DIAMANT Vaseline Chesebrough DE JACHT OP DE RUIMTE. Na den strijd Ierland-België HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct. Lichamelijke Opvoeding Bak- en Braadvet WOENSDAG 28 FEBRUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 8 Slechts weinigen zullen verwacht hebben, dat het Belgische elftal te Dublin de eerste schrede op den weg zou zetten, die naar Rome en de wereldkampioenschappen leidt. Het mag een uitnemende prestatie genoemd wor den. zoo ver van huis en tegen een team, wier speelwijze onbekend is. met 44 gelijk te spelen en men kan er uit concludeeren, dat het Belgische voetbal, althans het spel van deze nationale ploeg zich weder in stij gende lijn bevindt. Intusschen staat België er op eens het beste van de drie Candida ten voor. immers, haar rest thans een thuiswed strijd tegen ons land. welke zij ongetwijfeld met groot zelfvertrouwen zal aanbinden, ter wijl Nederland den terugslag zal ondervinden van het feit. dat de Iersche ploeg, geprikkeld door het voor haar onbevredigende gelijke spel. tot een geweldige krachtsinspanning zal worden aangespoord. Bovendien ligt het Iersche spel ons niet. Het Nedea'landsch elftal speelt zijn beste spel tegen ploegen, die kort passeeren en die hun aanvallen vrij langzaam in de breedte op bouwen. De Iersche ploeg nu paart iets van de zuivere techniek der Engelscheh aan het snelle, vurige, open aanvalsspel, hetwelk zoo duidelijk den eigen landaard verraadt. Het zou echter foutief zijn. naar het resul taat van den wedstrijd te Dublin beide daar aan deelnemende ploegen te hoog aan'te slaan. Zooals gezegd, België heeft de ver wachtingen overtroffen, doch men moet daar om niet denken, dat het team van den Ier- schen Vrijstaat gelijk is te stellen met dat van Engeland, Schotland, Oostenrijk of het Iersche elftal, hetwelk samengesteld wordt uit Iersche spelers, die voor Engelsche League clubs uitkomen. In dit verband is het teekenend er op te wijzen, dat de middenvoor Paddy Moore, die tegen België alle vier de doelpunten scoorde, een der twee eenige spelers is, die niet in de Iersche Vrijstaat-competitie spelen. Hij werd, kort nadat hij zijn land te Amsterdam een 20 overwinning op Holland hielp behalen, aan de Schotsche eerste klasser Aberdeen verkocht, te zamen met den spil O'Reilly, die feitelijk een kant-halfback is. Beiden speelden Zaterdag jl. nog met Aber deen te Glasgow tegen de Celtic, waarbij Moore voor den gelijkmaker zorgde (22) en reisden daarna des nachts door naar Du blin. Trouwens, ook bij de voorbeschouwingen in de Iersche bladen spreekt men den in druk uit, dat België de helft zwakker zou zijn dan het Spaansche elftal, hetwelk twee jaar geleden in Dublin met 50 won, na enkele dagen tevoren op Highbury met 71 te zijn verpletterd. De match IerlandBelgië was de eerste internationale ontmoeting, waaraan de Free State deelnam, sinds zij zich van de Iersche Football Association had losgemaakt. Men behoeft vooralsnog geen vrees te koesteren, dat de Ieren met een veel sterker elftal naar Amsterdam komen-, een elftal dus, waarin ook de in Engelsche clubs uitkomende spelers zouden zijn opgenomen. Want de wed strijd tegen Holland vindt plaats op Tweeden Paaschdag. op Maandag derhalve, en op dien dag zijn er ook zeer belangrijke competitie- matches voor de Engelsche League. Daar bij den op Zondag gehouden wedstrijd tegen Bel gië Ierland het zonder deze spelers moest stellen, is de kans op hun deelname te Am sterdam zeer gering. Toch is