De Omzetbelasting en haar toepassing g-Brawirfoffcw STOOKT1 Cacaophonie. MODERNE WONINGEN Ud Beim$d$kste 51e Jaargang No. 15519 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 27 Januari 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie; P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper Week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week /0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. 0.65 franco per post *0.7254- Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëNj.5 regels 1.75, elke regel meer ƒ035. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels 0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Duim f250.- Wijsvinger f 1 50-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-, idem voor Abonnés op het Gelll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000-. Overlijden f 600-. Verlies van Hand. Voet of Oog f400-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75-. Verlies andere vinger f30-. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN HAARLEM, 27 Januari De Raad der Ouden Een ambtenaar moet in Nederland op zijn 65e jaar met pensioen gaan, een rechter op zijn 70e, een professor ook op zijn 70e en nu blijkt dat een lid van den Raad van State pas op zijn 75e oud genoeg daarvoor wordt geacht. Bovendien is het 'dan nog niet zeker dat hij heengaat althans volgens het nieuwe wets ontwerp tot inkrimping en „verjonging" van dit venerabel college, door de regeering inge diend. De ambtenaar moet op ~ijn 65e verdwijnen. Hij heeft geen keus. De reenter en de profes sor moeten op hun 70e het veld ruimen. Maal ais de staatsraad op zijn 75e er niet zelf het bijltje bij neerlegt, is de Kroon volgens het ontwerp alleen maar bevoegd hem ontslag te verleenen. Het hoeft niet; de Kroon kan hem ook rustig laten zitten. Het voorstel tot Inkrimping van het eer waardige instituut maakt de zaak nog wonder lijker. Volgens dit voorstel zal het aantal staatsraden, dat buiten den vice-president thans 14 bedraagt, worden ingekrompen tot 10. Maar niet ineens! Neen, men zal het afster vingssysteem toepassen. Nu is het eervolle ambt van staatsraad blijk baar buitengewoon gezond, derhalve bevor derlij k voor het bereiken van een zeer hoogen leeftijd. Want het Handelsblad, dat het uitge rekend heeft, komt met de mededeeling dat de huidige vice-president (jhr. mr. Beelaerts van Blokland, die pas 60 is) en de 14 staats raden gezamenlijk 1047 lentes tellen, hetgeen een gemiddelde oplevert van 70. Zes leden zijn boven de zeventig, twee zullen in den loop van dit jaar dien leeftijd bereiken. Daaruit blijkt meteen, dat als men de leeftijdsgrens thans imperatief op 70 bepaalde, er dit jaar acht van de veertien staatsraden zouden moeten af treden en men meteen vier nieuwe zou moe ten benoemen. En nu zal de regeering wel aanvoeren, dat dit niet bevorderlijk is voor een goeden gang van zaken, maar met toe passing van een kleinen overgangsmaatregel b.v. dcor er vier van de acht nog één jaar uitstel van pensioen te geven zou dit toch zeker een betere oplossing zijn dan de thans voorgestelde. Want met allen eerbied voor den Raad der Ouden zij hebben een zeer belangrijke loop baan in 's lands dienst achter zich mag men toch wel betwijfelen of het gewenscht is, dat menschen van boven de zeventig zulke be langrijke posten blijven bekleeden. Er zijn uit zonderingen natuurlijk. Er zijn menschen, die ook op dien hoogen leeftijd nog de volle ac tiviteit en soepelheid van hun geestvermogens blijven behouden. Maar zij zijn zéér excep tioneel. Daarbij komt dat de tijden zeer moei lijk zijn voor de jeugd, dat