Doumergue onderhandelt. STRIJD OM KLANTEN. Zestig millioen voor groote werken. VRIJDAG 9 FEBRUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 BUITENLAND. Maarschalk Pétain en Vuillemin in het kabinet? Ook een aanbod aan Léon Blum? FRANKRIJK. Gaston Doumergue heeft Donderdagmid dag een aantal vooraanstaande politici ont vangen. Als mogelijke Candida ten voor het minis terie van buitenlandsche zaken worden ge noemd Herriot, Caillaux en Tardieu. Caillaux zou eventueel ook in aanmerking komen voor financiën. De radicale afgevaardigde Paga- non zou de ministeries van economische za ken overnemen. Voorts zou Flandin tot het kabinet toetreden en iPerre Laval de porte feuille van binnenlandsche zaken krijgen, terwijl in dezelfde kringen als toekomstig minister van oorlog wordt genoemd maar schalk Pétain. Elders verluidt, dat de formateur minstens vier personen in zijn kabinet wil opnemen, die niet in directe relatie tot het parlement staan. In deze omgeving wordt als minister pvan luchtvaart genoemd generaal Vuillemin, die onlangs met 28 vliegtuigen een vlucht over de Sahara maakte, als minister van justitie de procureur-generaal bij het Hof van Cassatie Matter en als minister van fi nanciën de vroegere gouverneur van de Bank van Frankrijk en valuta-deskundige Prof. Rist. Als parlementaire leden van het kabi net worden genoemd buiten Herriot en Tar dieu nog de fractiegenoot van Tardieu, Rey- naud. die voor de functie van minister van koloniën in aanmerking zou komen. •Lelon b LUM. Vandaag zou Doumergue een beroep doen op de socialisten om een vertegenwoordiger in het kabinet te plaatsen. Men neemt echter aan, dat Léon Blum zal weigeren. Rad. soc. fractie achter Doumergue. De radicaal socialistische fractie heeft in haar gistermiddag onder voorzitterschap van Herriot gehouden zitting' het besluit beves tigd waarin het vertrouwen wordt uitgespro ken in de kabinetsformatie van Gaston Dou mergue. Ook in senaatskringen begroet men het feit, dat Doumergue de opdracht tot kabinets formatie heeft aangenomen ten zeerste en heeft men besloten hem te steunen. Kamerzitting met.... twee afgevaardigden. Gisteren heeft voor den vorm een kamer zitting plaats gehad. Op de agenda stonden de reeds achterhaalde ontwerpen voor de wetten inzake de commissie van onderzoek en de begrooting. De voorzitter van de Ka mer richtte tot de twee aanwezige afge vaardigden de vraag of zij er iets tegen had den dat de Kamer weer bijeengeroepen zou worden, wanneer dit hem noodzakelijk zou voorkomen. Hiertegen werd niet geprotes teerd. Demonstraties in de provincie. Te St. Nazaire Lorient en Nevers hebben communisten en socialisten heden optochten geformeerd. Bijzondere incidenten deden zich niet voor. In Lyon heerscht in de straten, waar een groote menigte op de been is, groote opwin ding. Aan den eenen kant staan communis ten en andere linksche partijgangers aan den anderen kant de leden der rechtsche par tijen en bonden. In den loop van den avond begon de politie de samenscholingen te ver spreiden. Te Parijs bevonden zich in den afgeloopen nacht alle beschikbare ambtenaren van poli tie in voortdurende gereedheid tot alarm. Algemeene staking tegen Maandag aangekondigd. De Algemeene Federatie van den Arbeid (CGT) publiceert een oproep „Aan de Arbei ders" waarin gezegd wordt: Wij willen de principieele vrijheden behou den, die onze voorouders in heroischen strijd hebben verworven. Om klem bij te zetten aan dezen on wrikbaren wil, moeten alle arbei ders op 12 Februari het weer neerleggen. Men moet bewijzen, dat de krachten des volks te genover de poging de dictatuur te plaatsen in de plaats van de democratie, niet stilzwij gend en roerloos zullen afwachten. De