ditzelfde team, 2ooals het in Du blin speelde, een lastige tegenstander, voor namelijk door hun door snelheid gesteunde voldoende techniek en vooral door den ge- routineerden Aberdeen-middenvoor Moore. De voorhoede vormt met den doelverdedi- ger Foley het sterkste deel der ploeg, de backs zijn niet bijzonder goed en de halfbacks niet al te vlug. Het zal er derhalve op aankomen, dat onze voorhoede haar aanvallen met kennis van zaken opbouwt en afwerkt. In Ierland gaat men overigens aan het zelfde euvel mank als in ons land. Ook daar laat de Bond de clubs teveel den vrijen teu gel. met het gevolg, dat herhaaldelijk mat ches worden uitgesteld om zoodoende een da tum te vinden, waarop de recette grooter is. Op deze wijze wordt de geest van de sport opgeofferd aan de geldelijke belangen. Van beroepsclubs kan men dat nog eerder be grijpen dan van amateurvereenigingen. WIELRIJDEN. ZESDAAGSCHE WEDSTRIJDEN TE PARIJS EN BERLIJN Sterke Nederlandsche deelneming in beide steden. Van 13 tot 19 Maart a.s. heeft te Parijs de jaarlij ksche Zesdaagsche wielerwedstrijd plaats, waaraan behalve door de sterkste Fransche en Belgische koppels, ook de Neder landers PijnenburgWals zullen deelnemen. Van 9 tot 15 Maart heeft te Berlijn even eens een Zesdaagsche wielerwedstrijd plaats. Ook hieraan zullen eenigen der beste Neder landsche rijders deelnemen, n.l. Jan van Kempen en Braspenninx. die tezamen rijden en voorts Slaats. die waarschijnlijk met den Belg Nevele gekoppeld wordt. SCHAKEN H. S. G. 3—V. V. V. 2 Dinsdgavond had in het clubgebouw van H. S. G. bovengenoemde wedstrijd plaats voor de derde klasse competitie van den N. H. S. B. De uitslag luidt als volgt; H. S. G. 3 V. V. V. 2 W. A. de Boer—D. Weisenborn W. J. SaeijsA. W. Tegel J. M. Groenland—A. Vader F. H. de LangeE. D. de Waal F. F. GroosD. Kruimel J. A. ErbrinkN. Hendriks A. H. NessenA. van Vliet L. A. v. OpzeelandJ. Kwadijk N. Koedooder—L. Singor M. van aWardH. Nauta 1—0 1/2— 1/2 1—0 1—1 0—1 0—1 0—1 0—1 0—1 1—0 3 1/2—6 1/2 BILJARTEN. DE A.S. WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN 71/2. Voorwedstrijden te Amsterdam. Uit Amsterdam; Naar men weet beginnen op 15 Maart a.s. te Rijssel (Frankrijk) de we reldkampioenschappen groot biljart 71/2. Ten einde de Nederlandsche vertegenwoordigers aan te wijzen zijn Dinsdagmiddag in café Dubois te Amsterdam de voorwedstrijden be gonnen, waaraan deelnemen de spelers Swee- ring ilnsulinde Amsterdam;. Van Vliet Us Gravenhaagsche Biljart Club), Gehrels en de Leeuw (beiden H. E. T. E. IJ Amster dam). De twee eerste partijen gingen tus- schen Gehrels en van Vliet, en voorts tus- schen Sweering en de Leeuw. Van Vliet 309 punten in 21 beurten, h.s. 87 gem. 16.28. Gehrels 220 punten in 21 beurten h.s. 57 gem. 10.47. Sweering 300 punten in 29 beurten, h.s. 57 gem. 10.34 De Leeuw 225 punten in 29 beurten, h.s. 51 gem. 7.57. De wedstrijden werden vervolgd met de partijen tusschen Sweering en Van Vliet aan de eene tafel en Gehrels De Leeuw aan de andere tafel. Het resultaat was; Sweering 300 punten in 36 beurten, h.s. 55, moyenne 8.33. Van Vliet 291 punten in 36 beurten, h.s. 41, moyenne 8.08. Gehrels 300 punten in 22 beurten, h.s. 54, moyenne 13.63. De Leeuw 266 punten in 22 beurten. h.s. 51, moyenne 12,09. Des avonds hadden de slotpartijen plaats, n.l. Van VlietDe Leeuw en Sweering Gehrels. De uitslagen waren: Van Vliet 300 punten in 21 beurten, h.s. 97, moyenne 14.28. De Leeuw 168 punten in 21 beurten, h.s. 44, moyenne 8. Sweering 