RAPPiE. Rubriek voor Vragen. WOENSDAG 31 JANUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 LiTTEIPtlIM ilM KUN' SCHILDERKUNST Picasso en zijn vrienden. Fernande Olivier, de levensgezellin uit Picasso's moeilijke jaren, heeft daarnet een bundeltje souvenirs uitgegeven dat onder den titel .Picasso et ses amis" veel geeft, waarin de belangstellenden in de moderne kunst be hagen zullen scheppen. Anecdotische kunst historie in den aardigsten vorm, immers de schrijfster is „er bij geweest" en als er mis schien al hier en daar een echt vrouwelijk hatelijkheidje tusschendoor loopt, dan weegt dat niet op tegen het onmiskenbaar authen tieke, waarvan deze aanteekeningen doordron gen zijn. De voortreffelijke Paul Léautaud heeft er een voorwoord bij geschreven, dat voor dezen ironicus even hartelijk als juist is en waaraan niets valt toe te voegen, Fernande's geschreven souvenirs gaan van 1903 tot 1914, tot den oorlog. Als zij voor het eerst Picasso's atelier betreedt, zijn zij samen nauwelijks veertig jaar oud! Nu is voor beiden de tijd gekomen dat zij zich hun jeugd „her inneren", een jeugd die ondanks de onzeker heid van het gewoonste dagelijksch bestaan vol was van geluk en belangelooze vriendschap. De oorlog heeft ook in dit milieu zijn splij tende kracht getoond, doch reeds in de jaren, die hem onmiddellijk voorafgingen, had een andere kracht zich doen gelden: de veranderde sociale positie namelijk van hen, die tot de „bende" van Picasso behoorden. De meest beduidenden van hen waren van bohémiens met idealen doch zonder geld, ge worden tot grof-geld-verdienende schilders met herinneringen, en waarschijnlijk vaak met on gezegd terugverlangen naar minder onbekrom pen bestaan, doch guldener droomen. De vriendschapsbanden der jeugd hadden al conventioneeler vorm aangenomen of waren al losser en losser geworden of verbroken. Daar loopt tusschen de souvenirs van deze thans bijna vijftigjarige vrouw een kleine trieste draad, die niet opvalt maar er evenwel is, en die aan het weefsel harer herinneringen, dat vrij is van afgunst of rancune, nog groo- ter waarde verleent. Niet ieder kan, als Fer nande Olivier, voorbij geluk herdenken, noch, als zij, wanneer zij over hun vriend Max Jacob spreekt, erkennen dat het geluk bijna steeds uit kleine genoegelijkheden geschapen wordt. Het Parijsche kunstleven van vlak voor den oorlog werd, in schijn althans, beheerscht door het succes van cubisme van Picasso en Brac- que en het en vogue komen van schilders als Derain en Vlaminck. Rondom dit viertal be weegt zich een kring van mindere goden onder de artisten. verder van met hen verwante dich ters en journalisten, gevolgd door nieuwe han delaars en speculanten in hun kunstwerken, waarbij het opvalt dat de meerderheid dezer laatsten uit Russen, Duitschers, in ieder geval uit niet-Franschen bestaan. Het is de tijd dat Uhöe den douanier Rousseau ontdekt, Kahn- weiler de kunstkooper van de cubisten wordt, half-Russen of Polen als Apollinaire of Basler als critici en propagandisten optreden. Aan al deze heer en, en aan nog zooveel anderen heeft Fernande min of meer interessante herinne ringen bewaard, die op ongekunstelde wijze neergeschreven, en daarbij van een verbluf fend klaren kijk op verhoudingen blijk gege ven. Voor wie een beetje in het Parijsche kunst leven van dien tijd thuis is, mag niet alles