Doumergue kabinetsformateur in Frankrijk. DE ONLUSTEN TE PARIJS. 3 DONDERDAG 8 FEBRUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD BUITENLAND. Een regeering van oud premiers. Croofe kans op kamer ontbinding. Opnieuw rumoer in de Fransche hoofdstad. Frankrijk. Doumergue. Minister-president Daladier heeft., zooals Wij gisteren nog in een deel van onze oplaag konden melden, het ontslag van zijn Kabinet ingediend, met de motiveering. dat hij verder bloedvergieten wil vermijden. Bij het bekend worden van dit bericht, te ruim 2 uur, bevond Daladier zich op het Ely- sée bij den president der republiek Lebrun om de ontslag-aanvrage van zijn kabinet te overhandigen. Men verwachtte in parlementaire kringen reeds dadelijk dat Daladier zou aftreden om de vorming van een nood-regeering (du sa- lut public) mogelijk te maken. Staatspresident Lebrun heeft zich direct na het aftreden der regeering-Daladier tele fonisch in verbinding gesteld met den vroe- geren president der Republiek, Doumergue, en hem aangeboden een nieuwe regeering te vormen. Doumergue die deze opdracht reeds van de hand heeft gewez envoor Daladier met kabinetsformatie werd belast, vroeg dit maal bedenktijd. Lebrun ontving even later senator Barthou Men achtte het niet buitengesloten dat deze belast zou worden met de regeeringsvorming indien Doumergue zou hebben geweigerd. Spoedig werd evenwel bekend, dat Doumer gue de opdracht had aanvaard. De reis naar Egypte, die hij binnenkort zou maken, werd afgelast en onmiddellijk werden voorbereidingen getroffen voor een snel vertrek uit Tournefeuille, waar Doumer gue sinds zijn vertrek uit het Elysée terugge trokken leefde. Vandaag reeds wordt hij te Parijs verwacht. Men is van meening, dat Doumergue, die zoowel bij de Kamer als bij den senaat uiterst goed staat aangeschreven, morgen geen groote moeilijkheden zal ondervinden bij het vormen eener regeering. Een door den president der republiek uitgegeven commu niqué bevestigde dan ook de aanvaarding der kabinetsformatie door Doumergue, „die in een gevoel van absolute toewijding aan het openbaar welzijn gevolg had gegeven aan het beroep van Lebrun". Volgens de Tel. verluidde gisteravond, dat Doumergue voornemens zou zijn, een kabinet te vormen van slechts acht ministers. Hij zou ten slotte toch het premierschap op zich ne men en een generaal benoemen tot minister van Oorlog. Het kabinet, zou verder bestaan uit oud-premiers, echter met uitsluiting van Chautemps, Daladier en Tardieu, aan gezien van deze oud-premiers wordt aange nomen, dat zij het .kabinet niet het karakter van nationale verzoening zouden geven. Wel zouden voor een ministersfunctie in aanmerking komen: Herriot, Steeg, Caillaux. Sarraut, Barthou en Laval. Doumergue zou aanvankelijk vaorloopig een mandaat van drie maanden krijgen en trachten eerst met de Kamer te regeeren. echter het ontbindingsdecreet in zijn zak hebben. Interview met Doumergue. De „Intransigeant" heeft een telefonisch onderhoud gehad met den kabinetsforma teur, Doumergue. die verklaarde, dat hij vast er van overtuigd is, dat alles nog heel goed geregeld kan worden. Doumergue is van meening, dat wanneer de kamer zelf de leiders der groote partijen en oudvoorzitters van den raad uitnoodigt zich aaneen te sluiten, en hun twisten te on derbreken en wanneer de kamer zelf zich verplicht hen te steunen, de orde spoedig te rug zal keeren, maar aldus Doumergue, „Het is aan de kamer dit initiatief te nemen Het kabinet zou dan bijv. tot het einde van het jaar, een wapenstilstand ten nutte kunnen maken en zou dan worden samengesteld uit de leiders der groote partijen en den expre- sident' van den raad, hetgeen in één