R.A.I Onze buitenlandsche handel in 1933 OPENING MORGEN 18 FEBRUARI 1954 Rubriek voor vragen DONDERDAG 8 FEBRUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Bijna over de geheele linie achteruitgang. Slechts één lichtpuntje: de export naar de Ver. Staten. De officieele bijlage bij de Maandstatistiek Tan den in-, uit- en doorvoer over December 1933 geeft een belangwekkend overzicht van onzen buitenlandschen handel. Duitschland. De beteekenis van onzen handel met onze Oostelijke buren is in 1933, vergeleken bij 1932. sterk achteruitgegaan. Toch is deze achteruitgang minder dan in de voorafgaande jaren. De invoer uit Duitschland daalde van 1932 op 1933 van 9873 tot 8784 millioen K.G. De waarde van den invoer verminderde van 400 op 378 millioen gulden. De overeenkomsti ge uitvoercijfers bedroegen over deze beide jaren 2494 en 2376 millioen K.G. en 176 en 156 millioen gulden. De daling van den in voer betreft in het bijzonder een aantal laag waardige goederensoorten als kolen, baksteen, natuursteen, kalk, tras en cement. De aard van de producten, welke grootere invoercijfers vertoonden is zeer verschillend. Hiertoe behooren bijv. tarwe, rogge, haver, salpeter, kunstmest, ijzer, staal blik, koper, lood zink en chemicaliën. Van onze uitvoerproducten zijn er verschil lende die buitengewoon sterk den nadeeligen invloed van allerhande omstandigheden heb ben ondervonden. Onze export van eieren daalde van 63.8 op 43,8 millioen K.G., de aardappelenuitvoer verminderde van 47,8 tot 23.8 milllioen K.G. Overeenkomstige vermin deringen treft men aan bij zaden, zuid-vruch ten, sinaasappelen, citroenen, versche groen ten. gedistilleerd, plantaardige oliën, enz. De uitvoer van boter steeg zoowel naar het gewicht als naar de waarde, ook de export van ijzererts, ijzer en staal vermeerderde. Engeland. Onze uitvoer naar Engeland daalde van 1225 millioen K.G. in 1932 tot 1033 millioen K.G. in 1933, de waarde van 160 tot 126 mil- miilioen gulden. De invoer verminderde van 1777 tot 1674 millioen K.G„ de waarde van 113 tot 109 millioen gulden. De sterkste dalingen van den invoer traden op voor kolen, suiker, stroop en boter. Daarnaast vermeerderde de invoer van ijzer en staal, chemische produc ten, gommen en harsen, kalk en cement. Een eigenaardig beeld toonen de uitvoercijfers van versche groenten. De uitgevoerde hoe veelheid steeg van 123 tot 130 millioen K.G., de waarde daalde sterk van 112 tot 7.3 mil lioen gulden. De export van meel enz. steeg van 88 tot 95 millioen K.G.. in hoofdzaak ten gevolge van den verdubbelden uitvoer van zemelen. Ook de boter-uitvoercijfers too nen een gunstig beeld, ongetwijfeld ten gevol ge van de lage prijzen. De waarde van dien uitvoer steeg van 1,9 tot 4.1 millioen gulden, de hoeveelheid van 2,3 tot 8,2 millioen K.G. Onze uitvoer van kaas, eieren, gezouten vleesch, margarine en ijzer en staal daalde in beduidende mate. België. Onze uitvoer naar België en Luxemburg daalde zoowel naar het gewicht als naar de waarde, van 4658 tot 4585 millioen K.G. en van 118 tot 100 millioen gulden. Daartegen over staat dat de invoer in gewicht een wei nig steeg van 4339 tot 4385 K.G. De waarde van dezen invoder daalde evenwel van 135 tot 124 millioen gulden. Onze export daalde van visch, versch vleesch, versche groenten (alleen naar de waarde), aardappelen en kolen. Een belangrijke toename van den uit voer is vast te stellen voor ruwe beetwortel suiker en chemicaliën. De respectievelijke in- en uitvoercijfers voor suikerbieten zijn zeer eigenaardig. De in voer daalde zeer sterk, van 29,1 tot 15.4 mil lioen K.G. daartegenover staat een vermeer derde uitvoer van 89.8 tot 93,6 millioen K.G. Van de producten, welke