STAATSGEHEIMEN. EEN CENTRALE HENGSTENKEURING heeft Donder dag te Goes plaats gehad. Een aardige opname bij de keuring. HET GEDEMPTE GEDEELTE van het Rokin te Amsterdam wordt thans bestraat en zal als parkeerterrein voor auto's worden ingericht. KONING CHRISTIAAN VAN DENEMARKEN bracht deze week een bezoek aan president wm Hindenburg te Berlijn. De vorstelijke bezoeker neemt afscheid van staatssecretaris Metnn«fc. EEN KOP VAN EEN DER MOOISTE ZEEUW- SCHE paarden, bij de hengstenkeuring te Goes. TER GELEGENHEID VAN DEN 259STEN VERJAARDAG van de Leldsche Hoogeschool werd Donderdag door het Leidsche Studen tencorps een gecostumeerde vaarjool gehouden, voorstellende de Geuzen onder leiding van Boisot EEN GEDEELTE van de duinen langs de kust van Texel, dat thans is weggeslagen, tenge volge waarvan de polder is overstroomd. OOK WOENSDAG was Parijs het centrum van heftige betoogingen en bloedige botsinge n, terwijl des middags voor de beurs duizenden waren samengestroomd om te manifesteeren. Eenige voor zich zelf sprekende foto's van den t weeden „onlustendag" in de Fransche hoofdstad. FEUILLETON Naar het Amerikaansch bewerkt door THEA BLOEMERS {Nadruk verboden) 15) „Ik weet het niet. Toen ik den knoopen- haak het laatste zag, had Senator Buckner hem". „Senator Buckner?" „Ja. Hij had Zaterdagavond handschoenen met knoopjes aan. Toen hij me kwam af halen. heeft hij hem gebruikt en in ge dachten waarschijnlijk in zijn zak ge stoken. Toen we bij Willard soupeerden, speelde hij er onder het spreken mee". Zij begreep dat haar mededeeling mogelijk heden opende voor een nieuwe theorie: Buckner kon van Revis' uitlatingen over het geheime stuk en „de dwaasheid van een vrouw' 'hebben gehoord, was daarop naar hem toegegaan en had hem in een twist ge dood. „Maar de Senator was gisteravond om tien uur thuis", stoorde Darden's stem haar over denking. „Hoe weet u dat?" vroeg ze verbaasd. En terwijl de woorden over haar lippen kwamen, dacht ze: hij heeft me gezegd dat hij den heelen avond door de bezoekers in beslag was genomen! En anders kom hij toch ook wel eens nog laat aanloopen Gisterenavond heeft hij niet eens getele foneerd! Dit laatste wist ze, doordat ze bij de telefooncentrale van het flatgebouw had ge ïnformeerd, of nog iemand haar opgebeld had. „Sedert Zaterdag laten we zijn woning be- waken", vertelde Darden. „In een geval als dit mogen we niet riskeeren den dief of de dieven nog meer kansen te geven. Mr. Buckner kan nog meer materiaal in huis hebben dat den heeren interesseert". Ze zweeg en de detective wees op een sigaret, die hij uit zijn koker had genomen. „Hebt u geen bezwaar dat ik rook?" Ze schudde het hoofd. Darden stak met bedachtzame bewegingen de sigaret aan, nam een aschbak van de tafel en zette die op de vensterbank. „En u wilt mij verder niets mededeelen?" kwam het nu een lange pauze. „Ik heb u alles verteld, wat ik wist". Hij keek haar ernstig aan. „Het is u natuurlijk bekend, juffrouw Has kell. wat het zeggen wil, bij een misdaad de behulpzame hand te bieden. Wie een moor denaar of ander misdadiger op welke wijze dan ook helpt of in bescherming neemt, maakt zichzelf schuldig aan een strafbaar feit, waarvoor hij in de gevangenis kan komen". Daaraan had ze nog niet gedacht. Met groote, angstige oogen staarde ze hem aan en geruimen tijd heerschte er weer een druk kende stilte in de kamer. „Die knoopenhaak", hernam hij eindelijk, „maakt de zaak wel eenigszins anders. Wat kan Senator Buckner in dat huis te maken hebben gehad? Maar luistert u eens, juf frouw Haskell. U kunt uitstekend een geheim bewaren, mag ik u iets toevertrouwen?" Ze dacht dat zijn vraag spottend bedoeld was en gaf geen antwoord. „Misschien vergist u zich, wanneer u meent dat u Malloy de hand boven het hoofd houdt. Het is zelfs mogelijk dat uw weigering om openhartig tegen mij te zijn hem nadeel be rokkent. Ik weet het niet, wellicht kimt u zelf beoordeelen. De agenten van de regee ring hebben de theorie opgesteld de Senator Buckner zelf de vertrouwelijke mededeeling heeft doorgegeven. Met opzet, begrijpt u, voor geld". Als verwezen staarde ze naar hem; de beteekenis van het vreeselijk vermoeden dat hij uitsprak, drong amper tot haar door. De stormachtige voorvallen van de laatste dagen hadden haar geest murw gebeukt; het kostte haar moeite ook dit verbijsterend nieuws nog in zich op te nemen. „Ik geloof het zelf niet, weet u". vervolgde hij, maar ik kan het ze niet kwalijk nemen, dat ze zelfs met de geringste mogelijkheid rekening houden. Het