HetdebatStaviskyindeFranscta Kamer voortgezet. VROUWMUSTITIA. 3 HAAR STRAFRECHTSPRAAK. ZATERDAG 13 JANUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD BUITENLAND Vertrouwensvotum voor Chautemps. Tardieu kon zich niet verstaanbaar maken. De immuniteit van Bonnaure opgeheven. PARIJS, 12 Januari (V.D.) De ochtend zitting der Kamer heeft een kalm verloop ge had. De belangstelling der openbare meening schij'nt te zijn verminderd. De tribunes waren bijna leeg. Wél verwacht men tegen den avond meer belangstelling. Ook de afgevaardigden zijn slechts ten deele aanwezig'. De radicaal socialistische afgevaardigde opende de rij der sprekers. Hij lichtte een in terpellatie toe, waarin hij zijn tevredenheid uitsprak over de verklaring van den minister president. De communist Ramette viel de burgerlijke pers aan, welke naar hij suggereerde door het ministerie van Binnenlandsche Zaken werd betaald. Ministerpresident Chautemps bestreed deze bewering. De socialistische afgevaardigde Déat wekte de regeering op, de opwinding der bevolking weg te nemen door krachtige maatregelen in de affaire-Stavisky. opdat het republikeinsche regiem niet in gevaar kome. Ten slotte vroeg deze afgevaardigde wie de medische verklaring heeft uitgegeven, waar van Stavisky zich heeft bediend. Met de stemmen der rechterzijde tegen, welke een verdaging der zitting voorstelde, werd bij hoofdelijke stemming besloten de debatten voort te zetten. PARIJS, 12 Januari (V.D.) De Fransche Kamer heeft vanmiddag de debatten voort gezet inzake Stavisky. Voor het Kamergebouw en op de boulevards is weer een groote politiemacht samengetrok ken, teneinde eventueele demonstraties in den kiem te kunnen smoren. Aangezien de demon stranten gisteren de tactiek hebben gevolgd 6teeds de vestibules der huizen op den boule vard St.-Germain binnen te vluchten en de deuren te sluiten, om na het aan zich laten voorbijtrekken van de politiepatrouille op nieuw te probeeren. een straatdemonstratie op touw te zetten, heeft de politie de concierges opdracht gegeven de deuren der huizen open te laten. Talrijke zaken en koffiehuizen heb ben voorzichtigheidshalve de ijzeren rolluiken neergelaten. In de Kamer is het zeer druk. De tribunes zijn des middags tot de laatste plaats toe bezet. De afgevaardigde Ybarne ga ray trekt in twijfel of Staviskey wel de hand aan zichzelf heeft geslagen. De minister-president pro testeert tegen deze suggestie en verklaart dat de regeering een onderzoek heeft inge leid. De minister van Financiën, Georges Bon net zet in het kort de pogingen uiteen van Stavisky Hongaarsche bons te plaatsen en de conferentie van Stresa daarvoor te interes seeren. Hiermede waren de debatten gesloten en ging men over tot de beraadslaging over de verschillende ontwerp-resoluties, welke waren ingediend door de radicaal-socialisten, de so cialisten en de communisten. Herriot wees de suggestie, dat zijn partij van Stavisky gelden voor het verkiezingsfonds zou hebben geaccepteerd, van de hand. De gebruikelijke pauze, die anders altijd voor het middagmaal wordt ingesteld, is gisteren niet gehouden; de besprekingen werden zon der onderbreking voortgezet. Toen Tardieu in zijn rede, waarin hij het voorstel van Ybarne- garay verdedigde tot instelling van een par lementaire enquête-commissie, er op wees, dat onder zijn regeering harder was opgetreden tegen bedriegers en dat de leenbank van Bayonne op touw was gezet onder een linksch bewind, ontstond een zoodanig tumult, dat Tardieu zich vrijwel niet meer verstaanbaar kon maken. Chautemps deelde nog op enkele vragen mede dat de arrestatie van den bankier Oustrie te wachten is. Deze zaak is al langen tijd hangende. Vertrouwensvotum. Met 360 tegen 