Ho PUS vrij Veraart geeft ons zon.... Meden heropening ikl Beiok^aijiisle Autograf. DE NIJENRODE-ZAAK. 51e Jaargang No. 15536 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 16 Februari 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTEK MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMEIN 1 EN per week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden f325, franco per post f 355, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f<l.Q5, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. ƒ0.65 franco per post '0.72]/i. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: I.5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels f 030, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Duim f250.- Wijsvinger f 150-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. idem voor Abonnés op het Gelll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000—. Overlijden f 600—. Verlies van Hand, Voet of Oog f400—. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75—. Verlies andere vinger f30—. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN der geheel gereorganiseerde v.h. KUNSTZAAL PEDDEMORS Kruisweg 66, tel. 12687 MEUBEL EN SIERKUNST AFDEELINGEN Bezichtiging (Adv. Ingez. MedJ HAARLEM, 16 Februari. Beter Zakendoen in Engeland. Uit Engeland komen in den laatsten tijd betere berichten van „de zakenwereld". Die worden thans bevestigd in cijfers door de Engelsche uitvoer-statistiek over Januari. In die maand blijkt de totale waarde van de export 2 12 millioen pond sterling hooger te zijn geweest aan in Januari 1933, en dat lijkt heel wat. Zelfs tegen den huidigen koers ver tegenwoordigt die vooruitgang nog zoowat twintig millioen gulden. Maar als men met den handels-omvang van een zoo groot land rekening houdt, blijkt de vooruitgang toch maar een matig percentage te vertegenwoor digen. De Engelsche uitvoer in 1933 bedroeg 29.100.000 pd.st.; zij is dus nu gestegen tot 31.600.000 pd.st. Een vooruitgang van 9 pet. Van een belangrijke opleving kan heele- jnaal nog niet gesproken worden, als men nagaat dat in 1929, toen het pond nog op zijn goudwaarde genoteerd werd, de uitvoer in Januari 67.000.000 pd.st. waard was. Het hui dige herstel is dus pas een klein begin, en dan moet nog maar afgewacht worden of het zich zal voortzetten. Niemand kan daar meer met eenige zekerheid een meening over ten beste geven, en naar die beroeps-econo men die dat nog trachten te doen wordt niet meer in ernst geluisterd. Zij zijn er met hun profetieën al te vaak naast geweest. Wie zulke voorspellingen wil doen heeft dan ook niet genoeg aan economische theorieën die al moeilijk en gevaarlijk genoeg blijken, als men ze op de practijk wil toepassen maar moet bovendien een meester zijn in het taxeeren van de mogelijkheden in het politieke spel, en een ongewoon kenner van massa-psyoho- logie. Dit nu zijn geen exacte wetenschappen. Wel is men het er in Engeland over eens Öat de depreciatie van het pond sterling in aanzienlijke mate heeft meegeholpen tot de stijging van den uitvoer. Dat moet dan ook wel. Als men nu de percentsgewijze deprecia tie van het pd.st. vergelijkt met de 9 pet. stijging van de exportwaarde valt dat nog niet erg plezierig uit. En principieel is de internationale handels politiek nog steeds op den verkeerden weg. In een oorspronkelijk vrijhandelsland als En geland is men zich daar in de meeste krin- ge wel degelijk van bewust, maar gezien de onmacht van het internationaal gedoe (voor den oorlog zou men gezegd hebben: „het Europeesch concert") ziet men blijkbaar niet de minste kans om van dien weg af te komen, en gaat er dus maar op door. De Federation of British Industries heeft de Engelsche regeering verzocht, zich te verze keren van bevoegdheden om zoowel ieder im port-artikel te kunnen contingenteeren als bij zondere invoerrechten te kunnen heffen op ieder import-artikel waarvan de productie in het land van oorsprong gesubsidieerd wordt, of dat in dat land tegen een hoogeren prijs wordt verkocht. De Federation zegt dat het