IRTilLiLllIM© BEVERWIJK HEEMSTEDE HAARLEMMERMEER BLOEMENDAAL ZANDVOORT LISSE OVERVEEN MAANDAG 19 FEBRUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 12 HET EERSTE LUSTRUM VAN DE V.A.R.A. De plaatselijke afdeeling van de V.A.RA. herdacht Zaterdagavond haar eerste lustrum met een zeer druk bezochte feestvergadering in de bovenuzaal van hotel „Oud Meerenstehv' De voorzitter der jubileerende afdeeling, de heer A. L. van Groningen sprak een ope ningswoord en wees er daarin op, dat deze feestavond ni'et alleen diende tot feestelijke herdenking van het eerste lustrum, maar in de eerste plaats tot versterking van den on- derlingen band, terwijl daarnaast dezen avond getracht zou worden door het houden eener verloting een werkloozenfonds te vor men. Vervolgens trad het bekende Vara-trio uit Wormerveer op, dat met groot succes zijn strendliederen zong. De heer Dool, lid van den vereenigingsraad van de V.A.R.A., sprak daarna over het on derwerp: „De Vara in onzen tijd". Spr. stond in de eeerste plaats stil bij de beteekenis. van de Vara voor het uitdragen der beginse len, waarop de tegenstanders antwoorden met allerlei aanvallen. Acht jaar lang heeft de Vara de Interna tionale uitgezonden, maar plotseling wordt het verboden. Verzet tegen dit besluit heeft niet mogen baten, integendeel, allerlei nieuwe aanvallen zijn daarop gevolgd. In dit verband herinnerde spreker aan het onderbreken van de uitzending, toen de executie van v. d. Lubbe was omgeroepen Dat men de Vara bij wijze van straf den Zaterdag ontnam noemde spreker een geraffineerde gedachte. Men schijnt alleen maar sterke mannen te hebben, om de ar beidersbeweging te treffen. Spr. meende ech ter te moeten opmerken, dat dit slechts teeke nen van zwakheid zijn. De controlecommis sie zou beter doen Paul de Waart eens op zijn vingers te tikken. Spr. weigerde ook te gelooven, dat minister Marchant zijn rede over „Onderwijs en politiek" aan de Radio controlecommissie heeft toegezonden. De heer Dol was er van overtuigd, dat de rede verbo den zou zijn, wanneer Zwertbroek of A. de Vries, voorzitter van de Vara, zoo tegen de fascisten en communisten van leer was getrok ken. Daarna richtte spr. zich tot de vrouwen in het bijzonder, om mede te helpen de Vara- gelederen te versterken. Na een krachtige aansnoring om mede strijd te voeren tegen de dictatuur van het fascisme, besloot de heer Dool zijn rede, welke met een door allen medegezongen „Internationale" beantwoord werd. Opnieuw trad nu het Vara-trio op met een geestig liedje op het ..vrouwendom", dat groo- te hilariteit verwekte. Daarna volgden nog eenige strijdliedjes. Zooals IJmuiden zijn „eendenliedje" kreeg zag Beverwijk een .soep"-liedje geboren worden dat stormachtige toejuichingen ont ketende. De verloting droeg er vervolgens toe bij de geanimeerde stemming op te voeren. Het Vara-trio besloot daarna het program ma. De Rhytm. Kings hielden de liefheb bers van een dansje nog geruimen tijd ge zellig bijeen. De V.A.R.A. en hare leden kun- den met voldoening op deze lustrum viering terugzien. VOOR VALKENIIEIDE. De jaarlijksche speldjesdag voor het Chr. Opvoedingsgesticht „Valkenheide" zal in deze gemeente a.s. Woensdag worden ge houden. LAAT GEEN RIJWIELEN ONBEHEERD STAAN. Vele wielrijders schijnen onbekend te zijn met de bepaling van de verordening, dat het verboden is, rijwielen onbeheerd langs den openbaren weg te laten staan. De politie heeft voor deze overtreding tegen enkele wielrijders proces-verbaal opgemaakt. OPBRENGST COLLECTE. In de R.K. Kerken alhier werden Zondag na liefdadigheidspredikaties collecte gehouden ten bate van de kas der St. Elizabeths Ver een: ging, die zich belast met het verleenen van onderstand in den vorm van versterkende middelen aan behoeftige kraamvrouwen. De opbrengst dezer geldinzameling was in de parochies van St. Agatha en