nieuw zijn wat zij vertelt, haar wijze van op merken en weergeven is dat wel, en veel van de anecdotes zijn in ieder geval inédit. Zoo en kele bijvoorbeeld over den dichter Moréas, die met Paul Fort de Dinsdagavonden in de Close- ries des Lilas (een restaurant op den hoek van Montparnasse en Observatoire) presideerde. Moréas kon akelig sarcastisch wezen. Tegen een dame, die beweerde nimmer ouder dan veertig te willen worden, zei hij met een aller vriendelijkste deelneming: „maar mevrouw, dan is uw laatste uur spoedig geslagen! En tegen een jongen Russischen dichter, die hem verveelde en die over eigen werk spre kend, zijn mededeelingen begon met: „na mijn doodviel Moréas plots uit: „maar, amice, je bent toch al lang dood!" Moréas kon woest onvriendelijk zijn, wat niet wegnam dat bij z ij n dood de vrienden ontroerd om zijn graf stonden en Apollinaire weende. Zoo heb ik ook uit Fernande's boek voor het eerst een verklaring gekregen van den naam van het thans tot beroemde bezienswaardig heid geworden kleine restaurant der „Lapin agile" waar alle beroemdheden van thans in hun zwarte jaren voor een paar stuivers kon den middagmalen en pret maken. Dat was na melijk een buitencafétje dat oorspronkelijk „Cabaret des assassins" moordenaarskroeg je heette maar dat gekocht werd door den humoristischen teekenaar André Gill en van toen af aan Le Lapin a Gill genoemd werd, waaruit later weer „lapin agile" ontstond. En dan de pret die ze met den braven tol baas Rousseau gehad hebben, toen de „bende" dezen naieven kunstenaar een galamaaltijd in Picasso's atelier had aangeboden. Men had het atelier met lampions en guirlandes in een soort feestzaal herschapen, en op een schilderijkist een troonzetel van den braven ouden heer opgesteld. Deze was door de plechtigheid zoo ontroerd, dat hij zich van zijn zetel niet dorst te bewegen, hoewel uit een lampion boven zijn hoofd voortdurend kaarsvet op zijn kalen schedel droop en daar langzamerhand een heuveltje formeerde. Korten tijd na dit eenigs- zins-luidruchtig verloopen feestmaal wilde Rousseau, die voor de tweede maal weduwnaar was, zich wederom verloven. Maar dat ging tot zijn innige droefenis niet door, omdat de aan staande schoonvader zijn dochter te jong vond voor Rousseau en de dochter zelve niet tegen den wil van haar vader wilde trouwen. Rous seau was toen 66. zijn meisje 59. en de aan staande schoonvader 83 jaar oud. Vergelijk daar de kinderlijke gehoorzaamheid van tegenwoordig eens mee! Intusschen is het misschien niet oninteressant Fernande's oor deel over Rousseau's kunst te vernemen: „Men heeft verkeerdelijk Rousseau artistieke ideeën toegeschreven die hij nooit gehad heeft. Hij had heelemaal geen ideeën. Ik heb hem goed gekend. Hij schilderde eenvoudig-weg, en vol ernst „zooals hij het zag". Ik geloof niet dat hij onderscheid maakte tusschen zijn doeken en de photographieën die hij copieerde om ze te maken" Fernande's oordeel is ditmaal niet voor de poes. Weg Uhde, Niehaus etc. etc. Of is het de liefhebbende vrouw in haar geweest, die mal- gré tout het den grijzen tolbaas nimmer ver geven kon, toen zij hem op een keer tot Picas so had hooren zeggen: „Jij en ikwij zijn de grootste schilders van onzen tijd". Fernande heeft veel liefgehad en veel begre pen. Haar boek is er een levend bewijs van, dat ik in uw belangstelling aanbeveel. HET