woord een werkelijk kabinet van nationale vereeni- ging zou beteekenen. Dit kabinet zou zich uitsluitend dienen bezig te houden met de begrooting. herstel van den toestand en een onderzoek met de noodige aandacht van den ernst van den buitenlandschen politieken toestand." Doumergue zou van den steun der radicaal socialisten zeker zijn. De carrière van den nieuwen kabinetsformateur. Gaston Doumergue is op 1 Augustus 1863 geboren. Na in de rechten te hebben gestu deerd, vestigde hij zich als advocaat te Ni- mes. Vervolgens was hij rechter in Cochin China en Algerije. In 1893 werd hij voor den eei-sten keer tot afgevaardigde gekozen. In 19051906 was hij minister van Koloniën, van 19061907 minister van handel, van 19091910 minister van Onderwijs. In 1910 werd Doumergue tot senator gekozen. In 1913 was hij eerst premier, vervolgens 3 ja ren lang minister van Koloniën 1 In 1917 werd hij met een bijzondere missie naar Rusland gezonden. Toen in 1924 bij de verkiezingen het nationale blok tegen het kartel van links in de minderheid bleef en Poincaré aftrad als premier en Millerand als president der Republiek, werd Doumergue op 13 Juni 1924 president der republiek en wel als de neutrale candidaat. Na zijn ambts periode van 7 jaren trok hij zich in het par ticuliere leven terug. Er zijn weer dooden gevallen. Bij ae relletjes van gisteravond zijn reeds weer twee dooden gevallen, terwijl talrijke andere personen gewond zijn. Tot dusverre zijn hedenavond 6 agenten gewond. Het juis te aantal der gewonde betoogers kan nog niet worden vastgesteld. In den loop van dezen avond werden talrijke arrestaties verricht, naar schatting van den prefect van politie tusschen de 2 en 3000. Slechts bij vier arres tanten werd het noodig geoordeeld hen in ar rest te houden. De meeste arrestaties werden verricht op de groote boulevards. Lijken in de Seine geworpen. Het ministerie van Binnenlandsche Zaken publiceert de volgende mededeeling over de verliezen, welke Dinsdag bij de betoogingen zijn geleden: 6 dooden aan de zijde der demonstranten, 6 dooden bij de garde republicaine. De lijken der laatsten werden door de demonstranten in de Seine geworpen. 170 gewonden aan de zijde der demonstranten, 180 bij de politie, 130 bij de garde républicaine en 100 bij de garde mobile. V. D. geeft de volgende beschrijving van de demonstraties van gisteren. In de straten van Parijs was het Woens dagmiddag weer onrustig. Op verschillende plaatsen in de binnenstad, in het bijzonder op de Place de l'Opéra, de Place de la Con corde en bij de beurs is het reeds vroeg in den middag tot de eerste botsingen gekomen met de politie en de republikeinsche garde, waarbij aan beide zijden gewonden vielen. Tal van personen zijn gearresteerd. Vooral op de Place de la Concorde bevonden zich reeds honderden personen die een steeds drei gender houding aannemen tegenover de gar de te paard. Er werd zelfs een poging onder nomen het paleis van den president te be stormen. Bij de beurs zag men de Prancisten in uni form de nieuwste editie van hun partijorgaan colporteeren. De demonstranten zijn thans nog slechts leden der reohtsgeorienteerde or ganisaties. De secretaris-generaal der alge- meene arbeidersorganisatie. Jouhaux heeft zich naar den minister-president begeven en hem verklaard dat de leden der vereeniging die Dinsdag niet aan demonstraties hebben deelgenomen, gisteren zouden demonstreeren. Jouhaux zou voorts hebben gedreigd met een algemeene staking als protest tegen de ma nifestaties van rechts. In het ministerie van Justitie was het den geheelen dag zeer bedrijvig. Charles Maurras in arrest. Tegen half drie is gearresteerd de hoofd redacteur van de