O.L. Vr. van Goeden Raad tezamen het mooie bedrag van 1016. GASVERBRUIK BUITEN DEN METER OM. De politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen iemand die buiten den gasmeter om gas betrok. In zijn woning was nog een oude gasleiding aanwezig die hij op een gasfor nuis heeft aangesloten. Het gasbedrijf is door deze wijze van frauduleus gasbetrekken gedurende eenigen tijd benadeeld. GEMEENTERAAD. Er wordt een vergadering van den Raad der Gemeente Heemstede gehouden op Don derdag 22 Februari 1934 des avonds om 8 uur. De agenda luidt: 1. Vaststelling van de notulen der verga dering van 25 Januari 1934. 2. Ingekomen stukken. 3. 3e wijziging verordening begraafrech- t84. Wijziging ambtenarenreglementen (13, 13a, 13b en 13c.) 5. Couponbelasting (14) 6 Verhuur van tuingrond aan den Glip- perweg (15). 7. Onbewoonbaarverklaring (16). 8. Aanleg gedeelte riool Molenwerfslaan (17) 9. Overdracht strookjes grond langs Zand- voorterallée bestemd voor weg (18). 10. Comptabiliteitsbesluiten. HET GEMEENTE-PERSONEEL B en W. stellen den raad voor. ter voldoe ning aan den wensch der regeering het Ambtenarenreglement en het Werkhedenre- glement te wijzigen en daarin bepalingen op te nemen over het verleenen van ontslag on grond van revolutionnaire gezindheid, of lidmaatschap van een verboden vereeniging, het ontslag'aan een huwende ambtenares enzoovoort. COUPONBELASTING B. en W. stellen voor de couponbelasting voor zoover die op geldleeningen der ge meente betrekking heeft, te verhalen op de rente-trekkers. Het betreft hier een uitgaaf van f 5300. ONBEWOONBAAR VERKLARING B. en W. stejlen voor het perceel Man padslaan 2 onbewoonbaar te verklaren. AUTO-ONGEVAL Gisterenmiddag had op den Heerenweg e enauto-ongeval plaats dat nog goed afliep. De heer v. uit Rijswijk, bemerkte bij het uitwijken, dat zijn stuurinrichting niet goed werkte. Hij remde daarop zoo krachtig, dat de wielen geblokkerd werden, waardoor de auto omviel. De zes inzittenden kwamen met den schrik vrij. Met de auto kon de terugreis weder worden aangevangen. PRIESTERJUBILEUM Zondag vierde de heer J. J. Bruning, thans rustend pastoor, zijn 40-jarig priesterjubi leum. In het groot Seminari te Warmond als priester gewijd, was zijn eerste plaats Rotterdam. In 1897 volgde zijn benoeming als kapelaan in de Parochiekerk van den H. Jo zef in de tJansstraat te Haarlem, waar hij verbleef tot in 1910 zijn benoeming volgde als Pastoor te Edam. Bijna 12 jaar was hij directeur van het Militaire tehuis n Haarlem. In 1918 volgde zijn benoeming tot Pastoor te Pijnacker, waar hij ruim 15 jaar zijn her derlijk ambt vervulde, tot hij nu circa 112 jaar geleden om gezondheidsredenen emeri tus werd en daarna zijn intrek nam in Huize St. Bavo te Heemstede. Hoewel eigenlijk Zaterdag de feestdag was, werd dit Zondag gevierd De feestdag ving aan met een plechtige H. Mis. welke o.m. werd bijgewoond door Mgr. Möhlmann, deken Sondaal en de pas toor der St. Bavoparochie. Na de Mis zongen de aanwezigen een feestlied. Om 12 uur werd een zeer druk bezochte receptie gehouden, waar o.a. de Bisschop den jubilaris kwam complimenteeren. Namens de bewoners van huize St. Bavo overhandigde de heer J. C. v. d. Weerden, oud-voorzitter den jubilaris een enveloppe met inhoud. De zeer eenvoudige plechtigheid werd be sloten met een plechtig Lof in de kapel van Huize St. Bavo. NOODLOTTIGE VAL De echtgenoote van den heer M. wonende aan den Ringdijk nabij den Vijfhuizerweg alhier, had het ongeluk in den kelder te val len. Met een vermoedelijk gebroken, in ieder geval ernstig gekneusd been werd ze onder geneeskundige behandeling gesteld. PROPAGANDA-AVOND S.D.A.P. De afd. Bloemendaal van de S.D.A.P. hield Zondagavond een propaganda-bijeenkomst in Vreeburg, die geopend werd met het zin gen van de Internationale. De voorzitter de heer Noorman verzocht de