•00' X „ARNHEM" Uit Haarlem's Gemeenteraad. TEGEN HOEST Vicks Hoestbonbcê Rubriek voor Vragen. LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ DONDERDAG 25 JANUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 De kwestie van een verhuur van de Gem. Concertzaal. Langdurige be sprekingen over het Sportfondseubad. De adressen voor kennisgeving aan genomen. Voorschot aan St. Bavo. Ir behandeling komt het voorstel van B en W. tot het verleenen van een voorschot aan de woningbouwvereniging St. Bavo voor den bouw van 10 woningen voor ouden van dagen. De heer Peper (communist) dringt aan op verlaging van de vporgestelde huur dei- huizen van f3. Wethouder G e r r i t s z zegt. dat B. en W. wenschen dat de woningen komen. De prijs is zoo laag mogelijk gesteld. Het voorstel wordt voorts zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Over straatnamen. In behandeling komt het voorstel van B. en W. tot het geven van namen van 19e eeuwsche componisten aan straten ten Oosten van de Gouwwetering. De heer We us tink (r.k.) is van meening dat de dichter en componist Albert Ban, een echte Haarlemmer, ook in de straatnamen moet worden opgenomen evenals Philip Loots (want de bestaande Lootsstraat is ontleend aan een Amsterdammer), en nog een ander, wiens naam door ons niet verstaan wordt. De voorzitter zegt. dat de voorgestel de namen allen uit de 19e eeuw zijn en dat de door den heer Weustink genoemde uit dat kader vallen. Bij latere gelegenheden zal men rekening houden met de geuite wenschen. De heer Weustink acht het beter den naam Loots te nemen in plaats van Frans Dunkier, dien men alleen kent van muziek als „Turf in je ransel". De heer G e r r i t s z acht dit uit praktische overwegingen onjuist, omdat er al een straat bestaat, die Lootsstraat heet.Hij onderschrijft het bezwaar van den voorzitter tegen „on uitspreekbare namen". De heer Visser (c.h.) noemt de argumen ten van den wethouder niet steekhoudend en valt den heer Weustink bij. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel aangenomen. Geen afkoop van erfpachtsrecht. In behandeling komt het voorstel van B. er. W. om afwijzend te beschikken op een verzoek van H. de Boer inzake afkoop van het erfpachtsrecht van grond aan den Kle verparkweg. De heer Wolzak (a.r.) wil graag, dat het verzoek van H. de Boer wordt ingewilligd. Hij maakt er een voorstel van. Wethouder Gerritsz zegt. dat als het verzoek uitging van meer naast elkaar wonen de erfpachtshouders B. en W. dit verzoek zou den kunnen overwegen. De heer Bijvoet (r.k.) vraagt, hoe groot zoo n complex moet zijn voor een overgang van erfpacht in eigendom, en waarom B. en W. zich niet verzetten hiertegen en wel'als het één huis betreft. Volgens wethouder Gerri sz moet de hoegrootheid van zoo'n complex beoordeeld worden voor elk geval. Juist ook met het oog op het stedebouwkundige kunnen B. en W. niet toestaan, dat er hier en daar een „hap" in eigendom uitvalt. De heer Wolzak betoogt, dat de bewoners gewichtige redenen kunnen hebben om eigenaar te worden, bijv. bij hypotheekver- krijging. Gezien de meening in den raad ech ter trekt hij zijn voorstel in. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Subsidie aan het Crisiscomité. He voorstel B. en W. om aan de af deeling Haarlem van het Nat. Crisiscomité een sub sidie van f 11.006.10 te verleenen voor 1934 komt in behandeling. Het wordt aangenomen met aanteekening van tegenstemmen door de communisten. De jaarwedden bij het voorbereidend lager onderwijs. In behandeling komt het voorstel van B. en W. tot afwijzing van de verzoekschriften tot wijziging van het raadsbesluit van 9 Aug. 1933, waarbij is besloten tot tijdelijke ver mindering van de jaarwedden van net per soneel bij het voorbereidend lager onderwijs. Mevr. Maarschall (s.d.a.p.) zegt nog maals een poging te wagen om deze menschen te helpen. Zij stelt een wijziging in de