LEID 3 JAAR AAR RHEUMATIEK KLOOSTERBALSEM Rubriek voor vragen WOENSDAG 28 FEBRUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 KERK EN VREDE. DS. PADT OVER NATIONALISME EN VADERLANDSLIEFDE. Ds. N. Padt uit Zand*voort sprak Dinsdag avond in het gebouw van den Protestanten bond in Haarlem-Noord voor de afd. Haar lem van Kerk en Vrede over Nationalisme en Vaderlandsliefde. Men moet zich wel rekenschap geven ten aanzien van staat en chauvinisme, vader landsliefde en nationalisme, vaderland en natie, begon spr. Tegenwoordig vooral wordt de liefde voor het vaderland stelselmatig aan gewakkerd. En nu doemt de vraag op, of we vaderlandsliefde en nationalisme aan moeten kweeken, of dat het een werkelijkheid is. die moet worden uitgeroeid. Vaderlandsliefde valt in twee factoren uit een: namelijk vaderland en liefde. Er is reine en onreine, zuiver en onzuivere liefde, ook tot het vaderland. En het vaderland zelf? Vader land is het land der vaderen, in het Latijn patria terra, de geboortegrond, het land van de vaderen geërfd. Het woord natie komt van het Latijnsche nascor, dat is geboren worden, en natio wil zeggen volkseenheid, volksbe staan. Natie is dus diepergrijpend dan vader land. Bij vaderland staat het materieele op den voorgrond, bij natie .het totaal van het milieu waarin men geboren wordt. En toch worden beide woorden en begrippen dooréén gebezigd. En dan heeft men het over een ge meenschappelijk verleden, geconcretieerd op een bepaald stuk bodem. De mensch leeft in verschillende verban den en een daaTvan is het vaderland. Het ware een dwaling te meenen. dat dit het eenige was. Er is o.a. ook een verband van relïgieuse gemeenschap en ook een van zijn maatschappelijke klasse. Vaderlandsliefde kent allerlei objecten van liefde naast zich, nationalisme ordent alle andere liefdes on der die eene: het vaderland, de natie, de staat. En het is een illusie, dat de staat altijd en overal natie en vaderland zou dekken. In geen enkel land heeft zich bloed, taal en cultuur zuiver gehandhaafd. Vergelijk bijv. een Noord-Nederlander met een Zuid-Neder lander. Dus het begrip Nederlander is een fictie en tóch valt niet te ontkennen, dat ieder volk zijn eigen kunst en kunstenaars produceert ergo zijn eigen ziel en psyche heeft. Maar hiermee vestigt men de aan dacht op het feit, dat de grenzen van volks ziel en de staatsgrenzen uiteenloopen. Bij den staat heeft men te doen met het drijven van een bepaalde begeerte. Een zeer ernstig conflict kan ontstaan tusschen volk en natie eenerzijds en staat anderzijds. Naar de idee is vaderlandsliefde gebaseerd op geboortegrond, natie, staat, doch naar de werkelijkheid ziet men. dat die drie dingen steeds uit elkaar gescheurd worden. Wij le ven in een periode van staatsvergoddelijking. Vaderlandsliefde en nationaliteitsbesef zijn een uitgebreid familiegevoel. Vroeger, in den aanvang, was familievader het hoofd der fa milie naar bloed niet alleen, doch ook naar geest: de familievader was ook de familie priester, Maar bloed en geest gaan langza merhand uiteenloopen en uit een woord van Jezus blijkt, dat geestverwantschap hooger staat dan die van het bloed. Vaderlandsliefde is niet in strijd met de religie, maar nationalisme wel. De godsdienst prostitueert zich als hij het vaderland erkent als de hoogste grootheid. Elke religie (als deze uitspraak goed verstaan wordt) is in laatste instantie wel