UIT HET BUITENLAND HONIG'5 JULIENNESOEP 6 borden voor 20 ets. Wordt door pijn U 't slapen belet, dan komt rust door 'n AKKER-CACHET STAATSGEHEIMEN. MAANDAG 12 FEBRUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 De eerste zitting van het kabinet Doumergue. Instelling van een parlementaire enquete-commissie. Snelle af handeling van de schandalen aangekondigd Een aan klacht tegen Daladier en Frot? De algemeene staking van heden. De Christelijke vakbonden doen niet mee. (Adv. Ingez. Med.) Bouisson uit de Socialistische partij PARIJS, 10 Febr. (V.D.) De president der Fransche Kamer, Fernand Bouisson. heeft medegedeeld, dat hij uit de socialistische partij is getreden. Hij motiveert deze uittreding op de critiek die door een aantal partijleden is uitge oefend op het feit, dat hij zich met den pre sident van den senaat had uitgesproken voor een ministerie onder leiding van Doumergue. Hij is er van overtuigd, dat hij zich zou kun nen rechtvaardigen, maar hij houdt een der gelijk debat niet voor doelmatig. Desniette min aldus verklaart hij scheidt hij niet zonder ontroering van een partij, waarvan hij 25 jaar lid is geweest. Geen maatregelen tegen den hertog van Guise. Het Belgische kabinet heeft besloten geen stappen te ondernemen tegen den hertog van Guise, wegens diens manifest aan het Fran sche volk. In regeeringskringen schijnt men aan deze kwestie heel weinig belang toe te kennen. Ook de Fransche regeering neemt de actie der royalisten zeer gelaten op en heeft aan het befaamde manifest van den troonpreten dent niet de minste aandacht gewijd. Over de demonstraties wordt nog gemeld, dat gisteren een der demonstranten over leden is. Polen, Mivis*°.r Berk vaar Moskou. De minister van buitenlandsche zaken Beek, zal zich reeds Maandag naar Moskou begeven. Rusland. Oostenrijk. Weenen krijgt een bondscommissaris. De hoofdcommissiaris van politie Seidl is benoemd tot bondscommissaris voor het bondsdistrict Weenen. Zijn bevoegdheden be perken zich echter uitsluitend op het veilig heidswezen in Weenen. De regeering van het bondsland Weenen is dus op dat gebied uitge schakeld. Algemeen ziet men hierin de eerste stap van de bondsregeering tot algeheele uit schakeling van de socialistische Weensche landsregeering. Een der bekendste soc.-dem. leiders, Püchler, burgemeester van Wiener Neustadt en districtsleider van den republikeinschen Schutzbund, is bij een razzia gearresteerd wegens verzet tegen de politie. Het optreden der Heimwehr en stormscharen. De Landbund en de Bauernwehr van Ka- rintië hebben den Landeshauptmann Kern- mayer een besluit overhandigd, waarin ge protesteerd wordt tegen de door den Heimat- schutz en de stormscharen geëischte onthef fing uit zijn functie van den Landeshaupt mann en waarin verklaard wordt dat een verandering van de landsvertegenwoordi- ging slechts langs den weg van een grond wetshervorming kan geschieden. In christelijk-sociale kringen heerscht eeni- ge ontstemming over het feit, dat de con ferentie met de landscommandanten is uit gesteld. Naar in welingelichte kringen ver luidt is in onderhandelingen van de laatste dagen een nauwer samengaan van Heim- wehren, Vaderlandsche Front en stormscha ren tegen de chr.