DE KONING VAN BELGIË VERONGELUKT. BELCIë ROUWT. Doodelijke val tijdens een bergtocht Het verminkte lijk in den nacht gevonden. MAANDAG 19 FEBRUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Begrafenis van den vorst op Donderdag. Leopold III wordt Vrijdag ingehuldigd. Uit Brussel werd ons gistermorgen gemeld: Koning Albert van België is Zaterdagmiddag door een noodlottig ongeval om het leven gekomen. Zaterdagmiddag is de koning alleen vergezeld door zijn kamerheer per auto van het kasteel Laeken nabij Brussel vertrokken om een tocht te maken naar het gebergte Marche les Dames, op eenige kilometers van Namen. Zooals hij gewoonlijk op dergelijke uitstapjes deed, liet koning Albert zijn kamerheer in de auto en ging hij alleen het gebergte in. De kamerheer wachtte een uur. Toen de koning toen nog niet terug gekeerd was, ging hij er op uit om inlichtingen in te winnen. Behalve de autoriteiten, namen tal van burgers aan het zoeken naar den koning deel Den geheelen Zaterdagavond duurde het zoeken voort zonder dat men een spoor van den koning vond Te twee uur vond men het lijk aan den voet der rotsen. Er bestaat geen twijfel over dat hij op slag moet zijn gedood. Graaf de Partout, de grootmaarschaik van het hof deelt medeHet stoffelijk overschot van den koning is Zondagochtend om half vier te Laeken aan gekomen. De ministers hebben het lijk van den koning begroet. Kroonprins Leopold, die in Zwitserland vertoeft, is van het gebeurde in kennis gesteld en wordt Zondagavond nog te Brussel verwacht. Prins Karei kan elk oogenblik uit Ostende in de hoofdstad arriveeren. Noodlottige bergtocht. Nader meldde V.D. ons: Het bericht van het noodlottige ongeval, dat Zaterdag Koning'Albert heeft getroffen, werd in den loop van den nacht beleend. Zoodra het feit bekend was, is de ministerraad in buiten gewone zitting bijeengekomen. De koningin werd op voorzichtige wijze in kennis gesteld van het fatale nieuws. Eerst werd haar meegedeeld, dat den ko ning een ongeval was overkomen. Zondag ochtend te 6 uur was zij op de hoogte van het gebeurde. Het bericht van de vermissing van koning Albert en later van zijn noodlottig einde, is gedurende den Zaterdagavond en ook in den nacht geheim gehouden. Eerst Zon dagochtend werden Brussel en geheel België opgeschrikt door het rampzalige bericht, dat per radio werd meegedeeld en in de kerken werd afgekondigd. Over het geheele land luid den de klokken ten teeken van rouw. In te genstelling met de eerste berichten dat het lijk van den koning weinig verwondingen vertoonde, wordt nader bekend, dat koning Albert vreeselijk verminkt is gevonden. Zaterdagmiddag was hij uit Brussel ver trokken, incognito, onder den naam Graaf de Rhety. Tusschen Namen en Marche les Dames ver liet koning Albert de auto en begaf zich al leen in het gebergte, iets. dat hij als liefheb ber van de bergsport zeer veel deed. Wanneer de koning in verband met den politieken toe stand geen gelegenheid had naar zijn geliefd Zwitserland te gaan, trok hij naar het ge bergte van Marches, les Dames, om daar ont spanning te zoeken. Toen de koning na een iiur van zijn wan deling niet terugkeerde, werd allerwege een onderzoek ingesteld. Gedurende den gehee len avond en het eerste deel van den nacht, totdat bekend was dat het lijk was gevonden, reden tallooze auto's langs alle wegen in het gebergte om den koning te zoeken. Vooral in den omtrek van het kasteel van prins van Aremberg, waar de koning veel wandelde, werd gezocht. Te twee uur in den nacht werd het lijk gevonden, het was baron Jacques de Dixmude, ordonnance-officier van den koning, die de gruwelijke vondst deed. Aan den voet der rotsen, die zich daar ter plaatse ongeveer tweehonderd meter hoog in de lucht verheffen, tusschen Namen en Mar che les Dames, dicht bij den oever van de Maas, werd het deerlijk verminkte lijk van den Belgischen vorst gevonden. Van vrij groo- te hoogte