een vacature in een hoog staatscollege een opschuiving in ver scheidene andere colleges pleegt mee te brengen, en dat in het bevorderen van deze opschuivingen de Raad van State toch zeker een voorbeeld behoort te geven. Ook mag op gemerkt worden dat de inkrimping van 14 tot 10 leden den omvang der individueele werk zaamheden zeker vergrooten zal. en dat het dan toch logisch is dat men met dezen meer inspannenden arbeid jongere menschen be last. Dat de regeering zich ten aanzien van den Raad van State in het bizonder beroept op de waarde van opgedane levenservarim doet ietwat komisch aan. Men mag toch wel aannemen dat zestigers er langzamerhand genoeg ervaring voor hebben anders zou den trouwens jhr. Beelaerts en mr. J. B. Kan er niet in benoemd zijn en als die nu na tien jaar heengaan, zijn er toch zeker wel ge noeg „nieuwe zestigers" beschikbaar, om daar uit een keus te maken. Van de verhouding van die drie leeftijds grenzen bij de genoemde categorieën begrijp ik niet veel. Waarom het niet algemeen 65 is, blijft onduidelijk. Ten aanzien van de rech terlijke macht, waar de grens van 70 pas is ingevoerd, kan men nog aanvaarden dat. om dat de maatregel in een tijd als deze werd ge nomen, zuinigheidsoverwegingen hebben ge golden. Maar die bestaan bij den Raad van State niet, als men het college meteen van 14 op 10 terugbrengt. De huidige regeering neemt vele krachtige maatregelen, maar dit voorstel behoort daar niet toe. Het is slap en halfslachtig. Ik geloof niet dat het in dezen vorm aangenomen zal worden. R. P. GEMASKERD EEN WONING BINNENGEDRONGEN. VROUW MET EEN REVOLVER BEDREIGD. Gisterennacht te 5 uur is in de woning van den landbouwer en melkventer T. te Baarlo een gemaskerd persoon binnengedrongen, die van de vrouw, die alleen thuis was en zich te bed bevond, het geld opeischte dat in de woning was. Hij dreigde de doodelijk ontstel de vrouw met een revolver, waarbij de vrouw bewusteloos neerzonk. Van deze gelegenheid maakte de indringer gebruik om het geheele huis te onderzoeken. Toen de vrouw weer bij kwam, vluchie zij door een achterdeur, dwars over het veld naar de woning van haar vader die slechts eenige honderden meters van haar huis verwijderd ligt. De bewoners, die door het hulpgeroep der vrouw naar buiten kwa men gesneld, hebben zich met nog enkele bu ren naar de woning van T. gespoed. Hier aangekomen vond men in de kamer alles overhoop gehaald, doch de indringer was nergens te vinden. De onmiddellijk ge waarschuwde politie zocht de geheele omge ving af. doch zonder resultaat. In de woning bleek niets vermist te zijn. Het geld. dat ®n een open kistje in de lade van een linnen kast geborgen was, heeft de indringer niet kunnen vinden. De vrouw kon slechts een vaag signalement van den dader geven. Het politieonderzoek duurt nog voort. Grondbeginselen en problemen bij de uitvoering. Organisatie-moeilijkheden. De Omzetbelasting is in den loop van het vorig jaar bij wetsontwerp door den Minister van Financiën voorgesteld en door de Staten- Generaal met groote meerderheid van stem men aangenomen. Bij Koninklijk besluit is bepaald, dat de wet 1 Januari 1934 in wer king zou treden. Deze wet is als belastingwet van buitenge woon groot gewicht en afgezien van den kor ten termijn, waarbinnen men met den ar beid gereed moest zijn, moest het geheele stelsel opgebouwd worden, zonder dat men op bestaande toestanden kon steunen. De Omzetbelasting was voor ons land immers iets geheel nieuws. Om nu de pers in de gelegenheid te stellen inlichtingen over deze ingewikkelde materie uit de eerste hand te bekomen en een juist inzicht