-sociale partij gebleken. De vertegenwoordiger van de Ujsag te Wee nen heeft een interview gehad met Starhem berg over de gebeurtenissen in Tirol. De lei der der Heimwehren verklaarde dat de Heim- wehren in Tirol zich niet hebben terugge trokken. De toestand heeft zich niet gewij Generaal Bluecher acht het Roode Leger paraat. Het telegraafagentschap der Sovjet Unie publiceert thans de redevoering, welke de opperbevelhebber der Sovjet Russische troe pen in het Verre Oosten, generaal Bluecher. op het partijcongres heeft gehouden. Blue cher kantte zich tegen de verklaring van den Japanschen minister van Oorlog, dat Sovjet Rusland van plan zou zijn zich voor te be reiden tot den oorlog. Tegenover het verwijt, dat Sovjet Rusland 300 vliegtuigen heeft in het Verre Oosten, verklaart Bluecher, dat de Japanners in Mandsjoerije niet minder dan 500 toestellen bezitten. Bluecher werd een groote ovatie bereid, toen hij verklaarde dat de Sovjet Unie niet de bedoeling heeft Japan aan te vallen, doch dat zii niettmin voldoende maatregelen heeft getroffen om zich tegen een aanval te ver dedigen. Uit een eventueele toekomstige bot sing zal het Roode leger als overwinnaar naar voren komen. Zuid» Amerika, Alfonso Lopez president van Columbia. Bij de presidentsverkiezingen Is de candi- daat der liberale partij, Alfonso Lopez, ge kozen. De conservatieven hadden niet aan de verkiezingen deel genomen. Japan. Meer vlootmanoeuvres gevraagd. Osoemi, minister voor de marine, deelde in de begrootingscommissie der Japansche Kamer mede, dat de marine-autoriteiten het gewenscht achten de groote vlootma noeuvres jaarlijks te houden in plaats van eens in de drie jaar, zooals de groote leger- manoeuvres. Voor dit doel vroeg hij een extra-post op de marinebegrooting van 5 millioen yen. De groote manoeuvres zullen diit jaar in den loop van den zomer in het midden van den Stillen Oceaan worden ge houden. Amerika. Kerkelijk protest tegen de vlootuitbreiding Het bestuur van den bond van Christelijke kerken in de Vereenigde Staten heeft pre sident Roosevelt telegrafisch dringend ver zocht, zijn goedkeuring te onthouden aan het wetsontwerp-Vinson. Dit ontwerp, dat aanzienlijke vlootuitbreiding inhoudt, wordt door het bestuur beschouwd als strij dig met de zedelijke verplichting, welke het Kellogg-pact voor de Vereenigde Staten me debrengt. Het bestuur protesteert tegen den aandrang, die op het Congres wordt uitgeoefend om het wetsontwerp aan te nemen. MUNCHEN, 11 Febrr. (D.N.B.) Heden trok de groote carnavals-optocht door Munchen In de optocht waren ook de gruwelpro paganda. de Marxistische bonzen en de vluchtelingen vertegenwoordigd. DIMITROF DREIGT MET HONGERSTAKING. TENZIJ MEN HEM VRIJLAAT OF EEN NIEUWE AANKLACHT WORDT INGEDIEND. De Berlijnsche correspondent van de Daily Herald meldt, dat de drie vrijgesproken Bul garen, Dimitrof, Tanef en Popof in de on- dergrondsche cellen van het hoofdbureau van politie te Berlijn op de Alexanderplaats on dergebracht zijn. De verlichting is er zeer slecht en volgens den correspondent moe ten de gevangenen zelfs geen mes en vork be zitten om te eten. Dimitrof's oude moeder heeft een waar schuwing ontvangen, dat zij uit het land zal worden gezet als zij in eenige verbinding mocht treden met buitenlandsche journalis ten en aangezien zij af en toe haar zoon nog mag bezoeken, houdt zij zich aan deze waar schuwing en uit haar is niets te krijgen. Volgens de Times is Dimitrof's tolk Du- novski uit Berlijn gezet, omdat hij onware dingen over de behandeling der Bulgaren zou hebben gezegd, hetgeen door Dunovski echter ontkend wordt. Een ander Engelsch journalist is echter tot Dimitrof doorgedrongen (hoe wordt niet ge meld) en heeft daarna aan Reuter's vertegen woordiger meegedeeld dat de militanteBulgaar een brief aan minister Frick heeft geschreven waarin hij dreigde met hongerstaking, tenzij men hem óf vrijlaat óf een nieuwe aanklacht tegen hem indient. Ook de zwaarste nieuwe beschuldiging acht hij beter en dragelijker dan deze afwachtende onzekerheid. (N.R.Ct.) CHINEESCH MUNITIE-DEP6T IN DE LUCHT GEVLOGEN. 