Dit is een kwetsbaar punt. f tPA&TBLLE3 W Wat het Nederlandsch-Duitsche handelsverdrag bereikte. DINSDAG 9 JANUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 REGELING UITVERKOOP EN OPRUIMINGEN. Uw 'keel I De werkzame bestanddeelen van Pan flavin-pastilles dringen tot in de diepste plooien van den mona en van het slijmvlies van de keel. Gébruik daarom vooral in dezen tijd van het jaar Panfla vin pastilles. Zij. beschermen tegen verkoud heid, keelontsteking en griep. jïanfiavin'ff (Adv. Ingez. DE VOLKSUNIVERSITEIT. HET PROGRAMMA NA DE KERST- VACANTIE. Het tweede programma van de Volksuniver siteit alhier vermeldt voor de maanden na de Kerstvacantie de volgende luistercursussen. Opvoedkunde (speciaal voor ouders) door M. J. F. Ehrbecker te Beverwijk. Astronomische Cursus (met lichtbeelden), georganiseerd in samenwerking met den Haarlemschen Weer- en Sterrenkundigen Kring. De verschillende onderdeelen van de zen cursus zijn toevertrouwd aan: Dr. J. van der Bilt (Utrechtsche Sterrenwacht). Dr. J. H. Oorfc (Leidsche Sterrenwacht) en H. Klei- brink Jr. (Leidsche Sterrenwacht)., die onder scheidenlijk zullen behandelen het planeten stelsel. het sterrenstelsel en de practische astronomie. „Naar economisch herstel", door dr. P. Endt te Haarlem, directeur der Wereldbibliotheek. Psychologie des Jugendlichen. door prof. dr. William Stem te Hamburg. (In samenwer king met het Kennemer Lyceum in het Paeda gogisch Gezelschap voor Haarlem en omstre ken. Tuinarchitectuur (met lichtbeelden) door Ir. J. P. Fokker te Wassenaar. „Is Jezus de stichter van het Christen dom?" door prof. dr. G. A. van den Bergh van Eysinga te Santpoort. De werkcursussen zullen de volgende zijn: Vervolgcursus in de Duitsche taal, door G. H. W. Bakker, ieeraar aan de H.B.S. A met 5-j. c. te Haarlem. Vervolgcursus in de Italiaansche taal door mej. L. L. Bierens de Haan, leerares M.O., te Aerdenhout. Voor de leden zullen de volgende lezingen gehouden worden: .Curacao en de petroleum industrie in Venezuela" lezing met lantaarn- platen en Cigmasmalfilm naar eigen opne mingen door Dr. W. G. N. van der Sleen; „Be schouwingen over oude en moderne glasschil derkunst", lezing met lichtbeelden en kleur- lichtbeelden door den heer A. van der Boom, kunsthistoricus te Haarlem: „Toegepaste na tuurwetenschappen bij het opsporen van mis dadigers" lezing met lichtbeelden door den heer J. C. van Lennep Hulsebosch; „Een Spaansche avond" (met lichtbeelden), een excursie o.a. door Barcelona, Valencia, Gra nada, Madrid, Sevillac, Valladolid, Basken land, de Balearen door D. W. A. van de Kemp, beëedigd translateur. INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIK KELING. Dit Instituut biedt zijn leden voor Januari een afwisselend programma aan. Zandagmorgen 14 Januari wordt een bij eenkomst in het Concertgebouw gehouden waarop gehandeld zal worden „Schoonheid in eenvoudige muziek". Inleider is de heer A, Wanschers, zang van mej. Van Vliet en A. Wanschers. De heer A. W. IJzerman, lid van de Tweede Kamer spreekt op Donderdag 18 Januari, in het Concertgebouw over „Domela Nieuwen- huis. de pionier van het Socialisme in Neder land". ..De Nationalistische beweging in Indone sië" wordt behandeld door den heer Daan van der Zee, op Zondagmorgen 4 Februari in het Concertgebouw. Woensdagmiddag 14 Februari a.s. wordt voor de kinderen opgevoerd „Bulletje en Boo- nestaak". Des avonds komen, eveneens in het Con certgebouw „De Jonge Spelers" met het suc cesstuk „De wereld op z'n kop". De „Natuurvrienden" houden op 17 Januari in restaurant Köhlingen, Jansstraat, haar jaarvergadering. 