Na Koning Albert's Dood. Urker vaart. Het Be&attgtiihste 51e Jaargang No. 15539 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 20 Februari 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie; P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTEK MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 'f3.25, franco per post ƒ335, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week ƒ0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. 0.65 franco per post ,'0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: j_5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels 0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Duim f250.- Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-, idem voor Abonnés op het Geill. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000-. Overlijden f 600—. Verlies van Hand, Voet of Oog f400-. Verlies Duim f75.-, Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN HAARLEM, 20 Februari. De Nieuwe Nonsens. Onder den titel „Het paradijs ontdekt" is dezer dagen in Duitschland van de hand van iFranz von Wendrin een boek verschenen. In dit boek wordt o.m. uiteengezet, dat het paradijs was gelegen in Pommeren (Oost- Pruisen), waar de Joden werden gehouden als dieren waarop men jacht maakte, en als huisdieren door de goden, de oude Duitschers Wanneer de Joden zich hiertegen verzetten, werden zij uit het paradijs verbannen. Verder deelt de schrijver mede, dat de appel, die door Adam en Eva werd genuttigd een Duitsche vrucht was, want aldus de heer von Wendrin zij aten geen banaan of dadel, zooals zij in het Oostersch paradijs zouden hebben gedaan. Ook ontdekt hij, dat Troje en de Odyssee roemrijke gebeurtenissen waren uit de Pruisische geschiedenis, doch dat Homerus, die een Jood was, deze ver halen geheel had vervalscht. Het is van belang te weten, dat dit boek door den Pruisischen Minister van Opvoe ding speciaal is aanbevolen voor opname in de schoolbibliotheken. Er is één ding betreffende het nieuwe Duitschland, dat de meeste menschen on middellijk toegeven. Dat is de verzekering, dat er sinds het optreden van den heer Hitier c.s. orde heerscht, terwijl er daarvóór nogal wat wanorde was. Maar als ik dingen als de bovenstaande lees, begin 'k aan die orde ook hard te twijfelen. Zou het niet gewenscht zijn iemand als den heer Franz von Wendrin onder eenig toezicht te plaat sen? Als ik hem persoonlijk kende, zou 'k mij ongerust maken. Ook trouwens over dien professor, die het Duitsche kind van de wieg af in strategie en oorlogstactiek wou op leiden, en het een meer b.v. niet slechts als een schoon natuurverschijnsel, maar ten ■eerste en vooral als tactisch object in een mogelijken veldslag wou laten zien. Deze professor verwierf een zoo vervaarlijke be langstelling in het buitenland, dat Hitier zijn boek verbood. Maar het boek van Von Wen drin is niet verboden. Integendeel, het is of ficieel aanbevolen als schoollectuur. Ik vind het, zacht gezegd, onvoorzichtig. (Als de heer, die de psalmen „gegermaniseerd" heeft, tot mijn kennissenkring behoorde zou ik er ook eens een paar menschen over op bellen en vragen of we daar niet eens iets aan moesten doen. Na al dat boeken-verbranden gaat men natuurlijk de vrijgekomen ruimte vullen met een nieuwe bibliotheek. Dat is be grijpelijk. Maar 't wil mij voorkomen dat er hier en daar nogal vreemde werken in te recht komen, vol wanordelijke uitingen. Of strekken we misschien, voor dezen tijd, het begrip „orde" in dit land te ver uit? Het kan wezen. Toch blijf ik meenen dat wij deze dingen in Nederland niet moeten navolgen. Wij hebben in de laatste tien jaar veel uit andere landen nagedaan, dat we m.i. beter hadden kunnen nalaten. Na de Nieuwe Zakelijkheid