Zoo rillerig? AKKER.CACHETS ZWEI HERZEN IM DREIVIERTEL TAKT WOENSDAG 17 JANUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 NED. R.-K. METAAL. BEWERKERSBOND. OPENBARE VERGADERING O. S. P. De afdeeling Haarlem van de Onafhanke lijke Socialistische Partij hield Dinsdagavond in het Volksgebouw aan c.e Zuiderstraat 18 een openbare vergadering, waarin de heer Sal Tas uit Amsterdam als'spreker optrad over het onderwerp: „Democratie en revolutionaire strijd". Hij werd ingeleid door den voorzitter, den heer J. A. H. Schake, die er aan herinnerde, dat op Vrijdag 24 November de heer K. Vorrink in de Gem. Concertzaal een rede uitsprak over het onderwerp: „Democratie en communisme" De heer Sal Tas kreeg toen slechts vijftien minuten gelegenheid voor debat. Daarom had het bestuur der O.S.P. de S.D.A.P. uitgenoo- digd om gezamenlijk een debatvergadering te houden, maar de secretaris der Federatie Haarlem had laten weten, dat bij haar aan zulk een debatvergadering geen behoefte be> stond. Spreker liet hierover woorden van critiek hooren. De heer Sal Tas deelde mede, dat hij alles, wat hij tegen den heer Vorrink had willen zeggen, maar waarvoor hij geen tijd kreeg, bij een heeft verzameld, om die thans aan de vergadering mede te deelen. Men spreekt over de democratie, aldus spreker, zonder er bij te denken, dat die niet bestaat. De revolutionai ren houden er niet van om den menschen sprookjes op de mouw te spelden. De democra- tis is voor dezen tijd niet te verdedigen. „De mocratie is de hoogste beleving van de men- schelijke persoonlijkheid", zoo wordt door de voorstanders van de democratie vaak gezegd. Maar men zegt er niet bij, wat de beteekenis er van is. Spreker begrijpt niet, dat iemand als Albarda eischt, dat men aan de fascisten de gelegenheid moet geven om ongestoord de menschelijke persoonlijkheid uit te leven, ter wijl het toch bekend is, dat de fascistische be weging de S.DA..P. zou willen wegranselen en doodtrappen. De laatste verkiezingen hebben bewezen, dat alle leuzen van de aanhangers der democratie valsch waren. Men verzuimde om te zeggen wat er in de afgeloopen vier jaar was bereikt. Men sprak alleen over de Zeven Provinciën" en wat heeft dit nu met democratie te maken?' vraagt spreker. In het bedrijf, waarin de kern van de arbeiders ligt, hferscht de absolute dictatuur. In de vier jaren tusschen de verkiezingen merken de ar beiders niets van de democratie. Dan kunnen ze zich niet uitleven, omdat hun arme maat schappelijke positie hun dit belet. Menschen als de heer Vliegen aanvaarden de dictatuur van het kapitalisme, aldus spreker, omdat ook zij meenen dat loonsverlagingen plaats moe ten hebben. Hoe rot het kapitalisme is, zegt spreker, blijkt uit de financieele schandalen in Frankrijk, waarbij ook ministers betrokken zijn. De arbeidersbeweging is gesticht om haar uit haar ellende en nood te redden. Dat is de barometer, dien de O.S.P. raadpleegt. Zij kijkt niet naar de beursnotee- ringen; of die al of niet vriendelijk lonken. Men moet de actieve voorhoede van het pro letariaat stellen tegen de reactionaire voor hoede. Onder den druk van de buiten-parle mentaire actie heeft men het reactionaire Parlement indertijd gedwongen tot invoering van het algemeen kiesrecht en van de sociale wetgeving. Het gevaar, dat de arbeidersmassa ondemocratisch zou worden, is oorzaak ge weest, dat ze van het kapitalisme respect kon afdwingen. De buiten-parlementaire actie is volgens spreker de grootste drijfveer in den klassenstrijd. Die is beter dan de democra tische parlementsverkiezing, want dan wordt het beste deel van de arbeidersklasse naar voren gebracht. Door de buiten-parlementaire