wacht geldsverordening voor. opdat er gelegenheid geopend wordt voor dit personeel om een salaris te genieten, dat niet lager is dan het wachtgeld, dat zij anders genoten zouden hebben. Mevr. S c h e 11 e m a—C onradi is het met de gedachte van dit voorstel eens en zou er prijs op stellen als er verandering kwam in de verordening. Wethouder Roo denburg zegt. dat B. en W. dit voorstel in praeadvies zullen nemen. Mevr. Maarschall dringt aan op spoed. Het voorstel B. en W. inzake afwijzing der verzoekschriften wordt nu zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Benoemingen, Tot curator van het stedelijk gymnasium wordt benoemd de heer M. A. Reinalda. Tot leden van de Plaatselijke Commissie van Toe zicht op het Middelbaar Onderwijs worden benoemd de heeren dr. H. G. Cannegieter, mr. dr. F. S. Witteveen, en G. D. Gratama; tot leden der commissie van Plaatselijk Toe zicht op het Lager Onderwijs mevr. A. M. Reinalda-Deen, en de heeren dr. J. R. H. de Smidt. M. L. A. Klem, G. Max. L. v. d. Zweep, dr. J. Roorda, N. Meijer en Th. Lancee. Tot lid der Commissie van Toezicht op het Frans Halsmuseum is benoemd J. L. Tadema. Hierna gaat de raad in geheime zitting over. Na heropening komen aan de orde de Vragen van den keer Oversteegen De heer Oversteegen had vragen gesteld over het door den Dienst voor Maatschappe lijk Hulpbetoon inhouden der huishuur op het bedrag van de ondersteuning. Is M. H. hierin haar bevoegdheid te buiten gegaan? vraagt hij. Wethouder Van Liemt zet den gang van zaken uiteen en noemt verschillende geval len. Ir. den uitgekeerden steun ligt een factor huur. Het komt echter voor dat ondanks een ontvangen huurtoeslag, geen huur betaald wordt. In Haarlem-Noord komt het voor, dat bij steun van f 13 tot f 18.50 geen huur wordt betaald Dan is het geen wonder dat de ver huurder bij Maatschappelijk Hulpbetoon aan klopt. De vragen van den heer Oversteegen betreffen 7 personen, die zich niet bij M. H. hebben vervoegd. Er is inderdaad in eenige gevallen een misverstand in het spel geweest, zoodat geen overleg is gepleegd bij het in houden van den steun, wat anders wel ge beurt. De heer O vers tee ge n gelooft, dat de overheid te ver gaat. Het bedrag van f 18.50 door den wethouder genoemd, betreft een familie met reeds 8 kinderen. Van de steun- normen kan geen gezin rondkomen. Zonder kleine schulden kunnen de gesteunden niet door het leven gaan. De raad moet afkeuren wat hier is geschied. Aan de gesteunden moet worden overgelaten de huur zelf te betalen. Spr. dient een motie in. Na eenige bespreking, waaruit blijkt, dat eenige raadsleden de motie overbodig achten, verzekert wethouder Van Liemt nogmaals met nadruk, dat overleg bij het inhouden van huur steeds geschiedt en zal blijven geschie den. De 7 aangehaalde gevallen zijn een uit zondering op den regel. Het inhouden van huren is in vele gevallen in het belang van den gesteunde zelf, o.a. door het voorkomen van uitzettingen. De heer Peper zegt, dat er meer dan 7 gevallen zijn. maar dat men de andere niet te weten komt. De motie-Oversteegen wordt verworpen met 289 stemmen. Het verhuren van de Gem. Concertzaal. De kwestie Josephine Baker. Vervolgens komen de vragen van den heer Visser over het optreden van een onbehoor lijk gekleede danseres in de Gemeentelijke Concertzaal ter sprake. De Voorzitter deelt mede, dat geen en kel optreden van de danseres in Nederland aanstoot heeft gegeven ook niet in Haarlem. De heer Visser zegt. dat het gemeente bestuur sinds eenigen tijd scherp toeziet op wat er in die gemeentezaal gebeurt op poli tiek gebied. Ze wordt soms geweigerd. De re geering heeft een brief gezonden aan de ge meentebesturen ten aanzien van zedelijk heidskwesties, en daarin moet het bestuur de regeering ook volgen. Spr. citeert verslagen uit de pers van critici, die ook aanstoot ge nomen hebben aan de kleeding van de be trokken artiste. De overheid heeft gelegenheid aan het publiek gegeven voor een optreden op een wijze, die voor elke eerbare vrouw be- leedigend is en Haarlem onwaardig Het pu bliek noemt spr. lichtzinnig. De heer Van Dam (v.