H. KWEKKEBOQM NIEUWE GRACHT 98, Vogel-wedstrijd Amsterdam-Batavia. ZATERDAG 6 JANUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 VOETBAL WIJZIGING WERSTRIJDPROGRAMMA. Het geheele programma voor Adeeling in is gewijzigd. Blijkens een mededeeling in de „Sportkr." luidt het nu als volgt: EERSTE KLASSE: Tubantia—Heracles. A.G.O.V.V.Vitesse. Wageningen—Ensch. Boys. Enschedé—Hengelo. Go-ahead—H.E C. TWEEDE KLASSE A: Higtersbleek—Zwolsclie Boys. Z-A.C-Borne. Golto—K.H.C. TWEEDE KLASSE B: Zutphania—Doetinchem. Be Quick—Theole. HILVERSUM—R.C.H. R.C.H, verschijnt met: Kors. Krom. Pre vost Sr., Hessels, Ruis, Prevost Jr., Hanse, Haukes, Ruygrok, Kok. Paape. R.C. H. n—E.D.O. II. Van Gendt, Kaestner, Kors. Waalewijn, Van Eek. Hunink, d. Meulen, Slot, Horst, Martin, Meyer. HONKBAL H.C. HAARLEM. Op 20 Januari wordt een feestavond ge houden. waarop o.a. een der leden een Nieuw- jaarswensch op rijm zal uitspreken. KENNIS DER SPELREGELS. Door den N.H.B. zijn dtzen winter eenige spelregelavonden georganiseerd. Als eerste spreker treedt op de voorzitter van den N.H.B. r° heer E. Bleesing op 26 Februari te Haar lem. DAMMEN. FINALE PERSOONLIJK HOOFDKLASSE KAMPIOENSCHAP VAN NOORD-HOLLAND. Maandagavond a.s. zal in het clublokaal der Haarlemsche Damclub de partij tusschen J. W. van Dartelen (Haarlemsche Damclub) en B. Dukel (Damclub „IJmuiden") gesoeeld worden voor de finale van den wedstrijd om het persoonlijk hoofdklasse kampioenschao voor Noord-Holland. HOCKEY. ZONDAG A.S. WEER WEDSTRIJDEN? Het heeft er allen schijn van, dat voor Zondag a.s. het competitie-rad weer normaal kan gaan draaien. De competitie-leider ziet reikhalzend naar dat moment uit en zit nu al met de handen in het haar om het seizoen tijdig te kunnen sluiten. Hoe gaarne Jhr. Quarles van Ufford de ijshockey-genoegens aan Jhr. Boogaert c.s. gunt, nu is het weer z ij n beurt. In ieder geval is er een pro gramma vastgesteld. Het luidt als volgt: Eerste klasse: AmsterdamBloemen daal Promotie-afdeeling Bloemendaal 2Amsterdam 2 Kieviten—M. H. C. Tweede klasse: M.H.C. 2—Hilversum 3 Derde klasse: Alkmaar 2Bloemendaal 3 M. H. C. 3Amsterdam 4 Vierde klasse: Bloemendaal 4—T.H.C. '25 H M. H. C. 4—1. C. C. Bloemendaal hervat dus de competitie met den zwaarsten uitwedstrijd tegen Amsterdam Commentaar lijkt overbodig! Maaryou never can tell! De reserve's van deze beide clubs ontmoe ten elkaar in Bloemendaal; het is te vree zen dat ook hier de Bloemendalers zullen verliezen. De Musschen hebben een uitwedstrijd te gen de Kieviten en hebben daarbij den plicht, met beide punten naar Haarlem terug te kee- ren. M. H. C. 2 krijgt een schoone kans om haar positie te versterken. Hilversum 3 komt naar Heemstede: ook hier dienen de vogels vic torie te tjilpen. Alkmaar 2Bloemendaal 3 is een open wedstrijd. De gasten wellicht wat sterker, maar spelend op een vreemd terrein. Toch zullen wij het maar op dit Bloemendaalsche team houden. Het zou toch wel een heel slecht begn zijn, als-ook dit Bloemendaal sche team in den hoek kwam, waar de klap pen vallen. Eveneens een gelijkopgaande wedstrijd wordt M.H.C. 3Amsterdam 4. Hier zal ook het terreinvoordeel medehelpen aan een Musschen-over win nin g. Voor de vierde klasse wordt een nederlaag van Bloemendaal 4 en een gelijk spel van M.H.C. 4 verwacht respectievelijk tegen T. H. C.' 25 n en L C. C. DAMES-HOCKEY. DE COMPETITIE A-s. Zondag gaat de competitie van den Ned. Dames-Hockey