actie kan men komen tot een echte, mooie, klassebewuste democratie. De arbeiders moeten onafhankelijk worden gemaakt van het kapi talisme. Dit zou o.a. een stap naar voren in de democratie zijn. Maar het kapitalisme zal niet aan de arbeiders contróle op de productie geven. Als de heer Vorrink werkelijk een goede democraat was, dan had hij hier in deze ver gadering moeten komen om met spreker te debatteeren. De heer Vorrink mocht spreken in de Gemeentelijke Concertzaal voor 1300 menschen. De O.S.P. kan die zaal niet krijgen. Dat is een mooi staaltje van de democratie in Haarlem. De heer Tas geeft toe, dat de heer Vorrink een persoonlijkheid is; maar spreker meent te mogen zeggen, dat hij dit óók is. Als de heer Vorrink recht heeft op een uur spreek tijd, dan eischt spreker dit ook. Twee uur voor den heer Vorrink en slechts tien minuten voor spreker, is geen goede verhouding. Hij oefende critiek op de leden der S.D.A.P., die in het Parlement vóór de Omzetbelasting gestemd hebben, waardoor millioenen Neder landers getroffen worden, omdat zij op alle dagelijksche levensbehoeften een extra heffing moeten betalen. Aan de democratie van dit Parlement is het te wijten, dat den arbeiders het vrije woord in den aether is ontnomen en 3S£të3h-, Gij hebt kou gevat en voelt de koorts opkomen. Ga naar bed en neem "AKKERTJES", die als kabouters in den nacht Uw opkomende verkoud heid, Uw Griep zullen verdrijven. Morgen staat Ge op zonder koorts en voelt Ge U weer Drellicj en gezond. Nédariondteh Ongeëvenaard bij gevatte kou Produet Griep, rheumatische pijnen, Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz. Per 12 stuks slechts 50 cent. (Adv. Ingez. MedJ dat zij de roode vlag niet mogen uitsteken. Er is één lichtpunt, zegt spreker en dat is, dat Colijn ruzie heeft met Mussert, zooals dit ook het geval is met Dolfuss en Hitier. Als men moet krijgen, wat de heer Vorrink wil, namelijk een futlooze eenheid, dan gaat het proletariaat ten onder, aldus spreker, want de nationaal-socialisten maken geen onderscheid met hun slachtoffers, die door hen worden ge trapt, geslagen en vermoord. Men moet dus den arbeiders het buiten-parlementair verzet leeren. Dit zal het beste strijdmiddel zijn. Daarvoor moeten alle beschikbare krachten van de arbeidersbeweging mobiel worden ge maakt. Zij moet zich geen burgerlijken, maar een socialistischen maatstaf aanleggen, dan komt de beschaafde maatschappij van het socialisme, aldus eindigde spreker, die met applaus beloond werd. Van de gelegenheid tot het stellen van vra gen werd door eenige aanwezigen gebruik ge maakt. Zij werden door den heer Tas beant woord. De vergadering ging daarna ordelijk uiteen. FAILLISSEMENTEN. De arrondissemenls-rechtbank te Haarlem heeft de volgende faillissementen op 16 Janu ari uitgesproken: 1. H. Weyland, kleermaker, wonende te Haarlem, Thorbeckestraat 44. Curator Mr. F. A. Davidson, alhier. 2. R. Scheefhals, handelaar in radioartike len wonende te Haarlem, Krocht 14, Curator: Mr. F. M. Hagemeijer, alhier. 3. KI. Kee, schoenmaker, wonende te Be verwijk, Romerkerkweg 11. Curator; Mr. dr. A. v. d. Flier, te IJmuiden. 4. Mej. J. Ge-erts, handelende onder de fir mabenaming Geert» Corsetten Magazijnen, wonende te Haarlem, Anegang 44. Curator Mr. A. Bruch, alhier. 5. C. van Splunter, oliehandelaar wonende te Santpoort, Slaperdijk 2. Curatrice mevrouw Mr. S. M. Kool de Bruijn, IJmuiden. 6. G. A. de Ridder, motorhandelaar wonende te Haarlem, Julianapark 62. Curator Mr. J. H. J. Simons alhier 7. L. A. W. G. de Kam, boekhouder wonende te Haarlem, Hedastraat 20. Curator: Mr. A. Klein, alhier. Rechter-commissaris is Mr A. L. M. van Be rekel. Opgeheven zijn de navolgende faillissemen ten: 1. P. Lommerse. te Heemstede. Curator Mr. B. E. van Tijn, alhier. 