LETTEREN EN KUNST Nieuwe Uitgaven. JONGENSBOEKEN LUCHTVAARTNIEUWS WOENSDAG 3 JANUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 8 MUZIEK. CONCERT DER H. O. V. Het Dubbel-Concert van Bach vereischte de medewerking van twee soloviolisten: Ber tha Kalff en Francis Koene. Dat Francis Koene zich zelf in het programma op de tweede plaats stelde is een gebaar van rid derlijkheid. dat hem slechts eeren kan; noch tar.s bleef hij in het spel verreweg de eerste. Van pariteit was slechts sprake in het Largo, waar de melodische stroomen der beide violen zich op gelijk peil bewogen, zoodat de samenvloeiing geen opstandig rimpeltje in het golvend oppervlakte bracht. Het was als In een helderen nacht, wanneer de deining en kabbeling het maanlicht tot fantastisch ineenvloeiende lijnen vormen. Niet zoo vol komen was het evenwicht in de grilliger be wegelijkheid der sr.elle deelen. Eenige onwen nigheid en emotie bi.i den aanvang kon men der violiste gereedelijk vergeven; zij deden zich ook in den vervolge niet meer als stoor nis der zuiverheid bemerken, maar men be merkte wel dat meester en leerlinge ondanks het voortreffelijke samenspel nog geen aequi- valente grootheden vertegenwoordigden, het geen niet wegneemt dat deze Bach-auditie als geheel zeer wel te genieten was. In Mendelssohn's Vioolconcert, dat buiten de Duitsche grenzen nog steeds een eere plaats naast de concerten van Beethoven en Brahms inneemt, hoorden we Francis Koene als eenigen solist. Tegenover de meer en meer in gebruik geraakte hoogst subjectieve ver tolking der solopartij, die wel eens tot excessen van willekeur en zwoelheid aanlei ding geeft stelde hij een min of meer objec tieve weergave, die haar kracht in mannelijke schoonheid der opvatting had. Welke ziens wijze de voorkeur verdient is een kwestie die elke hoorder voor zich zelf moet uit maken. Ik voor mij ben geen voorstander van uitersten die niet door het karakter der compositie dringend worden aangegeven, doch had eenige meerdere vrijheid in de weer gave van het eerste Allegro en van het An dante gaarne aanvaard. De kristalheldere reproductie van het passagewerk der spran kelende Finale was zonder voorbehoud te prijzen En dat het talrijk opgekomen H.O.V.- publiek het spel van Francis Koene hooge- lijk waardeerde en bewonderde bleek uit de ovatie die hem na afloop gegeven werd. D° orkestwerken waren even goede be kenden als de solostukken. De vertolking van Mozart's Jupiter-Symphonie leed eenigszms onder het gemis van den eersten fagottist Alberts, die helaas ons orkest verlaten heeft; zij was overigens ook overwegend van objec- tie ven aard. Bij de Drie Dansen uit ..El Som brero de tres Picos" van Da Falla gaf de dirigent Marinus Adam zich met grooter vrijheid; het schitterend vuurwerk miste dan ook zijn werking niet. Het concert van 2 Januari beteekende het voorloopige afscheid van Adam als dirigent der winterconcerten, die hij vele maanden met talent en toewijding geleid heeft. Een fraaie krans vertolkte den dank van het bestuur der H.O.V., een staande ovatie dien van het auditorium. Op het volgende concert hoopt Frits Schuurman, van zijn lange ziekte gelukkig hersteld, weer den staf te zwaaien. K. DE JONG. NUT VAN HET ALGEMEEN. MARIONETTENTHEATER. ZONNESTRAALTJE. De foyer van de Gemeentelijke Concert zaal was gistermiddag geheel gevuld met „klein grut", dat was gekomen voor de voor stelling van Zonnestraaltje door de mario netten van mej. J. C. van der Velde. Met zonnestraaltje, het elfje dat menschenkind wordt om den d^erg Ego te helpen