een hoogeren in voer noteeren, noemen wij baksteen, timmer en ander hout, kalk, kolen, papier en papier waren, suiker, enz. Frankrijk. Onze uitvoer naar Frankrijk daalde van 86 tot 72 millioen gulden. Vooral de export van versche groenten (.10.4 tot 4.9 millioen K.G.) aardappelen (54.9 tot 24.3 millioen K.GU kolen, zemelen en papier daalde zeer sterk. Daartegenover staat een vermeerde ring bij den uitvoer van ijzer en staal, welke toenam van 24 tot 43.8 millioen K.G.. Van ver schillende brandstoffen nam de invoer toe. zooals van veevoeder, salpeter, kunstmest en tarwe. Vereenigde Staten Nd.-Amerika. De export naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika steeg zoowel naar het gewicht als naar de waarde. Eerstgenoemde vermeer derde van 333 tot 351 millioen K.G., laatstge noemde van 29 tot 33 millioen gulden. Deze toename komt in hoofdzaak op rekening van verschillende industrieele producten, zooals verfwaren, meelproducten, chemicaliën, touw werk en ijzer en staal. Opmerkelijk is de verminderde invoer van benzine van 148 tot 92 millioen K.G., van tarwe van 74 tot 44 mil lioen K.G. en van petroleum van 107 tot 60 millioen K.G. Daartegenover staat een ver meerderde import van veevoeder. MOLLERUS. SOCIALISME OF FASCISME? DE HEEREN K. TER LAAN EN VAN DE VALL AAN 'T WOORD. De Federatie Haarlem van de S.D.AP. hield Woensdagavond een openbare vergadering in de Gem. Concertzaal, onder leiding van den heer S. P. Doek. De heeren K. ter Laan. burgemeester van Zaandam en lid van de Tweede Kamer en W. van de Vall te Heilo, lid der Prov. Staten van Noord-Holland, spraken over: „Wat kan ons redden, socialisme of fascisme?" Nadat de AJ.C. en leden van den Arbeiders Sportbond de vaandels naar het podium had den gedragen en de Internationale gezamen lijk was gezongen, wenschte de voorzitter in zijn openingswoord den heer Ter Laan geluk met zijn jubileum en sloot zich gaarne aan bij de den heer Ter Laan gebrachte hulde. „De Stem des Volks" liet zich hierna hoo- ren, waarna het woord was aan den heer Van de Vall. Spr. gewaagde in het begin van zijn rede van de economische crisis. De fascisten verspreiden nu allerlei nega tieve leuzen, als: „Weg met de bonzen, de warenhuizen, de coöperaties, weg met de Marxisten! Geeft ons de macht en wij zullen een nieuwe gemeenschap opbouwen, waarin de Staat het één en al is!" Zij willen de cor poratieve gedachte ingang doen vinden. Voor den fascist ligt alles in den staat. De Staat is het geweten en de wil van het volk. Dat is de boodscfiap, die Mussolini aan de mensch- heid heeft gebracht. Het is in ons land den fascisten gelukt de zonder idealen rondscharrelende middenstan ders tot zich te trekken, zooals Hitier de oor logsjeugd tot zich heeft getrokken. De Duit- sche „namaak" is in ons land geïmporteerd. Het heeft spr. goed gedaan dat de Koningin in het Stadion het hoofd heeft afgewend, toen de fascistische groep haar voorbijtrok, daarge laten of deze beweging van de Landsvrouwe bewust of onbewust geschiedde. Er is voor de sociaal democraten geen reden om in ons land het koningschap te bestrijden, maar sterk keurt spr. het af, dat de fascisten „leuren" met het Koningshuis tegen het so cialisme. Het nationaal-socialisme heeft ook een goe den kant want het heeft de sociaal-democra ten, jong en oud, tot geestdrift en samenwer king. tot tintelend leven gebracht, zoodat de soc. dem. partij een loutering heeft doorge- De jongeren, die geen perspectief zien, de middenstand, die hoopt dat de strijd zal wor den aangebonden tegen de warenhuizen en de coöperaties, hebben zich gewend tot de nat. soc. beweging. Zij allen, ook de vrouwen, moe ten er op gewezen worden, dat zij op den