DE BILT AKKER-CACHETS WOENSDAG 21 FEBRUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 ker.de hebben vernomen, dat een der drie jon gens in een café iets over de Nijenrodezaak zou hebben uitgelaten en omdat zij dezen jongen als een intieme kennis van Melis be schouwden, gingen zij dezen polsen of hij er misschien iets van wist. Melis zat toen voor een andere zaak ih voorarrest en hij heeft later 3 jaar gevange nisstraf moeten incasseeren, waaruit men ziet, dat „spotters huisje ook wel eens brandt" en het bedrijf van Melis zeker risico met zich brengt. We willen op het verhaal betreffende de reden, waarom Melis werd opgezocht niet verder ingaan; genoeg zij het, dat de recher cheurs met Melis hebbeen gesproken en dat deze het een en ander over de Nijenrodezaak meedeelde. Bij een volgend bezoek werd dit op schrift gesteld, maar Melis wilde het niet teekenen, wat voor hem nu de mogelijkheid opende te zeggen dat het niet waar was. wat in het stuk stond; althans, dat hij het zoo niet bedoeld had of zijn bedoeling onjuist was weergege ven. In dat procesverbaal toch staat dat Melis had verklaard te weten dat het er om gegaan was de verzekeringsmaatschappij op te lich ten. dat nu al heel slecht in zijn verklaring, welke hij thans aflegde, paste. Waarom Melis in dezen als „loenenaar" op trad? Hoopte hij een voorspraak te krijgen in de zaak. die tegen hem hangende was? Wou hij de rechercheurs ter wille zijn? Of werd hij door wraakzucht gedreven omdat de be loofde 20 mille niet waren betaald? Een positief antwoord kregen we niet. Wil men Melis gelooven. dan gaf hij de inlichtin gen als een tip, meer niet; hij en de jongens moesten er verder buiten blijven, want de jongens verraden? Dat nooit! De jongens hebben dat later anders begre pen. want zij schreven in de politiecellen op den muur. .Melis is de loenenaar!" Zulks ter instructie van andere verdachten, die even tueel na hen daar zouden komen. Er kwamen geen nieuwe gezichtspunten be treffende de schuldvraag der verdachten, wel bleek, dat Melis niet de onbeduidende rol had gespeeld, welke Frits hem in de vorige verklaringen had toegedacht, want Melis heeft niet minder dan Frits er toe meege werkt de drie jongens op expeditie te doen gaan en de president, voor wien Melis blijk baar geen onbekende is, is dan ook van oor deel. dat, waar Melis de baas van Frits is en hij ook in andere zaken steeds de leiding had geomen, wel verwacht kan worden, dat hij meer dan Frits de schakel tusschen den koop man en de jongens is seweest. De zaak van Melis en Frits werd ge schorst en Melis had zich daarna te ver antwoorden. omdat hij opzettelijk goederen die van misdrijf afkomstig waren, aan de nasporingen van politie en justitie zou heb ben onttrokken. Wat was 't geval geweest? De drie Jon gens. die de goederen hadden weggehaald, zouden ze als afgesproken was. bij Melis brengen, maar zij voelden daar aanvankelijk niet veel voor. omdat zij een waarborg voor de betaling wilden hebben. Als bekend, vlotte het met die betaling niet, alleen een on- r.oozele honderd gulden kreeg ieder hunner en als je op duizenden rekent, valt dat tegen De restivsou later komen, maar er kwam niets, ook niet na de paar weken, die hun als termijn was genoemd. Melis wilde een pleister öp de wonde leggen door hun mede te deelen, dat ze het goud mochten houden wat dan met den opdrachtgever afgesproken zou zijn, maar die jongens hadden er niet veel zin in, ze vertrouwden dat zeker niet erg. Daar opeens veranderde Melis van houding toen een der jongens, die gelezen had van de tienduizend gulden premie, door de ver zekering uitgeloofd, het plan opperde het goed naar den verzekeraar te brengen wat hij echter zelf niet goed