-d.) heeft de voor stelling bijgewoond en zich later verwonderd dat er aanmerking op gemaakt is. In dit' ge val heeft geen wijze van dansen plaats gehad, die aanstoot gaf. Er was geen sprake van on behoorlijke kleeding. Spr. noemt het een ty pisch verschijnsel, dat vragen gesteld wor den door iemand, die niet bij de voorstelling aanwezig is geweest. De heer Oversteegen noemt de wijze, waarop de vragen gesteld zijn (die in strijd zijn met de werkelijkheid), onzedelijk. De heer Reinal da dankt den voorzitter voor het waardige antwoord aan den steller van de vragen. De heer Visser noemde het publiek „lichtzinnig", en daartegen protes teert spr. krachtig. In Nijmegen woonden zelfs professoren de voorstelling bij. Spr. acht de wijze van afbreken door den heer Visser grof. Mevr. Schelt erna wil bij het verhuren van de concertzaal onderscheid maken tus- schen politieke en politiek getinte vereeni- gingen voor vermaak of cultuur. Spr. meent, dat bij verhuur beoordeeld moet worden of de betrokken voorstellingen in 't algemeen toelaatbaar zijn voor het Haarlemsche pu bliek en dat het toezicht van den burge meester hiervoor voldoende is. Wethouder Gerritsz protesteert uit naam van de vrouwen, die de voorstelling van Josephine Baker sebben bijgewoond, tegen de uitlatingen van den heer Visser. De uitdrukking „lichtzinnig publiek" ver zacht de heer V i s s e r tot ,jen deele licht zinnig" publiek. Zelf heeft spr. inderdaad de voorstelling niet bijgewoond, hij is afge gaan op een verslag in een blad, dat van een ..vrijwel naakt" optreden gewaagde. En hij meent op betrouwbare personen af te mogen gaan. De Nieuw-Malthusiaansche Bond De heer Castricum licht zijn vragen over de bijeenkomst der afd. Haarlem van den Nieuw-Malthusiaanschen Bond in de Gem. Concertzaal toe. Wethouder Gerritsz zegt. dat de zaal niet is verhuurd door B. en W. doch door den directeur. In het vervolg zal een derge lijke voorgenomen verhuring aan B. en W. worden meegedeeld, zoodat er dan zoo noodig maatregelen getroffen kunnen worden. Het onderhavige geval ging buiten B. en W. om. De heer Castricum betreurt dit ant woord, daar hij de vragen reeds ingediend heeft twee dagen vóór de vergadering plaats had. Den heer Bijvoet heeft het antwoord buitengewoon verbaasd. Volgens de wet ver huren B. en W. de zaal en zij dragen er de volle verantwoordelijkheid voor. B. en W. hadden mosten weten, wat er gebeurde, en wisten ze het niet dan acht hij dit een te kort in hun beleid. Welke maatstaf leggen B. en W. aan bij het verhuren van de zaal? Indertijd is gezegd, dat de lijst van verboden vereenigingen van de regeering als grond slag wordt genomen. De vereeniging van Nieuw Malthusianisten is geen rechtsper soon. Haar statuten zijn niet goedgekeurd wegens strijd met de goede zeden. De spre ker dien avond is voorman van een verboden vereeniging. De houding van B. en W. heeft een u'terst piin'iiken indruk gemaakt Eer. woord van «nijt zelfs heeft men niet gehoord van die zijde. De heer Reinalda betreurt het antwoord eveneens. Hij critiseert de wijze van toelich ting door den heer Castricum. De spreker van dien avond was daar niet als voorzitter van een verboden vereeniging Wie zij'n neus schendt/ /t schendt zijn aangezicht, Wie zijn smaak niet wif schenden, rookt FRIESCHE HEERENBAA110.13 en 15 ct. (Adv. lngez. Med.) evenmin als de andere aanwezigen. Over he' verbieden van dergelijke bijeenkomsten spre kende. haalt hij een voorbeeld aan uit Nov. 1933 uit Hilversum. Er was daar een ten toonstelling van dezelfde vereeniging, waar over vragen zijn gesteld. De R.K. burge meester achtte deze tentoonstelling niet in strijd met openbare orde en zedelijkheid. Het was