GEERT HOOGEVEEN R.A.I. Stand STAND 41 fkaiouiiwieieu cm de van 9-18 Febr. 1934 LUXE WAGENS VRACHTWAGENS STAND 80 92 Veiocette, Ariel, D.K.W., OK Supreme, Norton, B.M.W. FRANS P. v. RUMPT H Toerist» VRIJDAG 9 FEBRUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD R.A.1.1934 lun/H VOOR (SEBIÏSo Ho IFo HAARLEM WAGENWEG 8-10 PLEIN 23-25 TELEFOON 13 850 TELEFOON 11578 AUTOMOBIELBEDRIJF zijn niet tentoongesteld. MAAR in onze showroom vindt U een pracht tentoonstelling van het BESTE wat er op motorgebied te zien is. en wij noodigen U uit dere schitterende collectie te komen zien. Wij zijn U gaarne van dienst met prijscouranten en inlichting. Hoofdagent voor Haarlem en Omstreken SPAARNWOUDERSTRAAT 103—105 TELEF. 13127 Enkele indrukken van de Automobieltentoonstelling De R.A.I. „in vogelvlucht Wij dwaalden dezen Donderdagmorgen nog wat hulpeloos rond in het R.A.I. gebouw. Want de zaal bood den bekenden aanblik van den dag, die den grooten dag vooraf gaat. Getimmer hier. geschilder daar en een aanhoudend va-et-vient van automen- schen met hun assistenten. Vele wagens waren nog voor het oog verborgen door geheimzinnige doeken en op sommige plaatsen wees een enkel bord aan, welke nieuwe technische wonderen men er spoedig zou aantreffen. Een geheel juisten indruk krijgt men in dien toestand van de expositie niet, maar toch kwamen wij al heel spoedig tot de conclusie, dat de R.A.I. ook dit jaar weer een buitengewoon belangrijk karakter heeft. Het aantal deelnemers is zeer groot en de meeste wagens hebben belang rijke verbeteringen ondergaan, zoowel wat het uiterlijk als het inwendige betreft. Ieder, die daartoe eenigszins in de gelegenheid is, bezoeke deze interessante tentoonstelling! Laten wij U in gedachten langs een aantal der stands voeren. Daar is bijvoorbeeld de Opel. Bij dit pro duct van de General Motors valt op te mer ken.. dat de carrosserieën ruimer en comfor tabeler zijn geworden. Een belangrijke verbe tering is verkregen door de onafhankelijke voorveering, waardoor de wagen thans beter op den weg ..ligt", terwijl verder o.m. de capa citeit der motoren werd opgevoerd. Opel vraagt ook de aandacht voor haar vrachtauto's. De R e o boekt vooruitgang met haar gepa tenteerde, automatische gangwïssel, die het rijden zeer vergemakkelijkt, omdat overscha kelen nu niet meer noodig is. Ook zijn de Reo's uitgerust met automatischen starter en auto matische „choke". Verschillende modellen wor den geëxposeerd. Een keuze is gedaan uit die typen, die voor Nederland het meest gevraagd worden. Renault stelt o.a. een 2/4 persoons ca briolet ten toon, een stroomlijnwagen van vier cylinder van 11/2 liter inhoud, en een vier- persoons Sédan waarvan de luxueuze afwer king gememoreerd dient te worden, evenals die van de zeven-persoonswagen. Van de technische details noemen we o.m. het onver- splinterbaar glas, de dubbele ruitenwisschers, enz. Bij de F o r d nemen de koetswerken een be langrijke plaats in. Zij zijn langer en breeder geworden. De spatschermen zijn van het nieuwe manteltype, waardoor het spatten op de carrosserie vermeden kan worden. Verbete ringen werden aan het chassis aangebracht, terwijl een groot aantal kogellagers de inwen dige wrijving op een minimum hebben gere duceerd. De wagen maakt een vluggen indruk. Ford is eveneens met bedrijfswagens vertegen woordigd. Van de Chrevolet hebben de luxe wagens een langer chassis met als gevolg een meer naar voren geplaatste motor en grootere inwendige carrosserieruimte. Aan de carrosse rie valt de nieuwe stroomlijn op, terwijl voorts de aandacht dient geschonken te worden aan de bekleeding in nieuwe stijl. Van de vracht wagens zij vermeld, dat het chassis zwaarder is uitgevoerd en de hoogte en breedte belang rijk toegenomen; de remcapaciteit werd ver