in het systeem der wet te verkrijgen, had de chef van den Regeeringspersdienst, de heer Lievegoed, het initiatief genomen tot een bijeenkomst van den minister van Finan ciën met vertegenwoordigers van de pers, welke bijeenkomst Donderdagmiddag in een der zalen van het Departement heeft plaats gehad. De Minister van Financiën, mr. J. P. Oud, besprak allereerst de grondslagen der Om- zetbelastingwet 1933. De ambtsvoorganger van den Minister heeft de omzetbelasting bij de Staten-Generaal aanhangig gemaakt. Het stelsel, dat in het oorspronkelijke ontwerp was neergelegd is echter door den Minister niet overgenomen. Het eerste stelsel, dat van een meermalige heffing, bood het voordeel van eenvoud; ech ter waren er naar 'S Ministers oordeel over wegende bezwaren tegen. Hij heeft dan ook jemeend, dit stelsel te moeten vervangen door dat van de eenmalige heffing. Toegege ven moet worden, dat dit stelsel administra tief veel moeilijker door te voeren is. De wet. zooals die tenslotte door de Staten-Generaal is aangenomen, belast alleen de omzetten van den fabrikant en wel met 4 pet. (Voor Weel- degoederen 10 pet.) Nu eenmaal het stelsel van de Eenmalige heffing is aanvaard, moest ook zorg gedragen wor den, dat inderdaad over artikelen niet meer dan éénmaal belasting werd gevorderd. Daar toe was het noodzakelijk om grondstoffen van de heffing vrij te stellen, wanneer het eindproduct was belast. Maar hier komen reeds dadelijk de moeilijkheden op. Wanneer is een product grondstof of eindproduct? Om nu de puzzle van „nu eens grondstof, dan weer eindproduct" op te lossen, biedt de wet twee mogelijkheden. In de eerste plaats kan de fabrikant om zetbelasting betalen over zijn grondstoffen, nadat hij dan over de eindproducten de om zetbelasting heeft voldaan, kan hem de be taalde belasting over de voor deze producten lebruikte grondstoffen terugbetaald worden. De tweede mogelijkheid is. dat de fabrikant voor bepaalde hoeveelheden grondstoffen vrijstelling krijgt. Het spreekt van zelf, dat een scherpe controle, in het eerste geval, maar zeker niet minder in het tweede, on vermijdelijk is. Op denzelfden voet als grond stoffen worden hulpstoffen behandeld. Wie is fabrikant? In artikel der omzetbelastingwet wordt on der fabrikant verstaan: degene, die hier te lande goederen teelt, voortbrengt, vervaar digt, bereidt, of bewerkt, of een of meer de zer handelingen in zijn beroep doet verrich ten. Het blijkt dus, dat fabrikant in den zin der wet uitgebreider beteekenis heeft, dan men er in het dagelijksch leven aan toekent. Iedere koopman, iedere winkelier, zal op een bepaald oogenbilk wel eens fabrikant van het een of ander artikel zijn en dus belas tingschuldig zijn. De inspecteurs, die in eer ste instantie over deze kwesties moeten be slissen, staan uiteraard voor vele moeilijkhe den. En het behoeft dan ook geen verbazin: te wekken, dat er in het begin over bepaalde gevallen in sommige inspecties wel eens ver schillend geoordeeld wordt. Daaruit volgt, dat een verschil in toepassing der wet thans nog onvermijdelijk is. Echter zal er naar worden gestreefd zoo spoedig mogelijk de noodzakelijke uniformiteit in de toepassin: te verkrijgen. Dwingend is in de wet voorgeschreven, dat de omzetbelasting betaald moet worden door den kooper. Bij den verkoop aan leveranciers moet de belasting voldaan worden door middel van zegels, welke aan de nota worden gehecht. Voor leveranties aan particulieren behoeven geen zegels te worden gebruikt. Echter heef de Minister op den laats ten dag voor de Kerstvacantie nog een wijziging aangebracht, zoodat men in het