ver keerden weg zijn. Dat zullen de sociaal-demo craten doen. Daarvoor zullen zij de volksziel moeten aanvoelen (zooals de nationaal-socia- listen zoo goed doen) en in duidelijke taal, niet in dikke boeken, tot het volk spreken. Het bankkapitaal moet onder controle ko men; er moet een einde worden gemaakt aan het aezwendel. En dan moet. de bodem aan allen komen. Dit zijn de twee idealen, waar voor de soc. democraten hebben te strijden. Spr. eindigde met te herinneren aan het teeken van de drie pijlen, dat tegenover het hakenkruis wordt gesteld en dat het symbool 1 is voor: volkswelvaart, vrede en vrijheid en bezwoer den aanwezigen de eenheid te bewa ren en te werken voor de idealen der partij. Hierna was weer het woord aan „De Stem des Volks". De heer Ter Laan was de tweede spreker, die zich ten doel had gesteld uiteen te zetten den toestand, waarin de soc. dem. arb. partij verkeert en hoe dat zoo komt. Het is. alsof die partij een belegerde vesting is. Bij de laatste verkiezingen waren alle par tijen het er overeens: „de S.D.AP. moest kapot". Waarom wordt de S.DA..P. zoo be sprongen? Eigenlijk om de A.J.C. en om „De Stem", want de S.D.A.P. is in 40 jaar geworden tot een groote, sterke partij; een stevige macht, omringd door alle symbolen van den nieuwen tijd en van het komende geslacht, d.w.z. alle instellingen en bij-organisaties van de S.D.A.P. Middenstanders, boeren, zien, dat zij reke< ning hebben te houden met het arbeidende volk. Niettegenstaande allen steun gaat het den boeren toch niet goed en zij voelen een zekere angst voor de SD.A.P., die sterk en vast aaneengesloten blijft. Voor de steeds opstij gende arbeidersbeweging voelde men angst en afgunst. Er moest een einde komen aan den bloei der S.D.A.P.. Uit deze gevoelens is het fascisme gegroeid. Spr. ging na, hoe het naar zijn meening zal gaan als de fascisten de baas worden. Dan zal de tijd van vóór 40 jaar terugkeeren, de tijd van gebrek aan alle organisaties, van lage loonen, „genoten" door een verkommerd ar beidersvolk; de tijd, die geen sociale wetten kende. Veel is in 40 jaar verbeterd, maar altijd moet er aan gedacht worden: pas op voor den dag, dat ze je het weer afnemen. De fascisten willen dat de arbeiders weer worden de slaven van vroeger, zoodat het kapitaal tevreden kan zijn. „Laten wij zorgen", aldus spr., „dat het niet zoo worden zal." Wij hebben wel eens wat veel gekibbeld in eigen rijen. Laat het daarmee uit zijn en laten wij er op uittrekken om de waarheid te brengen. O, volk van Neerland, let op uw zaak!" Toen de voorzitter vroeg, of iemand in debat wilde komen, wekte een der aanwezigen op, de fascistenvergadering van heden (Donder dag) avond onmogelijk te maken. De voorzitter zeide, dat deze uiting slechts als kennisgeving kon worden aangenomen. Iemand wilde nog iets zeggen, maar zweeg verder, toen de voorzitter mededeelde dat er slechts gelegenheid voor debat aan fascisten zou worden gegeven. Niemand meldde zich verder aan, waarna de voorzitter de vergadering met een opwekkend woord sloot. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: v. Vasten hoven, Su- matr astraat 26, Heemstede brilBureau van Politie Smedestraat. handbeschermer: vest en pullover: Trap, K. v. Manderstraat 44. hand schoen; Kat, Du ven voorde straat 10, idem: Waardenburg. Eikenstraat 28. hond. Hensen, Zwaluwenstraat 16, hoed; Folkertsma, Lijs terstraat 36. hand beschermer; Engelman. Wa genweg 218. kat; Kennel Fauna. Parklaan. 3 katten: Entes. Cheribonstraat 2. medaille; Oudenwit. Ged. Raamgracht 61. parapluie; Tiekstra, Spionkopstraat 16, portemonnaie; Stoffers, Noormannenstraat 7, rozenkrans; M. SU Namiddag 2 uur AUTOMOBIEL— TENTOONSTELLING AMSTSQDAM GE0PEMDvanI0V.M.