DE BILT DINSDAG 16 JANUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 LIBERTAIR ACTIE COMITé. DR. W. JOXG OVER VAN DER LUBBE. Dr. W. Jong. die medewerkte aan de tot standkoming van het Roodboek inzake van den Rijksdagbrand, sprak Maandagavond in het Volksgebouw in de Zuiderstraat, op ini tiatief van het Libertair Actie-Comité, naar aanleiding van de executie van Van der Lubbe. Het tragische van het geval Van der Lubbe is. aldus spr., niet de dood van Van der Lubbe zelf, maar dat er uit blijkt dat de Duitsche arbeidersklasse geslagen is. Van de Duitsche arbeidersbeweging is niets meer over. Op 27 Februari 1933 den dag van den Rijks dagbrand, was er in Duitschland fascisme en er was géén verzet Het is onjuist te zeg gen. dat het fascisme in Duitschland met den Rijksdagbrand begonnen is. Het fascisme be stond reeds lang. Het werd. als het kleinste kwaad, geduld door de soc.-democraten. Het Duitsche en het Italiaansche fascisme is heel iets anders dan dat in andere landen. In Duitschland en Italië alléén immers steunt het fascisme op een volksbeweging gericht te gen de groote arbeidersorganisaties en tegen het groot-kapitaal. De soc.-democratie in Duitschland heeft den strijd tegen het fas cisme niet aangebonden in de practijk. Dit kwam doordat de Duitsche arbeidersbewe ging alleen streed achter de groene tafel; de „bonzen" werden blindelings gevolgd; bo vendien was de Duitsche arbeidersbeweging militairistisch en inwendig zwak. Daarte genover stond ae sterke nationaal-soc. be weging. De Rijksdagbrand moet gezien worden als een individueele protestdaad. Van der Lubbe wilde ..iets doen", hij vond. dat er maar eens „iets gebeuren moest". Een symbool was de Rijksdagbrand niet. Dat die brandstichting gelukt is, is louter toeval, omdat de omstandigheden toevallig er gunstig voor waren. Het Paleis voor Volks vlijt is wel in brand gevlogen door een bran dend eindje sigaret. Probeert u eens. pen ge bouw in brand te steken, met een eindje si garet en het zal u niet lukken, aldus spr.. omdat de gunstige omstandigheden er niet voor aanwezig zijn. Van der Lubbe was iemand die zeer impul sief was. En hij heeft den Rijksdag in brand gestoken, omdat hij er plotseling als 't ware een ingeving voor kreeg. Waarom heeft hij dat dan in de gerechts zitting niet duidelijk gemaakt? Was hij „ver giftigd" door of met medeweien van de Duit sche regeering? Spr. gelooft niet. dat die Re geering daar belang bij kon hebben. Neen, Van der Lubbe's geestestoestand was in de cel. gedurende de voorarrest, verstoord. Zijn medebeschuldigden hebben dat leven in de cel wél uitgehouden, maar die hadden veel meer geestelijken houvast, want zij hadden voortdurend de gedachte voor zich: ik ben onschuldig en moet dat duidelijk maken. Van der Lubbe wist dat hij schuldig was. Dimi- troff was een generaal der revolutie, een sterke geest, Van der Lubbe was niets dan de ..onbekende soldaat" der revolutie! Van der Lubbe stond alleen; hij was geen provocateur; hij was géén handlanger van Goering. De geheele zaak Van der Lubbe is niet zoo belangrijk, d.w.z. niet zoo belangrijk voor het proletariaat. Voor het proletariaat is van be lang dat de arbeidersbeweging in Duitsch land is neergeslagen. Gebleken is, dat in den strijd tegen het fascisme, niets te verwachten is van de vak beweging, van conferenties, van vechtpar tijtjes enz. Slechts één macht kan die