DE NIJENRODEZAAK. Prikkebeen. MAANDAG 19 FEBRUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 9 BUITENLAND. OOSTENRIJK'S ZWARTE CARNAVALSDAGEN. Regeeringsverklaring over de rol der sociaal-democraten. „Weenen een staat in den staat" Uit een regeeringsmededeeling uit Wee nen, door Reuter gepubliceerd, ontleenen wij het volgende: In de Oostenrijksche en de wereldgeschie denis zullen de 12de, 13de en 14de Februari 1934 vermoedelijk te boek staan als de „zwarte carnavalsdagen van 1934" en de ge schiedkundigen van later dagen zullen in de eerste plaats de schuldkwestie gaan analy seeren. Het is daarom noodzakelijk reeds nu legendenvorming te voorkomen. - Het zou een enorme vervalsching der ge schiedenis zijn, indien men deze pas doorleef de Februaridagen zou willen zien als het ge volg van een plotselinge hartstochtelijke op winding. Het was integendeel een koel overleg sedert vijftien jaar voorbereide omwente lingspoging, overeenkomstig een groot gene- rale-staf-plan, waarin minutieus rekening werd gehouden met alle details. De sociaal-democratische partij van Oos tenrijk was in de laatste jaren onafgebroken bezig stuk voor stuk haar stellingen te orga- niseeren. ten einde klaar te zijn voor den dag der beslissing. Over de groote Weensche woningblokken die het socialistische gemeentebestuur lie- bouwen zegt de verklaring dat deze behalve het ..socialistische nevendoel" een politiek doel hadden, omdat, aldus de verklaring, de bouwwerken aan het Weensche gemeentebe stuur. dat was de sociaal-democratische par tij, mogelijk maakten, zijn betrouwbaarste aanhangers voortdurend geconcentreerd en onder controle te hebben en door rekenkun stige verkiezingsmanoeuvres het verkiezings resultaat in minder betrouwbare stemdistric- ten te corrigeeren. Dat met deze bouwwerken ook een belang rijk militair doel werd beoogd, heeft men door al de jaren heen wel vermoed, maar eerst door de gevechten van de laatste dagen is het duidelijk bewezen. Want deze bouwwerken waren opgetrokken op strategisch belangrijke punten en waren van den aanvang af bedoeld als gemaskerde vestingen. Men heeft bij deze bouwwerken aan alles gedacht, dat noodig is voor de militaire uitrus - ting van hoogst moderne forten. Met pantser platen versterkte balkon-balustraden waren idealen machinegeweer-posten: men heeft in de kelders gezorgd voor bomvrije onderko mens voor munitie en wapen materiaal. Niet tegen woonhuizen, maar tegen vestin gen moest de artillerie in het geweer worden gebracht. Overigens heeft de regeering telkens voor de beschieting begon, een ruimen ter mijn toegestaan om kinderen en vrouwen, zoomede ongewapende mannen den vrijen af tocht mogelijk te maken. Tenslotte wordt gezegd, dat de sociaal democratische partij sedert 1920 er de voor keur aan gegeven heeft in den nationalen raad de scherpste oppositie te voeren tegen alle bondsregeeringen; zij heeft door middel van gemeentebestuur van Weenen een staat gevormd en door den republikeinschen Schutz bund een zwaarbewapende partij-garde ge schapen, De sociaal-democratie heeft met alle middelen gestreden niet voor een wereld beschouwing, maar voor de handhaving van de machtspositie eener minderheid in den staat. Zij heeft gezondigd tegen de meest elementaire beginselen der democratie. Hitier over de gebeurtenissen. In een onderhoud, dat een correspondent van de Daily Mail met Adolf Hitler had over de gebeurtenissen in Oostenrijk, zeide deze o.m.: „Tal van menschen geloofden, dat de Duit sche nationaal-socialisten iets met de on lusten in Oostenrijk uitstaande hadden. Dat is volkomen onjuist. Wij sympathiseeren noch met Dollfuss. noch met zijn tegen standers. Beide partijen passen verkeerde methoden toe. Elkeen weet. dat men hem, door granaat- vuur kan uitschakelen, maar zulke praktijken zullen een tegenstander