40 SOLDATEN OMGEKOMEN. LIKING, 11 Febr. (Reuter.) Nabij Tsjang- tsja is een munitie-depot van het Chineesche leger in de lucht gevlogen. Veertig soldaten kwamen hierbij om het leven. De oorzaak is te zoeken in een aanslag van communisten. DE LANGE REEKS. NU WEER EEN MILLIOENENAFFAIRE IN BéZIERS. Te Béziers in naar Reuter uit Parijs meldt, men een groote schandaalzaak op het spoor gekomen. Het betreft het frauduleuze bankroet van een groote bouwonderneming die voor de stad en voor omliggende plaat sen opdrachten ontvangen had. De bedrie gerijen moeten in de millioenen loopen. De leden van het personeel der firma moeten zich persoonlijke voordeelen tot be dragen van 50 tot 100.000 francs en meer verschaft hebben. (Adv. Ingez. Med.) FRANKRIJK. De regeering Doumergue heeft Zaterdag middag haar eersten kabinetsraad gehouden. Volgens het daarvoor gepubliceerde communi qué is den minister van justitie opdracht ver strekt. ervoor te waken, dat het juridisch on derzoek der schandalen snel en met de streng ste rechtvaardigheid geschiedt. De regeering sprak zich in principe uit voor de instelling van een parlementaire enquête-commissie. De minister van buitenlandsche zaken Bar- thou, bracht rapport uit over de buitenland sche politiek. De kabinetsraad besloot, den president der republiek een verordening voor te leggen, waardoor de minister van justitie wordt belast met de zorg voor de aangelegen heden betreffende Elzas-Lotharingen. Barthou en de minister van handel Lamoureux hebben den kabinetsraad ter goedkeuring maatregelen voorgelegd, die de regeering denkt te nemen in antwoord op de Engelsche extra tarieven op Fransche waren. De minister van financiën. Germain Marti, bracht uitvoerig rapport uit over den financieelen toestand en over de maatregelen, die de regeering zal voorstellen, in verband met de staatsbegrooting. De staking van heden. De Christelijke vakvereenigingen hebben be sloten, niet deel te nemen aan de door socia listen en communisten georganiseerde alge meene staking, daar zij staking slechts in be ginsel willen aanwenden tot het doorzetten van beroepseischen. De neo-socialistische kamerfractie heeft be sloten, dat zal worden deelgenomen aan de al gemeene staking op Maandag. Het soc. vakverbond C.G.T. publiceert een oproeping, waarin wordt gezegd: „De fascis tische strijdkrachten en de aanhangers van het ancien regime, de organisatoren van het oproer van 6 Febr., proclameeren met cynische schaamteloosheid, dat zij bereid zijn, hun actie voort te zetten, om in de plaats der democra tie de dictateur te stellen. Daarom roepen wij de arbeiders op, rustig en waardig hun wil te demonstreeren". V.D. meldt nog over deze staking: Het telefoon- en telegraafverkeer zal zoo veel mogelijk door pioniers worden gaande gehouden. De water-, electriciteits- en gas- voorziening zal evenmin door de staking wor den beïnvloed. De groote zaken blijven open. Hoewel de vereeniging van onderwijzers heeft besloten zich aan te sluiten bij de algemeene staking, heeft de minister van onderwijs be paald, dat de scholen in ieder geval open moeten blijven. De bladen zullen niet verschij nen. De staking der taxichauffeurs, welke reeds 10 dagen