-5N.M.EN VAN 8rm-ION.ri. SLUITING ZONDAG 18 FE BR 5 U.nm Toegangsprijs f 1.- incl. belasting (Adv. Ingez. Med.) Best. Byzantihiumstraat 20, rijwielbelasting- plaatje; J. Maarsen, Hoofmanstraat 72, wan delstok; Centr. Werkplaats (portier), broek. LEGER DES HEILS GENERAAL HIGGINS TE HAARLEM. Men schrijft ons: Generaal Higgins, de Internationale leider van het Leger des Heils zal tijdens zijn tournée door ons land op Vrijdag 23 Februari, Haar lem bezoeken. Op deze tournée zal Generaal Higgins in verschillende steden toespraken houden, even als de stichter. William Booth, dit zoovele malen in verschillende laaiden deed. De tegenwoordige generaal staat bekend als een „kind van het regiment". Op 18-jarigen leeftijd besloot hij bijna gelijktijdig met zijn vader, in wiens zaken hij werkzaam was, zich geheel te gaan wijden aan den arbeid van het Heilsleger. Dit was in 1886, juist op een tijd. dat onder de krachtige leiding van den Stichter, de arbeid van het Leger des Heils zich geweldig uitbreidde, doordat het zich ook in andere landen en werelddeelen vestigde en daar eveneens snel tot- grooten bloei geraakte. Generaal Higgins is in den loop der jaren al de verschillende rangen van het Leger des Heils doorgeloopen. Hij was spoedig een krach tige steun, en door zijn onkreukbare recht vaardigheid, ijver en organisatietalent genoot hij reeds spoedig het volle vertrouwen van de opperste Legerleiding. Hij heeft William Booth meermalen op diens wereldreizen vergezeld. Gedurende tien jaar was hij als algemeen secretaris werkzaam in het allerbelangrijkste Territorie van het Le ger des Heils buiten Engeland, namelijk: de Ver. Staten van Amerika. Verder arbeidde hij in China. Canada, en in verschillende Euro- peesche landen. Tijdens den wereldoorlog stond hij aan het hoofd van het Evangelisatiewerk In Engeland, Schotland en Wales, in welke landen toen onder ziin energieke leiding zeer veel tot stand werd gebracht. Duizenden kwamen naar zijn toespraken luisteren. In 1919 werd hii als Ohef van den Staf be noemd in de hoogste aanstelling van het Le ger des Heils onder den Generaal. In 1929 zag hij zich onder de moeilijkste omstandigheden, die het Heilsleger ooit beleefde, de geheele verantwoordelijkheid voor deze wereldorgani satie op de schouders gelesrd. Onder zijn lei ding werden tal van hervormingen insrevoerd, hetgeen de stabiliteit van deze organisatie ge durende de laatste jaren zeer ten goede is ge komen. Generaal Higgins wordt ln zijn werkzaam heden getrouw door ziin echtgenoote terzijde gestaan. Reeds op 17-iarigen leeftijd arbeidde thans mevrouw Hiegins in het Lee^r des Heils. Vooral heeft zij zich verdienstelijk ge maakt ten opzichte van den arbeid onder huis moeders welke georganiseerd ls in den z.g. Gezinsbond. Zij vergezelde den Generaal op al zijn in spannende Inspectietochten door Afrika, Ame rika. Canada. Britsch-Indië en Europa. Ook zal zii thans met den Generaal een bezoek aan ons land brengen. De belangstelling voor het komende bezoek is zoo eroot. dat de leiding van het Leger des Heils druk doende is. om ook in Haarlem bij zondere voorzieningen te treffen. Voor den Politierechter. WEGENBELASTING Zoo eens in de maand verzamelt de Rijks advocaat een honderdtal gevallen, waarbij het rijdend publiek betrokken is en waaruit blijkt, dat dit publiek nog al eens in conflict komt met de wetten, die ten bate van den Fiscus zijn' uitgevaardigd. En tevens blijkt dan. dat het bezit' van een auto lang niet altijd een teeken van welstand is- Er verscheen althans een aantal verdachten die niet alleen niet bij machte waren geweest om de wegenbelasting te betalen, maar die de opgelegde boeten graag in