229 stemmen is tenslotte het voorstel tot het instellen van een parlemen taire enquête-commissie verworpen. Met 376 tegen 205 stemmen werd het ver trouwen in de regeering uitgesproken. Immuniteit Bonnaure opgeheven. PARIJS, 12 Jan. (V.D.) De commissie van de Kamer, die rapport moest uitbrengen over de opheffing van de immuniteit van afgevaar digde Bonnaure, tegen wien de rechter van instructie van Bayonne een aanklacht wil in dienen, heeft zich uitgesproken vóór opheffing van immuniteit. Ernstige politieke botsingen te Versailles. PARIJS, 12 Januari (V. D.) In een zit ting der radicaal socialisten te Parijs is het tot ernstige incidenten gekomen. Ongeveer 60 royalisten drongen onverwacht de zaal binnen en sloegen met stoelen en tafelpooten in op de aanwezigen. Alles werd vernield. Een sterke politiemacht is er in geslaagd de zaal te ontruimen. Ongeveer 20 gewonden moesten zich in het ziekenhuis van Versailles laten verbinden. Er zijn geen arrestaties ver richt. Mevrouw Stavisky over den dood van haar man. PARIJS, 12 Jan. -(V. D.) In eerr onder houd met een Amerikaansch persvertegen woordiger verklaarde mevr. Stavinsky, dat zij er niet aan twijfelde of haar man zelf moord gepleegd had. Hij had echter gered kunnen worden, wanneer niet te laat genees kundige hulp was ontboden. Oostenrijk. Nazileiders en een Heimwehr- leider gearresteerd. In den afgeloopen nacht heeft de Oosten- rijksche regeering drie nationaal-socialisti- sche leiders, den gouwleider Frauenfeld, den hoofdredatceur van de door de regeering ver boden nationaal-socialistische „Deutsch- Oestenreichische Tageszeitung" Sehatten- froh en landsLeider voor Neder-Oostenrijk Leopold laten .arresteeren. Hoewel van deze arrestaties geen officieele mededeeling is ge daan, worden de geruchten dat de Heimwehr- leider voor Neder-Oostenrijk, graaf Alberti, eveneens vannacht zou zijn gearresteerd, tegengesproken. Nader wordt gemeld: Prins Starhemberg. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat de arrestatie der nationaal socialistische leiders Frauenfeld van Schattenfroh heeft plaats gehad wegens openlijke voortzetting van werkzaamheden voor de verboden na tionaal socialistische partij. De arrestatie van den derden nationaal socialistischen leider Leopold wordt be streden. Het verluidt dat in den afgeloopen nacht nog tal van arrestaties hebben plaats gehad. De gearresteerde personen zijn naar het concentratiekamp Woellersdorf overgebracht. In de regeeringspers wordt te kennen ge geven, dat een algeheele zuiveringsactie bin nen het Oostenrijksche ambtenaarscorps wordt overwogen. Nopens de arrestatie van graaf Alberti wordt medegedeeld, dat men dezen heeft aangetroffen bij de doorzoeking van het huis van Frauenfeld. Hij werd later weer vrijge laten. Graaf Alberti is afgetreden als leider der Heimwehr in Beneden-Oostenrijk. De bondsleider Starhemberg heeft een direct onderzoek in deze aangelegenheid be volen. Vier man op de vlucht neer geschoten? Uit Miinchen, 12 Januari. De Oostenrijk sche Persdienst" deelt mede: Gelijk eerst thans bekend wordt zijn bij de botsingen tusschen leden van den Oostenrijkschen Ar beidsdienst en de bondspolitie in Klagenfurth vier slachtoffers gevallen, n.l. twee dooden, één zwaar- en één lichtgewonde. Deze slacht offers aldus het bericht van den „Oosten rijkschen Persdienst" zijn in tegenstelling met de officieele berichten op de vlucht neer geschoten. China. Kroning van Poe-Nji op 1 Maart. Uit Tsjangtsjoen 12 Januari: Poe-Nji zal 1 Maart a.s. den keizerlijken troon van Mandsjoekwo bestijgen. De a.s. keizer heeft fotografieën van hem zelf aan den koning van Engeland gezonden met hartelijke gelukwenschen voor het nieu we jaar. Duitschland. Een