bond weer op volle kracht beginrien. Voor de eerste klasse zijn drie wedstrijden 3'astgesteld, die naar wij hopen aan de beide Haarlemsche teams. Rood-Wit en, B. D. H. C. een overwinning zullen opleveren. De Heemsteedsche dames gaan op bezoek bij Amsterdam, en daar de leidsters van deze afdeeling. H. O. C. slechts één punt meer dan Rood-Wit hebben ver overd en een zeer zwaren dag hebben op het Gooiterrein tegen het herboren Gooi, zal een Rood-Wit overwinning aan de dames de Jos- selin de Jong c.s. zeer welkom zijn. Bloemendaal krijgt het ook lang niet ge makkelijk in Hilversum tegen de hekken sluiters, Hilversum. Ten slotte scheelt het puntenaantal van gast en gastvrouw hier maar 2, zoodat het nog lang niet zeker is dat Hilversum in deze afdeeling het onder spit moet delven. Ook in de promotie-afdeeling is een vol ledig programma vastgesteld. Vooral voor B. D. H. C. 2 staat een belangrijke wedstrijd uitgeschreven, op eigen terrein togen T. O. G. O. Een overwinning van Bloemendaal zou hier een tijdelijke verademing voor de Bloe mendalers beteekenen. H. D. M. ontmoet op eigen veld de Kieviten, en hier gaat de strijd om de bovenste plaats, hoewel ook H.H.Y.C. dat het zeker wel kan. klaarspelen om van Laren te winnen, ook thans 8 punten heeft, en dus nu op 10 komt. Om H. H. Y. C. te ple zieren zou een gelijk spel het mooiste resul taat van H. D. M.-Kieviten zijn. In de tweede klasse A gaat Rood Wit 2 naar De Vierde. Beide clubs bungelen onderaan, en een overwinning van de gastvrouwen, wat gezien het voordeel van het ongetwijfeld zeer zware Rotterdamsche veld, zal een verwisse ling van plaats beteekenen. O. K. speelt thuis tegen Amsterdam 2, wat vermoedelijk op een, zij het zeer kleine, overwinning van O. K. zal uitloopen. Leiden gaat naar Rijswijk, om te gen Te Werve de twee voor het kampioen schap zoo noodige puntjes binnen te halen. In de tweede klasse B krijgt Rood Wit 3 bezoek van het leidende Hurley, dat zich ze ker wel hoeden zal om op het Heemsteedsche veld lijdend te worden! Bloemendaal 3 trekt naar Hilversum 2. en zal evenals de oudere zuster B. D. H. C. 1 tegen Hilversum 1. het lang niet gemakkelijk hebben. De wed strijd Amersfoort—Be Fair is van beteeke- nis voor de onderste plaats, en vermoedelijk zullen de gasten hier de dupe worden. In de derde klasse B komen maar liefst 8 elftallen op het veld. Ook ditmaal zal Alk maar er nog wel niet in slagen het eerste punt binnen te halen, want uit tegen Gooi 2. dat nog niet heelemaal kampioenschapskans- lcbs is. zal zeker alles in 1 werk stellen de be geerde punten binnen te halen. H. B. S. zag haar protest tegen T. H. C. afgewezen, het geen haar één punt minder gaf dan zij vermoedde. Toch doet een overwinning op Gooi 3 H. B. S. in de running blijven. O. K 2 ontvangt T. H. C., en de gasten gaan hier naar alle waarschijnlijkheid met de overwin ning strijken. Amsterdam zal haar positie versterken door van Laren 2 te winnen. Voor de derde klasse C staan twee plaat selijke ontmoetingen op het programma: B. D. H. C. 4—H. B. S. 2. en Rood-Wit 4— B. D. H. C. 5. B. D. H.. C 4 staat in deze klasse boven aan, met 12 punten uit 7 wed strijden. Bloemendaal zal dus verstandig doen om de voorsprong zoo groot mogelijk te hou den, en zich Zondag geen puntje te laten af snoepen. Rood-Wit 4 en B. D. H. C. 5, beiden met 4 punten behooren in de lagere regionen thuis. Een overwinning beteekent hier een