duurt, zal worden voortgezet. In het omroepbedrijf zal waarschijnlijk geen storing zijn. Daarentegen zullen de theaters Maandag gesloten blijven. De filmoperateurs evenwel zullen iedere voorstelling gedurende twee minuten onderbreken om hun solidari teit te bewijzen. Het spoorwegverkeer zal in vollen omvang worden gehandhaafd. De tram, métro en autobussen zullen slechts voor een deel dienst doen. Bij de posterijen zou de staking vrij alge meen zijn. Het is evenwel mogelijk dat de brievenbussen door de militairen zullen wor den geleegd. De sorteering der brieven zal eveneens door soldaten geschieden. Overwo gen wordt de brievenbestellers door politie beambten te vervangen. De socialistische en communistische vak vereenigingen hebben hun leden tegen Maan dagmiddag voor een groote meeting opgeroe pen. Voorstel tot aanklacht tegen Daladier en Frot- PARIJS, 10 Febr. (V.D.) De afgevaardigde Heririot heeft in de Kamer een motie inge diend tot het instellen van een commissie, bestaande uit 22 Kamerleden, die zou heb ben te onderzoeken, of een aanklacht moet worden ingediend tegen verschillende leden van het vorige Ministerie, in het bijzonder tegen Daladier en Frot. FEUILLETON Naar het Amerikaansch bewerkt door THEA BLOEMERS (Nadruk verboden) 17) XL Darden's plan de c ampagne. Inspecteur Nash bladerde ongeduldig in de officieel uitziende paperassen die in wanorde over zijn schrijftafel verspreid lagen. Van tijd tot tijd schoof hij zijn bril op zijn voor hoofd en staarde met een geprikkelde uit drukking naar George Darden, die in melan cholieke onbewegelijkheid in de vensterbank zat. De zwijgende figuur van den in over peinzing verdienten detective werkte op zijn zenuwen. De minuten kropen tergend-traag voorbij. Op een gegeven oogenblik hief Dar den in een impulsief gebaar de armen om hoog; hij rekte zich even en verviel toen weer in de starre roerloosheid van zooeven. Ten slotte werd het Nash te machtig; hij legde de pen neer. schraapte zijn keel en maakte een eind aan de enerveerende stilte. „Ik kan nog steeds niet goed wijs worden uit de manier, waarop u vannacht dien man en die vrouw behandelde, Mr. Darden. Had u medelijden met ze?' De detective schudde onmiddellijk zijn verstrooidheid van zich af en keek den in specteur met vriendelijke belangstelling aan. „Misschien" antwoordde hij. „Maar boven dien, wat had het voor doel gehad anders te handelen? Welke bewijzen zouden we er door in handen hebben gekregen boven die, waarover we al beschikken?" „Bewijzen?" echode Nash. „Ja, bewijzen. Deze zaak, inspecteur, moet punt voor punt bewezen worden in het bijzonder de diefstal. We hebben noch directe, noch indirecte bewijzen. Bent u dat met me eens?" „Zeker, maar waar wilt u die bewijzen van daan halen?" Darden stak met bedachtzame bewegingen een cigaret aan „Dat zal ik u zeggen", verklaarde hij. ter wijl een dichte rookwolk zijn gezicht een moment aan den buk van den ander ont trok. „Ik heb de onwrikbare overtuiging dat die twee vrouwen iets met Revis' ver leden uitstaande hebben dat ze daar meer van weten. Kijkt u eens, inspecteur, feiten zijn in ons beroep heel mooi, maar.zonder de hulp van de intuitie zijn ze volmaakt waardeloos. En het is mijn intuïtie, mijn zesde zintuig, als u 't zoo noemen wilt, die mij zegt. dat ik mij ten opzichte van de beide dames niet vergis. Ik voelde het, toen ik gisteren met ze praatte ik beschik van nature over een soort geestelijke voelhorens, om de ziel van mijn sujetten te te hij zocht even naar