spr. liever geweest, als B. en W. van Haarlem zich nu positief uitgesproken hadden op de geste'de vragen. Wethouder Van Liemt drukt zijn leed wezen uit over wat gebeurd is. Als hij dit geweten had en ook de motiveering van de vragen, dan zou hij zich verzet hebben. Het pamwlet, dat voor de vergadering uitgegeven werd, bevatte een aantijging tegen de Katho lieke Kerk. De heer Visser meent, dat het antwoord van B. en W. onjuist is. Hij kan beween dat er minderjarigen aanwezig waren by de voor stelling van den N.euw Malthusiaanschen Bond. Het gemeentebestuur is aansprakelijk voor wat er in de zaal gebeurt. De heer Wolzak sluit zich volkomen aan bij het betoog van den heer Bijvoet. Hij hoopt, dat B. en W. in den vervolge de zaal aan dergelijke vereenigingen zullen ver bieden. De heer Van Dam vraagt hoe de zaak van de verhuring van de zaal in het con tract met den pachter is geregeld. Voorts vraagt hij of er rapporten bestaan of ge gevens. dat op den bewusten avond de R.K. kerk is aangevallen. Als er niets anders is gedaan dan voorlichting te geven aan een zeer groote groep der bevolking, die deze voorlichting verlangt, dan hoopt spr. op een grondige overweging vóór men de zaal ver bieden zal. Zoo'n stap zou voor de gemeente gevaarlijk zijn. Alleen op grond, dat de Katholieke Kerk het nie: eens is met den Bond, mag volgens spr. de zaal niet geweigerd worden. De heer Oversteegen voerde in een ru moerige sfeer vervolgens 't woord. Hij noemt deze zaak 'n „bewust katholiek relletje". (Pro testen, rumoer). De gedraaide film is goedge keurd dor de commissie. Spreker noemt het terreur van R.K. zijde en B, en W. zullen daar niet voor wijken. Aan den N. Malthusiaanschen Bond ligt een zedelijke en moreele basis ten grond slag. Mevr. Scheltema blijft bij wat ze ge zegd heeft ten aanzien van deze verhuur- kwestie bij het voorgaande agendapunt. De heer N i e m 1 ïe r (C.-H.) hoopt, dat dergelijke gezelschappen als de N. Malthu- siaansche Bond in het vervolg niet meer toegelaten worden. Wethouder Gerritsz gaat het contract met den pachter na, waarin staat, dat in geval van twijfel de pachter B. en W. in ken nis moet stellen met de voorgenomen ver huring. Dit geldt gevallen over openbare orde en zedelijkheid. Dit is in het onderha vige geval echter niet gebeurd. De heer B ij v o e t bestrijdt de meening van mevr. Scheltema. De burgemeester kan vertocningen en voorstellingen beletten, doch geen vergaderingen. Ook geen filmvertoo- ningen, daar deze aan zijn oordeel onttrok ken zijn volgens de bioscoopwet. Als men de regeering volgt inzake de poli tieke kwesties, dan moet men duizendmaal meer de regeering volgen op het zedelijke ge bied. De regeering erkent de vereeniging niet, dus moet men zich achter de regeering stel len. De heer Oversteegen vraagt B. en W. om zoo spoedig mogelijk deze kwestie te wil len behandelen, in verband met een even- tueele volgende bijeenkomst van genoemde vereeniging op 22 Febr. AVONDVERGADERING. Het Sportfondsenbad. De eerste spreker over het Sportfondsen- bad is de heer Wolzak. Hij memoreert de meening van mr. Stoop, die zegt dat het Sportfondsenbad op een debacle zal uitloo- pen. Als het juist is dat de gemeente een zoo groot risico loopt, moet deze zaak met aan dacht bekeken worden. In Dec. 1931 is gezegd, dat ieder jaar f 22500 zou inkomen van de spaarders. Later merkte hij uit het reglement der spaarkassen, dat de spaarders niet verplicht kunnen worden tot storting na de eerste jaarstorting van f 30. „Als gemeenteraad zijn wij niet juist inge licht", zegt spr. „Zou de gemeenteraad als hij toen ze hiervan doordrongen was, die over eenkomst hebben aangegaan?" De heer Gr oenen daal (S.D.A.P.) ver baasde zich Maandag in hetzelfde nummer van de krant bezwaarschriften tegen het bad en de aanbesteding voor het gebouw aange troffen te hebben. Hij heeft uit de verschil lende uitingen den indruk