Waarom pijn lijden? Hef feest van het jaar. MERCURIUS HAVERMOUT 25 cent per pondspak NEDERLANDSCH FABRIKAAT Maakte de regenmaker zon of niet? RIESCHE BAA110,13 en 15 ct HANDELSPOLITIEKE WAANZIN. Dit zal U helpen! Rubriek voor vragen DONDERDAG 22 FEBRUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Een paar dagen geleden was ik op een ibal-masqué. Ik zeg niet precies wanneer en ik zeg heelemaal niet waar. Maar ik was er. En ik stond temidden van een menigte, die zichzelf vroolijk waande en zóó triestig was, als alleen maar een menigte, die denkt de vreugde met volle teugen te drinken, kan zijn. Het was allemaal zoo zielig en zoo leelijk en zoo zonder eenige echte vreugde, dat ik, die juist zoo graag de zon der zotheid in het rimpellooze water der alledaagsche din gen kon zien twinkelen, er een 'beetje stil van werd. Ik stond midden in de golvende, deinende menigte en was eenzamer dan op een vroege morgenwandeling tusschen de wintersche velden of langs een verlaten strand. Er liepen dwaze oude juffers als armoe dige haremdames. En magere meisjes in Oostersche gewaden van f 2.50 voor den geheelen avond, met een zilveren ringetje met glazen steentje aan hun rooden wijsvinger. En cowboys, met geplakte haren en een lach om hun gele tanden, waarin ze alle ruzies met den boekhouder vergaten. Heel dikke, zakkerige, mollige zussen als apachemeid en met een glans van beate vreugde op haar wangen, die rood aangesla gen waren, vlammerig en glinsterend van groene zeep en opgewondenheid. En hooge, lange beenen in hooge, lange kousen. En rose bloote armen met het stempel der koepok-voorzieningen en armbanden van koper en strass. De hoempa's bliezen. De groote trom bonsde. De tropet scheurde valsch het geroezemoes aan flarden. Een man met eeen smoking en een groenen zijden zakdoek kuste een landerige herderin met zwarte haarpieken van onder een gelige pruik. Een dikke heer, die de heele week split- erwten en koffie-extract verkoopt, stelde Nero voor zonder het te weten en had ruzie met een lange magere duivelin in zwart en rood aan zijn zijde: „Jij bederf altèd me lol met je jeloerzerigheid, as ik nou die harem dame een fosco wil anbiede, steekt daar dan wat achter soms Achter een looporkest in Uhlanen-uniform hoste de menigte en gilde van plezier. ..En dadde we toffe Jonges zijn, dawillewe wéé-ééte. daar kome wij. daar kome wij Ik stond aan den kant. Waarom zou men meehossen als men niet lederen dag verdringen moet? Er stond een tenger meisje naast mij. Een klein zwart ding, een droevig Spaansch danseresje. Dans je niet mee? Nee. Heb je geen plezier? Och, nee Heb je verdriet dan? Nou ja En je ziet er zoo aardig uit. 'k Heb me reuze verheugd op dezen avond; 'k heb heele nachten opgezeten om dit pakje te maken en nou bèn ik er en nou vind ik er niks an. 't Is zoo rommelig allemaal en zoo stoffig en zoo, en ik kón niet meedoen; ik ben véél te stijf om óók zoo'n lol te hebben en m'n vaste verkeering heeft me in den steek gelaten, we kennen mekaar al zoo lang en hij ziet me eiken dag De muziek zweeg. De menschen vielen neer op de stoelen aan den kant. Er was iets zóó onzegbaar-meemoeöigs over dit alles. Morgen hangen ze landerig over hun schrijfbureaux dacht ik en ik proefde een bitter-lauwe teug bier; morgen verkoopen ze zeep en tandpasta en avondjurken en ijs kasten en ze schillen aardappelen en snij den boterhammen en slaan Keesje, die zoo treiteren kan, op z'n bleeke gezicht. En de bevoorrechte in deze maatschappij die altijd een beetje harmonisch leeft, en <n(iet ae-dteren morgen om negen uur een Standje krijgt van een rayonchef-in-een- jaquet en die nooit pijn in z'n oogen heel't van het turen op cijfers, cijfers, cijfers die heeft niet zoozeer behoefte