aan den wensch toe dat hij nog vele jaren in gezondheid op zijn staat van dienst en op dit jubileum mocht terugzien. Spreker bood den jubilaris een gouden horloge met inscriptie aan. De heer Smit dankte voor de huldiging, de betoonde belangstelling en de overhandigde herinneringen, waarbij hij in het bijzonder dank bracht aan de prettige samenwerking in zijn vele dienstjaren, aan het Gasthuis doorgebracht, ondervonden. Met een „Ge hebt dezen dag tot een onvergetelijken dag voor mij gemaakt, ik dank U zeer", besloot de ju bilaris bewogen zijn dankbetuiging, waarna er gelegenheid was om den jubilaris de hand te drukken. NUTSSPAARBANK TE HAARLEM. Vergelijkend overzicht over December 1933—1932. Aantal behandelde pasten 11992, v. j. 11973; aantal inlagen 7020, v. j. 7329; aantal terug betalingen 4972, v. j. 4644; ingelegd f399.057,63, v. j. f441.675,51; terugbetaald f445.745.25, v. j. f411.283.86; minder ingelegd f46.687,62, v. j. meer f30.391,65; aantal nieuwe boekjes 184, v. j. 233; aantal afbetaalde boekjes 166, v. j. 181. Spaarbusjes op 31 December in omloop: 3447. Geledigd in December 1933: 256 busjes met totaal inhoud f4401,05. Aantal verhuurde kluisloketten op 31 De cember 1933; 425. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Kuiper. Julianalaan 304, armbandje; Len- sen, Atjehstraat 9, autoslinger; J. Heinsber- gen, Zuidpolderstr. 45, beurs met inhoud; J. v. d. Borden, Kleverlaan 109B, Engelsche brief; D. Rijbroek, L. Mar gare thastr. 30, ceintuur; v. d. Veldt, Rollandstr. 70, ceintuur; v. d. Meij, Iepenstr. 1, ceintuur; Politiebureau Smedestraat, enveloppe met kaart; Politie bureau, Smedestraat, jas; Stokman, Kogel straat 12, jas; Schipper, Rozenstr. 55rd„ kof fertje met inhoud; Politiebureau, Smedestr., muts; v. Beelen, KI. Houtstr. 126, muts; Rut ten, Bakkerstr. 43, mo^rsleutels; C. H. Blom, Zijlweg 132, portemonnaie met inhoud; v. d. Have, Goltziusstr. 10, portemonnaie met in houd; Politiebureau, Smedestarat, portemon naie met inhoud; A. Gieske, Leidschestr 113, rozenkrans; Kelder. Graafschapstr. 37. ren- kap; Koster, Acaciastr. 65, rijwiel; S. Derks, Pijlslaan 105, sleutel (Lips); P. H. Bakker, Emmakade 28, vulpenhouder; Bijl, Leidsche- Kapitaal f 30.000.000.- Reserve 9.300.000. KANTOOR: HAARLEM KRUISWEG 59 VAN f 5- PER JAAR AF ■[■iiHiaiiiiiigiiHiiii! (Adv. Ingez. Med.) INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stélt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. DE DROOM VAN MOLTKE. Naar aanleiding van het tweede ingezon den stuk in uw blad van Vrijdag 29 Decem ber. bladz. 15, deel ik u mede, dat ook op mij de inhoud van het eerste ingezonden stuk een vreemden indruk heeft gemaakt, omdat de Vredevorst Christus „Het Ideaal" zou zijn van een voorganger van geweld (militairisme). Dit strookt niet, omdat alleen evenwicht wordt ondervonden, indien men steeds maar weer opnieuw tracht de hoogere geestelijke beleving in praktijk te brengen. Die dit niet doet, blijft toch zoeken naar evenwicht en probeert dan, van den anderen kant, het la gere met het hoogere te verbinden, door het verkeerde niet aan zichzelf, doch n.b. aan God te verwijten. Een oeroude taiktiek; denk maar aan het paradijsverhaal, waarin de een den ander den schuld geeft. Ondertusschen kan men dan met zijn la gere praktijken doorgaan en tracht zelfs on der Christelijke vlag te varen, zich zelf den kende te rehabiliteeren, terwijl men anderen misleidt. (Zie 2de ingezonden stuk.) De droom van Moltke, beschreven in het eerste ingezonden stuk, is daarom anti-chris telijk van inhoud, omdat hij in zijn droom de fout zocht bij den ander (Frankrijk): „Geen strijd (want Frankrijk heeft het evangelie van Christus aangenomen". Het blijkt hieruit, dat van Moltke de stem van Christus wel eens gehoord heeft, doch zijn verkeerde daad bleef bestaan (hij bevond zich gewapend in Frankrijk) en deze daad bleek zelfs in zijn droom zóó sterk te zijn, dat hij vermeende, dat vrede zou komen, indien „de ander" veranderde. Blijkt hieruit niet dat 't Christendom niet bij den ander, maar bij ons zelf moet begin nen? Dan wordt evenwicht verkregen! Vrede! Alleen door te trachten Christus' wil in praktijk te brengen, „komen de edelste deug den tot ontwikkeling: moed en zelfverlooche ning, trouw aan plicht en offervaardigheid". Ik neem hier dezelfde woorden als de generaal (zie 2de stuk), doch met een geest, die dan niet in strijd is met: „Hebt uw naaste lief, gelijk u zelf." De wereldramp, die ons boven het hoofd hangt, is alleen te keeren, indien alle landen niet wachten op