moet de koning van de rotsen zijn gevallen. Op tal van plaatsen op de rotsen werden bloedsporen gevonden. Het hoofd van den koning was nagenoeg geheel versplin terd. Zijn neus werd op een uitstekende punt van een rots gevonden. Onmiddellijk werd het lijk door een bosch wachter en een burger, die bij de vondst aan wezig waren, in een auto gelegd, die het stof felijk overschot dadelijk naar Brussel brach ten. De plaats van de ramp is gelegen juist tegenover het kasteel van graaf Carton de Wiart aan den anderen oever van de Maas. dien de koning bij zijn tochten in deze streek herhaaldelijk bezocht. Onmiddellijk na het vinden van het lijk werd het gedeelte van den weg Namen-Marche les Dames tusschen den spoorwegovergang en laatstgenoemd dorp afgezet. Zondagochtend hebben het parket en de burgemeester van Marche les Dames zich naar de plaats van de ramp begeven om een onderzoek in te stellen- De weg op de plaats waar het lijk gevonden is, is zeer smal. In den loop van den ochtend verschenen extra-edities van de dagbladen, die door de opgewonden bevolking als het ware uit de handen van de verkoopers werden gerukt. De vlaggen halfstok. Van alle openbare gebouwen en vele parti culiere huizen werd des morgens de vlag half stok geheschen. Alle schouwburgen zijn gesloten tot één dag na de begrafenis. De wedrennen en voetbalwedstrijden werden afgelast. Te Namen heeft de bisschop van Namen Zondagochtend in de kerk het overlijden van den Koning meegedeeld. Het klaroengeschal in de kazernes is tot na den dag van de begrafenis verboden. Reeds in den loop van Zondag werden uit de heele wereld deelnemingsbetuigingen ont vangen. Om negen uur heeft een batterij van het geschut, dat is opgesteld in het Jubelpark te Brussel een salvo van 101 kanonschoten ge lost. om de bevolking het tragische nieuws mede te deelen. Nederlandsche deel neming. Koningin Wilhelmina en de Nederlandsche regeering behoorden tot de eersten, die van hun deelneming getuigden. Het Paleis te Brussel. De president der Fransche republiek en de koning van Engeland, de Duitsche regeering en de president der Ver. Staten en vele an dere staatshoofden tn regeeringen hebben reeds Zondagmorgen hun condoléances be tuigd. Uit den Haag: Het plotselinge overlijden van den koning van België heeft in de kringen van het Hof .regeering en corps diplomatique groote ontroering gewekt. De koningin heeft Zondagmorgen haar deelne-ming aan den Bel gischen gezant laten betuigen door haar or donnance-officier. Prins Hendrik bracht om 12.15 uur een be zoek aan den gezant om he?n zijn deelneming te betuigen. Minister Sap, die in den Haag vertoefde, en voornemens was Zondagmiddag naar Brussel te vertrekken, werd reeds vroeg in den och tend door de legatie op de hoogte gesteld van den dood van den koning. Minister Sap is in verband daarmede om half negen naar Brussel vertrokken. DEN HAAG. Bij ongesteldheid van den minister van Buitenlandsche zaken heeft de secretaris-generaal van het departement Zon dagochtend aan den gezant het deelnemen der Nederlandsche regeering betuigd. (R.P.D.) Donderdag begrafenis van den vorst. BRUSSEL, 18 Februari (V.D.) In den mi- nisterraad, welke om twaalf uur vanmiddag werd gehouden onder voorzitterschap van graaf de Broqueville en waarbij alle ministers Het nieuwe koningspaar. (Van onzen Brusselschen correspondent). BRUSSEL, 18 Februari. Zondagochtend omstreeks zes uur begon het droevige bericht bekend te worden. De journalisten waren om half zes op de hoogte gebracht. En reeds om negen uur was het ongewoon druk, vooral in het centrum van de stad. Het volk van Brussel, bijzonder ge hecht aan den Koning, die zich dagelijks in het openbaar vertoonde, was verlangend om nadere bijzonderheden te hooren. Men wist niets meer dan het ontstellende feit zelf, en men zocht, angstig en in het blinde, naar een verklaring voor wat volkomen onver klaarbaar scheen. Toen om ongeveer