In d© laatste jaren HEESCHE KEEL Rubriek voor Vragen. DONDERDAG 18 JANUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 EEN NIEUW OPEN ZWEMBAD. BIJ STOOP'S BAD. De directie van Stoop's Bad deelt ons mede. dat thans het langgekoesterde verlan gen om naast de overdekte zweminrichting ook een open zwembad te hebben, tot ver wezenlijking kan komen. De zwemtechniek Is in de laatste jaren zoo snel vooruitgegaan, dat een nauwkeurige studie gemaakt wordt van reeds bestaande en ook geprojecteerde inrichtingen in Engeland, Duitschland, Amerika en last not least in ons eigen land als Bilthoven en Sittard. Het nieuwste en meest gerieflijke op zwemgebied zal worden gekozen, familiebad, kinderbad en natuur lijk ook wedstrijdbanen. De groote reserve van de bestaande machi nekamer met aanbrenging van nieuwe filters, pompen en speciaal ontsmettingssysteem van open water zal Stoop's Bad in staat stellen voor kristalhelder, microbenvrij en, wat voor al van belang is, voorverwarmd zwemwater te zorgen. Zelfs bij guur weder kan dus toch worden gezwommen. De mooie tuin van Stoop's Bad zal na de opening van het nieuwe zwembad eerst goed tot zijn recht komen. Jammer dat wegens de voorstudie de tijd te kort is om reeds in dit jaar het nieuwe bad te openen. Met de werkzaamheden zal in den herfst kunnen worden begonnen, zoo dat dan in ieder'geval Mei 1935 alles gereed is. GENERAAL HIGGINS TE HAARLEM. Generaal E. J. Higgins, de leider van het Leger des Heils, zal met zijn echtgenoote ons land bezoeken en 23 Februari a.s. te Haar lem spreken. DE HEER SIPKES VOOR DE NED. REIS VEREENIGIN G. De heer C. Sipkes zal Vrijdagavond in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertge bouw voor de Nederlandsche Reisvereeniging spreken over Sovjet Rusland. PROPAGANDA KUNSTAVOND INT. ORDE VAN GOEDE TEMPELIEREN. Woensdagavond had de Hulp-dist. Loge „Vereend van Zin" no. 2 Haarlem van de Internationale Orde van Goede Tempelie ren een propaganda Kunstavond georgani seerd in het gebouw van den. Ned. Protestan tenbond. De bijeenkomst was vrij goed be zocht en stond onder leiding van den heer A. Sarlet. De heer T. Vleeming van Rotterdam hield 'een rede, waarin rij de ellende schilderde door den drank veroorzaakt. Vroeger noemde men den alcohol Levenswater, en later Sterke drank, omdat na gebruik zwakken er sterk van werden. Nóg zijn er menschen, die denken, dat alcohol geestelijk en lichamelijk een gunstige uitwerking heeft. Deze meenir is gebaseerd op de uitwerking. De gebruiker krijgt een gevoel van meer te kunnen, te kennen, te weten. Wetenschappelijke men schen hebben na minutieuse proeven anders leeren spreken. Prof. Stokvis uit Amsterdam zei: Ik aarzel niet alcohol te beschouwen als een stof. die geestelijke vermogens aantast. Het geeft een schijnbare, verraderlijke vreugde en de controle en het oordeel van den mensch worden aangetast. De zoogenaamde gunstige werking van alcohol is slechts schijn. De ..herberg-conver- satie" staat op een heel laag peil. gebazel wordt welsprekendheid, en het gevoel van kracht wil zich dikwijls uiten in daden: weerspannigheid, mishandeling. En dit niet door menschen. die dronken zijn, maar door hen. die ,,'n glaasje" op hebben. Er worden dingen gedaan, die men in nuchteren toe stand niet zou doen, en men komt tot mis daden. Spr. haalde vele voorbeelden hiervan aan. Te laat komt men tot de erkenning, dat de drank het begin van veel ellende is. Menig een snelt zijn ongeluk tegemoet, want ze zeggen: ..Ik zal wel oppassen. Die narigheden