geschil tusschen Hitier en Hindenburg? De Neue Vorwarts beweert naar men uit Praag aan de N.R.C. meldt bijzonderheden te kunnen mededeelen over de beschikking, waarbij het den Duitschen bladen verboden is, over de kwestie van de eenheid van het Duitsche rijk te schrijven. Tot dit verbod heeft, volgens de Neue Vorwarts, een meeningsverschil tusschen Hindenburg en Hitler, in verband met de viering van den jaardag der stichting van het Duitsche Rijk aanleiding gegeven. Deze zou ditmaal op 18 Januari niet alleen her dacht worden met de heropening van den Rijksdag, maar tevens met de uitvaardiging van een proclamatie. De inhoud daarvan was van dien aard, dat daardoor de landen (bondsstaten) als zoodanig zouden verdwij- nem en de rijkseenheid zou worden bezegeld. Met een heftigheid, die men anders niet van hem gewend is, zou Hindenburg hiertegen in verzet zijn gekomen. Hij weigerde zijn naam onder de proclamatie te zetten en daarmee gelijk hij zich zou hebben uitgedrukt de verantwoordelijkheid voor het einde van Pruisen op zich te nemen. Hitier moest onder deze omstandigheden van de proclamatie afzien, en de pers kreeg last, voorloopig over de eenheid van het Duitsche rijk te zwijgen. Een tweede weige ring zou Hitler ten antwoord hebben gekre gen, toen hij bij Hindenburg op de ver vanging van den rijksweerminister Blom berg door Röhm aandrong. Volgens het genoemde blad heeft een en ander tengevolge gehad, dat de vraag, wie Hindenburg zal moeten opvolgen, weer drukker wordt besproken. Daarbij wordt de naam van generaal Von Epp in de eerste plaats genoemd. Frankrijk „Frankrijk moet krachtig tegenover Duitschland staan' Bij de debatten in den senaat werden ter sprake gebracht o.a. de Volkenbond, het vier- mogendhedenpact, de ontwapeningsconferentie en de oprechtheid van Hitler. Met algemeene stemmen sloot de senaat zich aan bij het standpunt, dat Frankrijk krachtig moet zijn tegenover een Duitschland onder den tegen- woordigen rijkskanselier. De debatten zijn ver daagd tot Dinsdag. Amerika. Repressailles tegen niet- betalende staten. V. D. meldt uit Parijs: In politieke en financieele kringen is men zeer geschokt door een besluit van den Ame- rikaanschen Senaat, hetwelk de Amerikanen verbiedt financieele transacties aan te gaan met de regeeringen van vreemde mogendhe den, die hun schuldverplichtingen jegens Amerika niet zijn nagekomen. Lindbergh en de Trans continentale Airline. De verhooren voor de Senaatscommissie over het sluiten van contracten voor het vervoer der luchtpost door oud-minister Brown, zijn naar de Tel. uit New York verneemt, voort gezet. Over de transacties met Lindbergh werd de president-commissaris van de Transcontinen tal Air Line, Sheaffer, langdurig ondervraagd. Lindbergh verdiende toen 10.000 dallar per jaar en kreeg voor bewezen diensten nog een chèque van 250.000 dollar voor den aankoop van aandeelen, die hij, naar hem geadviseerd werd, zoo spoedig mogelijk weer moest ver- koopen. Lindbergh werd de raad gegeven de aandeelen niet op zijn eigen naam te koopen. Wat de bewezen diensten betreft bepaalde Sheaffer zich er toe mede te deelen, dat Lind bergh veel voor de maatschappij had gedaan en over het geheele land een onderzoek in stelde naar routes, die in dienst konden wor den genomen. Over de details van deze zaak zeide hij geen nadere mededeelingen te kun nen doen. HET SLAGSCHIP NELSON WEER VLOT. LONDEN, 12 Januari (V.D.) Het slag schip Nelson, het vlaggeschip van de vloot voor de Britsche wateren, dat vanochtend in een kiezelsteenbank is vastgeraakt, toen het schip de haven van Portsmouth uitliep om zich bij andere schepen aan te sluiten voor een voorjaarstocht, is vanavond om zes uur vlotgekomen, d.i. ongeveer