aanwezigen op te staan., om de gevallen Oosten rij ksche makkers te herdenken. Dr. W. Banning uit Bentveld hield een rede over het huidige socialisme, dat winst kan putten uit de toegebrachte slagen, mits de geesten kracht putten door den tegen stand. Uitvoerig behandelde spr. de tegenstellin gen: Democratie-dictatuur, geweld-geest; ka- pitalisme-socialisme, om tenslotte te wijzen op datgene wat het socialisme alleen vermag te brengen: organisatie, arbeid, vrijheid. Het soc. strijdtooneel „Wording" uit Am sterdam, onder de leiding van Lida Polak droeg enkele spreekkoren voor. Mevr. B. Bulsing-van Besouw uit Heem stede las gedichten, de heer F. C. M. Chris- tiaan speelde viool met begeleiding van me vrouw M L. Damstra-Chri3tiaan. De zaal was tot de laatste plaats gevuld. HYACINTHENTENTOONSTELLING. De hyacinthententoonstelling in de open bare school aan den Vijverweg is een succes geworden. De jeugdige kweekers hadden ruim 400 planten teruggebracht, die smaakvol in de gymnastiekzaal waren opgesteld. Het bezoek is buitengewoon druk geweest, vooral op Zondagmiddag. Heden. Maandagmorgen zijn de prijsjes door Dr. T. Popma aan de bekroonden uit gereikt. Deze bestonden uit boeken, étui's, verfdoo- zen, passerdoozen, postpapier enz. O. H.'S MANNENKOOR In vijf groote autobussen vertrok Zater dagavond O. H.'s Mannenkoor naar Amster dam, o mdaar in het Concertgebouw mede te werken aan het jubileum-concert van den heer K. Böhm. Gezongen werd: Les Martyrs aux Arènes van L. de Rillé en Nimmer Nacht van N. H. Andriessen. Gezamenlijk zongen de verschil lende koren waarvan de heer Böhm directeur is: „Groot is de Heer." Van de koren ontving de heer Böhm verschillende cadeaux. GEEN BELASTINGVERHOOGING Op advies van de fin. commissie stellen B. en W. voor over te gaan tot vaststelling der verordening tot het heffen van 65 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting; 50 opcenten op die der vermogens belasting en rangschikking in de derde klasse voor de heffing der gemeentefondsbelasting over het belastingjaar 1934'35. STRANDPACHTVERLAGING. HET RAPPORT VAN DE RAADSCOMMISSIE AD HOC. Ii\ de vergadering van den Raad van 27 September 1933 werd in verband met de om standigheid. dat er voortdurend klachten wer den geuit omtrent de nadeelige gevolgen van de exploitatie van het Zuiderbad op de be drijfsresultaten van de strandpachters en van andere badinrichtingen en voorts uit overwe ging, dat de strandpachters zeer waarschijn lijk hun verzoek om vrijstelling' van de beta ling van een gedeelte van de strandpacht wel zouden herhalen en het ook met het oog op de samenstelling der begrooting 1934 aanbeve ling zou verdienen tijdig een onderzoek daar omtrent in te stellen, besloten tot het instel len eener raadscommissie-ad-hoc bestaande uit de heeren: H. van Alphen, voorzitter, J. Druyf, A. Elffers, J. Groen, B. van Rijnberk, J. v. d. Werff. leden .terwijl het secretariaat werd vervuld door den Hoofdcommies ter se cretarie, den heer J. de Bruin. Deze commissie is thans met haar werk zaamheden gereed gekomen en in een uitvoe rig rappoi't heeft zij haar bevindingen aan de Raadsleden medegedeeld. Om te beginnen werd aan alle strandpach ters meegedeeld dat de Raadscommissie iede- ren strandpachter in de gelegenheid stelde zijn bezwaren of wenschen schriftelijk of mondeling kenbaar te maken. Tengevolge van dit schrijven kwam den 9en October een brief binnen van 39 strandpach ters. die het bestuur der Strandpachtersver- eeniging machtigden, hun belangen voor de Commissie te bepleiten. Ook meldden nog een aantal personen dat zij mondeling gehoord- wenschten te worden. In de op 16 October '33 gehouden vergade ring der commissie werd de gelegenheid tot mondelinge toelichting der bezwaren aan al deze personen geboden. Geklaagd werd over de groote verliezen, die de strandpachters door het