doel van deze bevoegdheid niet zou zijn, het aantal restricties op den internationalen han del uit te breiden, maar den Engelschen han del te bevorderen. Ja, maar als het effect wel degelijk een nieuwe restrictie is, komt het er niet veel meer op aan wat men als het „doel" be schouwt. Zonder het schoone spreekwoord „men reek'ne d'uitslag niet, maar teil' het doel alleen" te willen wraken zal men toch moeten erkennen dat deze toepassing van dit nobele woord wat al te ver gaat. En Enge- lands jongste ervaringen ten aanzien van dergelijke handelsmaatregelen tegen Ierland en Frankrijk laten heelemaal geen twijfel over aan de restricties, die zij op den inter nationalen handel beteekenen. Zij hebben zelfs meer dan dat gedaan, en ook den Engelschen handel benadeeld, zoodat het voorstel van de British Federation of Industries in de regee- ringsbureaux nog wel eenigen twijfel zal ont moeten. Juist de averechtsche „crisisbestrijding", waarbij men verloren internationale welvaart tracht te herstellen door methodetjes van di rect nationaal eigenbelang, maakt de voor uitzichten zoo naargeestig. Als door een of ander wonder het geschokte vertrouwen in de wereld zich morgen aan den dag herstelde en de productiemogelijkheden zich dus meteen uitbreidden zouden zij verschrikkelijk belem merd worden juist door de maatregelen, die alle landen tijdens de crisis hebben inge voerd. En er zou nog een tweede, veel groo- tere en wonderbaarlijker metamorphose noo*- dig zijn eer die werden opgeheven. Want men tracht hardnekkig in een wereld waar alle landen economisch van elkaar afhankelijk zijn, het alleen voor zichzelf op te knappen en den ander te benadeelen en faaltfaalt ad infinitum.... R. P. HET HAARLEMSCHE GEMEENTEPERSONEEL. Donderdag vergaderden de Commissies voor Georganiseerd Overleg voor ambtenaren en werklieden ten stadhuize, onder leiding van wethouder Mr. J. Gerritsz, over de door Bur gemeester en Wethouders voorgestelde aanvul ling op het onlangs door den Raad vastgestelde Ambtenarenreglement. Eerlang zal de Gemeenteraad deze aan vullende artikelen moeten behandelen, want enkele daarvan raken principieele kwesties, n.l het verleenen van ongevraagd ontslag aan huwende ambtenaressen; het verleenen van ontslag bij revolutionnaire gezindheid van een ambtenaar of bij deelneming aan voor ambte naren verboden organisaties, enz. Zooals men weet heeft de regeering op neming van deze artikelen aan alle gemeente raden voorgeschreven. Het ontwerp-reglement is door de Commissie yan Overleg behandeld. (Door totnutoe onbekend gebleven personen zijn in het nachtelijk uur drie volkomen afgeleefde per sonen-auto's in de Naarder trek vaart geworpen. Zij worden opge- vischt om naar de vuilnisbelt te worden vervoerd). Op de auto-expositie In -de hoofdstad van het land, Staan de glanzend nieuwe wagens, Op hun stand, bewust van Stand. En terwijl ze staan te pronken Met hun snelle slanke lijn, En een voorwerp van bewondring Voor de showbezoekers zijn. Worden in de Naarder Trekvaart, In het duister van den nacht, Drie, die hun voorafgegaan zijn, In een waatrig graf gebracht. Ook zij stonden eens te pralen, Waren eens het nieuwst model, Trotsch bezit der eigenaren. Maar een auto leeft zoo snel. Stralend zijn haar jonge dagen, Maar de glans neemt spoedig af, Na een kort, maar werkzaam leven, Daalt zij in een roemloos graf. In een vaart trekt zij haar meester, Door het leven voor een poos. Kan het zijn, dat men juist daarom, Hier als graf een trekvaart koos. Hoe dan ook, dit is verboden, Auto's hooren niet in vaart, Althans niet in vaart-met-water. Auto's hooren thuis op d' aard. Uit de trekvaart opgetakeld, Worden z' op transport gesteld, Naar haar allerlaatste rustplaats, De nog Naarder vuilnisbelt. P. GASUS. NIEUW CONTRACT IN HET BLOEMBOLLENBEDRIJF. DE BESTUREN ZIJN HET EENS GEWORDEN Wij vernemen dat in de Donderdag gehou den conferentie tusschen de besturen van werkgevers en werknemers in het Bloem- bollenbedrijf is besloten te adviseeren tot een gemiddeld loon van 19.per week 18.50 voor