eraan om Romelnsch<» Keizer achter een biertje te zijn of haremdame met een Voorburgje Een bal-masqué. zoo dacht ik, en ik hield de droevige Spaansche schoone mijn sigaret tenkoker voor, is een ontzaglijk-tragisch festijn. „Azzik soo frij mag weze en a?zik u niet ontrief", zei donna Clara en in haar vochtige oogen was de teederheid, die uit verdriet ge boren wordt Mr. E. ELIAS. STADSNIEUWS 100e OPVOERING VAN „LEVENSAVOND". In den schouwburg Jansweg. Mevrouw Ester de Boervan Rijk zal met haar gezelschap in den schouwburg Jans weg op Zondag 25 Februari a.s. de 100ste op voering geven van haar jubileumstuk „Le vensavond". In verband met het succes dat met dit stuk door mevr. de Boervan Rijk op haar tour- née behaald is, verwacht men veel belang stelling voor deze voorstelling. KENNEMER FOTOKRING. De Kennemer Fotokring houdt op 28 Feb. een vergadering in het gebouw van de Sociëteit „Vereenlging". De heer C. J. Hof- ker uit Amsterdam zal een lezing houden over het onderwerp: „Amsterdam zooals het leeft en werkt". NEDERLANDSCHE BOND TOT BESTRIJ DING DER VIVISECTIE. De af deeling Haarlem en omstreken houdt een ledenvergadering op Vrijdag 23 Februari in gebouw „Theosophia". De agenda vermeldt o.a. de jaarverslagen en de verkiezing van een bestuurslid wegens periodiek aftreden van den heer C. Jacobs (herkiesbaar). Er wordt een voordracht gehouden door het hoofdbestuurslid dr. A. G. M. Liernur, over: Wat heb'oen wij ïn de naaste toekomst voor de vivisectiebestrijding te verwachten? (Adv. Ingez. Med.) Tegenstrijdige beweringen en cijfers. Vrijdag heeft de heer A. W. Veraart, de regenmaker uit Rijswijk, boven het Spaarne den mist bespoten. Met twee stralen van de Haarlemsche brandweer die een hoogte van 40 meter bereikten en samen 2000 liter Spaarnewiater per minuut opspoten, heeft men den mist uiteen gespoten, aldus de beer Veraart, doordat plaatselijk de lucht zwaarder werd door hooger vochtgehalte zoodat er wind kwam en tevens doordat door grootere neer slag de zon kon doorbreken. Dien middag heeft de zon in Haarlem en omgeving met groote kracht geschenen en de kwestie was of ook elders in den lande op dat tijdstip (het was toen kwart voor twaalf), of wel licht eerder de zon was doorgebroken en zoo ja, met welke kracht zij daar had geschenen Van deze resultaten hing veel af: zou inder daad Haarlem de eenige plaats zijn geweest waar de zon dien middag had geschenen dan zou het onomstootelijk vast staan, dat de heer Veraart door zijn mistbespuitingen be reikt had, wat zijn oospronkelijke opzet was: zonneschijn brengen Het is hier tevens de plaats om een mis verstand uit den weg te ruimen, dat ont staan is door den bijnaam die de heer Ver aart heeft gekregen: den regenmaker. Velen meenen namelijk dat het eigenlijk de be doeling van den heer Veraart was regen te maken voor die streken waar te weinig neer slag was. Volgens zijn eigen ..slagzin" is deze opvatting echter onjuist. De heer Ver aart verzekerde ons nog eens met nadruk dat zijn bedoeling altijd is geweest, „zon te m^icpn" onvermijdelijk is eerst regen te maken, doordat de wolken die voor de zon zijn, „weg moeten regenen". Zijn slagzin, die dit samenvat is: „Meer zonne schijn in het nevelige Noorden, meer regen in de tropen". Daaruit blijkt dat de heer Veraart zijn eventueel resultaat om zonne schijn te bewerkstelligen, waaraan regen vooraf moet gaan tevens tendienste wil stel len van droge streken. Wij hebben geïnformeerd bij het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut in de Bilt naar de resultaten elders in het land op den bewusten Vrijdag. De directeur van het instituut. Prof. E. van Everdingen, zeide dat ook op andere plaatsen de mist was op getrokken. en schreef dit toe aan den Noord- Westen wind. waardoor volgens deze opgave in Den Helder de mist reeds eerder lichter was geworden dan in Haarlem en dat deze N.