termijnen wilden voldoen. Geen werk te hebben en dan in de gele genheid te komen om met een op stal staand autotje een vrachtje te doen, is wel verlei delijk en als dan de wegenbelasting niet' vol daan is, waagt men het er op. „Och. mijnheer de politierechter, zei een dier overtreders. U kan U dat zoo niet inden ken," waarop de politierechter zei, dat hij dit wel kon, maar dat er nu eenmaal een wet is. die gehandhaafd moet worden. Er werd nu en dan clementie gebruikt, als de financieele nood aanmerkelijk was. maar zonder boete, neen, dat gaat nu eenmaal niet. Ei- zijn echter lieden, die het wel wat al te bont maken en doen of er geen wet op de wegenbelasting bestaat. Zoo stond een gewezen chauffeur van een expeditie-onderneming terecht, die ver klaarde, dat zijn patroons de belasting ge woonweg negeerden en hun personeel, op straffe van ontslag gelastten met de ..agens waarvoor geen wegenbelasting was betaald, te rijden, daardoor dat personeel ook aan boete blootstellend. Die verklaring was in overeenstemming met de inlichtingen, die de Rijksadvocaat had gekregen en daarom werd de chauffeur genadig behandeld, maar er bleken niet min der dan negen zaken tegen de patroons te zijn en tegen hen werd deswegen negenmaal vijftig gulden gevorderd, hetgeen de rechter ook toewees, want een wet en dan nog wel een belastingwet volkomen negeeren. dat gaat niet aan. Stel voor, dat je van je belasting kon afkomen, door maar net te doen of er geen Fiscus bestond, het lijdt geen twijfel, dat de begrootingen dan heelemaal niet meer sluitend te maken waren. Na de wegenbelasting kwamen de rijwiel plaatjes. Ook hier was 't weer demonstratie van armoe, maar de wet kent nu eenmaal een minimum van f 5 en wat je ook naar voren brengt omtrent een zieke vrouw of werkloos heid, het minimum is nu eenmaal f 5 en dat moet betaald worden, tenzij een gratiever zoek opluchting brengt. Als de Rijksadvocaat dat in een geval zelf aangeeft, is er allicht wat kans. We willen nog even opmerken, dat het niet hetzelfde is, of het rijwielplaatje in je vest zak of op je fiets zit. want in je vestzak kost het je toch vijf gulden boete, wat een ver dachte zeer onbillijk vond, maar de wet zegt nu eenmaal, dat het op of bij het stuur moet zitten en de wet is de wet; daar kan de rech ter niets aan veranderen. R.-K. VOETBAL. MISSIEWEDSTRIJD BREDA—HAARLEM. Men schrijft ons: De groote Missiewedstrijd Breda—Haarlem, ten bate van de Nederlandsche Missie-Comités zal te Dongen worden gespeeld op 4 Maart a.s. Dank zij de aanbeveling van het Doorluchtig Episcopaat, verheugt zich de R.-K. Sportbewe- ging in steeds grootere belangstelling. Van dezen Missiewedstrijd hoopt het bestuur der Voetbalvereeniging „Dongen", aan wie de organisatie van dezen wedstrijd is opgedra gen, propaganda voor de Katholieke Sport- beweging te maken Het voorloopig programma meldt o.m. offi cieele ontvangst ten stadhuize, demonstratie der R.-K. Jeugdverenigingen enz. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad, worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantiuoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie. Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragenwaaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antivoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thtiis bezorgd. De namen der vragers blijven redactie geheim. PLANTEN. VRAAG: Wanneer ls het tijd om rozen te snoeien? ANTWOORD: Half Maart, als de vorst voor bij is. VRAAG: 1. Hoe moet ik een Cyclame water geven? 