300 punten in 33 beurten, h.s. 60, moyenne 9,09. Gehrels 269 punten in 33 beurten, h.s. 58, moyenne 8.15. De eindstand werd: gew.part. pnt brt h-s. gem. Sweering 3 900 98 60 9,18 Van Vliet 2 891 78 97 11,42 Gehrels 1 789 76 58 10,38 De Leeuw 0 659 72 57 9,15 Naar wij vernemen zal het bestuur van den Ned. Biljart Bond de spelers Sweering In- sulinde. Amsterdam! en Van Vliet ('s Graven- haagsche Biljartclub) inschrijven voor de wereldkampioenschappen groot biljart 71/2, die op 15 Maart a.s. te Rijssel beginnen. i-J In elke Huisapotheek een potie Vaseline Chesebrough een lube Boor-Vaseline Chesebrough en een dooiie Vaseline Chesebrough Kamferijs Een uitkomst voor ruwe huid, kleine verwondingen, winter handen en -voeten. (Adv. Ingez. Med.) Sweering zal in ieder geval uitkomen, de deel nemmg van Van Vliet zal van het aantal in schrijvingen voor deze kampioenschappen afhangen. OM DE ZILVEREN FRUITMAND Het tournooi om bovengenoemden wissel- prijs werd Dinsdagavond in het clublokaal van de „B. C. Haarlem" voortgezet met twee partijen, waarvan het resultaat als volgt was; pnt fort h.s. gem. C. Keijzer (Ben. het IJ) 140 15 55 9.33 H. Geestman (H. E. T. E. IJ) 350 15 155 23.33 Geestman (idem) Kappel (Benoorden het IJ) 350 163 12 64 13.58 12 139 29.16 DAMMEN. SIMULTAANSéANCE J. W. VAN DARTELEN TE AMERSFOORT. Zaterdagmiddag a.s. zal door onzen dam- redacteur, den heer J. W. van Dartelen een simultaanséance worden gegeven in het Rijksopvoedingsgesticht voor jongens, Utrechtsche straatweg te Amersfoort. Tevens zullen door den simultaanspeler eenige damlessen worden gegeven. RECEPTIE DISTRICTSBOND „NOORD HOLLAND". Ter gelegenheid van het eerste lustrum van den distrïctsbond „Noord-Holland" zal het bestuur van dezen bond recipiëeren op Zater dag 10 Maart a.s. n.m. 6 uur in clublokaal der Damclub ..Zaandam", café-restaurant van Poeteren te Zaandam. Na afloop dezer receptie biedt de Damclub „Zaandam" de gasten en hun dames een gezelligen avond aan. Een nieuw-zakelijk" sprookje. De firma Metz en Co., verkoopers van Li- berty-stoffen, van glaswerk, tapijten, moder ne meubelen en nog een heele massa mooie en fantastische dingen meer, is gevestigd In één van de oudste en hoogste 18de eeuwsche huizen in de Leidschestraat te Amsterdam en heeft op haar platdak een glazen koepel laten bouwen, waar zij voortdurend moderne meubelen exposeert. Aldus luiden de samengevatte feiten, en zoo gesteld ziet het er heel zakelijk uit. Maar de werkelijkheid is een sprookje, dat in de verhalen van Duizend en Een Nacht thuis hoort en dat er ook zeker in zou zijn opgenomen als de Sjah's van dien tijd gewe ten hadden, dat je in paleizen van glas en staal, rondom uitkijkende over groote ste den, zou kunnen wonen. Want stelt u zich dit eens voor: je loopt in een Amsterdamsche Winkelstraat, de Leidschestraat in dit geval. Hoewel je eigenlijk rechts moet houden, ga je stiekum aan den linkerkant loopen, omdat daar een klein beetje, weliswaar nog bleeke, zon schijnt. Zoo erg ben je nog niet ver- stadst, dat je de verleiding van wat zonlicht zonder meer kunt weerstaan. Wel ben je te vreden met het kleinste beetje, want je bent er zoo aan gewend dat steenen muren, licht, lucht en zon overal in den weg staan, dat je je er niet meer over verbaast. Je manoe- vreert tusschen de menschen door: iedereen baant zich op die manier een weg en auto's en fietsen doen hetzelfde op hun manier. Ook over deze wriemelende bezigheid verbaas je je niet je hebt het nooit anders