24 Januari wordt in de Centrale een propa- ganda-avond met lichtbeelden gehouden. Spreker is de heer M. Borsje, Bondsvoorzitter. Een pracht-collectie lantaamplaten zullen worden vertoond over de Zermatt-reis Zwit serland. De Fotoclub houdt op 10 Januari een cur sus over „vergrooten met raster". 21 Januari wordt een wandeling door de parken van Haarlem gemaakt. 24 Januari ontwikkelen van gemaakte op namen. 4 Februari a.s. Winter- opnemingen In of buiten Haarlem. 7 Februari: Afdrukken van foto's. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug te bekomen bijJ. J. Ket, Linschoten- straat 31 rd. actetasch. P. C. v. Tongeren, Vooruitgangstraat 101 rd. leesboek. Valk, Lu- zacstr. 3. bagagedrager. Akkerman, Bosch en Vaartstraat 11. halskettinkje. Kennel Fauna, Parklaan. katten, hond. J. v. Aken, Saenre- damstraat 27 rd., pakje met ondergoed. Cor- vage, Saenredamstraat 23rd., rijwielbelasting- plaatje. Velden. Essenstraat 27rd., ring. G. v. Os, Javastraat 45 richtingaanwijzer. J. Inpijn, Steenbokstraat 9, sleutel. Zwemmer, Kenne- merstraat 9F, d.handschoen. Roest, A. L. Dy- serinckstraat 11, handschoenen (wol). J. D. Mulder, Pegasusstraat 68, handschoen. J. Campfens, Hagestraat 9 rd., idem. J. Knook, P. Krugerstraat 28, idem. Smits, Coltermanstr 1 rd., handschoen. Groeneveld, Begijnhof 27, hond. W. v. Seggelen, T. van Berkhoutstraat 33, armband (kinder); Offeringa, Arnoldystraat 26, idem; M. Best. Voldergracht 49. ceintuur; R. Maasdam, L. Annastraat 36, idem; Poli tiebureau Smedestraat. mantelkraag (kin- der-), M. Roosloot. N. Groenmarkt 25, R.-K. kerkboekje; Kennel Haerlem, Regentesselaan, poes; v. Leeuwen, Olmenstraat 35, muts: P. Hubers, Teylerstraat 8, alpinemuts; J. Court, Schneevoogtstraat 7, portemonnaie; W. van Orden, Kieverparkweg 61, idem m. i.; H. Ver del, Spaarne 39, idem m. i.; Deen, Slamat- straat 15, idem m. i.: Baas. Pijn torenstraat 72 idem m. i.; A. Zwiers, Seheepmakersdijk 51 rd., idem m. i.: Brugwachter, Melkbrug. damesrijwiel; W. Baartwijk. ZB. Spaarne 156 1 d. en 1 h. schoen; G. van Houten, Baljuws laan 26, kniptang; M. Beinema, A. L. Dyse- rinckstraat 56, vulpotlood; K. de Vries, Graaf v. Wiedstraat 21, zaklantaarn; J. Derksma, Kleverparkweg 180, d. handschoen; Hark. Preangerstraat 10, motorhandschoen; Politie bureau, Smedestraat, d. handschoen; C. Wal- brecht, Kempervest 43, d.handschoen; J. de Graaf, K. Spaarne 25. hond, N. Bijster, Nagt- zaamstraat 2 rd., handschoen (wol); Kennel Haerlem, Regentesselaan. 3 honden; Ludo- lijk, Kleverlaan 148, hond; Busé, Dutrystraat 14, 2 linkerhandschoenen; Boerrigter, Ver- gierdeweg 40. handschoen. DE RADIOREDE VAN MEVR. P. SMIT— SCHUCKINK KOOL. De Algemeene Nederlandsche Vrouwen Vredebond heeft uitgegeven, onder den titel „Wat ik als moeder deed", de verboden radio rede van mevr. P. Smit Schuckink Kool, die het haar zoon onmogelijk heeft gemaakt, zich aan te geven voor den militairen dienst, door hem stelselpiatig alle oproepingen en stukken, die te dezer zake aan hem werden gezonden, te onthouden en die daarom ge rechtelijk werd vervolgd. Behalve de radio-rede bevat de brochure de correspondentie van den heer en mevrouw Smit met den Minister van Defensie over deze zaak en het niet uitgesproken pleidooi van mevr. Smit voor haar rechters. KINDERVOEDING De vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare af deelingen: Zoetestraat 875 porties. Overtonstraat 817 porties, Byzantiumstraat 542 porties. Bovendien werdén dagelijks aan de scholen voor Buitengewoon L.O. 95 porties verstrekt. Voor den Politierechter. De slag op de Bakenesser- brug. Het begon met de kat. Deze zoumaar wat deze gedaan had, bleef onvermeld, om dat de politierechter zich daarvoor niet in teresseerde. Waar hij wél belang in stelde, was. wie begonnen was met de burenruzie op de Bakenessergracht