algemeene secretaris van de CGT, Léon Jouhaux. heeft in verband met dezen oor oen nog opgemerkt, dat de voor Maandag a.s. aangekondigde demonstratie rustig en met alle discipline zal verloopen. Het dagelijksch bestuur van de ambtenaren heeft besloten het stakingsparool voor Maan dag op te volgen. Alle aangesloten vakver- eeniigngen worden opgeroepen actief aan deze beweging deel te nemen om de verwor ven vrijheden te verdedigen. Belgisch Kamerlid vraagt maat regelen tegen den hertog de Guise. BRUSSEL, 8 Februari (Reuter). Het socia listische Kamerlid Troclet heeft aan den pre mier en aan den minister van biutenland- sche zaken gevraagd aan de Kamer te willen mededeelen of de Belgische regeering zich bezig heeft gehouden met den voor België geschapen toestand door de samenzweerders manoeuvre van den hertog de Guise, die van België uit een manifest richtte tot de Fran- sche ten doel hebbende den regeeringsvorm van Frankrijk, een bevriend land, te vernie tigen. Hongarije. Goemboes en Dollfuss eensgezind. Het Hongaarsche telegraafagentschap meldt, dat de conferentie van de Oosten- rijksche bondskanselier dr. Dollfuss en de Hongaarsche minister-president Goemboes geëindigd is. Aan een deel der besprekingen heeft de Italiaansche gezant te Boedapest deelge nomen. voorts ook de Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken Kolomian von Kanya, de Hongaarsche minister voor eco nomische zaken en de Oostenrijksche ge zant te Boedapest Hennet. Het officieel ver strekte communiqué luidt dat als resultaat der besprekingen met de grootste voldoening kan worden vastgesteld, dat in alle kwesties tusschen de staten volledige overeenstem ming bestaat. Er werd besloten de tot nog toe gevolgde politiek voort te zetten, die van het gezichtspunt der beide landen uit tot nog toe bevredigende en gunstige resul taten heeft getoond en die het mogelijk maakt dat de beide staten ook in de toe komst betreffende alle kwesties, die gemeen schappelijke belangen aangaan, elkander wederkeerig steunen en met elkander samen werken. De verdere ontwikkeling zoowel van de politieke als ook van de economische samenwerking, geldt niet alleen de belangen der beide landen, maar ook die van den Europeeschen vrede". STORM OVER EUROPA. SCHEEPS-ONGELUKKEN AAN DE NOORD-DUITSCHE KUST. Veel schade in Berlijn. BERLIJN, 8 Febr. (V.D.) De storm, die sedert vanmorgen vroeg boven geheel Noord- Duitschland woedt, kreeg in den loop van den middag te Berlijn een gemiddelde snelheid van 60 tot 70 K.M. Enkele vlagen hadden zelfs een snelheid van 90 K.M. Belangrijke mate- rieele schade is aangericht. De storm heeft wel het ergst huisgehouden in de „Primus"-kolonie in Rienicken-Oost. De geheele dakconstructie van de reeksgewijze gebouwde huizen over een lengte van 150 M. was door den storm losgerukt. Balken, teer- papier en andere bouwmaterialen hagelden op de straat. Met schijnwerpers werd licht ge worden op de ergst gehavende plaatsen en de straten werden opgeruimd. Uit Hamburg wordt gemeld, dat de storm daar Donderdagavond met onverminderde kracht voorwoedde. Tusschen Ruegen en de kust van Pommeren heerscht een orkaan. In de haven steeg het water, terwijl de storm het over de kaden deed spoelen. Eenige straten staan onder water. Uit Cuxhafen wordt geseind, dat in de haven ongeveer veertig schepen beschutting voor den storm hebben gezocht. Ook hier zijn eenige straten overstroomd. Te Danzig. DANZIG, 8 Febr. (V.D.) Te Danzig heeft een buitengewoon hevige storm gewoed. Door het neerstorten van radio-antennes zijn ver scheidene voorbijgangers gewond. In de haven zijn een Deensch en een Grieksch stoomschip met elkaar in botsing gekomen; de schade is aanzienlijk. Schip losgeslagen. BREMERHAVEN. 