zullen mij niet overkomen!" Met een opwekking om actief mee te wer ken aan de verwijdering van de ellende en het kwaad, om actief drankbestrijder te worden, en tot de Tempelieren toe te treden, sloot spr. zijn rede. Door de heeren J. A. Meng, orgel, en Leen- dert de Graaff viool, werd zeer gewaardeerde muzikale medewerking verleend, zoowel voor als na de pauze. Mevr. Stine VersluysLerou uit Rotterdam hield de aanwezigen boeiend bezig door declamatie. O.A. droeg ze een fragment voor uit een anti-oorlogs-roman een gedeelte, dat een aanklacht inhoudt tegen de moeders, die hun zonen en dochters (als verpleegsters) den oorlog in laten gaan. Zij had'veel succes. Voor den Kantonrechfer. Aanrijding op de Krocht. Het was in den laten avond van 5 December, dat een auto, die uit de Smedestraat kwam. door een taxi uit de Kruisstraat in de flank werd aangereden en op zijn kant tegen een boom werd gesmakt. De chauffeur van de taxi stond voor den kantonrechter terecht wegens te snel rijden waarbij bovendien de linkerkant van den weg is gebruikt. Drie ge tuigen a charge verklaarden, dat de taxi met groote snelheid links had gereden. Ofschoon niet deskundig (een hunner zei, wel eens met een auto meegereden te zijn) maar niet ge chauffeerd te hebben) schatten eenige hunner de snelheid op 60 KM. Op een vraag van den kantonrechter ant woordde een ter plaatse wonend getuige, dat men op dat punt meestal links rijdt, omdat de Barteljorisstraat niet recht tegenover de Kruisstraat ligt. Mr. Stomps, toegevoegd verdediger, legde eenige foto's over, waaruit bleek, dat daar veel links wordt gereden, ook door de Haarlemschc en Bloemendaalsche motorbrigade. Kantonrechter: „De Haarlemsche brigade rijdt toch beter dan de chauffeurs op de andere foto's." Mr. Stomps: „Het scheelt niet veel!" Kantonrechter: „Het doet er niet toe, wat anderen doen, doch wat geoorloofd is. Boven dien kan men best de Barteljorisstraat in rijden als men rechts houdt bij langzaam rijden". Er waren drie getuigen a décharge, die van de botsing zelf niets gezien hadden, doch die konden verklaren, dat de bewuste auto niet hard kón rijden. Verdachte zelf noemde als zijn snelheid 36 K.M. Toen de Ambtenaar van het O.M., mr. B. v. d. Burg, een getuige erop attent maakte, dat hij onder eede stond, verklaarde mr. Stomps, dat hij er van afzag verder vragen te stellen, gezien deze opmerking van den Ambtenaar na een toch simpele verklaring van getuige. Kantonrechter: tot den verdediger: „U moet dit niet zoo tragisch opnemen". De Ambtenaar zei voor den zooveelsten keer weer te moeten zeggen, dat er hem niets van bekend was, dat een verdediger zou verschij nen. Dat had hem moeten zijn meegedeeld. Hij achtte het ten lastegelegde bewezen. Vooral 's nachts rijden chauffeurs snel, wat ze dan trachten te compenseeren door veel signalen. Hij vroeg een boete van f 50 subs. 20 dagen. Mr. Stomps betoogde uitvoerig, dat het ver wijt van den ambtenaar niet aan hem. verde diger. gericht had moeten zijn, maar aan de instantie, die het verzuim gepleegd heeft, n.l. de griffie. De Raad van Rechtsbijstand zendt bericht aan den toegevoegden raadsman èn aan de griffie. Het publiek is er nog niet ge noeg mee bekend, dat een toegevoegd verdedi ger geheel belangeloos en gratis zijn tijd aan de zaak moet geven. Pleiter noemt het fantastisch, als een ge tuige a charge, die „weieens van zijn leven met een auto meegereden is", en die een auto maar even ziet rijden, de snelheid van dien wagen op 60 K.M. schat. PI. achtte niet be wezen. dat de