Action Francaise, Charles Maurras, die thuis was. Tegen Maurras is een aanklacht ingediend wegens aansporing tot verzet en het in gevaar brengen van de veiligheid van den staat. Een deputatie van oud-strijders is in het ministerie van Binnenlandsche Zaken ont vangen. Zij heeft een schriftelijk protest overhandigd. De deputatie van oud-strijders en oorlogsslachtoffers heeft zich naar het Elysée begeven, waar den president der Re publiek een resolutie overhandigd werd, waar in o.a. staat: Manifest van oorlogs invaliden. Gisteren zijn oud-strijders vreedzaam en zonder wapens de straat opgegaan, doch met het oog op deze uitdaging zullen zij morgen bewapend met granaten en oude oorlogs souvenirs op straat komen. Dan zal men hen niet kunnen tegenhouden. Wij verzoeken u. mijnheer de president, de herhaling van der gelijke smartelijke incidenten te vermijden, van den senaat de ontbinding der Kamer te eiscshen en een zuivere regeering te vormen met fatsoenlijke mannen, ten einde het aan zien van de Kamer en van Frankrijk te red den. Staking bij de openbare diensten. Nader werd gemeld: Het bestuur van de (oude) socialistische partij heeft besloten de algemeene arbeiders organisatie C. G. T. op te roepen het tijdstip van de voor Maandag 12 Februari, vastgestelde algemeene staking eerder te doen plaats vinden. De socialistische partij heeft de C. G. T. medegedeeld, dat zij bereid is, met haar te zamen deel te nemen aan de demonstratie, die op den dag van de staking op de Place de la Bastille zou aanvangen. Het besluit van de C. G. T. tot het houden van een algemeene staking op Maandag 12 Februari a.s. is genomen als protest „tegen de dreigementen van het fascisme en voor dt? verdediging van de openbare vrijheden". De verschillende afzonderlijke bonden zouden dan Zondag 11 Februari in hun gewone ver gaderlokalen bijeen moeten komen om de uit voering van het stakingsbesluit voor te be reiden Des avonds opnieuw botsingen. Op de groote boulevards heeft de bereden politie gisteravond weer gechargeerd, daar een groot aantal betoogers een barricade had den opgebouwd, die zij in brand staken al vorens de wijk te nemen voor de politie. Ook verschillende krantenkiosken werden In brand gestoken. Eenige schoten werden ge lost. De boulevards werden tenslotte ont ruimd: tal van winkelruiten zijn vernield. Na deze charge was de politie nog herhaaldelijk gedwongen handelend op te treden tegen de samenscholingen en de opdringende menigte, die samengesteld is. zoowel uit llnksche en rechtsche betoogers als uit eenvoudige nieuws gierigen, waartusschen geen onderscheid meer mogelijk is en die voortdurend weer op de Place de la Concorde bij de Madeleine en de Opéra samenkomen. Een optocht van een 300-tal communisten, die langs de Champs- Elysées trokken is uiteengejaagd. Communisten slaan alles kapot. Ook op den Boulevard des Capucines. d.w.z. tusschen de Place de l'Opéra en de Madeleine, hebben zich weer heftige incidenten afge speeld. Het aantal demonstranten was hier weliswaar niet zoo groot, maar zij traden bij zonder fel op. Het betreft hier een 800-tal communisten, die alle groote winkelruiten tot aan de Gare St.-Lazare kapotgeslagen heb ben, al het brandbare materiaal, dat zij te genkwamen, zooals banken, planken etc., bij - eensleepten en losrukten en in brand sta ken. Bovendien sloegen zij op ongeveer 6 plaatsen de waterleiding stuk. zoodat ae straat onder water liep. Ook eenige gasbuizen werden stuk geslagen en het ontsnappende gas werd aangestoken. Hieraan ontstaken de betoogers vervolgens de stukken hout, waarmede zij vervolgens hun inmiddels op gerichte brandstapels aanstaken. In ver band met deze gebeurtenissen zag de politie zich genoodzaakt met kracht in te grijpen, met het gevolg, dat een groot aantal gewon den moest worden weggedragen. Een loopgraaf in de Tuilerieën PARIJS. 