2. H. J. Post te Velsen-Noord. Curator Mr. F. v. d. Goot, alhier. Geëindigd zijn wegens het verbindend worden der uitdeelingslijst de faillissementen: 1. J. D. Loogman, te Velsen. Curator Mr. G. W. C. Pliester, alhier. 2. KI. Kuyper, te IJmuiden. Curator Mr. A. Bruch, alhier. 3. F. J. Speen te Haarlem. Curator Mr. F. M. Hagemeijer. alhier. 4. F. E. M. Alberts, wonende destijds te Haar lem. Curator Mr. H. E. Prinsen Geerligs,, alhier 5. G. Jongens Pzn. te Purmerend. Curator Mr. B. E. van Tijn, alhier. In 1932 zijn 367 faillissementen uitgespro ken, tegen 334 in 1933. EEN BROCHURE TEGEN DE BEZUINIGING. HET SYSTEEM-ROOSEVELT VOOR NEDERLAND BEPLEIT. Ko de Haan, journalist te Rotterdam, heeft een brochure geschreven en uitgegeven on der den titel „Weer werk en welvaart", die hij een anti-bezuinigingsbrochure noemt. Hij constateert dat de nood groot blijft, dus ook de werkloosheid. De steun is in de meeste gevallen onvoldoende, en de schrijver be treurt het dat bij den aanvang van den win ter aan den steun werd getornd. Hij be schrijft het leven van een gezin waarvan de kostwinner werkloos is, en iaat de beangsti gende tragiek van de werkloosheid zien, die hij „bijna misdadig" zou willen noemen en het is noodzakelijk om elke poging die ge richt is op verbetering der onhoudbare si tuatie aan te moedigen en te verbeteren. Als oorzaken der ellende noemt de schrij ver het individualisme, het egoisme en het mammonnlsme (de geldzucht) van velen. Er worden voorbeelden genoemd, en het gierige potten, waardoor de koopkracht afnam en werkloosheid het gevolg was, verworpen. Ook de mechanisatie heeft veel tot de werkloos heid bijgedragen, en invoering van den kor- teren arbeidsdag is de eenige maatregel die men kan nemen, indien men den technischen vooruitgang, die veel moeilijk werk den men schen uit handen neemt, niet wil aantasten. Het werkje noemt verschillende middelen om aan de wereld-werkloosheid een einde te maken, o.a. annuleering der oorlcgsschulden, slechting der tariefmuren, een wettelijke re geling der prijzen en een productieve arbeids voorziening door de overheid. Het volgende hoofdtsuk veroordeelt bezui niging als methode van werkloosheidsbestrij ding. Groote bezuining' beteekent verarming en achteruitgang van de welvaart, en de schrijver meent dat onze regeering op den verkeerden weg is door aan den eenen kant groote lasten op eerste levensbehoeften te leggen en aan den anderen kant salarissen te korten en personeel te ontslaan. Deze me thode werkt communisme en fascisme in de hand. Een tekort aan naastenliefde is volgens den heer De Haan ooi-zaak dat de wereld welvaart niet terugkeert: er is geld. goed en voedsel voldoende, te veel zelfs, maar egois me en mammonnisme zijn de baas. Wij zijn te veel in ons eigen „hutje" opgesloten en brengen het „leven en laten leven" niet vol doende in practijk. Er zijn genoeg groote werkobjecten en er zijn ook krachten genoeg om hen uit te voeren. Het antwoord dat „ei- geen geld" zou zijn, accepteert de heer De Haan niet, daar het geld slechts ruilmiddel mag zijn en arbeid de eenige factor is, die werkelijke waarde heeft voor de instandhou ding van onze maatschappij. Het mammon nisme en het militairisme zijn confraters: „beide zijn wreed en slecht en duister als alles wat zede en liefdeloos is". Men moet echter niet meenen dat de op lossing ligt in een ander wereldsysteem, of schoon op den duur wel een ander stelsel zal moeten groeien. Vooralsnog prefereert de schrijver echter een Christelijke democratie daar elk nieuw