8 Febr. (V.D.) Het vuur schip Amrum-Bank in de nabijheid van het eiland List is tengevolge van breken van de ankerketting losgeslagen en 500 M. naar het Z.O. van de ligplaats weggedreven. Vernielingen in Silezië. BRESLAU, 8 Febr. (V.D.) In geheel Sile zië woedt hevige storm. Op de Schneekoppe heerscht windsterkte 12. Talrijke electrische geleidingen zijn vernield. Duitsch schip gezonken. BREMEN, 8 Februari (V.D.) Een der op varenden van de „Kondor" welke bij den Hoheweg is gezonken is door een schip uit Norderney opgepikt. Een tweede lid der be manning. die eveneens was gezien, is door den stroom afgedreven. Omtrent het lot der an deren is niets bekend. Geen gevaar meer aan de Noord zeekust. HAMBURG, 8 Febr. (V.D.) Hedenavond laat is de storm over de Noordzee belangrijk minder hevig geworden en gedeeltelijk naar het Oosten gedraaid, zoodat het gevaar voor hoog water voor de Noordzeekust voorbij ge acht kan worden. Radiomast door den storm vernield. HAMBURG, 8 Februari (V.D.) Bij den hevigen storm is Donderdagmiddag op het vliegveld Fuhlsbuettel de westelijke der beide groote radiomasten vernield. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Men vreest dat de tweede radiomast het niet zal kunnen houden. In de haven van Altona zijn twee vaartuigen lekgeslagen. Doodelijke ongelukken in Denemarken. KOPENHAGEN, 9 Febr. (V.D.) Boven Denemarken heerscht een geweldige storm, gepaard gaande met hagel en sneeuw. Overal werden daken van de huizen gerukt, boomen en schoorsteenen omvergeworpen. In een voor stad is een man door een omwaaienden boom doodgeslagen. Te Randers op Jutland sloeg een schoorsteen door het dak van een huis. waar door een in bed liggende oude vrouw werd ge dood. Antenne van Kalundborg neergestort Op het Silkebergmeer is een boot omgesla gen. waarbij een man verdronk. De antenne van den zender te Kalundborg is neergeslagen. Bij Roskilde is een landbouwschuur ingestort, waardoor 18 koeien zijn doodgeslagen. In verschillende deelen van het land zijn door windhozen drie windmolens omgewaaid. Het luchtverkeer ondervond veel belemmering. Fransch stoomschip in nood. PARIJS, 8 Febr. (V.D.) Verschillende Fransche radiostations hebben vanmorgen S.O.S.-signalen opgevangen van het Fransche stoomschip „Loiret S.", dat op zes mijl af stand van Chassiron bij het eilandje Ré is ge strand. Boven Zuid-Zweden. MOLMOE. 8 Febr. (V.D.) Boven Zuid- Zweden raasde heden een heftige storm, die een belangrijke materieele schade heeft aan gericht. Te Malmoe is een 12 meter hooge schoorsteen op een schuur gevallen, waarbij twee personen werden gedood. STA TEN- GENERAAL EERSTE KAMER. Regeering en N S. B. »Als de regeering moet slaan» slaat zij raak ook". Dr. Colijn: „Sluit de gelederen"- Minister Oud ook voor het front. Voor hen, die ook in het parlementaire werk het sportieve element kunnen waardeeren, zij hier allereerst aangeteekend, dat de Eerste Kamer dit jaar een record gemaakt heeft met het politiek debat, d.w.z. de Algemeene Beschouwingen over de Rij ksbegrooting. Het is met den looppas, gegaan. Vroeg begonnen; de spreektijd gerantsoeneerd; den weg der zelfzucht bewandeld; Woensdag den geheelen dag vergaderen; dus was men er heden reeds vroeg in eerste instantie doorheen en derhalve kon de minister-president al aan het woord komen. Zoo is stellig een parlementair re cord gemaakt, dat moeilijk te verbeteren zal zijn. Vóór de Regeering aan het woord kwam. mochten we eerst nog beluisteren een kort pleidooi van Dr. Wibaut (S.D.) om de winst der Naaml. Vennootschappen te belasten als gemaakte en niet als uitgekeerde winst. (Zoo als men elders in dit nummer kan lezen is een wetsontwerp voor besloten vennootschappen