flinke positie-verbetering. Hurley 2Straw berries verschillen ook slechts één punt. De Strawberries kunnen dezen wedstrijd, met eenig succes, zeker winnen, en laten dan Hurley 2 op de onderste plaats achter, het geen Rood-Wit 4 en B. D. H. C. 5 zeer gaarne zullen zien. tlllBlillillfllE IIIBIIIBIIIIII Dansleeraar, heeft de eer U te berichten, dat de INSCHRIJ VING voor de NIEUWE CURSUSSEN (10 LESSEN-CLUBS) vanaf HEDEN plaats kan vinden. AANVANG 23 JANUARI a.s. (Adv. Ingez. Med.) ALS DE TELEFOON GESTOORD IS.... Een ode aan meneer Bell. BILJARTEN. JUBILEUMWEDSTRIJDEN BIJ D. E. S. KRING" II Donderdagavond was het de laatste avond van dit tournooi. De biljart-vereeniging Flora was met haar eerste klas op bezoek. Na een feilen strijd mocht het aan de spelers van Flora niet gelukken, de over winning te behalen: zij moest zich met de tweede plaats tevreden stellen. De uitslag is nu als volgt: le pr.: Insulinde met 47 winstepunten. 2e pr.: Flora, met 3 verliespunten. 3e pr,: Krijt op Tijd. 48 verliespunten. 4e pr.: O.V.S.. 99 verliespnt. 5e pr.: T.O.G., 152verliespnt. 6e pr,: 't Spaarne, 19Cf veiTiespnt. 7e pr.: AjD.O. 489 verliespnt. De eindstand van dit tournóol luidt: A.D.O.— Vr. Kring H 1131—1620 T.O.G.— 1327—1479 O.V.S.— 1406—1505 Insulinde— 1464—1417 Krijt op Tijd— 1441—1489 't Spaarne13141504 Flora14481451 Na afloop bracht de voorzitter van Flora dank aan Vriendenkring II voor de sportieve wijze, waarop dit tournooi is gehouden, waar voor de voorzitter van Vriendenkring n dank bracht. De prijsuitreiking zal op nader vast stellen datum plaats hebben. te BILJARTEN. TWEEDE KLAS-KAMPIOEN- SCHAP VAN NEDERLAND GROOT BILJART. Eerste dag. Vrijdagavond is in café Dubois te Amster dam het biljarttournooï begonnen om het kampioenschap van Nederland, tweede klas groot biljart. Deelnemers zijn de heeren Gehrels (titel houder) en Beuming, beiden van „Hetey", Cremer en Wolthekker resp. uit Groningen en Assen van den Bond van Noordelijke Bil- jartvereeniging en Kappel en Keyzer, beiden van de B.V. „Benoorden het IJ". Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op den nieuwen Bondsvoorzitter Jhr. Dr. J. C. Mollerus uit Haarlem. Begonnen werd met de partijen Kappel Keyzer en GehrelsBeuming. Gehrels was met zijn clubgenoot heel wat sneller klaar dan menigeen verwacht had. Door een fraaie 88 te score wist Gehrels bo vendien zii gemiddelde danig op te voeren en in 19 beurten de 300 vol te maken, Beuming op 146 laten staand. Het resultaat was: Gehrels 300 punten in 19 beurten h.s. 88 gem. 15.19. Beuming 146 punten in 19 beurten h.s. 46, gem. 7.69. De partij tusschen Kaopel en Keyzer was van langoren duur dan die tusschen de beide H.E.T.E.Y-spelers. Kappel had hier 43 beur ten noodig om van zijn clubgenoot te win nen en de 300 te bereiken. Hoewel de hoogste serie van Keyzer ver boven die van Kappel uitstak kon hij de partij toch niet winnen De cijfers waren als volgt: Keyzer Kappel 268 300 43 43 117 35 6.24 De laatste partij van dezen eersten avond, die tusschen den Amsterdammer Kappel en den Assenaar Wolthekker was er weer een van langen duur, Het was reeds ver na mid dernacht. voor deze geëindigd was. Na 42 beurten wist hier de Assenaar het eerst de 300 te bei-eiken. Hij behaalde een gemiddelde van 7.14. De cijfers waren als volgt: Wolthekker Kappel 300 175 42 41 31 41 7.14 4.27 Amsterdam. 