BEDORVEN MAAG FINANCIEELE KRONIEK. 5 De nieuwe Diesel-electrische treinen. ZATERDAG 13 JANUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD BINNENLAND Met Mei reeds in vasten dienst. Op het traject Amsterdam—Arnhem. De kop van een nieuwen trein met bestuur dersplaats. Aan den onderkant vóór bevindt zich het automatisch koppeltoestel, voor het geval men tioee van dergelijke drie-rijtuig en- stellen aan één stuk ivil laten rijden. In de fabrieken van Werkspoor in Zuilen, Beynes in Haarlem en Allan in Rotterdam dreunen hamerslagen. sissen hei-blauwe spuitvlammen van de laschapparaten, die oranje vonken uitspetteren, knarsen kettin gen over katrollen: daar wordt gewerkt aan den bouw van 40 door de Nederlandsche Spoorweg-en bestelde Diesel-electrische trei nen, waarvan sommige dezen zomer al zul len loopen. Luid en juichend klinkt er het Lied van den Arbeid en er heerscht een be drijvigheid, die in deze tijden van opgedron gen versobering weldadig aandoet. Veertig treinen. Dat wil zeggen 120 rijtui gen. Want elke trein is samengesteld uit 3 rijtuigen, op 4 draaistelle'n: een vóór, een achter, en twee onder de verbindingen dei- aparte gedeelten. Ze zijn nieuw voor de we reld, deze treinen. De eenige, die er op lijkt, loopt tusschen Hamburg en Berlijn, doch deze bezit anders gebouwde motoren en bestaat slechts uit twee rijtuigen. Het ontwerp is van de Nederlandsche Spoorwegen, het construc tie-ontwerp van Beynes. „Het is bijzonder moeilijk geweest", verzekerde men ons Vrij dag, toen wij op uitnoodiging van de Spoor wegen een bezoek brachten aan Werkspoor en Beynes. Maar het resultaat, tot uiting ge- r komen in model-wagens kunnen wij mee- deelen, is buitengewoon fraai. Eerste-klasse rijtuigen komen in deze trei nen niet voor. Daartegenover staat, dat de tweede klasse wagens gerust voor eerste klas se kunnen doorgaan, en de derde voor twee de. De „harde banken" zijn afgeschaft en vervangen door gummi-kussens met leerdoek bekleed. De tweedeklaszetels worden over trokken met trijp. Aan weerzijden van het middennad en loodrecht daarop zijn de ban ken gebouwd, doch terwijl in onze electri- sche treinen in de derde klasse 5 zitplaatsen naast elkaar zijn (3 en 2), bevinden zich .in de nieuwe treinen aan beide kanten 2 zetels. Voor de tweede klasse is het aantal 2 aan één. 1 aan den anderen kant, zoodat de pas sagiers meer ruimte hebben. De indeeling van eiken trein is als volgt (zie de foto). Eerst het koprijtuig. met de plaats voor den bestuurder en de tweede klasse, vervolgens het middengedeelte met in volgorde de tweedeklas-toiletten, plaatsen voor den conducteur en eventueel voor de post. de machinekamer met twee motoren, de bagageruimte, de toiletten derde klas en drie coupés derde klas. Tenslotte komt de derde klaswagen met de plaats voor den be stuurder bij de terugreis. De uitgangen be vinden zich aan de beide einden der klassen, de ingangen midden in elke klas, zoodat aan weerszijden van de ingangen evenveel coupés liggen: 7 derde klascoupés en 4 tweede klas- coupé's. Het aantal zitplaatsen derde klas'be draagt 112. dat der tweede 48. terwijl op bei de middenbalcons. bij de ingangen, nog te zamen 32 staanplaatsen zijn. Aldus 192 plaat sen in eiken trein. De verbindingen tusschen de rijtuigen be staan uit twee harmonica's: één voor de pas sagiers, als bij de electrische treinen, en één daaromheen in de lijn van de zijkanten dei- wagens, voor vermindering van den lucht- weerstand. Een treinstel meet 62 M. Het geschatte ge wicht is 75 ton, evenveel dus als de 42 M. lange Fliegende Hamburger, en minder dan de helft van een gewonen electrischen trein. Dit. is verkregen zonder dat de veiligheid dei- reizigers in het gedrang