TOONEEL. VOORUITGANG. ROBERT, BERTRAM EN COMPAGNON De Haariemsche Arbeiders Tooneelvereeni- ging Vooruitgang speelde gisteren Robert. Bertram en Comp., van Heijermans in den Schouwburg aan den Jansweg. Dat beteeken- de dus een gezellige vroolijke avond voor de leden, gul gelach en hartelijk succes. Want deze goedmoedige klucht van schavuiten met haar grappige intrige en vele geestige vond sten dioet het nog altijd bij het publiek, al zouden wij nu en dan den schrijver wat meer bondigheid en zelfbeperking in zijn kluchtig heid hebben toegewenscht. De volle zaal be halve de leden van de vereeniging woonden ook 150 werkioozen de voorstelling bij had merkbaar schik in deze schavuiten-historie en toonde dit ook op ondubbelzinnige wijze, zoodat Vooruitgang geen spijt over haar keuze van gisteravond behoeft te hebben. Toch heeft deze vereeniging wel eens betere opvoeringen gegeven en na de zeer goede ver tooning van De Schoone Slaapster in Octo ber heeft Robert, Bertram en Comp. mijn ver wachtingen dan ook bepaald teleurgesteld. Niet het eerste bedrijf, dat heel wat beloofde en door de twee boeven grappig en nu en dan zelfs geestig werd gespeeld. Wanneer ook Strambach wat meer fantasie had getoond en niet enkel de borsche cipier was geweest, het geheel in vlugger tempo ware genomen, en ae souffleuse niet zoo hinderlijk had meegespro ken, zouden wij die eerste acte zelfs heel goed hebben kunnen noemen. Maar het tweede be drijf bracht een gevaarlijke inzinking. Het was duidelijk te zien, dat men zijn best had gedaan en in het eerste deel van deze acte o.a. in de ruzie tusschen den orkestchef en den ober was veel aardigs zeer goed bijvoorbeeld de temperamentvolle, kijvende Bella maar de speiers wasten het spel niet op dit niveau te houden, zoodat onze belangstelling hoe lan ger hoe meer daalde. Voor het grootste deel kwam dit wel door het moordend langzame tempo. Robert en Bertram, maar ook Baron Van Kraiingen en Rosenheim sleepten zoo, dat dit bedrijf een half uur te lang duurde. Maar dit was niet de eenige fout. Een klucht als deze schavuiten-grap eischt van de spelers allereerst fantasie en die ontbrak te veel. Ro bert was allerminst de oplichter met de vlugge invallen, die zich als de prins van Savoye met elegance in de kringen van de society be weegt en Bertram die zijn rol in I zoo goed had ingezet kon ons ook moeilijk aan zijn brutale schurkachtigheid doen gelcoven. Bert ram deed meer denken aan een sloomen dui kelaar dan aan een handigen, voor niets staanden gauwdief. En hij maakte het totaal onaannemelijk, dat nog iemand van 't gezel schap in dezen half garen, altijd maar eten-den sjappie een Jhr. de Broglie, adjudant van een prins zou zien. Het is waar, dat de schrijver door zijn overdrijving den speler hier niet veel steun geeft, maar wanneer de fout van den auteur nog wordt aangedikt door den acteur, dan blijft er van de grappigheid en eigen lijk van de heele klucht niet heel veel over. Ook Rosenheim was nu niet bepaald, wat hij wezen moest. Wij konden in dezen voor de rol veel te jongen man moeilijk een bankier zien, die mei millioenen zwendelt. En waren nu fouten noodig geweest, zoo als het schen ken van champagne uit een gewone wijn- flesch.? Van de figuratie had de regisseur, de heer Van Dokkum veel werk gemaakt. Zelfs de „band" ontbrak niet op het avondfeest van Baron van