van het fascis me breken, dat is de nieuwe socialistische maatschappij. En de strijd daarvoor moet worden gestreden in de bedrijven. Na nog eenige gedachtenwisseling werd de druk bezochte bijeenkomst gesloten. AANBESTEDING Door den architect C. C. van Beaumont is namens den heer Joh. H. van Brederode aan besteed het bouwen van een garage met twee bovenwoningen aan de Nobelstraat no. 8 te Haarlem. Raming f 9200. Ingeschreven werd door H. J. Oppenkamp, Haarlem, f 11.200; A. J. Timmers en G. Kloos, Haarlem, f 9.447.25: P. Rosenhart Jr.. Haarlem, f 9.307.90; B. Jonckbloedt. Haarlem, f 12.360; J. van der Putsen, Haarlem, f 10.497; G. Broer tjes en J. Broertjes, Heemstede en Bloemen- daal, f 9.999; Evert van Woudenberg Haar lemmermeer. f 10.203; J. C. Zwart en J. Ver heul. Heemstede, f 9.523: M. J. Meuleman. Haarlem, ff 9.767; J. Brevoord, Haarlem, f 9.495: J. Kes. IJmuiden. f 8.533: E. J. Lub bers. Haarlem, f 8.459: P. Bos. Amstelveen, f 9.600: Wed. C. Langhout, Oude Wetering, f 13.400: Ant. Klerk, Haarlem, f 11.400; R. Jor- ritsma. Heemstede, f 15 500: Bouwbureau Jac. Verhoeve en W. J. Zalingen, Amsterdam, f 9.610. AGENDA Heden; DINSDAG 16 JANUARI; Spiritisten Ver. ..Harmonia". Lezing met lichtbeelden van den heer H. H Theunisse over: Mijn ervaringen te Nice en in den fa- meuzen Fiat-Luxcercle", Remonstrantenhuis, 8.15 uur. Gem. Concertzaal: Concert H.O.V., solist Henk van Wezel, cello, 8.15 uur. Gebouw Haarl. Jongelingsvereeniging. Pred. P. v. Oossanen over: De Crisis en Christus. Is de uitverkiezing een Bijbelsche of Calvijn- sche uitspraak, 8 uur. Rembrandt Theater. Eerste Ned. Nationale Film: „Prins Willem van Oranje". 7 en 9.15 uur. Cir.ema Palace: Ein Lied geht um die Welt Op het tooneel: Hertha Ruth, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: My Jips betray 'De 200 P.X. van Zijne Majesteit). Geprolongeerd. 8.1a uur. Teyler's Museum, Spaarne 15 Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. WOENSDAG 17 JANUARI. Stadsschouwburg:, Ex-Koning Peter, Ver. Rotterd. Hofstad Tooneel, 8.15 uur. Stadsschouwburg, Tobias en de engel, 2 uur. Lange Veerstraat: L. Hoyach spreekt over de Soefi-beweging over Zelfhandhaving en zelfuitwisseling, 8.15 uur Gem. Concertzaal: Nieuw Malthusiaansche Bond. filmvoorstelling Hygiëne in het Huwe lijk. Spreker J. Hoving over Honger en Liefde. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Teyler's Museum. HET HILDEBRANDMONUMENT. HET „RUWE WERK" BIJNA GEREED. Naar wij vernemen is Prof. Bronner druk bezig met de vervaardiging van het Hilde- brandmonument. Het z.g. ,.ruwe werk", het hakken in steen, moet zoo goed als gereed zijn. Maai' het zal naar wij uit goede bron vernemen, nog wel geruimen tijd duren, eer het kunstwerk gereed zal zijn. Zooals bekend, heeft indertijd de gemeente raad de plaats, waar het monument zal ko men, aangewezen, n.l, achter den Herten kamp. de plaats, die ook prof. Bronner wenschte, maar waartegen de burgemeester bezwaar had. De Commissaris der Koningin moet nog con tact-gezocht hebben met Prof. Bronner, om te onderhandelen over een andere plaats, maar hoe het met deze onderhandelingen is geloopen, wist onze zegsman niet. NEDERLANDER VRIJGELATEN. PARIJS, 16 Januari (Reuter). De rechter van instructie heeft onder cautie den Neder lander H„ die op 4 Juli 1932 was gearresteerd in verband met de uitgifte der valsche obli gaties Suez Kanaal Maatschappij, op vrije voeten gesteld. INFORMATIEKOERSEN (Medegedeeld door de Rott. Bank Ver.) Londen 7.847.84 1 2. Berlijn 59.02 1 2—59.07 1 2. Brussel 34.66—34.68. Zurich 48.15—48.20. Rome 12.06—12.11. New York 1.52—1.53. meldt: Hoogste barometerstand 770.7 m.M. te Biarritz. Laagste barometerstand 738.2 m.M. te Kinn. en voorspelt: AMSTERDAMSCHE BEURS OPGEGEVEN' DOOR DE ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING KANTOOR HAARLEM 1 30 2.30 Staatsl, Bin!. 4 1/2 pCt. Nederl. 