De Nachtveiligheidsdienst jubileert. DONDERDAG 25 JANUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 7 Hoe in 25 jaar het vertrouwen verworven werd. Met corps nachtwakers op de Groote Markt. De nachtwaker door de overheid aange steld bestond reeds in de middeleeuwen. Hij trok er met zijn ratel op uit om de poorters de overtuiging te geven, dat zij onder zijn wa kend oog rustig konden slapen. De politie is in den loop der eeuwen gemoderniseerd, maar het eigenaardige is, dat in de 19e eeuw de nachtwakers weer verschenen zijn. Nu evenwel als wakers van de particuliere Nacht veiligheidsdiensten, die natuurlijk voorna melijk zorgen voor de belangen van de aan gesloten leden. Die diensten hebben bewezen „hun plaats onder de maan" waardig te zijn. Toen 25 jaar geleden de Haarlemsche Nachtveiligheidsdienst werd opgericht, waren er nog slechts twee van die diensten in ons land werkzaam. Maar ook die stonden nog „in de kinderschoenen", zoodat daaruit wei nig leering geput kon worden. De heer M. Pothoven was evenwel overtuigd, dat in onze omgeving behoefte aan zoo'n dienst was en met steun van Jhr. G. Graafland, F. M. Baron van Lijnden, Mr. H. J. D. D, Enschedé ging hij tot organisatie daarvan over. Met „Bosch en Vaart" en enkele wakers werd begonnen, maar het aantal abonnés nam zoo snel toe, dat het niet heel lang duurde of de voornaamste wijken der stad hadden een waker. De heer Pothoven die ook een functie bij de E. S. M. en E. N. E. T. (thans N. Z. H. T. M.) vervulde was een man met veel werkkracht en organisatietalent, zoodat de Nachtveiligheidsdienst spoedig po pulair werd. Na eenige jaren werd het kantoor van de Schouwtjeslaan naar Raaks 32, het centrum der stad dus, verplaatst, wat opnieuw tot den bloei bijdroeg. Toen de heer Pothoven in 1919 naar Ame rika vertrok, kwam de leiding in handen van de heeren ae Bildt en van Be veren. In Mei 1924 nam de heer Pothoven die uit Amerika teruggekeerd was de teugels weer over. Maar niet voor langen tijd, want 15 October werd de zaak verkocht aan de heeren S. J. van Beest van Andel en L. Lam, die er een naam- looze vennootschap van maakten. In 1926 volgde de verplaatsing naar het te genwoordige gebouw Raaks 13, waar een flin ke behuizing verkregen werd. 12 Mei 1927 over leed de heer van Beest van Andel, waarna de heer Lam als eenig directeur optrad. De heer Lam deel de ons mede, dat de dienst thans ruim 30 wakers en contro leurs heeft. De lei ding berust bij den commandant J. C. Ravenstein. De wa kers hebben een wa penstok, de leiders zijn gemachtigd een vuurwapen te dragen Veel is in den loop der jaren in den dienst veranderd. Het vrij zware werk er eiken nacht op uitgaan, weer of De directeur L. Lam. geen weer, en dan ingespannen de aandacht wijden of er bij de tuinen en huizen van de aangeslotenen iets is dat van het gewone afwijkt eischt flinke krachtige gezonde menschen, die met energie hun taak vervullen! Eenige maanden geleden gaven wij nog een verhaal van een tocht dien een onzer verslaggevers met een nachtwaker maakte, waardoor dit duidelijk geïllustreerd werd. De heer Lam toonde ons een archiefboek met conrantuitknipsels, waaruit duidelijk bleek, dat de nachtwakers door hun actief optreden vele malen inbraken voorkomen hebben. Ook werden tijdig kleine branden ontdekt waardoor grooter onheil voorkomen werd. Eenigen tijd geleden werd nog te Hil- legom door een waker een deur van een ga rage open gevonden. De nachtwaker waar schuwde de politie, wat ten gevolge had, dat nog denzelfden nacht twee autodieven wer den aangehouden Het feit \(erd zoo ernstig gevonden, dat de dieven door de rechtbank tot 11/2 