gezien Dan ga je omhoog in een lift, étage na étage voorbij, klimt tenslotte een soort scheepstrap van blank metaal op, en ineens sta je midden in het licht, midden in de zon, midden in de ruimte. Je hebt nooit geweten, dat er zooveel licht, lucht en ruimte op de wereld was, de overvloed maakt je half dronken, je zoekt een stoel, want dit is volmaakt ei) je geeft je over aan de grootste sensatie: ruimte! Rond om ligt Amsterdam: een massa steen, geen steen-massa, daarvoor zijn de oude geveltjes (Adv. Ingez. Med.) Lichamelijke opvoeding en bezuiniging. Vakonder wijzers voor de groote steden noodzakelijk. Een woord tot de symnastiekonder- wijzers. Nu ik onlangs nog eens, wat uitvoeriger dan vroeger, heb geschreven over de opvoe ding van de jeugd in de voorschoolsche-, de school- en i-ijpingsperiode, (die voor onge veer 10 pet. van onze jongens en meisjes van 12 tot 18 jaar ook een schoolperiode is) speciaal voor wat betreft de eischen en voor waarden, die vervuld moeten worden om de groeiprocessen volledig tot hun recht te doen komen, mag wel eens onder het oog worden gezien in hoeverre de bestaande toestanden in die behoeften voorzien. Daarvoor is te meer aanleiding, nu alom in den lande de dwingende noodzaak tot vermindering der uitgaven van rijk en gemeenten, een om standigheid waarvan wel niemand de ur gentie zal willen en durven betwisten, tal van maatregelen in het leven heeft geroepen, waarvan ons onderwijs in het algemeen de dupe is geworden. Wanneer men de op het onderwijs toegepaste bezuinigingen als maat staf zou willen nemen voor die over het ge heel der overheidsbemoeiingen, dan zou men zich deerlijk vergissen. In vergelijking met andere takken van overheidsdiensten is het onderwijs helaas zeer zwaar getroffen. En binnen het raam van het onderwijs is het dan weer de lichamelijke opvoeding, die het in het bijzonder heeft moeten ontgelden. Eenige jaren geleden heb ik al eens be toogd, dat de lichamelijke opvoeding in den hoenderhof der algemeene jeugdopvoeding het „nestkuiken" was. dat hoe jong en armoedig nog van uiterlijk in een tijd toen tal van nieuwe maatregelen voor het onderwijs werden genomen, maatregelen, die veelal groote uitgaven vergden, het onmis bare voedsel en alle andere factoren ont houden werd, zoodat het niet alleen niet groeide, doch steeds meer verzwakte en tot een kwijnend bestaan gedoemd werd. Het is met de lichamelijke opvoeding in ons land eigenlijk altijd sukkelen geble ven; de geschiedenis toont dit duidelijk aan. Sedert de eerste pogingen van de Maat schappij tot Nut van het Algemeen nu meer dan honderd jaar geleden is er eigenlijk nog niet veel veranderd. Zij pleitte reeds voor een wettelijk vastleggen van de verplichting tot onderricht in lichaamsoefe ningen in de lagere school. Die verplichting is er thans nog niet. Wel geeft de wet van 1920 aan. dat met ingang van het jaar 1936 in alle lagere scholen het vak lichamelijke oefening tot de verplichte leervakken zal behooren, maar het is nog de groote vraag of de invoering weer niet opnieuw zal wor den verschoven. Maar al zou dit niet zoo zijn, wat kan er dan nog van terecht komen? De wetgever zal bij het vaststellen van het jaar 1936 als tijdstip voor de invoering wei gedacht hebben aan een tijdruimte, die ge legenheid kon geven tot ernstige en doel bewuste voorbereiding. Er is echter niets gebeurd van dien aard. zoodat de wijze waarop de invoering nu tot stand zal komen als die ten minste tot stand komt even goed, of