1917 5 pet. Ned. 1919 4 1/2 pCt. Nederl. 947/* Indië 1930 II Staatsl. Bnitenland. 5 1/2 pCt. Dultschl. 1930 (Youngleen.) 55 7pet. Duitschland. 1924 (Dawesleen.) 50*4 gd Scheepv. Mi jen. Oude Boot 10 Scheepv. Unie Stoomv. Mij. Ned. 50 Industrieën Binl. Accoustiek Alg. K.zijde Unie.,.. 31 A. N. I. E. M. (Nat. 205 v. Berkei's Patent Calvé Delft i Nederl. Ford 165 1 Ned. Ind. Gas (Nat. Bezit) Gein. Beb. Philips 252 Unilever N. V. 85*4 - 85 Industrieën Bnitl. Anaconda Copper 9Ve Associated Gas Bethlehem Steel 263/g Centr. Publ. Serv. 2%-236 General Aviation 3*4 12% Nevada Copper North Am er. Cy U. S. Steel 33% Banken BinnenL Koloniale Bank Cert. Handel Mjj. Banken Buitenl. Deutsche Reichsb. 1 Fransche Banken PetroL Mij. Binl. Kon. Petroleum 176K H Perlak Petroleum Bnitl. Continental Oil 11 5VB Cultuur Maatsch. H. V. A. 170H N. I. S. U Vorstenlanden Mijnbouw Mij. Alg. Exploratie 129 6 Tabak-Maatsch. Deli Batavia Tabak 110*4 131 Rubber Maatsch. A'dam Rubber 101-101^ Dell Bat. Rubber 42 Ned. Ind. Rubber Ver. Ind. Cultuur Spoorw. Bnitenl. Comm. Milwaukee 3* Missouri Kanses 7 Wabash Railway 2h 72 H Prolongatiekoers 1 Matigen tot krachtigen, later tijdelijk afne- menden N.W. tot W. wind. Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring. Aanvankelijk regen- of hagelbuien. Iets kouder. Uit het Buitenland VOORUITZICHTEN ONZEKER. De depressie heeft zich van de Noordzee naar de Noorsche kust verplaatst en nam sterk in diepte af. De volgende bij IJsland is nog slechts weinig toegenomen en de sterke stijging van den barometer in het Westen en Zuid Westen maakt het onzeker of de invloed van de nieuwe depressie spoe dig tot ons land zal doordringen. Intusschen is de vorst in Scandinavië on der sneeuwval weer toegenomen, terwijl in Oost-Duitschland het vorstgebied verder Oostwaarts terugweek. In West Europa is door Westelijke of Noord Westelijke toevoer de temperatuur gedaald, plaatselijk tot weinig boven het vriespunt en heerscht overal tamelijk buiïg weer. In de Golf van Biscaye stormt het uit het Noord Westen. Op de Noordzee waaien nog krach tige Westelijke winden. Barometer Stand van heden 758 m.M. Vorige stand 751 m.M. Neiging: Vooruit Opgegeven door de FA. FEDERMANN, Opticien. Groote Houtstraat 37. Tel. 11059 Thermometer 16 Januari: Hoogste gisteren 43 F. Laagste heden nacht 37 F. Hoogste heden tot 12 uur 39 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM. 16 Januari. Bevallen 11 Januari: M. W. Zwartvan Zonneveld, z.; 12 Januari: M. Prenen Schwarz. d.; H. M. Hulseboschv. d. Putte, d.; B. J. PaapLenstra, d.: 13 Januari: H. W. SpaargarenGroeneveld, d.; J. K. Hadders Schierbeek, z.; 14 Januari: A. DonkerLou wen, z.: B. de Moesv. d. Laan; C. C. Lange- veld—v. d. Kroft, z.; J. v. d. HovenHarings- ma, z.; C. F. TurkenburgVissers, z.: 15 Januari: M. E. ListSmit, d.; G. J. Abeelen— Platei, z.; Overleden 13 Januari: E. A. VisserCunes, 36 j„ Overtonstraat; J. KoenigsBunge, 82 j„ Florapark; A. A. Begemann, 93 j„ Park laan; J. C. v. Outvorst. 