niet overtuigen, hem slechts verbitteren. De eenige manier bestaat daarin, dat men op zijn tegenstan ders vat krijgt door hen te overtuigen. Dat is wat wij in Duitschland bereikt hebben". Verder zei Hitier o.m.: „In Oostenrijk zijn 1600 menschen gedood en 4000 a 5000 gekwetst. De bevolking van Duitschland is 11 maal zoo groot als die van Oostenrijk, zoodat in Duitschland de ver liezen 18.000 dooden en 50.000 gekwetsten zouden hebben bedragen. Het totale aantal van onze bij onlusten gedoode tegenstanders bedroeg 27 en het aantal gekwetsen 150. Ook is geen huis vernield, geen winkel geplun derd". Hitier verklaarde tenslotte, dat op den duur de nationaal-socialisten in Oostenrijk het meest profijt van den gang van zaken zouden trekken, omdat de arbeiders zich bij hun zullen aansluiten. Mededeclingen van Karwinsky In een persconferentie, waar Dr. Dollfuss en de staatssecretaris van politiewezen dr. Kar- winkel het woord voerden, deelde laatstge noemde volgens den corr. van de N. R. C. mede. dat reeds in October onder den druk van zijn radicalen vleugel toebereidselen ge troffen waren tot een mobilisatie van zijn gewapende krachten en tot een algemeene staking. Toen de regeering in 't laatst van Oct. begon met haar eerste huiszoekingen naar wapens, die veel moeite kostten, kwam zij ge weldige hoeveelheden op het spoor van een tot dusver onbekende ontplofbare stof van zoo'n krachtige uitwerking, dat men er heele wijken mee in de lucht kan laten vliegen. Vol gens Karwinsky bestond bij de soc. democra ten het plan Maandagnacht een gewapende actie te beginnen. Dr. Dollfuss: „De droevigste week van mijn leven". Dr. Dollfuss zeide o.m.: „De afgeloopen week is de droevigste van mijn leven geweest. Wij moesten flink door tasten, want met halfslachtigheid zou de ramp nog erger zijn geworden. Wij hebben tot dus ver 239 dooden en 658 zwaargewonden te be treuren, van wie 114 dooden en 319 zwaarge wonden aan de zijde van het gezag. Tegenover de overdreven berichten in het buitenland verzoek ik u deze cijfers goed in de gedachten te houden. Als de Duitsche rijkskanselier spreekt van 1600 dooden en 5000 gewonden, verraadt hij zichzelf en kan ik het alleen maar betreuren". Ten slotte deelde hij nog mee. dat mevrouw Dollfuss op verzoek van den kardinaal van Weenen een hulpactie is begonnen voor de na gelaten betrekkingen van de gesneuvelden, ge wonden en verder getrofenen der sociaal democraten. Zes doodvonnissen werden voltrokken. Zaterdag is het doodvonnis voltrokken aan het Schutzbundlid Stanek, secretaris van den Metaalarbeidersbond. Daarmede zijn in totaal zes doodvonnissen ten uitvoer gelegd. Oostenrijk's onafhankelijkheid. Het Britsche Foreign Office heeft Zaterdag een communiqué gepubliceerd, waarin gecon stateerd wordt, dat de regeeringen van Frank rijk, Groot-Brittannië en Italië het eens zijn ten aanzien van de noodzakelijkheid de onaf hankelijkheid en integriteit van Oostenrijk overeenkomstig de verdragen te handhaven. Te Parijs en te Rome is een soortgelijk com muniqué gepubliceerd. Toch nog een schietpartij. WEENEN, 18 Februari (VJD.) Heden middag werd de bevolking van het vijfde district opgeschrikt door een schietpartij bij het Arbeïterheim Reumann Hoff; plotseling werden n.l. naar schatting een tweehonderd tal schoten gelost uit twee gemeentewoon huizen, die daartegenover liggen. De schoten waren gericht op de daar ge plaatste wachtpost. Een lid van de wacht post beantwoordde krachtig het vuur. Een huiszoeking werd onmiddellijk gehouden in de huizen, waaruit de schoten gelost waren. Hedenavond zijn tien knalbommen ont ploft in de onmiddellijke nabijheid van de opera. Men weet niet, of het hier een her vatting van de nat.