komt, integendeel, bij onverhoopte ontsporingen-is verbrijzeling uitgesloten. Veel dragen tot het verkleinde gewicht de gewijzigde constructie, het elec- trisch lasschen van alle stalen deelen en het gebruik van aluminium (bagagenetten, lucht kokers. deuren enz.) bij. De verwarming geschiedt door regelmatig toevoeren van verwarmde buitenlucht en is automatisch, terwijl thermostaten de tempe ratuur binnen vastgestelde grenzen houden. Ventilatie geschiedt door luchtkokers, zonder dat daarvoor de ramen opengezet hoeven te worden, en 's winters wordt die frissche lucht nog verwarmd. De heele kracht- verwannings- en lichtin stallatie is dubbel uitgevoerd, zoodat bij even- tueele storingen de wagenvoerder onder den rit een installatie buiten dienst kan stellen. Thans geldt de bepaling, dat treinen niet harder dan 90 K.M. mogen rijden, waarbij voor bepaalde omstandigheden dit getal op 100 K.M. is gebracht. De snelheid van de nieu we Diesel-electrische treinen bedi-aagt 140 K.M.. doch voorloooig zal nog 100 K.M. gere den worden. De aarzetversnelling is gelijk aan die der electrische treinen. De trein is in stroomlijnvorm uitgevoerd. Zonder stroom lijn zou de maximumsnelheid niet meer dan 100 K.M. bedragen. Het ligt in de bedoeling van de Spoorwe gen met de nieuwe zomerdienstregeiing eenige 1 van deze treinen in gebruik te nemen op het traject AmsterdamUtrechtArnhem. Het is nog niet te zeggen in welken omvang dat zal geschieden. Natuurlijk blijven op de lijn AmsterdamRotterdam de electrische trei nen van thans rijden. Voor het grootste deel is Nederlandsch fa brikaat gebruikt. De 35 treinen in aanbouw bij Werkspoor en Beynes worden voorzien van twee 410 PK. Maybach motoren, licens- houdster Werkspoor en met electrische kracht overbrenging systeem Brown Boveri Co. li- censhoudster Heemaf te Hengelo. De treinen in aanbouw bij Allan krijgen twee 375 P.K. Ganz motoren, licenshoudster Stork te Hen gelo. met electrische krachtoverbrenging Westinghouse, licenshoudster Electrotechni- sche Industrie te Slikkerveer. „Het in het land houden van de bestelling heeft den Spoorwegen offers gekost, zoowel finanoieele als andere, bijv. een niet zoo spoe dig gereed komen", zeide ir. W. Hupkes, hoofd ingenieur, chef van dienst van materiaal en werkplaatsen. Maar het is het waard voor de Nederland sche industrie. Het resultaat is bijzonder goed, we herha len het. En wanneer straks op 15 Mei de eer ste Diesel-electrische treinen, staalgrijs met roode biezen boven en onder afgezet langs de rails snellen, zal men kunnen zien, welk een prachtig werk hier weer in Nederland is ver richt. BEMIDDELINGSBUREAU VOOR WACHT GELDERS In de onlangs gehouden vergadering der Commissie van Uitvoering van het Geref. Schoolverband is overwegen, wat door het Verband gedaan kan worden voor de onder wijzers (essen). die door de bezuiningsmaatre- gelen op wachtgeld zullen komen of reeds ge komen zijn. Besloten werd, naar de Stand, meldt, een bemiddelingsbureau in te stellen tusschen wachtgelders'sters) van de bij G. S. V. aangesloten scholen en scholen, die wacht gelders (sters) moeten aanstellen. Wat in het algemeen als een bedorven maag wordt aangemerkt, is meestal een maag, die overladen is. De opname van het voedsel, dik wijls te zwaar, of slecht gekauwd, geschiedt op onbevredigende wijze. De maag geeft blijk van haar bezwaring in den vorm van zure opris pingen, opgeblazenheid, drukking in de maag streek, maagpijn en hoofdpijn. Al deze aandoeningen zijn pijnlijk, in mindere of meerdere mate, en zijn steeds gereed te ont aarden tot chronische bezwaren, indien de overmaat van aciditeit, welke er de oorzaak van is, niet wordt gestuit, en op afdoende wijze wordt verlicht