revolutionnair. Maar deze revolutie heeft niets te maken met ge weld. Geen enkele natie of vaderland mag zeg gen: ik. Want dat: ik, is onderworpen aan het: ik, van den universeelen geest. En hier mee is gegeven de ontzaggelijke tegenstelling tusschen vaderlandsliefde en nationalisme. In vaderlandsliefde ligt volgens spr. de normale liefde, in nationalisme de abnormale. Nationalisme is een modern infantilisme, de moderne nationalist maakt van den staat een god, de staat, die zich zelf handhaven wil ten koste van alles. Spr. noemt deze liefde pathologische liefde. Wij moeten beseffen ,zegt spr., de werke lijkheid, dat we leven in allerlei verband en dat het onjuist is, als een van die groothe den zou zeggen: ik ben het één en het al. Be halve dan de kerk, als die is de organisatie van het Koninkrijk Gods, de richting-aan wijzende grootheid naar God. Waar de be trekkelijkheid wordt verabsoluteerd, daar is gezondigd. Vaderlandsliefde is een der schoone goede ren van ons leven, eindigde spr.. maar van nationalisme hebben wij, van Kerk en Vrede, een onverzoenlijken afkeer, omdat dat moet leiden tot strijd. PROF. VERAART OVER HET NATIONAAL- SOCLALISME. Prof. Dr. J. A. Veraart zal Donderdagavond 1 Maart voor de afdeeling Haarlem van de Kath. Dem, Partij in het Gemeentelijk Con certgebouw een rede uitspreken over het on derwerp: „De waan van het nationaal- socialisme". FAILLISSEMENTEN. Op 27 Februari 1934, werden de na volgende faillissementen uitgesproken: A. Heynes, vroeger handelaar in drukwer ken. thans koopman in winkelmachines te Haarlemmermeer, cur. Jhr. Mr. L. U. Rengers Hora Siccama. J. C. Stoop, handelende onder den naam Fa. Gebrs. Stoon, houder van een melkinrich ting te Umuidên, Wijk aan Zeeërweg. cu rator; Mr. J. A. P. C. ten Bokkel. Opgeheven werden de navolgende faillisse menten: Th. M. Huygen, vroeger wonende te Zand- voort, thans te Amsterdam, curator; Mr. F. J. D. Theyse. H. Huygen Lobbes, vroeger wonende te Zandvoort. thans te Amsterdam, curator: Mr. F. J. D. Theyse. Geëindigd zijn de navolgende faillissemen ten. wegens het verbindend worden der uitdee lingsiyst: A 3. L. Roozen, wonende te Heemstede, hande lende onder den naam of fa. Leo Roozen Fz., curator: Mr. F. A. Bijvoet. Y. Vlietstra. wonende te Haarlem, curator: Mr. F. van der Goot. N.V. Hillegomsche Timmerfabriek, geves tigd te Hillegom. curator: Mr. L. V. Hoog. A. L. van Sijpveld, manufacturier, wonende te Purmerend, curator: Mr. H. H. Riepma, pdam. BOUWFONDS NED. HERV. GEM. SCHOTEN. BAZAR GEOPEND. Reeds eerder hebben we medegedeeld, dat een comité in Haarlem-Noord ten bate van het bouwfonds der Ned. Herv. Gemeente Schoten gedurende vier dagen in de Fröbel school aan de Colensostraat een bazar heeft georganiseerd. Deze bazar is Dinsdagmiddag half drie in tegenwoordigheid van een groot aantal genoodigden door Ds. M. G. Blauw geopend. Hij verzocht den aanwezigen eerst te zingen heit eerste vers van Gezang 194: „Van U zijn alle dingen, van U, o God, alleen". Daar na sprak hij zijn blijdschap over de groote opkomst uit. Hij hoopte dat dit een zwakke profetie zou zijn van hetgeen nog komen zou. Het aantal ten verkoop aan te bieden artikelen was zóó groot, dat nog een heele- boel ingepakt onder de tafel stond. Ds Blauw sprak den wensch uit, da£ hij van deze eerstelingen een rijken oogst van voor spoed zou zien. Hij dankte allen, die voor het welslagen van dezen bazar hun