1934 EL A. I. fjudfdfi lUCOftiOHC f-edevat i ED. KIMMAN Co. STAND 55 STAND 68 GEBR.BEEKMAN DE CHAUFFEURSSCHOOL - •••1 GARAGE „BLUE STAR" R.A.I. keuze VRIJDAG 9 FEBRUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 18 AGENTE Fa. HAARLEM WAGENWEG 74 BLOEMENDAAL -BLOEMENDAALSCHEWEG 5254 THANS GARAGE EN WOONHUIS N. Kerksplein 12 en 12 a voorheen Telefoon 10041 Oranjeboomstr. 174 Neemt Goede Autorijlessen van Ervaren Instructeur Vraagt inlichtingen omtrent onze werkelijk billijke condities. Laat U niet misleiden door z.g. goedkoope cursussen, aangeboden door onbekwame Amateurs. W1 LH ELMIN ALAAN 22 (den Hout) TEL.12953 Koopt U geen auto op de R.A.I.? Rijdt dan met „Blue Star" wagens "I O O C "2 Prima materiaal. Het Telefoonnummer Is 1 3 J Verhuurinrichting met en zonder Chauffeur. Hoofdverfegenwoordigsfer voor de provincie Noord-Holland N.V. HAARLEMSCHE RIJWIEL- EN AUTOMOBIELMIJ. HAARLEM - ZIJLWEG 35 Telef. 11906—11905 AMSTERDAM - STADHOUDERSKADE 100—101 Telef. 90975—90964 Een plan voor 1000 K.M. speciale autowegen. Kosfen 1400.000.000, waarvan de helft voor ar- beidsloon, v. 50.000 arbeiders werk voor 3 jaar DOOM J. M. A. KROES Lid Van het bestuur der Ned. Ver. voor Autosnelwegen Meden opent de R.A.I. weder haar poor ten voor de nagenoeg j aarlij ksche show en dan zullen weder vele dui zenden autoliefhebbers en belangstel lenden binnenstroomen om de vorderingen van de industrie op dit terrein te aanschouwen. Ook al verwachten we geen sensaties, toch loont een bezoek aan deze tentoonstelling altijd wel de moeite; menigeen kan er zijn kennis op het chapiter van autowetenschap verrijken en nieuwe indrukken opdoen, die hem in de practijk van nut kunnen zijn. En voor verscheidenen is een gang naar de RA.I. de inleiding tot het aanschaffen van een wagen gebleken. Het is wel merkwaardig, dat ondanks misschien juist wel door de crisis het aan tal automenschen steeds toeneemt. Meer en meer wordt men zich bewust, dat het ge bruik van motortractie economiseerend werkt en het nuttig effect van den voor vervoer be stemden tijd verhoogt Zij, die meenen, dat loopen de goedkoopste manier is om zich te verplaatsen, vergissen zich, wanneer de af te leggen afstand enkele kilometers of meer be draagt Het rijwiel en de tram kunnen iemand reeds veel tijd besparen, maar wie véél bij den weg moet zijn en niet tot de beklagens waardige legioenen der werkloozen behoort, kan het toch bezwaarlijk zonder auto stellen. Het aantal motorrijtuigen inbegrepen de ongeveer 35.000 motorrijwielen heeft in ons land de 180.000 reeds overschreden: de toeneming heeft den laatsten tijd gemid deld minstens 10.000 per jaar bedragen. Tel ken jare melden zich 60.000 candidaten voor het rijvaardigheidsexamen aan, van wie de overgroote meerderheid slaagt. Wanneer we bedenken, dat in de Vereenig- de Staten van Noord-Amerika ongeveer 35.000.000 motorwagens d.i. pl.m. één per gezin in gebruik zijn, dan mag de voor spelling gerechtvaardigd heeten, dat er in Nederland binnen niet al te langen tijd 1.000.000 wagens zullen zijn, 't geen dan, re kening gehouden met een aanwas der bevol king tot 9.000.000 zielen, zal neerkomen op één wagen per twee gezinnen. We zijn dan nog maar half zoo auto-welvarend als de V. S.; een mogelijkheid, die zelfs door pessi misten niet uitgesloten mag worden geacht. Voor mij staat dit toekomstcijfer reeds se dert een kwarteeuw vast;'oorlog en crisis hebben er geen verandering in kunnen bren gen. Twintig jaren geleden heeft men er mij nog om uitgelachen, tien jaren geleden heeft men er de schouders nog over opgehaald, vijf Jaar terug vond men mijn voorspelling nog wel héél erg optimistisch, thans zijn we zoo ver gevorderd, dat degenen, die nog twijfelen aan de door mij geschetste mogelijkheid, er... niet meer openlijk voor durven uit te komen! De pioniers voor den specialen autoweg waarop onze wegenpolitiek thans eindelijk officieel Is gericht hebben een soortge lijke ervaring opgedaan. Aan den tegenwoordigen stadgenoot van Haarlem's Dagblad, den heer S. ten Bokkel Huinink, komt de eer toe, de gedachte van den specialen autoweg voor het eerst naar voren te hebben gebracht; zijn plan voor een viaductweg van Amsterdam langs Schiphol, Aalsmeer, beoosten Lelden naar Den Haag en Rotterdam dateert van 1922 en het werd in