jaar gevangenisstraf veroordeeld werd. De Nachtveiligheidsdienst heeft in die 25 jaar het vertouwen van het publiek verwor ven. De dienst en de wakers worden ver trouwd, vele abonnés geven in den vacantie- tijd hun sleutels voor controle binnenshuis. Gelukkig is dit vertrouwen nog nooit be schaamd geworden. De Haarlemsche Brandverzekering Maat schappij waardeert het werk van den Nacht veiligheidsdienst zoo, dat zij voor aangeslo tenen een belangrijke reductie op de inbraak premie toestaat. Het terrein van den dienst strekt zich uit over Haarlem, Santpoort, Bloemendaal, Zand- voort. Bennebroek en Hillegom. In 1929 is bovendien te Leiden en omgeving een zusteronderneming opgericht. De wakers die bijna alle een rijwiel hebben om zich zoo snel mogelijk te kunnen ver plaatsen. zijn in een uniform gestoken. Otto Zeegers dichtte indertijd voor den Nachtveiligheidsdienst het volgende versje: Een wakend oog rust op Uw woning Op Uw kantoor, Uw magazijn, Een wakend oog zorgt dat elk burger In Haarlem 's nachts gerust kan zijn. Een wakend oog let op Uw brandkast, 1 Uw tuin, Uw winkel, Uw bezit, Zoodra gij U hebt opgegeven, Aan den Bewakingdienst als lid. Gij kunt gerust Uw huis verlaten, Of zorgeloos ter ruste gaan; Gij sluit eenvoudig, doe 't nog heden Bij den Bewakingsdienst U aan. Door een persoonlijke controle Met uurwerken op 't personeel, Valt, tegen billijke tarieven U rust en veiligheid ten deel. De samenwerking met de politie-autoritei- ten is steeds uitstekend geweest. Van beide kanten. Wij spraken met den Commissaris van Politie te Haarlem over het a.s. jubilé van den Nachtveiligheidsdienst. De heer E. H. Tenckinck verklaarde, dat hij zeer sym pathiek tegenover dezen dienst staat. Tot dusver hebben politie en Nachtveiligheids dienst te Haarlem prettig samengewerkt in het belang van de veiligheid van personen en goederen. Als de wakers op hun nachtelijke ronden iets ontdekken wat niet in orde is dan waarschuwen zij onmiddellijk de politie opdat gezamenlijk kan worden opgetreden. Dit wordt door de politie ten zeerste op prijs gesteld. Op 1 Februari zal het zilveren jubilé ge vierd worden, hoewel het door de tijdsom standigheden gedwongen, geen luisterrijke viering zal zijn. De directie houdt dien dag van 2 tot 5 uur in het kantoor Raaks 13, receptie. BAPTISTE-GEMEENTEN. Men schrijft ons: De Baptiste-gemeente te Haarlem zag, ten gevolge der aanhoudende crisis, zich tot haar innig leedwezen genoodzaakt, een regeling met haar voorganger, Ds. J. v. d. Schors, te treffen, die hem in staat zal stellen, om naast haar, vacante gemeenten en kringen te kunnen dienen JUBILé. Maandag 29 Januari hoopt de heer G. Molle- ma den dag te herdenken, dat hij vóór 25 jaar als wijkknecht bij de Melkinrichting „de Sier- kan" in dienst trad. LEZING OVER DE OMZETBELASTING. Voor de Vereeniging van Nederlandsche Accountants zal de heer G. M. W. Margadant Vrijdagavond in de bovenzaal van het Gem. Concertgebouw een lezing houden over de omzetbelasting. UITGAAN. Revue „Wat zoek je nou?" Zondag 28 Januari zai in de groote zaal van het Gem. Concertgebouw de eerste opvoering te Haarlem plaats hebben van Schakels Ju bileum-revue „Wat zoek je nou?" Deze revue had in Amsterdam, Rotterdam. Den Haag een groot succes. ARROND.