systeem een stuk van onze Individueele vrijheid moet afnemen, ofschoon men zich bij een zekere gebondenheid toch nog wel vrij kan voelen. Nederland moet er voor zorgen dat het zich zelf blijft waarbij een democratische, hoogstaande regeerings- vorm zonder franje of excessen en zonder op de spits gedreven partij-politiek, het beste past. Daar is wel plaats voor groote, princi pieel van elkander verschillende partijen. Ofschoon de nieuwe regeering verdiensten heeft, aldus de schrijver, volgt zij halsstarrig in ander opzicht het oude spoor, waardoor communisten en fascisten worden gekweekt. De bezuinigingspraktijken, het eenzijdige en negatieve bezuinigingssysteem is harteloos. Hij meent dat er van de overheid nu hulp verwacht kan worden en niet regeling en controle alleen. Voor de burgemeesters, voor al in kleinere plaatsen, is z.i. een taak weg gelegd, als zij zich echt burger-vader zouden voelen. De Amerikaansche president Roose velt, noemt hij een man met een hart, een edele en menschlievende figuur. „Hij is een dergenen, die begrijpt hoe het gedecideerd niet meet en die tracht uit te vinden, hoe het wel het beste is". Voor zijn methode, die het ei van Columbus wordt genoemd, "voelt de schrijver enthousiasme. Als dit systeem niet zou lukken, ligt de oorzaak volgens den heer De Haan bij de halsstarrige tegenwer king van geldzuchtigen en den beurszwendel. Een korte uiteenzetting volgt van het systeem-Roosevelt, waar iedereen moet hel pen om zijn naaste werk te geven. Ook in Duitschland wordt hiernaar ernstig gestreefd en in beide lande ziet men de werkloosheid verminderen. „Wij hebben te kiezen of te deelen", be sluit het werkje, en ook in Nederland zal men tot het systeem-Roosevelt moeten over gaan, als men geen dwang wenscht van cor poratieve of collectivistische systemen. GEDACHTENISPREXT AAN DE PELIKAAN VLUCHT. Op 10 Januari heeft de heer Jac. P. van den Bosch, binnenhuis-architect te Bloemen- 45-JARIG BESTAAN. Dezer dagen werd het 9e lustrum gevierd van den R.K. Metaalbewerkersbon a afdeeling Haarlem. In gebouw St. Bavo had voor die gelegenheid des avonds een feest- uitvoering plaats, waar door de gemengde reederijkerskamer „Alberdinck Thijm" werd opgevoerd ..Op Afbetaling", een blijspel in drie bedrijven. De voorzUter, de heer N. de Bie, bracht in zijn openingswoord dank aan de oprich ters van deze afdeeling. die in dien tijd bij hun zeer lange arbeidstijd, het initiatief hebben genomen tot het stichten van deze afdeeling die nu als vakorganisatie als een der oudste van Haarlem staat aangegeven. In het bijzonder bracht spreker dank aan den heer Donkerloo, den eenigen oprichter die op heden nog in leven is. doch thans helaas in stervensgevaar verkeert. Spreker spoorde de leden aan niet alleen krachtig mede te werken tot het groot maken der organisatie, doch ook individueel zich te beijveren een volwaardig en actief lid te zijn, opdat door die innerlijke kracht een gelijkschakeling, zooals dit gebeurd is in de naburige staten, voorkomen moge worden. Hiervoor vroeg spreker de sympathteke meae- werking var. de vrouwen der leden. „Op Afbetaling" viel ten zeerste in den smaak, getuige den lach en warm applaus, die de zaal vulden. VERGADERING COMITé „HAARLEM BLOEMENSTAD". Het Comité „Haarlem-Bloemenstad" zal Vrijdagavond 19 Januari a.s. in een der zalen van Café Erinkmann, Gr. Markt, een verga dering houden. Aan de orde komen o.m. de distrlctsverdee- ling van de stad en de vorming van sub- en districtcomités. Uitnoodigingen zijn verzonden aan de be sturen van buurt- en straatvereenigingen. Zooals bekend heeft het Comité ten doel, aan Haarlem als bloemenstad meer bekend heid