2. Hoe moet ik haar behandelen, als zij uit gebloeid is? ANTWOORD1. Niet op den knol. In den schotel is heel goed mogelijk, omdat bij goed geplante cyclamen het onderste gedeelte van de pot toch met potscherven gevuld is en de grond niet verzuurt, wat bij andere planten wel het geval ls. 2. De hoeveelheid water langzamerhand ver minderen, tot alle bladeren verwelkt zijn. Be- ir haar dan op een droge, vorstvrije plaats tot half Mei. Gij kunt haar dan op een warm plaats je in den tuin, met pot en al, Ingraven en flink mesten. Half September weer binnenhalen. VRAAG: Mijn appel en peer maken alle jaren lange scheuten. Zij worden elk voorjaar gesnoeid; bloeien wel, maar maken weinig of geen vrucht. Wat is daaraan te doen? ANTWOORD: ïndie nde groei te sterk is, kunt ;ij dit temperen, door onder aan den stam een ring van de schors weer te nemen van niet meer dan 1 c.M. breedte. Op 2 plaatsen een stukje laten zLtten. zoodat de oommunicatie tusschen onder en boven niet geheel verbroken is. Ook kunt gij den groei temperen en de vrucht baarheid vetgrooten, door de boomen te ver planten. Wjj gaan van de veronderstelling uit, dat de voeding in orde is. RECEPTEN. VRAAG: Hoe kan men crème tule gordijnen wasschen, zoo. dat zij toch crème blijven? ANTWOORD: Wasschen in even lauw ammo- niakzeepsop en goed met schnun water naspoe len Gij kunt ze mooi crème krijgen met saf fraan, afgetrokken als thee. Eerst met een lapje probeeren, of het niet te licht of to donker naar Uw zin is. CONCERT NED. BACHVEREEXIGING. Men verzoekt ons er de aandacht op te willen vestigen, dat het concert op Vrijdag a.s. in de Gem. Concertzaal, te geven door de Nederl. Bachver. begint om kwart voor 8 uur precies. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet ver antivoor delijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, ivordt de kopij den inzender niet teruggegeven. DE JEUGD EN DE POLITIEK. Aan den heer Smit Kleine, kringleider der N. S. B. Haarlem. U acht het voeren van polemiek (ik stelde slechts vragen!) volmaakt nutteloos, maar in dit geval heeft ze dan toch geleid tot het wegnemen van een misstand. Zoo geheel zon der nut is ze dus niet geweest en mogelijk vondt u hierin aanleiding er u ook verder niet geheel aan te onttrekken, al dan niet met toestemming van Utrecht. Dat u thans contröle zult laten houden op den leeftijd dergenen, die tot uwe vergade ringen zullen worden toegelaten, verheugt mij voor de jeugd; het criterium ligt echter niet in den kinder-bedtijd maar in de ge pastheid, minderjarigen te betrekken in de politiek. Dat de N. S. B. toeliet, dat in haar actie een fout sloop en bleef voortbestaan, die geen weldenkend mensch ook ln eigen kring mag begaan, geeft geen hoogen dunk van haar paedagogisch begrip, maar het past blijkbaar in het critiek- en gedachteloos „we doen maar!" dat de N.S.B. kenmerkt. Bo vendien kan ik weinte waardeering hebben voor de bij de N.S.B. blijkbaar gangbare, op vatting, dat ook in een zaak van elementair opvoedkundig fatsoen alleen het wachtwoord eener centrale leiding gelding heeft. Ook wanneer uit Utrecht het verbod komt. een leeftijdsgrens te stellen, blijft de ook door u erkende fout dus bestaan. Als de heer Mussert het noodig oordeelt en zich competent acht, smalend te spreken over een minister, dan is dat mijnentwege zijn. zaak: maar indien hij dat doet ten sanhoore van een aantal'kinderen van wie hij boven dien nog applaus verwacht of althans met voldoening in ontvangst zou nemen indien het kwam. dan is dat een „Unsitte" waarte gen protest behoort op te gaan van èlken volwassene, N.S.B.