Tl ©SM Dl UW: Kamer van Koophandel. SPIERPIJNEN in zijn arm genezen KLOOSTERBALSEM ZWANEN BERG'S WOENSDAG 21 FEBRUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken hield Dinsdag avond een openbare vergadering onder lei ding van den voorzitter den heer G. J. Droste. Eenige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Goedkeuring verzonden brieven. Oa. is een brief verzonden aan den Minis ter van Economische Zaken aangaande het wetsontwerp tot regeling van den uitverkoop. De Kamer kan zich, aldus zegt zij in dezen brief, met den opzet van het ontwerp geheel vereenigen. Zij -wenscht echter eenige wijzi gingen van redactioneelen aard. Ook werd een adres verzonden aan de di rectie der Nederlanasche Spoorwegen, waar in wordt medegedeeld dat de Kamer met be langstelling vernomen heeft, dat op het oogenblik geen plan ter tafel ligt inzake op heffing van de spoorwegverbindingen in de Haarlemmermeer, waarin zij zegt er prijs op te stellen, dat indien er wèl een dergelijk plan ter tafel mocht komen, haar advies dan wordt gevraagd, daar de belangen van han del en nijverheid bij die opheffing zeer nauw betrokken zijn. Deze brieven werden goedgekeurd. Bemoeiingen contingen- teeringsmaatregelen. In verband met het zich voortdurend uit breiden der werkzaamheden, welke verband houden met de contlngenteeringsmaatregelen deelde de voorzitter mede, dat op het oogen blik zeer veel contingenteeringsbesluiten bij het secretariaat der Kamer in uitvoer zijn. Een overzicht is verkregen van de bemoeiin gen van alle Kamers van Koophandel in Ne derland met betrekking tot deze werkzaam heden. Het door de Haarlemsche Kamer in 1932 afgegeven aantal invoervergunningen bedroeg 3548, welk aantal in 1933 gestegen was tot 4159. Daarna nam deze Kamer in 1933 de 5e plaats in. Met betrekking tot de geïnde consentgelden nam de Kamer in 1933 de 8ste plaats in. De geïnde consentgelden bedroegen in 1932 f 7850 en in 1933 f 7472. In het jaar 1933 werden door de 36 Kamers van Koophandel in Nederland afgegeven 124.000 invoervergunningen, het totaal geïnde consentgeld voor deze 36 Kamers be droeg f 487.000. Openbreken Ringvaart HaarlemHillegom. In verband met een verzoek van de Beurt- va artvereeniging Haarlem is op 4 Januari jl. door het bureau der Kamer een bijdrage van f 50 verleend in de kosten voor het openbre ken van de Ringvaart HaarlemHillegom. Ned. tentoonstelling Curacao. In verband met het feit, dat het in den a.s. zomer 500 iaar geleden is, dat Curasao onder de Nederlandsche souvereiniteit is gekomen, wordt aldaar van 2129 Juli een tentoon stelling van Nederlandsch fabrikaat georga niseerd. Nadere inlichtingen hieromtrent zijn te verkrijgen bij het secretariaat der Kamer. Gelukwensclien aan jubilarissen. Het Bureau der Kamer heeft gelukwen- schen gezonden aan Jhr. C. J. A. Reigersman, ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum bij de Prov. Staten: aan den heer J. P. de Klerk, ter gelegenheid van zijn 40-jarig ju bileum in dienst der gemeente, en aan den heer E. H. Tenckinck ter gelegenheid van zijn 12 12-jarig jubileum als commissaris van politie. Uitbrengen van verslagen. De heer Brinkman bracht verslag uit van het buitengewoon congres van den Ned. R.