het goede woord wel, laten we zeg gen om contact te krijgen met hun ver berger gedachten. Ais ik in mijn loopbaan tot nog toe succes heb gehad", voegde hij er bescheiden bij, „is dat voornamelijk aan die aangeboren gave te danken". Weer staarde hij enkele seconden nadenkend voor zich uit, toen klonk het energiek: „En daar ik dus absoluut overtuigd ben, dat zij» het raadsel kunnen oplossen, ben ik voornemens die oplossing uit ze te trekken, uit de eene of uit de andere'. „Hoe denkt u dat klaar te spelen?" „Stelt u zich het volgende even goed voor oogen. Die beide vrouwen gaan gebukt on der den last van een misdadig geheim. Op het oogenblik zijn ze nog in staat dat te zigd. Bij de verwezenlijking van het program behoort de volkomen zuivering van het Weensche stadhuis. ..Wij wenschen den kan selier behulpzaam te zijn bij de uitvoering van zijn plannen. Indien Dollfuss zulks even wel niet doet, zijn wij vastbesloten de zaak zelf ter hand te nemen". bewaren. Maar nu komt de marteling van de volgende dagen met hun pijnigende on zekerheid, van de slapelooze, onrustige nach ten vol uitputtende angst. De ontzenuwde opeenvolging van steeds nieuwe gebeurte nissen zal ze in een voortdurende spanning houden, zal ze afmatten en murw maken en ik zal de omstandigheden van buiten af 'n handje helpen door ze te overstelpen met vragen; vriendelijke, beleefde vragen na tuurlijk. maar wei-overlegd op een doel ge richt: de waarheid uit ze te krijgen. Hoe lang. denkt u, dat ze den druk van een dergelijke combinatie kunnen weerstaan?" De inspecteur huiverde even bij de ge dachte aan de „vriendelijke, beleefde vra gen" van dezen uiterlijk zoo hoffelijken, vlijmscherpen, zeldzaam begaafden speur der. „Maar dat neemt allemaal niet weg. dat ik wel wilde, dat we die revolver maar von den!" „De revolver heb ik". Nash staarde hem met open mond aan. „Hebt u hem? Waar is hij? Hoe komt u er aan?" „Ik minacht mezelf om de manier, waarop ik hem in handen heb gekregen", beant woordde hij Nash' laatste vraag. „Ik heb er een gruwelijken hekel aan om van de hulp van dienstboden gebruik te maken dat is welbeschouwd toch beneden mijn waardigheid. Om kort te gaan. Lizzy Wilson, het dienstmeisje van Miss Haskell, heeft me een uur geleden die revolver bezorgd". Nash onderwierp het wapen aan een des kundig onderzoek. „Er is pas mee geschoten", stelde hij vast. „En één huls is maar leeg- Hij legde de revolver weer voor zich op de tafel. „Gelukkig", kwam het opgelucht over zijn lippen, „dat is een heeleboel waard daT we dat ding hebben!" Hij keek naar de klok die aan den wand tegenover zijn bureau hing. Darden en hij maakten beiden den CARNAVAL IN HET DERDE RIJK „GRUWELPROPAGANDA" EN DE „MARXISTISCHE BONZEN" IN EEN OPTOCHT. indruk alsof ze iemand verwachtten; de conversatie diende blijkbaar slechts om den tijd te korten. Nadat ze alle punten die op hun gemeenschappelijke taak betrekking hadden, de revue hadden laten passeeren, begon het gesprek te kwijnen om ten laatste geheel uit te dooven en in de kale, naar geestige inspecteurskamer heerschte weer het loodzware zwijgen van straks. De twee mannen hielden zich, in afwachting van den bezoeker, die wellicht nieuwe gezichtspun ten zou openen, elk met hun eigen gedachten bezig. Plotseling schoot Nash een opmerking door het hoofd, die Darden vannacht had ge maakt: „We zullen den dader wel to pakken krijgen", had hij gezegd, „daarover hoeft u zich geen zorg te maken. Maar ik wil bij voorbaat zeker zijn, dat ik geen