de hem ontstolen koningstroon terug te vinden, zijn wij midden in de sprookjeswereld, de wereld, waarin marionetten zoo volkomen thuis zijn. Marionetten verrichten immers wonderen als of het zoo niets is. Zij vliegen met vleugels aan zoo maar door het luchtruim, zij spre ken met eekhoorntjes en konijntjes en kun nen menschen. dwergen en elfjes zijn. De sprookjeswereld behoort aan de marionetten, zooals wij gisteren weer hebben gezien. De kinderen leefden met Zonnestraaltje mee en letten er minder op, dat de poppen vrij pri mitief waren en zich nog al stijfjes bewogen. Het meest kwamen zij er in, toen de sfeer van het sprookje ook werkelijk op het tooneel kwam. Dat was in het besneeuwde bosch. waar het eekhoorntje en het konijntje plaats namen op takkenbosjes. die getrokken werden door een dwerg en toen de graaf met zijn arreslee met rinkelende bellen kwam aanrij den. Dat was een aardig effect, en wij zagen toen. wat er met marionetten ook voor kin deren te bereiken is. Overigens was het wel wat onbeholpen. De marionetten waren te veel poppen en zij bleven dat ook in hun stereotiepe bewegin gen. Maar kinderen zijn minder critisch dan de recensent, die nog pas de prachtige ma rionetten van Paul Brann heeft gezien. En het sprookje was aardig en zuiver in den kindertoon gehouden, zoodat hierdoor veel vergoed werd voor wat wij in de opvoering te kort kwamen. Op straat vroeg ik aan een meisje, hoe zij het gevonden had. Mooi! zei ze zonder een oogenblik van aarzeling. „En jij?" was daarop mijn vraag aan een jongen. ..'k Vond er niet veel an! Lang zoo leuk niet als Jan Klaassen!" was het oordeel van dezen broekeman. Wie er gelijk had van de twee? Beiden. Het meisje had fantasie en was in de sprookjeswe reld geweest, de jongen was een kleine realist en had enkel poppen gezien. J. B. SCHUIL. Algemeen Nederlandsch Tijdschrift voor Wijsbegeerte en psychologie. Het Tijdschrift voor Wijsbegeerte is voort gezet in gewijzigden vorm, waarvan de nieuwe titel „Algemeen Nederlandsch Tijdschrift voor Wijsbegeerte en Psychologie" al blijk geeft. De afd. Nederland van de Kant. Gesell- schaft heeft zich voor haar tot stand koming beijverd en verschillende vereenigingen voor studie der wijsbegeerte zijn door een be stuurslid in de redactie vertegenwoordigd, al zijn niet alle wijsgeerige groepen verzameld kunnen worden. Deze nieuwe uitgave ver schijnt in tweemaandelijksche afleveringen, elk van minstens twee en een half vel. Uit geefster is N.V. van Gorcum en Comp te Assen. Lidewyde, door C. Busken Huet. In de Wereldbibliotheek te Amsterdam is de vierde druk verschenen van den roman van Busken Huet: Lldewyae. KALENDERS. Ons werd toegezonden de maandkalender van het G.E.B. te Haarlem met gekleurde af- beedingen van licht en warmte voor elke maand. Voorts ontvingen wij een kalender van de Grafische Inrichting N.V. Joh. En schedé en Zonen, met een reproductie van een schilderij elke twee maanden, een maand kalender van de Stoomververij en Chemische Wasscherij „De Regenboog" te Hilburg (Fa. Janssen Bierens). en een maandkalender van de Auto Onderlinge, Verzekeringsmaatschap pij te Groningen. Wij ontvingen van de Nationale Levens- verzekeringbank te Rotterdam een kloeke maandkalender. Het nieuwste boek van Dick Laan (Circus jong. Uitg. Van Holkema en Warendorf Amsterdam). Dick Laan is productief. Binnen drie jaar zijn er nu reeds vier jongensboeken van hem verschenen. En het zijn lijvige exemplaren, die hij de wereld inzendt. Circusjong zijn laatste werk, telt zelfs niet minder dan 370 