op 23 Sept, waarbij rake klappen uitgedeeld waren en met een mes gestoken was. De vechtersbazen zelf verklaar den, dat de ander begonnen was. Een buiten staander, die de zaak van het begin tot het einde heeft aangezien uit zijn woning eerst en later van nabij, kwam mei een zeer dui delijke teekening aandragen en zijn verhaal kwam hierop neer: A. ging een broodje koopen bij een bakker. B. riep uit het raam: „.Bakker, pas op je geld!" A. en B. gingen aan het schelden. B. riep toen: „Kom eens op de brug!" A. en*B. ontmoetten elkaar aan een zijde van de gracht en scholden voort. De vrouw van B. schold mee, waarop A. aan den haal ging, achtervolgd op grooten afstand door B. Het publiek riep A. na: „Lafaard!" en A. keerde op zijn schreden terug en gaf met een stuk hout B. eenige tikken op het hoofd. B. trok een knipmes en stak A. in de hand. (Naspel)A. en B. voor den politierechter. Mr. Raedt (tot B.: „U bent begonnen met dien slag op de brug". B.: „Ik hoef m'n kop niet in mekaar te la ten slaan!" Mr. Raedt: „U bent begonnen met schel den". En tot A.: „U had dóór kunnen loopen. Maar dat hebt u niet gedaan. U bent teruggekeerd en hebt met een stuk hout geslagen". A.: „Ik ben niet teruggekomen. Daarvoor kan ik wel 60 getuigen laten komen. En ik heb pas geslagen na die steekwond". De politierechter achtte het steken met een mes het ernstigste en veroordeelde B. des wege conform den eisch tot een boete van f 30 subs. 15 dagen. B.: „Edelachtbare! A. scheldt mijn vrouw Kunnen wij tevreden zijn? De verdragsrechten, welke met ingang van 1 Januari van kracht zijn geworden voor de uitvoerartikelen naar Duitschland zijn thans vastgesteld. De onderhandelingen, die daar toe geleid hebben, zyn wederzijds gebruikt om de economische betrekkingen tusschen beide landen meer te consolideeren. Duitsch land beoogde daarbij om eigen uitvoerbelan- gen zooveel mogelijk aan te passen bij de Ne derlandsche contingenteeringspolitiek, terwijl van Hollandsche zijde concessies werden be oogd voor den uitvoer van land- en tuin bouwproducten. Tenslotte is een resultaat bereikt, hetwelk de moeilijke omstandig heden in aanmerking genomen niet on gunstig kan worden genoemd. Door de instel ling eener commissie, waarin regeeringsver- tegenwoordigers zullen worden opgenomen, wordt het mogelijk de moeilijkheden, als ge volg der contingenteeringspolitiek en alles wat daarmede verband houdt, onder het oog te zien. Afhandeling dezer kwesties kan dan plaats hebben met uitschakeling van aller hande formaliteiten. Bovendien zullen ver schillende gemengde commissies opdracht krijgen om de nog onopgeloste landbouwpro blemen af te wikkelen. Wij mogen niet ontevreden zijn. Voor het zuivel, de eieren, enkele tuinbouwproducten, boomkweekerijproducten, de visscherijpro- ducten en den uitvoer van spek zijn aanmer kelijke resultaten bereikt. Enkele andere in- dustrieele producten zijn in een gunstiger positie geplaatst. Voor tal van in ons land geproduceerde artikelen zag Duitschland af van verkoop via al te zeer prijsdrukkende methoden, zooals afrekening met scrips, registermarken enz. Voor den uitvoer van boomkweekerijpro ducten is thans weer een weg geopend. Of uit. En zelf heeft hij óók niet zoo'n knap pert!" De Officier eischte tegen A. voor zijn aan deel in „het openluchtspel" een boete van f 15 subs. 10 dagen. A.: „De tijd zal het leeren, edelachtbare...." Wat de tijd zal leeren was ons niet erg dui delijk. Dat hij in hooger beroep gaat? Of dat hij de boete zal betalen of de 10 dagen ne men? Want conform den eisch werd hij veroor deeld. Diefstal van electriciteit. Op onderscheidene tijdstippen in het eind van 1932 en begin van 1933 is door een inwo ner van IJmuiden electriciteit