snelheid 60 K.M. is geweest. Niet is tenlaste gelegd overtreding van de maxi mumsnelheid ter plaatse, wel het hebben ge had van de te groote snelheid, en mr. Stomps meende, dat om kwart over twaalf des nachts op een stille straat een vaart van 36 K.M. niet te groot is. Het is daar bovendien éénrichting- verkeer en verdachte heeft niet heelemaal links gereden. De kantonrechter was van oordeel, dat er te snel en links is gereden. Bij normaal rijden zou verdach te, als komende van rechts, den voorrang ge had hebben. De kantonrechter was van oor deel, dat er te snel en links is gereden. Nu achtte spr. hem strafbaar. In aanmerking nemend de opmerkingen van den verdediger veroordeelde de kantonrechter ver dachte tot een boete van f 25. Hij deelde hierna mede aan den verdediger, dat er een onderzoek ingesteld is ter griffie, en dat daar geen bericht was binnengekomen, dat mr. Stomps als toegevoegd verdediger was aangewezen. Mr. Stomps bood daarna excuses aan voor wat hij dienaangaande tegen den Ambtenaar gezegd had. Hij deelde ons mee. dat de wet voorschrijft, dat aan de griffie van de rechtbank bericht wordt gezonden van de toevoeging van een verdediger bij rechtbanken. Voor kantonge rechtzaken komt toevoeging maar weinig voor en er wordt, zoo was hem na informatie ge bleken, geen bericht aan de griffie gezonden. JUBILEUM J. P. DE KLERK. DE ONTVANGER 40 JAAR IN DIENST DER GEMEENTE HAARLEM. Naar wij vernemen zal de heer J. P. de Klerk op 1 Februari aanstaande den dag her denken, dat hij gedurende 40 jaar in dienst der gemeente Haarlem werkzaam zal zijn. Als jongeman van 17 jaar werd hij werk zaam gesteld ten kantore van den toenmali- gen gemeente-ontvanger J. C. Gerlings. Reeds in 1901 werd de heer De Klerk aan gewezen als „gedelegeerde" van den ge meente-ontvanger en in 1927 tot ontvanger der gemeente Haarlem benoemd. Wij komen op het jubileum van dezen hoofdambtenaar, waarvoor zeer veel belang stelling bestaat, nader terug. WINKELIERS BENADEELD. De Haarlemsche politie heeft een 31-jari gen kapper aangehouden, die er zijn werk van maakte om bij vijf winkeliers een fleschje Eau-de-Cologne te koopen, waarbij hij den naam van één hunner klanten noemde. Hij kreeg dan het fleschje mee en betaalde niet. VEEWAGEN DOOR DEN WIND GEKANTELD. Doordat de wind onder de kap sloeg is gisteren een wagen, waarop tien paarden ston den, tusschen Reuden en Naarden gekanteld. De paarden vluchtten weg en werden pas na veel moeite gegrepen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Roosma, Spijkerm- manslaan 17. tasch; Kennel Fauna, Parklaan, hond: Reinders, Amsterdamstraat 15, hond; C. Munsterman. Rijksstraatweg 223, hand schoen; J. Kievit. Burgemeester Ramplaan 4, jas met inhoud: Bureau van politie Smedestr., portemonnaie met inhoud en rijwielbelasting- plaatje; J. Preijde. Jansstraat 57, rozenkrans; E. J. Veldkanm Maraisstraat 19. rijwielbelas- tingplaatje; Kieft. Ooievaarstraat 17. rijwiel- belastingplaatje; De Jong. Warmoesstraat 24. sleutels aan ring: G. van Heerden. Sophiastr. 