is de Nieuwe Nonsens ook ons in ruime mate geworden. De malligheid met de vrouwelijke snel heidskampioenen op allerlei afstanden be hoort niet eens tot de ergste, ofschoon ik geneigd zou zijn den heer Oswald Spengler gelijk te geven, als hij die mede beschouwt als een onrustwekkend symptoom van „De Ondergang van het Avondland". De wel luidende combinatie van een toonladder in c en een toonladder in cis is al veel beden kelijker, maar we hopen dat dat zal beteren, en koesteren deze verwachting ook ten aanzien van de Hot Jazz. De filmsterritis is een vrij onschuldige kwaal. Heel wat min der erg dan de Jodenvervolgingen, het systematisch fnuiken van den internationa len handel door alle landen en het smijten met geld door het verzwakte Europa teneinde zijn definitieve vernietiging voor te berei den. In elk geval leek dat alles al veel meer dan genoeg. Wij konden dien professor met zijn zuigelingen-legeropleiding, den man van de gegermaniseerde psalmen en dezen heer met zijn Paradijs-in-Pommeren best missen. Er was al genoeg. Maar het houdt niet meer op. Mochten er onder u zijn, bereid deze dingen te slikken ik hoop en verwacht het tegendeel dan moet gij u eens even trachten voor te stellen hoe het zou wezen, als wij het nationa lisme ook eens op dezen voet gingen schoeien. Al lieten wij den Bijbel er buiten, en beperkten we ons maar tot mythologische en his torische Nieuwe Nonsens. Voelt u iets voor een vurig betoog, dat Alexander de Groote in Winschoten geboren is en Napoleon een ondergeschoven kind was uit de Amsterdamsche Pijp? Dat Hercules een ingezetene van Utrecht was (want hoe komt anders de plaatselijke voetbalclub aan haar naam) en Pan de eerste fluitist in het eer ste Amsterdamsche Orkest, waarin Nero la ter als concertmeester fungeerde? En dat Nero alleen de benoeming tot keizer van Rome aannam, omdat er toen nog geen Am sterdamsche te'efooncentrale was om in brand te steken? Enne, ennegaat u zelf maar door! Voelt u niet voor dergelijke schoolboekwijs heid voor uw kinderen? Gelukkig, gelukkig. De vaderlandsche nuchterheid, en onze geestelijke openbare orde, houden dan toch hopelijk nog wat stand.... R. P. „DE OOSTHOEK". De Overijselsche Vereeniging „De Oost hoek" houdt op Zaterdag 24 Februari voor hare leden een gemaskerd bal en apachebal in gebouw Olympia. BIJNA 4 MILLIARD MINDER VERMOGEN. DE DALING SINDS 1929—1930. Uit de cijfers, welke het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek be treffende de uitkomsten der vermogensbelas ting publiceert, blijkt, dat onder den invloed der in 1920 ingetreden malaise het totaal der vermogens van 1920-1921 tot 1923-1924 is ge daald met bijna f 1.407 millioen en van laatst genoemd jaar tot 1929-1930 als gevolg van de verbetering in den algemeenen economischen toestand wederom is gestegen met ruim f 3,483 millioen. Als gevolg van de in 1929 in getreden economische crisis is daarop een vermindering gevolgd van f 3948 millioen van 1929-1930 tot 1932-1933. Het vermogen over laatstgenoemd jaar is hierdoor f 1871 mil- liloen lager dan dat over 1920-1921 (13,77 pet.) De bevolking nam van 1 Januari 1921 tot 1933 toe met 19,20 pet., met welk percentage een vermeerdering der gezamenlijke vermo gens correspondeert van f 2.609 millioen, zoo dat, indien geen rekening wordt gehouden met de waarde-verandering van het geld, het totaal der vermogens over 1932-1933 f 4.480 millioen lager is dan het cijfer, dat verkre gen wordt, indien van 1920-1921 af het totaal der vermogens dezelfde stijging zou vertoo- nen als de bevolking. Op overeenkomstige wijze blijkt, dat het totaal der vermogens over 1932-1933 zelfs reeds f 4.650 millioen lager is dan het cijfer, dat verkregen wordt, indien van 1929-1930 af het totaal der vermogens dezelfde stijging zou vertoonen als de bevolking. Het gemiddeld vermogen per aangeslagene is van f 85.000 in 1920-1921 gedaald tot f 65.000 in 1932-1933. LOONCONFLICTEN IN DENEMARKEN. WORDEN 100.000 ARBEIDERS UITGESLOTEN? KOPENHAGEN. 