-W. wind ook verder den mist heeft doen optrekken. De chronologische volgorde van dit proces in de lijn Noord West-Z. Oost was volgens deze mededeelingen het bewijs ervan. Dat dit iets te maken zou hebben met de proeven van den heer Veraart, was volgens den directeur van het K.N.M.I. ten eenenmale uitgesloten. De heer Veraart gaf ons naar aanleiding van deze meening eenige cijfers, die o.a. van het Bureau voor Luchtvaart in Den Haag afkomstig zijn. dat onder het Ministerie van Waterstaat ressorteert en dat gedurende den geheelen dag berichten over weersverande ringen uit het geheele land ontvangt. Ook van andere, deskundige zijden, heeft de heer Veraart cijfers ontvangen, en de voorloopige resultaten laten wij hieronder volgen. Den geheelen morgen was de bewolking 100 pet. geweest, d.w.z. overal was absoluut geen zon te bekennen geweest. In Haarlem brak om 11.45 uur de zon door, eerst even. latar langer en sterker. Tusschen 1 en 2 uur werd. de bewolking op 10 procent geschat, doch veiligheidshalve nam de heer Veraart het getal 20 aan. De heer Veraart kwam nu tot bijgaande tabel, waarbij de informatie bron tusschen haakjes is geplaatst: In dit lijstje maakt Haarlem Inderdaad een zeer goed figuur en de heer Veraart blijft ervan overtuigd, dat de proef die hij hier heeft genomen ongetwijfeld van zeer grooten invloed is geweest op de zonneschijn. Hij is daarvan zóó overtuigd, dat hij van plan is in Maart (zooals wij gisteren reeds in. het grootste deel van onze oplaag mededeelden) de proef op dezelfde plaats te herhalen waar bij dan tevens gebruik gemaakt zal worden van vliegtuigen die de bewolking van boven af zullen aanvallen. Volgens de heer Veraart is de beste wijze om te bewijzen dat zijn opvatting juist is: een geslaagde herhaling! FEESTAVOND ARBEIDERS SPORTBOND. De afdeellng Haarlem van den Nederland- sche Arbeiders Sportbond houdt op Zaterdag 10 Maart een feestavond in de Gemeentelijke Concertzaal. Dan zal de Sportbondrevue „Hou Stand" met medewerking van de mu- ziekvereeniging „Excelsior" worden opge voerd. Voorts is er optreden van gymnastiek en dansgroepen. OPMERKINGEN VAN LEZERS. EEN ONTSIERENDE TELEFOONPAAL. Een abonnée vraagt of de houten telefoon paal in de Bilderdijkstraat bij de nrs. 40 en 42, die de straat ontsiert, niet opnieuw geverfd kan worden, zooals de nieuwe lantaarnpalen op den Zljlweg zijn geschilderd. (Adv. Ingez. Med.) Haarlem 1.30 uur bewolking Amsterdam 2.- uur bewolking Rotterdam 2.— uur bewolking Voorschoten en Katwijk 2.— uur bewolking Den Helder 1.20 uur bewolking Schiphol 1.20 uur bewolking De Bilt 1.50 uur bewolking Vliegveld Twente 1.20 uur bewolking 20 (eigen waarneming) 70 (Hortus Botanicus) 100 (Filiaal van het K.N.M.I.) 100 (Deskundige waarnemer) 70-80 (Bur. v. Luchtvaart) 80 (Bur. v. Luchtvaart) 90 (Bur. v. Luchtvaart) 100 (Bur. v. Luchtvaart) MRS. BRUNSKILL OVER OLD ROADS EN INNS. VOOR DE ENGLISH ASSOCIATION. Hoe men voortgaat den handel te belemmeren. Indien men de deviezenrestricties buiten beschouwing laat en zich alleen op de hoogte stelt van de buitenlandsche invoerverboden en contingenteeringen, uitgevaardigd gedu rende de maand Januari 1934 (met aanvul lingen over November en December 1933) zooals deze zijn opgenomen in een brief van 7 Februari j.l. van den Minister van Econo mische Zaken aan den voorzitter van de Tweede Kamer der Staten Generaal, dan kan men zich voor de zooveelste maal rekenschap geven van de dollemansbeweging, waarin wij verzeild zijn geraakt. Belgiè bepaalde op 2 Januari J.l. dat ge malen kurk, met andere stoffen samenge perst, in den vorm van