Zuiderbad leden. Verlaging der pacht werd bepleit. Behalve de brieven van de pachters indivi dueel ontving de commissie nog een brief van de commissie uit de strandpachters. waar bij de volgende wenschen kenbaar werden ge maakt: lo. Geen strand meer te verpachten aan nieuwe gegadigden; 2e. Indien een strandpachter van zijn pacht ontheven wenscht te worden, moet allereerst het vrijgekomen gedeelte aan de aangrenzen de pachters aangeboden worden en hun de voorkeur worden gegeven om het materiaal van den pachter tegen overeengekomen prijs over te nemen; 3e. Toe te staan, dat men over het geheele strand in badcostuum in de bad- en ligstoelen mag zitten; 4o. Een badverbod voor het geheele strand uit te vaardigen met uitzondering van de badinrichtingen en het vrije strand: 5o. Het tentenkamp en het vrije strand zoo ver mogelijk respectievelijk naar het Noorden enhet Zuiden te verplaatsen. Hoewel de commissie zich niet geroepen acht kritiek te leveren op de bedenkelijke wijze woarop in den afgeloopen zomer door Het sprookje van de eeuwige jeugd. door ANNELISE LERBS. Lang, lang geleden zat een booze nachtelf eens een mooie lichtelf achterna, die zich 's avonds bij den sluierdans op de elfenwei verlaat had. De lichtelf vluchtte in een klein menschendorp. dat eenzaam tusschen groote bosschen lag, en smeekte om hulp. Toen stelden de mannen uit het dorp zich te weer tegen de nachtelf. het werd een zware strijd, waarbij er verscheidene het leven verloren, want nachtelfen zijn booze wezens en strijden met verschrikkelijke wapens. Maar de overle venden versaagden niet en vochten moedig door tot aan de dageraad; toen trof de eerste lichtstraal de nachtelf, en zij werd in een steen veranderd. De moeder van de lichtelf was de machtige zonnefee. en om de bewoners van het dorp en- voor te beloonen, dat zij haar lievelingskind hadden gered, daalde zezelf naar de aarde af en beloofde, den hartewensch van ieder dorpeling te zullen vervullen. Toen juichte ieder, alles kwam aansnel len, elkeen had een hartewensch, die nu ver vuld zou worden. De een wilde een huis heb ben, een ander veel geld, een manwensehte zich een mooie vrouw, een meisje vroeg een mooie uitzet, een kind een prachtige pop; al lemaal menschelijke wenschen die mensche- lijke vreugde geven. Maar er was in dat dorp ook een meisje, jong, mooi, en rijk, dat dag en nacht gepij nigd werd door de angst oud en leelijk te zul len worden en op een keer te zullen moeten sterven. Dat meisje trad ten slotte ook voor de fee en vroeg: „Laat me altijd mooi blijven, nooit oud worden en niet sterven!" Toen werd de zonnefee heel ernstig en ze sprak: „Als je er op staat zal ik je wensch vervullen. Maar ik zal je drie keer den dood sturen om je te vragen of je niet met hem mee gaan wilt. Na drie keer zal hij nooit meer bij je ko men; dan moet je hem zelf gaan zoeken, op dat hij de vloek van je neemt, waarom je zelf gevraagd hebt. Maar het meisje lachte: „Waarom zou ik mij den dood wenschen?Als ik altijd jong en mooi blijf en nooit hoef te sterven dan zal ik een hemel op aarde bele ven." De zonnefee keerde naar haar rijk terug en in het dorpje heerschte niets dan geluk, want er was niemand die zi.in hartewensch niet ver vuld had gekregen. Wie zijn leven lang ziek was geweest werd gezond; armen werden rijk: kinderloozen werden met kinderen ge zegend. Zoo gingen er jaren voorbij, en met de ja ren week langzamerhand het geluk, dat overal in het dorpje geheerscht had. Haat en nijd hielden hun intocht; niemand wist waar zij vandaan kwamen, en wanneer zij zich voor het eerst vertoond hadden. De één kreeg spijt, omdat hij eigenlijk inplaats van zijn boerderij een mooie villa, zooals die van zijn buurman had willen hebben: een ander had in plaats van een mooie vrouw, die nu toch oud en leelijk geworden was, liever kisten en kasten vol met goud