het voorjaar van 1923 als fundament voor een concessie-aanvrage bij de Regeering aan geboden tevergeefs, want de concessie werd geweigerd wegens bezwaren van de Ne- derlandsche Spoorwegen Kort daarop is Mus solini met een dergelijk plan gekomen in zijn land en dat project, omvattende aanvanke lijk een specialen autoweg van Milaan naar Varese en Como, is in 1924 verwezenlijkt. Sindsdien is in Italië het aantal speciale autowegen aanmerkelijk uitgebreid en is ook in andere landen, met name ln Duitschland, waar de Hafraba (Hanze-steden, Frankfort Bazel) werd gesticht met het doel een groote speciale autowegverbinding NoordZuid te maken, deze aangelegenheid met kracht ter hand genomen. In October 1927 werd de Nederlandsche Vereeniging voor Autosnelwegen (NEVAS) op gericht, die het plan Ten Bokkel Huinink in haar programma heeft opgenomen en daar aan later uitbreiding heeft gegeven met ver binden naar het Noorden zoowel via af sluitdijk als via Zwolle het Oosten en het Zuiden. De vorige minister van Waterstaat heeft krachtig geijverd om deze plannen onmoge lijk te maken. Doch zij bleken meer levens kracht te bezitten dan zijn ministerschap. Weliswaar is het nog niet tot een directe verwezenlijking gekomen, maar de officieuze commissie van overleg voor de wegen heeft in haar onlangs uitgebracht rapport aan den tegenwoordigen bewindsman van Waterstaat, ir. Kalff, onomwonden als haar overtuiging te kennen gegeven, dat het voor de nieuwe wegen, voorkomende op het Rijkswegenplan, ter bevordering van de verkeersveiligheid, ter verhooging van de capaciteit van den weg en van de verkeerseconomie en veelal ook om hooge kosten te vermijden, dikwerf verkies lijker is om deze wegen uitsluitend voor auto verkeer dan als wegen voor gemengd verkeer aan te leggen. Tevens geeft de commissie toe, dat de thans nog in aanleg zijnde weg Den Haag Rotterdam (waarvan het gedeelte Den Haag —Delft reeds enkele jaren in gebruik is, ter wijl het traject bij Overschie al heel veel misère heeft veroorzaakt) wellicht op een anderen voet zou zijn aangelegd indien de aanleg thans nog moest worden voorbereid. Van den aanvang af heeft Nevas er op aan gedrongen dat men daar een viaductweg alleen voor auto's zou bouwen, o.a. in ver band met den drassigen bodem (waarin nu millioenen kub. meters zand voor den aan leg verzonken liggen) en met het oog op de hooge kosten en lasten, welke aan den aan leg van nevenbanen voor langzaam verkeer zijn verbonden. Men had dan ook veel een voudiger onteigeningsprocedure gehad en men zou alle landwegen hebben kunnen la ten loopen, omdat het viaduct over alles heen zou zijn gegaan. Het zou veel veiliger zijn ge weest en in de gegeven omstandigheden veel minder duur. De geheele overbruggingstragedie van Over schie (welke gemeente volgens het oorspron kelijke plan van Waterstaat vrijwel in tweeën zou zijn gehakt door den aanleg van een half- hoogen dijk aan beide zijden van de brug) zou achterwege zijn gebleven. De tegenwoor dige minister die zich met het rapport van de commissie van overleg in beginsel heeft vereenigd heeft althans nog iets in de richting van een specialen autoweg daar ter plaatse willen doen door zijn beslissing, dat het onderhavige gedeelte bij Overschie een viaductbaan zal worden. Wij zijn hem daar voor erkentelijk. Daar wordt dus de put nog Op de Otosjo vanmorgen Heb ik in gepeins gestaan, 't Zal wat kiespijn nog bezorgen Aan die nu uit R_A.I.-en gaan. 'k Heb er gretig loopen neuzen En mijn oog ging er te gast, Tjonge jonge, wat een keuze, Wat een zware kiezerslast. Alles is er even prachtig, Alles toont er even sterk, Even snel en even krachtig, Alles technisch meesterwerk. Alles glanst er vol bravoure, Pronkend met de slanke lijn. Klaar om ieder te vervoeren, Die zijn meester wenscht te zijn. 't Is een symphonie van kleuren, Die het critisch oog bekoort En daar feestlijk staat te geuren. Zonder geur der kwade soort. Ik heb in gepeins vanmorgen Op de Otosjo gestaan, Wat een kiespijn zal 't bezorgen Aan die nu uit R.A.I.