krach ten gegeven hadden, o.a. aan de dames van het eere-comité, die er in hadden toege stemd haar namen onder een circulaire te laten zetten. Dank bracht hij ook aan de leden van het comité, die een ontzaglijke hoeveelheid werk hadden ver richt. Spreker had dit van nabij gade mogen slaan; hij had versteld gestaan over zooveel blijken van liefde en wilskracht. Wie deze voorbereidingen nooit heeft meegemaakt, kan er zich geen denkbeeld van vormen. Spreker wilde geen namen noemen, maar meende toch een uitzondering te mogen maken voor de heeren Van der Pol en Koning dlie het leeuwenaandeel van het werk voor hun rekening hadden genomen. Hij hoopte, dat zij na het sluiten van den bazar blij zouden zijn over de verkregen re sultaten. Ds. Blauw dankte vervolgens ook de personen, die al deze fraaie en nuttige artikelen geschonken hadden. Er is veel meer binnengekomen, dan hij in deze benarde tijden verwacht had. Als de baten naar ver houding goed zouden zijn. dan zou het bouw fonds er wel bij varen. Hij hoopte, dat de kooplust zóó groot zou zijn, dat er geen stukje overbleef. Aan de regentessen van de bewaarschool bracht hij dank voor haar be reidwilligheid, om de school een weekje te sluiten. Ook dit getuigde van groote op offering. Tenslotte dankte hij mejuffrouw C. Luitjes, die den bazar met. pianomuziek wilde opluisteren. Hij hoopte, dat er een rijke geestelijke en stoffelijke zegen van dezen bazar mocht uitgaan, want er moet in het noorden van Haarlem dringend gebouwd worden en er moet een tweede predikant komen. Hij smeekte Gods zegen voor het welslagen van den bazar af en verklaarde dien voor geopend. Terstond daarop werd met den verkoop begonnen. De animo was al dadelijk heel groot. Nog zelden hebben we een bazar ge zien, waarop zulk een groote hoeveelheid en verscheidenheid van artikelen en attrac ties wordt aangetroffen. Ook zijn er vele artikelen, die verloot zullen worden. Er staat een prachtige pop (een bruid), wier datum van haar huwelijk geraden mag worden, als men daar tenminste een kleinigheid voor over heeft. De heer A. Schuak heeft twee mooie kleine hondjes geschonken, die aan de meestbiedenden verkocht zullen worden. De bazar is geopend van half drie tot vijf en van half acht tot tien uur. GUNNING AAN EEN STADGENOOT. Aan de firma A. Schoorl te Haarlem is op gedragen het uitvoeren van rioleeringswer- ken in de gemeente De Bilt, benevens bij on- derhandsche overeenkomst het aanleggen van wegen in het bouwplan Veldhorst te Lisse door de firma G. v. d. Mey's Zonen te Lisse. Een mooi bouwterrein komt hiermede ter be schikking. DE NEDERLANDSCHE TREKKERSBOND. Volgens het maandbericht van den Neder- landschen Trekkers Bond organiseert de afd. Haarlem de volgende tochten: 4 Maart: Dagtocht naar Alkmaar. Wandel tocht door oud-Alkmaar. 10-11 Maart Wandel-weekend naar de jeugd herberg in IJmuiden. Avondtocht langs de hoogovens. 18 Maart: Dagwandeltocht naar de jeugd herberg „De Duinark" te Noordwijkerhout. 24-25 Maart; Districtsweekend in jeugd herberg „Koningsbosch" te Bakkum. Daar wordt een lezing gehouden en nieuwe volks dansen gedemonstreerd. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Bureau van politit, Smedestraat, schoenen, Asyl voor dieren, Ridderstraat 11, 4 honden, Kok Wouwermanstraat 84 hond; Sieman, Col- termanstraat 3, vliegende hollander; Dolk, Po pulierstraat 27, handschoenen; Rijntjes, Wou wermanstraat 63, hond; J. P. Visbeen, Archi pelstraat 68, 2 karpetten; Serné, Sterrebosch- straat 72, medaille; Maarle, Anegang 30, mes; V. Lunenberg, Schalkwijkerweg 11 b, rijwiel- pomp; Mink, Kleverparkweg 106, rozenkrans; Groen, Eendjespoortstraat 21, schoen; Dek ker, Plataanstraat 71, sleutel; Horn, God fried v. Bouillonstraat 45. pijp. Olvers Ripperdasteeg 2 b. boek; Otter, Serin genstraat 16, collier; v. d. Veen, Kleverpark weg 122, duif; Hoen Goltziusstraat 24, das; v. d. Rest, Sophiaplein 8, handschoen; A. Prins, Burgwal 55 c, idem; G. Kluver, 2e Zuid polderstraat 58 handdoek, thermometer, glaasje, naald; Papen, Van Oosten de Bruijn- straat 127, kinderhandschoen; De Boer, Loots straat, handschoen; Kennel Fauna, Parklaan, hond. kat; Dekkers Duvenvoordestraat 35, zwart; handschoenen; Tonnissen Voorting- straat 6, hond; Hak, Graaf Willemstraat 40, hond; Kollabrander, Kleverparkweg 7, hand schoenen; v. Gelderen, Anthoniestraat 53 jas, v. Soest. Mentawistraat 22. kruiwagen; Ne- lissen. Spaarne 2, portefeuille met inhoud; Meijers, Korte Rozenstraat 1 rood, rente- kaart: Gemeentelijke Geneesk. en Gezond heidsdienst, Kenaupark 6 spiegel in étui; W. Stoute, Allanstraat 83, tasch; Verbruggen, 2e Zuid-polderstraat 27, vulpen. KON ZICH NIET BEWEGEN Dank zij KLOOSTEBBALSEM kan hij weer wandelen en fietsen tHet kwam in eens, maar 3 jaar lang was het of ik die pijn in mijn rug nooit meer kwijt zou raken. Alles was mij teveel. Men zei mij dat ik rheu maliek had en daarvan wel nooit meer af zou komen. Toen werd ik opmerk zaam gemaakt op Kloosterbalsem, die heerlijk verzachtende zalf en werkelijk, na een behandeling van nog geen 6 weken zijn mijn pijnen verdwenen. Ik heb van niets meer last en beveel daarom iedereen den Kloosterbalsem aan." S. SL te H. AKKER'S ORIGINEEL TER iNZAOE „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand- en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 en 50 gr. f 1. Bovengenoemde prijzen worden verhoogd met Bijslag-zegel voor Omzetbelasting. (Adv. Inaez. Med.) WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Janskamer Jansstraat 38 rood Wij moeten blijven steunen Daar waar het noodig is en goed. Maar zendt ons dan ook steeds uw gaven, Dat geeft ons voor het moeilijke werk weer moed. Postgiro 212793. Telef. 13235 of 15445 KINDERVOEDING. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen: Zoetestraat 1222 porties; Overtonstraat 1124 porties, Byzantiumstraat 807 porties. Bovendien werden dagelijks aan de scho len voor buitengewoon L. O. 95 porties ver strekt. HARRY VAN OSS EN FELIX DE NOBEL TE LONDEN. De Nederlandsche Vereeniging te Londen heeft den zanger Harry van Oss en den pianist Felix de Nobel uitgenoodigd om een volks- liederenrecital te geven op 5 Maart ter gele genheid van haar jaarfeest. JUBILé. 5 Maart zal de heer C. J. Kramer, Banka- straat 11, zijn 25-jarig jubilé vieren als ma chinist bij de Ned. Spoorwegen. LUDWIG VAN BEETHOVEN-FILM IN DEN H. K. B. In het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond in de Tempeliersstraat wordt van Donderdag 1 Maart tot en met Dinsdag 6 Maart de film Ludwig van Beethoven ver toond. Eiken avond vindt een voorstellin; plaats en op Zaterdag en Zondag bovendien een des middags. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. VAKONDERWIJS. Met groote belangstelling volg ik de, naar mijn bescheiden meening, trapsgewijze af braak van ons onderwijs, meer speciaal van het vakonderwijs, d.i. onderwijs dat gege ven wordt door voor het betreffende leervak speciaal gevormde onderwijskrachten. Hoewel doordrongen van de noodzakelijk heid van bezuiniging op elk gebied, veroor zaakt toch de afbraak van ons onderwijs groote zorgen, met het oog op het opgroeiend geslacht, "t Is mijn innige overtuiging, ge grondvest op een meer dan 50jarige ervaring dat vermindering, nog erger, opheffing van het vak lichamelijke opvoeding op de scholen zich in de toekomst zal wreken. Eerst wer den hier in Haarlem de 3e en 4e leerjaren der scholen grootendeels gedupeerd door de opheffing van het vakonderwijs, nu volgen mogelijk de 5e en 6e klassen. Ja, men mag het geweten in slaap sus sen met de gedachte, dat het zoo'n vaart niet zal loopen; de leerlingen worden im mers wel door de klasse-onderwijzers en onderwijzeressen bezig gehouden met wat zaalgymnastiek en spelletjes. Maar het staat bij mij als een paal boven water, dat aan de lichamelijke ontwikkeling van onze jeugd onberekenbare schade wordt toegebracht, als men die geheele lichamelijke opvoeding in handen geeft van leerkrachten, die van dit vak geen speciale studie hebben gemaakt Ernstig gevaar voor de jeugd dreigt! Afschaffing van het vakonderwijs in de lichamelijke opvoeding zal ook meer dan waarschijnlijk beteekenen opheffing van het schoolzwem-onderwijs. Alle leeraren en leer- aressen in lichamelijke opvoeding hier in Haarlem hebben het schoolzwemmen in hooge mate bevorderd, gesteund als zij wer den door het gemeentebestuur en de des betreffende inspectie. Dr. K. H. van Beha gen, inspecteur voor den dienst der lichame lijke opvoeding te Amsterdam, heeft zich meermalen buitengewoon waardeerend uit gelaten in woord en geschrift over de gun stige resultaten van het schoolzwemonder- wijs te Haarlem. Ik ga vxeezen met groote vreeze. dat de volksgezondheid en de volksveiligheid be dreigd worden, Indien dit bij uitstek nut tige leervak wordt opgeheven. Weet men we. dat in Nederland gemiddeld elk jaar 234 jongens en meisjes beneden den leeftijd van 14 jaar den dood in het water vinden? Waar door? Grootendeels, omdat zij niet voldoende geoefend zijn in de zwemkunst. Ongeveer 25 jaar geleden verdronken in ons land gemid deld 939 menschen per jaar; door de uit breiding van de zwemkunst, door het school zwemmen, wordt de jeugd die nuttige kunst bijgebracht; mede door de uitbreiding van modern reddingmaterieel en door het op richten van reddingsbrigades is dit getal van 939 per jaar gedaald tot 686. niettegen staande de bevolking van Nederland jaar lijks toeneemt met ongeveer 100.000. Zeg gen deze cijfers u niets? Ik wil de vroede vaderen van onze stad Haarlem toeroepen: „Bezint eer ge begint!" Haarlem, 26 Februari 1934. A. J. MEYERINK, Hoofdconsul voor de Centrale Propaganda Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad, worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, xcaaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd De namen der vragers blijven redactie geheim. RECEPTEN. VRAAG: Hoe maakt men een rooden vilthoed schoon? ANTWOORD: Neem het lint er af en borstel den hoed goed af. Roer pijpaarde met koud water tot een dikke pap en leg een laagje over den heelen hoed. Laat op een donkere plaats (niet by de kachel) stil drogen. Den volgenden dag, als de pijpaarde hard en droog geworden kunt gij deze verwijderen en den