de 6 wintermaanden en 19.50 voor de zomermaanden). Hierover zal nu nader een beslissing moeten worden genomen. Het con tract eindigt per 1 Maart a.s. DE O. S. p.'er DE KADT STAAT TERECHT. Voor het Amsterdamsche Hof diende gis teren in hooger beroep de zaak van den propagandist der Onafh. Socialistische Partij De Kadt, beschuldigd van opruiïng tegen het gezag. Het betreft hier een door verd. De Kadt opgestelde en door de O.S.P. verspreide proclamatie, waarin de muiterij op de Zeven Provinciën wordt genoemd een der mooiste daden in de klassenstrijd", waarin voorts werd beitoogd, dat de „gevangenen van het imperialisme" moeten worden be vrijd. dat het voorbeeld van de Zeven Pro vinciën, den matrozen en soldaten der Marine voor oogen moet worden gesteld. Bij de behandeling dezer zaak voor de Amsterdamsche Rechtbank, is verdachte De Kadt vrijgesproken, van welk vonnis de of ficier van Justitie in hooger beroep is ge gaan. De proc.gen. achtte het ten laste gelegde bewezen en vroeg verdachtes veroordeeling tot 9 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 1 Maart. Brandweer spoot voor hem de mist weg en de zon brak door. Herhaling van de spuitproeven op komst. Der dingen loop is vaak wonderlijk en hun samenhang wellicht nog meer. ndien 't doch tertje van den heer A. W. Veraart, den regen maker zooals hij heet, geen Engelsche ziekte had gehad, zou hij waarschijnlijk nooit op het idee gekomen zijn om regen te maken, want niet regen is zijn wensch maar wel de zonne schijn, waaraan de regen vooraf moet gaan om de lucht te zuiveren. En als Smirnoff niet met De Pelikaan naar Indië was gevlogen en op een mistigen dag op Schiphol terug was gekomen, was de regenmaker wellicht nooit op de gedachte gekomen om den mist op een andere manier te bestrijden dan tot nog toe zijn gewoonte was geweest. Mist is een wolk die laag hangt en sinds vijf jaar was het de gewoonte „naar boven" te gaan en uit vliegtuigen ijs of ook papiersnip pers te werpen om zoo de wolken tot conden satie te dwingen, waardoor de zonnestralen geen belemmeringen meer zouden treffen op hun weg naar de aarde Toen De Pelikaan arriveerde na zijn roem volle tocht kwaan de regenmaker tot de ontdek king dat het ook mogelijk zou kunnen zijn van de aarde af tegen den mist te velde te trek ken door hem weg te spuiten met hoogreiken- de brandweersfcralen. Het idee kwam te laat om nog voor de landing van De Pelikaan toe gepast te kunnen worden maar de heerVeraart heeft aan verschillende gemeentebesturen toe stemming gevraagd om proeven te mogen ne men en ofschoon het verzoek tot het Haar- lemsche gemeentebestuur het laatst werd ge daan kwam van daar het eerst een toestem mend antwoord zoodat hedenmorgen de heer Veraart in samenwerking met de Haarlem- sche brandweer bezig was aan het Noorder Buitenspaarne den mist weg te spuiten. Smirnoff verschijnt. De spuiten waren juist begonnen (eerst be zigde men een, later twee stuks) om hun stra len tot 40 Meter hoogte op te stuwen, waarbij zij samen elke minuut 2000 Liter water ver werken, dat uit het Spaarne werd opgepompt, toen Smirnoff verscheen die telegrafisch was gewaarschuwd daar hij veel belangstelling voor de regen-zonneschijnproeven toont. ..Dat is toch geen mist. meneer", zei hij een beetje spottend, „er is wel een of twee kilome ter zicht". Maar even later moest hij toch toegeven dat voor de proeven van den regenmaker de mistlaag geweldig dik was: 400 tot 500 Meter zelfs, was de laag en de spuiten reikten maar tot 40 Meter. Het scheen dat er niet veel kans op succes was. De gashouder bleef in een dichten nevel gehuld, het spoorwegviaduct was nauwelijks te zien, laat staan de kerktorens op den ach tergrond die in het geheel niet te voorschijn kwamen en toen men begon te spuiten werd het zelfs nog erger. Deheer Veraart was echter erg tevreden over dezen gang van zaken en buitengewoon opti mistisch. De bedoeling is namelijk om door het spuiten te bewerkstelligen dat de waterdamp op een zekere plaats oververzadigd wordt, waardoor twee dingen worden bereikt: ten eerste slaat de mist als regen neer en de lucht wordt helderder en ten tweede is de lucht op de plaats van de oververzadiging zwaarder dan daaromheen, zoodat het gevolg ls: lucht verplaatsing, wind. De neervallende watermassa's en het welwe len van de lucht met mist veroorzaakten na tuurlijk het slechter uitzicht, doch dat zou vol gens den heer Veraart maar tijdelijk zijn. De spuitgasten werkten onvermoeid door en roerden voortdurend met de fladderende stra len de bovenlucht om. De voorbijgangers, die van de geheele bedoeling weinig of niets be grepen. keken verbaasd en dachten waar schijnlijk aan brandweeroefeningen en een blussching van. een denkbeeldige schuit die midden op het'Spaarne in lichterlaaie zou moeten staan De heer Veraart bleef echter van succes overtuigd en na een uur spuiten bleken hier en daar gaten te ontstaan. De stadsleelijkcrd was al heel goed zichtbaar, evenals de spoor brug en de kerktorens op den achtergrond kon men zeer duidelijk onderscheiden. De beweging in de lucht werd ook hoe langer hoe sterker en ook de neerslag leek grooter te worden. Om kwart voor twaalf ongeveer zei de heer Veraart: „Binnen een kwartier zal de zon wel doorbreken", en wij konden het niet hel pen, maar.... vonden het wel een beetje tè optimistisch. Acht minuten later scheurden de wolken even uiteen en vertoonde zich een bleeke schijf die bescheiden haar stralen door de wolken boorde. Toen sloten dè wolken zich weer aaneen, doch het pleit was gewonnen: de zon had geschenen! Nog hield men niet op met spuiten en niet lang daarna verscheen de zon ten tweeden male. nu krachtiger en met meer durf. De mistlaag was weggespo ten, doorgespoten en de baan der zonnestralen was vrijgemaakt. De kwestie is nu echter of in Haarlem de zon het eerst heeft geschenen of dat wellicht op een andere plek in ons land de mistlaag reeds eerder op „natuurlijke" wijze was door boord. Dat moeten we maar afwachten, want de resultaten van de controles in den lande zijn natuurlijk nog niet bekend. Maar een zeer bijzondere gewaarwording was het toch wel toen wij plotseling door een bargrauwe, vettig dikke lucht de zon zagen doorbreken, waar absoluut geen hoop op scheen. En dat het juist zoo geschiedde als geschieden moest volgens de. voorspellingen. De heer Veraart is pas begonnen met deze proeven. In Haarlem was het de eerste keer. Ook is de regenmaker nog van plan deze proeven in combinatie te doen met de vorige met die „uit de hoogte", doch dan mag de mist niet te laag hangen, zooals nu, daar vliegen dan onmogelijk is. Een herhaling van deze proef, wellicht reeds zeer spoedig in Haarlem, kondigde de heer Veraart reeds aan en wij zien ce resultaten met belangstelling tegemoet. N. S. B.-LEIDER AANGEVALLEN EN MISHANDELD. POLITIE MOET MET DE VUURWAPENS TE HULP KOMEN. SCHOONHOVEN, 15 Februari Gisteravond hield de groep Schoonhoven van de N. S. B. een vergadering in de naburige Lopikerkapel. De vergadering had een rustig verloop. Na afloop evenwel werd de groepsleider Holswil- der op den weg aangevallen, op stokslagen onthaald en met steenen bekogeld zoodat hij het bewustzijn verloor. De politie die spoedig ten tooneele verscheen was gedwongen ge bruik te maken van de vuurwapens, waardoor een vrouw en een kind werden geraakt. Deze zijn naar het ziekenhuis overgebracht. Dr. Blankenstein uit Lopik verleende den heer Holswilder de eerste hulp, waarna deze patiënt naar Schoonhoven werd vervoerd om aldaar verder behandeld te worden. Levensgevaar bestaat er niet. De politie heeft de zaak in onderzoek. Nog steeds onrust in Oostenrijk, de Schutz- bunders op de Laaerberg hebben zich over gegeven. pag. 3 Starhemberg heeft in een onderhoud gezegd, dat Oostenrijk een strenge dictatuur noo- dig heeft. pag. 3 De Fransche regeering Doumergue heeft in de Kamer een groote meerderheid behaald. pag. 3 De Tweede Kamer heeft de begrooting van Suriname aangenomen. pag. 10 Minister de Graeff over onze betrekkingen tot België. pag. 10 De particuliere wapenfabricage in de Kamer besproken. pag. 10 Een kleine