bladzijden. Het had mij altijd verwonderd, dat Dick Laan nog nooit een van zijn jongens-verha len van zijn eigen film-opnemingen had ver teld. Hier lag toch de stof voor een jongens boek maar zoo voor het grijpen, zou ik zoo zeggen Welk een aardige ondervindingen moet hij hierbij hebben opgedaan, vooral om dat hij bijna steeds met de jeugd heeft ge werkt. In zijn Circusjong heeft hij eindelijk aan de film een groote plaats ingeruimd en men voelt onmiddellijk, dat hier een man van de praktijk aan het woord is. Henk Hemsing heeft heel veel van Dick Laan en wij meenen zelfs, dat de film van straal 0.03, waarmee dit nieuwe boek van hem begint, voor het grootere deel op ons H.F.C.-veld werd op genomen. Voor Haarlemsche jongens en meisjes zal dit reeds een attractie op zich zelf zijn. Maar Dick Laan heeft begrepen, dat eigen onder vindingen nog niet voldoende waren voor een jongensver haal Hij heeft daarom zijn fantasie, die zooals wij weten niet ge ring is, aan het werk gezet en hieruit is het circusjong Kim geboren. Deze Kim een vondeling, die in een circus met zijn pleeg vader in een trapezenummer meewerkt wordt door een philantropisch aangelegde, rijke dame in huis genomen, nadat hij door een ongelukkige val zijn braven pleegvader heeft verloren en zelf niet meer in staat is in het circus op te treden. Kim komt hier door in aanraking met Hollandsche jongens, die vreemd genoeg, want de jeugd voelt zich over het algemeen aangetrokken tot alles, wat romantisch is in het begin heel vijandig tegenover hem staan. „Circusjong" is een scheldnaam geworden. Kim staat zoo'n beetje alleen op de wereld totdat hij in Tommy Varenberg zijn eersten vriend vind. Dan is het ijs al heel spoedig gebroken. Kim wordt meer en meer een getapt lid in de jon genswereld en wanneer Henk Hemsing in hem een acteur ontdekt, krijgt Kim zelfs de hoofdrol in Henk's nieuwe film, die zoo maar even door de Ufa te Neu Babelsberg wordt opgenomen. En met die film zitten wij te vens midden in de daverende Tomantiek, want wat het circusjong daar met zijn vrienden in Berlijn ondervindt is niet voor de poes. Spoorwegaanslagen, ontvoeringen, dynamietontploffingen. achtervolgingen door bandieten, ze volgen elkander, sinds het Hol landsche gezelschap naar Berlijn is vertrok ken, in razende- film-vaart op. Maar juist als wij ons hoofd schudden over zoo vele ro mantische excessen, stelt Dick Laan ons ge nist en hij zegt: Heb jullie dan nog niet ge merkt. dat dit maar een truc is. net als in de Phaea van Frits von Unruh? Al die ro mantische avonturen, waar ik jullie zoo on gemerkt ingedreven heb. zijn niet anders dan filmscènes, waarin Kim en zijn vrienden de hoofdrollen spelen. En dan vindt de schrijver het blijkbaar genoeg en maakt hij een eind aan zijn verhaal met de mededee- ling, dat Kim later een knap dokter wordt en trouwt met zijn jeugdvTindinnetje uit het circus, de kleine Frida, die van circus meisje is opgeklommen tot filmster aan de Ufa. Dick Laan vertelt dat alles in den pretti- gen trant, dien wij van hem gewoon zijn. Hij weet uitstekend den dialoog, den jongenstoon te treffen en in alles voelen wij. dat onze schrijver zich volkomen in de gedachten en de gevoelens van de jeugd kan verplaatsen. Dick Laan schrijft opgewekt en fleurig en hij kan op zijn tijd ook gevoelig zijn zonder toch sentimenteel te worden. Zijn boeken zouden er bij winnen, wan neer hij voor zich zelf wat critische werd. Naast uitstekende fragmenten komen er in zijn Circusjong gedachten voor, die totaal onbelangrijk zijn Men krijgt zoo