-soc. papierbommen- propaganda betreft. Koloman Wallisch gearresteerd. De (bekende Schutzbund-leider Koloman Wallisch, die een der leiders van den opstand in Stiermarken was en die ook bij de com munistische revolutie onder leiding van Bela Kun in Hongarije indertijd een belangrijke rol heeft gespeeld, is in het gebergte nabij Leizen door een politie-patrouille gearres teerd. Op zijn hoofd was een prijs van 50-00 schilling gesteld. Zeer waarschijnlijk zal Wallisch onmiddellijk voor een standgerecht woi'den gebracht en veroordeeld worden tot den dood door den strop. Duitschland. Kardinaal Faulhaber beschul digt de regeering. De aartsbisschop van München, Kardinaal Faulhaber, heeft in zijn Vastenpreek van Zondag een openlijken aanval gedaan op de nationaal-socialistische leiders en de re geering er van beschuldigd de overeenkomst tusschen den Paus en Duitschland te sabo- teeren. Een protestnota aan het Vaticaan. Reuter meldt uit Madrid, dat in de Kathe- draal van Madrid ter gelegenheid van een plechtigheid ter eere van den paus aanvallen werden gedaan op de politiek van de republiek ten aanzien van den godsdienst, waarbij de apostolische nuntius het woord voerde. De Spaansche regeering heeft naar aan leiding hiervan een nota gericht tot het Vatikaan, waarin wordt gezegd wordt, dat zij niet wenscht dat de kerken worden ge bezigd voor een campagne van politieken aard noch voor protestbetoogingen tegen de wetten der republiek. NOODLOTTIGE BOTSING TUSSCHEN TWEE TREïLERS. 12 DOODEN. SAN SEBASTIAN, 17 Februari (Reuter) In de nabijheid van Pasajes zijn twee Spaan sche treilers met elkaar in botsing gekomen en gezonken. Twaalf personen zijn hierbij om het leven gekomen. DIMITROF c.s. KOMEN VRIJ. HITLER GEEFT DE VERZEKERING. De Daily Mail heeft, naar wij elders mede deelden, een onderhoud gehad met Hitier over de Oostenrijksche kwestie. Het blad stelde den Nazileider ook nog deze vraag: „Is het Uw bedoeling dat Dimitrof, Popof en Tanef vrijgelaten zullen worden?" Hitier antwoordde, naar de correspondent met nadruk onderstreept, letterlijk: „Het ge recht heeft gesproken, de uitspraak zal ver vuld worden". De correspondent vroeg verder: „Gelooft U dat deze mannen zullen worden vrijgelaten en over de Duitsche grens zullen worden ge bracht?" Hitler had hierop geantwoord: „Dat zullen zij zeker", hoewel hij eraan toevoegde te gelooven, dat hun vrijspraak niet de meening van het Duitsche volk weergaf. Niettemin zou het vonnis van het Rijksgerechtshof worden uitgevoerd. 3e dag. Schakel no. 1, de heer, die zich indertijd heeft voorgesteld als de vriend van den heer van Nijenrode, naar wiens opdracht hij zegt gehandeld te hebben, heeft afgedaan als ver dachte voorloopig althans en kan nu als getuige gehoord worden. Van verschillende zijden en in de eerste plaats van die der verdediging, is tegen deze wijze van procesvoering bezwaar ingebracht, althans is er een zekere verwondering voor te kennen gegeven. Waarom die zaak ge splitst en waarom niet eerst de hoofdper soon gehoord? De Officier heeft hiervoor zijn goede reden, want hij zou. als 't op hetzelfde neerkwam, zeer zeker niet den tthans gevolgden. zeer omslachtigen weg hebben gekozen, doch de verdachten en bloc hebben voorgebracht. Wat is echter het geval? Zocals men eenigen tijd geleden in de dag bladen heeft kunnen lezen, ontkent de heer van Nijenrode de bedoelde opdracht te heb ben gegeven. Wanneer nu alle verdachten tegelijk waren opgeroepen, had tegenover de eventueele ontkentenis slechts de verkla ring van een verdachte gestaan, welke ver klaring wel als bewijsmateriaal tegen hem zelf kan aangevoerd worden, maar niet tegen een anderen verdachte, omdat het geen ver klaring van een onder eede staand getuige is. Het geheele bewijsmateriaal zou dan ge zocht moeten worden buiten die verklaring om, wat. zoover men thans kan oordeelen, ondoenlijk is. Nu is de vriend als verdachte gehoord en kan hij