5 Januari. Een Amsterdammer moppert graag. Speciaal op instellingen die er zijn om hem het leven te vergemakkelijken, kan hij met een woor denrijkheid. een betere zaak waardig, zitten ..kankeren". Wanneer men hem zou moeten gelooven. dan komt er nooit een tram wanneer hij die noodig heeft, zijn de treinen zelfs bij de ergste koude onverwarmd en is het nooit met de aansluiting in orde; op het Post- of Giro kantoor kan hij uren in de rij staan omdat de ambtenaren óf heelemaal geen slag uitvoeren óf alles zoo op z'n elf-en-dertigst doen. dat je bloed van ongeduld tot karnemelk wordt. De Geneeskundige Dienst laat de slachtoffers van een ongeluk uren op straat liggen, en wat de politie zich niet allemaal verbeeldt te mogen doen en laten, dat is gewoon bar! Zelfs een zoo nuttige instelling als de kattebakcentrale ont komt niet aan zijn critïek; juist als Poes z'n maag van streek is geweest, verschijnt er nie mand om de bewijzen daarvan weg te halen. En wie denkt, dat de gemeente bij een lekkage in het gas of een bevroren waterleiding nu eens gauw een mannetje zal sturen, heeft het mis. Drie, vier keer kan je opbellen en dan komt er nog geen mensch. Opbellen, ach, opbellenHet is nog geen twee weken geleden dat we mopperden omdat die telefoon altijd in gesprek was of omdat we zonder vergrootglas den interlocalen gids niet lezen konden. Muggenzifters waren we, on dankbare wezen; dat hebben we er van, nu werkt de telefoon in zeven weken niet. In huis heerscht een ongewone stemming. Het telefoontoestel is een vreemd, stil ding geworden. Onbewust verwachten we voortdu rend, dat de ratelende schel, zooals anders, zal inbreken in onze gesprekken en als we dan zonder storing zijn uitgepraat, kijken we naar het levenlooze toestel op bureau of buffet en denken: ,,'t is waar, ik zal je niet meer hoo- ren". Ja werkelijk, er is een rouwstemming in huis. er is iets weg, er is iets leegs. Eerst merkten we het zoo niet. Na dien avond, waarop de telefoondienst meer is uit- gefoeterd dan anders in jaren, hoorden we met beschaamde kaken van den grooten brand. Ze konden het dus voor een keer niet helpen, we nemen onze woorden terug. En we lazen de bijzonderheden zooals die van iederen anderen brand; het was wel heel erg, maar ons persoonlijk, raakte het gelukkig niet. De heeren des huizes vertrokken naar hun kantoren en vonden het daar, evenals hun per soneel. wel eens rustig zonder telefoon. Ze zaten er met gezichten van: wie doet me wat, en toen na een tijdje de telegrammen begon nen binnen te komen, kregen ze zelfs een fees telijk gevoel. „Een stroom van telegrammen", dat schreef de krant anders alleen bij zilve ren jubilarissen of menschen, die 80 jaar werden. Niemand besefte toen nog in vollen omvang het verschrikkelijke, 't Was een heele last voor de brandweer en voor de ziekenhuizen, de doktoren, de Geneeskundige Dienst. Maar verder, 't zou wel meevallen. Eerst den dag na Kerstmis werden we wakker geschud uit on ze goedmoedige, afwachtende houding. Het bericht dat de storing minstens zeven weken zou duren, deed een schok door de stad gaan. Zeven weken, twee-en-veertig dagen zonder telefoon, en onze orders dan. onze bestel lingen, onze patiënten cliënten, klanten, onze beursnoteeringen. Maar dat was een ramp! Er moest gehandeld worden en wel dadelijk! Zoo verscheen de nieuwe soort advertentie pagina's in de couranten. Cijfers, getallen, staarden U aan, nummers die nog wél werk ten. En dat eene woord, eindeloos herhaald: telefoonstoring, telefoonstoring. Het werd een verdienste als je telefoon nog werkte, in twee beteekenissen. De zakengeest in onze handels stad concentreerde zich op dit nieuwe. Men bood zijn telefoon aan tegen matige vergoe ding en was ook bereid, al weer voor een klei nigheid, boodschappen voor U aan te nemen. Het beroep van boodschappenjoggie floreert thans in Amsterdam en wordt door jongens van 8 tot 80 jaar beoefend. Bood men vroeger „kantoor met telefoon" aan. nu is het: „tele foon met kantoor". Meen niet, dat dit prac- tisch weinig verschil zal maken; een telefoon met kantoor is een telefoon, waar men mét behulp van een paar stoelen en een fleschje vulpeninkt een kantoor omheen heeft ge bouwd. Dergelijke improvisaties treft men ook veel aan op de privé-adressen van de kan tooreigenaren, met alle gevolgen van dien. Als daar zijn: mopperende vrouwen, die kla gen, dat hun huishouden op z'n kop staat en dat ze de koekjes of de boterhammenworst toch niet kunnen bestellen in tegenwoordig heid van een ironisch kijkenden klerk, woe dende vaders, die hun kinderen nog zóó had den verboden, met hun vingers aan de schrijf machine te zitten, bedienden, die gekheidjes maken met koffie brengende dienstmeisjes Voor driftige naturen is de storing wel heil zaam: een leverancier of reiziger de waarheid zeggen per telefoon gaat prachtig, maar pro beer hetzelfde te doen in een telegram en vast en zeker worden, zooal niet uit fatsoens-. dan toch uit zuinigheidsoverwegingen de kracht termen er uit gelaten. Er zijn menschen, die niet gelooven, dat de telefooncentrale hun een verbinding zou kun nen weigeren.. Ze moeten het toch eens even probeeren. Dan klinkt aan den anderen kant een mannenstem: spreekt met de 4, die is gestoord, ook een deel van de 3; wilt U ons niet meer opbellen? U maakt het ons noode- loos lastig. En als .etrapte schoolkinderen leg gen ze gauw de telefoon weer op den haak. Wanneer men den man-van-de-stem zou vra gen, hoeveel menschen dagelijks dat grapje uithalen, dan geloof ik, dat het antwoord ver rassend zou zijn! Er zit trouwens humor ge noeg in het geval, al is het zakenleven van de hoofdstad er vrijwel door ontwricht. Een meneer, wiens giro-saldo niet groot genoeg bleek te zijn om zijn abonnement te betalen, kreeg bericht, dat, indien hij niet voor de zooveelste betaalde, zijn telefoon zou worden afgesneden. En triomfantelijk schreef hij te- i rug: snij maar af. Ook kan men er zich ple zierig in verdiepen, wat voor gezichten de I De Pelikaan, de Snip en alle anderen vliegen den afstand in recordtijd. Maar kunnen de prestatie van Smirnof c. s. niet verbeteren. De Pelikaan vloog in vier dagen naar In- dië en in vier etmalen weer terug ook. Maar hoe lang zou een pelikaan er nu wel over doen, een pelikaan met een p? Dat is een vraag die zich onwillekeurig opdringt, wan neer de eerste indrukken der prestaties van De Pelikaan zijn verwerkt. De Pelikaan had een kruissnelheid van bijna 200 K.M. en de top-snelheid ligt nog hooger. De kruissnelheid van een pelikaan is nog nooit gecontroleerd, naar wij mee- nen, en over zijn top-prestatie bestaan ook maar zeer simpele gegevens. Zooals trou wens over alle snelheden die vogels en die ren in het algemeen kunnen bereiken slechts min of meer volledige gegevens bestaan. Men heeft op verschillende manieren reeds ge tracht om daar betere medeelingen over te verkrijgen maar bij gebrek aan een gemon