durfde. Melis nam dat zaakje over. Hij kende den detective, die door de verzekeringsmaat schappij met de opsporing was belast en daarom zou alles bij Melis gebracht worden. Listig verborgen in een paar uitgeholde planken brachten de jongens de zaak bij Melis op zolder, terwijl zii tegen f 100 ieder afstand dederj van het goud. Melis gaf den detective een tip. maar meer ook niet, want. zei hij. een detective moet zelf kunnen zoeken. Hij wilde toen wel uit weiden over dien detective, die slapelooze nachten doorbracht en dien hij, half in de olie. 's nachts om 2 uur had opgebeld, maar cat hoefde niet; dat. zal later voor komen- als de detective in 't bankje zit. Dus hce dat nu alles gegaan is, weten we niet. alleen dat Frits de goederen in nette verzegèlde pakjes had geborgen, die bij iemand, dien Melis niet wilde noemen, onder werden gebracht. Melis gaf een kijk op zijn veelzijdige ken nis door als kunstbeoordelaar op te treden. Een der schilderstukken toch zou een Rem brandt zijn geweest, maar toen Melis het stuk zag, riep hij minachtend uit: „Dat *en Rembrandt? Bestaat niet. Zoo 'n dikken neus schilderde Rembrandt niet". Met voldoening hoorde hij later, dat 't geen echte Rembrandt was. Er werd verder maar losjes overheen ge- loopen, wat er nu eigenlijk met de goederen gebeurd was; dat wordt bewaard voor de detective story, doch zooveel begrepen we er toch uit. dat de verzekering de tienduizend gulden had uitbetaald en dat de jongens er ieder 2000 van gehad hebben. Melis becchreef in grove trekken een plan, dat gevormd was om er den vriend van den kasteelheer in te laten loopen, maar ook hierop werd verder niet ingegaan, t Kwam er alleen maar op aan, of Melis die goederen had bewaard om ze aan de nasporingen der justitie of politie te onttrekken en dat had hij niet gedaan, zei hij. Hij had ze in ontvangst- genomen van den jongen, die de planken kunstig had uit gehold. om ze aan de verzekering te geven en daarom had die jongen ze ook ge bracht. ..Ja. maar", zei de president, „de verzeke ring is niet hetzelfde als justitie of politie". Zoover had Melis niet nagedacht, dat was voor hem gelijk: ze kwamen dan toch, waar ze wezen moesten. Hij wist natuurlijk, dat t volstrekt niet hetzelfde is, of je 't goed naar de politie brengt, die je dan lastige vragen stelt om trent de herkomst of naar een geheimzinni- gen detective, die in een donkeren nacht op een eenzame plaats van gemaskerde per sonen tegen betaling pakjes in ontvangst neemt en die dan later kan zeggen niet te weten, wie hem het goed hebben bezorgd, pf 't precies zoo gegaan is, weten we niet, maar er werd een klein tipje van de sluier opgelicht. Dat behoort ook alles bij de detec tive story. En toen werd ook deze zaak geschorst. Naar men zegt komt Donderdag a.s. de kasteelheer voor, die, zooals een der getuigen mededeelde, geregeld de krant leest in t Huis Hier een scheut en daar een steek, hangerig, rillerig, koortsig en lusteloos? Gij hebt kou gevat! Neem een "AKKERTJE" en nog een als Nsder/ondseh Ge naar bed gaat. Morgen Product voelt Ge U 'n ander mensch. AKKER-CACHETS helpen buitengewoon bij Griep, Influenza, Spierpijn Kiespijn, Hoofdpijn en Rheumatiek. Per 12 stuks slechts 50 cent. Gebruikt dus voortaan uitsluitend Volgens recept van Apotheker Dumont &saess.immsmsm Bovengenoemde prijs wordt verhoogd met Bijslag-zegel voor Omzetbelasting. (Adv. Ingez. Med.) van Bewaring, zoodat hij het proces behoor lijk kan volgen. De president merkte op, dat hij als ver dachte toch 't recht heeft inzage van de stukken te nemen, zoodat die krant er niet zooveel toe doet. DE KWESTIE VAN DE „SPAARNESTROOM". DE REEDER IN VRIJHEID GESTELD. De rechtzaak omtrent de „Spaarnestroom" is