twee uren voor den vloed. Door sleepboot-en is de Nelson naar de haven gebracht. In den loop van den dag was de Nelson wat lichter gemaakt door het lossen van eenige munitie en brandstof. VIER DOODEN BIJ MIJNONGELUK IN JAPAN. "TOKIO, 12 Januari (Reuter). In een der mijnen op Jesso heeft heden een ontploffing plaats gehad, waarbij vier arbeiders om het leven zijn gekomen, terwijl zes mijnwerkers nog worden vermist. De betreffende mijn is het eigendom van het bekende Mitsui-con cern. ONTPLOFFING TE PLETTENBURG EISCIIT VIER DOODEN. PLETTENBURG, 12 Januari (V.D.) Bij de ontploffing te Plettenburg zijn vier per sonen om het leven gekomen. Een 45-jarige vrouw, die met ernstige brandwonden naar het ziekenhuis was overgebracht, is daar vanmiddag overleden. Een 21-jarige vrouw kon slechts als lijk worden geborgen. Om half vier vanmiddag heeft op dezelfde plaats een tweede ontploffing plaats gehad. Een woning aan den overkant werd beschadigd. Een man liep een beenbreuk op. EEN HEILIGVERKLARING. VATICAANSTAD. 12 Januari. (V. D.) Zondag zal de Heiligverklaring door den Paus plaats vinden van de Fransche non Jeanne Antida Thouret, die in de eerste jaren van de vorige eeuw een orde van weldadigheid heeft opgericht. HET KONINGSPAAR VAN SLAM NAAR EUROPA. De koning en de koningin van Siam zullen vandaag naar Europa vertrekken. In een radio-rede tot zijn volk verklaarde de koning, dat hij groot vertrouwen heeft in de huidige regeering onder kolonel Phyapa- 'nol; hij verzoekt het volk den vrede te hand haven tijdens zijn afwezigheid. Hij verklaarde steeds een voorstander te zijn geweest van den constitutioneelen re- geeringsvorm. WAT DEED GOETHE VOOR ZIJN BROODJE? DE AMERIKAAN IN HET GOETHEHUIS. De bekende gids van het Goethehuis te Frankfort a. Main, Karl Repp, is op 71-jari- gen leeftijd gepensionneerd na gedurende 44 jaar ongeveer 2 millioen bezoekers door het huis van Duitschland's grootsten dichter te hebben rondgeleid. Repp kan natuurlijk tal van bijzonderhe den uit zijn loopbaan vertellen, o.a. over be zoeken van hooggeplaatste personen, die hij heeft rondgeleid, doch vooral van de dwaas heden, die hij gedurende zijn loopbaan uit de mond van bezoekers heeft gehoord. Het meest heeft hem in al die 44 jaar getroffen de opmerking van een Amerikaan, die het interieur opnam en toen geringschattend zei: „Alleen maar een hoop oude meubels", waarna de man zich tot Repp wendde met de vraag: „Say, wat deed Goethe eigenlijk voor zijn broodje?" Waarschijnlijk zal Repp thans zijn mé moires als gids van het Goethehuis gaan schrijven. Ik zou mij kunnen voorstellen dat bezoekers van de publieke tribune van een gerechtszaal zich wel eens zullen hebben afgevraagd waar om de personen, wier namen zoojuist door den deurwaarder zijn afgeroepen en die als getui gen hebben plaats genomen in de voor hen bestemde banken, het volgend oogenblik meestal direct nadat de aanklacht tegen den verdachte is voorgedragenweer naar buiten worden geloodst, behalve dan de getuige die het eerst door de Rechtbank wordt gehoord. Dit geschiedt natuurlijk om te voorkomen dat de getuigen eikander zouden kunnen be ïnvloeden en niet zooveel mogelijk zelfstandig hunne verklaringen zouden afleggen. De President hoort den eersten getuige terwijl de overigen zich niet in de zaal bevin den. en zoo vervolgens, terwijl de gehoorde getuigen in de zaal moeten blijven om weer niet in de gelegenheid te zijn. aan de buiten staande getuigen mede te deelen wat hun ge vraagd is en wat zij hebben geantwoord. Ook de getuigen moeten evenals de ver dachte de noodige opgaven doen om hun iden titeit vast te stellen, doch bovendien moet hen worden geyraagd of zij bloed- of aanverwant zijn van