gewild. Velen, die toen tertijd kinderen geweest waren e,n kinder lijke wenschen gedaan hadden, vervloekten het nuttelooze, allang versleten speelgoed, dat hun toch in hun kinderjaren zooveel plezier bereid had. Rijkdommen slonken, ziekte en dood deden weer van zich spreken. En na nog veel meer jaren waren de woor den „lichtelf" en „Zonnefee" op den achter grond geraakt: grootmoeders vertelden er nog hun kleinkinderen van als van een mooi sprookje. Maar het meisje, dat zich onver gankelijke schoonheid en een eeuwig leven gewenscht had, leefde nog steeds onder de menschen als een levend bewijs van de waar heid van dat wonderlijke sprookje. Zij was spoedig na de vervulling van haar wensch met den rijksten man uit het dorp getrouwd, en in het begin was hun geluk groot ge weest. Maar na jaren werd de man door een ernstige kwaal aangetast en verouderde snel. Eerst was hij blij een mooie jonge vrouw te hebben, die wat jeugd en vroolijkheid in zijn langzaam versomberend leven kon brengen; maar later werd hij afgunstig op zooveel bloeiend leven. En afgunst vond een plaats in de harten van al haar vrienden en haar vrien dinnen, die allang oud geworden waren, ze wendden het gezicht af als ze voorbij ging, en haar kinderen keerden zich van haar af, om dat ze ouder werden dan hun eigen moeder. Haar man duldde haar op het laatst niet meer om zich heen en stierf, zonder haar nog eenmaal te willen zien. Toen begon de eenzame vrouw voor het eerst spijt te voelen. Ze had een kleinkind, een vroolijk, zonnig, klein meisje, dat ze met alle liefde van haar eenzaam hart lief had. Op een dag werd net kind ziekde vrouw wilde de zorg er voor aan geen ander toevertrouwen en week niet van het bedje: In een lichte maannacht kwam de dood in de kamer en vroeg de vrouw voor den eersten keer of ze hem wilde volgen. Terwijl ze nog weifelde viel haar oog op een spie geltje aan den muur waarin ze haar eigen jong en mooi beeld zag. Toen leek het haar plotseling een dwaasheid om te willen ster ven en ze zei tot den dood: „Waarom zou ik willen sterven? Zie zelf eens, hoe mooi ik nog ben!" Toen zweeg de dood, en nam in plaats van haar het kind. En de vrouw viel neer op het bedje en snikte. Toen het kind begraven was verliet ze het dorp, waar men haar benijdde en haatte. Ze zwierf zoo ver, tot zij bij menschen kwam, die niets van haar en haar noodlot wisten. Iedereen mocht haar, en één van hen, een arme, jonge man, vroeg haar zijn vrouw te worden. Toen schrok ze en vroeg een bedenk tijd. En ze peinsde en peinsde of ze hem haar geheim zou vertellen, want ze hield ook van hem, veel meer dan van haar eersten man, met wien ze op verlangen van haar ouders getrouwd was. Na lang aarzelen vertelde ze hem alles, vol angst voor wat hij zeggen zou. Maar hij juichte: Wat zou er ooit schooners ter wereld kunnen zijn dan een altijd mooie, altijd jonge vrouw?" en zij trouwden. Na een jaar stond zij in haar tuintje en wachtte op haar man: toen kwam de dood ten tweede male bij haar. Ze schrok heftig en riep: „Hoe kun je verwachten, dood, dat ik nu met je mee zou gaan ik ben volkomen gelukkig!" Toen ging de dood zwijgend weg, en na een poos bracht men haar haar man dood thuis. Toen werd de vrouw koud en hard en sloot haar hart voor de menschen. Men had mede lijden met haar en haar verdriet, zij wilde zich echter niet laten troosten en paste er voor op, haar liefde niet meer aan een mensch te geven. Alle warmte van haar hart bracht ze over op een hond, die nooit van haar zijde week. Toen de dood voor de laatste maal kwam, waren er weer jaren voorbij gegaan. Ze lachte hoonend tegen hem, want op dit oogenblik had ze gewacht en riep tegen hem: „Nu kun je me niets meer ontnemen! Ik hou van geen mensch meer dan van mezelf. Het laat me koud, wie je neemt in plaats van mij." Toen ging de dood voor de laatste maal weg en