tien uur de eerste extra edities der dagbladen verschenen, werden de kiosken en de kran ten verkoopers in den letterlijken zin des woords bestormd. De „Nation Beige", waar juist Zaterdag avond door protesteerende socialisten de ruiten waren ingegooid, trok, vooral door zijn centrale ligging op de Place de Brouckère alle aandacht. Een dichte menigte wachtte op steeds nieuwe bijzonderheden, want de eerste bulletins gaven nog geen voldoende uitsluitsel en geen bevredigende verklaring van de toedracht. Zooals het altijd gaat wanneer de menigte geëxciteerd is en in het duister tast. deden ook nu weer de wildste veronderstellingen de ronde. Men sprak van een aanslag, een ander geloofde dat de koning door roovers over vallen was een derde opperde de mogelijk heid van zelfmoord. Deze quaestie werd met gedempte stem men besproken in de groepen die zich overal langs de boulevards vormden. Wie tusschen 11 en 12 uur de wandeling van de Nord naar Het Beursplein deed, zag een vrijwel onafgebroken rij langzaam dren telende voetgangers een ongewoon gezicht op dit uur die alle, al voortschuifelend in een dagblad verdiept waren en die telkens stilstonden om met voorbijgangers, die zij niet kende, het verbijsterende feit te be spreken. Overal waar men zag witte vlakken van uitgevouwen kranten. En aan alle gevels de vlaggen halfstok Voor het Paleis te Laeken, waar de be minde doode heen gebracht was. stond een zwijgende saamgepakte menigte te wachten. Op wat? Er gingen auto's met ministers prelaten en hoogwaardigheidsbekleders ai en aan. Maar dat interesseerde de menigte voor het hek niet. Men wilde alleen maar door de enkele aanwezigheid in de nabijheid van dit doodsbed een bewijs van trouw en genegenheid geven. Voor het groote paleis der stad zag het zwart van de menschen. Er was door de politie een verkeersregeling en een orde dienst in het leven geroepen om de com pacte stroom van deelnemenden, die op de rouwregisters kwamen teekenen, te kanali- seeren. Eerst tegen twee uur kwamen de nauw keurige berichten binnen, welke iedere twij fel omtrent het ongeval en de oorzaken op hieven. Het bleef tot laat in den avond on gewoon druk in de stad. welke een onge woon aanzien had, doordat vrijwel alle winkels, tteaters en bioscopen gesloten wa ren hetgeen anders op Zondag nimmer het geval is. De ongeveinsde diepe droefheid van het geheele volk wij mogen zonder overdrij ving spreken van de verslagenheid be wijst hoe populair in de beste zin des woords koning Albert I was. Hij heeft die populariteit op een natuur lijke wijze verworven, zonder zijn toevlucht te nemen tot onwaardige reclamemiddeltjes, als helaas zoovele politici te baat nemen. Hij was p»pulair omdat hij eenvoudig, waar achtig en volkomen onbaatzuchtig was. Men kan zich moeilijk een vorst van rustiger simpeler, zuiverder levenswijze voorstellen Hij ging, als een degelijk werkman, geheel op in zijn vak-van-koning. Hij had een zeer hooge opvatting van zijn taak en al zijn tiid en al zijn krachten wijdde hij aan de arbeid, welke zijn volk van hem eischte Hij hield zich nauwkeurig op de hoogte van alle politieke verschiinselen. las alle kranten van a tot z persoonlijk door en vond boven dien nog den tijd om de voornaamste Fran sche en Nederlandsche boeken goed en gron dig te lezen. En hij wist over ziin lectuur met liefde en kennis te praten. Nog in het najaar van 1933 gaf hij een typisch klein bewijs van zijn medeleven met de Vlaamsche letteren. Op het vliegveld te Evere. waar hfj een demonstratie van K. L. M.