onschuldige aan de galg breng. Ik heb een stelregel, die u waarschijnlijk heel wonderlijk zal voor komen, namelijk dat ik mij niet bevredigd voel, wanneer ik een zaak ten einde breng, zonder daarbij een nieuwen vriend gewonnen te hebben". Zonderlinge kerel toch, die Darden, peinsde de inspecteur, een eerste klas politieman, die voor niets staat en toch in sommige opzichten sentimenteel als een jonge juffrouw!" Het wachten duurde lang en Nash kreeg een nieuwen aanval van ongeduld. Voor zichtigheid. goed maar waarom zette Dar den niet 'n beetje meer vaart achter de zaak? Je kon ook al te voorzichtig zijn „Waar blijft die idioot van 'n dokter nu in vredesnaam?" viel hij opeens grommend uit. Darden werd door de vraag weer uit zijn schijnbare apathie gewekt. Hij begon te spreken, maar wat hij zei vormde geen antwoord op Nash' ongeduldigen uitroep. Hij scheen te vinden dat hij den ander een verklaring schuldig was. „Toen ik u verzocht Miss Haskell onge zien uit Revis' huis te laten vertrekken, had BARMAT EN STAVISKY. VERBAND TUSSCHEN EEN TWEETAL AFFAIRES? In Belgische financieele kringen, die op de hoogte zijn van de financieele operaties der Barmats. heeft volgens de Telegraaf een in de Stavisky-affaire ook vaak genoemde naam, die van den thans gearresteerden advocaat Guiboud-Ribaud. een eigenaardige vraag doen rijzen. nJ. deze, of er wellicht verband zou be staan tusschen een van de vele oude Barmat- affaires en de zaak-Stavisky. Dezer dagen werd uit Parijs bericht, dat advocaat Guiboud-Ribaud werd aangehouden, verdacht van een poging om de Haagsche Bouwmaatschappij „Het Gildehuis" voor een bedrag van 20.000 gulden op te lichten in ver band met het plan om rond het vliegveld van Le Bourget-Gonesse woonhuizen te bouwen. Me. Guiboud-Ribaud was de bezoldigde raadsman van Julius Barmat, toen deze voor ernstige moeilijkheden stond met zijn plan voor bebouwing van deze gronden. Deze ge schiedenis is nu vier of vijf jaar oud. Julius Barmat was er reeds in geslaagd van een Pa- rijsche groep, waarbij vele boeren belangen hadden, eenige voorschotten te verkrijgen, die bijna 1 millioen Frs. bedroegen. Het was mede door de bemoeiingen van een bekend notaris, dat deze voorschotten werden terugbetaald. Men is er niet in geslaagd om gelijk Sta- visky in Frankrijk had gedaan de voorgeno men leening uit te geven op de terreinen, die aan de Fransche boeren toebehoorden. Toen de Barmats reeds in België woonachtig waren, kwam Me. Guiboud-Ribaud geregeld te Brussel om de belangen van zijn cliënten te behartigen. Men meent dat er wel verband kon bestaan tusschen de aanhouding van Guiboud- Ribaud genoemd in de Stavisky-affaire in Frankrijk en de verdenking van oplichting in verband met de Le Bourget-Gonesse-affaire. GERHARD SEGER STAAT OP ZIJN STUK. EEN OPEN BRIEF AAN GOERING. De gewezen secretaris van de Deutsche Friedensgesellschaft, de soc.-dem. rijksdag afgevaardigde Gerhard Seger, omtrent wiens boek over zijn waarnemingen en ondervin dingen in het concentratiekamp van Ora- nienburg. wij onlangs hebben bericht, heeft een open brief tot Goering gericht, naar aan leiding van een artikel in de Morning Post, waarin de laatste spreekt over „een stroom van laffe en laaghartige lasterpraat en gru welsprookjes" die in het buitenland zouden 'worden verspreid door „creaturen, die eer noch vaderland bezitten". „Ik was aldus Seger gedurende den tijd dat ik in het concentratiekamp door bracht van 14 Juni tot 4 December 1933 zelf slachtoffer en getuige van tallooze mis handelingen, en vraag u, of het een gruwel sprookje is: dat de S.A. Sturmbann-aanvoerder Krüger op 15 Juni met nog twee andere S.A.