gestolen ten na- deele van het P.E.N. De man stond voor den politierechter des wege terecht en het eenige wat hij zei op de vragen van den rechter was: „Ik beroep me op mijn recht van zwijgen". De Politierechter achtte deze houding van verdachte hoogst laakbaar, omdat hierdoor de echtgenoote. die bekend heeft, doch later op' deze bekentenis terugkwam, de straf zou krij gen voor dit feit. De man blééf zwijgen en werd vrijgesproken. De vrouw kwam hierop als verdachte voor en ook zij „beriep zich op haar recht van zwij gen". Een ambtenaar van het P.E.N. heeft de vrouw betrapt op het oogenblik, dat zij de door haar verbroken electriciteitsdraden weer in orde wilde brengen. Toen heeft de vrouw bekend, en de man gezegd, dat hij er niets mee te maken had willen hebben. De Officier achtte diefstal bewezen en moet uit de houding van den man opmaken dat deze het niet gedaan heeft omdat deze zijn vrouw niet wilde bezwaren. Hij vroeg een gevangenis straf van 1 maand wegens diefstal. De Politierechter veroordeelde de echtge noote tot een geldboete van f 30 subs. 30 dagen. Hij wilde de houding van verdachte losmaken van het gepleegde feit, dat hij bewezen achtte. VOOR INTERNATIONALE WEL VAART EN WERELDVREDE. STICHTING VAN EEN NIEUWE VEREENIGING; DE I. V. E. S. Wij ontvingen de ontwerp-statuten van de Internationale Vereeniging voor Economische Samenwerking van Staten met Westersche Cultuur (I.V.E.S.) gevestigd te 's-Graven- hage. Deze vereeniging zal ten doel hebben plan nen uit te werken én propaganda te maken voor de stichting van die instellingen, welke in het belang van de welvaart in de samen werkende landen en in het belang van de be stendiging en de verheffing van de Wester sche cultuur, door onderling overleg en in onderlinge samenwerking van de tot die cul tuur behoorende staten, zullen moeten wor den opgericht. In het bijzonder behoort hiertoe: a. het bevorderen van den vrijen handel tus schen de samenwerkende staten; b. het bevorderen van internationale crisisbe- strijding door internationale valorisatie van men tot practische resultaten zal komen hangt grootendeels af van de betalingsmoge lijkheden. De bestaande Duitsche tarieven voor deze producten, welke berekend worden naar het gewicht, zijn prohibitief. De waarde der artikelen is nl. op dusdanige wijze ge daald, dat het invoerrecht gelijk staat met een invoerverbod. Uit de kringen der belang hebbenden werd aangedrongen op halveering dezer tarieven. Ook was de wensch geuit, dat speciaal de planten zonder kluit in het ver drag met Duitschland opgenomen zouden worden, waardoor een vaste basis verkregen zou worden. Wat betreft de planten zonder kluit heeft Duitschland nl. verdragen met België en Italië, waarin een belangrijke re ductie voorkomt van het hooge, zg. autonome tarief. Ons land profiteert nu van deze om standigheid door de z.g. meestbegunstigings- clausule. Indien evenwel deze verdragen ver anderen, kan Nederland daarvan de kwade gevolgen ondervinden. Het is den onderhan delaars echter niet gelukt dit voordeel te be reiken. Voor planten zonder kluit blijven de tarieven 40 RM. per 100 K.G.. met uitzonde ring voor vruchtboomen (23 R.M.) en rozen (42 R.M.) Voor planten met kluit geldt in 't algemeen het autonome tarief van 40 R.M. per 100 K.G. Als uitzonderingen zijn enkele verlagin gen verkregen, bv. voor rhododendrons en azalea's (behalve de Indische azalea), waar voor het tarief van 25 op 12.50 R.M. per 100 K.G. is teruggebracht. Voorts is voor magno lia, laurier, iiex, aucuba, taxus, buxus, blauw- spar en chamaecyparis het tarief verlaagd van 20 op 10 R.M. per 100 K.G. De verlaagde tarieven gelden alleen voor die importeurs, die het kweeken der desbe treffende