-K. Middenstandsbond, dat Dinsdag 6 Fe bruari in Den Haag gehouden is. Hieruit bleek, dat de middenstand heel dringend steun noodig heeft en dat betreurd werd, dat de regeering daarvoor nog steeds geen maat regelen heeft genomen. Spreker riep den krachtigen steun van de Kamer voor de rechtvaardige eischen van den middenstand in. Hij verzocht het Bureau der Kamer, om in deze bijzondere tijden bijzondere maatregelen te willen nemen, namelijk het instellen van een commissie voor een nadere bestudeering van de eischen, teneinde dan een krachtiger actie voor het inwilligen van die eischen te verkrijgen. De heer Ho oy zei voornemens te zijn, bin nen zeer korten tijd een vergadering voor de afdeeling Kleinbedrijf der Kamer bijeen te roepen. Dan zou een advies aan het Bureau verzonden kunnen worden, opdat de Kamer er dan over van gedachten kan wisselen. De Kamer vereenigde zich hiermede. De voorzitter bracht den heer Brink man dank voor zijn uitvoerig verslag. Ir. W. J. Bur gersd ij k bracht verslag uit van de vergadering, die op 16 Februari te Amsterdam over het wetsontwerp Verkeers- fonds is gehouden. De voorzitter bracht ook hem dank voor zijn objectief verslag. (Applaus). De heer Hooy stelde eenige vragen. Hij achtte het uitspreken van voor of tegen dit ontwerp zeer moeilijk. Er moet nu eenmaal geld komen om het groot tekort van de Ned. Spoorwegen te dekken. Er zal iets moeten ge beuren: in de komende dagen zal wel blijken, op welke wijze dit moet geschieden. De heer Brockmeyer stelde aanhou ding van de discussie voor, omdat een groot aantal leden van de afdeeling Grootbedrijf afwezig is. De secretaris, Jhr. Dr. J. C. Mo 11 erus vroeg aan den heer Burgersdijk zijn meening over de vraag: moet men het verkeer in Ne derland als één geheel beschouwen, of als een groep van verkeersbelangen. De heer Burgersdijk wees op de paraat heid van de Spoorwegen, omdat het. publiek dit eischt. En dat kost geld. De andere ver voersbedrijven leunen tegen de spoorwegen, want die hebben geen groote reserve aan materiaal en personeel noodig. Die andere Vervoerbedrijven houden rekening met een al of niet druk vervoer, maar de Spoorwegen, de ruggepaat van ons vervoer, moeten altijd paraat zijn. De exploitatie van die andere ver voersbedrijven is dus veel minder kostbaar. Het is dus billijk, dat die vervoersbedrijven een bijdrage aan de Spoorwegen geven ter tegemoetkoming in het tekort. Spreker acht dus een verhooging van de wegenbelasting billijk. Hij acht den tijd gekomen, om naar aanleiding van de steeds toenemende over daad van vervoer regelend o,p te treden. Een stap in de goede richting is dus het wetsont werp Verkeersfonds. Gestreefd moet worden naar het laten werken van alle vervoersbe drijven onder gelijke voorwaarden. Naar bil lijkheid moeten de vervoersbedrijven bijdra gen in de lasten van de groote bedrijven. Ge lijke voorwaarden moeten er komen, ook wat de loonen en kosten voor sociale maatregelen betreft. Spreker noemt het ook een onbillijk heid, dat de loonen bij de Ned. Spoorwegen veel hooger zijn. dan bij de particuliere be drijven. Een verlaging van de loonen bij de Ned. Spoorwegen zou al aanmerkelijk aan het tekort ten goede komen. De heer Burgers dijk kwam tot de slotsom, dat de Kamer niet moet ageeren tegen het genoemde wetsont werp, om de volgende redenen: ten eerste omdat het autovervoer waarschijnlijk nog niet volledig de lasten van 't verkeer draagt; ten tweede omdat tegen het meehelpen aan de instandhouding van de Spoorwegen niet op goede gronden bezwaren zijn in te bren gen en ten derde omdat ons land in het auto- vrachtverkeer nog geen afwijkende positie ten opzichte van het buitenland inneemt, zoo dat van ten gronde gaan niet gesproken kan worden. De voorzitter stelde voor, de discussie nu voorloopi'g te sluiten. Hij merkte op, dat weliswaar de Ned. Spoorwegen groote' tekor ten hebben, maar dat men daar ook nog steeds te bureaucratisch is en dat men daar nog vaak experimenten onderneemt, die veel geld kosten. Dat kunnen zij zich veroorloven, omdat ze van den Staat zijn. Volgens spreker moeten ook de Spoorwegen zich meer aan de gewijzigde omstandigheden aanpassen. Spre ker dankte den heer Burgersdijk voor zijn uit voerige uiteenzetting. De Kamre vereenigde zich met het denk beeld van den heer Hooy, aan het Bureau op te dragen, advies