-vlie^tuieen bij woonde. ontdekte Z.M. ineens Maurice Roe- lants. Dadelijk ging hij on den jongen schrijver af. drukte hem de hand en compli menteerde hem met ..Het Leven dat wij droomden", een roman welke de konine met n'ezier en profijt selezen b'eek te hebben. Altijd heeft hii contc.t gezocht mt de beste geesten van zijn volk. geleerden, schrijvers misici. schilders. Hermn Teirlinck was een van ziin beste persoonlijke vrienden, die in de laatste jaren tot een hooge functie aan het hof geroepen werd en een kamer recht tegenover de werkkamer des konings kreeg. Voorts was koning Albert een hartstochte- b'ik sportman. Bü alle be'angriike wedstrij den en maninulaties was hü. met zichtbaar welbehagen, aanwezig, hii kende het sport leven op zijn duimpje en beoefende ze'f ver schillende takken van snort. Zoo was hij een hartstochtelijk motorrijder. Terwijl de on weerstaanbare aantrekkingskracht, welke d° bergen on hem uitoefenden, zijn noodlot zou bliiken te ziin. In alle milieu's had de koning zijn vrien den. zün getrouwen, ziin bewonderaars. He* leger droeg hem op handen, de kunstenaars verheerlijkten ziin goede smaak en ziin liefde om de schoonheid in iedere vorm. de geleer den waren verbaasd over zijn veelzijdige er diepgaande kennis oo tal van gebieden, de sportmenschen beschouwden hem als eer. der hunnen. De koning kon zich waar ook in ziin land tusschen iedere stand en iedere categorie bewegen: altijd was hii thuis, eer eigen en vertrouwd geworden vriend onder vrienden. Hij sürak ieder aan in de taal en met d^ woordenkeus welke pasten. Hij presideerde eenige maanden geleden het jaarlijksche diner van de ..Reine des Deux Mondes" te Parijs, waar de élite van de Fransche gees: aan zat en hij verkeerde onder deze be roemdheden met een zoo volkomen gemak omdat hij hun gelijke was en omdat hij in staat was om iedere litteraire of philoso- nhische discussie te volgen en door zijn bij dragen te verrijken. Maar als hij onder de kleine luyden was. bewoog hij zich daar met even veel gemak en met dezelfde overtui ging. Voor een paar jaar inspecteerde koning Albert eens de motorrijders van België. Vier duizend enthousiasten stonden naast hun machines langs den weg geschaard. Een er van had zijn zoontje, een aardig kereltje van een jaar of acht,' op het stuur gezet. Toen Z.M. passeerde riep het knaapje op zijn on- vervalscht Brusselsch: „Daa, mineir de Keunink"; en de koning, met een vriende lijke lach in hetzelfde sappige dialect: „daa Sjefke", hetgeen de omstanders tot een spontaan enthousiasme bracht! Koning Albert genoot, vooral na den oor log, een algemeen Europeesch prestige, als geen ander vorst. Hij dankte dit voor een dee aan zijn rol in den oorlog, maar veel meer aan zijn' persoonlijke eigenschappen. Men waardeerde hoogelijk zijn rustige, nuchtere kijk op de werkelijkheid zijn omvangrijke kennis en vooral zijn onaantastbare eerlijk heid. Door zijn betrekkingen tot alle regee ringen wist hij de positie van België steeds steviger te bevestigen. Terwijl hij vooral, met een bewonderenswaardige takt, voor het zoo hoog noodige evenwicht zorgde. Het deel der hooge burgerij, waar de regeeringspersonen uit gekozen worden, heeft in België, van ouds, de neiging om Frankrijk boven alles te stel len. Koning Albert bracht dan telkens weer de wijzer in het midden door de relaties met Engeland weer wat te verlevendigen en te verstevigen. En zoo heeft hij gedurende de moeilijke periode van na den oorlog de boven alles nuttige functie van stabilisator der bui tenlandsche politiek van België vervuld. Ge lijk hij in de binnenlandsche politiek telkens wanneer dat noodig was als de vredestichter, de bemiddelaar, de scheidsrechter optrad. Partijen bestonden er voor koning Albert niet. Hij kende slechts Belgen, broeders en land- genooten. En hij vervulde zijn constitutio neel taak zoo voorbeeldig, dat de grijze lei der der socialisten eens zeide: ..Als België eer Republiek werd. zou koning Albert- er pre sident van moeten zijn!" Dat van harte ge meend woord teekent uitstekend de onaan gevochten en onaanvechtbare positie des ko nings. Ook in de Vlaamsche kwestie heeft hij zich steeds rechtschapen en onpartijdig ge toond en hij sprak onze taal, niet zonder accent, maar met een groot gemak. Koning Leopold HI