ingediend. Red.) De laatste spreker was Prof. Anema (A.R.) die een rustig betoog hield, waarin hij twee slachtigheid zag bij de S.D.A.P., die feitelijk slechts een opportunistisch kansspel speelt en van wie men nooit wat wat men aan haar heeft, voor de handhaving onzer staatsinstel lingen. Principieel verklaarde hij te gevoelen voor de corporatieve gedachte, maar die 's niet fascistisch. Fascisme zou voor ons land een politieke achteruitgang beteekenen en waar deze spreker meende, dat aangebroken is de derde étappe der ontwikkeling van de constitutioneele monarchie ten onzent, daar sprak hij als zijn meening uit. dat nu gezocht zal moeten worden naar de juiste samenstem- ming tusschen gezag en vrijheid. Dan kan met vereende kracht front gemaakt worden tegen extremistisch machfcsgeschreeuw. Zoo kwam de Kamer nog voor de koffie In eerste instantie met het debat van haar kant gereed. De minister-president, dr. Colijn, kon toen allereerst nog een poos spreken over het op treden, de samenstelling en den aard van het kabinet. De premier vergastte de Eerste Ka mer op een, voor zijn doen lange redevoering, die hij zeer rustig voordroeg en waarin hij de dingen zeer zakelijk besprak. Wij geven eerst maar een paar zakelijke mededeelingen. Allereerst is Mr. Slingen- berg (V.D.) op één punt op zijn wenken be- dieid. Dat was in zijn wensch naar werk, nu! Dr. Colijn heeft nu medegedeeld, dat er eer lang een wetsontwerp komt, dat als eerste termijn 60 millioen vraagt voor groote wer kers. Deze werken liggen in verschillende deelen van het land. Wij noemen o.a. de werk zaamheden aan den N.O. polder van de Zui derzee, versnelde' uitvoering der verbinding Amsterdam de Rijn. de verbetering van de Maas, het afwateringskanaal door de Gelder- sche Vallei. Verder tal van wegverbeterin- gen en de versnelde bruggenbouw. Minister Colijn stelde voor de uitvoering dezer werken echter één voorwaarde. Zij moeten uitgevoerd worden tegen lager loon dan het geldende contractloon. De Regeering vertrouwt dat daaromtrent met de vakbon den overeenstemming zal worden verkregen. Dat was dus een mededeeling van groote beteekenis. Het bleek bij vernieuwing, dat de Regeering niets wil weten van inflatie, in welken vorm can ook. Speciaal tegen een wettelijke déva- luatie keerde Dr. Colijn zich scherp als immo reel. Wie thans van de goud-landen den gou den standaard loslaat, sleept anderen mee en werkt de monetaire wanorde in de hand, zei hij. De defensie kan en zal niet buiten de be zuiniging kunnen blijven, alleen de doelstel ling onzer defensie moet gehandhaafd blijven, evenals onze weerkracht. Het rapport der commissie-Idenburg komt spoedig in druk, maar de Regeering moet zich beraden, welk voorstellen der commissie zij zal overnemen. De publicatie uit het rapport der commissie- Idenburg, die hier kwam via Indië, noemde Dr. Colijn een indiscretie. Tusschen winkeliers en coöperaties in Engeland. (Van onzen Londenschen correspondent) LONDEN, 7 Februari De particuliere handelaars in dit land wil len niet onderdoen voor hun regeering die sinds lang is gewikkeld in handelsoorlogen en -schermutselingen met regeeringen van na burige staten. De mobilisatie voor een bin- nenlandschen handelsoorlog is juist afge kondigd. Wanneer men leest wat de Daily Mail er over schrijft, dan moet men onwille keurig in de terminologie van het slagveld vervallen. Het blad spreekt van „vechten met alle beschikbare wapenen", van „aanvallen en tegenaanvallen", van „pogingen om de ge lederen van den tegenstander te decimeeren". Het is een oude geschiedenis, zoo oud als de coöperatieve bonden van Engeland, die 150 jaren geleden het levenslicht aanschouwden. De strijd, die zal beginnen, is die tusschen