20 Fbruari (V. D.) In verband met de loonconflicten in de Deen- sche industrie dreigt het Deensche werk geversverbond op 27 Februari een groot ge deelte der werkende arbeiders uit te sluiten. Komt het tot een uitsluiting, dan worden daardoor ongeveer 100.000 arbeiders getrof fen. Er worden momenteel bemiddelings onderhandelingen gevoerd. (Twintig Urker visschers, die in het voorjaar 1933 zonder vergun ning voor de Ongevallemvet en zonder certificaat voor de Sche penwet waren uitgevaren, hoor den na veroordeelmg door den kantonrechter, in hooger beroep J 5 boete of een dag hechtenis tegen zich eischen Een twintig Urker visscher voeren in het voorjaar uit, Naar zee en te-gen d' Ongevallenwet, Negeerden hun papieren en bekommerd slechts om buit. Die visch wordt hun nu duur betaald gezet. Hun vaart was vol gevaren, maar die lagen niet op zee. Zij voeren lek bij thuiskomst, op het land, Want nauwlijks weer terug, op wat men noemt de veil'ge rêe. Zijn z' op de klip van Neerland's recht gestrand. Zij waren wel voortvarend, maar voort varender dan zij, Staat ook voor dit geval de Staat te boek, Het eigenmachtig reisje leidde tot een averij. Een aanklacht aan hun wijde Urkerbroek. Zij dachten, onnadenkend, als een mensch uit visschen gaat. Dan zijn zijn netten al wat hij begeert. Maar visschen eischt vergunning ook en een certificaat, Al is de visch daar niet in g'intresseerd. 't Heeft wel een vaart geloopen, meer, dan men waarschijnlijk dacht, Een vonnis kwam, een eisch viel in appèl. En Urk weet thans: wanneer men varend naar wat welvaart tracht. Zonder vergunning vaart thans niemand wel. P. GASUS. CYCLOON TEISTERT MADAGASCAR. PARIJS, 20 Februari (Reuter). Vol gens een mededeeling van het departement van koloniën, werd de stad Norondava op Madagascar op den 16en Februari door een cycloon bezocht. Vele gebouwen en huizen werden zwaar beschadigd en 88 inboorlingen verloren het leven. Op den cycloon volgde een springvloed, die vele bruggen wegrukte en groote schade toebracht aan de plantages. VONNIS IN HET STRAPERLO- PROCES GEWEZEN. BEIDE EXPLOITANTEN TOT 50 CENT BOETE OF EEN DAG VEROORDEELD. De Haagsche rechtbank heeft heden vonnis gewezen in het proefproces tegen de beide exploitanten van het Straperlo-spel in het Kurhaus te Scheveningen. Het O.M. had f 2000 boete, subs. 100 dagen hechtenis geëischt. De rechtbank verklaarde de beide verdach ten schuldig en veroordeelde hen ieder tot f 0.50 boete subs, een dag hechtenis. De officier van justitie mr. Blok zal in hooger beroep gaan. GOED NIEUWS. OPLEVING VAN DEN SCHEEPSBOUW IN ENGELAND. BELFAST, 19 Febr. In den scheepsbouw is thans meer activiteit dan op eenig oogen- blik na den oorlog. Van het normale aantal in den scheepsbouw werkzame arbeiders. 15000, zijn reeds 6000 aan het werk, terwijl deze maand orders zijn binnengekomen van zoodanigen omvang, dat hierdoor nog weer 5000 arbeiders aan het werk zullen kunnen gaan. Onder de ontvangen orders zijn sche pen voor de marine van Indië. Zuid-Afrika, Nieuw-Zeeland, Zuid-Amerika. DR. SIEGBERT TARRASCH, de beroemde Duitsche schaakmeester, die op 72-jarigen leeftijd te München is overleden. De gebeurtenissen in Brussel. (Van onzen correspondent) BRUSSEL, 19 Februari Vandaag heerscht wederom een ongewone drukte in de stad, vooral in het anders zoo rustige gedeelte om het Paleis heen gelegen. Om 2.36 arriveerde met de Parijsche Pullman de heer Gaston Doumergue, minister-presi dent van Frankrijk, vergezeld door de