Kralingen en er was een levendig vertier in de balzaal, die er hulde aan den tooneelmeester voor de aardige schikking der décors recht feestelijk uitzag. Maar dit kon het geheel toch niet redden, dat te traag liep en leed aan een gebrek aan verbeelding. Gelukkig was het derde bedrijf weer veel beter al zouden wij ook hier het tempo nu en dan vlugger hebben gewen scht. -zoo werd er toch met veel meer opgewektheid en animo gespeeld. Vooral Rosenheim kwam, toen hij op zijn eigen kantoor was, goed op dreef. Hij durfde zich tenminste te laten gaan en al werd hij ook niet de bankier Rosenheim, hij gaf tenminste met zijn gespeelde komedie kleur en levendigheid od het tooneel. Ook de twee andere boeven. Robert en Bertram, kwa men er nu weer beter in en Bertram kwam zelfs heelemaal los in de sccne met den inkt koker. Dat was heel vermakelijk en sloeg dan ook goed in. Ook het spel op den achtergrond in het bijkantoor— was door de regie niet vergeten, zoodat de klucht van Heijex*mans hier veel beter tot haar recht kwam. Robert, Bertram en Rosenheim beheerschen heel het stuk, de andere rollen behalve die van Strambach zijn van weinig beteekenis. Ik wil hier van de vele spelers alleen den ober noemen, die zich onderscheidde door zijn na tuurlijk spel en door zijn zeer correcte uit spraak. ook van het Fransch. Een goed ge speelde rol. Ook de veldwachter en Hermsen mochten er zijn. En Magdalena van Kraiingen was een aardige verschijning, die zich het best thuis voelde in de society. Zoo was de opvoering evenals trouwens het stuk van Heijermans zeer verschillend van kwaliteit. Toch zullen de leden van Voor uitgang geen spijt hebben gehad over de keuze van deze klucht van schavuiten. Zij heeft hun een vrooliiken, opgewekten avond bezorgd en dat is in dezen tijd van zorgen en bekommer nis reeds heel veel waard. „„TTTTTT. J. B. SCHUIL. die vervelende kies.... Kiespijn overvalt U meesial op een tijdstip dat U géén gelegenheid heelt naar den landarts te gaan. Neem dan een "AKKERTJE" dat helpt U tenminste dadelijk van de pijn af. AKKER-CACHETS zijn bijzondere pijnstillers bij Kiespijn, Hoofdpijn, Zenuwpijn, Spierpijn. "AKKERTJES" kosten slechts 50 cent per 12 stuks. Overal verkrijgbaar. (Adv. Ingez. Med.) HET VERKEER VAN OOST NAAR WEST. DE ZAANENSTRAAT. Een van de breedste straten welke Haar lem van Oost naar West verbinden is zeker de nieuwe Zaanenstraat met in het verlengde de even breede Zaanenlaan. Deze mooie ver keersweg is bestemd om in de toekomst een deel van het verkeer van den Amsterdam- schen straatweg over te nemen en via den nieuw aan te leggen weg door den Waarder- polder en de te bouwen brug over het Noorder Spaarne. die hoofdverkeersader rechtstreeks te verbinden met Bloemendaal en Zandvoort. De bouw van de brug en de aanleg van den weg in den Waarderpolder zullen echter nog wel wat moeten wachten, maar de Zaanen straat nadert reeds haar voltooiing. Aan beide zijden is de straat volgebouwd tot bijna aan den Spaarndamschenweg, waar de laatste wo ningen thans verrijzen. Een heel mooie straat DE BRAND IN DE LANGE VEER STRAAT. In ons verslag van den brand in een gramo- foonwinkel in de Lange Veerstraat was te lezen, dat het eerste onderzoek uitgewezen had, dat kortsluiting waarschijnlijk de oorzaak is geweest. De directeur van het Gemeentelijk Electri- citeitsbedrijf deelt ons evenwel mede, dat