gekregen dat men een concurrent vreest en dat alle middelen geoorloofd zijn. Zelfs een recherchebureau is in den arm genomen. Dergelijke wijze van op treden kan niet gewaardeerd worden. In an dere plaatsen met gevestigde Sportfondsen- baden blijkt daarvoor veel belangstelling te bestaan. Spr. kan zich niet voorstellen, dat men na al het gereedgemaakte er nu toe zou komen om de zaak niet door te laten gaan. De heer Visse r zegt, dat de besprekingen laat komen maar dat neemt niet weg, dat ze gehouden moeten worden. Dit is niet de schuld van den raad. Dat de geopperde be zwaren komen van een concurrent van de te verrijzen inrichting, kan een pikante bij smaak geven, doch een concurrent kijkt scherp. Spr. stelt vervolgens eenige vragen over de financ'eele vera n twoorde1 ij k b e i dAls de ge meente zich verbonden heeft, dan Ti~~t ze haar woord gestand doen, maar als blijkt, dat men zich verbond na onjuiste of onvolle dige inlichting, dan worden de zaken anders. Wethouder Roodenburg verklaart de zaak grondig onder de oogen te moeten zien, wat niet wil zeggen zich terug te trekken. De belastingbetalers en de concurrent heb ben veroorzaakt, wat zich heeft afgespeeld dezer dagen, doch het Sportfondsenbad r.eemt nu ook een houding aan, die niet juist is. In een schrijven wordt melding gemaakt van meer dan 800 spaarinschrijvingen. Dit neemt spr. onjuist. Er zijn daar bij die ver vallen zyr. en er zijn royementen bij. Het aan tal spaarbneven Is van 763 in Nov. '32 gedaald tot 725 op 31 Dec. 1933, in plaats van gestegen. Men moet me r.iet aan 'het publiek vertel len dat er meer dan 800 zijn. De garantie vbor de gemeente is niet meer zoo sterk. Van de 725 zijn er 125. die betalen zullen als met den bouw wordt begonnen. Van de 600 zijn er 90. die een half jaar of langer met hun betalin gen ten achter zijn. De toestand is niet meer zoo mooi. Hiervan moet de raad zich reken schap geven. Het is de plicht van de gemeen te het Sportfondsenbad te steunen. Maar m"" met ju-de ePfcrs komen. De heer Van Dam vraagt zich af, of het nut heeft deze aangelegenheid nogmaals te bespreken. E-r is geen keuze. De overeen komst is tot stand gekomen en een nieuw feit is sindsdien niet gebeurd, behalve dan de actie van een concurrent, beantwoord door adressen van de tegenpartij. Uit het getal van ruim 700 blijkt, dat er belangstelling voor het bad bestaat bij een groot deel der bevolking. De stukken hebben ter visie gelegen en men kan nu niet nietig verklaring vragen van de overeenkomst op grond van onjuiste inlichtingen. Deze zaak is aan de orde gesteld niet uit het oogpunt van gemeentebelang doch door concurrentie. Mevr. Scheltema zegt tegenover deze zaak te staan ongeveer als mr. Van Dam. Er is niets nieuws te voorschijn gekomen. Hoe minder hindernissen de gemeente aan het Sportfondsenbad in den weg legt, hoe beter het zal zijn voor de garantie. Wethouder Gerritsz beantwoordt de sprekers. Hij memoreert den slechten toe stand van het Brongebouw, ook financieel, die óók oorzaak is geweest van de besluiten. Hij legt den nadruk op: de ervaring leert, dat de stortingen regelmatig plaats hebben, welk zinnetje in de stukken heeft gestaan. Pas op 8 Februari 1933 heeft de raad het bindend besluit genomen. Als men deze zaak aan de orde had willen stellen, had men daartoe vele maanden den tijd gehad tot 8 Febr. toe. daar de zaak eenige malen in den raad is geweest en aangehouden werd. Spr. ant woordt op de vragen van den heer Visser, dat zich geen nieuwe verantwoordelijkheid van de gemeente heeft voorgedaan. Wat de 125 spaarders betreft, deze zullen inderdaad betalen Het ziet er niet zoo on gunstig uit als de genoemde cijfers zouden doen vermoeden. Aan de hand van de nieuwe gemeentewet betoogt spr., dat de Kroon niet meer kan ingrijpen in het genomen raadsbesluit, om dat de termijn daarvoor verstreken is. Men zal thans kunnen worden aangesproken