liever even slecht, in 1921 had kunnen plaats hebben. Het zal nu wel daarop neerkomen, dat over al, niet alleen op het plate land, de les sen in lichaamsoefeningen gegeven zullen worden door de klasseonderwijzers. Op het platteland zijn de omstandigheden voor lichamelijke groei en ontplooiing van het jonge kind altijd nog vele procenten gunsti ger dan in de groote steden. Men raadplege hierover de publicatie van de desbetreffende wetenschappelijke studies. Maar wellicht hebben onze volksafgevaardigden in Tweede Kamer en Gemeenteraden het te druk met de discussies over het ontoelaatbare van zonnebaden in de moderne zweminrichtingen of over de jurk van Josephine Baker. In de groote steden vereisctit de lichamelijke op voeding van de jeugd extra zorgen en dus speciale kennis. Die kennis verschilt van die van den klasseonderwijzer evenveel als de bekwaamheid van den banketbakker afwijkt van die van den loodgieter. Het is dan ook geen wonder, dat niemand zijn badkamer installatie door den banketbakker doet aan leggen of zijn verjaarsgebakjes bij den lood gieter bestelt. Wat voor het platteland een zij het bescheiden, maar niettemin welkom begin zou kunnen zijn, is voor de groote steden een sprong achteruit van angstwek kende grootte. De lichaamsoefeningen in de scholen der groote steden eischen de leiding van een des kundig vakman. De schoolklassen bevatten er zulke heterogene bestanddeelen, dat veel routine en vakkennis wordt vereischt om aan zulk een klasse, die op grond van intel- lectueeje bekwaamheden geacht wordt een eenheid te zijn, een les te geven, waar alle leerlingen iets aan hebben. Ziet men zoo'n geroutineerden gymnastiek-onderwijzer met een van zijn klassen in actie, dan lijkt het zoo ontzettend eenvoudig, zoo simpel, dat men als toeschouwer het gevoel moet krijgen dat men het ook wel kan. En, ziet u, nu zijn ministers, overtuigde voorstanders van licha melijke opvoeding; ze zouden die niet gaar ne afschaffen. De organisatie wordt alleen maar eenigszins veranderd; maar intusschen blijven zij hun gebakjes voor particulier ge bruik van den banketbakker betrekken en mochten ze daar kiespijn van krijgen, dan gaan ze naar den tandarts en zeer beslist niet naar den hulsdokter. Met dat al ziet het er voor den gymnastiekonderwijzer en voor hen, die het binnenkort hopen te worden, niet bepaald gunstig uit. Hun allen zou ik het volgende willen zeggen: Alle uitgaven in het laatste tiental jaren door overheidslichamen gedaan, zijn te groot geweest, veel te groot. Dus is het een drin gende en niet te vermijden noodzakelijkheid dat er bezuinigd moet worden op de uitga ven voor staats- en gemeentehuishouding. Wie eenig begrip heeft van den omvang van de economische depressie, zal niet veel moeite hebben om in te zien, dat een be zuinigingsactie gedurende een paar jaren geeen baat kan brengen zoodat alleen de jongeren wellicht nog eens beter tijden zullen beleven. Wie in de regionen van den middelbaren leeftijd zijn beland, zullen goed doen zich er van bewust te zijn, dat de cam pagne voor bezuiniging en versobering op elk gebied tot hun dood zal duren. Dus staat vast, dat op gunstiger financieele omstan digheden voor de overheidsklassen in een lange reeks van jaren geen uitzicht be staat. Maar wat niet vast staat, is, dat in al die jaren steeds het ondervtfjs het kind van de rekening zal zijn, terwijl zooveel andere ob jecten gespaard blijven voor ingrijpende ver eenvoudigen. Wij leven snel en de veran deringen