den verdachte, zulks in verband met het verschooningsrecht, dat ik reeds vroeger behandelde. En daarop volgt het voor menige getuige gewichtigste en moeilijkste moment, het moment van de eedsaflegging, een daad die velen waarschijnlijk voor het van huis gaan herhaaldelijk en misschien wel voor den spiegel staande voor zich zelf hebben gerepe teerd! Vooral vrouwelijke getuigen schijnen die eedsaflegging vaak buitengewoon „eng" te vinden. Is die plicht eenmaal achter den rug, dan herstellen de zenuwen zich gewoonlijk snel en springen de sluizen der welsprekend heid open! Het is werkelijk opvallend, hoe weinig ge tuigen geheel alleen, zonder hulp. de voorge schreven eedsformule ..zoo waarlijk helpe mij God Almachtig" kunnen uitspreken en zelfs wanneer hun de woorden worden voorgezegd blijkt het vaak neg een te zware opgave, deze direct in behoorlijke volgorde te herhalen, zoo dat velen het „almachtig" nog op zichzelf toe passen. De President beëedigt de getuigen dat zij ,de geheele waarheid en niets dan de waar heid" zullen zeggen; de getuigen mogen dus ook niet met opzet iets verzwijgen dat van be lang is. Wij zullen nu even nagaan wat de wetgever heeft bepaald over de wijze, waarop dit moet geschieden. Als hoofdregel is bepaald dat een ieder, ook indien hij niet behoort tot een godsdienstige gezindheid waarmede bedoeld is: kerkge nootschap verplicht is den eed af te leggen. Dit geschiedt door onder het opsteken van de twee voorste vingers van de rechterhand ook-dit gymnastisch gebaar vormt dikwijls nog een moeilijk oplosbaar probleem de boven genoemde eedsformule uit te spreken. Op dezen regel bestaan twee uitzonderingen, ten eerste kan worden volstaan met een belofte af te leggen in plaats van den eed indien de getuige verzoekt daartoe te worden toegelaten omdat hij behoort tot een godsdienstige ge zindheid welke het afleggen van eeden ver biedt (b.v. Doopsgezinden iDezen mogen dus kiezen tusschen eed of belofte. Dat is ten minste de meest gangbare opvatting. De twee de uitzondering is gemaakt voor die getuigen, die schriftelijk willen verklaren, tegen het af leggen van eeden, ook als de wet dit vordert, onoverkomelijke bezwaren te hebben, ontleend aan hunne opvatting omtrent den godsdienst. Ook dezulken moeten dan een belofte af leggen. Dit voorschrift slaat dus op eeden in 't al gemeen en niet op één eed in een bijzonder geval, zoodat b.v. een getuige bezwaar zou kunnen maken een eed af te leggen omdat hij de zaak waar het om gaat van te weinig betee- kenis of te banaal acht. Zoo is het eens voor gekomen dat een getuige die was gedagvaard om te verklaren dat de geitebok van zijn buren de orde in zijn pas bezaaiden tuin duchtig had verstoord, van welk feit hijzelf aangifte had gedaan, toen hem gevraagd werd den eed af te leggen, volkomen overtuigd van zijn goed recht antwoordde „Neen, Edelachtbare, ik leg geen eed af voor buurman's geitebok!" Dit baatte hem natuurlijk niet, doch het moet heel wat moeite gekost hebben hem van zijn dwaling te overtuigen. Over die tweede uitzondering die ik noemde loopen de meeningen nog al eens uiteen; hoe b.v. te handelen met atheïsten of met een ge tuige die op de desbetreffende vraag van den President antwoordt dat hij in 't geheel geen opvatting omtrent den godsdienst heeft? M.i. zal het altijd de meest practische oplossing zijn. nu de wet eenmaal die mogelijkheid in het leven heeft geroepen, de getuige die verklaart bovengenoemde bezwaren tegen den eed te hebben de belofte te laten afleggen. Welke waarde zou men immers moeten hechten aan een afgelegden eed waarvan de getuige óf de strekking niet begrijpt, óf welke als 't ware nood gedwongen zou worden afgelegd? De hoofdzaak is dat de