over deze materie uit te brengen, opdat dit dan als leiddraad voor de latere discussie kan dienen. Hierna werd de vergadering gesloten. TERREIN „BOSCH EN HOVEN". EINDELIJK VERBETERING? B. en W. stellen den Raad voor, door wij ziging van het bestaande uitbreidingsplan, detail 13 van Zuid-West, er toe mede te werken dat binnen afzienbaren tijd een dringend gewenschte verbetering zal kun nen komen op het terrein van „Bosch en Hoven, waar het oude gebouw Bosch en Hoven" in zeer bouwvalligen staalt verkeert. Bij vaststelling van het door B. en W. voor gestelde wijzigingsplan zal binnen afzien baren tijd verbetering kunnen intreden, omdat krachtens dit plan eenige meerdere bebouwing van het terrein is toegestaan. Volgens het thans geldende plan mag op het terrein slechts één villa worden gebouwd B. en W. willen nu gelegenheid geven, het oude gebouw te sloopen en op het terrein een achttal betere middenstandshuizen te bouwen en doen een daartoe strekkend voor stel. Een deel van het terrein zou, meenen B. en W. als bloemkweekerij, tennisbaan of iets dergelijks te gebruiken zijn. KOSTEN BIJZONDER ONDERWIJS. B. en W. stellen voor, voor de door de besturen der bijzondere scholen aan de Pijls laan en aan de Velserstraat gemaakte kos ten te hunner beschikking te stellen een bedrag van hoogstens f 2500. FRANS HALSMUSEUM. B. en W. van Haarlem stellen den raad voor onder dankzegging van het Frans Halsmuseum van den Haarlemschen Kunst kring te aanvaarden een gekleurde teeke- ning van Louis Hartz, voorstellende een straatje in Berdorf. LEERAAR GYMNASIUM. B. en W. van Haarlem stellen den raad voor den heer J. A. v. d. Boom te Haarlem te be noemen tot tijdelijk leeraar in het teekenen aan het Gymnasium. PLANTSOEN BIJ HET PAVILJOEN „WELGELEGEN''. Door B. en W. van Haarlem wordt den raad voorgesteld van het rijk in erfpacht te aanvaarden 35 M2. grond aan de West zijde van het paviljoen „Welgelegen" (thans Provinciale Griffie) om daar een plantsoen aan te leggen. JAARVERGADERING NED. VEGETARIëRSBOND. De afdeeling Haarlem en omstreken van den Ned. Vegetariërsbond hield haar jaar vergadering in het gebouw der Theosophia- Stichting alhier. De verslagen van secretaris en penningmeester werden behandeld en on der dankzegging goedgekeurd. Het bestuur onderging een aanvulling en wijziging door benoeming van den heer Bakker tot houder van het brochure-depót het secretariaat werd verplaatst naar Kruisstraat 34. De periodiek aftredende voorzitster mej. Pothoff zag zich bij acclamatie herkozen. Na eenige huishou delijke besprekingen werd de vergadering ge - sloten. REFORMGENEESWIJZE. De afdeelingen Haarlem van de Ned Ver. v. Natuurgeneeswijze en den Ned Bond ter Bestrijding der Vivisectie houden een verga dering op Woensdag 28 Februari in gebouw „Zang en Vriendschap". Daar zal een cau serie over: ..Reformgeneeswijze" gehouden worden door den heer J. van Veen, Arts te Haarlem. EEN WACHTGELD-QUAESTIE. Mejuffrouw R. t. de Jong te Amsterdam, die ontslagen is ais leerares aan de Middel bare school voor meisjes te Haarlem, heeft een adres aan den raad gezonden om wacht geld te vragen, ingevolge de regeling van 1923. 03. en W. deelen mede, dat mej. De Jong ongehuwd is. Als leerares in de staatsweten schappen aan de Middelbard school voor meisjes was zij belast met het geven van 4 lesuren per week. Bovendien is zij als leerares verbonden aan enkele middelbare scholen te Amsterdam, alwaar zij woonachtig is. Op grond hiervan hebben B. en W. haar be trekking aan de Middelbare school voor meisjes niet beschouwd als haar hoofdbe trekking. Beschikkende op haar verzoek om wachtgeld, hebben zij haar wachtgeld toege kend gedurende een tijdvak van drie maan den. ten bedrage van de laatstelijk door haar alhier genoten wedde. In haar bij