80 j„ L. Margaretha- straat; H. Kok, 54j., Nagtzaamstraat; J. F. Benink, 66 j„ Hyacinthenlaan; 14 Janu ari: A. J. over den Linden, 55 j., Kenaupark. DOODELIJK LETSEL DOOR SCHULD. DE AANRIJDING OP DEN WAGENWEG. Op 15 Mei 1932 heeft de 51-jarige reiziger E. O. uit Rotterdam, bestuurder van een auto waarmede hij zich in gezelschap van eenige personen naar een voetbalwedstrijd in Am sterdam begaf, op den Wagenweg te Haarlem een wielrijder, zekeren W. Waasdorp, aange reden, die daardoor ernstige verwondingen aan het hoofd kreeg en kort daarop ten gevolge van hersenbeschadiging is overleden. De Haar- lemsche rechtbank heeft O. terzake van dood door schuld veroordeeld tot 4 maanden gevan genisstraf met intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. Het gerechtshof te Amsterdam bevestigde in hooger beroep dit vonnis dat evenwel door den Hooge Raad werd gecasseerd en naar het Haagsche gerechtshof werd verwezen. Gisterochtend stond O. op nieuw terecht en herhaalde zijn in vorige in stanties afgelegde verklaring, n.l. dat hij bij het inhalen van een voor hem uitrijdenden auto plotseling een slag hoorde, doch daaraan geen aandacht heeft geschonken en doorreed. Later is hem door de politie meegedeeld, dat er een doodelijke aanrijding had plaats gehad, welke aan zijn schuld te wijten zou zijn. Volgens getuigenverklaringen zou verd„ toen hij twee naast elkaar rijdende auto's wilde passeeren. op het rijwielpad zijn gekomen, waarom W. door den wagen werd gegrepen en in de lucht geslingerd. De advocaat-generaal vond de door de Haar- lemsche rechtbank opgelegde straf veel te laag. Spr. concludeerde dan ook tot vernieti ging van het vonnis en tot veroordeeling van verdachte tot 8 maanden gevangenisstraf met intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. De verdediger van verd. concludeerde tot vrijspraak subs, clementie. Arrest 29 Januari. UITSLAG VEILING. Uitslag der veiling, gehouden in het Alge meen Verkooplokaal aan de Nk iwe Gracht op Maandagavond. Een huis, erf en tuin te Haarlem aan de Rollandslaan no. 29, f 3605, B. Bijnsdorp q.q. Een huis, erf. schuren en opslagterrein te Haarlem aan den Wagenweg no. 140, met een uitgang naar de Schouwtjeslaan, f 4600, D. Koel. Een huis en erf te Haarlem aan de Stuyve- santstraat no. 16. f 5250. H. Smoolenaars. Een pand. ingericht tot slagerij en woon huis. met bijgebouw, erf en grond te Heem stede en een burgerwoonhuis met erf. grooten tuin en garage, met breede poort te Heemste de. aan den Achterweg no. 18, gecombineerd, f 9300, Wevers. Een huis, ingericht tot kapperszaak en erf aan de President Steynstraat no. 100, te Haarlem, f 4850, Bonfrèr. Een woonhuis met koestal, schuur, erf en grond, te Haarlem aan de Zomervaart 183, f 6350. E. Gerardts. VERGADERING NATIONAAL JONGEREN- VERBOND. De afdeeling Haarlem van het Nationaal Jongeren Verbond houdt Donderdag 18 Janu ari in „De Leeuwerik" een ledenvergadering Hierop zal in een bestuursvacature worden voorzien, die ontstaan is door het vertrek van den penningmeester naar Amsterdam. Daar na zal de avond verder in gezellig samen zijn worden doorgebracht» JHR. MR. A. F. DE SAVORNIN LOHMAN OVERLEDEN. In den ouderdom van 62 jaar is te Haarlem overleden jhr. mr. A. F. de Savomin Lohman, directeur van de Amsterdamsche