wegens onrechtmatige overheidsdaad. Bij ontbinding van het contract vloeit er zeer veel schade uit. En er komt ook andere schade uit voort, n.l, die voor de actie voor Sportfondsenbaden in andere gemeenten. De heer Stoop heeft zich tot andere gemeen ten gericht en kan voor schade worden aan gebroken. Er is niets nieuws bijgekomen. De goede trouw brengt mee. dat de genomen besluiten gehandhaafd moeten worden en met kracht uitgevoerd. Wethouder Roodenburg roert nog maals de praktijken van het Sportfondsen bad aan, die de soliditeit van het bad op schroeven. Zooals de heer Gerritsz het voor stelt. lijkt het onschuldig. Doch dit geeft een onjuist beeld. Als men het aantal betalers en achterstalligen nagaat komt men tot een getal van 20 pCt. achterstalligen. Spr. neemt het Sportfondsenbad de onjuist gepubliceerde cijfers kwalijk. De heer Wolzak zegt, dat in Dec. 1931 geen raadslid geweten heeft, dat een spaar der niet meer hoefde te storten dan éénmaal f 30. De heer Stoop heeft een fusie voor gesteld aan het Sportfondsenbad, die afge wezen is. Overleg hier over met de gemeente zou misschien tot een oplossing geleid kun nen hebben. De hooge schade, door een schadevergoedingsactie teweeggebracht bij terugtrekken, zal niet zoo hoog zijn als de schade, die de gemeente zal lijden door het Soortfond cenbad. Wethouder Slingenberg stapt niet licht over financieele verantwoordelijkheid heen. Hij stelt er prijs op. te verklaren, dat hij geen bezwaar ziet deze verantwoorde lijkheid te dragen. Al zou hij terug kunnen, hij zou niet terug willen. Het Sportfondsenbad heeft groote belang stelling. En het aantal spaarders zal boven de duizend komen als het bad gebouwd is. Dit staat voor spreker vast. Het bad is gehandicapt door de actie tegen het bad van de laatste dagen en de lang durige onderhandelingen over het uiterlijk. In de redeneeringen van de heeren Rooden burg en Wolzak wordt pessimisme tentoon gesteld. „Wij moeten het Sportfondsen eiken steun geven, ook den moreelen na de infame wijze, waarop het is aangevallen", eindigt sor. (Bijval). De heer Visser zegt, dat uit de woorden van den heer Slingenberg optimisme spreekt. Hij hoop dat zijn eigen pessimisme hem zal bedriegen. Nadat wethouder Roodenburg de cijfers door wethouder Gerritsz genoemd heeft gecritiseerd, verduidelijkt wethouder Gerritsz nogmaals zijn rede. Het bestuur van het Sportfondsenbad treft geen blaam in de publicatie der cijfers. De stukken worden zonder hoofdelijke stemming voor kennisgeving aangenomen. Hierna sluiting. De bestanddeelen van Vicks VapoRub thans verkrijgbaar in den vorm van (Adv. lngez. 1Wed.) FILMAVOND VAN DE CHR. REIS- VEREENIGING. In het gebouw van den Protestantenbond had de Christelijke Reisvereenigirg 'afdee- ling Haarlem) Woensdagavond een filmvoor stelling georganiseerd. Bij afwezigheid van den voorzitter, den heer T. K. Roosjen, ogende de heer J. Kooy- mans de bijeenkomst, waarna een film in twee acten werd vertoond, getiteld „Het IJzeren Paard". Zooals te verwachten was, had deze film een komischen inhoud. Daarna kwam de hoofdfilm van den avond aan de b-rurt, ..De FkPco^er van d->n Zilver berg". die mooie sneeuwt&fereelen bood, er vooral een propaganda is voor de skisport. Een liefdesgeschiedenis geeft deze film een romantisch tintje, doch de prachtige winter- gezichten vormen wel he: beste deel. dat de leden van de reisvereeniging ook wel het meest gewaardeerd zullen hebben. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad, worden door een special en Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie. Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragenwaaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. RECHTSZAKEN. VRAAG: Ik wil mijn roei-ende goederen op naam van mijn meerderjarigen zoon laten zetten. 1. Toe wien moet Ik mij daartoe wenden? 2'. Hoeveel kosten zijn daaraan verbonden? ANTWOORD: 1. Tot 'een advocaat. 