thans gebleken is, dat kortsluiting niet de oorzaak is geweest. Na informatie bij den Commandant van de brandweer bleek hem, dat de brand veroor zaakt kan zijn door een petroleumkachel of door een gelïjkrichter, te dicht bij gemakke lijk brandbare voorwerpen opgesteld. Met een defect in den gelijkrichter of een kortsluiting heeft dit niets te maken. J. H. DE BOIS. 21 Jan. 1934. LOUIS MORRISON OVERLEDEN. De Tel. verneemt uit Antwerpen, dat aldaar op 44-jarigen leeftijd is overleden de ook in ons land bekende opera- en operettezanger Louis Morrison. TOONEELVOORSTELLING VOOR WERKLOOZEN. De Tooneelvereeniging V.Z.O.D. zal op Don derdag 1 Februari in St. Bavo een voorstelling voor werkioozen geven. Opgevoerd wordt „Mijn Schoonzoon de Advocaat". Muzikale medewerking verleent de Spaarne Band, onder leiding van Sam. Mica. De zaal is belangloos door het bestuur van den R.K. Volksbond ter beschikking van het Centraal Comité voor Werkioozen gesteld. FAILLISSEMENTEN. De Arrondissemenfcs-Rechtbank te Haarlem heeft de volgende faillissementen op 30 Ja nuari 1934 uitgesproken: P. W. van Amersfoort, sigarenwinkelier, thans te Velsen. Wijkerstraat 130132, cura tor Mr. A. W. Hellcma te Umuiden. S. Waagmeester Sz.. vroeger veehouder thans zonder beroep, te Assendelft, curator: Mr. F. A. Davidson te Haarlem. Chr. Steffens. caféhouder te Haarlem, Schalkburgergracht 90, curator; Mr. F. A. Da vidson te Haarlem. N.V. Haringhandel v.h K. Klok, gev. te IJmuiden, Sluiisplein 55. curator: Mr. M. van Toulon van der Koog te Haarlem. W. van Eyk, schoenmaker te Beverwijk, Pe perstraat 16, curator; Mr. J. A. B. Sanders te Beverwijk. H. M. Kooyman, loodgieter te Driehuis, cu rator; Mr. K. A. F. J. Püester te Haarlem. A. J. Tabbers, kapper te Haarlem. Heeren singel 35, curator: Mevr. J. H. G. Schutte— Struick. Op 30 Januari 1934 werd de surséance van betaling, verleend aan Jhr. H. J. Deutz van Lennep wonende te Heemstede, met 8 maan den verlengd van 22 Dec. '33 af. Opgeheven werden de faillissementen van: W. van Schaik, wonende te den Hp, curator: Mr. H. H. Riepma te Haarlem. H. Beentjes, te Heemskerk, curator: Mr. A. van Leyenhorst te Haarlem. KI. Kee. te Beverwijk, curator: Mr. Dr. A. van der Flier te IJmuiden Oost. E. A. M. van Looy, te Heemstede, curator: Mr. K. A. F. J. Pliester te Haarlem. P. Bakker Klzn, wonende te Warder, curator: Mr. H. H. Riepma te Edam. H. van Assendelft te Haarlem, curator: Mr. H. J. M. Tonio te Haarlem. Geëindigd zijn de faillissementen door het bindend worden van de uitdeelingslijst van: H. N. Fischer te Haarlem, curator: Mr. F. van der Goot te Haarlem. H. van Rijn Pzn. te Rijp Wetering, thans te Hoogmade, curator: Mr. J. Deenik te Haarlem. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. De tweede helft van het winterprogramma van het Instituut voor Arbeidsontwikkeling omvat voor de maanden Februari en Maart het volgende: Zondag 4 Februari spreekt de heer Daan van der Zee in het gebouw „De Nijverheid", Jansstraat, over ..De Nationalistische bewe ging in Indonesië". Maandag 26 Februari behandelt de heer L. N. Pala, uit Amsterdam „Het Socialisme en het Koloniale vraagstuk", in het gebouw „De Cen trale". Woensdag 14 Februari wordt er in de Con certzaal voor de kinderen een opvoering gege- van van „Bulletje en Boonestaak", door het gezelschap „De Jonge Spelers". Des avonds voor de