thans in zooverre in een ander stadium gekomen, dat de meeste opvarenden van de boot thans in Amsterdam in voorarrest zitten in zake de meineedkwestie. Zij hebben n.l. voor den Raad van Scheep vaart verklaringen afgelegd, die het vermoe den van meineed opleverden. Daarna zijn zij in Haarlem gedetineerd verdacht van het tot zinken brengen van de „Spaarnestroom", doch op verzoek van de verdedigers zijn zij daarvoor in vrijheid gesteld. Nu zijn zij naar Amsterdam overgebracht voor deze meineed zaak. Een der opvarenden, die niet als getuige is gehoord voor den Raad van Scheepvaart, is op vrije voeten gesteld, evenals de reeder. die Maandag door den Officier in Haarlem gehoord is. DE KLACHTZAAK TEGEN IR. MUSSERT. ZIJ ZAL VOORLOOPIG NOG NIET BEHANDELD WORDEN. Zooals men weet, zou ir. Mussert 27 Februari a.s. voor de Utrechtsche rechtbank terecht staan in verband met een tegen hem door den heer Duymaer v. Twist ingediende klacht. De ze zaak zal voorloopig echter geen voortgang kunnen hebben, omdat mr. Van Vessem, de verdediger van ir. Mussert een bezwaarschrift heeft ingediend, waardoor de dagvaarding komt te vervallen. De rechtbank zal een be slissing moeten nemen op het verzoek tot bui ten vervolging stellen. Ir. Mussert acht de klacht van het Kamerlid Duymaer van Twist ongegrond en heeft bij het door hem bij be zwaarschrift gedane verzet tegen de dagvaar ding verzocht buiten vervolging te worden ge steld. Hij ziet in het indienen van de klacht door Duymaer van Twist een poging om de politieke strijd over te brengen naar de recht zaal en acht dit, en speciaal het te hulp roe pen van den strafrechter in den politieleen strijd, een misbruik maken van de rechter lijke instellingen. DE LOONSVERLAGING BIJ VAN GEND EN LOOS. Zooals wij Zaterdagavond mededeelden, heeft de directie van Van Gend en Loos be sloten om met ingang van 1 April a-s. op nieuw een loonsverlaging van 6 pet. in te voeren. Zondag heeft hierover een vergadering te Utrecht plaats gehad van vertegenwoordi gers van personeel uit het geheele land, welke vergadering was uitgeschreven door den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders en den R.-K. Bond van Transportarbeiders. Als ge volg van de besprekingen zal nog deze week een conferentie plaats hebben met de direc tie. Dan komen de afgevaardigden a.s. Zon dag opnieuw te Utrecht bijeen tot het nemen van een beslissing. OOMMISSIE VAN OVERLEG VOOR DE POLITIE. Wij ontvingen het volgend communiqué: Onder leiding van Mr. J. Gerritsz ver gaderde op 20 Februari j.l. de Centrale Com missie van overleg voor het politiepersoneel ter behandeling van de Verordening rege lende de rangen, het aantal, de samenstelling de eischen van benoembaarheid en de bezol diging der gemeentepolitie. Daarbij werd tevens een advies vastgesteld ten aanzien van enkele bepalingen door den Minister van Binnenlandsche Zaken in overweging ge geven betreffende uitbetaling van bezoldi ging tijdens het vervullen van militaire dienst plicht. Daarna werd met algemeene stemmen gunstig geadviseerd omtrent een voorstel tot verlaging der vergoeding, toe te kennen ter bestrijding van de kosten van onuder- dhou der politier ij wielen. COMMISSIE TOT WERING VAN SCHOOLVERZUIM. Voor de twee bovengenoemde commissiën. welke uit vijf leden moeten bestaan, hebben B. en w. de navolgende aanbevelingen opge maakt: Commissie A: 1. E. Geerts Wzn., Engelsz- straat 26; 2. G. Brouwer, Or ion weg 46; 1. W. G. F. Sant, Zaanenlaan 47; 2. O. de Wit, Mar- nixstraat 6; 1. E. de Groot, Raadhuisstraat 3; 2. J. Schreuder, Van Nesstraat 12; 1. W. J. Speller, Nieuwe Gracht 22; 2. G. C. van Leeuwen, Schoterboschstraat 6; 1. J. W. van Hezel, Ramplaan 101; 2. Mevrouw