den indruk ook aan den stijl, die soms wel heel erg slordig is dat Laan er maar op los schrijft en zich niet genoeg concentreert. Er zouden uit dit dikke boek zonder eenige schade 'n (Adv. Iiigez. Med.) honderd of zelfs meer bladzijden ge schrapt kunnen worden. Wanneer Dick Laan zich nog wat hoogere eischen stelt, kan hij een der beste schrijvers van jongensboeken worden. Nu reeds munten zijn boeken uit door frischheid, gevoel voor humor, natuur lijken toon en fantasie en dat is reeds heel wat in Nederland. De Smid van Wilna door Eric P. Kelly. (Uitg. Van Holkema en Warendorf Am sterdam.) Eric P. Kelly is de schrijver van De Trom petter van Krakau, welk jongensboek inder tijd in Amerika met de gouden medaille werd bekroond. De Smid van Wilna, dat thans bij Holkema en Warendorf is verschenen, heeft ongeveer dezelfde kwaliteiten als dit be kroonde boek. Het geeft een episode uit de Poolsche geschiedenis na den opstand te gen Rusland in 1831 in een zwaar roman tisch kleed. Zooals het in De Trompetter van Krakau ging om een kleinood van groote, historische waarde het kristal van Tar- now zoo gaat het in dit nieuwe boek om een niet minder belangrijke schat, de Pool sche kroon, die eens gedragen werd door ko ning Jagielio van Polen en Litauen. Zoolang die kroon nog in het bezit der Polen is, zal Polen niet verloren gaan, zegt de sage. Om deze kroon lieten de broeders van de geheime Poolsche Orde in 1832 zich des noods in stukken hakken en al begrijpen wij niet goed. hoe zij er toe kwamen zulk een kostbaar bezit maar zoo roekeloos door een ruiter te paard te laten vervoeren dwars door het gebied van de vijandelijke Russen heen, wij moeten dat maar aannemen, omdat Eric Kelly anders zijn romantisch verhaal niet had kunnen schrijven. Jongens, die van romantiek houden en welke jongen doet dat niet? krijgen in drt boek de volle 100 procent. Alle men schen in dit verhaal zijn geladen van ro mantiek. Wanneer zij spreken, doen zij dat steeds in dezelfde hoogdravende taal. als waarin de schrijver schrijft. Als een jongen en een meisje samen in een bosch zijn, hou den zy het volgende discours. „Hier schijnt alles vol natuur en leven, vo gels. boomen, moerassen en beekjes, alles zingt mij toe. Het is. alsof waar is, wat men eertijds geloofde, dat alles in de natuur een ziel heeft," zegt de jongen en het meisje antwoordt: „Het doet mij gevoelen, hoe klein ik ben. Het is, alsof men tot de sterren opziet en tracht zich in te denken, dat elk daarvan een draaiende zon of wereld is. Het zoo grootsche kan ik mij niet voorstel len!" Afgezien van de afschuwelijke vertaling, geloof ik. dat onze jongens en meisjes ge woner spreken, als zij in een bosch zijn, maar zij zijn ook geen Polen, zal men mij misschien toevoegen en hun leven is ook niet zoo vol vreemde avonturen. N. van Hichtum beveelt het boek in het tijdschrift Het Kind warm aan en zij is een autoriteit op het gebied van jeugdli teratuur. Toch heeft mij haar advies ver wonderd, want eigenlijk is al deze roman tiek toch niet veel anders dan bombast. Dat jeugdige lezers zoo- iets niet voelen, wil ik dadelijk aannemen, en ik geloof zelfs, dat zij dit boek zullen verslinden, maar een N. van Hichtum leest toch meer critisch en ik kan mij moeilijk voorstellen, dat zij niet heeft geglimlacht om dat verhaal van dien ouden soldaat van Napoleon, die als de Oude Wilde Man uit het Woud de erven van Perkoen aanhoudt en om nog veel meer, dat er in dit zwaar romantische verhaal be schreven wordt. J. B. SCHUIL. „KRONTJONG" VOOR GELOOF EN