tegen den ander worden uitgespeeld, maar het spreekt, dat er nog ander bewijs materiaal moet komen, wil een veroordeeling kunnen volgen. De door den Officier gevolgde weg zal voor de justitie wel de juiste zijn. De verdedigers protesteeren wel, maar als verdedigers pro testeeren, wil het nog niet zeggen, dat de Officier het niet bij het rechte eind heeft. Als er misdrijf is gepleegd, wil de justitie en wil ons rechtsgevoel, dat de schuldigen gestraft worden, of zij kasteelheer dan wel jongens van de vlakte zijn en daarom kunnen we het slechts toejuichen, dat de justitie angstvallig waakt voor verzwakking van het bewijsmateriaal. De derde dag was gewijd aan schakel twee den koopman, die de opdracht had overge nomen van no. 1 en doorgegeven aan no. 3. Alles wat thans door verdachte en getuigen werd verteld, werd reeds eerder gehoord en zal waarschijnlijk nog eenige keeren gehoord worden, alleen wijdde de vriend van den kasteelheer uitvoerig uit over zijn verhouding tot dezen. Hij had den heer van Nijenrode niet als zoodanig, maar als zakenvriend meer malen groote geldelijke voordeelen bezorgd o.a. door ongedekte wissels voor hem te ac cepteeren en het was daarom, dat hij zich tot dien vriend wendde, toen hijzelf de finan- cieele trap was afgerold. Toen hij hem in begin 1932 voor eventueele hulp bezocht, ging het over overname der Grondcredietbank waarvoor de kasteelheer echter geen geld wilde geven, omdat hij op andere wijze, meer voordeel van zijn geld kon trekken. Na af loop dier gewichtige besprekingen werd het een meer gewoon gesprek en liet de gast heer zijn kunstschatten zien. Van het zien kwam het tot praten over gevaar voor brand, diefstal^ kwaadwilligheid en dergelijke 'en öe vriend scheen met een grooten zorg ver vuld voor het welzijn der kunststukken. De kasteelheer was niet zoo zwaartillend en ver telde, dat alles behoorlijk verzekerd was. „Steek maar gerust een paar miniaturen in je zak", zou hij gezegd hebben; „ik krijg ze toch vergoed". De verzekeringsmaatschap pijen, die blijkbaar een All risks polis hadden gegeven, waren coulant; toen er een kost bare vaas gebroken was, was in een paar weken de schade vergoed. Zoo vloeide het gesprek over miniatuur tjes, schilderijtjes en goedgeloovige verzeke ringsagenten, om ten slotte langs leege kassen te strijken en de wensch ontsproot die kassen te vullen. Zoo eindigde het vriend schappelijk bezoek in een misdadig complot, waarbij onbaatzuchtigheid en vriendschap ook een rol speelden, want de Hagenaar wilde volstrekt geen direct persoonlijk voor deel. Wel kon het hem 't pad effenen maar een financieel project, dat hem in het hoofd spookte, want vergeet niet, de kasteelheer was iemand, die met onbepaalde credieten naar Zuid-Amerika was gereisd om koffie te koopen en zoo'n vriend, die met millioenen speelt, is een niet te versmaden steun. Op dat oogenblik echter speelde hij niet met mil lioenen, want hij was er voor te vinden voor een ongelukkige 58000 gulden met zijn vrij heid te spelen. Zoo althans vertelde het de vriend. Toen later de zaak aan 't rollen was, de vriend zich in arrest bevond en zich heilig had voorgenomen den heer van Nijenrode niet te verraden, moest hij ervaren, met hoe zwarten ondank hij werd beloond, want zijn opdrachtgever diende een klacht wegens chantage tegen hem in. Toen draaide het in zijn ziel en hij besloot denonciateur te wor den, niet uit wraak, maar om zich te zuive ren van de blaam hem opgelegd. En zooveel hij de eerste weken had gelogen, zooveel waarheid sprak hij later. Toch knaagde het nog steeds aan zijn geweten, dat hij zijn eens gegeven woord niet had gehouden. Dit alles had nu eigenlijk niet veel uit staande met schakel 2. want hier kwam het er alleen op aan of hij de opdracht had over genomen, en, wat het voornaamste was, of bij die overdracht gezegd was, dat het er om ging de verzekering op te lichten. Het koopmannetje hij had destijds een winkel hield vol, dat bij het ontvangen der op dracht niet over assurantie was gerept en de heer uit Den Haag, die wel eens gemeend had, dat het wel zoo was, wist het nu niet zeker meer. Later, ja, toen de heele wereld het wist, ja, toen was de assurantie te sprake gekomen en hierover waren ze het roerend eens, maar in den beginne? 