H. Weber— Groeneveld. Lindenstraat 24. Commissie B: H. W. de Rijk. Prinsen-Bol werk 2; 2. P. Krom, Rustenburgerlaan 37; 1. R. M. v. d. Hart, Gaelstraat 51; 2. M. A. van Heuven, Thomsonlaan 51; 1. H. de Vries, Wouwermanstraat 90; 2. J. H. H. Timmer mans, Burg. Boreelstraat 14; 1. C. M. J. Baas. Floraplein 22; 2. J. Verkoren, Ampzingstraat 10; 1. D. W. Miezerus, Coornhertstraat 29; 2. C. Overbeek, Kinderhuissingel 22. meldt: Hoogste barometerstand 778.1 m.M. te Scilly. Laagste barometerstand 741.1 m.M. te IngÖ. en voorspelt: Meest matigen, later wellicht weer toe- nemenden Westelijken tot Zuid-Westelijken wind. Half tot zwaar bewolkt of betrokken. Waarschijnlijk eenige regen. Aanvankelijk weinig verandering in temperatuur, later iets kouder. Barometer Hedenmorgen 9 uur 770 m.M. Neiging: Stilstand. Thermometer Hoogste gisteren 44 F. Laagste heden nacht 38 F. Hoogste heden 40 F. Uit het Buitenland IETS KOUDER. De depressie in het Noord-Oosten, welke gisteren sneeuwstormen en groote koude in de bovenlucht bracht in het Oostzeegebied en in geheel Duitschland, is bezig uit het waar nemingsgebied te verdwijnen. Op IJsland be gon de barometer gisteravond opnieuw te dalen en is de luchtdruk in den nacht 10 m,M. gevallen en nog snel dalende. De hooge drukking in het Westen nam in den kern iets af, doch blijft overheerschend tot ver op den Oceaan. De naderende depressie brengt neer slag en verwarming in het Noord-Westen. In het hooge Noorden en in Noord-Scandinavië werd het weer zeer koud. In Finland daalde de barometer tot beneden 35 gr. C., In Oost-Groenland tot 38 gr., op Spitsbergen tot 22 gr., op Jan Mayen tot 14 gr. De atmosferische koude, welke in Duitsch land aanleiding gaf tot enormen sneeuwval in de middelgebergten (Fichtelgebergte 82 c.M.), trok verder naar Polen en de Russi sche Randstaten (uit Koningsbergen wordt 40 gr. C. gemeld op 5000 Meter hoogte)In het Oosten ligt thans weer een vorstgebied; het vorstgebied in Zuid-Frankrijk blijft nog eiken morgen aanwezig. Op de Britsche eilan den blijft de temperatuur hoog. Op de Far Oer en de Shetlands viel veel regen, in Duitschland plaatselijk veel sneeuw en regen. Barometer Stand van heden 770 m.M. Vorige stand 772 m.M. Neiging; Achteruit. Opgegeven door de FA. FEDERMANN. Opticien. Groote Houtstraat 37. Tel. 11059 Thermometer Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 46 F. 41 F. 46 F. VOORBEURS TE AMSTERDAM. STIL; TOCH GUNSTIGE STEMMING. De beurshandel bleef ook hedenmorgen te Amsterdam zeer stil, daar elke stimulans ontbrak. De stemming was nochtans niet ongunstig en de koersen konden zich meeren deels handhaven op de slotprijzen van gis teren. Van de industriepapieren liepen zoowel Philips als Unilevers ongeveer een procent op. Aku was onveranderd. Koninklijke ver toonde een neiging tot reactie, doch het ver lies bleef tot een fractie beperkt. Rubberwaarden echter lagen flauw in ver band met een bericht in een Engelsche fi- nancieele bladen volgens welke de rubber restrictie-besprekingen met voortdurend grooter wordende moeilijkheden te kampen hebben. Amsterdam-Rubber daalde een pro cent. De Youngleening bleef ongeanimeerd. Op de wisselmarkt openden ponden op 7.561/2 de Nek Yorksche pariteit. Later trad een herstel in tot ongeveer het laagste niveau van gisteren Dollars bleven op peil. Evenals Fransche francs. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 21 Februari. Bevallen 17 Februari: J. A. AldersWempe, z.; 18 Februari: D. E. Stroo CloeckEvers, z.; R. van GelderWever, d.; N. de KorteJos- selet, d.; 19 Februari: A. M. C. Grannetia Kemp, d.; P. Plantingavan Looijengoed, d.; P. v. d. PutteBergman, d.; 20 Februari: H. BoterbloemKoning, d.; C. M. L. A. Aerts Ruigrok v. d. Werven, z.; W. Akerslootv. d. Wall, z.; Overleden 17 Februari: J. P. de Jongev. d. Gevel, 67 j., Papentorenvest; 19 Februari: M. C. J. BrantsKlein, 67 j„ Bosch en Vaart straat; M, C. Hoenderdos, 34 j., Oudeweg. MARKTNIEUWS PURMEREND, 20 Februari 1934 Kaas. Aanvoer 20 stapels kleine, f 22 a f 22,50 per 50 K.G. Boter. Aanvoer 658 K.G., prijs f 1,40 a f 1,65 per K.G. Vee, 481 runderen, waaronder zijn 190 vette en 14 stieren. 20 paarden f 60 a f 145 per stuk. 33 Vette kalveren f 0,40 a f 1,60 per K.G. 890 nuchtere dito, f 3 a f 14 per stuk. 250 Vette varkens f 0,34 a f 0,36 per K.G. 63 magere dito, f 10 a f 20 per stuk. 228 biggen f 7 a f 12 per stuk. 646 schapen f 8 a f 26 per stuk. Kuikens f 0,57 1/2 a f 1,85. Eieren kip-, per 100 stuks f2,50 a f3,10. Vette koeien, prijshoudend, f 0,54 a f 0,60 per K.G. Gelden koeien, prijshoudend, f90 a f140 per stuk. Melkkoeien, prijshoudend, f 120 af200 per stuk. BEGRAFENIS E. G. ."HARTENS. Op de Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan had Dinsdagmiddag onder groote belangstelling de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer E. G. Martens. Op den doodenakker waren o.m. aanwezig een deputatie van het Hoofdbe stuur van den Ned. Stucadoorsbond en een deputatie van het bestuur der Kon. Lieder tafel „Zang en Vriendschap"; voorts vele le den van die Liedertafel en verschillende personen uit stucadoors- en aannemerskrin gen. Vele kransen dekten de baar. De voorzitter van het Hoofdbestuur van den Ned. Stucadoorsbond, waarvan de heer Martens jaren lang penningmeester is ge weest, de heer J. A. De Moet. prees den over ledene als een trouw kameraad en vriend, een braaf man en een uitstekend collega „Wij zullen je noode missen!" aldus spr. „Rust in vrede!" De heer W. Voet, sprak namens de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" en zeide dat de overledene de Liedertafel op voortref felijke wijze heeft gediend: hij was een goed lid en een verdienstelijk zanger. Tot voor kort heeft hij de belangen van het eigen gebouw van ,.Z. en Vr." mede helpen behartigen. De heer Martens was een goed, vroolijk, joviaal man. De heer F. H. Muller, voorzitter van de afd. Haarlem van den Ned. Stucadoorsbond, bracht namens die afdeeling den overledene een laatsten groet. De heer Stegeman een familielid uit Go- rinchem, getuigde van het vele goeds, door hem van de familie Martens ondervonden. Een familielid dankte voor de belangstel ling. Zij nog vermeld, dat de stoet getrokken was langs het gebouw van „Zang en Vriend schap" in de Jansstraat, waar het vaandel naar buiten werd gebracht en een krans aan den lijkwagen gehecht. TWAALF DOODEN BIJ EEN SPOORWEG ONGELUK IN SPANJE. JAEN, 20 Februari (V. D.) Nabij het station Andujar zijn twee treinen op elkaar geloopen. Twaalf reizigers werden gedood, 40 gewond. MUZIEK. CONCERT DER H. O. V. Dirigent: Jan van Cilse. De „Variaties op een St.-Nicolaasliedje" van Jan van Gilse vormen sedert vele jaren een geliefd repertoire-nummer van ons orkest, en het zal ongetwijfeld velen der trouwe bezoe kers genoegen gedaan hebben, den auteur als gastdirigent op het podium te zien en dus persoonlijk te kunnen begroeten en huldigen. Die huldiging was dan ook na de uitvoering van zijn bekende Variaties het slotnum mer van het programma zeer spontaan en hartelijk. Een ander, veel later door v. Gilse geschreven orkestwerkje de „Prologus brevis", waarmee het tweede deel van het programma begon, verwierf niet veel meer dan een succes d'estime. Blijkens den titel moet dit stuk be schouwd worden als een soort van Ouverture of Preludium. Nadere aanduiding in welken zin het voorbereiden zal, ontbreekt en de geest van het werk geeft dienaangaande