8 Februari. Omstreeks midder nacht en in de eerste uren van den nieuwen dag boden de Parijsche straten een beeld, dat nog slechts weinig verschilde van dat van den avond. Overal patrouilleerde de politie en hield scherp toezicht op de groepen com munisten en de lichtschuwe elementen, die van de gelegenheid gebruik willen maken om hun slag te slaan. In de Tuilerieën werd een groep van 10 communisten verrast bij het graven van een loopgraaf. Zij ontvingen de politie met revolverschoten en werden eerst na heftigen tegenstand gearresteerd. Gelijk reeds gemeld zijn twee der bij de botsingen van hedenavond gewonde personen in het ziekenhuis overleden, zoodat het officieels aantal dooden thans 12 bedraagt. Aanval op de republikeinsche garde. Bij de vergeefsche poging der menigte door te dringen tot de afgezette Place de la Concorde, hadden studenten met een blauw- wit-roode vlag de leiding. Hier en daar wer den leden der republikeinsche garde van hun paarden getrokken en beroofd van helm en karabijn. De paarden werden ontzadeld en het tuig werd in brand gestoken. De cafés in de Rue Royale, die uitkomt op de Place de la. Concorde zijn gesloten. Toen de terug gedrongen menigte langs de groote boule vards trok sloten de meeste winkels hun deuren en lieten de ijzeren luiken neer. De politie trad niet op tegen de betoogers, die optrokken onder het zingen van de Marseil laise, doch verder geen ongeregeldheden ver oorzaakten. Politie ononderbroken in alarmtoestand. Alle commissariaten van politie van Parijs en omgeving hebben bevel ontvangen gereed te blijven voor alarm en hun bureaux tot nader order ononderbroken open te houden. Ook de gerechtelijke politie heeft bevel ge kregen ononderbroken In gereedheid te blij ven. Botsingen in de provincie. Het is Woensdag ook tot botsingen gekomen in verschillende provinciesteden. o.a. in Rijs- sel waar de mobiele garde handelend moest optreden en 30 arrestaties verrichte; in Gre noble, waar een stoet linksgeoriënteerde be toogers uiteengejaagd werd en in Lyon waar rechtsche en linksche groenen de politie bekogelden met diverse nroiect-ielen. Hier moest de politie gebruik maken van de blanke sabel om de straten te ontruimen. 30 oersonen werden gearresteerd en 24 demon stranten werden gewond in de ziekenhuizen gebracht Vlag halfstok op officieele gebouwen. Voor nog de instructie bekend was gewor den. waardoor gelast werd van alle officieele gebouwen de vlag halfstok te doen waaien, zijn twee advocaten onder geweldigen bijval langs den gevel van het Paleis van Justitie naar de vlaggestok geklommen, waar zij de vlag halfstok plaatsten. Merkwaardig incident in het Paleis van Justitie. Tot een merkwaardig incident is het gis teren in het Paleis van Justitie gekomen, vertelt- de Tel. Een advocaat kwam mede- deelen, dat tijdens de onlusten van gisteren alle aanwezige advocaten zich in optocht naar het kabinet van den deken der orde van advocaten begaven. Zij eischten van den deken. mr. Auban, dat deze den minister van Binnenlandsche Zaken, Frot, zou schrappen als lid van de balie. De deken verklaarde volkomen in de verontwaardiging van zijn collega's te deelen. Hij beloofde hun te zullen nagaan, of op grond van de statuten der orde van advocaten discipli nair optreden tegen Frot mogelijk zou zijn. Deze mededeeling werd met daverend ap plaus ontvangen. Vervolgens begaven de advocaten zich naar de vestiaire, waar zij zich meester maakten van Frot's toga en baret en deze in brand staken onder het