door een half theelepeltje, Gebismureerd Magnesium, ingenomen in een beetle water, onmiddellijk na den maaltijd, of zoodra 't geringste ongemak wordt opgemerkt, - minuten later denkt gij er niet meer aan! Debismureerd Magnesium verzekert een nor- -~'e en geregelde spiisver tering en is vprirrHo-baar bij alle apctb°kers en drogisten a 1.75 per flesch van dubbele grootte. (Adv. Ingez. Med.) BRANDSTICHTING IN HET MAKKERHUIS TE MEDEMBLIK. TWEE EN EEN HALF JAAR GEëlSCHT. VRAAGSTUKKEN DER GEMEENTEFINANCIëN. BESPREKINGEN OP HET DEPARTEMENT. Gistermiddag heeft in het gebouw van het Departement van Binnenl. Zaken een verga dering plaats gehad van vertegenwoordigers van Gedep. Staten der verschillende provin cies. Deze vergadering, die geleid werd door den Minister van Binnenl. Zaken, en ook werd bijgewoond door enkele Commissarissen der Koningin en hoofdambtenaren van 's Mi nisters Departement, strekte ter bespreking van vraagstukken de Gemeente-financiën be treffende SLEEPBOOT OP DE NIEUWE MAAS GEZONKEN Gisteren is de zwaargeladen vrachtboot Rhe- nania van de N.V. Reederij v/h. J. H. Koenigs- feld, op de Nieuwe Maas, ter hoogte van de Parklaan, aangevaren door de sleepboot ..Trio" van L. Smit en Co.'s Internationalen Sleep dienst. De sleepboot is nog eenigen tijd drij vende gebleven, doch. daarna gezonken. De bemanning heeft zich nog bijtijds in veiligheid kunnen stellen. DOODELIJK ARBEIDSONGEVAL Gisternacht wilde een 57-jarige stoker in de machinekamer van een chemische wasscherij en ververij te Dordrecht een drijfriem leggen om een in beweging zijnd vliegwiel van een waterpomp, dat 200 toeren per minuut maakt. Een medearbeider waarschuwde hem dit niet te doen, terwijl het wiel in beweging was. Niet temin ging de man ermee door. doch werd door den riem gegrepen. Terstond werd de machine stopgezet. Een geneesheer kon slechts den dood constateeren. MET DE GELDKIST AAN DEN HAAL Toen een werklooze, die om onbehoorlijk op treden van de werkverschaffing was uitgeslo ten ter secretarie van de gemeente Lochem steun kwam vragen en een afwijzend antwoord kreeg, greep hij geheel onverwachts, over de balustrade heen, de geldkist van den daar zit- tenden ambtenaar, belast met de inning der keurloonen en vloog daarmede de straat op. De benadeelde ambtenaar met zijn collega's renden hem achterna en wisten op het plein voor het gemeentehuis S. bij den kraag te pakken en over te geven aan de juist aanko mende politie, die hem in het arrestantenlo kaal insloot. BRANDKAST TWEE MILLE LICHTER GEMAAKT. Voor de Alkmaarsche rechtbank stond gis teren terecht de 19-jarige los-arbeider W. W. wien ten laste was gelegd in of omstreeks den nacht van 14 op 15 Augustus brand te heb ben gesticht in perceel Oosterbaan 33 te Me- demblik. teneinde zijn kostbaas uit financiee- le moeilijkheden te redden en uit de verzeke ringssom voordeel te trekken. Er ontstond door deze brandstichting brandgevaar voor de belendende perceelen en levensgevaar voor de personen in deze huizen. Daar in het perceel Oosterhaven 33 het clubhuis der S. D A. P. was ondergebracht, dacht men oorspronkelijk aan een communistischen aanslag. Een minutieus onderzoek van de justitie kon het heele geval reduceeren tot een een voudige brandstichting door den commensaal, die daardoor zijn kostbaas uit financieels moeilijkheden dacht te redden. Zelf liep hij hevige brandwonden op. zoodat hij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd, waar hij tegenover de justitie een bekentenis aflegde. Als getuige-deskundige werd de heer Van Ledden Hulsebosch gehoord. De Officier van Justitie achtte het gepleeg de feit zeer ernstig en requireerde twee jaai en zes maanden gevangenisstraf. De verdediger