om ons heen, en vooral ook in ons volgen elkaar met zoo groote snelheid op, dat wij bijna niet in staat zijn Be alle grondig te doorschouwen. Doch wie niet met zijn oogen dicht en toegestopte ooren door het leven gaat, constateert de veranderingen vooral in het gedachteleven van groote groe pen, overal en moet wel tot de overtuiging komen, dat wij staan voor veranderingen van grooten omvang in het maatschappelijk leven. Wat gisteren vast en van onbepaal- den duur geleek, wankelt vandaag en ls mor gen verdwenen, om plaats te maken voor geheel andere organisatie, andere toepas sing, andere behandeling. Wie dat niet wil inzien, of nog erger, het door kunstmatige middelen meent te kunnen tegenhouden, handelt dom en mist de tegenwoordig zeker gewenschte wijsgeeirgheid.Dit is 'n onderwerp dat voor bespreking in deze rubriek niet rechtstreeks in aanmerking komt, doch thans heb ik het noodig om u allen, gj)mna- stiekonderwijzers en -onderwijzeressen, ln te prenten, dat nieuwe tijden, dus nieuwe om standigheden voor de deur staan en, al zal in alles de grondslag van versobering nood zakelijkerwijze moeten blijven bestaan, dat dan de belangen van het onderwijs de lichamelijke opvoeding geenszins uitgezon derd op het voorste plan zouden kunnen komen als zijnde belangen van de eerste orde. En dus, desespereert niet; het is niet denkbaar, dat een pijler van levensgeluk en welvaart, als wij in de opvoeding van de jeugd moeten zien, blijvend in een hoek ge drukt kan zitten. Gaat in afwachting van betere tijden niet bij de pakken neerzitten. Zoekt contact met de ouders van uw ge wezen leerlingen, overlegt met hen, wat mo gelijk is. Ook die ouders zullen moeten be zuinigen, maar zij hebben gewoonlijk ge noeg inzicht om dat niet op de opvoeding van de kinderen te zoeken. Legt hun in eenvoudige bewoordingen de beteekenis van de lichamelijke opvoeding uit. Mijn drie artikelen die aan dit zijn vooraf gegaan kunnen u een leidraad zijn en dan zal u blijken, dat vele ouders, alle bezuinigingen op ander gebied in hun uitgaven ten spijt, nog wel een kleinigheid over hebben voor eer, gunstige lichamelijke ontplooiïng van hun kinderen, speciaal in deze moeilijke tijden. H. L, WARNIER. in de binnenstad te grillig en is er teveel afwisseling in de straten met hooge en lage, dunne en dikke huizen. Ik spreek van dunne en dikke huizen, omdat van deze glazen burcht uit de huizen in de afmetingen van menschen tot je spreken, van dunne en dikke menschen, die in het wilde weg bij elkaar zijn geraapt en op ordelijke rijen zijn ge plaatst. De menschen zelf tellen in deze ruim te niet meer mee, die doen druk als mieren en hebben geen vermoeden, dat boven hun hoofd al zooveel warme zon schijnt. Dit is de vervulling van een droom die ge onbewust altijd hebt gedroomd: plotseling opgestegen te zijn uit het kleine stadsleven; beneden, aan uw voeten ligt een stad. boven uw hoofd zijn de wolken, meeuwen scheren over de huizen, vliegen beneden u en dalen soms diep tot bij de grachten. Niets tusschen de ruimte, tusschen het licht en de zon, dan de doorzich tige glazen wand van den koepel. Kerktorens steken op uit het panorama rondom. Ver naar het Westen liggen twee torens van de Haarlemsche St. Bavo en Noord waarts draait een molentje en daarachter be gint Zaandam,Wat een huis", „Wat een woning", voegt ge er aarzelend aan toe. De stoel, waarin ik zoo haastig een rustpunt voor mijn bewondering hebt gezocht, blijkt als zetel ideaal van constructie te