WETENSCHAP. De N.V. Vereenigd Rotterdamsch Hofstad Tooneel zal Vrijdag in den Stadsschouwburg voor de vereeniging Geloof en Wetenschap opvoeren „Krontjong", een Indisch spel in vier tafereelen van Willy Corsari. Deze uit voering is de premiere voor Haarlem. FINANCIEELE BERICHTEN KROMHOUT IN 1933. De N.V. Kromhout Motorenfabriek D. Goed koop deelt omtrent den gang van zaken in 1933 in Kromhout Nieuws het volgende mede: Scheen het al in de eerste maanden alsof door de eenigszins hoogere verkoopcijfers, een zekere opleving in zaken voor de K.M.F. geconstateerd kon worden, al spoedig bleek dit van zeer kortstondigen aard te zijn en in Maart zakten wij reeds weer af tot het peil van midden 1932 en zelfs nog lager. In het midden van het jaar en in de herfst maanden daalde de verkoop van Kromhout Motoren tot een angstig laag peil, doch ge lukkig werd dit gecompenseerd door een stij genden verkoop van Kromhout-Gardner mo toren. In Augustus bereikte men het laagste punt met 212 werklieden en 9500 manuren. Het to taal-arbeidsloon, inclusief stukloon, bedroeg f 413.500. tegenover f 465.766 in 1932. Ondanks de sterke daling van het totale loon is het omproductie loon in nog sterkere mate gedaald. De verkoop van Kromhout motoren ging wederom aanmerkelijk achteruit, in P.K. circa 15 pet., in cylindersaantal zelfs 24 pet. De achteruitgang is iets grooter in het bin nenland dan in het buitenland. Op station- nair gebied is een kleine vooruitgang te con- stateeren. Het is voornamelijk aan Frankrijk, waar wij eenige groote motoren verkochten, te danken, dat de buitenlandsche cijfers min der ongunstig zijn, dan de binnenlandsche, van de 4065 epk. verkocht naar het buiten land gingen toch 2670 epk. naar Frankrijk, in vrijwel alle overige landen moesten wij een belangrijken achteruitgang boeken. Het bemoedigende in de verkoopcijfers, ja in het heele zakenvooruitzicht van de K.M.F., is uit den aard der zaak het belangrijke aan tal verkochte Kromhout-Gardner motoren. Wij verkochten dit jaar 105 Kromhout- Gardner motoren, waarvan 85 stuks voor wa gens. 10 stuks voor stationnair gebruik. 7 stuks voor scheepsmotor en 3 stuks voor kra nen. De snelle daling van den omzet is dank zij de Kromhout-Gardner dit jaar tot staan ge komen. Het nieuwe jaar wordt ingegaan met een bedrag aan loopende bestellingen, dat ongeveer f 120.000 hooger is dan een jaar ge leden. Desniettemin zal het financieel jaar resultaat van 1933 weinig minder slecht zijn dan van 1932. Aneta-Vaz Dias meldt; Bij de K. L. M. is bericht ontvangen, dat de Kwartel op uitreis gisteren te Bagdad is geland. SCHEEPVAARTBERICHTEN KON. NED. STOOMBOOT MIJ. N.V. Achilles, 30 te Valencia. Agamemnicn. 1 2 u. Flores gep. Amazone. 30 Holtenau gep. Ariadne 30 van Fume naar Sushak. Bacchus, 30 van tMelilla naar Alicante, 31 van Alicante naar Barcelona. Barneveld, 30 19 u. van Antwerpen naar Ham burg, 31 3.15 Vlissingen gep. Berenice, 30 te Beyrout. 31 te en van Tripolis naar Castellon. Calypso. 31 9.30 u. Lydd gep.., 1 te A dam. ClyoQ, 30 Gibraltar gep., 31 te Algiers. Colombia, 30 15 u. van Dover naar Madeira, 31 10 u. Cape Lizard gep. Costa Rica, 1 17 u. Flores gep. Euterpe, 30 van La Pallice naar Amsterdam, 2 6.37 Lydd gep. Fauna, 30 van Gibraltar naar Oran, 31 te Oran, 1 van Oran naar Barcelona. Ganymedes, 30 19 u. van Hamburg naar Am sterdam 31 te Amsterdam. Hercules, 31 7 u. Flores gep. Hermes, 31 Gibraltar gep Irene, 1 van Faro naar Tanger. Iris, 30 te Amsterdam. Jason, 1 10.45 u. te Hamburg. Medea, 29 van New York naar Port au Prince. Nereus 1 Holtenau srep. Orpheus, 29 te Stettin. Perseus. 