baksteen, tegel, Pa_ neel enz. slechts kan worden ingevoerd op invoervergunning. Op 8 Januari volgde een overeenkomstig besluit voor den invoer van veekoeken, op 9 Januari voor den invoer van versche, gedroogde of geconserveerde gar nalen Duitschland heeft met ingang van 15 Januari jl. den invoer van halfstof voor de papier- en kartonfabricage afhankelijk ge steld van een invoervergunning. Frankrijk stelde op 22 Januari 1934 een dergelijken eisch voor den invoer van hout- stroo of houtwol. Op dienzelfden dag is de invoer van lijnzaad, katoenzaad en sojaboo- nen gecontingenteerd. Invojrvergunningen behoeven voor die artikelen evenwel niet te worden aangevraagd. Daarnaast zijn voor een groep andere oliezaden wel invoerver gunningen noodzakelijk, doch geen contin genten vastgesteld. De lnvoei van kleeding voor mannen, vrouwen, jongens en meisjes van zijde of vlokzijde en ook triplexhout is gecontingenteerd, terwijl op 26 Januari een dergelijke maatregel is getroffen voor ver sche en geconserveerde kreeften en garna len. invoervergunningen worden niet af gegeven. Indo China contingenteerde bij minis- terieele beschikking van 28 December 1933 den invoer van katoenen garens, dekens, ma nufacturen. passementwerk en borduurwerk. In Italië werd blijkens een mededeeling in de Gazzetta Ufficiale van 3 Januari de in voer van „Zacchino"~kaas verboden met in gang van 13 Januari, terwijl op 1 Februari dA v. de invoer van margarinekaas onmo gelijk werd gemaakt Luxemburg maakte by verordening van 13 December de invoer van mijnhout al leen mogelijk na overlegging van een invoer vergunning. op 23 December da.v. werd een zelfde bepaling getroffen voor den invoer van zout en houten meubelen, en op 15 Ja nuari 1934 voor gemalen kurk. Malta verbood bij kennisgeving van 6 December 1933 den invoer van versch en be vroren varkensvleesc'h. Bij Dahir van 20 November werd de invoer van levend vee in de Fransche zone van Ma rokko tijdelijk verboden. Oosten r ij k contingenteerde bij veror dening van 13 Januari 1933 den invoer van gereinigde cocos- en palmpittenolie in ver pakkingen van meer dan 170 K.G. Bij ministerieele verordening van 18 Ja nuari 1934 werd de invoer van bevroren vleesch in Spanje tijdelijk verboden. Men kan van tijd tot tijd een glimlach moeilijk onderdrukken. Zoo heeft Trini dad and Tabago bij bekendmaking van 29 November 1933 den invoer van automo bielen met linksch stuur verboden. Turkije heeft voor de maanden Januari, Februari en Maart 1934 een invoercontingent vastgesteld voor thee, terwijl Zweden den invoer van granen en veevoeder afhankelijk heeft gesteld van een invoervergunning voor den tijd van 23 December 1933 tot en met 30 April 1934. Ten slotte volgt nog Zwitserland, waar bij besluit van 23 Januari 1934 een in- voerlicentie overgelegd moet worden voor zoolleder. kalfsleder, boomen en struiken, zijdepapier, karton, kunstwol. mutsen, stroo- hoeden, wolvilthoeden, ijzerdraad, gietijzeren waschmachines, machines voor de sigaretten fabricage, snelheidsmeters voor motorvoer tuigen, cinematografische apparaten, tabaks pijpen, kammen en verbandmiddelen. Daar naast bestaat een contingeering voor den in voer van rijwielspaken en is de contingen- teering van kunstmeststoffen uitgebreid. Het is een respectabele lijst. De uitvoer handel wordt er andermaal ernstig door ge dupeerd. Nog altijd is het oogenblik er blijk baar niet, dat men tot afbouw van deze han- delsbelemmerende bepalingen overgaat. Een maal zal het toch zoo ver moeten komen. MOLLERUS. Toen dr. C. B. A. Proper, voorzitter van de English Association afd. Haarlem, mrs. E. W. Brunskill Woensdagavond na haar causerie dankte namens alle „gasten" voor de aange name wijze, waarop zij zich van haar „gast vrouw-zijn" gekweten had, en de hoop uit sprak, dat allen nog eens bij haar terug mochten komen, toen schetste hij daarmee den aard van de lezing, die mrs. Brunskill voor de Association in café Brinkmann hield, op de juiste wijze. Deze lezing toch droeg ge heel het karakter van een genoegelijk praatje bij een plaatje, genoegelijk en belangwekkend tevens. Want het interessante onderwerp Oude Wegen en Oude Herbergen werd door haar op zeer onderhoudende wijze behandeld, waarbij bleek, dat zij de reputatie der Engel- schen van gevoel voor humor te hebben hoog hield. Bij elk plaatje en zij haid een serie fraaie lichtbeelden meegebracht wist zij een of andere historische of legendarische anecdote te vertellen, bijzonderheden, die den naam van de vertoonde Inn of brug ver klaarden en die een aardigen kijk schonken op de levenswijze en de mentaliteit van de menschen in oude tijden. Het is haar niet genoeg, zoo begon zij, om zelf over de wegen te gaan, zij wil ook steeds weten wat en wie er eerder passeerden, over de wegen, die thans zeer makkelijk begaan baar zijn, doch die vroeger slecht afgebakend waren, smal en modderig en waar evil spi rits rondwaarden. Er behoorde moed toe om tochten te ondernemen, wat het eerste plaat je al demonstreerde: op een raam van een kapel stond aangeteekend, dat iemand een tocht van enkele honderden mijlen naar Lon den wilde ondernemen, waarvoor de zegen werd afgesmeekt. De reiziger bracht het er in dit geval goed af, want zijn testament da teerde van enkele jaren later. Even roerde zij de Romeinsche wegen aan, terloops, om dat het onderwerp te groot is om er dieper op in te gaan en toonde voorts de paden in Wales, door pelgrims betreden (en bereden op paarden). Grafsteeren langs den weg be wezen, dat sommige pelgrims hun doel niet bereikt hadden. Fraaie foto's van klooster ruïnes gaven een blik op het werk, dat die pelgrims en monniken indertijd geleverd hebben. Ook bruggen liet zij zien. Devils bridges, zooals op de grens van Yorkshire, en in Northumberland. Het waren steenen brug gen met geheel steenen leuningen en soms te lage overspanningen, en op die bruggen werden kapelletjes gebouwd, om de spirits ver te houden. Onder de kapel op de London Bridge, die na van hout geweest te zijn in 1176 door iemand in steen werd opgezet, werd die initiatiefnemer begraven. In de Midlands worden nog eenvoudiger bruggen gevonden, bestaande uit hoopen steenen- met platte steenen er oveT. Tenslotte sprak zij over de Engelsche meren, waar o.a. Wordsworth ge woond had, over de gevaarlijke moerassen, die gidsen vereischten en nog vereischen en over de smalle bruggen (éénpaards-bruggen) en wegen, speciaal voor lastpaarden ge maakt. die nu nog gebruikt worden in Wales. Na de pauze kwamen de herbergen aan de beurt, die evenals de oude wegen vooral een reiigieusen oorsprong hebben: monniken namen er hun intrek. Maar later bemoeiden smokkelaars zich er mee (Old Star Inn in Sussex). Bijzonder mooie foto's toonde spr. van de George Inn in Somerset, waar monniken den wolhandel bedreven. Zij ver telde van de griezelige Hand of Glory, de hand van een gehangene, op een speciale wijze geprepareerd, die tot verlichting diiende. En zij sprak van uithangborden, tegenwoor dig nog in gebruik bij kappers, herbergiers en pandjeshuishouders. Zij liet de Old Bull Inn zien, waar Shakespeare een nacht heeft door gebracht. en White Hart Inn, in welker slaap kamers Pickwick zich vergiste, en the Bell Hotel met de stevige dwarsstang aan den binnenkant tegen de voordeur om er uitge gooide klanten te verhinderen weer binnen te dringen! En zij wees op de binnenplaats van een herberg, die tot tooneel diende voor acteurs. Het publiek stond dan op de gale rijen