hoed afborste len. VRAAG: Hoe verwijdert men vlekken van ge braden boter uit een donkerblauwe crêpe Geor gette japon? ANTWOORD: Crêpe Georgette krimpt erg gauw. Leg de japon enkel en gladuit, met de vlek naar boven over een schoonen doek en laat an deren het goed aan de kanten vasthouden, zoodat het niet kan krip men. Doop een schoon doekje in petroleum aether en wrijf hiermee stevig af. Als de vlek er uit is dadelijk met een schoonen doek droog wrijven. Zoo noodig nog eens her halen. Deze behandeling moet huiten in de schaduw eschleden en vooral geen vuur of licht in de nabijheid! VRAAG: Hoe kan men koperen roeden zwart maken als gebrand koper, zoodat men ze niet meer behoeft te poetsen? ANTWOORD: Bestrijk ze met een penseel met zwavel-ammonium en laat een poosje inwerken. Zijn zij na een half uur niet donker genoeg, dan nog eens herhalen tot de kleur naar genoegen is. Dan met schoon water afspoelen en afdrogen Als zij geheel droog zijn met een weinig lijnolie opwrijven en met droge doeken na wrijven. VRAAG: 1. Mijn theelepeltjes, die In het schepje bewerkt zijn met huisjes enz., hebben door dagelijksch gebruik een leelijke bruine kleur gekregen, die ik niet weg kan krijgen. Weet u een middel? 2. Hoe reinigt men een nikkelen theepot (merk Daalderop - Tiel)? ANTWOORD: 1. Leg de lepeltjes een oogen blikje in een warm zeepsopje, waarin een flinke scheut ammoniak is gedaan borstel ze dan stevi; met het sop en droog ze goed af. Zoo noodig nawrijven met Weener kalk en ammonia. 2. Hieraan moet gij nooit met poetsgoed, am monia e. d. komen. Op de volgende wijze onder houdt gij nikkel het beste. Wasch de theepot goed met warm zeepsop af en overgiet dan van tin nen en van buiten met heet water. Droog den bui tenkant onmiddellijk stevig af. VRAAG: 1. Hoe maakt men een vet geworden kraag van een blauwe gabardine regenjas schoon? 2. Hoe maakt men een zandtaart? ANTWOORD: 1. Stevig afwrijven met een schoonen doek met petroleum aether. Dit moet buiten in de schaduw geschieden en geen vuur of licht in de nabijheid! 2. Benoodigd: 2 ons bloem; 2 ons suiker; 2 ons boter, 4 eieren en wat uitschrapsel van vanille. Roer de boter tot room; voeg er de vanille bij; roer er de eieren een voor een door, zoolang, tot zij zich volkomen met de boter vermengd heb ben. Doe er dan, om en om, wat suiker en wat gezeefd meel bij. Roer zoolang, tot de suiker fijngewreven is en gij een luchtige witte mas; hebt. Besmeer een taartvorm met boter; bestrooi met wat poedersuiker en doe er het deeg in. Bak in matig warmen oven 1/2 a 3/4 uur lichtbruin en gaar. Probeer met eeen breinaald, of de taart raar is. Deze moet er droog uitkomen. Bestrooi met poedersuiker of garneer met glazuur, des- verkiezend met Fransche vruchtjes, VRAAG: 1. Heeft u een recept voor een zachte cake? 2. Hoe maakt men boter cake? 3. Hoe glazuur om er over te strijken? 4. Hoe krentenbrood? ANTWOORD: 1. Benoodigd: 250 gram bloem, 125 gr. boter. 