30 van Aarhuus naar Amsterdam, 31 15 u. Brunsbuttel gep.. 2 te Amsterdam. Poseidon, 30 van Salonica naar Izmir, 1 te Izmir. Van Renselaer, 29 van New York naar Port au Prince. Saturnus, 31 van Izmir naar Istanboul, 2 te ïstanboul. Simon Bolivar. 31 van Cristobal n. Cartagena. Stella, 29 Gibraltar gep. Telamon. 1 te San Juan de P. R. Titus, 31 Gibraltar gep. Venezuela, 31 van Amsterdam n. Hamburg, Venus. 1 van Algiers naar Amsterdam. Vulcanus. 30 van Cadiz naar Genua. Barneveld. 1 15 u. te Hamburg. Venezuela. 1 16 u. te Hamburg. Amazone, 1 Je Gdynia. KON. HOLL. LLOYD. Waterland, 1 6 u. te Montevideo. ZeelandSa, thuisreis, 30 12 u. van Montevideo, 31 Dec. 13 uur van Rio Grande. Kennemerland, uitreis 30 Dec. van Santos naar Buenos-Aires. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Blommersdijk Philadelphia naar Rotterdam 30 (8.42 n.m.) 1100 mijl W. van Land's End. Breedijk New-York naar Rotterdam 30 (2.15 n.m.) 287 mijl W. van Bishops. Nebraska Vancr. n. Rotterdam 31 te Londen. Rotterdam Rotterdam naar New-Orleans 31 van Antwerpen en pass. 1 (v.m.) Vlissingen. Drechtdijk Rotterdam naar Vancouver 31 (v.m.) te Londen. Lochmonar R'dam n. Vancr. 29 v. San Franc. PURMEREND. EIERVEILING. 2 Januari 1934. Afdeeling eieren. Aanvoer 35000 eendeieren. Prijs f 3.30 a f 3.65 85000 kippeneieren. 70—80 K.G. f 5.20—f 5.70 65—66 K.G. f 4.40—f 4.70 63—64 K.G. f 4.30—f 4.60 60—62 K.G. f 3.90—f 4.50 58—59 K.G. f 3.70—f 4. 56—57 K.G. f 3.50—f 3.80 53—55 K.G. 3.30—f 3.70 50—52 K.G. f 3.10—f 3.40 4549 K.G. f 2.90—f 3.10 SCHAKEN. IIET TOURNOOI TE HASTINGS De uitslagen van de partijen in de zesde ronde luiden als volgt: Eliskases wint van Tylor. Milner Barry verliest van Aljechin. Alexander remise met Lilinthal. Flohr wint van Michell. Miss Menchik verliest van Thomas. BILJARTEN. JUBILEUMWEDSTRIJDEN BIJ „D.E.S.'. De nederlaagwedstrijden van D.E.S. werden Dinsdagavond voortgezet. Thans kwam Be noorden het IJ met haar eerste zestal. De uitslag luidde als volgt: Moolhuysen-D. A. de Foeljaeger 103200: Boonakker-Ronde 125—106; Prins-C. J. Nobels 124—125: v. d. Velde-H. Tuninga 9063; Frank-J. A. Roo- sen 6050; Piller-v. Wunnik, 3550. (De spelers van Benoorden het IJ staan vooraan). De uitslag was, dat Benoorden het IJ 537 caramboles en D.E.S. 594 caramboles behaal de. Vrijdag komt het tweede zestal van Be noorden het IJ. KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM 2de klasse. Voor het persoonlijk kampioenschap van Haarlem 2de klasse klein-biljart cadre, dat in de tweede helft dezer maand door „De Korenbeurs" georganiseerd wordt, hebben zich de volgende 12 spelers laten inschrijven: A. Timmer, Roozendaal, Overveen; F. v. d. Pavert, Vriendenkring: H. Meeuwenoord, en Prang, beiden Haarlem-Noord; A. J. Baart en J. D. Ronde, beiden D.E.S.; H. van Noort en P. J. A. Langendijk, beiden 't Blauwe Krijtje; Beverwijk; A. Tabbers, N. N„ C. v. d. Hork en C. v. d. Berg, alle vier B.V. Haarlem. VOETBAL DE WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN TE ROME. DE REGELING VOOR NEDERLAND. Naar wij vernemen zal a.s. Zondag 7 Ja nuari te Londen een conferentie worden ge houden tusschen de heeren R. W. Seeldrayers (België). K. J. J. Lotsy (Nederland) en Mur phy en Ryder (Ierland), teneinde te geraken tot de definitieve vaststelling der data voor de wedstrijden NederlandIerland en Ier landBelgië. Voorts zal ter conferentie be sproken worden de verdeeling van de recet tes der voor deze groep te spelen wedstrij den, alsmede de benoeming