zingen van de Marseilaise. Oostenrijk. Nog Oostenrijkse he slaopen bij den Volkenbond De overhandiging van de nota der Oosten- rij ksche regeering aan den Volkenbond, waarin zal worden voorgesteld het Oosten- rij kschpuitsche conflict door den Volken bondsraad te doen onderzoeken, zal naar vandaag wordt medegedeeld, waarschijnlijk worden oogeschort tot. de volgende week. Men neemt in politieke kringen aan dat de Oostenrijksche regeering eerst het stand punt der Engelsche en Italiaansche regeering Hoe vreeselijk de voorvallen van Dinsdagavond waren. Persoonlijke ervaringen. (Van onzen Parijsohen correspondent). Parijs, 8 Februari. De scènes die ik zoo juist heb meegemaakt zijn zoo verschrikkelijk, zoo menschon tee rend, dat ik werkelijk niet weet hoe daarvan een beschrijving te geven. Verplaats u even in mijn geval: u komt zoo r.et terug van een plein waar duizenden en nog eens duizenden menschen manifesteeren waar elk oogenblik dooden en zwaar gewonden langs u heen worden gedragen, waar de geweren en revol vers knetteren, waar de cavalerie met blan ken sabel charges uitvoert, waar boomen en lantaarnpalen uit den grond worden gerukt, waar autobussen in brand worden gestoken, waar een ministerie in vlammen wordt ge zeten ge denkt er dan even aan, dat het Franschen zijn. die zich tegen eigen landge- nooten moeten verdedigenja, dan zult ge willen begrijpen hoe moeilijk onze taak is. Want. waarom, waarom deze scènes? Alleen en uitsluitend om een bende dieven en op lichters. Het ongeluk-dan heeft gewild, dat men Chiappe, juist aan den vooravond van deze revolutie huiswaarts heeft gezonden en dat men hem heeft vervangen door een prefect wiens eerste werk het zou moeten zijn om zich eenigszins op de hoogte te stellen var. de topografie van de stad waar hij orde moet houden." Meneer Bonnefoy Sibour zou dan hebben geweten, dat het een allereerste plicht was om de hooggelegen tuinen van de Tuile rieën te sluiten. Dan zou zich niet zooals nu het geval kunnen voordoen, dat duizenden en nog eens duizenden zich daar verzamelden om met steenen, boomstronken en lantaarn palen de politie te kunnen bombardeeren. Dan zou het ook niet zijn voorgekomen, dat twintig agenten als ware wilden de gearres teerden aanvielen, nadat ze achter de politie- cordons waren gevoerd om hen met gummi stokken bewusteloos te slaan en dan zou het ook niet kunnen gebeuren, dat het Palais Bourbon tot op veertig meters werd bena derd. nadat de opgezweepte massa gelegen heid had gehad om een waar salvovuur te openen op de bewaarders.... neen, laten we zeggen op de agenten. Laten we u een enkel voorbeeld van de „sauvagerie" mogen citeeren. We bevonden ons op de brug van de Concorde. Eén voor één werden de geafresteerde en zwaar ge wonde manifestanten naar de open cars van Een eigen beker voor de dageiijksche mondverzorging! U behoeft slechts bij Uw winkelier een flacon van hef bekende Odol-mondwater of een groote tube Odol-tandpasta te koopen en U krijgt tof nader aankondiging er gratis een prachtige Pollopas-beker bij. Daar deze bekers in 8 schitterende kleuren verkrijgbaar zijn, kan ieder lid van het gezin zijn eigen beker onmiddellijk herkennen. Odohmondwater desinfecteert den mond, Odolrtandpasta reinigt Uw gebit en houdt het mooi en gezond. (Adv. Ingez. Med.) wil vernemen nopens het voorgenomen be roep op den Volkenbondsraad en haar ver dere houding afhankelijk zal willen stellen van de opvatting der groote mogendheden. Dollfuss te Boedapest. Bondskanselier Dr. Dollfus is in gezel schap van den Hongaarschen gezant te Weenen, N-elky en van den Oostenrijkschen gezant te Boedapest, die hem tegemoet was gereisd om 12 uur 44 te Boedapest