't Is mogelijk en 't is niet mogelijk zei de vriend van den kasteelheer en door deze duidelijke verklaring werd aan de verklaring van schakel 2 weinig afbreuk gedaan. De schakels sloten nog goed. Hoe of die twee eigenlijk met elkaar in kennis waren gekomen? Och, de kleine koopman had in den oor logstijd den toen grooten koopman opge zocht, omdat deze in tabak handelde en hem een handeltje voorgesteld. De groote had er nu nog spijt van daar toen niet op te zijn ingegaan, want hij had daardoor 60 mille minder winst geboekt. Zoo was er een zekere vrienschapsband ontstaan, welke den groo- Een Schot heeft, ten koste van 40.000 gulden een expeditie uit gerust, om in de binnenlanden van Chili een nieuio soort vlinder te zoeken, die daar gesignaleerd is). U gaat ook een enkel keertje Wel naar Artis toe misschien, Om, u onbekende, dieren, Van gezicht tot snuit te zien Als u met uw buurverkeertje Thuiskomt van dit avontuur, Zegt u mogelijk: 't was aardig Maar zoo'n tochtje wordt toch duur. Nou, dan durf ik wel te zeggen. Dat u niet naar Chili gaat. Om één vlinder op te sporen, Die daar, naar men ze., bestaat. Maar een Schot, die welgesteld is, Gaat toch met dat doel erheen En ik licht mijn hoed vol eerbied Voor dien super-Prikkebeen. Voor een jacht in 't wilde oerwoud, Lijkt dit een geval voor spot. Want een vlinder eer dan tijgers, Krijkt men veilig onder Schot. Maar het is niet zoo eenvoudig. Want de tijgers weten niet, Dat die Schot er met zijn netje Enkel maar op vlinders schiet. Veertig duizend harde guldens, Offert hij dan toch maar aan d' Expeditie die reeds Schotsch is En aan ook nog scheef kan gaan. Eerbied moge u vervullen, Als u dit berichtje leest. Dat is dan toch maar wat anders Op 't gebied van Schotjesgeest. P. GASUS. ten nog aangename herinneringen bezorgde, want de kleine had den tijd, dat er geen haver te krijgen was, zorg gedragen, dat de rijpaarden van den ander geen gebrek be- behoefden te lijden. Hiervoor was de groote nog dankbaar, schoon de rijpaarden al lang zijn verdwenen met alle andere glorie. En zoo raakte de zaak van den kleinen koopman ook op haar eind, wat voor zijn ver dediger Mr. Loeb reden was ontslag uit de voorloopige hechtenis te vragen. Waarom is de man in arrest gehouden? vroeg de verdediger. Opdat hij niet met de andere verdachten zou kunnen praten. Maar dat zou juist een motief zijn om hem nu vrij te laten, grapte de advocaat, want alle ver dachten zitten in het Huis van Bewaring en als hij er dan uit is, kan hij zeker niet met ze spreken.'' Maar toen werd de verdediger ernstig, sprak van de eerlijke bekentenis, door geen getuigenis ontzenuwd; van 's mans goed gedrag en van zijn wil om de waarheid aan den dag te brengen, opdat zij, die het plan in elkaar hadden gezet, gestraft zouden worden. Hij gaf een beeld van de huiselijke ellende; als gevolg van de hechtenis en vroeg vrijheid voor den man, opdat deze zijn vrouw in haar zwaren strijd om het bestaan tot steun zou kunnen zijn. Dit hoorende zeg gen, viel verdachte op zijn bank terug en be dekte snikkende het gelaat met de handen. Of mijnheer de Officier het woord verlangde? vroeg de president. De officier zag er van af, wat een goed voorteeken was en de rechtbank ging in raadkamer. 