-RECHTBANK. UITSPRAKEN. Aanrijding op den Voge- lenzangschen weg. De Haarlemsche Rechtbank veroordeelde heden een 33-jarig reiziger uit Amsterdam, die op 22 Mei van het vorig jaar den post bode de Wit uit Bennebroek die per rijwiel van de Bekslaan te Vogelenzang kwam, met zijn auto had aangereden, waarbij de Wit's Imkeronderbeen verbrijzeld werd, tot een week hechtenis en toewijzing van de civiele vordering van f 78 voor een nieuwe fiets. De eisch was 14 dagen hechtenis. Diefstal van hout. Een 21-jarig chauffeur en een 23-jarig venter, die zich in den avond van 23 Sep tember jl. schuldig hadden gemaakt aan diefstal van hout van een bouwwerk in de Noormannenstraat en die deswege elk een gevangenisstraf van 3 maanden hoorden eischen, werden heden door de Rechtbank elk veroordeeld tot f 15 boete of 5 dagen hech tenis. SYN \GOGEDIENSTEN. Ned. Isr. Gemeente. Sabbath: Vriidagavonddienst bij den Ingang van den Sabbath te 415 uur. Ochtenddienst te 8.15 uur. Mlddavdienst te 1 uur. Avonddienst te 5.27 uur Wert dagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zondag te 7 1/2 uur. Avonddiensten te 7.45 uur. Talmoed Thora: Sabbath te 12 uur. Werkdagen te 7.15 uur. Zondag te 7 uur. De diensten op de werkdagen, alsmede Tal moed Thora worden verricht in het Gemeen- teeebouw. La nee Wijngaardstraat 14. De overige diensten vinden plaats ter Sy nagoge Lange Begijnestraat 11. Diefstal van eieren en kuikens. Geen kippendief kan zoo groote schade berokkenen als lattenbezoek. Meer dan een jaar long probeerde dc Heer Spiering te Tiel allerlei middelen, echter zonder resultaat. Ten slotte nam hij „Rodent" en sedert dien tijd heeft hij geen rat meer gezien Indien ratten en muizen L'w eigendommen vernielen, koop dan nog heden een doos van 50 ct. of een dubbele doos a 90 ct. cn U zult voorgoed bevrijd zijn van deze bron van schade en ergernis. Rodent is o.a. bij alle drogisten verkrijgbaar. Imp.: Fa. B. Meindersma, Den Haag. C5I (Adv. Ingez. MedJ VOLKSONDERWIJS In „Spoorzicht" vergaderde de „Kennemer- kring" van volksonderwijs, onder voorzitter schap van Mr L. G. van Dam. De jaarversla gen van secretaris en penningmeester werden onder dankzegging goedgekeurd. Uitvoerig werd de propaganda besproken. Aangenomen werd het voorstel dit jaar een landdag te houden in het voorjaar te Santpoort, Daal de voorzitter zijn functie wenschte neer te leggen en twee der aftredende bestuursleden zich niet herkiesbaar stelden, onderging het bestuur een heele verandering. De heer Geerts tot nu toe kringsecretaris werd tot voorzitter verkozen, terwijl als nieu we bestuursleden werden gekozen de heeren Hofstra te Zandvoort en Reïtsma te Velscn. Het nieuwe bestuur werd als volgt samenge steld: E. Geerts Wzn., Haarlem, voorzitter; Mr. L G. v. Dam. Haarlem, vice-voorzitter; A. Hof stra. Zandvcort, secretaris; D. Klay, Sant poort. penningmeester; Y. J. Reitsma, Velsen Aan 't slot der vergadering bracht de heer Visser uit Beverwijk den afgetreden voorzit ter woorden van dank, voor de wijze, waarop deze den kring steeds had geleid. LETTEREN EN KUNST MUZIEK MANNENKOOR „CAECILIA". Met een „Bede" werd begonnen en geëin digd. Valerius' lied vormde het begin; de harmonizeering van Nico Hocgerwerf moge niet archaiistisch zijn, de zang werd er voor velen juist meer genietbaar door. Roeske's „Gebed voor den Tempel" vormde het slot; zijn bewerking der oude Oostersohe melodie is te bekend dan dat ik er over behoef uit te weiden. Tusschen deze beide polen lag veel en velerlei. Vooreerst twee kcornummers van den dirigent. Het eerste daarvan was mij nog onbekend; de „Idylle" heb ik ook vroeger ge hoord. Ook „Jam Sol recedit" toont den erva ren koorleider; wat „Idylle" betreft zou mij het slot in een geheimzinnig pianissimo in deugdelijker verband met de tekstweerden ge schenen hebben dan het majestueuze fortis simo. dat ons nu Krelis' bedeesde bekentenis verklapte. Voorts werd een Danslied in Beiersch diialect gezongen. Of de uitsnraak van den tekst goed was zou een inboorling