-en gaan. P. GiASUS. gedempt voordaat het kalf verdronken is» Wij hebben verder met voldoening verno men, dat de weg van Den Haag via Gouda naar Utrecht zoodanig zal worden aangelegd, dat vrijwel nergens kruisingen a niveau noo- dig zijn. Ook dat is een belangrijke stap in de goede richting, dien we aan minister Kalff te danken hebben, want volgens het aanvan kelijke plan zou slechts 'n enkele kruising per viaduct of «tunnel geschieden. Er is meer, dat tot voorloopige tevreden heid stemt Wij hebben jarenlang betoogd, dat langs een specialen autoweg geen boomen- rijen behooren te staan; indien het land schap al te eentonig zou worden, dan kun nen boomen groepen worden aangelegd op zéér bepaalde plaatsen links of rechts verwij derd van den weg. Boomenrijen werken irri teerend voor den bestuurder van een auto en; zij zijn levensgevaarlijk in geval van aanrij ding. Bovendien verhoogen afgevallen bla deren op den weg het slipgevaar. Dat alles heeft de commissie thans erkend en wij mogen aannemen, dat ook de minis ter zich daarmee vereenigt. Een andere kwestie wordt beheerscht door de verblindende lichten bij avond en nacht. De ingenieurs aan wie de wegenplannen ter concipieering waren toevertrouwd, heb ben aan het rijden bij donker weinig aan dacht geschonken. Stonden zij daarvoor te ver buiten de practijk van het transport wezen? Nevas heeft steeds geijverd voor autowegen' met een tusschenwand ter vermijding van het gevaar der tegenliggers. In haar rapport is de commissie ook te dezen opzichte tot Nevas genaderd. Zij wil de speciale autowegen met minstens vier rij banen voorzien van een groene heg over de geheele lengte in het midden, en reserveert daarvoor 2 1 2 M. plus twee kantstrooken elk van 50 c.M. langs die middenstrook, in totaal dus 3 1/2 M. Volgens de plannen van Nevas zou men echter met een tusschenwand van zéér ge ringe dikte kunnen volstaan, waarvan de hoogte 1.50 a 2 M. zou moeten bedragen. Deze vergt veel minder onderhoud en véél minder grondoppervlakte dan een groene heg met toebehooren. Wij bevelen den minister alsnog aan, ook hier zoo economisch en effi ciënt als mogelijk zij, te werken. Tenslotte de keuze van wegdek Wij geven; aan beton de voorkeur boven welk ander ma teriaal, niet alleen omdat het een stroef rij- vlak waarborgt, maar ook omdat het bij nacht beter dan asphalt of klinkers den weg zichtbaar doet zijn. Beton harmonieert op ideale wijze met het rubber der banden en is nagenoeg vrij van trillingen, hetgeen met klinkers allerminst het geval is, terwijl as phalt bij regen het snel rijden zeer gevaar lijk doet zijn. Indien wij wel zijn ingelicht, dan zal de' nieuwe weg van Den Haag naar Utrecht van een betonverharding worden voorzien. Enkele bestaande wegen, evenals 2 3 van den Af sluitdijk. bezitten reeds een beton dek. Het is in het belang van de verkeei-seconomie te hopen, dat dit systeem op uitgebreide schaal op de komende speciale autowegen zal wor den toegepast. DE MOTORRIJWIELEN De R. A. I. tentoonstelling van dit jaar ver toont nog een bijzonderheid. In negatieven zin dan, door niet te vertoonen. Er zijn namelijk geen motorrijwielen. Deze belangrijke en groote afdeeling is ditmaal geheel weggeble ven en het eenzame vliegtuig dat er staat op gesteld, slaagt er niet in. hoe interessant het op zichzelf moge zijn, dit gemis te vergoeden. Het is jammer dat. wat men weleens oneerbie dig de „haklkepoffers" noemt, op deze show ontbreken, want ook op 'dit gebied heeft de techniek allerminst Stilgestaan en zouden ongetwijfeld vele nieuwe snufjes te bewonde ren zijn geweest. Wij zullen hier nu niet ver oo ingaan, maar een der nieuwe attracties is bijv. de variatie in-kleur, tot voor kort een zwak punt bij de motoren. Maar een merk als Harley Davidson, om er slechts een te noemen verschijnt nu behalve in haar traditioneele olijfkleur, ook in zilver blauw en rood. De Londensdhe Olympia Show gaf wel motoren te zien en daar kon men reeds ccnstateeren dat de 250 kub. c.M. klasse zeer populair is ge worden. De faibrieken weten rekening te hou den met deze toenemende voorkeur en bijzon dere exemplaren zijn bijv. uitgebracht door Matchless, een kopklepper met oliebad-ketting kast. Velocette van de vermaarde Norton- fabrieken, de niet minder beroemde Ariel, de Calthorpe. de Levis, zeer zeker teveel om alle maal op te noemen. De motoren ontbreken op de R. A. I. en dat hebben wij te aanvaarden. Maar het is wel jammer. (Schetsteekening van het plan- Ten BokkeL Ëuinmk van 1922).

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 22