te geven. Het comité tracht dit doel te bereiken: a. door middel van permanente stadver- siering; b. het verkrijgen van een botanischen tuin; c. door het houden van een j aarlij ksch 8-daagsch Bloemenfeest. OPERA ITALIANA „FAUST". Op Maandag 22 Januari zal de N.V. Ita- liaansche Opera in den Stadsschouwburg Haarlem een vertooning geven van „Faust"', opera in vijf bedrijven, muziek van Charles Gounod. De solistenpartijen zullen worden bezet door Ester Guggeri. Maïalda Chiorboli, Luisa Squarzina, Leo Piccioli, José Santiago-Font, Pietro Mariotti en Ottavio Serpo. De opvoering zal worden gedirigeerd door Maestro Vincenzo Marini. Medewerking zal worden verleend o.a. door het Corps de Ballet onder leiding van Ileana Leonidoff, met de primi ballerini Elena Penescu en Milli Kansky Regie van Enzio Cellini. SNELVERBAND. Vrijdagavond 19 Januari zal voor E.H.B.O. „Snelverbar.a" alhier dr. J. J. van Luin, arts te Heemstede, een lezing houden over Bloed transfusie en Bloedtransfusiedienst, in het gebouw der Haarl. Jongemannenvereeniging in de Lange Margarethastraat. GELOOF EN WETENSCHAP. Op Vrijdagavond 19 Januari zal in den Jrnswegschouwburg de tiende bijeenkomst in dit seizoen plaats hebben van de vereeni- ging Geloof en Wetenschap. Dan zal Pater Friedrich Muckermann S. J. te Münster (W.) een voodracht houden over Nation und Katholizismus. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij; Politiebureu Smede- straat, autcwiel met band; Logier, Bronsstraat 3. cape; Oolderman, Middenweg 95, fazant; Kennel Haerlem. Regentesselaan, katten: Bol, Hulsmanstraat 12 te Zandvcort, halsketting; Metzelaar, Damiatestraat 44, leesboek; Kra mer, Garenkokerskade 42, portemonnaie met inhoud; J. van Eken, Oranjestraat 114, para- pluie; Zegers. Karei van Manderstraat 93, pakje met boeken enz.: Deprez, Zaanenlaan 33, rijwieïbelastingmerk; Dijkstra, Zwaardstr. 5. soldeerbdut: Bronkhorst, Rijksstraatweg 451, zakje thee; Politiebureau Smedestraat. vuil nisemmer: v. Campen. Ooievaarstr. 9. dames- wandelstck: Hartje. Gr. Houtstraat 176. her dershond: Kabel. Beeresteynstraat 5. kinder - handsc'ncen: Zcmer. Spa am wouderstraat 49, linkerhandschoen: Kcps. Kennemerstraat 9j., handschoen; Heuïman. Spijkermanslaan 15, hamer; v. d. Heijde. Herculesstraat 27, hee renhandschoen: w. Stoute, Wcuwermanstraat 108 rd., dameshandschoen; v. Heuven, Thom- sonlaan 51. handbeschermer; Bok, Assendel- verstraat 17, halsdoek. Cramer, Oranjestraat 125. armbandhorloge; V. Tongeren. Alb. Thijmstraat 13, bijbeltje. Blok. Araulfstraat 28. cape: De Looze, Hyr. v. Alphenstraat 26, cigarettenkoker. Afman. Mo- lukkenstraat 34. kerkboekje: Rijpma. Joh. de Breukstraat 30. cvp. katje: Metselaar. Damla- testraat 44, leesboek; Bureau van Politie. Sme tiestTaat 9. slagersmes; handschoen: v. Aken. Öaenredamstraat 27 rood, portemonnaie; Krouwels, Langer.dijkstraat 33. idem; Nachte gaal. Schoterveenstraat 5. idem; Braspenning Fabriciusstraat 52, rijwielbelastlngplaatje; Post .Ooievaarstraat 16. idem: Ruygrok. Lau rierstraat 40, damestasch; Gude, Iordens- straat 74, damestasch; Bertholee, Lange Heerenstraat 11, 2 bos veters; Spijker Sirius- straat 3. heerenhandschoenv. d. Vlugt. Pleia- denstraat 25, heerenhandschoen: Mooren, Scheepersstreft 9. reservewiel: Korloge. Saen radamstraat kinderhandschoen; Kuit, Alb. Thnmstraat 8. heerenhandschcen; Fortgens. Nieuwe Groenmarkt 24. heerenhoed; Hymen- sen. Rollandstraat 78, dameshorloge; V. Raay. Riouwstraat 39, dameshandschoen. Fritz Hirsch en Paul Harden vervullen de twee hoofdrollen in: „Zwei Herzen im drei- viertel Takt" (Die Geschichte eines verlore nen Walzers), de nieuwste Robert Stolz-ope- rette, waarvan