nam den hond. En toen nu de vrouw wist, dat de dood nooit meer bij haar zou komen werd ze door een radelooze angst bevangen. In eenzame nachten riep ze hem smeekend aan, ofschoon ze wist, dat hij niet komen zou. En weer ver gingen er jaren, en de menschen, bij wie ze leefde, zagen, dat zij uiterlijk steeds niet ver anderde. Eerst verbaasden ze zich; de verba zing werd bevreemding, toen nijd, daarna haat. En men merkte, dat alles wat de vrouw met liefde bejegende of bezag, een menscb, een dier, een bloem, begon te kwijnen en spoedig stierf; en men ging haar voor een heks aanzien. In haar huisje was het koud en leeg, er leefde geen dier bij haar, in haar tuin bloeide geen bloem. In de vele lange, eenzame nachten verloor ze haar laat ste ijdelheid, haar laatste vrees voor den dood en besloot eindelijk hem, die haar van dit leven verlossen kon, te gaan zoeken. Ze zwierf ver en lang en vroeg overal naar hem. Omdat ze zoo jong en mooi was, en toch steeds naar den dood vroeg, dachten de men schen, dat ze waanzinnig was en hadden me delijden met haar of bespotten haar. Maar steeds zocht ze verder, met slechts dat eens doel voor oogen en in het hart. Op een dag kwam zij aan een eenzaam huisje, daar antwoordde een bleeke vrouw op haar vraag: „Gisteren is de dood hier ge weest en heeft mijn man genomen." Het was de zoekende, alsof er in haar hart iets be vrijd werd, dat daar geboeid was geweest se dert haar laatste ontmoeting met- den dood. Haastig liep ze door. 's Avonds trof ze een kind. dat huilend zei: „Vanmorgen heb ik den dood gezien; hij kwam mijn moeder halen." Toen was het de vrouw alsof de hemel voor haar open ging en zij een oogenblik een glimp van zijn heerlijkheid aanschouwde. Weer liep ze door. zonder te weten waar ze liep: doornen wondden haar gezicht en haar handen, wind en regen striemden haar kleeren. Den hee- len nacht liep ze door. In den morgen zei een oude, vrouw tegen haar: „Een uur geleden is de dood bij mijn zoon geweest". Weer haastte ze zich verder en kwam aan een gehucht, waar een brand woedde. De menschen hadden den strijd tegen het vuur moeten opgeven en stonden in vertwijfelds machteloosheid toe te zien, terwijl in de stal len het vee brulde en uit het huis kinderstem men klagelij,k riepen. Toen zag de vrouw door de vlammen den dood aankomen om de kinderen te halen en toen ze hem eindelijk zag was het haar alsof de hemel zich wijd voor haar opende. Ze wierp zich aan zijn voeten, omklemde hem met al haar kracht en smeekte hem haar te nemen in plaats van de kinderen. En de dood liet de kinderen leven en nam de vrouw. een kleine groep van ingezetenen is geageerd tegen een door de grootst mogelijke meerder heid genomen raadsbesluit 'de stichting van het Zuiderbad) wil zij toch met nadruk con- stateeren, dat die groep nimmer van den Raad zal mogen eischen, dat de Raad slechts hun belangen zal dienen. De commissie adviseert te besluiten: le. dat behoudens het geval van uitbrei ding van thans reeds verpachte gedeelten ten behoeve van de pachters daarvan, geen tot dusver nog niet verpacht strand meer zal worden verpacht, tenzij het betreft aan een pachter te verpachten strandgedeelten van 25 M. of meer. De Raad behoudt zich echter het recht voor op de door hem te bepalen plaatsen niet te verpachten 2e. Dat indien een strandpachten van zijn pacht ontheven wenscht te worden allereerst het vrijgekomen strandgedeelte bij de herver pachting voor de helft aan elk der beide aan grenzende pachters zal worden aangeboden. Indien een der beide aangrenzende pach ters de aangeboden helft niet wenscht te pachten, heeft de andere aangrenzende pach ter voorkeur voor het bijpachten van de bei de helften. Komen er strandgedeelten vrij van 25 M. of meer en wenschen de aangrenzende pachters dit gedeelte niet geheel te huren, dan moet. tenz ijde Raad tot het tegendeel besluit, ook anderen de kans op pachten worden gegeven. 