13. schoenen; Vinkenoog, Brederodestraat 40. tascbje met inhoud: H. v. d. Stad. Kleine Houtstraat 136. tasch je met inhoud; L. de Bruin, Kampersingel 66. zweep. ARBEIDERS TOONFELVEREENIGING „HERMAN HEIJERMANS". Zaterdag 20 Jan. zal in het Gem. Concert gebouw het nieuwe Cabaretgezelschap (be staande uit: Louis Davids, Fientje de la Mar; Jan van Ees. Johan Kaart Jr.. Han Beuker en H. Davids) voor bovengenoemde vereeniging optreden. Het geheel zal worden besloten met een ge zellig bal waaraan medewerking wordt ver leend door de Wikrofamo-Band. FEESTAVOND DER SCHOENMAKERS PATROONS. De Haarlemsche Schoenmakers Patroons Vereeniging hield dezer dagen haar jaarlijk- schen feestavond in De Kroon. Er werd een zeer afwisselend programma geboden. Enkele leden voerden een tooneel- stukje op, een humorist zorgde voor de vroo- lijkheid evenals de dansmuziek. m is het ons mogelijk geweest de prijzen van onze artikelen enkele malen te verlagen, waarbij echter de bekende Droste- kwaliteit onaangetast bleef. Regeeringsmaatregelen als het invoeren van een omzetbelasting, het verhoogen van den suikeraccijns enz. maken het ons niet mogelijk op den ingeslagen weg voort te gaan. Ondanks hoogere kosten hebben wij, op een enkele uitzondering na, prijsver- hooging van onze artikelen kunnen voorkomen. De netto inhoud van onze verpakkingen wordt niet verminderd. Sta er op, dat U Droste krijgt; die naam is Uw waarborg voor kwaliteit. (Adv. lngez. Med.) SYNAGOGEDIENSTEN Ned. Isr. Gemeente. Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den In gang van den Sabbath -te 4 uur. Ochtenddienst te 8.15 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 5.14 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten, te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Avonddiensten te 7.45 uur. Talmoed Thora: Sabbath te 12 uur. Werkdagen te 7.15 uur. Zondag te 7 uur. De diensten op de werkdagen, alsmede Talmoed Thora worden verricht in het Ge meentegebouw, Lange Wijngaardstraat 14. De overige diensten vinden plaats ter Synagoge Lange Begijnestraat 11. MARKTNIEUWS GROENTEMARKT HAARLEM. Op de op 17 Januari alhier gehouden gr oen- te nmarkt waren aangevoerd en verkocht; Brusselseh lof 22—30 cent per KG. Knakpeen 47 cent per KG. Veldsla f 0.60f 1 per kist. Eoerekool 2050 cent per kist. Gele kool 3060 cent per kist. Groene kool 2550 cent per kist. Andijvie 4090 cent per kist. Knolselderij 25 cent per stuk Roede kool 610 cent per stvk Prei 415 cent per bos. Selderij 415 cent per bos. Pieterselie 625 cent per bos. Spruiten f 2—f 3 per zak. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. SCHOONHEIDSCOMMISSIE. Bovengenoemde commissie verricht m.i. nuttig werk door scherpe controle uit te oefe nen op den woningbouw opdat deze aan ge stelde schoonheidseischen voldoet. Het werk van voornoemde commissie is wel zeer duide lijk waarneembaar bij de bebouwing rondom het ,Huis te Zaanen" welke bebouwing o.a. uit schoonheidsoogpunt alle critiek zal kun nen doorstaan. Echter hapert er nog „iets" waarop ik de vrijheid neem hier de aandacht te vestigen. Wat zegt de Schoonh.commissie er van wanneer op de luifel van een door haar ge controleerd woonhuis een onooglijke lichtbak wordt geplaatst, of wanneer aan den voor gevel van een woonhuis een lichtbak met neonletters wordt gehangen en de erker van dit woonhuis tot etalage wordt ingericht? (Omgeving Huis te Zaanen). Wanneer deze dingen kunnen gebeuren verliest het werk der schoonheidscommissie wel zeer veel van zijn waarde want zij "zal toch niet kunnen ontkennen dat lichtbakken resp. etalages zeer ontsierend op de omge ving werken. Het is dan ook een eerste eisch dat op de door mij aangehaalde ontsieringen wordt ge let en onverwijld maatregelen er tegen ge nomen worden. Een bewoner der omgeving van het „Huis te Zaanen". Over lichtbakken en etalages heeft de Schoonheidscommissie niets te zeggen. Zij mag zich alleen met het gebouw bemoeien. Als eenmaal door Bouw- en Woningtoezicht de vergunning tot bewoning gegeven