verbetering van „den ander" doch indien een of meer landen (groot of klein) tot nationale ontwapening overgaan, dus rekening gaan houden met den „inhoud" van het leven en met het lsven van den naas te. Nationale ontwapening uit dien hoofde is Christelijk en zou tot een krachtigen vrede kunnen leiden. Internationale ontwapening zou wellicht een vrede kunnen construeeren, doch een kunstmatige, gebaseerd op controle vanwege het meegesleepte kwaad, „wantrou wen". Mocht een lezer beweren: „nationale ontwapening is gevaarlijk", enz. dan ant woord ik: „De praktijk heeft bewezen, bewijst en zal bewijzen, dat het ook materieel ge vaarlijker is om niet te trachten het hooger geestelijke in praktijk te brengen. „Men wil wel den vrede, doch men wil zich niet voegen naar den grondwetten van den Vredevorst. Wel de gave, niet den Gever! EEN LID VAN KERK EN VREDE. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad, worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antivoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. RECEPTEN. VRAAG: Hoe maakt men bisschopwijn? ANTWOORD: Wasch een sinaasappel goed schoon; steek er 20 kruidnagelen en een paar stokjes kaneel in: doe het in een nielkketeltja met 1 flesch rooden wijn en 1 flesch bessenwijn; voeg er hij 4 ons suiker en 2 theelepels bisschop essence. Maak tuit en deksel goed dicht en ver warm de vloeistof langzamerhand op een zacht vuurtje. Laat eenïgen tijd trekken en schenk zoo warm mogelijk. VRAAG: 1. Hoe maakt mc-n boerenjongens? Kan ik daar vruchtenwijn of Meiwijn voor ge bruiken? 2. Idem boerenmeisjes? 3. Idem vruchtenbowl? ANTWOORD: 1. Doe een pond rozijnen, zonder pit, in een geëmailleerde pan met 1 kopje water; 125 gram kandij en een paar pijpen kaneel. Breng het even aan de kook, maar laat niet doorkoken (vooral op een zacht vuurtje). Laat dan bekoelen en giet het in een wijde flesch. Overgiët mst zooveel vruchten- of meiwijn dat dit er minstens 6 c.M. boven staat. Sluit goed van de lucht af. 2. Benoodigd 1 pond abrikozen en 1 1/2 ons suiker. Indien gij gedroogde abrikozen gebruikt, moeten deze goed afgewasschen worden; daar na worden zij in zooveel schoon, lauw water ge zet, dat zij juist onder staan. Laat zoo 24 uur eeken. Breng dan, met het wcekwater, zachtjes aan de kook, maar laat niet doorkoken. Handel verder als onder 1. 3. Maak verschillende soorten vruchten schoon, zooals aardbeien, sinaasappelen, perziken, ananas enz. Verdeel ze in kleine stukjes en doe die in de bowlkom. Overgiet ze*met een mengsel van 1 flesch witten wijn, 1/2 flesch mineraalwater en 1 a 2 eetlepels daarin opgeloste suiker. Laat een paar uur op zeer koele plaats staan. VRAAG: Hoe moet men een frotté zijden schoorsteenlooper reinigen van stofvlekken? ANTWOORD: Zet den uitgeklopten looper 8 minuten, dichtgedekt, in ruim waschbenzine; sla er dan even door en hang, zonder wringen, bui ten in de schaduw te drogen. Niet gebruiken, al vorens de benzinelucht totaal verdwenen is. Deze behandeling moet buiten in de schaduw ;ebeuren en vooral geen vuur of licht in de na-!{ bijheid. VRAAG: Mijn Lancaster gordijnen zijn erg vuil. Ik heb a! geprobeerd ze met oud wittebrood schoon te maken en heb ze al eens afgezeept en nagesponsd met schoon water, maar dit helpt niet. Weet u een middel? ANTWOORD: Als de gordijnen door de zon bruin geworden zijn, is er niets aan te doen. Is dit niet het geval, dan worden zij helderder door volgende bewerking. Leg ze vlak uit en smeer goed in met een dik papje van magnesia met benzine. Dit moet buiten in de schaduw geschie den. Is dit niet mogelijk, dan in een vertrek, vaar geen kachel brandt en vooral geen vuur of licht in de nabijheid! Goed ventileeren! Als de magnesia droog is. wrijft gij die met schoone doeken af. RECHTSZAKEN. VRAAG: In den tuin van mijn buurman staat, bijna onmiddellijk op de grenslijn, een rij hooge hoornen op zeer geringen onderiingen afstand. Deze boomen benemen mij Ment en lucht, waar door mijn huis vochtig wordt. Aan mijn verzoek om althans enkele ervan te verwijderen, wordt niet voldaan. 1. Is hier iets tegen te doen? 2. Zoo ja, tot wlen moot ik mij wenden? ANTWOORD: 1. Ja, tenminste als zij minder dan 20 palmen van do grenslijn verwijderd zijn. 2. Tot een advocaat. DIVERSEN. VRAAG: Wat Is de Juiste naam van het water bljde Llede, Mooie Hel of Mooie Nel? ANTWOORD: Dit water heet Mooie Hel (Mooi water). Het wcoirl Hel komt in deze beteekenis nog o.a. voor in Hellevoelsluls en Brielle (Bree Helle, d, j. Breed water)^

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10