pleitte ontslag van rechtsver volging subsidiair een voorwaardelijke ver oordeeling. MISLUKTE BANKOVERVAL TE AMSTERDAM. VERDACHTE STAAT TERECHT. Op 28 November 1932 werd door twee per sonen een overval gepleegd in het wisselkan toor van den heer H. Richter, gevestigd Dam rak te Amsterdam. De beide mannen traden het kantoor, waar verder geen publiek aan wezig was, binnen. Een van hen bedreigde den heer R. met een revolver, terwijl de ander pogingen aanwendde om het gordijn te laten zakken, zoodat het publiek niet kon zien, wat er binnen gebeurde. De heer R. liet zich echter door het optre den van de beide roovers niet overdonderen. Luidkeels begon hij om hulp te roepen, terwijl hij een ruit insloeg om de aandacht van de voorbijgangers te trekken. Het tweetal zag zijn roofzuchtige plannen in duigen vallen, ijlings kozen ze het hazenpad. Buiten stond een auto te wachten en full speed verdwenen de overvallers Door een anoniemen brief ging de justitie over tot de arrestatie van een pensionhouder, thans wonende te Maastricht. De man zou den wagen hebben bestuurd waarmede de daders van den overval vluchtten. De pensionhouder, een 34-jarige man, stond gisteren voor de Amsterdamsche Rechtbank terecht, verdacht van medeplichtigheid en poging tot diefstal. Verdachte verklaarde aan den overval ab soluut onschuldig te zijn. Hij was naar zijn zeggen in dien tijd in het buitenland geweest. President; Die opgave is onjuist gebleken.. Verd.: Ongeveer dien tijd was ik in het bui tenland. De president gaat nader op dit punt in, maar de verklaringen van vera, zijn weinig pertinent, met zekerheid kan hij geen alibi opgeven. Daar twee getuigen niet waren verschenen waaronder een, die door het O.M. van groot belang werd geacht requireerde de Officier, na het getuigenverhoor, aanhouding van de zaak tot 9 Februari, om deze getuigen alsnog te hooren. De verdediger verzocht onmiddellijke invrij- heidsstelling, wat door de rechtbank werd af gewezen. De zaak wordt aangehouden tot 9 Febr. DIEVENBENDE TE ARNHEM AANGEHOUDEN. SPECIALITEIT: STRAATDIEFSTALLEN. BRUTALE INBRAAK. Gistermorgen kwam een Graanhandelaar te Langeboom (N.B.) tot de ontdekking, dat de brandkast was geplunderd en daaruit een bedrag van ongeveer 2.000 alsmede een sta peltje effecten was verdwenen. De dieven heb ben eerst een rolluik moeten forceeren en een gat in het raamkozijn moeten boren om de raampen te verwijderen. Daarna pas konden zij het venster opschuiven. Het is bijna onbe grijpelijk. dat geen der huisgenooten iets van de inbraak heeft gemerkt. De Arnhemsche politie heeft de hand weten te leggen op een jeugdige dievenbende, be staande uit een negental jongens van 18 tot 23 jaar, die er hun werk van maakten straat- diefstallen te plegen. Speciaal kozen zij onbe heerd staande auto's tot hun prooi, waarmede zij wegreden en waaruit zij vervolgens de aan wezige voorwerpen haalden, zooals acte- tasschen, autoklokjes e.d. In de woningen van de gearresteerden zijn bij huiszoeking vele gestolen voorwerpen gevonden, terwijl bij een hunner een stel inbrekerswerktuigen werd aangetroffen, zoodat vermoed wordt, dat de bende ook inbraken gepleegd heeft. Drie dei- gearresteerden zijn in het Huis van Bewaring ingesloten. Groote belangstelling voor Be leggingswaarden. Daling van den rentestand. Stijging van het Gemeentecrediet. De emis sie van Amsterdam. Meer vraag naar Pandbrieven. Duit- sche obligatiën hooger. De goudclausule voor den rechter. De Nederlandsche buitenlandsclie handel. De Amerikaansche markt en de herstelpolitiek van Roosevelt. Het is feitelijk alleen de Beleggingsmarkt, welke sinds het begin van het nieuwe jaar de beursbezoekers bezig houdt. De Aar.dee- lenmarkt ligt over