twee ministers zonder portefeuille de heeren Her- riot en Tardieu. Het station was in letterlij ken zin des woords versperd door de pers fotografen, die, met vele journalisten uit alle landen, toegestroomd zijn. Voor het station is een zoo compacte menigte verzameld, dat de auto's zich slechts met de grootste moeite een weg er door heen kunnen banen. Aan het gejuich van „Vive Doumergue" en „Vive la France" komt geen einde. De nieuwe minis ter-president is in België bijzonder populair en bovendien is het Belgische volk getroffen door de wijze, waarop geheel Frankrijk op dit bittere verlies gereageerd heeft. De Fraysche kranten, die heele pagina's aan den beminden overledene wijden, worden hier letterlijk ver slonden. De ministers begaven zich naar het Paleis te Laeken, waar zij door de koningin ont vangen werden. President Doumergue ver klaarde na dit onderhoud aan een Belgisch journalist: „La peine de sa Majesté est im mense; son profond chagrin se lit sur sa figure, dans ses moindres gestes". Na het bezoek aan de koningin verwijlden de Fransche ministers eenige oogenblikken in de sterfkamer, waar de heer Doumergue een groote krans van rozen en orchideeën aan het voeteneinde van het praalbed neerlegde. Na een korte receptie op de ambassade vertrok ken de ministers om 16.10 wederom naar Parijs. En ook ditmaal werden zij op hun gan- schen rit, maar vooral voor het station, har telijk toegejuicht. Intusschen begon de menigte zich te con- centreeren langs den weg, dien het stoffelijk overschot van koning Albert om 6 uur in den namiddag zou beginnen af te leggen. Door onvoorziene omstandigheden vertrok de stoet ruim een half uur later van het Kasteel. De gansche weg van Laeken tot het Koninklijk Paleis, ongeveer 6 K.M., was afgezet door oud-strijders. In het geheel waren 150.000 oud-frontsoldaten met hunne vaandels aan wezig. Op punten waar men gedrang vreesde, waren houten hekken aangebracht, die men hier „barrières nadar" heet, terwijl politie en gendarmes overal, waar dit noodig was, de oud-strijders een handje hielpen. Op enkele punten ontstond door den grooten toevloed van belangstellenden, gedrang. Men hoorde gillen en noodkreten, maar verder heerschte er een bewonderenswaardige inge togenheid en een diepe stilte. Urenlang ston den honderdduizenden en nog eens honderd duizenden menschen in dichte rijen langs het parcours samen gepakt. De electrische lampen waren gedoofd, nog slechts de enkele overgebleven gaslantaarns, met rouwfloers omwikkeld, gaven een matten schijn af. Toen de kist bedekt met het zwart-goud- rood en geplaatst op een affuit van het 14e regiment artillerie, het kasteel verliet, werd het eerste schot gelost. Tot de aankomst op het Koninklijk Paleis werd iedere minuut de zware dreun van het kanon vernomen. Voor de kist, die getrokken werd door zes zwarte paarden, gingen drie vaandeldragers op schimmels. Naast de kist reden een twin tigtal artilleristen, van immense fakkels voorzien, die een rooden gloed over den droe- vigen optocht uitstraalden. Achter de kist. te voet. de twee zoons, de prinsen Leopold en Karei. Verder een aantal hoogwaardig- heidsbekleeders, generaals en adjudanten. De stoet bewoog zich van het begin tot het eind langzaam voort in een vrijwel absolute stilte. Er werd niet geblazen, er klonk geen treurmarsch, niets dan het bonkeren van de kanonschoten in den nacht en het heldere geluid van hoefijzers op straatkeien. Bij aankomst aan het graf van den On bekenden Soldaat, waar zich de Pauselijke Nuntius en Burgemeester Max opgesteld hadden, begonnen klokken van alle Brus- selsche kei-ken te luiden. Het geheel maakte een diepen en groot- schen indruk: die stad, vrijwel volledig in duisternis gehuld, en dan die