Zaterdag 27 Januari door de Fritz Hirsch-Operette een enkele voorstelling zal worden gegeven irf den Stadsschouwburg. Behalve Fritz Hirsch en Paul Harden wer ken ook mee: Albert May. Arno Velecky, Fritz Geiger, Herbert Weissbach, Walter Tnebel. Fried! Dotza, Elly Krasser, Claire Claixy en anderen. daal aan de directie der K.L.M. en de be manning van die Pelikaan een gedachtenis- prent aangeboden. Ais gevolg van de vele vraag naar deze prent zal de heer van den Bosch haar laten drukken op zwaar banzay- papier, groot 6550 cM. Ze stelt voor de Pelikaan uit het bewolkte Noorden naax het zonnige Oosten vliegend, de nieuwe dageraad tegemoet, de dageraad van nieuwe mogelijkheden door de snelel communicatie middelen. Het randschrift luidt: dat het vlieg tuig moge dienen tot heil en verbroedering der menschheid. Van de netto bate der verkoop dezer pren ten zal de helft worden overgedragen aan het Pelikaan Comité. LEERLING VAN DE M. T. S. VERMIST. Zooals we indertijd mededeelden wordt sinds 11 November vermist Christoffe! Adriaan Hendrik Ebbinge Wubben, geb. 19 October 1909 te 's-Gravenhage, leerling van de M.T.S. alhier. Op 11 November reisde hij naar "Den Haag, nam afscheid op het perron aldaar van een vriend en is sindsdien verdwenen. Men denkt aan een ongeluk. De ouders loven een belooning van honderd gulden uit voor dengene, die den commis saris van politie der afdeeling C in den Haag bureau Alexanderplein 15 a, aanwijzingen verschaft, welke leiden tot de ontdekking van zijn verblijfplaats. Signalement: lang circa 1,75 M„ klein ge zicht, donker bruin steil haar, bruine oogen. kleine neus, neusvleugels niet geheel symme trisch, bleek gezicht. Op de kin heeft hij twee vlekjes. KJeeding: vermoedelijk ga-ijs colbert- costuum en grijze regenjas. VERGADERINGEN IN HET GEBOUW VAN DEN PROTESTANTENBOND. Het bestuur van de afdeeling Haarlem van het nationaal Jongeren Verbond heeft tot het bestuur van den Nederlandschen Protestan tenbond, afdeeling Haarlem een schrijven gericht, waarin er op aangedrongen wordt het gebouw van dien bond niet meer beschik baar te stellen voor vergaderingen van het Anti-Oorlogscomité, dat uit communisten bestaat. O.a. wordt geschreven: „Het college van Burgemeester en Wethou ders van Haarlem heeft in het vorige jaar besloten aan revolutionnairen geen zalen van de Gemeente meer in huur af te staan en het valt daarom wel zeer te betreuren, dat deze gezagsondermijners thans vrijheid heb ben kunnen genieten in een gebouw, dat be stemd is om Gods Naam te doen eeren." COMMISSIE VAN TOEZICHT OP HET M.O. Ingevolge den rooster van aftreding zijn op 31 December j.l. in de Plaatselijke Com missie van toezicht op de scholen voor Mid delbaar Onderwijs alhier de plaatsen openge vallen, vervuld door de heeren P. Voogd en Mr. dr. F. S. Witteveen. Er is bovendien een vacature in de Commis sie. ontstaan wegens het ontslagnemen van den heer M. Plate. De commissie heeft voor deze vacatures de volgende aanbevelingen aan den raad inge zonden: A. (Vacature P. Voogd), niet herbenoem baar: 1. de heer Dr. H. G. Cannegieter, 2. de heer J. A. Scholl. B. (Vacature Mr. Dr. F. S. Witteveen) 1. de heer Mr. Dr. F. S. Witteveen, 2. de heer Mr. P. F. Westerling. C. (Vacature M. Plate)1. de heer G. D. Gratama, 2. de heer Mr. S. J. Pit, allen wo nende te Haarlem. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stélt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstivordt de kopij den inzender niet 'teruggegeven. STRAATLAWAAI EN SCHOOL- SIRENES. M. de R. Met volkomen instemming heb ik uw stukje gelezen over het Straatlawaai, dat werkelijk onnoodig wordt voortgebracht en versterkt en dus dient te worden tegengegaan. Het te-gendeel blijkt echter, want men schijnt dat rumoer zóó aangenaam te vin den, dat reeds op verschillende scholen de gemoedelijke bel of klok vervangen is door een hel klinkende „sirene" om de leerlingen samen te roepen. En herinnerde dit geluid ook maar eenigszins aan de liefelijke stem men, waardoor, volgens Homerus de Sirenen Ulysses trachtten te boeien bij de rotsen van Capri, dan zou er wellicht nog een pedago gisch element in te vinden zijn. Maar in de nieuwe Christelijke School aan de van Vollenhovenlaan te Aerdenhout bij voorbeeld wordt de jeugd saamgeroepen door het gekrijsch van een scherp klinkend in strument, dat de kalme villabewoners in den omtrek doet opschrikken, soms door een ge huil alsof een kind overreden wordt, dan weer alsof een aantal katten aan het min- nekoozen zijn. En deze streelende geluiden worden vier of vijf keer per dag herhaald! Het spreekt, dat er geen wettelijk verbod) tegen zulke smakelooze excessen bestaat; maar hebben de schoolautoriteiten het dan niet in hun macht om de schoolbesturen of hoofden te overreden, dat de school in de eerste plaats opvoedend moet werken en dat zulk een apachengeluid èn de omwoners en de leerlingen moet hinderen? Met dank voor de plaatsing, Een oud-schoolopziener. STRAATKABAAL EN RADIO- HINDER. Geachte Redactie, Met- volkomen instemming las ik het inge zonden stuk in uw blad over straatkabaai, al zie ik ook wel in. dat de beteugeling er van op den dag moeilijk zal zijn. Er is echter nog een ander soort van geluidenhinder, die ge makkelijker is op te heffen, en dat is de radio- hinder in den zomer. Ieder, die met het hoofd instede van met de handen zijn brood moet verdienen, weet, dat voor geestelijk werk een rustige arbeidssfeer noodig is. Nu, die rustige arbeidssfeer is in dezen tijd vrijwel een illusie geworden. Als we van de voorzijde van ons huis verhuizen naar de achterzijde om het straatrumoer te ont gaan. dan worden we des zomers achter ver welkomd, met gillende vibreerende, krassen de radiogeluiden, uit de open vensters onzer buren. Voor een draaiorgel, dat ons in ons werk stoort, leggen we even geduldig onze pen neer: we weten, het duurt maar een cogenblik. Maar als de diverse radio's onzer buren ons in onzen gedachtengang storen, dan is dit een euvel, dat tot middernacht kan duren. Een beschaafd mensch, die in zijn rusturen van z'n radio geniet, zorgt uit eigen beweging dat hij daarmee binnen eigen wanden blijft en zijn medemenschen niet hinderlijk Is: er zijn er helaas veel meer, die dit besef niet hebben, die de heele omgeving dwingen hun luide radiomuziek aan te hooren. Of dit gele gen komt of niet. Dit gaat niet aan! Voor ons gezonden is dit alleen maar hin derlijk, voor onze zieke,n is het echter een dagelijks terugkeerende marteling, die een donkere schaduw werpt op de schoonheid van de zomerdagen, waarnaar ze zoo reikhal zend hebben uitgezien; die In arrenmoede ons de vensters weer doet sluiten en onze zieke de milde buitenlucht weer doet derven, die ze tot herstel juist zco noodig hebben. Waarom gaat er van de Vereeniging van Huisvrouwen, van de artsen, of zieken fondsen niet eens een voorstel uit om al dit rumoer te beteugelen? Het gemeentebestuur wil, dat wij onze zieken zoo lang mogelijk thuis verplegen: laat het dan ook zorgen, dat van buitenaf het herstel niet tegengewerkt of onmogelijk gemaakt wordt. Rotterdam is ons hierin reeds lang voorgegaan: Daar is het kort en goed verboden, open vensters te heb ben bij het gebruik maken der radio. Zal de komende zomer ons weer vergald worden, of

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10