het algemeen op een hoo ger niveau dan een jaar geleden en weer spiegelt reeds eenigszins de betere verwach tingen, welke van de naaste toekomst wor den gekoesterd. Toch is de algemeene toe stand te onzeker om groote koersbewegingen te verwachten, tengevolge waarvan derhalve het beschikbare kapitaal zich nog steeds in de eerste plaats tot de Obligatiemarkt richt. Voor de publieke lichamen, die in binnen- en buitenland meerendeels groote behoefte aar- nieuw geld hebben, is dit een gelukkige om standigheid. In meerdere landen is de uit gifte van een nieuwe staatsleening, al of niet gepaard gaande met conversie van oude. aan de orde. Verlaging van den rentelast is daar bij veelal het motief, met name in Engeland en Nederland, die, ieder op zijn manier, hun crediet den laats ten tijd krachtig hebben ver sterkt en hiervan meer en meer de voor dee len beginnen te genieten. Ook in de afgeloopen week was er aan de Amsterdamsche beurs voor Nederlandsche Staatsfondsen voortdurend vraag, ondanks het feit dat voer de 4 pet. stukken met pro visie en zegel meer dan één procent boven pari moet worden betaald. Geen wonder dus dat, gelijk we vroeger al hebben verwacht, de vraag naar Indische obligaties, Gemeen te-obligaties en Pandbrieven stijgt. De door- snee-belegger in Nederland is nog niet met 4 pet. rente tevreden en blijft dus zoeken naar fondsen, waarvan een hooger rende ment wordt gemaakt. Deze week hebben voor al de Indische obligaties en daarvan inzon derheid de 4 1 2 pet. Guldensobligaties. waar op we de vorige week de aandacht vestigden, van die meerdere vraag geprofiteerd. De Dol- larleeningen, welke worden geconverteerd, hebben met een koers van ruim 97 pet. na genoeg pari bereikt en verliezen hun aan trekkelijkheid. De 4 1/2 pet. Indische obliga ties laten op een koers van c.a. 94 pet. de winst bij uitloting meegerekend, nog c.a. 5 pet. rente en de verklaring van Minister Colijn heeft velen ten aanzien van het cre diet van Nederlandsch-Indië weer een riem onder het hart gestoken. Genoemde obliga ties blijven derhalve ook thans voor den be legger aantrekkelijk. Verblijdend is ook de stijging van het Ge meentecrediet. Van de beste gemeenten no te eren de 4 pet. obligaties thans om en bij pari. Die van Amsterdam loopen langzamer hand ook op. zoodat deze gemeente het heeft aangedurfd met een 5 pet. leening van f 6 millioen aan de markt te komen tegen een koers van 99 3/4 pet. die. als dit artikel ge plaatst wordt, naar wij vermoeden, wel ge slaagd zal zijn, daar de oude 5 pet. Amster dammers zich ook na de aankondiging dei- nieuwe leening -boven pari konden handha ven. Amsterdam begint ook de tering naar de nering te zetten en kreeg daarover zelfs, op het psychologisch moment, een ministe- rieele pluim. Na dit voorbeeld van Amster dam zullen allicht meer gemeenten met de uitgifte van nieuwe leeningen volgen, ter con solideering van vlottende schulden, conversie van 5 pet, leeningen en ook ter uitvoering van publieke werken, mede ter bestrijding der werkloosheid. Dit kan èn in den beurs handel èn in allerlei bedrijven een welkome verlevendiging teweeg brengen, welke geen bezorgdheid behoeft te verwekken, omdat rente en aflossing uit den gewonen dienst der betrokken lichamen zullen worden be streden. Opmerkelijk is voorts dat ook de Pand brieven in koers aantrekken. Van een enkele hypotheekbank noteeren de 4 pet. stukken reeds boven 97 pet., de overige hebben meeren deels neiging tot stijgen. Voor zoover de re sultaten over 1933 bekend zijn. hebben zij een bevredigenden indruk gemaakt. De Hypo theekbanken zijn in hun positie dusver nog weinig door de crisis geschaad wegens den solider, grondslag van hun bedrijf, waarvoor de