den raad ingediend verzoekschrift betoogt mejuffrouw de Jong, dat haar betrekking in deze ge meente moet worden beschouwd als een deel der hoofdbetrekking en dat zij moet worden gerangschikt onder „buitengewone gevallen'. B. en W. stellen den raad voor het verzoek van mej. de Jong af te wijzen. Een minderheid in het college is het met het door de commissie van bijstand voor arbeids- en pensioenzaken uitgebrachte ad vies eens, waarom zij tot inwilliging van het verzoek van mejuffrouw De Jong zou willen adviseeren in dien zin, dat haar wachtgeld worde verleend naar de bepalingen, welke gelden voor hen, die een hoofdbetrekking hebben vervuld. DANK ZIJ KLOOSTERBALSEM 'n Pijn om razend te worden bij 't bewegen van den arm „De pijn begon in mijn bovenarm en zette zich zoo voort tot in mijn nek, soms zóó hevig, dat het huilen mij nader stond dan het lachen. Gewone spierpijn, zeide men mij, maar ik kon niets vinden om die gewone pijn te genezen. Ten einde raad ben ik met Kloosterbalsem begonnen. De uitwer king is enorm qeweest. Na de eerste behandeling verminderde de pijn al en na voortgezet gebruik zijn al mijn pijnen verdwenen, dank zij Klooster balsem, den grooten pijndooder." E. v. C. te A. AKKER'S ORIGINEEL TER INZAGE „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 en 50 gr. f 1. Bovengenoemde prijzen worden verhoogd met Bijslag-zegel voor Omzetbelasting. (Adv. Ingez. Med.) AIGEMEENE BOND VAN FORENSEN. De afd. Haarlem en Omstreken van de Alg. Bond van Forensen, hield Dinsdagavond onder voorzitterschap van den heer F. H. de Koek van Leeuwen op 20 dezer haar alge- meene jaarlijksche vergadering. De bijeen komst was goed bezocht. De voorzitter herdacht allereerst in ge voelvolle woorden den pas overleden oud voorzitter der afdeeling, Mr. J. B. van Houten Diens werkkracht, sympathieke figuur en groote kunde werden dankbaar door hem ge memoreerd. Spr. vestigde de aandacht-op het vele dat deze mede-oprichter der afd. Haarlem voor den Bond had gedaan. De vergadering hoorde deze woorden staande aan. Vervolgens brachten de secretaris, de heer A. J. Tor ley Duwel en de penningmeester, de heer C. W. E. Wilde, hun jaarverslagen uit. Ondanks de crisis is het ledental in 1933 nog vooruitgegaan; het bedraagt thans bijna 700. De stand der geldmiddelen is niet on gunstig. De afdeeling ging 1934 in met een klein saldo. De voorzitter stelde aan de leden de vraag, of men met het beknopte spoor-, tram- en busgidsje tevreden was en of men wenschte dat daarmee zou worden doorgegaan on danks de vrij hooge kosten daaraan voor de kas verbonden. Algemeen was men van oor deel dat het gidsje zeer voldeed; het zal dan ook blijven verschijnen. De heer R. Prins, aftredend bestuurslid, werd bij acclamatie herkozen. In de vacature ontstaan door het over lijden van Mr. J. B. van Houten, werd nog niet voorzien. Het bestuur zal dienaangaan de met een nader voorstel komen. De rondvraag leverde verscheidene wen- schen en verlangens op. DS. MISKOTTE NIET NAAR ROTTERDAM. Naar wij vernemen heeft Ds. K. H. Miskotte, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, bedankt voor het beroep naar Rotterdam, LIJKJE GEVONDEN. Dinsdagnamiddag vijf uur is in de Paulina- laan in den Hout het lijkje van een pas geboren voldragen kind van het mannelijk geslacht gevonden. Het is naar het St. Elisa beth's Gasthuis overgebracht. DE NIEUWE SCHOOL. PERSOONLIJKHEIDSONDERWIJS. Mej. J. A. Jansen Heytmajer schrijft ons: Wees u zelf. Niet sterker, dan in een overgangstijdperk, dat oude waarden doet wankelen, zelfs val len; zonder dat de nieuwe waarden der toe komst, die onze gemeenschap zullen schra gen, zich duidelijk af teekenen, niet sterker dan in zoo'n tijd als wij nu beleven, voelt men het als een noodwendigheid „zichzelf te kunnen