100 gr. suiker 3 a 4 eieren, 1 d.L. melk en 2 theelepels bakpoeder. Roer de boter tot room; voeg er de suiker bij en wrijf het vol komen glad. Klop de eierdooiers met de melk roer dit met het meel er door tot een homo geen deeg. Klop de eiwitter. stijf en roer die er luchtig door. Besmeer een broodvorm met boter doe er het deeg in, maar de vorm mag niet meer dan 2/3 gevuld zijn. Bak het (ongeveer ur) in heeten oven met onderwarmte licht bruin en gaar. Benoodigd: 200 gr. bloem 200 gr. boter, 200 gr, suiker en 4 eieren. Behandeling als onder 1. Misschien is deze wat eerder klaar, dus wat eer der met een breinaald probeeren, of zij gaar is 3. Roer zooveel kokend water door gezeefde poedersuiker, tot gij een stijve massa hebt, die niet afloopt. Doe er een paar druppels vanille of marasquin door en bestrijk er de cake mee. 4. Benoodigd: 350 gr. bloem; 10 gr. gist; 7 1/2 gr. zout, ongeveer 2 1/2 d.L. melk, 75 gr. kren ten, 75 gr. rozijnen en 2 5 gr. sucade. Doe het meel in een diepe kom en maak in het midden een kuiltje. Brokkel daarin de gist en meng met de helft der lauwwarme melk aan. Roer er zooveel 'an het omringende meel door, dat een dik deeg is gevormd. Laat op lauwwarme plaats, dicht- gedekt, een half uur rijzen; voeg er de overige melk en het zout bij en kneed het zoolang, tot het van de handen lo3laat. Roer er dan de schoone krenten en gesnipperde sucade door en doe het in den met boter besmeerden vorm, die 2/3 gevuld mag zijn. Laat nog 1/2 uur rij zen en bak het ongeveer een uur in heeten oven met onderwarmte bruin en gaar. Bestrijk den bovenkant, zoodra deze bruin is, met water om een glimmend korstje te krijgen. VRAAG: Op mijn spiegelplaat zijn vlekken. Ik heb die al afgewasschen met koud water, met fzeeoson. met spiritus, maar steeds komen de vlekken weer boven. Weet u een afdoend mid del hiervoor? ANTWOORD: Wrijf u nog eens stevig af met een schoonen doek, die gedoopt is in een mengsel van gelijke deelen ammonia en lauwwarm water. Doe het met een spons en zeem na. Geeft dit ook niet, dan zal het kwik beschadigd zijn en kunt gij er zelf niets aan doen. VRAAG: Hoe kan ik een wit met blauwe crêpe Georgette jurk wasschen, zonder dat zij krimpt? ANTWOORD: Zet de jurk 5 minuten dichtge- dekt in een steenen kom met waschbenzine; sla er dan even door en hang. zonder wringen, op een kleerhanger in de schaduw te drogen. De geheele behandeling moet buiten in de schaduw geschieden en vooral geen vuur of licht in de nabijheid. VRAAG: Hoe maakt men punch? ANTWOORD: Los 1 pond lichtbruine suiker op in 350 gram water op een klein pitje. Los in een kopje kokend water 10 gram citroenzuur op en roer dit er door. Na bekoeling er nog 350 gram alcohol en 1 fleschje punch essence doorroeren. De alcohol moet 90 pCt. zijn. Houdt gij niet van sterke punch, kant gij 50 gram alcohol vervangen door 50 gram water. VRAAG: 1. Op een groen stoffen japon zijn dikke roomvlekken. Ik heb de japon een nacht in houtzeep gezet en gewasschen, maar het heeft niet geholpen. Weet u raad? 2. Hoe maakt men zoute pinda's? ANTWOORD: 1. Leg de japon met de vlek naar boven enkel en gladuit over een in vieren gevouwen, schoo nen handdoek. Bevochtig, alleen de vlekken, met waterstof peroxyde 1 1/2 pCt. Laat dit 8 minu ten inwerken en spoel dan met koud water goed uit. Als de vlekken niet weg zijn, nog eens her halen. 2 Doe de van de velletjes ontdane pinda's in een pannetje en voeg er wat zout bij. Laat een poos op een zacht vuur of pitje staan en blijf met een vork roeren. Als zij klaar zijn, dadelijk uit het pannetje nemen. RECHTSZAKEN. VRAAG: Ongeveer een jaar geleden is bij mij een kostganger weggegaan, die zijn goederen heeft achtergelaten. Ik heb hem al een paar maal geschreven, dat mijn huis geen opslagplaats is en dat hij zijn bezittingen moest weghalen, maar zonder gevolg. Hoe moet ik daarmee aan? ANTWOORD: De