Maatschap pij van Levensverzekering. De ontslapene is in 's-Hertogenbosch ge boren op 17 November 1871 en promoveerde in 1896 in Amsterdam in de rechten. Van 189719C3 was hij directeur van het kantoor der maatschappij in Indië, sinds 1907 direc teur van de maatschappij zelf. Hij is o.a. commissaris van de Haarlemsche Hypotheek bank geweest en van de Hollandsche Voor schotbank te Haarlem. Indertijd was hij lid van het Curatorium van het Jongensgilde in Haarlem. De begrafenis zal Donderdagmiddag om 2 uur op de Algemeene Begraafplaats in Heemstede plaats hebben. MOTIES VAN HET WINTERHULP-COMITé. Op een drukbezochte bijeenkomst van het Winterhulp-Comité in gebouw Olympia zijn drie protest-moties aangenomen. Eén motie eischt vrijlating en vrijgeleide naar het land hunner keuze van Dimitrof. Popof, Torgler en Tanef. De tweede eischt vrijlating en Vrijheid voor de muiters der Zeven Provinciën en de derde eischt invrijheidstelling van Kaspers en Assink in Enschedé, die in verzekerde be waring zijn gesteld. VOORBEURS TE AMSTERDAM. De boodschap van Roosevelt aan het Con gres, waarin de president machtiging ver zoekt voor een devaluatie van den dollar van minstens 40 pCt. heeft uiteraard tot een reactie van den dollar geleid, doch het Ame- rikaansche betaalmiddel handhaafde zich desniettemin boven de theoretische maxi mum-waarde van f 1.50 en noteerde om streeks f 1.53. Dit verschil moet worden toegeschreven aan de natuurlijke vraag van het betaalmid del van het land, dat 's werelds grootste debiteur is. De speculatieve transacties bleven beperkt. Het pond was flauw en daalde tot f 7.83, waarna een licht herstel intrad. De koersdaling is een gevolg van de verwachting dat een stabilisatie pond-dollar zal geschie den in de verhouding 5 1. Goudwissels waren ten opzichte van den gulden eerder zwakker. Was de bedrijvigheid op de wisselmarkt iets omvangrijker, op de effecten-beurs ging zeer weinig om. De stemming was verdeeld. De fondsen werden op de een of andere wijze door het pond beïnvloed. Koninklijke en Unilever waren ongeanimeerd. De laatstge noemden daalden zelfs enkele punten. Philips waren iets vaster, evenals Ameri- kaansche woorden. Rubberaandeelen golden hooger in afwachting van de mededeeling betreffende den stand van de rubberbespre kingen. FRANSCH WARENHUIS IN VLAMMEN. EEN SCHADE VAN 5 MILLIOEN FRANCS. RIJSEL, 16 Januari (Reuter) Een groote eenheidsprijzen-winkel alhier is gisteravond door een brand volkomen vernield. De brand weer stond machteloos tegenover de vuurzee en moest zich beperken tot de bescherming van de belendende perceelen. De aangerichte schade wordt geraamd op vijf millioen francs De brand is waarschrijniijk te wijten aan on voorzichtigheid van een loodgieter, die een reparatie verrichtte aan het dak. Het 300 man sterke personeel is door den brand broodeloos geworden. NIEUWE BEZUINIGINGSVOORSTELLEN IN DEN HAAG. Bij nota van wijziging van de gemeente- begrooting van Den Haag hebben B. en W. hun voorstellen tot opheffing van het gemeentelijk bureau voor beroepskeuze en voor de gemeen telijke schooltandverzorging ingetrokken en vervangen door voorstellen tot bezuiniging op genoemde instituten. Welke vereenigingen voor ambtenaren zijn verboden. Een lijst van groepen en mantelorganisaties. Zooals eenigen tijd geleden is gemeld heeft de voorzitter van den ministerraad een be schikking genomen