zijn. Maar om u zelf te zijn, moet ge van eigen innerlijk uit u ontplooien, op de juiste wijze en op het gunstige oogenblik kennis nemen van de omringende wereld, en dat op rustige wijze verwerken tot het geestelijk eigendom is Dat is iets anders, dan van alles wat oppikken, om mee te kun nen praten. De wijze waarop een onderwerp moet wor den verwerkt, om goed aan te slaan, is niet voor ieder dezelfde. We zijn verschillend ge construeerd; de één is graag rustig alleen bezig, de ander kan pas op dreef komen als hij samen met een goeden vriend iets onder neemt; sommigen begrijpen vlug, hooren niet graag naar veel uitleggingen, willen direct aan den slag, op straffe, dat anders hun aandacht verloren gaat; anderen wen- schen bij iedere kleine stap een bemoediging en vragen nog eens na voor zekerheid. Niet „wat" we leeren en beoefenen alleen, maar de „manier" waarop we het doen is van veel belang. Voeg daarbij de keuze van het oogen blik, waarop de stof wordt aangeboden en ge zult zien. dat naast het vele goede, dat de ontwikkeling van ons onderwijs in de laatste eeuw heeft gebracht, dit gewichtige punt over het hoofd is gezien. Het oogenblik waarop de kennisneming geschiedt, de werkzaamheid wordt ingezet, de wijze, waar op de stof wordt verwerkt, de hoeveelheid, die verwerkt kan worden, de snelheid van voortgaanhet veel willen hooren ,veel willen zien, of veel willen doen; het abstract den ken of „materiaal gebruiken", waardoor het begrip kan ontstaan, 't Zijn allemaal bij zondierheden, die voor verschillende '.indi viduen verschillend moeten uitvallen, wil de echte belangstelling worden gewekt, die ab soluut noodzakelijk is voor een stevige per soonlijke verwerking. Wat de techniek be treft, is er veel goeds gevonden: er zijn aan trekkelijke leermiddelen, mooi geïllustreerde boeken, enz., maar men heeft te veel de „eenheids-aanbieding", en „eenheidsverker- king" gehuldigd. Het voor allen tegelijk, evenveel, even snel, en op dezelfde wijze, leidt niet tot het doel, omdat het de echte belangstelling niet wekt. Er wordt over de hoofden heen gepraat, er wordt oogenschijn- lijk aan de „lippen gehangen", terwijl het denken afdwaalt. Ten nauwste hangt met deze dingen samen het „zitten blijven" in de school, een hulp middel dat paedagogisch foutief is, doordat het het zelfvertrouwen schokt, veelal minder waardigheidsgevoelens veroorzaakt, dat bovendien onpractisch is, omdat het alles gedurende een jaar laat overdoen, terwijl het zwakke punt slechts bij een deel der vak ken ligt, en dat ten laatste zeer onecono misch werkt, omdat voor de 140.000 zibten- blijvers (12 pet. der schoolbevolking), die jaarlijks in ons land blijkens de statistieken achteraan komen, een groot aantal onder wijzers noodig is. Iemands capaciteiten zijn niet te veranderen, maar bij meer indivi- dualiseering van het onderwijs, zoadat het zich aanpast aan de vermogens der leerlingen staat de weg open, om met minder paedago- gische fouten een goed practisch resultaat te bereiken. 'Geen eenheidskind. geen eenheidsmensch, geen eenheidsontwikkeling, niet allemaal het zelfde willen of probeer en te bereiken, maar specialisatie en onderlinge waardeering, met een daaruit opgroeiende eenheid, zoowel in school als maatschappij, ziehier de richtlijnen voor de toekomst, die het persoonlijkheids- onderwijs zich stelt. Niet de vorming van het intellect alleen, maar de vorming van het karakter, staat in het middelpunt van de aandacht. Het volgt daarom een werkwijze die een wezenlijke werkgemeenschap doet ontstaan! heel iets anders dan een gelijk tijdigheid van werken) waarbij de onderlinge uitwisseling bij gepaste vrijheid gunstige voorwaarden biedt. Het persóonlijkheids- onderwijs, staat het kind geen vrijheid toe, die tot bandeloosheid zou