belofte voor de be wijslevering dezelfde, waarde heeft als de eed en dat zij, die opzettelijk onwaarheid spreken, onder de door hen afgelegde belofte evengoed vervolgd kunnen worden wegens „meineed". Getuigen beneden de 16 jaren en geestes- kranken zullen ook geen eed mogen afleggen, doch dezen moeten door den President worden „aangemaand" de waarheid en niets dan de waarheid te zeggen. Van deze categorieën wordt terecht vermoed dat zij de beteekenis van den eed niet voldoende kunnen beseffen. Toch zou het verkeerd zijn ook hier de ge volgtrekking te maken dat de verklaring van een getuige beneden de 16 jaren, al legt deze dan ook geen eed af, altijd minder waarde zou hebben voor het bewijs. Onder de oude wet geving maakte dit wel verschil, doch thans ,kan" de Rechter aan de verklaring van een kind van 6 jaar evenveel waarde hechten als aan die van een meerderjarige getuige. Dit is vooral van belang met het oog op den regel „unus testis, nullus testis" (één getuige, geen getuige) d.w.z. dat de rechter niet uitsluitend op de verklaring van één getuige kan aanne men, dat de verdachte het hem ten laste ge legde feit heeft begaan. „Niet uitsluitend", m.a.w.. daar moet altijd een stukje ander be wijs bijkomen. Het gevolg van die nieuwe be paling is geweest dat daarna meer misdrijven met succes konden worden vervolgd, en wel in de eerste plaats zedendelicten met kinderen, waarvoor vroeger vaak het voldoende bewijs ontbrak, daar de getuigenverklaring van één kind beneden de 16 jaren zoo goed als geen waarde had. Ook bij de beoordeeling der sta tistiek van het aantal veroordeelingen in zedendelicten, dat in de laatste jaren is toe genomen. heeft men met deze omstandigheid niet altijd voldoende rekening gehouden. Zooals ik reeds zeide worden de getuigen door den President ondervraagd, doch ook de; Het Getuigenverhoor. overige rechters en de Officier van Justitie 1 mogen vragen stellen na daartoe door den Pre sident in de gelegenheid te zijn gesteld, als mede de verdachte en diens raadsman, hetgeen geldt gedurende den geheelen loop van het onderzoek ter zitting. Wanneer het getuigen betreft die de verdachte zelf heeft doen dag vaarden. moet deze zelfs met de ondervraging beginnen. De beoordeeling van de bewijskracht van ge tuigenverklaringen wordt geheel aan het in zicht van den rechter overgelaten. Deze vrij heid zal hem natuurlijk de grootste voorzich tigheid in acht doen nemen en zoo zal hij vooral hebben te letten op de nauwe verwant schap. welke mocht bestaan tusschen den ver dachte en den getuige, die niet van zijn ver schooningsrecht gebruik heeft gemaakt, als mede op de verstandsontwikkeling der getui gen en hunne betrouwbaarheid, voorzoover die is te controleeren uit hun vroeger leven. Het komt wel voor dat een verdachte te ken nen geeft, dat hij van zijn kant tegenover de beëedigde getuigenverklaringen ook gaarne den eed zou willen afleggen. Dit is echter in onze rechtspleging in tegenstelling met an dere landen, b.v. Engeland niet mogelijk, wat niet wegneemt dat de rechter aan deze verklaring de waarde zal toekennen die haar toekomt. Uit het bovenstaande blijkt dus tevens, dat in ons land niet het eveneens in Engeland gel dende stelsel van het z.g.n. kruisverhoor wordt gehuldigd, waarbij elke getuige eerst wordt ondervraagd door de partij die hem heeft ge dagvaard, daarna door de tegenpartij en ein delijk nogmaals door eerstgenoemde. Het grootste bezwaar tegen dit kruisverhoor be staat m.i. hierin dat een getuige, voor wien het toch reeds dikwijls zoo moeilijk is de zaak objectief te beschouwen en zich duidelijk uit te drukken, door zijn ondervragers: het O.M. aan de eene zijde, de verdachte en zijn raads man aan de andere