volwassenen het blijspel „De wereld op z'n kop", door hetzelfde ge zelschap. Zondag 18 Maart spreekt in het gebouw „De Nijverheid" mevr. R. BarbierSeelemeyer over „De vrouw in het productie-proces". Donderdag 8 Maart behandelt in het gebouw „De Centrale" dr. Henri Polak uit Laren (N.H.) de jongste Encycliek van den Paus; Quadra- gesimo Anno. Zaterdag 24 Maart: „Sluitingsavond". Opera concert onder leiding van Ant. Krelage Jr., in de groote zaal van het Concertgebouw. JUBILEA BIJ A. v. d. LINDEN'S BROODFABRIEKEN. Dinsdagavond om 8.15 uur heeft in een feestelijke bijeenkomst de huldiging plaats gehad van de 9 in ons blad vermelde jubi larissen, die sedert 121/2 jaar werkzaam zijn bij A. v. d. Linden's Broodfabrieken, al hier. De jubilarissen werden hartelijk en waar- deerend toegesproken door hun patroon, die hun elk een enveloppe met inhoud aanbood. Namens de jubilarissen dankte de heer D. P Buur hartelijk voor de sympathieke woorden en de geschenken. De heer P. Hagebout feliciteerde de jubi larissen namens het heele personeel en sprak den wensch uit, dat zij nog vele jaren samen zullen werken met en bij deze patroons. Na mens het personeel bood spr. den jubilarissen een bloemenmand en een kistje sigaren aan. Hiermede was het officieele gedeelte af- geloopen en werd overgegaan tot een intiem feestje, dat zeer goed slaagde. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Janskamer", Jansstraat 38rood. Weer en weer komen wij u vragen Zendt ons toch iets van wat u heeft, Voor hen die koude en armoe lijden, 't Is zoo noodig dat u geeft. Postgiro 212793, Telefoon 13235 of 15445. „HET VADERLAND GETROUW". B. en W. van Haarlem hebben vergunning verleend aan de Vereeniging van Oud-strijders der Zee- en Landmacht uit Ned.-Indië „Het Vaderland Getrouw" tot het houden eener collecte in deze gemeente, op Maandag 5. Dins dag 6, Woensdag 7, Donderdag 8 en Vrijdag 9 Februari a.s. Deze collecte wordt ten zeerste aanbevolen. Aan oud-militairen, weduwen en weezen zal een uitkeering worden verstrekt om in hun onderhoud te voorzien. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stélt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven „DIENER ZWEIER HERREN". Geachte redactie, Na Zondag de voorstelling te hebben bij gewoond van bovenstaand tooneelstuk, moet mij het volgende van het hart. Hoe is het mogelijk, dat Hollandsche to neelgezelschappen, welke komen met prima bezetting en werkelijk goede stukken, zoo goed als voor lcege of half-leege zalen spelen, ter wijl buitenlandsche groepen, welke ons, gelijk in dit geval, een clownerie brengen, welke goed ingela-scht kon worden in revue of ope rette, volle zalen trekken? Men kan nu eenmaal geen twee heeren die nen, doch geef dan uw steun aan de Holland sche gezelschappen. Na wat ons hedenavond werd gepresenteerd, krijgt men dan wellicht meer te genieten. Dankend voor de plaatsruimte, G. V. Bloemendaal, 28 Januari 1934. HET BROKKENHUIS. BEEKSTEEG 12 (SCHOOLGEBOUW). Aangezien de voorraad kleeding etc. weder gering en het aantal verzoeken om hulp nog steeds schrikbarend groot is, doet het Be stuur van bovengenoemde instelling weder om een ernstig beroep op de ingezetenen van Haarlem en Omstreken ter verkrijging van de noodige goederen. Er is vrijwel aan alles gebrek. Beddegoed, schoeisel en kleeding voor mannen, vrouwen en kinderen. Voorts vragen