mist natuurlijk het ge zag van zijn voortreffelijken vader. Hij heeft niet te Parijs en te Londen diezelfde werk zame invloed. Maar men kan wel dezelfde hooge opvatting en dezelfde onkreukbare eerlijkheid van den jongen koning verwach ten Hij zal zich moeten wapenen liefst zoo spoedig mogelijk tegen de eenzijdig Fransch georiënteerde politiek van de hof kringen. Hij heeft echter getoond dat hij tot een eigen oordeel en een eigen wilsuiting in staat is. Heeft hij niet zijn reis naar Ne- derlandsch Indië doorgezet tegen den geest van zijn omgeving in en heeft hij, in zijn terugkeer, niet openlijk bij iedere gelegen heid getuigd van zijn bewondering voor wat Nederland in de troepen gewrocht heeft? Koning Leopold Hl bezit dezelfde waar achtigheid als zijn vader. Het is een loyaal en hooggestemd jonkman, zuiver en simpel van levenswandel, bezield met de oprechte wil tot het goede. Door zijn succesrijke Indische reis is hij in nauw contact gekomen met het Neder landsche leven, hij spreekt onze taal met een bewonderenswaardige puurheid en hij kent onze geschiedenis en onze kunst, zoo van het verleden als van nu. Zij die met overtuiging en erstigen wil zoeken naar een nauwer contact tusschen onze twee broeder- en nabuurvolken, zullen van de zijde des koning steeds op een warme sympathie mogen rekenen. JAN GRESHOFF. aanwezig waren, werd besloten dat de uit vaartplechtigheden van den overleden koning zullen plaats hebben volgens het vastgestelde protocol, dat ook heeft gediend bij de begra fenis van Leopold II. De begrafenis is vastgesteld op Donder dag a.s. De oud-strijders zullen met hun vlaggen de haag vormen langs den weg, welke dc stoet zal volgen. Aan het graf van den Onbekenden Soldaat zal de lijkstatie stil houden en één minuut volledige stilte in acht nemen. Het stoffelijk overschot van den vorst zal op een affuit van een kanon worden vervoerd. Alle vaandels en standaarden der regimenten, ook die der ontbonden regimenten, welke in het Legermuseum zijn ondergebracht, zuilen worden meegevoerd in den lijkstoet. Verdere bijzonderheden over de indeeiing en samen stelling van den stoet zullen later worden medegedeeld Inhuldiging van den nieuwen koning. Ook werd in den ministerraad vastgesteld, dat de inhuldiging van den nieuwen vorst, Koning Leopold HI die gisteravond uit Zwit serland te Brussel zou arriveeren Vrijdag a.s. zal plaats vinden. Kroonprins Leopold is ge boren op 3 November 1901. Tot zijn eedsafleg ging zal het uitvoerend bewind worden waar genomen door de ministers. De thans 32 jarige troonopvolger Prins Leopold huwde in November 1926 met de Zweedsche Prinses Astrid, uit welk huwelijk twee kinderen, een dochter en een zoon na de kroning van zijn vader Kroonprins van België zijn geboren. De Koning als Alpinist. Koning Albert was, zooals men weet, een vurig beoefenaar van het alpinisme. Men zag hem op de toppen van de Mont Blanc, op de Dolomieten, op de Appenijnen, in een woord, overal waar men aan bergsport doet. Door des Konings voorbeeld had deze sport bij de Belgische jeugd veel aanhangers gevon den. Hiervan getuigde onlangs nog de prach tige beklimming van de Ruensori in Belgisch Congo. Het is in den loop van een der oefeningen op de steile rotsen van Marche-les-Dames, dat de Koning den dood heeft gevonden. In de kalkrotsen gebeurt het, dat tengevolge van temperatuursverandering zekere der uitste kende rotsdeelen, waarop men drukt, bezwij ken. Indien de bergbeklimmer er niet in slaagt zich bliksemsnel aan een ander uitspringend gedeelte vast te klampen, moet het onvermij delijk tot een noodlottigen val komen en het is vermoedelijk in dergelijke omstandigheden geweest, dat Koning Albert in dc diepte is ge stort. Hij is het voornaamste slachtoffer, dat de bergsport ooit heeft geëischt. Kerk te Laeken, waarin het stoffelijk overschot zal worden bijgezet.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5