teerde kilometerteller blijven de feiten op gissingen gebaseerd. De heer J. P. Strijbos, de bekende Haar lemsche ornitholoog, vertelde ons een en ander over vogelvlucht-snelheden, die hij ge deeltelijk zelf heeft waargenomen aan het strand, door met zijn motorfiets verschillen de vogels bij te houden en op zijn kilometer teller de snelheid af te lezen. Maar het ligt voor de hand dat hij op deze wijze niet alle vogels kon co.ntroleeren, al was het alleen maar om de doodeenvoudige reden dat niet alle vogels op het strand vertoeven. Zooals u weet heeft de KLM aan verschil lende toestellen namen van vogels gegeven, als gemakkelijke wijze van onderscheiding. Wij kennen den Pelikaan, den Havik, den Ibis, den Ijsvogel, den Oehoe, den Kwartel, den Rijstvogel en de Snip, die alle om beur ten naar Indië vliegen. Dan zijn er nog de Duif. de Valk, de Leeuwerik, de Adelaar, de Specht, de Reiger en de Zwaluw, die voor de Europeesche lijnen zijn bestemd. De Raaf is verkocht, de Arend is op komst en aan de Ooievaar denken wij met droefheid terug. De Zilvermeeuw die., de Pelikaan-bemanning in den steek heeft gelaten, heeft overal een kwaden indruk gewekt, en velen zullen het beestje met wrok aanzien als het over onze hoofden vliegt. Denkt u eens in dat al deze vogels broeder lijk naast eikander op Schiphol vertoeven, ieder in zijn eigen hangar, en dat zij tege lijk vertrekken nadat hun het noodige voed sel voor de geheele reis is verstrekt. Naar Indië. Als het startschot valt loopen zij alle maal naar een heek van het veld, zetten hun pootjes schrap, steken hun snavel in den wind en stijgen op. Klapwiekend of niet, al naar gelang hun aard is, zetten zij koers naar Insulinde, om te trachten het record van hun concurrent, den Pelikaan met drie motoren, te breken. Om geen risi co te loopen klapwieken zij door' zonder op onthoud, langs 'dezelfde route die Smirnoff c.s. nam. Full speed stuiven zij. over de vel den, over de bergen, volgen den loop dei- rivieren of kennen den weg aan een boom in de woestijn, orienteeren zich misschien aan een geographische gril, die in hun vogel- brein is achtergebleven en doodmoe stormen zij de laatste uren op Batavia af waar zij met liefde ontvangen zullen worden. Hoe lang hebben zij er dafi over gedaan? De pelikaan om te beginnen zou een droe vig figuur maken en met hangende vleugel tjes aankomen. Bijna veertien dagen zou de reis Amsterdam—Batavia duren ais-ie dag en nacht met dezelfde snelheid zou doorvliegen. Want sneller dan 40—45 K.M. per uur haalt hij niet. Maar nog slechter figuur zouden de zwa luw, de uil. de rijstvogel, de specht en de oehoe maken, die er alle ongeveer 21 dagen over zouden vliegen, daar hun snelheid om streeks 30 K.M. is. Ter eere van de zwaluw dient gezegd te worden dat 100 K.M. een peu leschilletje is als er jongen op het nest zijn en dan nemen de zaken een keer. In dit geval zou hij met den valk in zes dagen van het moederland naar het Oosten vliegen, een stootenden valk dan, want een valk die op zijn gemak vliegt en niet naar een prooi duikt, haalt maar 60 K.M. zoodat de 15.000 K.M. die ons van Indië scheiden in ruim 10 dagen afgelegd zouden kunnen worden. Wij bedoelen hier „den valk der valken", den slechtvalk, want in de valkensoort bestaan er verschillende. Daarna komt de duif, de postduif, naar de eerepalm dingen, daar haar snelheid onge veer bij 80 K.M. per uur ligt, zoodat de reis ruim zeven