van scheidsrech ters voor deze ontmoetingen. WERKLOOZEN-COMPETITIE. De wedstrijden voor Donderdag zijn we gens onbespeelbaarheid der terreinen afge last AUTOMOBILISME DE STERRIT NAAR MONTE CARLO. ZESTIEN NEDERLANDSCHE DEELNEMERS. De Kon. Ned. Automobiel Club deelt het volgende mede: Sedert onze vorige opgave omtrent de Ne- derlandsche deelneming aan den Sterrit naar Monte Carlo zijn nog de volgende Nederland- sche rijders officieel ingeschreven: A. L. Oosterhuis en M. v. d. Laan met Ci- troën. Baron J. J. C. Taets van Amerongen met Dodge. C. Schade met Wolseley. E. de Vlugt met Ford. W. Zweerts de Jong met Auburn. J. C. S. Nijenbranding de Boer en N. Went met Ford. P. J. Glerum met Ford. In het geheel zijn 161 automobilisten in geschreven, hetgeen een record is, aangezien het maximum 149 bedroeg, dat in 1931 was ingeschreven. WIELRIJDEN. De Zesdaagsche te Brussel. Uit Brussel: Na opheffing der neutralisatie om 12 uur Dinsdagmiddag gebeurde er voor- loopig niets bijzonders. Kort vóór 5 uur ontstonden er eenige jach ten. Duray-Anhes wonnen een ronde en even, later volgden H. Aerts-Hazendonckx even eens. De sprints van 5 uur waren voor Slaats, Vluggen, Van Kempen, Vluggen, Pijnenburg en Charlier, dus bijna geheel een Hollandsche puntenzege. Na deze sprints gebeurde er weer niets bij zonders, het bleef kalm in afwachting van den komenden avond. Na 95 uur waren er 2079.900 K,M. afgelegd. De tribunes waren stampvol. Na de sprints van acht uur begonnen de jachten eerst goed. Het wordt een geweldige strijd, waarin Char- lier-Loncke zich in het bijzonder onderschei den. Als de jachten worden onderbroken en er in kalmer tempo wordt gereden liggen Pij nenburg-Wals, Buysse-Deneef en Richli- Schön aan den kop. Na korten tijd worden de jachten hervat. Er komt voortdurend wijziging in het veld. Broccardo krijgt dan uit Parijs de droeve tijding, dat zijn vader op sterven ligt. Hem werd onmiddellijk toestemming verleend de baan te verlaten, zoodat Guimbretière nu al leen verder rijdt. De sprints van elf uur hebben het volgende resultaat: le sprint: Vluggen, Loncke, Braspenninx, Smets. 2e sprint: Van Kempen, Loncke, Martin, Slaats. 3e sprint: Pijnenburg, Smets. van Slem- broeck, Buysse. 4e sprint: Deneef, Charlier, Wals, Slaats. 5e sprint: Buysse, Loncke, van Slembroeck, Pijnenburg. 6e sprint: Van Kempen, Vluggen, Charlier, Wals. Na deze sprints luidde de stand als volgt: I. Richli-Schön 204 punten. 2 Loncke-Charlier, 165 punten. 3 Pijnenburg-Wals 135 punten. 4. Buysse-Deneef 122 punten. 5 Braspenninx-van Kempen 116 punten. 6. Martin-Smets 110 punten. 7. Guimbretrière (alleen) 57 pnt. Op 2 ronden: 8. Slaats-Vluggen 204 punten. 9 Billiet-van Vlockhoven 74 punten. Op 5 ronden: 10. Jan Aerts-Ghyssels 117 punten. II. Van He vel-van Slembroeck 77 punten. Op 7 ronden: 12. Haemerlynck-Van Buggenhout 57 punt. Op 9 ronden: 13. Duray-Anhes 54 punten. 14. H. Aerts-Haesendonckx 26 punten. Hedenmorgen 8 uur. na 106 uur rijden wa ren 2410,205 K.M. afgelegd en was de stand als volgt: Aan den kop: 1. RichliSchön 228 p. 2. LonckeCharlier 182 p. 3. Pijnenburg—Wals 176 p. 4. Buysse Deneef 132 p. 5. MartinSmets 127 p. 6. BraspenninxVan Kempen 126 p 7. Guimbretière alleen 56 p. Op 3 ronden: 8. SlaatsVluggen 212 p. 9. Van VlockhovenBilliet 76 p. Op 5 ronden: 10. AertsGhyssels 120 p. 11. Van Hevel—Van Slembrouck 78 p. Op 6 ronden: 12. Hamerlinck—Van Buggenhout. 63 p.. Op 8 ronden: 13. DurrayAnhes 56 p. Op 10 ronden: 14. Hazendonck—Aerts 26 p.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 12