waarbij met intrekking van de desbetreffende vorige beschikking de lijst van voor de ambtenaren in rijksdienst verboden vereenigingen opnieuw werd vastge steld. Bedoelde lijst bevat thans de volgende vereenigingen en organisaties: a. De Communistische Partij Holland met den Communistischen Jeugdbond, den Revo lutionair Socialistischen Vrouwenbond en alle communistische zgn. mantelorganisaties. b. het Landelijk Verbond van Sociaal Anar chisten, de Alarmgroepen en het Landelijk Verbond van die groepen, de Bond van Anarcho Socialisten. De Vrije Socialistische Vereeniging en het Fonds voor Internationale Solidariteit (F. I. C.) c. het Nederlandsch Syndicalistisch Vakver bond met de daarbij aangesloten vakgroepen en zijn arbeidersjeugdorganisaties. d) de Onafhankelijke Socialistische Partij (O.S.P.) met haar Jeugdverbond (S.J.V.), de S.A.W. (Soc. Arbeiders Weer- of Sportorga nisaties met dezelfde voorletters) het Anti- Terreurfonds (A.T.F.) en de Vereeniging voor Sociale Ontwikkeling (V.V.S.O.) e) Het Nederlandsch Arbeids Secretariaat (N.A.S.) en de daarbij aangesloten vakgroe pen. De Revolutionnaire Jeugdbond (R.J.B.i, de N.A.S.-Vrouwenbond. de Vereeniging voor Volksontwikkeling, (V.V.V.O.), het Proletarisch Steunfonds alsmede de Revolutionnair Socia listische Partij. f) De Perhimpoenan Indonesia. g) De Communistische Arbeiders Partij K. A. P. h. De Groepen van Internationaal Commu nisten (G.I.C.) i. De Concentratie van Raden Communisten. j. De Linksche Arbeiders Oppositie (Sparta- cus). k. De Internationale Anti-Militairische Ver eenigingen, het Intern. Anti-Militairistisch Bureau. 1. De Vrijdenkers Vereeniging „De Dage raad", m. De Nationaal-Socialistische Beweging (N.S.B.-Groep Mussert). n. De Nat. Soc. Nederlandsche Arbeiders Partij (N.S.N.A.P.) Amsterdam. o. De Nat, Soc. Nederlandsche Arbeiders partij (N.S.N.A.P.) Groep Smit en Haighton in Den Haag. p. De Algemeene Fascisten Bond (Groep Baars). q. Het Verbond van Nationaal Solidaristen in Rijks Nederland. (Groep Sinclair de Roche- mont r) Het Verbond van Nationaiitsen (Groep Dr. Van der Mijle). Bovendien zijn verboden voor Defensie ambtenaren: de S.Dj^P. (Sociaal Democratische Arbei ders Partijl en de organisaties aangesloten, bij het Nederlandsch Verbond van Vakver- eenigingen (N.V.V.), daar de doeleinden die zij nastreven of de middelen die zij aanwen den. de behoorlijke vervulling door den onder het departement van Defensie ressorteeren- den ambtenaar zijn plicht als ambtenaar kunnen in gevaar brengen of schaden. Tot de zgn: communistische mantelorgani saties bedoeld onder ai van deze beschik king diene in elk geval te worden gerekend de navolgende vereenigingen: Ver. van Vrienden van de Sovjet Unie (V V. S. U.) Internationale Roode Hulp „Holland" (I. R. H.» Internationale Arbeiders Hulp (I. A. H.) Revolutionaire Vakvereeniging Oppositie (R. V. O.) Landelijk Werkloozen Strijd Comité (L. W. S. C.) Rood Front Strijders Bond (R. F. B.) Roode Sport Eenheid (R. S E.) Arbeiders Schaak Bond „Holland" S. B. H.) Arbeiders Voetbal Bond „Holland" V. B. H.) Arbeiders Dambond Holland (A.D.B.H.) Arbeiders Theater Bond Holland (A.T.B.H.) Strijders collectief Lïnksch Richten (L.R.) Vereeniging van Arbeiders Fotografen. Liga tegen Imperialisme en voor Nationale On af h a nkelij kheid. Centraal Anti-Oorlogs Comité (C.A.O.C.) Marxistische Arbeiders School (M.A.S.) NederlandU. S. S. R, Proletarische Vrijdenkers Vereeniging (P. V. V.) Strijbond tegen het Fascisme (STUF.) Nederl. Comité van Kunstenaars en Intel- lectueelen ter bestrijding der terreur in Duitschland. Nederl. Boerencomité (N.B.C.) De Roede Esperantisten (Officieele naam: Nederlanda Unuïga Komitata N. U. T.) (A. (A. RUMOERIGE PRESIDENTS VERKIEZING OP CUBA. CARLOS HEVIA OPVOLGER VAN GRAU SAN MARTIN. HAVANNA, 16 Januari (V.D.) Na 24 uur bewogen straatactie en schietpartijen is de jeugdige staatssecretaris van Landbouw 'in het vorige kabinet Carlos Hevia gekozen als opvolger van Dr. Ramon Grau San Martin tot president der republiek Cuba. In den loop van den dag was het presiden tieel paleis o.a. bestormd' door studenten, die het aanblijven van Grau San Martin eisch- ten. Soldaten trachten de studenten te ver spreiden en in de omgeving van het paleis ontstohd eeri hevige schietpartij, die nog voortduurde toen de nieuw-gekozen president Hevia den eed aflegde. Vier personen werden gedood en negen gewond. De verkiezing van Carlos Hevia werd of ficieel medegedeeld door den minister van binnenlandsche zaken Antonio Guiteras, die onder Ramon San Grau tevens minister van leger en vloot was. Guiteras verklaarde dat hij, nu Hevia president was, als minister zou aftreden omdat hij niet langer in het ka binet kon blijven zoolang kolonel Fulgencio Battista aan het hoofd van het leger stond, SCHIP DOOR CHINEESCHE ZEEROOVERS OVERVALLEN. SHANGHAI, 16 Jan. (V.D.) Het Chinee- sche stoomschip „Poean" met ongeveer 100 Chineesche passagiers aan boord, is op zee tusschen Shanghai en Tsjingtau door ongeveer 15 zeeroovers overvallen. De piraten, die als „passagiers" aan boord waren gekomen, dwon gen den kapitein een baai in de nabijheid van Swatau binnen te loopen, waar de roovers met hun buit het schip verlieten en 9 welgestelde passagiers als gijzelaars meenamen. OVERVAL MET MACHINEGEWEREN OP EEN BANK. NEW YORK, 16 Januari (V.D.) Met machinegeweren gewapende bandieten heb ben een roofoverval gepleegd op het filiaal van de First National Bank te East Chicago in den staat Indiana. Zij schoten een politie agent neer en wisten te vluchten met een buit van 25.000 dollar. BIJ GENERAAL MARCHAND'S OVERLIJDEN. Elders in dit nummer hebben wij melding gemaakt van het overlijden van den Fran- schen generaal Marchand, die in het con flict van Fashoda in 1898 bekendheid heeft verworven. Er zij nog aan herinnerd, dat het geschil tenslotte een dusdanig karakter had aangenomen, dat ernstig voor een Europee- schen oorlog gevreesd werd. De Fransche regeering heeft een uitbar sting nog bijtijds kunnen vermijden door ge neraal Marchand opdracht te geven de vlag van Fashoda weer in te halen. ROOSEVELT'S MONETAIRE VOORSTELLEN. WASHINGTON, 16 Januari. (Reuter). De voorzitter van de bankeommissie van het Representantenhuis, Fletcher, heeft het wets ontwerp inzake de monetaire plannen van Roosevelt, dat hem door het Witte Huis voor gelegd was, bij het Representantenhuis en den Senaat ingediend. Het Representantenhuis heeft het wetsont werp vervolgens goedgekeurd. DE AARDBEVING IN BRITSCH-INDIë. CALCUTTA, 16 Januari (Reuter). Offi cieel wordt medegedeeld, dat in de omgeving van Patna tengevolge van de aardbeving 56 personen zijn gedood en 407 gewond. Meer dan vierduizend huizen werden vernield of bescha digd.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2