gaat Senator Buckner niet slecht, maar hij is toch zeker niet wat men noemt een rijk man". Nog steeds volhardde zij in haar zwijgen. ..Ik heb u dit gezegd", eindigde hij zake lijk, „omdat het misschien tot het inzicht brengt, dat het beter is niets voor mij achter te houden. Doet u dat?" Mary maakte langzaam een ontkennende hoofdbeweging. Haar hersens hadden Dar den's verklaring thans verwerkt. „Misschien later dan", merkte hij bedaard op. „Inmiddels zeg ik, als u hem niets ver telt van de tegen hem bestaande verdenking, dat ik hem ook niet zal mededeelen. dat u gisteravond in dat huis bent geweest". Hij wachtte even en tuurde nadenkend uit het venster. Toen: „ik doe dat trouwens ook liever niet, het strookt niet met mijn plan nen en evenmin met mijn theorie. Dus voor- loopig zal ik zoowel over de vondst van den knoopenhaak als over uw aandeel in gebeur tenissen van den afgeloopen nacht het stil zwijgen bewaren". Opeens werd de zenuwspanning Mary te machtig en ze barstte in een woeste, kramp achtige huilbui uit. Haar lichaam trillend en schokkend, wendde ze zich van den detective af en snikte met den arm tegen den rug van den stoel geleund. Toen ze eindelijk weer een weinig tot kalmte kwam en weer opkeek, had Darden de kamer verlaten. Ze hoorden de buitendeur van de flat achter hem dichtvallen. In haar geest was slechts plaats voor een folterende vraag, die elke andere gedachte en overweging op dit moment naar de uithoeken van haar bewustzijn drong: Was Grimes Buckner anders dan een gemeene, laaghartige verrader, die de gehei men van zijn vaderland, waarvan hij op de hoogte was door het vertrouwen dat men in hem stelde, uit ellendig winstbejag aan vreemden uitleverde? Andere hooggeplaatste personen hadden zich aan zoo iets schuldig gemaakt dat was bekend genoeg maar Grimes? Neen, uitgeslotenEn met iets als afgrijzen wierp Mary Haskell de ge dachte van zich af. Toen Darden het Arle- wood-flatgebouw verliet, peinsde hij: Het zou niet de eerste maal zijn dat een lid van den Senaat der Vereenigde Staten iemand dood geschoten heeft daaraan bestaat geen twijfel. En hij kan tenslotte gisteravond zijn huis door een achteruitgang verlaten hebben hij wist dat het aan den voorkant be waakt werd. Als Miss Colvin maar neen. die is daar te voorzichtig voor, die past veel te veel op haar woorden. X Wat Dr. Felton zag. Grimes Buckner verliet dien dag om kwart over éénen de koffieka7 ler van den Senaat op het. dringend telefonisch verzoek van Mary Haskell om direct in het Arlewood-flatge- bouw te komen. Hij was gewoon zich scherp rekenschap te geven van alles wat hij deed en met innerlijke voldoening constateerde hij het feit. dat zijn liefde voor Marv zoo groot was. dat die hem van zijn politieken arbeid kon weglokken. Voor de eerste maal in zijn leven was zijn gevoel, zijn hartstocht, sterker dan zijn nuch ter verstand: hij vond Mary7 zoo betooverend onderging zoo sterk haar bekoring, dat hij haar niets kon weigeren. En haar schoonheid rechtvaardigde dezen gemoedstoestand ten volle, vond hij. Ook zijn strenge, ietwat heerschzuchtige njpeder met haar strenge vooroor dee lea en ouderwetsche opvattingen, overwoog hij, zou ongetwijfeld spoedig door het frische, het aantrekkelijke van Mary's persoonlijkheid ontwapend worden en haar bezwaren tegen „het onbeduidende meisje zonder familie en fortuin", zooals ze het minachtend uit drukte, opgeven. Een krantenjongen schoot met een vroege middageditie op hem toe toen hij op het plein voor het kapitool in zijn auto wilde stappen. Een blik op den vetten kop. over de geheele breedte van de voorpagina, ..Het Revis- mysterie wordt steeds duisterder", maakte een abrupt einde aan Grimes Buckner's aan gename overpeinzingen. Terwijl de auto zich door de straten van Washington voortspoedde las hij met gretige oogen het verslag. Dat legde den nadruk op het ontbreken van een overtuigend bewijs tegen Malloy en kwam met de sensationeele theorie voor den dag, dat de moord door een vrouw gepleegd zou zijn. Roger West. die bij Revis in de dubbele functie van butler en kamerdinaar in dienst was gewee-st. hield da: voor de eenig-aan- nemelijke verklaring. Deze meening won aan waarschijnlijkheid door hetgeen Dr. Elmer Felton. een jong medicus, die in het huis naast dat van Revis woonde, had verteld. Ook Miss Lucy Platton, een vrouwelijke post beambte, die Revis, gedurende zijn twee- maandsch verblijf in Washington gekend had, verwierp deze theorie niet. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 13