2. Afhankelijk van den omvang van den be- noodlgden tijd en arbeid. Er moet een reëele grondslag voor de transactie zijn. VRAAG: Een chauffeur, bij mij rijdend op een niet gestationneerde taxi, enkel voor de fooien, dus niet in loondienst, veroorzaakt door zijn schuld een aanrijding. 1. Ben ik voor de daaruit voortvloeiende kos ten aansprakelijk? 2. Kan ik die op hem verhalen? ANTWOORD: 1. Als hij bij u ln dienstbetrek king was (waarbij het loon ook uit fooien kan bestaan) zijt gij daarvoor aansprakelijk, ten minste wanneer het geschiedde ln de bezighe den waartoe gij hem gebruikte. 2. Dit recht hebt gij in elk geval. RECEPTEN. VRAAG: 1. Op mijn haard zijn vlekken, ont staan door het morsen van water. Hoe zijn die te verwijderen? 2. Hoe maakt men groezelige ivoren versie ringen weer helder? ANTWOORD: 1. Als de haard koud of zoo goed als koud is, stevig wrijven met een zachten doek met haardenwas en met een schoonen zachten doek nawrijven. Indien noodig herhalen. 2. Leg de voorwerpjes in een schaal en overgiet ze met waterstof superoxyde 3 pCt. Laat ze er in liggen tot ze helder zijn. VRAAG: Hoe maakt men zwarte kant stijf? ANTWOORD: Los wat suiker of wat gelatine op in kokend water en haal de kant er door als het niet meer te warm, maar ook niet te koud is. De verhouding van suiker of gelatine tot water moet gij zelf vinden, aangezien de eene kant veel dikker is dan de andere en dus meer noodig heeft om stijf te worden. VRAAG: Hoe behandelt men een bruinen suède hoed? Ik heb haar in gewone zeep gevvasschen, maar zij is er niet mooier op geworden en benzi ne geeft lichte, plekken. ANTWOORD: Als uw hoed van echt peau de suède is, vreezen wij, dat zij'door de behan deling bedorven is, daar peau de suède noch met zeepsop, noch met benzine behandeld mag wor den. Wrijf haar stevig af met schuurpapier no. 00 (geen schuurlinnen). waarborgt U en Uw gezin een onbezorgde toekomst. Dir. Bijkantoor W. J. WIERSMA, Schotersingel 129 (Adv. lngez. Med.) BAZAR VOOR HET ZUSTERFONDS DER NED HERV. GEMEENTE. Men schrijft ons: Zooals bekend arbeiden in Wijk V der Ned. Herv. gemeente (het deel van Haarlem, dat omsloten wordt door Spaarne, Spoorbaan, Overveen. Zijlweg, Zijlstraat, Groote Markt, Damstraat) twee wijkzusters onder zieken van alle gezindten. Deze veel-omvattende taak wordt gefinan cierd door een Zusterfonds, dat daartoe in staat werd gesteld door een gemeentelijk sub sidie. Dit subsidie is thans om bezuinigings redenen aanzienlijk verminderd, waardoor het noodig werd pogingen te doen om op an dere wijze in het ontbrekende te voorzien. Hiertoe zal op Dinsdag 30 en Woensdag 31 Januari a.s. een bazar gehouden worden in het gebouw Lange Margarethastraat 13, die Dinsdag om half 3 geopend wordt door ds. H. E. Beker. Het Bazar-Comité werd verblijd met een groot aantal nuttige en tevens fraaie inzen dingen en hoopt op een druk bezoek, waartoe bij dezen een beroep wordt gedaan op de le zeressen en lezers. Het lijdt geen twijfel, dat velen de nooden van het barmhartigheidswerk onder zieken en hulpbehoevenden in onze stad op deze wijze gaarne zullen helpen dragen, wat, be halve door een bezoek aan den bazar, ook kan geschieden door inzending van een gel delijke bijdrage (penningmeesteresse is mevr. Cramer, Nieuwe Gracht 1, giro nr. 35639), of van artikelen voor den verkoop (aan het adres L. Margarethastraat 13). Aan den bazar is een theeschenkerij ver bonden en een zeer nieuwe gelegenheid tot ontspanning. KAMER VAN KOOPHANDEL. De eerstvolgende vergadering der Haarlem sche Kamer van Koophandel zal worden ge houden op Dinsdag 20 Februari. NED. VERFFN. VAN FABFTFKS- ARBEIDERS(STERS). De Ned. Vereen, van Fabr.'sksarbeiders- (sters), Jeugdgroep afd. Haarlem, heeft een bonten avond georganiseerd op Zaterdag 27 Januari in 't Blauwe Kruis, Oude Groenmarkt

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10