verlevendiging in de bouwwereld sinds den laats ten tijd weer nieuwe perspectieven heeft geopend. Blijft de geldmarkt zoo ruim als ze thans is. dan lijkt het niet uitgesloten, dat ook de 4 pet. Pandbrieven binnen afzienbaren tijd den parikoers halen. Hoogere koersen zijn ook deze week weer bereikt door Duitsche obligaties, deels in ver band met een iets vasteren dollarkoers, deels als gevolg van voortgezette aankooper. voor Duitsche rekening. Ook het krachtiger op treden van verschillende regeeringen tegen de pogingen der Duitsche regeering om zich van de buitenlandsche schulden te ontdoen, heeft hier en daar eenige speculatieve vraag in het leven geroepen. Dollarobligaties met goudclausule, als de 4 pet. Koninklijke, de 4 12 pc:. Bataafsche en de 6 pet. Rotterdam maakten een sprong van enkele procenten naar aanleiding van de begonnen pleidooien over de erkenning van de goudclausule, waarover op 15 Februari a.s. uitspraak zal worden gedaan. Blijkbaar worden de kansen voor obllgatdehoudcrgun stig geacht. De aandeelenmarkt was over het algemeen niet ongunstig gestemd, maar gelijk we reeds opmerkten gaat er weinig om. Ontegenzegge lijk hebben sommige bedrijven zich bij de verminderde omzetten en de kleinere winst marge aangepast, op dit punt zijn we er ech ter in ons land nog lang niet. Dat het moei lijk is onze positie in den internationalen handel te handhaven wijzen de cijfers van onzen buitenlandschen handel over Decem ber wel duidelijk uit. De export ging belang rijk terug, in veel sterkere mate dan de in voer. zoodat deze nog slechts voor 48 pet. door den export wordt gedekt tegen 65 12 pet. in dezelfde maand van 1932. Voor het geheele jaar is de invoer met f 90 millioen, de export met f 120 millioen teruggegaan. Het systeem der economische zelfverzorging en de valuta- concurrentie in allerlei vorm, dringt ook ons land dus nog steeds terug. Hoezeer men daar om ook verheugd moge zijn over enkele symp tomen van herstel, het mag niet worden ver geten dat de Nederlandsche handel en in dustrie zich nog niet zoo hebben kunnen aan passen dat zij op voet van gelijkheid weer met het buitenland kunnen concurreeren. Ook met het oog daarop is de dalende rente stand van beteekenis, omdat hierdoor ten slotte ook de bedrijfslasten worden verlicht. Over de Indische Cultures kunnen we ge voegelijk zwijgen Rubberaandeelen blijven alleen de aandacht trekken door de bespre kingen over de restrictie welker noodzakelijk heid den laatsten tijd weer bewezen wordt door de uitbreiding, welke de productie thans weer ondergaat, nu de marktprijs van het product weer loonend is. Ook over de Amerikaansche markt behoe ven we, uit een oogpunt van financieele in teresse. weinig te zeggen, want zoowel de be legger als de speculant onthouden zich in dezen tijd van Yankees, hangende de groote onzekerheid over Dollar en welvaart in de Unie. Roosevelt's voornemen om de staats schuld in zes maanden tijd met 10 milliard doll, te vermeerderen is een nieuw experi ment. waarop de New-Yorksche beurs nau welijks heeft gereageerd, omdat ze niet weet welken kant ze er mee uit moet. Intusschen luiden de berichten uit het Amerikaansche bedrijfsleven thans weer iets beter: de uit gevoerde orders van de Steeltrust in Decem ber waren belangrijk grooter dan in Novem ber, nl. 601.000 ton tegen 430.000 ton. De in- dustrieele bedrijvigheid wordt thans op al lerlei manier door de regeering gepousseerd. Maar het eind moet den last dragen. En op de vraag waar dat eind ligt en hoe zwaar die last zal zijn, is er geen antwoord. IJSSCHOL OVER DEN AFSLUIT DIJK GESCHOVEN. DE DIJK NIET BESCHADIGD. De felle storm, die gisternacht uit het Zuiden en Zuid-Westen heeft gewoed, heeft het