-mannen in kamer 16 van het administratiegebouw (de zoogenaamde politiekamer) van Oranien- burg den arbeider Hagedorn uit Coswig zoo lang op de nieren heeft geslagen, dat het slachtoffer den volgenden dag is overleden; dat de arbeider Sens uit Zerbst op 27 Juni is bezweken aan hartverlamming als gevolg van de bloedstuwingen, veroorzaakt door de slagen, die Krüger en twee andere S.A.-man-' nen hem in de kamer 16 uren achtereen toe brachten; dat de commandant van Oranienburg S.A. Sturmbannführer Schafer in Augustus 1933 vier arbeiders uit Friedrichsthal van 's nachts twaalf tot den volgenden middag vijf uur met bloote voeten op de binnenplaats on onderbroken in een* kring liet rondloopen, zoodat hun de huid in bloedige lappen van de voeten hing; dat commandant Schafer cachotcellen liet bouwen met 60 tot 80 cM. bodemoppervlakte, waarin de gevangenen alleen maar kunnen staan; dat de gevangene Neumann in September in een dezer cellen acht dagen en acht nach ten, 192 uur dus, staande heeft moeten door brengen wat ik in de door mij uitgegeven brochure over de behandeling van de Schutzhalft-ge- vangenen in Oranienburg heb meegedeeld, en wat ik bereid ben voor elke onafhankelijke rechtbank te bezweren?" Gij noemt, besluit Seger. de slachtoffers van het nationaal-socialistisch schrikbewind In Duitschland. die de wereld naar waarheid willen inlichten over hun ondervindingen, creaturen, die eer noch vaderland bezitten. Het feit dat ik in den wereldoorlog aan de fronten in Galicië, Frankrijk en Italië stond en de litteekens, die ik vandaar heb meege bracht, beschermen mij en mijn kameraden, die hetzelfde als ik hebben meegemaakt er tegen, dat deze schimp ons zou kunnen tref fen (N. R. Ct.) ik geen idee. dat zij misschien het schot ge lost kon hebben". „En nu?" „Ben ik er nog niet zeker van! Kan Mal- !oy haar niet ongemerkt de revolver hebben gegeven, terwijl ik aan het bed stond en de wonden onderzocht? Of kunnen ze elkaar niet al eerder getroffen hebben, beneden in huis bijvoorbeeld? Dat is ook een mogelijk heid. Met een blijkbaar plotselinge wending van zijn gedachten, keek hij naar de klok. „Hoe iaat, zei u, dat hij zou komen?' „Hij had al hier moeten zijn". Nash zag op tegen nieuwe gaping in het gesprek en deed zijn best die aan den gang te houden. ,Het zal een heele toer zijn om het pro bleem op te lossen", merkt hij op; „denkt u ook niet?" „Ik geloof, dat ik het al opgelost heb", verklaarde Darden eenigszins onverschillig. „Dat komt doordat ik de oplossing in zijn fantasie gezien heb". „Wie heeft het dan gedan?" „Ik bedoel den diefstal. U houdt u bezig met den moord. Dat is immers de overeen gekomen werkverdeeling? u oogst de lauwe ren voor de ontdekking van den moorde naar, ik voor die van den dief. Dat blijft toch afgesproken?" „Ja". „Prachtig! u moet me nog vier, hoogstens vijf dagen tijd geven om het weerstands vermogen van die twee dames te breken". Nogmaals was er een pauze. Toen bracht de inspecteur het gesprek op een ander punt. „De Senator", begon hij op nadenkenden toon, „is de eenige ter wereld, die wist dat hii gisteren voor een week het geheime document in den zak had. Aan de waarheid van wat zoo'n hooggeplaatste persoon verklaart mag je natuurlijk niet twijfelen, niewaar?" „Wat wilt u daarmee zeggen?" vroeg Darden. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5