dagen zou duren. De havik, de arend, de adelaar en de snip komen nagenoeg tegelijk aan. Zij vliegen on geveer 45 K.M. en nemen veertien dagen voor de tocht. De ornitholoog maakt tus schen arend en adelaar geen verschil;; ade laar is immers de dichterlijke naam. De leeuwerik zal zich moeten schamen: die heeft nog twee dagen langer noodig want zijn vliegsnelheid is nog geen 40 K.M., evenals de ibis en de kwartel. De ijsvogel, de kievit en de reiger nemen er nog eens twee etmalen bij en 18 dagen na hun start van Schiphol zullen zij Bata via aandoen, na een gemiddelde van 35 K.M. per uur. Deze getallen, wij zeiden het reeds, zijn ten deele gegrond op waarnemingen en ge deeltelijk ook op veronderstellingen. De waarnemingen zijn van verschillenden aard: o.a. doordat men den tijd in aanmerking nam, die een vogel noodig had om van een bepaald punt naar het nest terug te vliegen. Daarbij weet men natuurlijk niet of het beestje niet een omweg gemaakt heeft,- of wellicht af en toe geland is om voedsel te zoeken. Maar het staat wel vast dat de Pelikaan van Smirnoff en de anderen vlugger was, dan de echte pelikaan en de kans is niet groot dat de echte spoedig den namaak-pellkaan zal inhalen P. S. Dan is er nog die postduif uit een be roemde Framsche vertelling, wij meenen van Tristan Bernard. Deze laakbare vogel nam de leiding in een race, en overwon, door zich rustig op heit diak van een wagon van de express ParijsAmsterdam te zetten, en tot de grens of zoo mee te rijden. Zeer onsportief. Binnenkort krijgen we die postduif die op den staart van die Pelikaan meevliegt. Maar dit zijn misstanden in de sportwereld. REt). abonnés hebben getrokken bij het juist in deze dagen ontvangen van den nieuwen gids en maar dat is wel een beetje wreed hoe het verliefden en verloofden te moede is, wan neer ze in een winkel hun afspraakjes moeten maken, of wanneer ze onverrichter- zake weer een van de glazen telefoonhuisjes uitstappen, waar ze anders zoo heerlijk onge stoord konden zeggen £1 wat ze te zeggen hadden! De telefoonstoring geeft aanleiding tot al lerlei overpeinzingen. Wat men zich vooral af vraagt. wanneer men ziet, wat het voor Am sterdam beteekent, een paar weken niet te kunnen opbellen, is dit: hoe deden de men schen dat in vredesnaam in de vorige eeuw? Men hoort het' zoo vaak zeggen, dat we vlug ger leven dan vroeger, dat ons levenstempo is versneld: voor jonge menschen, die den lang- zamen tijd niet hebben gekend, is het bijna een phrase geworden. Daarom geeft de gestoorde ;elefoon hun zoo veel te denken. Het is toch nog maar veertig jaar geleden, dat in de han delsstad Amsterdam nooit werd getelefoneerd en dat- telegrammen tot de uitzonderingen be hoorden. De zakenmenschen schreven brieven of zochten elkaar op. niet gauw heen en weer in een taxi, maar loopend of met de paar- dertram. Een tijd van rust en gemoedelijkheid wel, maar toch een tijd. waarin de moderne mensch sedert Zaterdag die van de vier dagen heen en vier dagen terug naar Indië het benauwd zou krijgen. Meneer Bell, de grondlegger van de tele foon. moest nu eens in Amsterdam kunnen rondkijken. Hij moest eens een praatje kunnen maken met de zakenlui, die zonder telefoon ongeveer zijn als menschen zonder rechter hand. hij moest zijn oogen eens laten gaan over de advertentielijsten in onze bladen. Zou hij dan niet glimlachen in zijn langen, grijzen baard, omdat men zijn werk pas waardeert