aange komen. De bondskanselier werd verwelkomd door den Hongaarschen premier Goemboes en door andere leden van de Hongaarsche regeering Verdere mobilisatie van de burgerwacht. Vice-kanselier Fey. heeft als leider van den veiligheidsdienst eenige nieuwe verordeningen uitgevaardigd over de mobilisatie van groote afdeelingen van de vrijwillige burgerwacht. Voorts heeft vice-kanselier Fey een nieuwe strengen dienstorder uitgegeven voor de con centratiekampen. RUSSISCH STOOMSCHIP OP EEN ROTS GELOOPEN 180 MAN AAN BOORD. R.EVAL. 7 Februari (V.D:) Uit Moskou wordt gemeld, dal verschillende Russische radio-stations S.O-S.-seinen hebben opgevan gen van een Russisch stoomschip, dat met meer dan 180 personen aan boord bij Moer- mansk op een rots is geloopen. GEWELDIGE BRAND VERNIELT 80!) WONINGEN. CAïRO. 7 Februari (V.D.) In Mehalle Kebir is een geweldige brand uitgebroken, die 800 woningen heeft verwoest. 15 personen werden gedood. 6 gewond. De paatst komt het katoencentrum in Beneden Egypte. 3000 JODEN IN NOVEMBER NAAR PALESTINA GEëMIGREERD. LONDEN, 7 Februari (V.D.) De onder staatssecretaris van koloniën heeft in het Lagerhuis verklaard, dat in de maand No vember j.l. 3903 emigranten in Palestina zijn toegelaten. Het waren bijna allen Joden. de politie gevoerd en daar moesten ze dan maar geduldig wachten totdat de car vol was en naar het politiebureau kon rijden. Er wa ren er twee bij die zoo met gummistokken werden bewerkt en die zooveel bloed verlo ren dat we zelf een commissaris zijn gaan zoeken om hiertegen te protesteeren. En ein delijk besloot men dan om deze zwaar ge wonden die we, zoo vreezen we. morgen bij de dooden zullen moeten tellen, naar een hospitaal te vervoeren. Maar laten we da delijk zeggen, dat de ontzettende brutaliteit aan beide kanten was Met afschuw denk ik terug aan de gruwelijke scènes, hoe gardes, nagenoeg dood, werden weggedragen, hoe zwaar gewonde agenten werden weggesleept hoe een man. .gewapend met een lang mes een arm paard zoo'n steek in het oog toe- i bracht, dat het arme dier zich moeizaam, zwaar bloedend wegsleepte. En zoo is het aan alle kanten geweest. Want men kan niet zeggen, dat de revolutie zich concentreerde op de Place de la Con corde. Aan vier kanten, en terzelfder tijd brak het uit. De communisten braken alles af rond het Hotel de Ville, de Action Fran- qaise manifesteerde op den boulevard Saint Germain, er werd gevochten op de Champs Elysées. de oud-striiders rukten op naar den grooten boulevard. En dat alles bepaalde zich niet tot een rondwandeling maar er werd van boom tot boom gevochten en alle ob stacles werden uit den weg geruimd, hetzij met steenen. hetzij met revolver kogels. Nauwelijks was de duisternis ingetreden of daar goot. op de Place de la Concorde, een manifestant een liter benzine over een auto bus.... een vlammetje er in en gillend* ver laten de passagiers het voertuig. Het is wel dra een vlammenzee. De manifestanten ma ken van dit oogenblik gebruik om iets verder de straat op te breken, een gat te boren in de gasleidingen en weldra schieten van alle kanten meters hoog de vlammen op. De garde te paard, die de sabel heeft getrokken voert een charge uit naar de Tuilleriejjfi. Maar nauwelijks nadert men het terras, of daar wordt een uitgerukte lantaarnpaal op hen neergestort en zwaar gewond, worden enkele gardes opgenomen, terwijl hun paar den wild rondrennen. De garde mobile snelt toe om hen te ont zetten. maar dan komt er ineens een bevel voor de bereden reserves om daar achteraan te jagen, met het gevolg dat de eigen troepen plat werden gereden. En nog is men niet bekomen van deze emotie, of daar moet men toesnellen naar het