simpele kist in het rosssige waaiende licht der fakkels; het gebeier der klokken, de schoten, de paarden en verder, weggedoken in de schemering, die zwarte zwijgende menschendrom. De in gang van het Paleis was mat verlicht en in de hall bevonden zich alle leden der re geeringen en verder de hooge persoonlijk heden, die des Zondags aanwezig waren ge weest bij het teekenen van de sterfacte. Dinsdag en Woensdag wordt het stoffelijk overschot tentoongesteld. Donderdag om 11 uur wordt het met groote plechtigheid over gebracht naar de kathedraal van Sint Goe- dele, waar een plechtige dienst plaats heeft. Er worden vijf absoluties gesproken, de eer ste door den pauselijken nuntius Monseigneur Mica ra, de tweede door den kardinaal-aarts bisschop, Primaat van België. Monseigneur van Roey, en drie door de overige bisschop pen van België. Des middags heeft dan met klein apparaat de bijzetting in den konink lijken grafkelder te Laken plaats. Bij de begrafenis zullen aanwezig zijn: de heer Albert Lebrun, president van de Fran sche republiek; de Prins van Wales; Prins Hendrik der Nederlanden; de Koning van Bulgarije; Prins Nicolaas van Roemenië, de Koning van Siam en de zoon van den Zweed- schen kroonprins. Alle andre landen zenden speciale missies. Kroonprins Humbert van Italië, schoon zoon van wijlen Koning Albert, zal heden avond aankomen. Zijn vrouw, de vroegere, Prinses Marie José van België blijft te Rome. In den namiddag van Donderdag, na de begrafenisplechtigheid, komen de Kamers bij een om eenige voorloopige credieten te stem men, om de civiele lijst van den nieuwen Ko ning vast te stellen en om een wet aan te nemen houdende wijziging van de wetsfor- mule waarin natuurlijk de term: „Wij Albert I bij de gratie Gods etc." vervangen moet worden met „Wij Leopold HE etc" In een geheime vergadering wordt dan het antwoord van het parlement op de rede, die de nieuwe Koning zal houden, vastgesteld. Vrijdag legt Koning Leopold HI dan den eed af in de vergaderzaal van de Tweede Kamer, die daarvoor geheel in orde gemaakt moet worden. Het is een moeilijk werk om in een ruimte, die al wat krap is voor de 170 afgevaardigden, bovendien nog de geheele Senaat de koninklijke familie, de hooge rech ters, de bisschoppen en enkele hofdignitaris- sen onder te brengen. Al sedert jaren hangt hier een kwestie omtrent den voorrang tusschen de presiden ten van Senaat en Kamer, welke maar nooit tot een oplossing gebracht is kunnen worden. Men heeft de moeilijkheid thans vermeden door de beide voorzitters naast elkander aan den voet van den troon te plaatsen. Zij wor den bijgestaan door de twee oudste secreta rissen en de twee giffiers van de beide licha men. Zoodra de zitting geopend verklaard wordt, gaat een deputatie aan den ingang de nieuwe vorsten halen. Eerst wordt koningin Astrid, daarna koning Leopold binnengeleid. Dadelijk nadat hij op den troon heeft plaats genomen overhandig de grootmeester van het hof hem de eeds formule en na het afleggen van den eed. houdt de Koning een intree-rede voor de ver gadering. welke hem zittend aanhoort. Het protocol voor het vertrek is gelijk aan dat van de aankomst. De Koning trekt zich het eerst terug, daar na de Koningin. In den namiddag bieden de Kamers Z.M. het adres van antwoord aan, dat in de geheime zitting van Donderdag is j Koning Albert's lijk is gisteren van Laeken naar Brussel overgebracht. pag. 3 Theo Habicht, leider der opgeheven N. S. D. A. P. in Oostenrijk, heeft een ultimatum tot dr. Dollfuss gericht. pag. 3 Voorstellen van B. en W. van Haarlem om een gat van f 282 000 op de begrooting voor 1934 t stoppen. pag. 2 Een wissellooper te Hillegom is overvallen. Hem werd zijn tasch ontrukt, doch de dader kon spoedig worden