laatstgenoemde geval ook bevoegd blijft zegels te plakken wanneer de fabrikant dit wenschelijk oordeelt. In verband hiermee moet nog de aandacht gevestigd worden op het feit. dat de wet voor schrijft, dat de fabrikant iemand moet zijn die de goederen in zijn beroep vervaardigt bereidt, of verwerkt. Dit is van belang omdat ook de eigen consumptie onder de omzetbe lasting valt. De Minister richtte dit met een voorbeeld toe. De vraag was hem gesteld of iemand, die een boomgaard heeft over de appelen welke hij plukt en met zijn gezin opeet belasting moet betalen. Wanneer de betrokken persoon een boom gaard heeft, uitsluitend voor eigen gebruik, dan is hij vrij van belasting. Zoodra hij ech ter van de appelen gaat verkoopen, dan wordt hij fabrikant in den zin der wet en moet dus over de geheele opbrengst van zijn boom gaard inclusief zijn eigen gebruik, omzetbe lasting betalen. Een soortgelijk geval is dat van iemand, die voor zijn gezin een cake of taart bakt. Deze „fabricage" is vrij van belasting; wan neer echter een banketbakker van de vele cakes en taarten, die hij bakt, er een -voor eigen gebruik bestemt, behoort deze bij zijn omzet. Ex-keizer Wilhelm II viert vandaag te Doorn zijji 75sten verjaardag. Verscheidene leden van de vroegere keizerlijke familie zijn uit Duitsch- land overgekomen om den verbannen vorst geluk te wenschen en de feestelijkheden bij te wonen Bijzonder invoerrecht. In de wet wordt ook bepaald hoe de om zetbelasting moet worden voldaan bij den in voer van goederen. Een bijzonder invoerrecht wordt van de ingevoerde goederen geheven ten bedrage van 4 pet. van alle goederen en 10 pet. voor weeldegoederen. Dit bijzonder invoerrecht staat natuurlijk geheel los van het normale recht volgens de Tariefwet 1924. Het spreekt van zelf. dat dit bijzondere invoerrecht noodzakelijk was om den Nederlandschen fabrikant niet echter te stellen bij den buitenlandschen importeur. Hiermede houdt ook verband het compen- seerend invoerrecht, dat geheven wordt van ingevoerde goederen ten bedrage van 1 pet. voor alle goederen en 2 pet. voor weeldegoe- deren. Dit compenseerend invoerrecht is te zien als een vergoeding aan het Nederlandsche bedrijfsleven voor de nadeelen en de moei lijkheden welke het van de omzetbelasting ondervindt. Nederland is nog steeds een Rechtsstaat. Geschillen tusschen de administratie eener- zijds en de belastingplichtigen anderzijds mo gen dus zonder meer niet beslist worden door deze administratie. In eerste instantie kan men reclameeren tegen een te hoogen aan* slag bij den directeur der invoerrechten en accijnzen. De belanghebbende kan tegen diens beslissing in beroep komen bij de Tariefcom missie, die als onpartijdig orgaan uitspraak doet. Na de uiteenzetting van den Minister van Financiën ontspon zich over de verschillende vraagstukken der omzetbelasting een dis cussie. Er werd o.m. op gewezen, dat het gevaar bestond, dat de winkeliers, en in het alge meen de handel van de verplichting om de omzetbelasting op den kooper te verhalen gebruik zouden maken om hun prijzen on redelijk te verhoogen. De consument zou hier door onder het voorwendsel van omzetbelas ting een bedrag betalen, dat slechts voor een gedeelte in de Schatkist terecht komt. De Minister merkte naar aanleiding hiervan op. dat het voor de Regeering uiterst moeilijk zal ziin hier in te grijpen daar zij dan het gebied van de algeheele prijsregeling zou moeten bestrijken. Van gevallen, welke op buitensporigheid wijzen, was den Minister in middels nog niet gebleken. Een andere vraag betrof de vermoedelijke opbrengst der omzetbelasting mede in