rondom. De aanwezigen hebben door applaus hun dankbaarheid voor de causerie getoond. NED. REISVEREENIGING. In het oude Bohemen, den nieuwen staat Tsjecho-Slowakije, ligt de oude stad Praag. Naar die stad voerde Woensdagavond in de Tuinzaal van het Gem. Concertgebouw de heer A. Pieters, directeur van het Centraal Reis bureau. in de eerste plaats de in grooten ge tale opgekomen leden van de afd. Haarlem der Nederlandsche Reisvereeniging. De altijd goed in zijn onderwerp zittende inleider, die zoo prettig en smakelijk kan ver tellen, liet lichtbeelden, waarbij zeer mooie, zien van de oude stad, met haar nauwe straten en straatjes maar ook van de aan den ande ren oever van den Moldau gelegen nieuwe stad, die met haar royalen aanleg, prachtige gebouwen en modern leven maar weinig ver schilt van de groote steden in West-Europa. Niet alleen over die eene stad vertelde de heer Pieters. Wij trokken met hem geheel Tsjecho Slowakije door, van West naar Oost, bezochten de voornaamste steden, het vroe gere Brünn, het vroegere Presburg (thans ook door de radio algemeen bekend als Bra- tïslawa) en maakten kennis met de wereld beroemde badplaatsen, als Karlsbad en de plaatsen die door haar heilzame modderbaden algemeene bekendheid verwierven. Hoe meer wij naar het Oosten trokken, h.ce weester de natuur werd, prachtige bergland schappen en watervallen kregen wij ten slotte te bewonderen, maar ook lieflijke, vredige plekjes, waar de herders hun kudden schapen houden. De lezing van den heer Pieters gaf een uit muntend denkbeeld van volk en land van Tsjecho Slowakije, van de kleederdrachten; ook van het onderwijs en van de wijze, waarop er kunst en wetenschap worden gediend en van de industrie, die er wordt beoefend. Hoe men leeft en werkt en geniet in de nieuwe stad, welke personen bij de vorming van dien staat de voornaamste rollen hebben gespeeld, welk een vereering men vooral ge voelt voor den Tsjecho-Slowaakschen vader des vaderlands. President Masaryk, de heer Pieters maakte het zijn hoorders op aangena- men en levendige wijze duidelijk en vele leden van de N. R. V. zullen Woensdagavond gedu rende zijn causerie, in stilte den wensch heb ben geuit, dat de Reisvereeniging maar spoe dig een reis naar Tsjecho-Slowakije zal orga- niseeren Luid en dankbaar applaus klonk na afloop van zijn inleiding en de voorzitter der afdee- ling, de heer J. G. Kraan, die den spreker ook met een waardeerend en hartelijk woord had ingeleid, dankte den bereisden directeur van het Centraal Reisbureau voor zijn boeiende en leerzame causerie. Wanneer spieren gespannen en verwrongen zijn door de pijn, wrijf dan de stijfheid en de pijn weg mei Absorbine Jr. Het dringt diep in de spieren en direct voelt U de weldadige warmte, die het bloed doer stroomen n3ar de pijnlijke plekken. Onzuiverheden, die zich verzameld heb ben, worden weggevoerd en weg is de pijn! Absorbine Jr. is een verzachtend smeersel, dat gebruikt wordt door trainers en achleten voor pijnlijke en overwerkte spieren. Het is tevens een sterk werkend ancisepticum voor huidinfecties. Vraagt een gratis monster aan de Absorbine Jr. Company, Beu lingstraat 2, Amsterdam, onder vermelding van dit blad. ABSORBINE. (Adv. Ingez. Med.) NATIONALISME EN VADERLANDSLIEFDE. In het gebouw van den Ned. Protestanten bond aan de Berkenstraat in Haarlem-Noord zal Ds. N. Padt uit Zandvoort op Dinsdag 27 Februari voor de afd. Haarlem en omstreken van „Kerk en 'Vrede" spreken over: „Natio nalisme en Vaderlandsliefde". DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonn&s van Haarlem's Dagblad, worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. De namen der vragers blijven redactie geheim. RECEPTEN VRAAG: 1. Kan men een crêpe Georgette japon met zijden kant zelf zwart verven? 