de winkels der enkelingen of van een paar fir manten en de winkels van de coöperatieve bonden. De Daily Mail stelt zich partij en vecht voor de mannen die hun eigen kleine of betrekkelijk kleine zaken hebben. Op gezag van dit blad alleen mag men het nieuw ge rezen verschil tusschen de twee vormen van detailhandel de afmetingen geven van een binnenlandschen handelsoorlog. De meeste andere bladen nemen er weinig of geen no titie van. Maar het is wel weer eens mis tusschen wat men de particuliere en de coöperatieve win kels noemt. Het gerucht is ontstaan toen het Coöperatieve Groothandels-Verbond van Engeland en Schotland dat de sterke vader is van nagenoeg alle coöperatieve zaken van het land deed weten. dat het een nieuw lichaam had gesticht uit zijn machtige or ganisatie. dat klaarblijkelijk ten doel had den detailomzet te verhoogen. Aan dit lichaam werd het voornemen toegeschreven coöpera tieve winkels te openen in landelijke en stads districten die tot heden van dezen vorm van winkelhandel nagenoeg of geheel vrij geble ven waren. Het Coöperatief Verbond heeft ge zegd, dat het daar héelemaal niet om te doen was. dat het eenige insolvente coöperatieve verbruiksvereenigingen tot zijn last had en dat het als leverancier en geldvoorschieter van die vereenigingen uit rein handelsbeleid gedwongen was ze weer op de been te helpen. Deze uitlegging was niet geruststellend voor de kleine winkeliers, die immers wel begre pen dat de kwijnende coöperatieve vereeni gingen alleen gezond gemaakt konden wor den met meer clandizie en meer omzet. Het zou oprechter zijn geweest van het Coöpera tief Verbond, indien het eenvoudig had ver klaard, dat het als elk ander handels lichaam op groei en ontwikkeling gesteld is, dat het achteruitgaat indien het niet groeit en dat bevolkingsaanwas en stage toeneming van volksbehoeften meebrengen, dat ook de coöperatieve beweging haar operatiegebied verruimt. Want dat is de zaak. De coöperaties voor groot- en kleinhandel en productie in Engeland hebben zich in de anderhalve eeuw van haar bestaan ontzaglijk ontwikkeld, een ontwikkeling welke klaarblijkelijk den gewo nen handel gezien diens enorme ontwik keling in dat tijdsverloop niet heeft ge deerd. De Daily Mail heeft de coöperatieve beweging van het land vergeleken met een kwaadaardig gezwel dat knaagt aan het hart van den Britschen detailhandel. De drama tische voorstelling kan niet juist zijn. Be trouwbare handelscijfers stellen het totaal aantal leden van alle coöperatieve verbruiks vereenigingen in Groot Britannië op meer dan 6.750.000. Deze menschen vertegenwoor digen misschien de helft van het aantal ge zinnen in het land. Indien dit een .kwaad aardig gezwel" was. waaraan Engeland leed, dan kon men voor het leven van het land niets geven en indien het ooit had geknaagd aan het hart van den detailhandel, dan zou die handel lang ter ziele zijn geweest. Intusschen hebben de non-cooperatieve handelaars zich inderdaad voorgenomen zich met alle middelen, waarover zij beschikken, te verzetten tegen een verdere uitbreiding van de coöperatieve beweging, omdat zij er een bedreiging van hun belangen in zien. De lei ders van de coöperatieve beweging hebben op hun beurt in deze voornemens een uitdaging gezien: zoodat de principieele voorwaarden voor strijd aanwezig zijn. Fabrikanten- en winkeliersvereenigingen hebben uit hun mid den een Comité van Samenwerking benoemd, dat het verzet tegen den ouden vijand moet organiseeren. Volgens sommige voorstellingen vertegenwoordigt dit Comité 600.000 winke liers, volgens andere 100.000. hetgeen getuigt van de verwarring, welke ds hitte van een hoogloopend geschil in den gedachtegang te weeg kan brengen. Het is nog