ver band met het feit, dat verschillende waren- hulzen en winkeliers in de maand December enorme hoeveelheden hadden ongeslagen. De Minister antwoordde o.m.. dat er neg te veel onzekere factoren zijn om een scliatting te doen. De opbrengst is echter baseerd op f 85 millioen. ONZE NIET SLAKKENDE PRIMA Belgische Anthraciet 20 30. a 12.60 PER H.L. N.V. Hoenderdos' BRA N DSTOFFEN HAN DEL Kiiiderbuissingel 2, Telefoon 11979 (2 I (Adv. Ingez. Med.) (In van Houten's fabrieken te Weesp worden naar ik ergens lees op gezette tijden gedurende den werkdag gramofoonplaten ten gehoore gebracht). Naar ik meen is het reeds eerder In Amerika ontdekt, Dat de arbeidslust en snelheid Door muziek wordt opgewekt. En van Houten ziet nu blijkbaar Wel wat in die theorie. En probeert het zelf eens met een Gramofoon-cacaophonie. Het is prettig te bedenken. Dat men arbeidt met muziek. Trouwens, chocola met noten Is gewild bij het publiek. Het eentonige verjaagt men, 't Wordt veeltonig, krijgt meer pit, Het bedrijf, dat spreekt, gaat beter Als er wat muziek in zit. Wat een moeilijk punt zal wezen, Is de keuze van program, Om te weten, wat in deze 't Werk het meest ten goede kwam. Zwaar klassiek lijkt me een genre, Dat een zeker nadeel heeft, Neen, dan denk ik, dat men eerder Louter Weesper moppen geeft. TE HUUR, in prijzen vanaf 37.50 p. maand. S. VELDKAMP, Duinoordstraat 3, Telefoon 22646. (Adv. Ingez. Med.) -VAAROM DE N. S. B. VERBODEN IS. Haar gezag gesteld tegenover dat der overheid. BURGERWACHTKWESTIE HET MOTIEF. Op de vragen van den heer Duys betref fende de reden van het plaatsen van de Na tionaal Socialistische Beweging op de lijst van voor ambtenaren verboden vereenigin- gen, heeft de heer Colijn, Minister van Ko loniën, voorzitter van den raad van Ministers .m. geantwoord: De regeering heeft in Maart 1933 besloten, dat het lidmaatschap van de burgerwacht en van den bij zonderen vrij willigen landstorm niet vereenigbaar is met het lidmaatschap van, onder meer, de Nationaal Socialistische Beweging. Den leden van de burgerwacht en van den bijzonderen vrijwilligen landstorm werd op straffe van verlies van dit lidmaatschap ver boden, lid te zijn (eventueel te blijven) of te worden van, dan wel deel te nemen aan een verboden vereeniging. Dit besluit hield in een goed geordenden Staat de verplichting in voor hen. die zoowel van de burgerwacht of van den bijzonderen vrijwilligen landstorm als van een verboden ereeniging lid waren, een keus te doen en een van beide lidmaatschappen neer te leg gen. De leiding van de N.S.B. heeft echter op een vergadering van leden eener burger- acht, die tevens lid waren van de N.S.B. en waar over het doen der keuze beraadslaagd werd, ten deze ingegrepen en het bevel gege ven niet om de bedoelde keus te doen. maar lid te blijven van de burgerwacht, m afwachting van eventueel royement. De leiding van de N.S.B. heeft daarmede ingegrepen in de gestie der regeering en haar gezag gesteld tegenover dat van de Overheid. Het is duidelijk, dat personen, in dienst van diezelfde overheid, niet langer lid van de enoemde vereeniging kunnen zijn. Op dien grond heeft de regeering de N.S.B. eplaatst op de lijst van voor ambtenaren verboden vereenigingen. Minister Colijn heeft geantwoord op de vra gen van Mr. Duys waarom de N. S- B. ver boden is. pag. 1 Een uiteenzetting van minister Oud over de Omzetbelasting. pag. 1 Zal de K. M. A. worden opgeheven? pag. 4 De officieren der Zeven Provinciën zullen in Maart terecht staan. pag. 4 Inbraak aan het Zuider Buiten Spaarne; brandkast opengescheurd. pag. 1 De nieuwe aanwinst van het Frans Halsmu