nu men het moet missen? De wereld heeft hem vergeten. Vraag wien dan ook, of Bell nog bestaat Bell? Ja, de uitvinder van de telefoon en hij zal het antwoord schuldig blijven. Maar zijn werk leeft voort en zal voortleven tot in lengte van dagen ook in Amsterdam, al moeten we hier dan ook nog een week of zes wachten L. N. IJMUIDEN MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 1.15—f 0.70 Griet per 50 K.G. f 27—f 14 Tongen per K.G. f 0.73f 0.41 Groote schol per 50 K.G. f 16.50f 12 Middelschol per 50 K.G. f 17.50—f 15 Zetschol per 50 K.G. f 24—f 18 Kleine schol per 50 K.G. f 20—f 8.40 Schar per 50 K.G. f 13f 4.30 Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 23 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 20f 13 Kabeljauw per 125 K.G. f 52—f 33 Gullen per 50 K.G. (groote) f 19f 16 Gullen per 50 K.G. (kleine) f 13—f 8 Leng per stuk f 3.12—f 2.80 Wijting per 50 K.G. f 10.50—f 4.50 Versche haring per kist f 8.60—f 7 VOGELENZANG. HULDIGING W. LOKERSE. Vrijd'aagvond werd de heer W. Lokense ge meente veldwachter alhier, die den dienst met pensioen gaat verlaten, door de burgerij gehuldigd in de openbare lagere school, die daartoe met palmen en bloemen was versierd. Door een commissie waren de noodige voorbe reidingen getroffen. De heer Lokerse werd bij het Inkomen met een „Huldigingslied'' be groet. Als eerste spreker trad naar voren de heer Joh. E. Tillema. oud gemeente -secretaris van Bennebroek, die in een hartelijke toe spraak den heer Lokerse geluk wenschte met ue belangstelling die hij op dezen avond zoo ruimschoots van de gemeeentenaren mocht ondervinden. Spr. bood namens de burgerij eenige stoffelijke blijken van waardeering aan, bestaande uit een dressoir, een schemer lamp en een rooktafel waarvan op het garni tuur inscriptie „Huldeb'iik van Vogelenzang aan W. Lokerse 4 Jan. 1934". De heer Lokerse dankte voor deze mooie ge schenken waaraan neg was toegevoegd een kapstok met spiegel en kleed en een bloem stuk. Door een dameskoor werden ter afwisseling eenige liederen gezongen: ook werden ver- verschingen aangeboden. Nog werd het woord gevoerd dcor den heer Wagenaar als vriend en door het hoofd der openbare lagere school, den heer Cairo. Na nog eenigen tijd van gezel lig samenzijn was deze huldiging afgeloopen. SLACHTOFFERS TE ORBEY NOG NIET GEBORGEN. GEVAAR VOOR OMWONENDEN BEZWOREN. PARIJS. 6 Jan. (Reuter). Ondanks alle pogingen van de brandweer en de militairen is het tot dusver niet gelukt de lijken van de slachtoffers van de overstrooming van de electrische centrale te Or bey te bergen. Men tracht het Waterniveau van het meer omlaag te brengen om daardoor het gevaar voor een damdoorbraak te verhinderen. In den loop van heden hoopt men in het gebouw van de Electriciteitscentrale te kunnen door dringen. Voor de omwonenden bestaat geen gevaar meer. De oorzaak van het ongeluk is nog niet opgehelderd. Er bestaan twee mogelijkheden: een con structiefout in het toevoerkanaal of een on juiste manoeuvre tijdens de toevoering van het water. De bouwkosten dezer krachtinstal latie bedragen 100.000.000 francs. „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN" „Janskamer", Jansstraat 38 rood. Het nieuwe jaar is ingetreden, Maar alles is nog even triest. Kom! blijf ons geven geld en kleeren, Zoodat men niet den moed verliest. Postgiro 212793 Telefoon 13235 of 15445.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10