planten als bedrijf uitoefenen en dus niet uitsluitend handelaren in die arti kelen zijn, of particulieren. Voor enkele tuinbouwproducten biedt het verdrag nieuwe mogelijkheden. Voor spruit- kool, sluitkool, glassla. frambozen en aard beien zijn de tarieven over het algemeen draaglijk en waarborgen een normalen uit voer. Voor roode, witte en gele kool geldt het Med.) belangrijke grondstoffen met behulp van op te richten „goederenschappen"; c. het bevorderen van de stabiliteit van het geldwezen in verband met de onder a. en b. genoemde punten; d. het bevorderen van de stichting van an dere instellingen, welke de algemeene wel vaart vergrooten en welke slechts door inter nationale samenwerking kunnen worden op gericht. De vereeniging tracht dit doel te hereiken door lezingen te houden en propaganda te maken. Men meent de crisis nooit te kunnen be strijden met de organen die door de staats- overheden worden ingesteld, evenmin door tariefmuren, contingenteeringen e.d., omdat de wereld economisch en organisch een ge heel is. Het gevaar van den economischen oorlog is dat er een nieuwe wereldoorlog uit moet groeien. Zonder internationale samen werking is bestrijding van dit gevaar onmo gelijk. Deze internationale samenwerking moet o.m. bestaan uit oprichting van inter nationale instellingen als „goederenschap pen", die o.a. de goederenvernietiging hebben tegen te gaan, een grootere koopkracht schep pen wat weer grootere welvaart ten gevolge zal hebben. Partij-politiek heeft met deze nieuwe ver eeniging niets te maken. STADS-BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. Over Dcc. '33 (en vorig jaar). Aanbal bezoeken 11097 (vorig jaar 12827), waarvan 6245 (vorig jaar 6376) aan de kran tenkamer en 2152 (vorig jaar 2389) aan de algemeen Leeszaal. Uitgeleend werden 7883 boeken (vorig jaar 11181) Filiaal Haarlem-Noord) Aantal bezoeken 1573 (vorig jaar 3207), waarvan 517 (vorig jaar 1047) aan de lees zaal. Uitgeleend werden 1516 boeken (viorig jaar 2842). KENNEL FAUNA. In de dierenasyl Fauna aan de Parklaan werden in 1933 meer zwervende dieren be langloos opgenomen dan in 1932. Het aantal overreden en op andere manieren gewonde dieren, dat slachtoffer werd van het verkeer, steeg. Niet minder dan 507 honden en katten werden als vondeling ondergebracht. Hiervan werden er slechts 45 door de eigenaars op- geëischt. Voor 192 gezonden dieren kon een goed tehuis gevonden worden. Voor 127 ge wonde dieren werd de hulp van Fauna inge roepen. CURSUS EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Men schrijft ons: Evenals vorige jaren zullen door de afd. Haarlem der Ned. Ver. E. H. B. O. wederom cursussen gegeven worden in E. H B. O. Wanneer men de berichten in de dagbladen volgt en ziet hoe het aantal ongevallen toe neemt zal men tot de overtuiging komen, dat het wel zeer nuttig en noodzakelijk is, iets van verbandleer af te weten, ten einde zich zelf of anderen te kunnen bijstaan. De spreuk: Wie spoedig helpt, helpt dubbel, heeft hierbij haar volle beteekenis. verlaagde tarief van 2 RM. slechts voor de vijf maanden Januari tot en met Mei, daarna is het weer 8 R.M., waardoor iedere uitvoei van kool naar Duitschland in die maanden onmogelijk is. Voor sla is het tarief van 20 RM. voor April en Mei teruggebracht op 7 R.M. Voor de glassla, die in Maart wordt uitgevoerd, blijft het invoerrecht van 3 R.M., krachtens de meestbegunstigingsclausule be staan, zooals die voorkomt in het Duitsch- Italiaansche handelsverdrag. Het 7 R.M.'s- tarief biedt mogelijkheid tot exporteeren. In de zomermaanden en in den herfst is het tarief 10 R.M., waardoor uitvoer in dien tijd practisch onmogelijk is. Alhoewel voor deze producten: kool en sla, niet