-er of niet. Aangezien u blijkbaar meent, dat er eigen lijk maar weinig is dat u. resp. de N.S.B. scheidt van mij. dien ik mij nader te verkla ren. Zoolang de N. S. B. zich voegt naar een volkomen on-Nederlandsche houding als het dociele „de leider heeft gelijk" waartegen over ik mij houd aan het goed Nederlandsche ,.dat zit nog", ontzeg ik als goed vaderlander haar 't recht zich nationaal te noemen.En wat de aanduiding „socialistisch" betreft die zij zich toe-eigent, haar simplistische uitspra ken omtrent sociale rechtvaardigheid aan vaard ik niet, en de wijze waarop zij meent, die rechtvaardigheid te moeten nastreven, acht ik volkomen verwerpelijk. De verschillen zijn dus oneindig grooter dan u schijnt ie me enen. Van uw vriendelijk aanbod tot toezending van vertrouwelijke inlichtingen kan ik dan ook geen gebruik maken. Hoogachtend, J. VERHAGEN. Lorentzplein 12. Haarlem, 4 Febr. 1934. Wij brachten dit stuk onder de aandacht van Ir. F. A. Smit Kleine, Kringleiderder N. S. B. alhier, die ons zeide dat hij op het stuk niet wenschte te antwoorden, omdat de heer Verhagen, blijkens zijn stuk, toch geen inlichtingen van de N. S. B. wenschte te aan vaarden. NIEUWS UIT INDIE. OLIE-ONTGINNING OP N. GUINEA, Aneta meldt uit Batavia: Bij den Volk^nad is een wetson'. zerp inge diend betreffende het sluiten van 5-A con tracten (dit zijn zijn contracten volgens art. 5 A der Indische^ mijnwet, waarin wordt be paald. dat het Gouvernement bepaalde stre ken voor zichzelf kan resr""- -•■m. Dan kan het gouvernement zelf exploiteeren, of con tracten aangaan met particulieren. Red.), met een N.V. welke zal worden ongericht door de Bataafsche Petroleum Mij., de Ned. Kon. Petroleum Mij. en de Ned. Paoif:e P°troleum- Mij., voor de opsporing en ontginning van aardolieproducten op Nïeuw-Guinea. Dit ontwerp zal Donderdag in de afdeelin- gen worden onderzocht. De memorie van toe lichting onderteekend door den minister van. Koloniën, merkt op. dat het plan tot opspo ring en ontginning van aardolieproducten door genoemde maatschappijen zoowel door de regeering in Nederland als door den vori- gen gouverneur-generaal aanstonds in begin sel gunstig is ontvangen. Ook van andere zijde werd belangstelling voor de oliewinning op Nieuw-Guinea getoond. De N.V. Ned Paci fic Petroleum Mij. verzocht in den loop van 1930 5 A contracten te mogen aangaan voor een vijftal terreinen bij den Vogelkop ter oppervlakte van 283.0000 H.A. Deze terreinen vielen grootendeels samen met die. waarvoor de beide andere maatschappijen reeds op sporingsvergunningen hadden 'verkregen. In den loop van 1932 is door de drie ge noemde maatschappijen aan de regeering medegedeeld, dat zij het bedoelde plan be schouwd wenschen te zien als door haar ge zamenlijk ingediend, zoodat de afzonderlijke aanvragen der Nederlandsche petroleum- maatschappijen thans buiten beschouwing blijven. In hoofdzaak komt het plan hierop neer: de overeenkomst zal worden aangegaan voor terreinen ter uitgestrektheid van hoogstens 1.000.000 H A., door die vennootschap te kie zen uit een harerzijds geologisch te exploi teeren gebied van 10.000.000 H.A. De exploi tatie-termijn zal worden bepaald op tien jaren. Bij de beoordeeling van het plan dieiït voor oogen te worden gehouden, dat hetgeen tot dusver omtrent de geologie van Nieuw- Guinea bekend is geworden, nog geen aan wijzing oplevert, dat de vestiging aldaar van een mijnindustrie op loonende basis moeeliik is, en dat de aan de opsporing der rentabili- teitsmogelijkheden verbonden kosten de draagkracht der landsbergooting nu en voor de naaste toekomst ver te boven gaan. Daarom verdient de voorgestelde bedrijfs vorm de voorkeur. Hij biedt het land 'het geldelijke voordeel van vastrecht, cijns en een .aandeel in de netto-winst, benevens het in direct voordeel verbonden aan de openleg ging van ontoegankelijke streken, met de daaraan verbonden werkverschaffing.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10