't Duurde lang, voor ze terugkwam en toen vroeg ze aan den verdediger of verdachte eenige waarborgen wilde geven. Verdachte wilde alles beloven en de rechtbank trok zich opnieuw terug om mede te deelen, dat de voorloopige hechtenis werd geschorst, maar verdachte moest ten allen tijde bereikbaar zijn en verschijnen als hij geroepen werd, terwijl hij geen contact met andere In de zaak betrokken personen mocht zoeken. Wil u het stuk, waarin die voorwaarden zijn genoemd, teekenen? vroeg de president. Verdachte wilde het, hij zou het geteekend hebben als erin gestaan had, dat hij krui pende naar huis moest, want de vrijheid lachte hem toe. Hij dankte, groette de hee- ren, de perslui, de politie, ieder dien hij zag en mocht afreizen. Toen kwamen de drie jongens, maar t was te laat geworden om hun zaak te behan delen en de president wou dan ook alleen maar zeggen, dat ze geschorst was. Maar de verdedigers, die aangemoedigd waren door het succes van hun confrère, be gonnen nu ook alle drie te betoogen, dat de hechtenis hunner cliënten geen zin had, want hun verklaringen hadden zij afgelegd en eigenlijk gezegd waren ze onschuldig. Mr. Stokvis, die 't eerst sprak, vergaloppeerde zich even, toen hij zei, dat de verdachten in 't Huis van Bewaring ook met elkaar konden spreken, want de president zag hierin een beschuldiging aan het adres der bewaarders Mr. Stokvis zette dit recht, door zijn hoog respect voor de bewaarders uit te spreken en zei. dat de centrale verwarming de schul dige was, want die buizen waren zooveel als de telefoongeleiding. Is dat zoo? vroeg de president aan de jon gens en zij zeiden, dat 't zoo was. De officier was niet voor de drievoudige invrijheidstelling met het oog op gekonkel. De rechtbank ging in raadkamer, bleef niet lang en zei tot groote verrassing van iedereen, dat de zaak voor onbepaalden tijd werd ge schorst en de drie transportarbeiders op vrije voeten werden gesteld, zonder condities. En onderwijl tuurde een veldwachtersoog met scherpen blik van onder de helmkap naar een persman, die in een oogenblik van verveling op een voor hem liggend vel vloei papier vreemde figuren tooverde. 't Leken meisjes met lange gezichten en piekharen hoogst moderne producten van teekenkunst. Toen greep de veldwachter het vloeipapier, vouwde het op en stak het in den zak, daar bij decreteerende: „Hier mag niet geteekend worden," waaruit bleek, dat hij werkelijk teekentalent bij den collega had ontdekt. LETTEREN EN KUNST Dinsdag 4e zitting. S. O. S. IJSBERG. Naar wij vernemen zullen binnenkort in het Luxor Theater worden vertoond de films S.O.S. IJsberg en The Invisible Man. naar het boek van H. G. Wells. MUZIEK. CONCERT DER H. O. V. Solist: Jo Juda. De violist Jo Juda was al eens vroeger als solist met de H. O. V. opgetreden. Vergeleken met toen scheen zijn spel nu gegroeid in de richting van het persoonlijke, temperament- rijke; technisch was het ook vroeger reeds in orde. Bruch's geliefde vioolconcert bood hem Zondagavond gelegenheid verschillende zijden van zijn violistisch talent gevoelvollen zang, gaaf passagewerk, krachtig accoordenspel, zuivere intonaties te toonen en hij liet die gelegenheid niet onbenut. Vooral in de Intro ductie en het Adagio waren zoowel groote lijn als détails te roemen. De Finale boette m. i. door een te sterke terughouding van het hoofdtempo iets van haar glans en meeslee- pendheid in. Enkele nerveuze spanningen en ontladingen in de verschillende deelen leken nog ongewild. Het succes van Juda's vertolking was zoo danig, dat hij zich tot een toegift genoopt zag. Kan het verwonderen, dat de oud-leerling van Carl Flesch daartoe het Preludium uit de eer ste Solo-sonate van Bach koos; dat op zijn weergave daarvan het magistrale voorbeeld zijn stempel gedrukt had? Breed en helder was zijn voordracht van het imposante stuk, zoodat het mij eenigszins speet "dat nij er ce Fuga niet aan toevoegde. Van het goede krijgt men niet zoo