hoogd. De C i t r o n heeft haar carrosserie-model len aanzienlijk verfraaid. Er zijn twee vier- cylindertypen, de „8" en de „10" met een cy- linderinhoud van 1.45 en 1.76 liter. De zes- cylindermotor treft men in het type „15" en de ,.15 sport" aan. Laatstgenoemd model geniet bekendheid om zijn groote snelheid. Veel be langstelling zal ongetwijfeld de enorme auto bus chassis type 45 trekken, waarvan de pro ductie dit jaar door Citroën begonnen wordt. Morris komt goed voor den dag met haar nieuwe truckchassis. S t u d e b a k e r, die met haar model Com mander 1934 zoo'n mooi succes in de rallye van Monte Carlo behaalde, biedt den bezoekers eveneens veel belangwekkends. Van de Chrysler memoreeren wij de on afhankelijk geveerde voorwielen. De Chrysler- fabrieken kondigen tevens aan de „Airflow" stoomlijnmodellen op het chassis van den 8 cylinder en dat van de Soto. Wegens de sta king zullen deze modellen echter niet tijdig voor de tentoonstelling arriveeren. Ook de populaire Plymouth ontbreekt dit jaar niet. De B u i c k vraagt eveneens de aandacht voor haar onafhankelijk geveerde voorwielen, verder o.m. voor de automatische choke en starter, den stabilisator der achterwielveering en de vol-automatische regeling der vooront- ïi UI lllllllllilllijlllll steking en octaan-regelaar. De N a s h komt uit met haar „Speedstream" carrosserieën, die een zeer fraaie lijn bezitten. Verbeteringen werden o.a. aangebracht door de koppelings-starters en het ventilatie systeem. Singer exposeert eenige vlotte sportmodel- len en een 9 P.K. Sedan. Van den Packard-stand noteeren wij het .model 12 met de zevenpersoonscarrosserie. Ook de Dod g'e-fabrieken hebben haar mo dellen aanzienlijk verbeterd door de aanbren ging der onafhankelijk veerende voorwielen. Bovendien werd een nieuw ventilatie-systeem toegepast en de bergruimte vergroot. Fiat verschijnt met een viertal typen, te weten de Balilla viercyl. 6 20 P.K. de Ardita viercyl. 20 P.K., de 527 zescyl. 27;55 P.K. en de Dynamic zescyl. 27/55 P.K. Hudson en Terraplane ondergingen wijzigingen ten goede door vele verbeteringen aan motor en chassis, o.a. wat betreft de sme ring, het starten, veering en ventilatie. Bij zondere aandacht werd besteed aan een be hoorlijke berging van de bagage. Van de Vauxhall kaai men de 14 P.K. 6- eylinder Salon Sedan bewonderen, terwijl de Bedford een goed figuur slaat met haar trucks. De B. S. A. motorrijwielen vallen op door hun afwerking en fraaie lijn. Met dit korte overzicht is slechts een greep gedaan uit de talrijke exposanten, die het R.A.I. gebouw bevolken en behalve de auto mobielstand treft men er natuurlijk ook ver tegenwoordigingen aan van de verschillende takken van bedrijf, die op eenigerlei wijze met de autobranche in verband staan. Als merkwaardigheid zij vermeld, dat dit maal ook een vliegtuigfabriek acte de présence heeft gegeven. Het maakt wel een eigenaardig effect dit schepsel uit hooger sferen daar tus- schen zijn aardsche collega's te zien staan. Overigens vormt de aanwezigheid van dit De laatste hand Een vreemde eend in de bijt. vliegtuig wel een belangrijke attractie van de tentoonstelling. Wij willen tenslotte het woord laten aan den voorzitter van de R.A.I., den heer J. Leonard Lang, uit wiens rede in de gisteren gehouden persconferentie wij het volgende ontleenen: „Wie gezegd heeft, dat wij aan het einde waren van den neergaanden zuigerslag in dezen crisistijd, is mij ontschoten. Maar na den laagsten zuigerstand komt een opwaartsche beweging en gaan wij voor 1934 geen slechte- ren tijd tegemoet, naar ik hoop. Het is ook onze plicht mee te werken aan de opheffing der „neerdrukstemming". De vergadering der R.A.I. nam dan ook de beslissing een tentoonstelling te houden en ziedaar weer onze R.A.I.