3. Niet in te willigen den wensch om toe te staan, dat men overal op het strand in bad costuum in de bad- en ligstoelen zou mogen zitten. 4. de situatie ten aanzien van het badver bod niet te herzien: 4. de tentenkampen en het vrije strand niet te verplaatsen. 6. behoudens het bepaalde onder 7. over het jaar 1933 geen kwijtschelding van pacht te verleenen; 7. zich bereid te verklaren, bij gerechtvaar digde klachten van eeen strandpachter, zijn contract te ontbinden en ingeval van een der gelijke ontbinding te overwege of en in hoe verre de gemeente geheele of gedeeltelijke kwijtschelding van de strandpacht over 1933 zal verstrekken. 8. de strandpacht voor 1934 niet te ver lagen. WINKEsS ZUIDERBAD B. en W. stellen den raad voor in 1934 niet over te gaan tot het maken van winkels in den onderbouw van het Zuiderbod. BARAKRUIMTE. Van de gemeente Haarlem is een schrij ven binnen gekomen, waarbij wordt voorge steld een gemeenschappelijke regeling ten aanzien van de barakruimte te treffen. B. en. W. van Zandvoort stellen voor in beginsel te besluiten op het voorstel van Haarlem in te gaan. STAND DER WERKLOOSHEID. In de afgeloopen week stonden als werk? loozen ingeschreven: 471 landarbeiders, 48 bouwvakarbeiders, 40 behoorend tot andere groepen. Totaal aantal: 557. DE WEG LANGS DE BROUWERS* KOLK. DE KROON KEURT HET RAADSBESLUIT GOED. "-"' Zooals bekend besloot de Raad van Bloe mendaal in den afgeloopen zomer tot aan leg in werkverschaffing van een weg langs de Brouwerskolk, door de duinen, om ver binding te krijgen met den Zeeweg. Nadat Ged. Staten het besluit niet hadden goedgekeurd, ging het gemeentebestuur in hooger beroep bij de Kroon. Naar wij vernemen heeft de Kroon bij K.B. van 19 Januari dat Zaterdag ter kennis van het gemeentebestuur kwam het raadsbesluit goedgekeurd. FEESTAVOND BUURTVEREENIGING „ONS HUIS" Zaterdagavond hield de buurtvereeniging „Ons Huis" te Haarlem-West een feestavond in café „Oud-Rozendaal" te Overveen. De voorzitter, de heer H. Keizer opende de zen ouderlingen „bruiloftsavond". Allerlei voordrachten waren ingestudeerd, die zeer insloegen, vooral „Hulde aan Ons Huis", die den eersten prijs verwierf van den voordrachtswedstrijd van den avond. Verder noemen wij nog de Schnitzelbank, Thomasvaer en Pieternel, de Voddenschilders, de Aapjeskoetsier, Grietje en De twee Schoon mama s. De heer Hoffschlag, de oud-voorzitter, werd tot eere-lid benoemd. Een bal besloot den feestavond. MR. J. B. VAN HOUTEN OVERLEDEN. Op 65-jarigen leeftijd is Zondag overleden Mr. Johannes Bernardus van Houten, chef der juridische afdeeling van de Ned.-Ind. Handelsbank te Amsterdam en mede-oprich ter en tot zijn overlijden bestuurslid der afd. Haarlem van den Bond van Forensen, wo nende alhier. Mr. van Houten ging indertijd als jong advocaat naar Java en werkte pl.m. 15 jaar te Soerabaja, waar hij algemeen geacht was om zijn groote kunde en hoogstaand karakter. Daarna kwam hij weer naar Nederland, waar hij bij de juridische afdeeling van den Ned.-Ind. Handelsbank benoemd werd. De overledene is ongeveer 6 jaar geleden ook voorzitter geweest van de afd. Haarlem van den Bond van Forensen en tot vóór korteen jaar, voorzitter van het Hoofdbe stuur van di enBond. Deze functie heeft hij toen moeten neerleggen wegens zijn zwakke gezondheid; hij bleef echter bestuurslid. In den Bond heeft, Mr, van Houten uit stekend werk geleverd: zijn arbeid voor de forensen men zal zich zijn ijveren voor verlaging van den prijs der trajectkaarten van de Ned. Spoorwegen herinneren werd door bestuur en leden va nden Bond hoog gewaardeerd. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot heeft plaats op Woensdag 21 Februari a.s. te Westerveld, na aankomst van trein 11.41.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 8