leiden. In geenen deele. Er bestaan naast rechten ook plichten; en ook tot die plichten voedt het op. Bovendien houdt het in het oog, dat het kind op tijd klaar moet zijn, om de vele eischen, die de maatschappij stelt tegemoet te gaan. Maar het acht het noodzakelijk daarbij een wakend oog te slaan, zoowel op school- en exameneischen als op maatschap pelijke eischen. Het geeft geen voor allen gelijk inpompsysteem; het leert de onder wijzers opmerken, welke aanwijzingen de uiteenloopende kin der na turen zelf ons geven om op psychologisch juiste wijze te werk te gaan. Het Persoonlij kheidsonderwijs stelt zich ten doel, de school te hervormen tot een op voedingsinstituut, waar de evenwichtige ont plooiing van'ieders persoonlijkheid ikan plaats vinden, in de rechte verhouding tot maat schappelijke en algemeen menschelijke waarden. Het brengt een werkwijze, die de rechte verhouding aankweekt tusschen plicht en vrijheid Het kan in de bestaande scholen met de normale klassebezetting, zonder extra kos ten worden toegepast. Wie van de werkwijze en doelstelling van dit onderwijssysteem meer wil weten en haar wil steunen, bezoeke de openbare vergade ring, die in onze stad door de Persoonlijk heids Onderwijs Concentratie gehouden zal worden op Maandag 26 Februari. Voor iedere belangstellende lis er vrije toegang. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN „Janskamer" Jansstraat 38 rood Dagelijks komen lange rijen, Bij ons vragen om kleeren en brood, Helpt ons, opdat wij kunnen geven! Gij helpt dan velen uit den nood. Postgiro 212793. Telefoon 13235 of 15445 FAILLISSEMENTEN Door de arrondissements-rechtbank te Haar lem zijn de volgende faillissementen op 20 Februari uitgesproken 1. J. van Steyn, kruidenier te Hillegom, Sta tionsstraat 130. Curator: Mr. L. Ali Cohen, al hier. 2. M. v. d. Broek, beton vlechter te Zaan dam, Kattegat 14a. Curator Mr. J. A. P. C. ten Bokkel, alhier. 3. P. de Reuver, vroeger wonende te Hilver- <Uu GROENTEN jgCC IN BLIK Speciaal geconserveerd voor J 't behoud van den verschen smaak. Veertien soorten. (Adv. Ingez. MedJ sum, thans te Wonnerveer. Curator Mr. F. J. D. Theyse, alhier. 4. De Coöperatieve Vereeniging Coöperatie ve Verbruiksvereeniging De Samenwerking W.A. in liquidatie gevestigd en kantoorhou- dende te Heemstede. Curator Mr. C. B'lanke- voort, alhier. 5. A. Tymes, veehouder, wonende te Oost- zaan A 229. Curator Mr. F. v. d. Goot, alhier. 6. H. J. Pijpers, caféhouder wonende te Hil legom, Hoofdstr. 143. Curator Mr. J. Deenik, alhier. Rechter-Commissaris is Mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon. Opgeheven is het navolgende faillissement: J. Groen te Wormerveer. Curator Mr. H. H. Riepma te Edam. Geëindigd zijn wegens het verbindend wor den der uitdeelingslijst: de faillissementen van: 1. C. J. B. van der Sluis te Aerdenhout. gem. Blcemendaal. Curator: Mr. H. O. Drilsma. alhier. 2. Tj. Willems te Beverwijk. Curatrice me vrouw Mr. G. J. Bieuwinga—Gymink te IJmuiden. 3. Joh. Beeren te Haarlem. Curator Mr. S. Groen, alhier. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. ALS SCHOOLLEIDER IN DE POLITIEKE ARENA. Wanneer men als onpolitiek onderwijsman de arena der partijpolitiek bestreedt, brengt dat zijn eigenaardige bezwaren en gevaren mee. Eenige wekeh geleden heb ik door een ingezonden stuk in Haarlem's Dagblad mijn instemming en erkentelijkheid betuigd met het m.i. goede besluit van „hoofdkwartier" en plaatselijk commandantschap van de N. S. B. om kinderen buiten politieke vergaderingen en hopelijk ook buiten politieke agitatie te houden. Ik „greep naar de pen', wijl ik ambtelijk minder aangename ervaringen heb bend met gesties van de N. S. B., mij echt verheugde over de goede voornemens tot het volgen van een m. i. betere gedragslijn. Als