gauw te veel. Doch het was al meer dan waartoe hij zich volgens het pro gramma verplicht had en dus past ons erken telijkheid. Schuurmans begeleiding van het viool concert was zeer consciëntieus en correct. Bij de Fidelio-Ouverture haperde in 't begin nog al wat aan de zuiverheid der onderlinge stem ming. Dvorak's Vijfde Symphonie werd met wisselend geluk gespeeld. De heer Stotijn Jr. had de zware taak om beurten hobo en alt hobo te moeten spelen, maar hij deed zijn naam eer aan en vooral in de solo aan het begin van het Largo verloochende het bloed zich niet. De stemming van zijn instrument scheen iets te verschillen met die van de ove rige van ons orkest; 't kan ook temperatuurs- invloed geweest zijn. De pauken traden in Ouverture en Symphonie wel eens wat te krachtig op in vergelijking met de bezetting van het strijkorkest. Schuurman liet het orkest in den bijval na de uitvoering der Symphonie deelen. K. DE JONG. Het Tooneel te Amsterdam. Amsf. Tooneelvereeniging DE DRIE APPELBOOMEN. De drie Appelbcomen, het havenstuk van Jens C. Nielsen, waarvan het gezelschap van Van Dalsum en Defresne, Zaterdag de pre- mièe in de hoofdstad heeft gegeven, is door het Amsterdamsche publiek zeer hartelijk ont vangen. Ei- was tenminste aan het slot zoo warm en langdurig applaus, dat men van een „ovatie" kon spreken. Op mij persoonlijk heeft dit stuk met zijn melo-dramatischen inhoud, zijn trage handeling en zijn volkomen gemis aan humor echter weinig indruk gemaakt. Van de spelers hebben zich in het bijzonder Jules Verstraete en La Chapelle onderscheiden, Verstraete prachtig levend in de rol van den kroegbaas Mondschein. La Chapelle van ge voelige innigheid als de verloopen dokter. Defresne zorgde als regisseur voor een leven dig. kleurrijk geheel. Charley Toorop als schilder voor een merkwaardig en suggestief decor. Omdat het stuk heden als abonnementsvoor stelling in onzen Stadsschouwburg gaat, wil ik met de uitvoerige bespreking tot morgen wachten. J. B. SCHUIL. DE JANTJES. De directie van het Rembrandt Theater organiseert naar aanleiding der première voor Haarlem van Donderdag op Vrijdag een nachtvoorstelling met het Nederlandsche filmwerk De Jantjes. Eenige vertolkers der hoofdrollen zullen hierbij aanwezig zijn. AGENDA Heden: MAANDAG 19 FEBRUARI Stadsschouwburg: Amsterd. Tooneelver- een. „De drie Appelboomen -8 uur. Schouwburg Jansweg: „Zwarte Griet". 8.15 uur. Rembrandt Theater; „De Twee Weezen". Op het tooneel: Mary en Erik-Comp. Rol schaatsen Act. 7 en 9.15 uur. Palace: „De Privé-Secretaresse". Op het tooneel: Amsy Moina: Krontjongliedjes. 7 en 9.15 uur Luxor Sound Theater: „De gevangene van Port Zamba" en „Je geld of je Liefde" 8.15 u. N.V. Haarl. Auto Centrale. Jaarl. alg. vergad. van aandeelh. Ten kantore. 4.30 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Heemstede: Geb. Ned. Protestanten bond: Concert met Annie Woud en Felix de Nobel. 8.15 uur. DINSDAG 20 FEBRUARI Stadsschouwburg: Fritz Hirsch Operette. „Zwei Herzen im 3 4 Takt". 8 uur. Hersteld Apost. Zendinggemeente: Open bare lezing: „De maat van den Tempel Gods". Wilhelminastraat 21. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. AGENDA TE HAARLEM. Heden: MAANDAG 19 FEBRUARI Stadsschouwburg: Amsterd. Tooneelver- een. „De drie Appelboomen.". 8 uur. Schouwburg Jansweg: „Zwarte Griet". 8.15 uur. Rembrandt Theater: „De Twee Weezen". Op het tooneel: Mary en Erik-Comp. Rol schaatsen Act. 7 en 9.15 uur. Palace: ,.De Privé-Secretaresse". Op het tooneel: Amsy Moina: Krontjongliedjes. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De gevangene van Port Zamba" en „Je geld of je Liefde". 8.35 u. DINSDAG 20 FEBRUARI Stadsschouwburg: Fritz Hirsch Operette. „Zwei Her2en im 3'4 Takt". 8 uur. Bioscoopvoorstellingen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 13