van het Bierland moeten becordeelen; de in houd was pover, de muziek een soort van kcorvariatïes op een ostinate melodie, die telkens aan een andere stemmen groep was toevertrouwd. De mooie mannenkoorklank van, „Caecilia" maakte dit nummer aanvaard baar. Die klank viel ook in het hoofdnummer „La Caravane perdue" van Massenet, te waar- deeren. En toch kreeg ik den indruk dat de vertolking er meermalen vlak naast was. Van een kundig en geroutineerd comnonist als Massenet was kan ik me niet voorstellen dat hij de woorden .De onmetelijke karavaan komt moeizaam vooruit" dcor een fiks marsch- tempo zou hebben, willen uitdrukken; het fu- gato zal eerder sleepend genomen moeten worden. Even verder, waar de woest'ingan- gers biina van smart bezwijken hoorden we ook een lustig marciaal Allegro. Zoo was er meer dat de toonschildering onvolkomen maakte. Een tijdlang was ook de harmonische structuur onduidelijk en het resultaat was. dat bij de herhaling der eerste vier regels aan bet einde de diapason meer dan een toon gezakt bleek. We moeten dus honen od een tweede, herziene en verbeterde auiditie van het ongetwijfeld interessante, maar ook moei lijke koorwerk. De dames Corry Bijster (sopraan) en .To Immink (alt) hebben een zevental duetten voorgedragen: vóór de pauze liederen, na de pauze onerafragmenten. In de vier liederen was climax; Franck vormde het hoogtepunt, al scheen de chromatiek van zijn ..Les Danses de Lormont" moderner dan de diatoniek van ,.Le Soieil', waarvan de schrijfwijze verwant is met rhe van Debussv uit den tiid zijner ..Pe tite Suite". Van de onerafragmenten klonk bet duet uit ..Figaro's Htochz-eit' zwak- de Barcarolle uit ..Les Contes d'Hoffmann werd met voeden smaak voorgedragen en het duet uit ..Butterfly" entbrak het dramatisch accent niet. Samenwerking en klankeven- wicht waren zeer te prijzen; de begeleiding van den heer Henk Hermans was uitstekend Zij was dat ook in de liederen die Oorry Bijs ter zong. en waarvan ik het. geestige maar zeer moeiUike ..Ritzelputzel' van G. H. G. von Rruoken Fock wil mem oreeren omdat hierin de zangeres de meest doorslaande bewnzen gaf van de vorderingen die haar stem. haar techniek en haar uitbeeldingsvermogen den laatsten tijd gemaakt hebben. Ook voor deze liederen vond zij in Henk Hermans een voor tref fel ij ken partner. De Instrumentale solist, de violist Lody Laguna. toonde een voorliefde voor werken van exti-eem-virtuoze strekking, werken van H. W. Ernst, Paganini en Wieniawsky, die al leen bij een absolute technische beheersohing, bij een spelen met de moeilijkheden, nog eenigszins te genieten zijn. Een composito rische nulliteit als „Le Streghe. Danse des Sorcières" van Paganini staat of valt met de volstrekte virtuoze heerschappij. Het viel. evenals de andere stukken van dat slag, want de heer Laguna stond nergens boven zijn taak. Het beste lukten zijn flageolettonen. waaronder ook vele dubbele, en hij speelde pizzicato-knipperdeknaoknaps en allerhoog ste pieoerdepieks en bliksemsnelle passages en allerlei wat zco mee in die stukken voor komt en het leek wel op hetgeen het zijn meest, maar was het toch niet en kon ons dus niet als goocheltoeren verbluffen. Hij speelde ook twee bekende klassieke sonates: die in A gr. t. van Handel en die in a kl. t. van Corelli. maar voldeed daarin nog minder dan in het vuurwerk. Want de zuiverheid was nogal eens onvolkomen en de applicatuur was niet steeds weloverlegd. en de beide finales werden zóó snel en vlak gespeeld, dat men zich afvragen moest of de violist iets van de schoonheid dezer oude muziek gevoelde. Ik bad wat willen geven voor een enkel eenvou