niet heelemaal duidelijk hoe dit Comité den strijd zal aanbinden. Er zijn be zwaren genoeg in te brengen tegen den coöperatieven handel. Maar al die bezwaren gelden evenzeer de warenhuizen, de winkel maatschappijen en de kettingwinkels en in het algemeen al die monsterachtig groote handelsorganisaties, wier politiek is gericht op monopolistische of nagenoeg monopolisti sche posities en die zoo kolossaal worden door het opslokken van kleine zaken. Een bezwaar tegen de Britsche coöperatieve beweging, dat vaak en met nadruk wordt vernomen, is haar vermeende bevoorrechting door den fiscus. De regeering heeft juist doen weten, dat dit een legende ïs, dat n.l. de coöperatieve han delslichamen op precies dezelfde wijze worden belast als de andere. De gewone handel wil echter dat de winsten der coöperatieve ver bonden zullen worden belast voordat de leden hun uitkeeringen of „divi's" hebben ont vangen. Aangezien dit gelijk zou staan met dubbele belasting van leden, wil de regeering hier niet aan. Zulk een maatregel zou trou wens het gansche beginsel van coöperatie, dat nu eenmaal is aanvaard, aantasten. Sommige bladen brengen den strijd al op politiek terrein door te verklaren, dat uit de winsten van de coöperatieve instellingen ook subsidies worden gegeven aan de Labour- partij en haar hardnekkig socialistisch ge noemde politiek, en dat eerst na aftrek van deze subsidies het belastbaar winstbedrag wordt vastgesteld. A. K. VAN R. I De critiek van mr. Mendels tegen de circu laire-regeering van den minister van Bin nenlandsche Zaken, weerlegde hij. met de op- merkinge dat diens circulaires alleen eenige waarschuwingen en richtlijnen geven, die voor sommigen noodig zijn. Want immers Ge meentebelangen zijn ook Rijksbelangen. Het gaat er hier om, de excessen af te snijden en onherstelbaar kwaad te voorkomen. Wat betreft den wensch naar nieuwe so ciale en economische ordening, merkte de premier op, dat voorzichtigheid hier geboden is. Veel hangt af van wat het buitenland ten opzichte van ons doet. Wat straks aan orde ning. die er hier al is, blijft en wat wegvalt, is nu nog niet te zeggen. Terecht gaat de Re geering hier tastend er. zoekend den weg, want een vast plan is niet te maken, ook niet, omdat men hier dikwijls werken moet op korten termijn. Ook de vorming van het kabinet werd nagegaan, evenals de basis ervan. Deze laatste kon zoo breed zijn, omdat verschil lende leden eigen wenschen tijdelijk ter zijde hebben gesteld met het oog op den gemeenschappeiijken nood van ons volk. De doopnaam van dit kabinet is: Crisis- kabinet. Dat wil het zijn. Ook nationaal in den goeden zin des woords en tevens is het een kabinet; der burgerlijke concentratie, wat echter niet beteekent. dat het arbeiders- vijandig zou zijn. Juist het tegendeel. Dat de S.D.A.P. niet meewerkte, heeft ze aan zichzelf te wijten. Later heeft Dr. C o 1 ij n nog als zijn meening uitgesproken, dat de S.D.A.P. als bondgenoote voor gezagshandhaving moei lijk is te aanvaarden. Zeker, ze veroordeelt de revolutionaire daad,'maar altijd achteraf en als ze mislukt is. Haar slapte is een gevaar voor haar zelf en ook voor anderen Ook over de houding der Regeering tegen over de N.S.B. liet de Minister-president zich duidelijk uit. Hij meende, dat zij voor de ambtenaren niet verboden kon worden, zoo lang er niet was een objectief gegeven. Welnu, dat kwam er eind November. Toen was er een vergadering ergens van 265 per sonen, die lid waren van de Burgerwacht en ook van de N.S.B. De commandant der Bur- rewacht was ook commandant van een on derdeel der N.S.B., iets wat onvereenigbaar is. Op die vergadering stelde de commandant voor om te bedanken voor de Burgerwacht. Dat was verstandig, doch