zijn. Dat merk je als je op wilt staan. De effen be kleeding rust op een metalen onderstuk, en leuning en zitting schuiven soepel mee bij iedere beweging van het lichaam en passen zich van zelf aan bij iedere houding. Mijn ern stige pogingen om weer uit deze gemakzucht overeind te komen, worden beloond met een aanschouwelijke uiteenzetting over de evolu tie van de stalen stoel, die sinds zijn intrede in het interieur de meest ingrijpende veran deringen heeft doorgemaakt. Begonnen als een stoel van staal, d.w.z. een stoel waarbij het houtwerk vervangen werd door een een voudig stalen frame, vragen de bijzondere eigenschappen van het buigzame staal spoe dig meer aandacht en verdwijnen de oude stoelvormen om plaats te maken voor een zetel die rust niet op vier pooten, maar op een veerend geconstrueerde stalen buis. Na dit zwevende model komt een heel aantal ver nuftige vindingen, die allen gebruik maken van de veerkracht van het metaal, iedere stoel is een andere geniale gedachte om het den mensch zoo gemakkelijk en behaaglijk mogelijk te maken en tegelijk zoo weinig mo gelijk aandacht en ruimte te vragen. Ten slotte is er een stoel met een gevlochten rub ber zitting en leuning van een rubbersoort die tegen de inwerking van het licht bestand is. Volgens deskundigen is dit de eerste stoelleu ning die zich volmaakt plooit naar de men- schelijke rug inderdaad een stoel waarin je niet moet gaan zitten voordat je daktaak is volbracht. De allerlaatste stoel echter, is een stoel van den architect Oud, die weer terug keert naar het systeem van vier pooten: een korte metalen stoel in een aardig kwiek mo del, bekleed met een sneeuwige beweeglijk ge weven stof, een stoel die zich aanpast bij het streven om de meestal kleine kamers in de moderne huizen een ruimer aanzien te ge ven, daarbij de middenruimte van de kamers zooveel mogelijk vrijlatende en de stoel een plaats tegen den wand gevend. En aarzelend spreekt men zelfs al van een nieuwe vinding, die misschien de stalen meu belen weer in het vergeetboek zal doen raken een vinding, die het mogelijk zou maken om hout op dezelfde soepele, buigzame wijze te doen verwerken, zoodat het in de plaats van het metaal zou kunnen treden.... Hier wordt met overgave en hartstocht ge werkt en gezocht naar de mogelijkheid* om den modernen stadsmensch de ruimte en het licht te geven, waaraan hij tenslotte toch be hoefte heeft. Gezocht naar stoffen die meer licht in zijn kamer brengen, die zijn kamer grooter doen lijken; naar stoelen, die hem lichamelijk en geestelijk het maximum van rust kunnen geven, gezocht naar een uitweg uit het donkere steen, naar een uitweg in de hoogte, waar door glazen wanden het volle licht naar binnen valt en de volle zon, waar van ge door een systeem van lichte vol maakt verplaatsbare gordijnen heelemaal naar uw eigen goeddunken kunt profiteeren. Vr. S. 45 ets p. pond - 221 ets p. half pond (Adv. Ingez. MedJ DE E.D.O.'ER BRUIN WEER THUIS. Tot ons genoegen lezen we in het orgaan van E.D.O. dat de speler C. Bruin, die op 26 November te Utrecht in den wedstrijd tegen D. O. S. zoo ernstig gekwetst werd en sinds dien in een ziekenhuis te Utrecht verpleegd werd, dezer dagen weer thuis is gekomen. Ge nezen is hij echter nog niet. De verdere be handeling is nu aan den huisdokter opgedra gen. Bruin heeft in het Utrechtsch zieken huis veel belangstelling ontvangen, vooral van bestuurs- en gewone leden van D. O. S.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 12