dig. maar mooi voorgedragen Andante. Ook dat van Vienxtemos kon niet bevredigen. De vioiict wp-"ri A-nv ziirt echtger"-ofe aan den v'eugel begeleid. De gemeentelijke concertzaal was goed bezet. K. DE JONG. SPORT EN SPEL. VOETBAL. NEDERLANDSCH ELFTAL— HONGAARSCH ELFTAL (1—5) Uit Rotterdam: Woensdagmiddag is boven genoemde wedstrijd gespeeld. In technisch opzicht schoten de Hollanders op dit uiterst moeilijk bespeelbaar veld veel te kort. Zelfs een speler als Van Heel bracht er weinig van terecht. De Hongaren, die erg kalm begonnen, gaven toen den indruk een matige ploeg te vormen, doch het was slechts om te wennen aan de omstandigheden. Want toen ze zich hadden aangepast was frun voetbal een klasse te sterk voor het Nederlandsch elftal. Het zou niet juist zijn om de Hollanders te beoordee- len naar dezen wedstrijd. Slechts Vrauwdeunt de kleine rechtshalf, deed verdienstelijke dingen en Weber stond weer stoer en goed te verdedigen. Maar behalve in het eerste kwartier toen De Jong op dreef was. presteerde de Hollandsche voorhoede uiterst weinig, te minder omdat nagenoeg geen bal behoorlijk werd aangegeven. Niemand slaagde er in het leder laag te houden. Bakhuys liet niets bijzonders zien. integendeel, hij was, ook rekening houdend met het slechte steunen der middenspelers, zwak. Het Bondselftal was als volgt: Doel: Halle. Achter: Weber en Pienter. Midden: Vrauwdeunt, Van Heel en Breit- ner. Vóór: De Jong. Bonsema, Bakhuys, Drok en Van Wijngaarden. Na twee minuten van weinig opvallend spel. waarin de Hongaren nogal eens van het gladde veld last hebben, neemt Holland op gelukkig wijze de leiding. Vlug brengt De Jong op, v/el wordt hij door een Hongaar van den bal gezet, doch deze weet geen raad met den bal, hij geeft een voorzetje voor eigen doel, de bal komt bij den vrijstaanden Van Wijngaarden, die de allereenvoudigste kans natuurlijk aanneemt (10). De Hongaren komen daarna wat in de meerderheid, zonder dat zij het verder, dan tot de stevige achterspelers kunnen brengen. De Hongaren blijven wel iets sterker, doch hun aanvallen worden niet goed afgewerkt. Na een half uur pikt Toldi na een Ingooi een midden in het doelgebied gekopten bal op en scoort onhoudbaar (11). De Hollandsche aanval, die goed begon, presteert niet veel meer. De Jong wordt ver waarloosd en de overigen spelen onder hun kunnen. Toch ziet Van Wijngaarden na goed opbrengen kans een hard schot te lossen, dat keeper Hada veel moeite bezorgt. Maar Halle heeft het nog moeilijker, als hij een hard schot van Telekl, op 3 Meter van de doellijn gelost, wegstompt. Even voor rust bij een hoogen voorzet van den rechtsbuiten aarzelt Hal! emet uitloopen en als hij uitloopt is het net te laat. want dan heeft Toldi den bal juist over hem heen gekopt (12). De tweede helft begin met een overwicht der Hongaren, wier middenlinie onophoude lijk haar voorhoede ten aanval stuwt. Na tien minuten maakt Toldi uit een voorzet van rechts met een lagen kopbal zijn derdf doelpunt (13). De moeilijkheden van het veld zijn zoo groot, dat men slechts heel weinig goed voet bal ziet en dat komt dan van Hongaarschen kant. Als de linkervleugel der Hongaren mooi samenspelt zet Szabo hoog voor. Halle loopt er op uit, doch is zóó langzaam, dat Vincze eerder bij den bal is en onhoudbaar scoort (1—4). Een kwartier voor tijd maakt Toldi zijn vierde goal uit een voorzet van rechts (1—5). Even voor het einde krijgt Holland een strafschop; Van Heel schiet vla de lat over doel. Hiermede komt het einde. BILJARTEN. WERELDKAMPIOENSCHAPPEN 45 1. EERSTE DAG. Uit Genève: Woensdag is te Genève het tournooi om het wereldkampioenschap 45 1 