geen duidelijke vingerwijzing. Van de twee the- magroepen die het bevat, en die door hun te- terugkeer aan den hoofdvorm van Sonate of Ouverture doen denken, is de eerste levendig haast uitgelaten, door scherpe rythmiek ge kenmerkt. de tweede rustig, zangerig, be schouwend. In de eerste doen de moderne stroomingen der Duitsche toonkunst zich in sterke mate voelen en dit mag wel de oor zaak van den geringen weerklank dien het werk bij het meerendeel der hoorders vond. Van Gilse's „Variaties", die ook in ver schillende groepen rythmische, figuratieve, contrapuntische, vrije en instrumentaal-colo- ristische en die met een geestig Quodlibet ein digen sloegen als gewoonlijk in. De vertolking van Cherubini's Anacreon- Ouverture, Mozart's g-min.-symphonie en Grieg's Elegische Melodieën beteekende een rustig en voornaam musiceeren met het zeer gelukkig en toegewijd spelende orkest; een musiceeren, dat van alle uitzonderlijkheden vrij bleef en dus ook geen stof tot speciale opmerkingen biedt. Wel scheen men te kun nen bemerken, dat de artistieke aard van den vroegeren leider van 't Utrechtsch Ste delijk Orkest hem meer in de richting van Germaansche degelijkheid dan die van Ro- maansche gratie leidt. Soliste was Annie Woud. De twee zeer beken de Aria's van Gluck schonken opnieuw het genot van het machtige, diepe en volle alt geluid; bij de „Divinités du Styx" frappeerde ook de scherpte der dictie. In de volle kracht van haar intuïtieve visie en geweldig muzi kaal reproductievermogen verscheen de zan geres, toen zij de beide liederen van Mahler voordroeg. Hoe fel gaf zij den parabel op het schipperende, treuzelende menschdom, dat den hongerende met beloften paait totdat het te laat is! En wélk een speelschheid, guitig heid en sierlijkheid kenmerkten haar vertol king van het liedeke dat door de drie ganzen over het water gebracht is! Het was uitmun tend, het was groot! En het orkest secon deerde onder Van Gilse's leiding zeer goed, zoodat het genot deze audities onvermengd mocht heeten. Een buitengewoon langdurige bijval viel der zangeres ten deel. K. DE JONG. FILMKUNST. DE JANTJES IN HAARLEM. Zoo zullen wij dan deze week het voorrecht genieten, de veelgeprezen eerste Nederland- sche amusementsgeluidsfilm De Jantjes in eigen stad te kunnen gaan zien. Na een nacht voorstelling, waarmee de reeks vertooningen in het Rembrandt theater a.s Donderdag op eenigszins feestelijke wijze wordt ingewijd, zal Vrijdag het werk van Jaap Speyer en zijn tal rijke verdienstelijke medewerkers in genoemde bioscoop op het repertoire komen. Wij zijn in de gelegenheid gesteld deze film vooraf te zien en kunnen niet anders verkla ren, dan dat er in alle opzichten veel goeds van is te zeggen. Wat de stof betreft, is het werk een echt Nederlandsch product geworden, en, mocht men er toe overgaan, wat wel voor de hand ligt dat zal gebeuren, de film ook naar het buitenland te exporteeren, dan zal het hier weergegevén milieu den vaderlandschen geest beter reproduceeren dan de sprookjesachtige Volendammers met hun stereotiepe molens en priksleden. Niet, ciat de Jantjes de Nederland- sche realiteit doen aanschouwen; wie de hier op het doek verschijnende tafereelen in Am sterdam zoekt, zal teleurgesteld huiswaarts keeren. Maar het is de specifiek-Amsterdam- sche volkshumor en volkssentimentaliteit, welke, eerst in tooneelvorm verwerkt, thans filmklaar is gemaakt. Dit reeds tevoren populaire gegeven waar borgt op zichzelf de belangstelling van het publiek. Maar het publiek zou na de eerste vertooning zelfs de Jantjes ontrouw worden, wanneer de film van het populaire gegeven ook niet tevens een aardig en welverzorgd filmstuk gemaakt had. En dit is de verdienste