ministerie van Marine, want de manifestanten na alle vensters te hebben ingesmeten, hebben brandbommen naar binnen geslingerd en meters lange vlammen s'.aan al naar buiten. Gelukkig kan men van binnen af blusschen, want in een oogwenk beeft het dolle publiek de slangen van een ijlings toegeschoten brandweerwagen ontrold en aan stukken gesneden. De brandweer heeft ook slangen uitgelegd over den Pont de la Concorde. Als de mani festanten naderen opent men de kranen om hen zoo met waterstralen op een afstand te houden. Maar inplaats van afkoelend te wer ken, maakt dat de menschen nog razender. Het is het sein voor den aanval. Daar knet tert een eerste revolverschot en weldra wordt het één aanhoudend vuren, van beide kanten. De garde, de agenten, verrast, trekken terug tot op het midden van den brug. Eén oogen blik ziet het er naar uit alsof de woedende menigte meester is van het terrein, alsof men stormenderhand het Palais Bourbon zal ver overen. maar dan komt er zoo'n geweldige militaire macht opzetten, wordt er zoo zwaar gebombardeerd dat de aanvallers worden teruggeslagen. Zieltogend liggen agenten en aanvallers op het trottoir. Men hoort overal gekerm en geschreeuw. Van de zijkanten van de Place de la Con corde komen weer nieuwe vrachtauto's vol geladen met reservetroepen aangerukt. Maar daar worden ze van de Tuilerieën uit gebom bardeerd. daar heeft men de straten opgebro ken. daar vliegen de hooge hekken aan stuk ken en gromt nu een machinegeweer. En in de verte zien we hooge lichtstralen. Het schijnt, dat de communisten en het uit vaagsel daar meester zijn van het terrein, dat ze twee trams ondersteboven hebben gegooid, dat ze winkels hebben geplunderd en dat ze daarna brand stichten, waar ze maar kun nen. Een commissaris wordt weggedragen, in eens dringt men opzijeen zwaar gewonde wordt achter de barrières gevoerd, maar daar ontketent zich de woede en met gummistok ken wordt hij neergeslagen. En gaat één roep van verontwaardiging op. maar wat kan men hiertegen doen? Als we ons over het zwaar bloedende slachtoffer heenbuigen geeft hij nagenoeg geen teeken; van leven meer. Is hij één van de vele dooden die we nu reeds tellen? Een van de tientallen zoo zwaar gewonden, dat hen voor hun leven vreest? Terug, terug. Over de politiecordons heen vloegen de stukken van ijzeren rosters en de straatsteenen en nauwelijks ontkomen we aan dezen nieuwe aanval. Men heeft ons ge waarschuwd: niemand neemt meer de ver antwoordelijkheid op zich wanneer ook wij worden getroffen. Pang. pang, van alle kan ten. De mitrailleurs knetteren. Het wordt hoe langer hoe erger en het is raadzaam om een verdwaalden kogel te ontloopen om even terug te trekken. Achter ons het Palals Bourbon... waarde heeren vergaderen, waar men Daladier een motie van vertrouwen van 350 tegen 220 stemmen geeft. Het is me onmogelijk om u op dit oogen blik een overzicht te geven, het moet blijven bij een enkelen indruk. Want tot hier toe, het bureau van de Beurs, klinkt bet geloei van de menigte, knetteren de schoten en 't schijnt dat men in Montmartre en in Mont- parnasse en in Montrougen overal aan het vechten is. dat de communisten zich meester hebben gemaakt van de Stations. De Marseil laise. de Internationale, het schreeuwt alles door elkaar, het volk huilt, brult, loeit De banken, de boomen. zijn overal uitgeroeid men tracht de dorre boomen in de plant soenen in brand te zetten. En daar rukken de troepen weer aan. slaat men de meer en meer opgezweepte menigte uiteen, laat men eewonden, vrouwen kinderen op straat liegen bloedend. Het is in één woord ontzettend. HENRY A. TH. LESTURGEON,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5