alles bereikt is. zijn de verkregen resultaten voor de beide belangrijkste tuinbouwproducten bevredi gend. Het verlaagde tarief voor kool en sla geldt resp. voor 60 en voor 75 procent van den invoer van 1932. Het tarief voor spruit- kool is verlaagd tot 5 R.M., voor 55 procent van den invoer in 1932. Voor versche aardbeien en aardbeienpulp werd het oude invoerrecht bedongen. Ook de uitvoer van versche frambozen naar Duitsch land blijft mogelijk. Voor appelen, peren, druiven, perziken, kersen, meloenen enz. ge nieten wij van de meestbegunstigingsclau sule en blijven de invoerrechten ongewijzigd, doordat deze zijn vastgelegd in de verdragen van Duitschland met België, Italië en Bul garije. Voor de komkommers (15 September15 April) en voor de tomaten (October en No vember) is niets bereikt. Ook voor de uien blijft het tarief 4 R.M. (in 1925 was dit 1 R.M.) De uitvoervoorwaarden voor de peen, pruimen, aalbessen en vroege aardappelen, zijn ongunstig. Het ons toegestane invoercontingent voor boter stemt tot tevredenheid, en voor den in voer van kaas is een tariefreductie verkregen. De nieuwe regeling voor den uitvoer van spek is' veel gunstiger, evenals die voor de visch en den export van eieren. Gelukkig is ook voor verschillende indus- trieele producten wat bereikt. De Nederland sche uitvoer van steenkolen naar Duitsch land zal immers in een zekere evenredigheid met de vermeerdering van het verbruik al daar kunnen toenemen. De uitvoermogelijk- heid van superfosfaat en zout is verbeterd, en er kwamen onderlinge regelingen tot stand voor den handel in rijst en lijnolie. Bovendien zijn een reeks tariefreducties verkregen voor verschillende industrïeele pro ducten. MOLLERUS. Minister V er schuur wil excessen weren. BESCHERMING VAN DEN BONA-FIDE WINKELSTAND. Een voorontwerp van wet betreffende het uitverkoopen en opruimen in den detailhan del is ter advies gezonden aan de verschil lende middenstandscolleges en Kamers van Koophandel in den lande. De voornaamste artikelen van het voorontwerp luiden volgens de Telegraaf als volgt: Het is verboden in den detailhandel een verkoop als uitverkoop aan te kondigen zon der een daartoe van de Kamer van Koop handel, binnen welker gebied de verkoop zal worden gehouden, verkregen vergunning vol gens de wet en anders dan in verband met: a de opheffing eener winkelnering en b de opheffing van den verkoop van een of meer soorten van goederen, tot een winkelnering behoorende. Voorts is het verboden in den detailhan del een verkoop als opruiming aan te kon digen, zonder daartoe van de K. v. K. ver gunning te hebben verkregen en anders dan: a. ten hoogste tweemaal per kalenderjaar, ini verband met jaars- of seizoen-wisseling en b. in verband met bijzondere omstandighe den. als verplaatsing of overdracht eener winkelnering. Een als uitverkoop aangekondigde verkoop mag niet langer dan drie maanden duren en een opruiming niet langer dan een maand. De K. v. K.'s zijn bevoegd, ten aanzien van binnen haar gebied gevestigde winkelnerin gen, tijdvakken vast te stellen, waarbinnen verkoopen als opruiming aangekondigd, uit sluitend mogen worden gehouden. Vaststel ling zal geschieden bij openbare kennisge ving. Het zal verboden zijn in een verkoop, als uitverkoop of als opruiming aangekondigd, andere soorten van goederen te verkoopen dan gewoonlijk in de betreffende winkelne ring worden verkocht. Met een hechtenis van ten hoogste twee weken of geldboete van ten hoogste f 300 wordt gestraft hij, die een verkoop als uitver koop of als opruiming aankondigt in strijd met de wet. Aanvragen tot het houden van opruimin gen en uitverkoopen moeten bij de K. v. K.'s ingediend worden, met opgave van redenen, tijdstip