ijs op het IJselmeer, dat gedurende de afgeloopen week op verschillende plaatsen was gebroken, in beweging gebracht. Goote schollen ijs dreven naar het Noorden, waar zij stuitten op den afsluitdijk. Op tal van plaatsen schoof het ijs tegen de glooiing van den dijk op en op het IJsel meer op korten afstand van den dijk vorm- den zich vrij hooge ijshoopen. Op één plaats is een groote ijsschol over den dijk geschoven, n.l. ten Oosten van Kornwerderzand. Dit geschiedde gisteroch tend omstreeks half zes. De schol lag over den weg heen. Het ijs, dat ongeveer 15 c.M. dik was, brak toen het op den weg kwam. Arbeiders van de Zuiderzeewerken zijn on middellijk met het vrijmaken van den weg begonnen. Het autoverkeer over den dijk on dervond tengevolge van het ijs stagnatie. Een vee-auto moest uit het ijs bevrijd worden. Wij vernemen verder, dat de dijk tengevolge van het ijs op geen enkele plaats is beschadigd. De Tel. meldt nog, dat bij Kornwerder zand over een breedte van veertig meter het door den Zuid-Wester opgestuwde ijsveld tegen de steenen glooiing is opgetornd en zachtjes aan over den geheelen rijweg en het rijwielpad is geschuifeld, daarbij zware stee nen uit de storting der schraagstukken aan den voet van het dijklichaam tot een gewicht van 200 a 250 K.G. met zich voerend. Volgens BIJ ADERVERKALKING van hersenen en hart kan door het dagelijksch gebruik eener kleine dosis natuurlijk „Franz-Josef'-bit- terwater bereikt worden, dat de patiënt zon der sterk te persen ontlasting heeft. (Adv. Ingez. Med.) dit blad werd verwacht, dat bij aanwakkeren- den Zuid-Westen wind nog meer ijs over 'Va afsluitdijk zal komen, zoodat het bij donker vooral oppassen voor automobilisten zal zijn. KAPITALE BOERDERIJ TE OSS AFGEBRAND Gisteravond ontstond een felle brand in de kapitale boerderij, bewoond door L. Brands in de Spaanderstraat te Oss. In een oogwenk stond de geheele boerderij, waarin niemand aanwezig was, in lichte laaie. De belendende perceelen, welke groot gevaar liepen, werden met behulp van brandbluschapparaten ge spaard. Boerderij, inboedel, landbouwgereed schappen en een groot aantal kippen werden een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van den brand is niet bekend. VIJF WEKEN IN HET IJS BEKNELD Men meldt uit Marken: De motorboot ..Koningin Emma" van de Noord-ZuidholJandsche Tramweg Maatschap pij, die 4 December in de Gouwzee in het ijs vast raakte en sindsdien daar heeft gezeten, is Vrijdag na veel moeite de haven van Mar ken binnengeloopen. De post wordt nog steeds per slede van Monnikendam gehaald. DE REGEERINGSPERSDIENST. Naar het Vad. verneemt, is de regeering voornemens tot adjunct-chef van den regee- ringspersdienst te benoemen de heer D. J. Lambooy, parlementair redacteur bij het dag blad De Nederlander. zen model van een Diesel-clectrischen trein, zooals die in Mei tusschen Amsterdam en Arnhem zal gaan loopen Het linkerrijtuig is dat van de tweede klas, dan komt de motorwagen met eenige derde klascoupé's en tenslotte het derde klas-rijtuig. Men lette op de vier draaistellen, waarvan twee onder de verbindingen tusschen de rijtuigen. SPOORWEGONGELUKJE TE UTRECHT. Op het emplacement van het Centraalsta tion te Utrecht is gisterochtend eer. rangee rend trein deel in botsing geweest meteen convooi ledige wagens, welke naar de werk plaats ter herstelling werden overgebracht. Vijf wagens van het convooi werden ernstig beschadigd Door de vooruitstekende deelen dezer wagens werd een hoofdspoor even ver sperd, doch de vertraging van de treinen, welke dit hoofdspoor moesten berijder., be paalde zich tot enkele minuten; de versper ring was spoedig opgeheven.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 9