seum. pag. 2 Moeilijkheden in de Tuindersvereenigingen te Beverwijk. pag. 5 Het aftreden van Chautemps' kabinet wordt verwacht; minister Raynaldy zou bij de on regelmatigheden betrokken zijn. pag. 3 Tusschen Duitschland en Polen is een vredes- pact voor den duur van 10 jaar gesloten. pag. 3 Vier arbeiders zijn in België bij de ontplof fing van een oud projectiel gedood. pag. 3 De uitspraak in het proces Mackowski. pag. 3 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De raad der Ouden. pag. 1 Van onzen Parijsclien correspondent: De be schuldigingen van Henriot tegen De Mon- zie en Paul Bomour. pag. 3 Dr. TV. G. N. van der Sleen: Tiahtianako, de voor-historische Metropolis van Zuid- Amerika. pag. 7 Van onzen Parijschcn correspondent: Een wonderlijk interview met Douglas Fair banks Jr. pag. 7 Een jurist. Vrouwe Justitia. pag. 15 Financieclc Kroniek: Koersstijging op de New Yorksche beurs. pag. 11 K. de Jong: Radiomuziek der week. pag. 9 K. de Jong: De uitvoering van „Zang en Vriendschap" met Italiaansche solisten. pag. 9 J. B. Schuil: Voorstellingen tegen eenheids prijzen. pag. 9 Willy van der Tak: Van overal en nergens. pag. 8 Vr. S.: Langs de Straat: Van een diste'. pag. 7 Emmy J. B-: De vrouw in de twintigste eeuw. Werkloosheid en kostwinners. pag. 8 II. D. Vertelling: Voorzichtig bij het wedden. pag 8 Het Haarlemsche Stadsbeeld: De Schotcrweg pag 8 INBRAAK AAN HET ZUIDER BUITEN SPAARNE. Brandkast opengescheurd. ONGEVEER ƒ3000— ONTVREEMD. In den afgeloopen nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in het kantoor van de N.V. Maatschappij van Metselmaterialen voor heen Smit en Reijnders aan het Zuider Buiten Spaarne 96. Vrijdagavond om 11 uur heeft de boven de zaak wonende vertegenwoordiger zijn auto in de garage achter het kantoor geplaatst en heeft itne niets verdachts bemerkt. Heden morgen om 7 uur ontdekte een knecht, die de centrale verwarming verzorgt, dat er onge- wenschte bezoekers waren geweest. Onmiddel lijk waarschuwde hij den vertegenwoordiger, die in den nacht niets gehoord heeft. Een raam stond nog open. alle bureaux en lessenaars waren overhoop gehaald. Een ouder- wetsche brandkast in een ander vertrek was omgedraaid en aan de achterzijde openge scheurd. Echter bevonden zich daarin alleen boeken, doch voor de dieven geen voorwerpen van waarde, zoodat ze hun pogingen elders, in de directiekamer voort hebben gezet. De kluis was gesloten en de sleutels lagen op hun ge wone plaats, doch toen de directie een oi: der- zoek instelde, bleek er ongeveer f 300'Juit de kluis ontvreemd te zijn. Aan papier was daar bij f 2600. De dief (of dieven.' heeft 'hebben) zich toegang verschaft door over een hek te klimmen naast perceel Z. Buiten Spaarne 100, waarna ze eerst geprobeerd hebben een tui melraam boven de brandkast te forceeren. het- gens mislukte. Toen hebben ze de pennen uit een schuifraam in een ander kantoor door middel van boren en beitelen verwijderd, zoo dat ze door het opgeschoven raam binnen konden komen. Ze hebben na hun geslaagde poging het terrein verlaten door een poort die toegang geeft tot de Van Marumstraat. Het hierop beveiligde hangslot is verdwenen. Toen de inbraak ontdekt werd, stond het kan- toorraam nog open. Hedenmorgen waren de Officier van justitie mr. A. A. Andringa, de commissaris van politie de heer E. H. Tenckinck en hoofdinspecteur M. Woud ter plaatse aanwezig. Do firma is tegen inbraak verzekerd. Men vermoedt, dat de daders wel eenigszins op de hoogte geweest zijn met de situatie. De recherche heeft de «aak in handen,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1