begonnen, waar bij onze landgenooten J. Dommering (Arn hem) en J. H. Sweering (Amsterdam! eenige successen behaalden. In de eerste ronde speel den de spelers van elk land tegen elkaar. Sweering speelde in zijn partij tegen den Franschman Cöte zeer fraai en behaalde het hoogste gemiddelde van dezen eersten dag. De uitslagen luidden: Dommering 287 punten in 49 beurten, h.s 38 gem. 5.86 Sweering 300 punten in 49 beurten, h.s. 27 gem. 6.12. Joachim (Duitschland) 300 punten in 45 beurten, h.s. 60 gem. 6.66. Lüghetmann (Duitschland) 242 punten in 45 beurten, h.s. 32 gem. 5,38. Gabriels (België) 300 punten In 44 beurten, h.s. 33 gem. 6.80. Zaman (België) 161 punten in 44 beurten, h.s. 23 gem. 3.65. Albert (Frankrijk) 300 punten in 27 beur ten. h.s. 97 gem. 11,11. Cöte (Frankriik) 154 punten in 27 beurten, h.s. 19 gem. 5.70. Sweering 300 punten in 20 beurten, h.s. 76, gemiddelde 15. Cóte 216 punten in 20 beurten, h.s. 41 gem. 10.80, Dommering 300 punten in 44 beurten, h.s. 34 gem. 6.81. Both (Zwitserland) 214 puuten in 44 beur ten h.s, 48 gem. 4.86. groot slcces is geworden. COMPETITIE NED. BILJARTBOND Het programma voor de wedstrijden om het gewestelijk kampioenschap, voor wat de Haarlemsche vereeniging ,.De Korenbeurs" betreft in klasse F. afdeeling 1, luidt als- volgt; Vrijdag 26 Januari: De KorenbeursDe Roemer. Amsterdam. Vrijdag 9 Februari: De Korenbeurs—ïnsu- linde. Amsterdam. Dinsdag 13 Februari: De RoemerDe Koren beurs. Woensdag 21 Februari: Insullnde—De Ko renbeurs, Maandag 5 Maart: De Korenbeurs—Ons Genoegen, Zaandam. Donderdag 8 Maart: Ons GenoegenDe Korenbeurs. Bij elke ontmoeting speelt elke speler 2 partijen. DAMMEN. ONZE DAMBETREKKINGEN MET FRANKRIJK. Naar wij vernemen hebben de voorzitter en de secretary van den Nederl. Dambond, de heeren A. van Broek en W. H. Lieve dezen bond vertegenwoordigd op de te Brussel ge houden conferentie, ten doel hebbende tot oprichting van een Int. Dambond te geraken. Zij troffen hier echter alléén aan de vertegen woordigers van den Belgischen Dambond, die uit Frankrijk bericht hadden ontvangen dat de Fransche vertegenwoordigers verhinderd waren aan de conferentie deel te nemen, maar die principieel met de oprichting van een Int. Bureau accoord gingen. Zwitserland had bericht gezonden zich zij het ook onder eenige reserve bij alle te Brussel genomen besluiten te zullen neer leggen. De conferentie kon daarom dan ook doorgang vindon. En werd, zij het nog niet officieel, in principe de Int. Dambond, opge richt. Het is echter het bestuur van den Ned. Dambond intusschen nog steeds niet mogen gelukken tot algeheele overeenstemming met de Franschen te komen inzake de hangende geschillen betreffende de kwestie wereld kampioenschap. omdat de meeningen hier over in Frankrijk nog verdeeld zijn. Men heeft echter in leidende Nederlandsche dammerskringen het grootste vertrouwen dat, vóór wij een jaar verder zijn. de vriendschap pelijke betrekkingen in alle opzichten zullen zijn hersteid en er misschien al zeer spoedig een wedstrijd om het wereldkampioenschap zal kunnen plaats hebben. SCHAKEN. DE BONDENCOMPETITIE VAN DEN NEDERLANDSCIIEN SCHAAKBOND In een der bovenzalen van Café Brinkmann cp de Grooie Markt te Haarlem zal Zondag 23 Januari a.s. het bendstiental van den Ncord- hollandschen Schaakbond een thuiswedstrijd spelen tegen het bondstiental van den Haag- schen Schaakbond. De bonden-competitie is een nieuwe compe titie. dcor den Nederlandschen Schaakbond ingesteld naast de eerste klasse clubs-compe titie, met de bedoeling, de sterke spelers van de kleine clubs, die niet in de eerste klasse clubs-competitie kunnen meespelen, toch