gegrepen. pag. 2 Bij een botsing in de nabijheid van Livorno tussclien een railsomnibus en trein zijn zestien personen om het leven gekomen. pag. 3 B. en W. van Haarlem willen opheffing van het Parkherstellingsoord. Het Roodc Kruis zal pogen een ander terrein te vinden. nag. 2 Het college van B. en W. van Haarlem stellen aan den raad voor de boventallige onder wijzers af te schaffen. Ook geen vakon derwijzers in de 5e en 6e klasse? pag- 1 Door combinatie van bedrijven trachten B. en W. van Haarlem bezuiniging te ver krijgen. pag. 2 De exploitanten van het Straperlo-spel tot 50 cent boete of één dag hechtenis ver oordeeld. pag. 1 Minister van Schaik heeft geantwoord op de door de heeren Boon en Albarda gestelde vragen betreffende de mededeelingen van de N. S. B. omtrent den telefooncentrale brand. pag. 4 Mr. Kokosky meent dat de Nijenrodezaak niet openbaar behandeld wordt. pag. 7 Een oplichtersbende van drie personen te Rotterdam heeft kinderen misbruikt om oplichtingen te plegen; men liet hen bood schappen halen op naam van goede klanten pag. 4 Bij het handelsaccoord met België is een regeling getroffen, dat Belgic de adminis tratie der contingenten behoudt. pag. 4 De Rotterdamsche recherche heeft de woe- kerpractijken van een bank ontmaskerd; sommige cliënten moesten een rente van 293 procent per jaar betalen. pag. 4 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De Nieuwe Nonsens. pag 1 Jan Greshoff: Na koning Albert's dood. pag. 1 J. B. Schuil: Amsterdamsche Tooneelvereeni- ging: De drie appelboomen. pag. 6 K. de Jong, Hecmsteedsche Kunstkring: An nie Woud en Felix de Nobel. pag. 6 H. G. Cannegieter: Voordrachtavond Leo Straus. pag. 2 J. B. Schuil: Komedianten. pag. 2 MALININE.„ regenkleeding s Werelds beste praeparoot Is een Nederlandsche vinding Is een Nederlandsch fabrikaat. (Adv. Ingez. Med.) BEZUINIGING OP HET ONDERWIJS. GEEN BOVENTALLIGE ONDERWIJZERS MEER TE HAARLEM? OOK GEEN VAKONDERWIJS MEER IN DE 5e EN 6e KLASSEN? Elders in dit nummer deelen wij mede, dat B. en W. van Haarlem nieuwe bezuinigings voorstellen aan den raad gedaan hebben. In verband met de wet-Terpstra wordt voorge steld om terstond te beginnen met de aanpas sing en die regelmatig voort te zetten, zoodat er op 1 September 1934 geen boventallige on derwijzers meer zijn (eventueel instelling van het instituut van kweekelingen). Daardoor zal voor 1934 nog een bezuiniging verkregen worden van f 15.000. Voor 1935 kan de bezuiniging op f 30.000 ge steld worden. Door deze en vroeger genomen besluiten zal op de uitkeeringen aan het bijzonder onder wijs bespaard worden: in 1935 f 19.000, in 1936: f 50.000 en in 1937; f 115.000. Onlangs besloot de raad op voorstel van B. en W. het vakonderwijs in de eerste 4 klassen der lagere school af te schaffen. Thans stellen B. en W. voor dit soort te zetten voor de 5e en 6e klassen. Voor 1934 wordt voor het openbaar onderwijs daarvan een bezuiniging geraamd van f 1000. Deze en vroeger genomen besluiten zullen ook de uitgaven voor het bijzonder onderwijs verminderen, in 1935 met f 11.600, in 1936 met f 15.600 en in 1937 met f 10.600. Zaterdag begroet Koning Leopold m op een grooten rondrit het volk van zijn goede stad Brussel. De hofrouw, welke zes maanden duurt, dus tot 17 Augustus, en de rouw voor het leger en de openbare diensten worden Vrijdag en Zaterdag opgeheven. JAN GRESHOFF. DE GEMEENTELIJKE ZWEMINRICHTINGEN. B. en W. van Haarlem willen de gemeente lijke bad- en zweminrichtingen, die thans door de gemeente geëxploiteerd worden, ver pachten. Voor 1934 wordt daarvan een bezuiniging verwacht van f 12.000. Binnenkort zullen B. en W. een nader uit gewerkt voorstel aan den raad doen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1