zijde, gemakkelijk geheel in de war gebracht zou kunnen worden. En het gaat toch in een strafproces ten slotte niet om een wedstrijd in het handige stellen van vragen tusschen twee partijen, doch om het zoeken naar de objectieve waarheid tot het verkrijgen waarvan een onpartijdige onder vraging van de getuigen door den President de meeste waarborg biedt. Bovendien zal daar door de getuigen een ware marteling bespaard worden die zij zooals de practijk in Enge land leert veelal door het kruisverhoor moeten ondergaan. En de uitwerking van ons stelsel is m.i. hetzelfde, want nadat alle door den President gestelde vragen door den ge tuige beantwoord zijn, krijgen eerst de ver dachte en diens raadsman de gelegenheid tegen den getuige en diens verklarngen in te brengen wat tot verdediging kan dienen, al vorens met het onderzoek wordt voortgegaan. Men heeft mij ook wel eens gevraagd wat nu eigenlijk een kroongetuige" is. Onze wet kent die benaming in het geheel niet en met een kroongetuige wordt slechts bedoeld de voornaamste getuige tegen den verdachte, dik wijls de eenige getuige die feitelijk tot het ver krijgen van het bewijs kan meewerken. Ten slotte bepaalt de wet nog omtrent ge tuigen. dat deze bij hunne verklaring zooveel mogelijk uitdrukkelijk opgeven hunne „rede nen van wetenschap", wat hierop neerkomt dat zij alleen mogen verklaren wat zij zelf hebben gezien, gehoord of ondervonden daar anders hun verklaring niet tot het bewijs kan worden gebruikt. Ook bepaalt de wet dat de Rechtbank de bevoegdheid heeft te beletten dat aan een door het O.M. of den verdachte gestelde vraag aan een getuige gevolg wordt gegeven, b.v. wanneer deze vraag geen ver band houdt met het te laste gelegde of van noodeloos krenkenden aard is. EEN JURIST. AGENDA ZATERDAG 13 JANUARI Stadsschouwburg;: Fatsoenlijke Vrouwen. Ver. Rotterd. Hofstad Tooneel. 3 uur. Cinema Palace: Ein Lied geht um die Welt. Op het tooneel: Hertha Ruth. 2.30. 7 en 9.15 uur Luxor Theater: My lips betray (De 200 P.K. van Zijne Majesteit'. Geprolongeerd. 2.30, 7en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Fra Diavolo. Geprolon geerd. Op het tooneel: 2 Harolds. 2.30 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16 Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZONDAG 14 JANUARI. Stadsschouwburg. Comb. Ned. Tooneel. „Allerzielen" 8.15 uur. Rembrandt Theater. Pop. wetensch. voor stelling: „Anderhalf uur in de lucht". 11.30 uur. H.O.V. Gem. Concertzaal. Concert. 8.15 uur. Rozekruisers Genootschap. Tempeldienst met occult-wetensch. voordracht. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. MAANDAG 15 JANUARI. Rembrandt Theater. Eerste Ned. Nat. Film: „Prins Willem van Oranje". 7 en 9 15 uur. Stadsschouwburg. Nieuw Schouwtooneel: „Het wordt weer lente!" 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. N.V. „Polygraph". Vergadering van obli gatiehouders, 8 uur. Buitengew. alg. vergad. van aandeelh. 8.30 uur. Beide ten kantore dei- Vennootschap. ROOSTER VAN APOTHEKEN. (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken die toestemming ge vraagd hebben om 's avonds, 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 13 Januari des avonds 8 uur tot en met Vrijdag 19 Januari zijn de vol gende apotheken op Zondag "s avonds na 8 uur en 's nachts geopend. J. M. A. Hegland, Firma Th A. Klinkha mer. Koninginneweg 69. Tel. 11596. Mej. C. J. Fischer," Firma Grijszeels en Van Hees, L. Veerstraat 14, Tel. 11000. Mej. J. m. Meisner, Marnix-apotheek, Mar- nixstraat 65, Tel. 23525. J. W. Florijn, Centraal Apotheek. Gr. Hout straat 78. Tel. 10500, W. P. Woutersen. Apotheker, Koninginne weg 3, Tel. 12038.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5