oplossing is zeer moeilijk. Wij zouden u raden het geval eens met een ad vocaat te bespreken. VRAAG: Ik heb een auto gerepareerd. De herstellingskosten zijn hooger dan de auto bij verkoop zal opbrengen en de eigenaar is onmach tig mij te betalen. Heb ik nu het recht, na schriftelijke kennisgeving, de auto in eigendom te nemen ter vergoeding der onkosten? ANTWOORD: Neen. VRAAG: Heeft een loopknecht, die een vast loon heeft, ook recht op het volle loon of 70 pCt. ingevolge de ziektewet, als hij wegens ziekte een week niet gewerkt heeft? ANTWOORD: De patroon is verplicht hem het volle loon te betalen of zooveel bij te betalen aan de uitkeering die hij ontvangt, dat het volle loon door hem genoten wordt over dien tijd. VRAAG: Kan er beslag gelegd worden op het onroerend goed van een weduwe, omdat zij haar •erkloozen, gehuwden zoon niet langer kan steunen? Hij heeft zijn vaders erfdeel reeds ge had en woont in een andere gemeente. ANTWOORD: Neen, tenzij zij tot betaling veroordeeld is en daaraan niet voldoet. VRAAG: la. Kan men nog Iemand laten gij zelen voor elk bedrag? b. Hoeveel bedragen de kosten voor bvb. 500.—? 2a. Kan ik mijn man, die veel geld verspeeu- leerde tegen zijn wil onder curateele laten zet ten? b. Is er nog toestemming van de familie voor noodig? ANTWOORD: la. Ja, doch alleen In de ge vallen bij de wet voorzien. b. De kosten houden geen verband met de hoegrootheid der vordering. 2a. Ja. b. Neen, zij wordt door den Rechter wel ge« hoord, MILITAIRE ZAKEN. VRAAG: Mijn zoon, die kostwinner is, moet in Augustus voor herhalingsoefeningen opkomen. 1. Kan ik hiervoor vergoeding eischen? 2. Zoo ja. tot wien moet ik mij dan wenden? ANTWOORD: Ja, uw zoon kan dit op ongeze geld papier verzoeken. 2. Dit verzoek richten aan den Minister van Defensie, doch het brengen op het stadhuis, afd. Mil. zaken, waar het dan in behandeling wordt genomen. Hjj kan daar ook eerst inlichtingen vragen, BELASTING ZAKEN VRAAG: Kan een verbeterde opgave voor de ink. bel. gewoon per brief aan den Inspecteur worden gedaan, of moet hiervoor een formulier gebruikt worden? ANTWOORD: Gij kunt dit gewoon per brief doen en ontvangt dan later vermoedelijk een oproeping. Ook kunt gij uw mededeeling per soonlijk aan den Inspecteur doen. VRAAG: 1. Hoeveel belasting moet men be talen van een inkomen van 3000 en een ver mogen van 20000. 2. Hoeveel wordt dat in Amsterdam? ANTWOORD: 1. Voor een gehuwd persoon zon der kinderen: rijks inkomstenbelasting 73.64. gem. fondsbelasting 132.30. vermogensbelasting 30.50. 2. De verordening van Amsterdam is ons niet bekend. De belasting zal vermoedelijk weinig eer bedragen dan hier. VRAAG: Wanneer men voor 1 Maart a.s. een nauwkeurige aangifte voor de vermogensbelas ting wenscht te doen, moet dit dan geschieden naar den toestand op 1 Mei 1933 en volgens de koersen uit de Handleiding bij de aangifte voor de verm .en rijks-ink.bel. 1933/34? ANTWOORD Ja, voor zoover het de aangifte voor 1933/34 betreft. PLANTEN. VRAAG: Ik heb een seringenboom van 5 jaar. dien ik gaarne 1 M. wil verplanten. Kan dat en wanneer? Zij staat in gewonen tuingrond. Moet er bladaarde of mest in den nieuwen kuil? ANTWOORD: Gij kunt haar nu gerust ver planten in gewonen tuingrond. Is deze te weinig voedselhoudend dan kunt gij er later wat mest op doen, als de wortels eerst met grond zijn af gedekt.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10