de wijsheid van het „hoofdkwartier" er nu ook nog toe kon besluiten om het vervelende col- porteeren door minderjarigen en het insigne- dragen door kinderen te „verbieden" (ik denk voor mijn school ook wel eens over een ver zoek om geen insignes te dragen), zouden we, althans voor de minderjarige jeugd, den goe den kant uitgaan en zou ik mijn paedagogisch politieke wapenrusting in de kast kunnen la ten en de partij-politieke arena kunnen blij ven vermijden, wat naar mijn opvatting voor den leider van een algemeene, niet-sectarische school de aangewezen houding is. Maar daarom juist wil ik met enkele woor den reageeren op wat de heer D. Blankevoort Dzn. jl. Zaterdag in Uw blad aan mijn adres geschreven heeft. Blijkens het stukje van den heer B., dat echter in een enkel opzicht niet geheel duidelijk geformuleerd was, werd op een N. S. B. vergadering vastgesteld (ik word dus al „geschaduwd"), dat ik het Wilhelmus niet meegezongen heb. Ik zou gaarne openlijk verklaren, waarom niet, want ik zou het zeer betreuren, als nu rondverteld ging worden, dat de rector van het Kennemer Lyceum zóó rood is, dat hij het schoone, eerbiedwaardige Wil helmus niet wil meezingen. Ik ben eer groot bewonderaar van ons prachtige Princelied; ik heb bij de Willem-de- Zwijgerherdenking van verleden jaar alle achttien coupletten voor mijn leerlingen- gemeenschap geprojecteerd, voorgelezen en besproken; wij hebben het lied op onze school tallooze malen gezongen; ik heb mij steeds geërgerd aan de kleinzielige, alhoewel ver klaarbare, bekrompenheid der socialisten om het oude geuzenlied niet te willen meezingen; ik voel mij persoonlijk steeds opnieuw ont roerd door taal, rhythme en melodie van het mij bizonder dierbare Wilhelmus. Maar juist daarom is het mij niet mogelijk het schoone lied mee te zingen op een ver gadering als die van de N. S. B. in December in de Gem. Concertzaal. Die vergadering stond m.i. op een laag peil, de heer Ir. A. A. Mussert hield er een rede vol bedenkelijke phraseolo- gie, vol goedkoop speculeereri op zgn. nationa le instincten, vol gepraat over „volk en va derland", bij welke laatste exclamatie het objectief oordeelende publiek telkens twin tig woorden vooruit voelt, dat er geklapt en gehouzeet zal moeten worden en absoluut verkilt onder dusdanige demagogie. Aan het slot van zoo'n vergadering moet dan het Wil helmus gezongen worden, ziet men jonge en oude mannen op het tooneel de Hitlergroet brengen, die allerlei associaties opwekt aan gebeurtenissen in Duitschland met zijn cul- tuurschendcnde boekenbrandstapels, met zijn de-wetenschap-bespottende rassentheorieën, zijn sadistische concentratiekampen-mentali teit, zijn middeleeuwsche geestelijke tyrannie. „De tyrannie verdrijven, die mij mijn hert doorwondt" zingen dan de volksgenooten uit volle borst, tenzij ze te veel in beslag genomen worden door de controle over hun buurlieden: óf die wel meezingen en hóe hard! Ik hoop, dat men het mij vergeven wil, maar order zulke omstandigheden zing ik geen Wilhel mus mee; onder zulke omstandigheden zwijg ik, de rouw in het hart. Dr. A. DE VLETTER Bloemendaal. WAARSCHUWING. Alvorens in relatie te treden met: Dorotheus J. Potharst, Haarl.nouttuinen 30a I Amsterdam; Albertus G. J. Brouwer, Gov. Flinckstr. 149 en 265, Amsterdam; Pieter Visser, Bilderdijkkade 38 III, Amster dam; Philip Cavaljé, Orteliusstraat .265, Amsterdam, Leon Cavaljé, Orteliusstraat 265, Amsterdam, die een handeltje drijven in borstelwerk e.d. artikelen, welke, naar zij beweren, door blin den zouden zijn vervaardigd, wende men zich om inlichtingen tot den Armenraad, te Haar lem, Jansweg 39. telefoon 12700. Het Bestuur, Mr. Dr. W. P. VIS, Voorzitter Mr. P. E, BARBAS, Secretaris

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10