van aanvang en plaats der localiteit. De aanvrager moet zich o.a. bereid verkla ren onderzoek toe te staan naar de boekhou ding, betrekking hebbende op den verkoop. De aanvrager moet ook verklaren, dat hij, zoo de uitverkoop of opruiming de opheffing van den verkoop van een of meer soorten goederen tot een winkelnering behoorende betreft, den verkoop van soortgelijke goede ren niet zal hervatten binnen één jaar na dagteekening van de hem te verieenen ver gunning. Aanvragen worden voor een ieder gedurende een week ter inzake ten kantore der K. v. K.s gelegd. In dien tijd kunnen even- tueele bezwaren schriftelijk bij de Kamer van Koophandel worden ingediend. In een toelichting zet de minister uiteen, dat de bezwaren zich niet richten tegen het houden van uitverkoopen, doch bepaalde ge vallen betreffen, tegen welke gevallen z.i. de bona-fide winkelstand terecht ernstig be zwaar maakt. Het ontijdig aanvangen van seizoen- en balansopruimingen moet worden tegengegaan. De wet wil slechts de hoofdlijnen der re geling van de uitverkoopen en opruimingen vast leggen; de practische uitvoering wordt geheel overgelaten aan de Kamers van Koop handel en deze zullen toezien dat zich geen uitwassen kunnen voordoen. DE KUST BIJ COCKSDORP DOOR HET ZEEWATER BEDREIGD. VRAGEN VAN HET STATENLID H. F. VAN NIELAND. Het Statenlid H. F. van Nuland heeft aan Ged. Staten gevraagd of het bekend is, dat de Noord-Oost kust van het eiland Texel, nabij Cocksdorp, in steeds toenemende mate door het zeewater wordt bedreigd, waardoor groote oppervlakten duinen en landerijen reeds aan de zee zijn prijsgegeven? Zijn Ged. Staten er van op de hoogte, dat zelfs een deel van den dijk. die 3 a 4 jaren geleden is aangelegd ter bescherming van de belendende landerijen, thans grootendeels is vernield? Verder vraagt hij, of Ged. Staten niet van oordeel zijn, dat onverwijld voor zieningen dienen te worden getroffen, om verdere.verwoestingen van land. dijk en dui nen in dien hoek van Texel te voorkomen. Hij vraagt wat er tot heden is gedaan, om aan de verwoestingen ter genoemde plaatse paal en sterk te stellen. En zijn er bij Ged. Staten wellicht plannen In overweging, die zouden kunnen leiden tot een doelmatiger bescherming der gronden? Tot zoover de vragen van den heer Van Nuland. Ged. Staten antwoorden er o.a. het volgende op: Teneinde over den toestand van het strand en de duinen aan de Noord-Oostpunt van Texel te kunnen oordeelen, worden reeds sedert geruimen tijd jaarlijks door den Dienst van den Provincialen Waterstaat ter plaatse opnemingen verricht. Dat het aangevallen kunstvak in zijn geheel „in steeds toenemende mate" door het zeewater zou worden be dreigd, kan op grond van de tot dusver ge dane waarnemingen niet worden gezegd: slechts op enkele waarnemingspunten is dit in de laatste jaren het geval. Tijdens den in begin November 1933 voor gekomen storm is de in 1930 aagelegden zanddijk, welke door de op 17, 27 en 28 No vember 1932 geheerscht hebbende stormen ernstig was aangetast, nog belangrijk ver zwakt. De werken, welke tot behoud van de achter het bedreigde kustvak gelegen gronden zou den moeten worden uitgevoerd, zouden echter veel meer kosten, dan het land, de eventueel zal moeten worden prijs gegeven, waard is. Met deze omstandigheid rekening houdende alsmede met deg verwachting, dat. Indien de zee toegang krijgt tot het duinterrein be noorden den Polder Eyerland. zulks voor den in 1904—1905 aangelegden inlaagdijk in de eerste jaren niet van nadeeligen invloed behoeft te zijn, komt het onverwijld treffen van voorzieningen in deze aan Ged. staten nog niet noodig yoor. Oplossing van moeilijke kwesties.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10