-show van 918 Fe bruari. In vorige jaren was de R.A.I. al in Januari, doch er waren verschillende gedachten, die tot het besluit van later deden overhellen. Een voorname overweging was, dat de New-Yoi'k-show, in Januari gehouden, het niet eerder mogelijk maakte de nieuwe modellen van Amerikaansche auto's hier te exposeeren. Hier op de R.A.I. staan alle merken bijeen zonder voorkeur. Er komen in Parijs, Londen en Berlijn, be halve de „Home-made" merken, wel enkele buitenlandsche fabrieken, maar geen show als de Amsterdamsche heeft inzendingen van zoo'n groot aantal fabrikaten uit alle landen zonder preferentie. De auto's zijn in het afgeloopen jaar nog niet achteruitgegaan in aantal. Er is nog een toename te bespeuren. Ik wil hier zeker geen protest uiten. Maar ik meen gerechtigd te zijn een waarschuwende stem te laten hooren en goeden raad te geven en die is: Verhoog niet meer de auto-belastingen in welken vorm ook, want het gevolg zoude wel zijn, dat door belasting-verhooging er een daling van gebruik en van verkoop intrad, zoo dat de fiscus minder in plaats van meer geld ontvangen zou. Volgens mij is het verhoogen van belasting op automobielen een te gevaarlijk experiment. Op deze tentoonstelling zal men zien, dat de prijzen voor automobielen zeer laag zijn. Nu, naar ik hoop al tenminste een meerdere zekerheid omtrent de valuta-verhoudingen is aan te nemen, kan men de prijzen inderdaad laag berekenen. Maar ik wil tevens toeroepen en waarschuwen tot de koopers van auto's: Koopt uitsluitend bij door fabriek of importeur erkende agenten. Dit alleen geeft U een waar borg van eerlijke nakoming der garantie-ver plichting en deze officieel erkenden zijn alleen in staat U de officieele schriftelijke garantie te geven, die U waarborgt een eerlijke en be hoorlijke service. Koopt geen auto zonder een behoorlijk garantiebewijs" Een semi-permanent gebouw en permanente belangstelling. et is thans alweer een jaar of twaalf geleden, dat de Nederland-! sche Vereeniging „de Rijwiel- en Automobiel-Industrie" de behoef te gevoelde om voor haar tentoonstellingen •uit te zien naar een andere gelegenheid, omdat het Paleis voor Volksvlijt, dat ge durende een reeks van jaren als tentoon stellingsgebouw gediend had, daarvoor niet de noodige geschiktheid en acoomodatie had. Men kon daar eigenlijk nooit een be hoorlijk overzicht krijgen en bij de uit breiding van de tentoonstelling moest men zich telkens weer met kleinere zaaltjes ver-i genoegen. Toen is het tegenwoordige R.A.I.-gebouw gesticht. Aan den zelfkant van de stad toen nog. Daarachter was nog lang niet ont-staun dia thans reeds zoo uitgebreide buurt Amsterdam I Zuid, waardoor op het oogenblik het ten- j toonstellingsgebouw eigenlijk in het cen trum van de stad is komen te liggen. De opzet was semi-permanent. Dat kon niet anders. Het gemeentebestuur voelde er niets voor om daar zich te binden en stond dus dien grond daar achter het Rijksver-! zekeringsbankgebouw tijdelijk aan de ver eeniging af. En als gevolg van dien werd de opzet van het gebouw dus semi-permanent. Het werd een houtconstructie zij het dan een, die getoond heeft stormen te kunnen weerstaan en alles werd er op berekend om weer gauw weg te gunnen gaan. Omdat het semi-permanent wasi Jaren zijn voorbij gegaan. Het R.A.I.