is, kan de bewoner van het huis veel op eigen houtje gaan veranderen, ook al wordt de schoonheid daardoor allerminst gediend. Het aanbren gen van lichtbakken is een quaestie van pre- cario-recht. Misschien zou het mogelijk zijn voorwaarden aan de vergunning te verbinden. Redactie. HET SPORTFONDSENBAD. Geachte Redactie, Naar aanleiding van het adres aan den Raad der Gemeente Haarlem, betreffende Sportfondsenbad Haarlem, gezonden door enkele „belastingbetalers", wil ik, zonder in te gaan op verdere onjuistheden in dit adres, het volgende onder de aandacht brengen: Zooals de geheele voorstelling van zaken is in dit adres, moet het èn voor de spaarders èn voor de gemeente een zeer onvoordeelige zaak worden «of reeds zijn), zich ooit met de Sportfondsen ingelaten te hebben. Indien dit juist was, zou dit noch één der betrokken gemeente-ambtenaren, noch één der spaarders of de rest der „belastingbeta lers" opgemerkt hebben; doch zou door een kleine groep belastingbetalers (die naar mij bekend is op geen andere wijze bij het Sport fondsen werk betrokken zijn dan als belasting betalers) hierop eerst thans, nu de plannen een dusdanigen definitieven vorm aangenomen hebben, dat eerstdaags tot den bouw zal wor den overgegaan, attent zijn gemaakt. Het zou noch voor den één, noch voor den ander pleiten. Dankend vooor de plaatsruimte, Hoogachtend, J. K. MET HOEVEEL PER MAAND KAN EEN INDISCHE FAMILIE RONDKOMEN? De heer Mollerus heeft onder bovenstaan- den titel in het blad van 14 December dat ons van bevriende zijde ter hand werd gesteld het orgaan van de Vereeniging voor Huis vrouwen te Soerabaja laten spreken over den levensstandaard eener Indische familie. Wij zijn overtuigd dat de huisvrouwen te Soerabaja bedoeld hebben den levensstan daard te schilderen van een Europeesche fa milie, welke behoort tot de z.g. „minimum-lij ders". Een zoodanige levensstandaard is een be hoeftige en mag zelfs niet den schijn wekken, dat hij een norm aangeeft. Dit nu is door de publicatie van den heer Mollerus wel het geval. Wat dient te worden verstaan tmder een „Indische" familie? Het Indische gouverne ment kent drie soorten Indische families, waarnaar het de bezoldigingsregeling heeft ingericht. Ie. die vallen onder de A-schaal, welke de Inheemschen omvat; 2e. die der gezeten in Indië geborenen on der de Europeanen en de met hen gelijkge- stelden: in de B-schaal. 3e. de C-schaal, waartoe de import krachten zijn ondergebracht, dus de z.g. aca demisch gevormden. Hoewel deze „schaalverdeeling" als zoodanig weldra tot het verleden zal behooren, blijft de Indische samenleving zich in deze drie cate gorieën verdeelen. Wij bedoelen daarmee, dat deze groepen er ieder voor zich, een spe ciale van elkander afwijkende levenswijs op nahouden. Ieder, die van Indië ook maar iets meer weet dat het oppervlakkige en zeker zij, die te Soerabaja woonachtig zijn geweest, begrijpt, dat in het artikel der huisvrouwen het leven van een Europeesche familie moet zijn uitge beeld, die zich levensvoorwaarden heeft moe ten laten welgevallen van een gezin, dat „In de kampong" is verzeild geraakt. Wij zullen dit aantoonen. Op deze gevolgtrekking wijst het bedrag van f 40 tot f 50 per maand aan huishuur. Voor zulk een bedrag kan een gezin van man. vrouw en twee schoolgaande kinderen niet anders dan bij de kampong terecht. Ook de post „Bedienden en wasch" ad f 6.