wij ons te helpen aan eenige 2 persoons-ledi- kanten voor gezinnen die er af heel erg aan toe zijn en die zoo goed als niets meer be zitten. Men slaapt op den grond op eenig stroo, terwijl de dekking uit eenige versleten kleedingstukken bestaat. Meubilair is ook niet aanwezig, zoodat hier bittere armoede wordt geleden. Dat hier geholpen moet wor den behoeft geen nader betoog. Het is ter- wille van deze gezinnen en zij die vrijwel in dezelfde omstandigheden verkee- ren dat ons bestuur weer eens een noodkreet laat hooren, opdat een ieder die daartoe in staat is zich gedrongen zal gevoelen ons doel en streven te steunen. Alles en alles is wel kom mits het maar bruikbaar is voor het beoogde doel. Wie helpt ons aan een kachel en een kin derstoel voor een arm doch net gezin? De adressen voor het afhalen der goederen kunnen schriftelijk opgegeven worden aan het adres Beeksteeg 12 of tel. no. 15813. en te Bloemendaal bij mevr. LioniJungblut, Rij- perweg 1, tel. 22115. Het bestuur v. h. Brokkenhuis: A. VAN MARSELIS HARTSINCK, Presidente. P. J. MULDER, secr.-penningmeester. RAP A N.V. AMSTERDAM IS ER! (Adv. Ingez. Med.) teerd zijn. Het bestuur van het N. J. V. kan zich dus niet indenken, dat arbeiders en intel- lectueelen, gescheiden door politieke overtui ging, zich toch op een platform kunnen vereenigen vóór een bepaald doel. Het bestuur zal nog verbaasder zijn te vernemen, dat zelfs Katholieke en andere arbeiders hieraan medewerken, welke zelfs heelemaal niet com munistisch zijn gestemd en toch met volle sympathie onze beweging en organisatie methoden onderschrijven. Op verzoek van de redactie zien wij ons ge noodzaakt bij deze repliek ons. wat plaats ruimte betreft, te beperken. Daardoor moeten wij verdere onjuistheden onbeantwoord laten, maar wel willen wij verklaren, dat wij met het bestuur van het N. J. V. ten allen tijde bereid zijn om voor het front*van de Haariemsche jongeren de kwestie van de oorzaken de be strijding van den oorlog, welke zeker voor het nieuwe geslacht een levensvraagstuk zal wor den. te behandelen. Het voorbeeld yan de Sovjet-Unie, welke uit meer dan 10 'volken bestaat, bewijst, dat verschillende volken vreedzaam met elkaar kunnen leven, wanneer de elementen voor den oorlog zijn verdwenen. Met dank voor de plaatsing. HET BESTUUR VAN HET ANTT-OORLOGSCOMITé. Haarlem, 27 Januari 1934. Wij hebben een noodlijdend spoorwegbedrijf en een groeiend wegverkeer. Als wij niet oppassen, worden beide noodlijdend! rsoËsc vaIËSP! HET ANTI-OORLOGSCOMITé. Geachte Redactie. Het ingezonden stuk van het bestuur van het Nat. Jongeren Verbond noopt ons opnieuw de daarin opgenomen onjuistheden recht te zetten. Vooraf willen wij het bestuur dank zeggen voor de uitvoerige beantwoording, waaruit zeker blijkt de groote beteekenis, welke het aan onze beweging hecht. De eerste onjuistheid i-s, dat het Anti- Oorlogscongres te Amsterdam uitsluitend uit communisten zou bestaan. Onder de circa 2200 deelnemers waren 291 lid van soc.-dem. partijen, 1015 waren partijloos en 830 lid van de Comm. Internationale: voor de grootste meerderheid dus geen communisten. Deel nemers waren verder o.a. mevrouw Duchesne van de Liga voor Menschenrechten, de beken de pacifist Generaal Von Schoenaich, de Ita- liaansche boerenleider Millioli en de voorzit ter van het All Indian Congress Patel, enz., terwijl de delegatie van de Sovjet-Unie door de Nederlandsche regeering geweigerd werd! Een tweede onjuistheid is dat S. D. A. P.'ers en O. S. P.'ers er dus niet zouden thuisbehoo- ren, omdat zij revolutionnair zouden georiën- DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnê's van Haarlem's Dagblad, worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie. Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragenwaaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antivoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. De namen der vragers blijven redactie geheim. BELASTINGZAKEN. VRAAG: 1. Wordt de inlc.bel. 1933/34 berekend naar het inkomen over het jaar 1932? Is een loonsverlaging, ingegaan 1 October 1932, van invloed op het zuiver inkomen voor 1933/34? Mijn werkgever heeft het inkomen over 1932 opgegeven en naar dit bedrag ben ik aangesla gen; m.i. is dit te hoog. ANTWOORD: 1. Ja. 2. Ja. De belasting voor 19 33/34 moet worden berekend naar het inkomen over 1932. Uw werk gever heeft dus het juiste bedrag opgegeven, zoo als hem ook gevraagd was, VRAAG: Hoeveel ink.bel. moot een ongehuwd persoon, die bij zijn ouders inwoont, betalen van een inkomen van 1331.20. ANTWOORD: Rijksinkomstenbelasting 12.60 Gem. fondsbelasting 37.S0. RECHTSZAKEN. VRAAG: 1. Heeft een vrouw van 34 jaar, die wil gaan trouwen, nog toestemming van de ouders noodig? 2. Zij wil op huwelijksvoorwaarden trouwen. Tot wien moet zij zich daartoe wenden? ANTWOORD: 1. Neen. 2. Tot een notaris. VRAAG: 1. Welke maatregelen moet men nemen om op huwelijksvoorwaarden te kunnen trouwen? 2. Welke kosten zijn daaraan verbonden? ANTWOORD: 1. U wenden tot een notaris met verzoek een dergelijke acte op te maken. 2. pl.m. 32. PLANTEN. VRAAG: 1. Op welke wijs moet ik cyclamen water gever.? 2. In welke temperatuur houd ik ze het best? ANTWOORD: 1. Niet op den knol gieten. Voor goed opgepotte cyclamen is het heel goed moge lijk ze op het schoteltje onder de pot te gieten, als dit maar niet altijd vol water staat. 2. Vooral niet te warm, kan zelfs in een koud vertrek, mits vorstvrij en vooral zooveel mogelijk licht. RECEPTEN. VRAAG: Hoe kan men een witte crêpe de Chine blouse, die door den regen doorgeloopen is, weer goed krijgen? ANTWOORD: Wat bedoelt gij met doorgeloo pen? Ais het een geheel witte blouse is, kan dat toch niet. Meent gij misschien, dat er door den regen watervlekken ingekomen zyn? Dan is het 't beste haar in lauw water met ammoniakzeep te wasschen en. als zij schoon is. goed in schoon, lauw water uit te spoelen. Laat in de schaduw drogen. Als de blouse nog vochtig is, aan den achterkant strijken. VRAAG: De kraag van het jasje van een don kerblauw vischgraat costuum is door de hals vet geworden. Hoe maakt men die schoon? ANTWOORD: Stevig afwrijven met petroleum aether. Dit moet buiten in de schaduw geschie den en vooral geen vuur of licht in de nabijheid! VRAAG: Kan een crêpe de Chine blouse met dito kraag in benzine gewasschen worden, zon der dat zij krimpt? ANTWOORD: Ja. dat gaat heel goed. Zet de blouse dichtgedelct in een steenen kom met aschbenzine en laat 5 minuten staan. Sla dan .■en door de benzine en hang zonder wringen op een kleerhanger te drogen. Deze behandeling moet buiten in de schaduw geschieden en vooral geen vuur of licht in de nabijheid!

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10