daling der werkloosheid. pag. 4 Tegen wetenschappelijke hulp aan oorlogs rusting. pag. 4 De arrestatie van Heinz Liepmann. pag. 4 Kastekort bij een ontvanger der directe be lastingen ontdekt. pag. 4 De verdachten en de getuigen in de Nyen- rode zaak wisselen elkaar af. pag. 2 Proeven van den heer Veraart. pag 1 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Beter zakendoen in Engeland. pag. 1 Van onzen Weensclien correspondent: De bloedige onlusten in Oostenrijk. pag. 3 J. B. Schuil: De Jonge Spelers: De wereld op zijn kop. pag. 6 J. B. Schuil: Groot Nederlandsch Tooneel: De groote reis. pag. 6 Speciale correspondentie: De Nyenrodc zaak. pag. 1 2e dag. De politie had gemeend meaf luister aan de zaak te moeten bijzetten, want niet alleen was de bezetting in de Lange Leidsche ver sterkt, maar op de Prinsengracht voor 't gerechtsgebouw waren twee ruiters en twee agenten te voet opgesteld, tot stemme ver bazing van twee oude juffrouwen, die daar passeerden en zich nu als eenig publiek op stelden in afwachting van hetgeen zou komen. Maar er kwam niets; zelfs voerden de ruiters, geflankeerd door het voetvolk, geen charge op de twee oude juffrouwen uit. Toen we in de pauze de voordeur uit gingen, waren politie en publiek verdwenen. De tweede dag was gewijl aan den heer ln deconfiture, van wien we reeds eerder spra ken en het eerste nieuwe gezicht, dat we zagen, was dat van Frits, den kruiersbaas zoogezegd, want hij was degene die de heeren uit de familie van Piet de Mop had opgedra gen de goederen uit Nijenrode te halen. 't Was duidelijk, dat Frits geen onbekende was bij de bevolking der publieke tribune, want zoodra werd aangekondigd, dat hij als getuige zou verschijnen voer er eenige on rust door de rijen daarboven. Men trachtte over de balustrade te zien, om Frits bij zijn eerste optreden in 't oog te vatten en fluister de: „Daar komt ie!" 't Was jammer, dat Frits leed aan een spierverstijving in het been. want dat maakte zijn stap minder veerkrachtig, doch het leverde het voordeel op. dat hij niet voor 't hekje behoefde te blijven, maar op een zacht bekleeden stoel op het podium voor den pre sident mocht plaats nemen, een voorrecht, dat geen der getuigen was ten deel geval len en dat niet nagelaten zal hebben boven een gevoel van achting en bevrediging op te wekken. Want vergeet niet, lui als Frits en zijn vriend-compagnon hebben li be paalde kringen een zeker aanzien. Dit aan zien is er in de eerste plapts op gebaseerd dat zij altijd „poen" hebben en dus in staat zijn eventueel contant te betalen. Of nu wel altijd de handelswaarde wordt gegeven, blijve buiten beschouwing. En Frits is dan ook nu een en al vrijmoe digheid, alsof hij met den president !n een café aan tafel zat. Hij laadt geen schuld op de jongens, evenmin op den koopman, die hem over de zaak heeft aangeklampt en wil er vooral den nadruk op leggen, dat dergelijke inbraakjes by nacht, in opdracht van een kasteelheer, eigenlijk heel gewoon zijn. Wat kan er voor kwaad in steken als de eigenaar het zelf vraagt? En daarom had hij den jongens bij hun nachtelijke expeditie een soort paspoort meegegeven, geteekend per order met den naam van den kasteelheer en dien van zich zelf en ongeveer luidende: „Gelieve mee te geven of te laten halen": dan volgde de lijst van goederen, die ge haald moest worden. „Denk om den negerjongen!1*, stond er op. Meen niet. dat de heer van Nijenrode een negerbokserkampioen Ln dienst had en dat de zin de beteekenis had: wacht u voor den hond! Die negerjongen die elk oogenblik zijn kroeskop boven het hekje uitstak, was een geschilderde en nog steeds zweeft er een waas van geheimzinnigheid om hem he~n; niemand heeft nog kunnen vertellen, waarom om dien negerjongen gedacht moest wor den. De nonchalante mede deeling van Frits, dat De heer Veraart (geheel rechts) met Iwan Smirnoff volgen met den commandant van de brandweer, den heer C. J. van den Broek en den ondercommandant, den heer G. Spaan, de spuitverrichtingen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1