- en de toelichting, dat „een groot gedeelte der voeding wordt geacht te bestaan uit in- heemsche gewassen", toonen die richting zoomede het feit, dat gerekend is op een ge regelde consumptie van „Nasi Rawon", een inlandsche gerecht, dat regelmatig alleen wordt gebruikt in de gezinnen van de kam pong of door hen, die zich hebben moeten schikken naar inheemsche levenswijs. Voor wat de bediening aangaat, is er gere kend op één baboe, dus een vrouwelijke be diende; en verder niets. Een huis voor man, vrouw en twee groote kinderen, kan onmo gelijk worden onderhouden door één vrouwe lijke bediende en dan spreken wij nog niet eens over het onderhoud van het erf, dat ieder Indisch huis bezit, ook dat in de kam pong. Een baboe voor f 6 met kost en inwo ning is schier een onmogelijkheid, afgezien dat de tegenwoordige bedienden er heelemaal niet meer op gesteld zijn om „binnen' te wo nen. Doch in de kampong kan voor een gering bedrag wel iets verkregen worden, zij het ook iets slechts. Verder zouden wij willen vragen, wie te Soerabaja ook zijn eigen brood bakt. Zelfs de inheemsche doet dat niet; die koopt het brood desnoods bij de inlandsche rondventers. En bij hen is dat lichte en zoetige brood, af komstig van ^'ur.eesche bakkerijtjes, zeer goedkoop, 'w.e bakt er ooit ontbijtkoek zelf? Én zelfs de theekoekjes worden niet zelf be reid, ten minste als men daaronder niet ver staat de inlandsche kwéé-kwéé. een ver snapering, welke door den Europeaan meestal niet als theekoekjes wordt aangemerkt. Wij vragen verder, welk huis in Indië kan worden verlicht met een lichtcapaciteit van slechts 100 Watt. Alleen de Inlander kan dat, deze is gewend aan zijn walmende pelita. Bedient men zich electrisch slechts van 100 Watt, dan stelt men zich ook tevreden met een enkel nachtpitje. Hoe moeten die school gaande kinderen hun huiswerk maken? Neen dat is geen verlichting voor een iets gegoed Europeesch gezin. Ook het feit, dat de huisvrouwen spreken van aardappelen als spijs ten bedrage van 1 2/3 cent per dagvoor vier personen, iets wat zeker niet duidt op een Europeesche le venswijs, is een bewijs dat „de kampong" is bedoeld. Ten slotte, want wij hebben genoeg gezegd, de Europeesche soldaat, de veel gesmade „ko loniaal" en de daarmede gelijkgesteld inheem sche militair krijgen per dag één broodmaal tijd als ontbijt en twee warme maaltijden. Voor één man wordt per dag 2 H.G. brood uit getrokken, d.i. 2/5 pond of voor 4 personen 1 3/5 pond. Voor dit ongelukkige gezin is gerekend voor vier personenper dag.op 1 pond brood voor 's ochtends en 's avonds. De heer Mollerus had kennelijk de bedoe ling een exposé te gevan van de mogelijkheid voor een gezin, dat in armelijken doen is ko men te verkeeren en dat daardoor tot aan de peripheric van de Europeesche samenleving is afgedaald? Men vraagt hier te lande toch ook niet, van hoeveel een gezin kan leven; het kunnen is een moeten, een dwang door de bittere noodzaak. Men pleegt slechts redelijke levens voorwaarden te stellen. Wij achten het artikel van den heer Molle rus te betreuren, wijl wij van oordeel zijn, dat daardoor hier de indruk kan worden geves tigd, als zou een Europeesch gezin normaal in Indië van 150.per maand kunnen leven en dat nog wel met twee schoolgaande kinde ren. Dat kan niet, tenzij men in of bij de kampong terecht komt. En dit is een schrik beeld voor een zichzelf respecteerend Euro peaan. De Nederlander, die in Indië zijn loopbaan denkt te kiezen, zal volgens de nieuwe sala risregeling van het Indische gouvernement worden uitgezonden op een beginsalaris van ongeveer 225.per maand. De particuliere instellingen, die er kantoren hebben, volgen ongeveer dat voorbeeld. Wij vermelden dit alleen om eenige gedachte aan te geven, doch wij voegen er nadrukke lijk de waarschuwing bij, dat men niet te op timistisch moet zijn, als de jonge man van zulk een begin-salaris ook nog zou willen huwen. HET BESTUUR VAN DE INDISCHE VEREENIGING „HAARLEM EN OMSTREKEN" ZE HELPEN GOED - ZE SMAKEN GOED (Adv. lngez Med.) DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad, worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, ivorden terzijde gelegd. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. De namen der vragers blijven redactie- geheim RECHTSZAKEN. VRAAG: 1. Is mevrouw verplicht een werkster uit te betalen, als een werkdag op een Feestdag valt? 2. En als zij ziek is? ANTWOORD: 1. Ja, tenzij inhalen door haar mogelijk en zij daartoe wel bereid ls. 2. Ja. BELASTINGZAKEN. VRAAG: Hoeveel ink.bel. betaalt men te Heem stede van een inkomen van 2450.gehuwd; reen kinderen? ANTWOORD: Rijksinkomstenbelasting 50.12 Gem. fondsbelasting 65.10. RECEPTEN. VRAAG: Hoe kan men een bruine pullover met witte strepen wasschen, zonder dat die door loopt? 2. Hoe verwijdert men schiramelplekken uit een zwarte crêpe de Chine japon? ANTWOORD: 1. Zet de pullover 5 minuten, dichtgedekt, in een even lauw sopje van ammo- niakzeep en sla dan door het sop, daar wasschen niet goed is. Wring dan uit en spoel in ruim koud of even lauw water, waarin een flinke scheut ammonia is gedaan, uit. Wring dan weer uit en klop er zooveel mogelijk het vocht uit. Hang in de schaduw te drogen en klop ieder kwartier weer uit. Loopen de kleuren dan toch dooreen, dan is er niet anders aan te doen, dan wasschen in waschbenzine, dat is echter voor wol niet zoo goed. 2. Stevig afwrijven met een in zuivere spiritus gedoopt doekje, tot de vlekken weg zijn. Laat stil drogen. VRAAG: Een porceleinen bak van een wasch- tafel is gescheurd. Hoe kan ik die weer water dicht maken? ANTWOORD: Maak de bak goed droog en stop dan de scheur goed dicht met dikke witte verf. Laat die eenige dagen drogen en behandel de bak dan met Luc, verkrijgbaar bij drogisten. De gebruiksaanwijzing staat er op. VRAAG: Hoe verwijdert men theevlekken uit een rood zijden Japon? ANTWOORD: Leg de japon met de vlekken naar boven enkel en gladui tover een in vieren gevouwen schoonen handdoek. Bevochtig alleen de vlekken met 1 1/2 pCt. waterstof superoxyde en laat dit 10 minuten inwerken. Bet dan met schoon water alle. waterstof superoxyde er goed uit; leg de natte plek over een drogen doek en bet met andere droge doeken droog, an ders ontstaan er kringen. Zoo noodig voorzichtig herhalen. De geheele bewerking moet heel serieus en voorzichtig geschieden. VRAAG: Kunt u mij een recept geven voor saucijzenbroodjes? ANTWOORD: Voor het feuilletée van onge veer 6 broodjes is benoodigd: 125 gram harde boter; 125 gram Hongaarsch meel; wat zout en ongeveer 3/4 d.L. water. Voor het vulsel: 75 gram kalfsgehakt; 50 gram varkensgehakt; 25 gr. oud brood, peper, zout en nootmuscaat. Maak op de gewone wijze het feuilletée en rol het uit tot een dunne lap. Maal het gehakt nog eens door den gehakt molen; maak er rolletjes van. Snij het deeg in plakjes van 16 x 10 c.M.: leg op ieder een rolle tje gehakt en rol 't deeg er omheen. Plak de kan ten met wat water vast en leg ze met don geplak- ten kant op een bakblik en bestrijk ze mrt eier dooier, die met 2 lepels water geklopt is. Bak (ongeveer 20 minuten) in vrij warmen oven licht bruin en gaf

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10