op zoodanige wijze in het schaakleven te betrek ken. dat zi.i re ge'" -atig in competitie-verband tegen gelijkwaardige tegenstanders kunnen uitkomen. De kleine clubs becchikken name lijk meestal niet over een voldoend aantal sterke spelers om met een tiental aan de eer ste kli^se clubscompetitie te kunnen deelne men, hetgeen tengevo^e had. dat de sterke "■elers. die door een deel dezer kleine clubs onder haar leden worden geteld, min of meer op den achtergrond geraakten. De grens tusschen de beide competities is getrok ken door de benaling. dat spelers. die in de «erste klasse club-competitie uitkomen, eern de°' kunnen nemen aan de bondencomnetitle. Wiï hebben dus nu de eerste klasse clubs- competitie, gevormd door tientallen van het V.A S. en de A.S.C. te Amsterdam D D. te 's-Gravenba-gs, de N.R.S.V. te Rotterdam en de clubs te Utrecht en Bussum. en geheel les hiervan de bonden-comoetitie. waaraan wordt deelgenomen door tientallen van den demschen Schaakbond, den Haagschen ^^aakbond en den Rotterdamschen Schaak bond. Het bendstiental van den Noordholl end schen Schaakbond is samengeteld als voigt- 1. Dr. J. H. Pannekoek (van Kijk Uit. Vel sen): 2. H. W. Fe'derimf (van de Z^endam- Schaakclub)3. K. Geus (van de TVtamhv, Helder): 4. R. A. G. Dav'dson (van H. S. G., Haar1omii; 5, G. B'oUnbakker (van H. S. G., Haarlem): 6. B. v d. Velde (van de. ^-mn- dimsr1"10 Schaakclub; 7. A. D. de G1"oat. (van Klik Uit, Velsen); 8. J. G. van Burken (van V. V. V.. Alkmaar: 9. A. S. Katan (van H. S. G. Haarlem); 10. A C. de Groot (van de Zand- voovtsche Schaakclub). Naar wij vernemen, is de heer Bollebakker wegens ziekte verhinderd aan dezen wed strijd d°el te nemen. Uit dit rangliir*': blijkt voldoende, dat. de bonden-competitie on niet minder hocg peil staat dan de eerste klasse clubs-competitie. Er gaan dan ook reeds stemmen op om na afloop der competities een ontmoeting te or- rangeeren tusschen de beide winnende teams. AUTOMOBILISME DE RALLYE MONTE CARLO. Uit Monte Carlo: Het Nederlandsche Studebaker-ieam. be staande uit de heeren: Van der Heyden. Bak ker Schut en Habnit. is Woensdagmorgen op den bepaalden tijd. te 9.40 uur te Monie Carlo aangekomen, zonder strafpunten te hebben behaald. De Cttroenploeg van der Laan. die Maan dagavond j.l. van Amsterdam is vertrokken, kwam Woensdagmorgen 9.30 uur te Monte- Carlo aan. Volgens telefonisch bij de Nederlandsche Fordautomoblelenberichten ingekomen moe ten alle Nederlandsche Ford-deel nemers, waarvan Woensdag de po sitie werd opgegeven te Monte Carlo aangeko men zijn. Dit beteekent dus. dat van de tien Nederlandsche Fords, die hebben medege daan, er 9 te Monte Carlo zijn gearriveerd. Het is interessant te melden, dat de wagen van Mr. Coert een open twoseater is van het jaar 1930. vermoedelijk de oudste wagen van de Rallye. KEGELEN. NATIONAAL KEGELCONCOURS TE ALKMAAR Het Nationaal Kegelconcours, ter gelegen- heid van het 50-iarig bestaan van den Alk- maarschen Kegelbond georganiseerd, is in vollen gang. De stand der wedstrijden luidt momenteel als volgt: Invitatie BondenwedstrUd: 1. Den Haag 1207; 2. Den Helder 1175; 3. Alkmaar 1157: 4 Amsterdam 113612. Hoogste Bondenwerper: 1. L. Boom 147; 2. S. de Vries. Den Haag 144. Korpswedstrijd: Afdeeling A: 1. D. D. D„ Utrecht 296; 2. K. I. P.. Amsterdam 296; 3. B. G. Z., Utrecht 290; 4. L. U. M. G., Haarlem 289; 5 't Hin dert Niet. Den Haag 285. Afdeeling B: 1. Richten en Rollen. Haar lem 285; 2. C. U. B. O., Alkmaar 232; 3 Ilout of Fout, Schagen 208. Hoogste korpswerper, afd. A: J. Leenheer 77. Afd. B. Van Leeuwen 67.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 11