-ge bouw staat er nog. Is in dien tijd herhaal-j de malen uitgebreid. Naar behoefte. Eerst I achteruit tot aan de Van der Helststraat,] daarna zijwaarts uit om nog een 4000 vier kante meter tentoonstellingsruimte te win nen. Het semi-permanente gebouw met zijn langzamerhand permanente karakter kreeg een" steen en voorgevel. Dat kon, want. er was zoo langzamerhand niet veel kans meer om spoedig heen te moeten gaan. Dat moest omdat anders mogelijk die voorgevel het I niet had kunnen houden. Verschillende ingrijpende verbeteringen werden aangebracht. Ventilatie en verwar ming, restaurant e.d. dat alles werd in den loop der jaren op modernen leest geschoeid j zeer ten gerieve van het publiek. Tegenover het semi-permanente van het gebouw staat het permanente van de be langstelling van het publiek. Eigenaardig, maar als er een tentoonstelling gehouden wordt in dat gebouw, dan is het wel net, j alsof alleen dat gebouw al een zekere aan- trekkingskracht uitoefent. Het is komen te i staan in het centrum der publieke belang stelling door vergaderingen en bijeenkom-1 sten zelfs eenmaal door een monster-maal tijd. waaraan een 1600 gasten aanzaten. Maar het meest toch wel door de au*omo- bieltentoonstelling: de oorspronkelijke doel-: stelling van dit gebouw. e automobiel is de laatste jaren hoe i langer hoe meer geworden tot een gebruiksding: iets, dat men noodig heeft om in zoo kort mogelijken tijd zooveel mogelijk af te kunnen doen. Niet voor iedereen echter. En niet altijd. Want bovendien is de auto ook heel bruik- baar gebleken om iets meer van de we reld te zien. Om er mee te reizen, ermee te toe ren door het eigen land zoowel als door den vreemde. En als zoodanig worden er aan een automobiel alweer andere eischen gesteld j dan men gewend is te stellen aan het ge- bruiksvehikel alleen. Want om werkelijk pret tig toeristisch te reizen, daarvoor moet dan de auto ook wel heelemaal ingericht zijn. Men moet er op rekenen, dat in afgelegen streken, waar men misschien verzeild raakt op den zomerschen zwerftocht, wellicht geen hulp I aanwezig is om met kleine moeilijkheden in ba springen. Speciaal moet er op gelet worden, dat het reservematerieel in orde is: in de eerste plaats de banden. Er zijn dozijnen kleinigheden, waarvan de toerist zich dient te overtuigen, opdat hij straks niet door het ontbreken daarvan in een mogelijke impasse raakt. Toerisme per automobiel heeft een groote bekoring, omdat men zulke groote afstanden kan afleggen en zoodoende heele stukken, die minder interessant zijn, kan afsnijden. Toerisme per automobiel moet echter nooit ontaarden in het alleen maar verslinden van een aantal kilometers. Want daarvoor is zelfs de auto te goed. Automobilistisch toerisme is ontwikkelend voor den geest verruimt zonder twijfel den gezichtskring en werkt sterk op de verbeel ding. Als zoodanig is het een vacantiegenot als geen ander. Vooral als de wagen voor der gelijk toerisme geschikt is. Voor hem of haar, die zich wil overgeven I aan de genietingen van dergelijk toerisme, I moge de raad meegegeven worden, dat in de eerste plaats de route, zooals men die in I hoofdzaak nemen wil, moet worden bepaald: omdat er hier en daar altijd nog wel papie ren te verzorgen zijn, waarvan het gemis onderweg tot onaangename ondervindingen aanleiding zou kunnen zijn. Maar we hebben in Nederland eenige voor treffelijke instanties, die voor dergelijke pa pieren op uitstekende wijze zullen kunnen zorgen, bijv. de Koninklijke Nederlandsche Automobielclub, welke er op aanvraag voor zorg draagt, dat de papieren in orde zijn. Dat is een eerste eisch, zonder welke toeristisch automobilisme maar heel weinig vreugde zou bieden. En voorts de A. N. W. B. Maar in de tweede plaats dient de toerist zich nauwkeurig op de hoogte te stellen van de omstandigheden van wegen en weer in de streken, die besocht zullen worden. Kijk, dat is een vreugde op zichzelf: dat vooruit reizen op papier,dat uitstippelen van de route en het kennis maken met de bijzonderheden, die door reisgidsen en dergelijke worden ge- j geven. Onderweg dat is de praktijk wel kijkt men dergelijke gidsen niet veel meer aan, daarom is het van belang om zich vooruit van een en ander op de hoogte te stelen,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 24