2. Hoe maakt men een tweed regenjas met gummi binnenkant, die door het dragen vuil ge worden is. schoon? ANTWOORD: 1. Crêpe Georgette kan wel ge verfd worden, maax moet dan nat gestreken worden en onderwijl weor op de juiste grootte worden gerekt, want het krimpt geweldig. Zijden kant ls wel lastig hiervan kunnen wij niets met zekerheid zeggen, want dit kan zoo ongelijk uit vallen. Wij zouden u raden om het évenals de japon nat te rekken en te strijken. 2. Leg de jas enkel en gladuit over een tafel en wrijf flink af met een In petroleum aether gedoopten doek. Dit moet buiten in de schaduw geschieden en vooral geen vuur of licht in de nabijheid! VRAAG: 1. Hoe kan men bruin glacé hand schoenen, met gele wol gevoerd, wasschen? 2. Hoe verwijdert men advokaatvlekken uit een blauw zijden japon? Reeds geprobeerd met spons en lauw water, maar dit laat na het opstrijken kringen na. ANTWOORD: 1. Trek de handschoenen aan en wrijf ze goed af met een schoon, in benzol gedoopt doekje. Dit moet bulten in de schaduw geschieden en vooral geen vuur of licht in de nabijheid! 2. Afwrijven met een schoon doekje met zui vere spiritus van 90 pCt. (geen brandspiritus). Vermoedelijk zullen de vlekken dan wel ver dwijnen, maar na de bewerkingen, die het reeds ondergaan heeft, zal het niet zoo gemak kelijk gaan. Vooral het strijken was er niet best voor. Als de vlekken er uit zijn, dadelijk met droge doeken goed droog betten, anders komen er weer kringen. Vooral niet strijken en ook niet te nat maken met de spiritus. VRAAG: Hoe moet men eterniet schilderen? Als men het gesvoon als hout schildert, is de verf direct opgezogen. Moet er misschien een voorbe handeling plaats hebben? ANTWOORD: Bestrijk het eerst met spiritus- v er nis. Als die goed droog is, kunt gij het schil deren. VRAAG: 1. Hoe reinigt men een bruine peau de Suède tasch en muts? 2. Hoe een bruin lederen tasch (ruw leer)? ANTWOORD: 1, Afschuren met schuurpapier no. 00 (geen schuurlinnen). Peau de Suède kan niet tegen water, benzine enz. Ophouden, zoodra het leer schoon is. 2. Afwrijven met een schoonen, in xylol ge- doopten doek. Zoo noodig met een beetje prima dunne was in de kleur van het leer nawrijven. VRAAG: Hoe maakt men chocoladereepen? ANTWOORD: Benoodigd voor 1/2 ons cacao poeder: 3y2 ons suiker, 1 d.L. melk en 30 gram boter. Roer de suiker met de cacaopoeder door elkaar, giet er de melk op en doe er het klontje boter bij. Breng het zachtjes, al roerende, aan de kook, tot het zoo dik is, dat een druppel ervan, in een kopje water gedaan, stolt en dadelijk een vast balletje wordt. Neem het dan van het vuur en roer het tot het dik vloeibaar wordt. Giet het uit in een met boter besmeerd blik bvb. het dek sel van een bi3cuitbllk, tot de verlangde dikte en snij het, voordat het hard wordt in reepen. RECHTSZAKEN VRAAG: 1. Iemands meubelen zijn wegens belastingschuld verkocht. Ik was de eenige koo- per en heb, als gebruikelijk contant betaald, zon der daarvoor kwitantie te ontvangen. De ge kochte meubelen zijn weer bij den betrokken per soon (een familielid) geplaatst. Als zich daar nu weer een dergelijk geval voordoet, kan men dan weer aan mijn meubelen komen, aangezien ik geen bewijs heb dat zij van mij zijn? 2. Indien het bij de Belastingen niet de ge woonte is voor dergelijken verkoop een bewijs af te geven, hoe moet ik dan handelen, om geldig zwart op wit te krijgen? ANTWOORD: 1. Ja. 2. U wenden tot den Ontvanger. Dit geeft ech ter niets tan aanzien van belastingbeslag, daar het er niet toe doet, wien het meubilair in eigen- n toebehoort, maar of het zich op den bodem van den belastingschuldige bevindt.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10