de .leider" had bevolen, dat men moest blijven en royement afwachten. Dat nu was ontoelaat baar, De loyale burger heeft niet de keuze; gehoorzamen of straf, maar hij moet ge hoorzamen. Hier lag dan ook de objectieve maatstaf voor het verbod. En nu de tweede reactie van de N.S.B. De „leider" der N.S B. heeft den ambtenaren gezegd, dat zij de be lofte aan hem moeten stellen boven die aan deze „corrupte regeering". Prof. de Savornin Lohman (C.H.) die beden kingen tegen t verbod van de N.S.B. geuit had, interrumpeerde nu: ik ben door deze argumenten volkomen overtuigd! Van an dere zijden werd toen geroepen: nu pas? „Waarom wordt de S.D.A.P. ook niet ver boden?" Deze vraag stelde Minister Colijn en hij antwoordde er op: niet omdat ik, zooals men wel zegt, bang ben voor 't roode volk. Maar ook hier moet voor een verbod de objectieve maatstaf zijn, want de re geering wil geen fascistische methoden toepassen. Die objectieve gegevens zijn er voor een verbod van de S.D.A.P. niet. De Minister-President zei overigens heel duidelijk, dat de Regeering goed op de hoogte is van wat er in het land voorvalt. Zij heeft de vinger bij de pols van ons volk. Als het noodig is, zal zij optreden, dan zal ze ook toeslaan als het moet. En moet het, dan zal ze raak slaan oook. Doch de Regeering hoopt, dat toeslaan harerzijds onnoodig zal wezen. Dr. Colijn gaf een veel beter middel aan. En dan was zijn oproep tot het volk: sluit de gelederen! De regeering is waakzaam. Als deze noodig zijn, zal ze niet terugschrikken voor in grijpende maatregelen, maar ons volk riep de premier toe: sluit de gelederen! Deze rede maakt zichbaar grooten in druk in de Kamer. Alleen Mr. Mendels (S.D.) kwam in verzet tegen de schildering van de onvastheid bij de S.D.A.P. Zij zal geen oppositie quand-même voeren, maar krachtens haar verantwoordelijkheid zooals zij die ziet. Mr. Colijn had erop gewezen dat te Parijs de socialisten met de commu nisten willen samengaan, maar Mr. Mendels zei, dat de onlusten te Parijs de schuld zijn van de politieke geestverwanten van Prof. Lohman en de zijnen. Ook de Minister van Financiën, Mr. Oud, kwam voor het front. Hij kon het gemak kelijk af. Ook hij meent, met Prof. Lohman, dat wij met de bezuiniging nog maar aan het begin staan. Tegenover maatregelen, die verzet uit lokken. zooals het Verkeersfonds, merkte hij op, dat opponeeren gemakkelijker is dan re- geeren en dergelijke oppositie doet wel zien, dat velen den ernst van den toestand nog niet inzien. Eerlang komt er een ontwerp tot wijziging der heffing van winst van de z.g. besloten vennootschappen. (Dit is reeds ingediend. Red.) Minister Oud is ook van oordeel, dat onze belastingen, zoowel de directe als de in directe zeer zwaar drukken. Zoodra er eenige verlichting mogelijk is, zal dit aller eerst gelden enkele indirecte heffingen. De Minister deelde o.m. nog mede. dat het in het voornemen ligt. om voor 1935—1936 een nieuwe regeling te hebben van de fi- nancieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten. Is ze dan nog niet gereed, dan komt er voor dat belastingjaar tijdig een tijdelijke regeling. In de gegeven omstandigheden wees Mi nister Oud, op dezelfde gronden als Mr. Slingenberg het gedaan had. een heffing in eens af. Trouwens, al bracht zij 100 mil lioen op, dan was dit nog maar voor één keer en was zij absoluut onvoldoende om de crisis-gaten te stoppen. Het politieke debat is in de Eerste Kamer afgeloopen. Zoo noodig. dan heeft het zeker gebracht een versterking der positie van het kabinet-Col ij n. Dinsdagmiddag begint men aan de af zonderlijke Begrootingshoofdstukken. Zal dat ook zoo vlug gean? OBSERVATOR.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5