van Speyer en de zijnen, dat de Jantjes ook als filmfiguren net zoo echt en net zoo kleu rig en fleurig zijn gaan leven als ze dit op het tooneel, dank zij Bouber en de zijnen hebben Populair is niet alleen de stof, maar populair zijn ook de vertooners. Uit alle hoeken heeft men acteurs en actrices van naam bijeenge- haald. Maar dezen zouden eveneens ondanks hun populariteit het werk hebben doen mis lukken. als ze niet, met volkomen verlooche ning van hun tooneelloopbaan, zich naar de eigenaardige eischen. welke de film aan het levend materiaal stelt, hadden gevoegd. Meer nog dan de Willem van Oranjefilm hebben De Jantjes ons overtuigd, dat wij in onze tooneel- spelers een prachtige kern bezitten, waar omheen zich op den duur een speciaal-Hol- landsche filmbezetting groepeer en kan. Moeten we namen noemen, dan valt de aan dacht allereerst op de scherpgemarkeerde en gevoelige koppen van Marie van Westerhoven als Moeder Bet je en Aaf Bouber als Tante Piet. En van de jongere generatie treffen Johan Kaart al de Scheele en Fientje de la Mar als Jans door hun ook voor de eigenaar dige filmeischen zoo geslaagde plastiek. De kundige hand van den fotograaf Farkas heeft van elke hoedanigheid, welke ieder dezer .spe lers voor de lens een goede kans gaf, profijt getrokken en'de regisseur heeft, waar zijn lei ding extra noodig was, zooals bij de nog iet wat onwennige filmtypen Willy Castello als De Dolle en Susie Klein als Blonde Greet, stijl en vorm aangebracht. Zoo zien wij Joan Remmelts als Leendert, Jan van Ees als de Blauwe en Henriëtte Davids als Na Druppel paradeeren, alsof ze reeds jaren geleden in Hollywood waren ontgroend. Cor Hermus als Oom Gerrit, Tourniaire als Steenman, Rika Hopper als Steenman's echt- genoote, Sylvain Poons als de Mop, Amsy Moina als Sarina, Henri Eerens als officier, Flor la Roche als advocaat. Jan Blok als straatzanger, en vooral niet te vergeten Cissy van Bennekom als een zeer gevoelige Doortje. Dat Louis Davids in eigen persoon in het cabaret zijn bedjes zingt, is een attractie te meer. Aardig is ook de aankleeding van de ver schillende tafereelen. Inzonderheid kan men het interieur van de kroeg als geslaagd be schouwen; daarin zit sfeer en stemming. En hoe mooi van foto is de gevangeniscel met het mistige, schemerige licht, dat de figuur van den Dolle reeds bij voorbaat in het gewenschte trieste, sentimenteele kader zet. De compositie van de verschillende filmge deelten munt uit door een bijna on-Holland- sche vlotheid, al komt hier en daar in een wat traag loopend gedeelte en een onnoodigen nadruk de vaderlandsche zwaar-op-de- handschheid nog wel om 't hoekje kijken. Menigmaal verrassen guitige vondsen en schalksche effecten, welke een nieuwen gloed over deze oude tooneelstof werpen en bewijzen, hoe zij als filmproduct nog weer geheel origi- neele mogelijkheden biedt. Uit alles blijkt, hoe hier niet alleen naarstig, maar ook kundig en onder goede leiding ge werkt is. De samenstellers hebben geboft, dat zij voor het musicale gedeelte over een zoo ge- routineerden en zoo nauw met de film ge- parenteerden medewerker als Max Tak hebben kunnen beschikken. We zouden nog veel over dit welgeslaagde Hollandsche fabricaat, gepresenteerd door Loet C. Barnstijn, kunnen zeggen, maar willen ons tot het bovenstaande beperken. Alleen mogen we niet vergeten, nog even te herinne ren aan de stemmingsrijke weergave ook van de Indische tafereelen. Inzonderheid het decor, waarin Dolle Dries en Sarina op de waranda samen zitten te keuvelen, wekt een inderdaad tropische illusie. H. G. CANNEGIETER. Jan van Ees, Willy Castello en Johan Kaart Jr. in ,X)e Jantjes

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2