De crisis in het Visscherijbedrijf. IESCHE BAA110,13 en 15 DONDERDAG 1 MAART 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 7 >w<> IJMUIDEN. Een al te pessimistische beschouwing weersproken. In het laatst-verschenen nummer van ..De IJmuider Federatie" (het orgaan van arbei ders in het visscherij- en transportbedrijf aangesloten bij den Centralen Bond van Transportarbeiders) worden in een hoofdar tikel eenige opmerkingen gemaakt die de aandacht getrokken hebben. Er wordt allereerst op gewezen, dat reeds in het begin van de crisis door deze organisatie gezegd is, dat het visscherijbedrijf onherroe pelijk de put zou ingaan als de door haar aangegeven maatregelen om het bedrijf te verbeteren niet genomen worden. Betoogd werd, dat de offers die door de opvarenden werden gebracht alleen iets ten gunste van de bedrijfsmogelijkheden konden bijbrengen als de bedoelde maatregelen tot het laatste halve procentje werden uitgebuit. Vandaar dat de Federatie in de onderhandelingspe riode van 1932 de stelling heeft ingenomen, dat eerst over de reorganisatie van het be drijf en daarna pas over de offers aan den kant der arbeiders gesproken kon worden, waarbij zij evenzeer het bedrijfsbelang als het belang der leden op het oog had. Betoogd wordt verder, dat de reederijen bij het uitbreken van de crisis al weinig weer standsvermogen hadden. „Momenteel is de weerstand beneden nul gedaald en staan, mo gelijk op een enkele uitzondering na, alle ree derijen aan den rand van het faillissement of zijn hier over heen, waarvoor dan om an dere hier niet te noemen maar begrijpelijke redenen, 't faillissement niet wordt uitgespro ken. In geen enkel land vreet de crisis in de visscherijbedrijven zoover door als bij ons. om de eenvoudige reden, dat de exploitatie hier het meest ongezond is". „Ondanks de toezegging in de onderhande lingen voor de vernieuwing van het contract 1933, dat hierna over andere te nemen maat regelen- kon worden gesproken, gebeurde er toen niets en gebeurt er thans niets, met het gevolg, dat we dieper in de put zitten dan ooit te voren en zoo blijven wij zitten in een zoo chaotischen bedrijfstoestand, dat het minste geringste stootje voldoende zal zijn om het geheele kaartenhuis in elkaar te doen storten". Verklaard wordt, dat de arbeiders het van hen gevraagde offer, met wrok en verbitte ring wel is waar, gebracht hebben, maar dan ook in de verwachting, dat hieruit de zoo hoog noodige werkverruiming zou voort vloeien. „Wij vreezen, dat het thans ontbreekt aan goed ingerichte reederijen. die bij machte zijn om de schepen goedkooper te exploiteeren. Wij vreezen, dat de moeilijkheden om zich los te maken van diverse leveranciers groo- ter zijn dan wordt verondersteld. „Naar ons gevoelen zijn zoovele reederijen met handen en voeten gebonden, dat van een op eigen kracht stichten eener inkoopcen trale niets meer kan komen, zoo min als van een onderlinge scheepsassurantie. Hiervoor is de hulp van derde, in casu de overheid als eenige instantie in staat om hulp te bieden, noodig". Het orgaan laat er op volgen: „Laat ons ge zamenlijk trachten deze hulp te verkrijgen". Dit zijn zoo wordt vervolgd momenteel twee van de hoofdzaken, welke moeten ver kregen worden en doorgevoerd wil er nog iets van het bedrijf exploitabel blijven. Er zijn echter meer. waarvan wij willen noemen de vischvoorziening in eigen land, omdat wij mogelijk binnenkort uitsluitend op eigen land zijn aangewezen, gezien de steeds verder gaande beschermingsmaatregelen door an dere landen voor eigen vissclverij genomen. Tenslotte wordt geschreven: „Bij het doorvoeren van diverse maatrege len is de hulp der overheid echter noodig, zonder deze hulp gaat IJmuiden ten gronde. Er is ten aanzien van IJmuiden kentering ten goede in Den Haag waar te nemen, en dus de mogelijkheid vooral ook om de groote noodzakelijkheid, dat thans hulp zal worden verleend. Hierop zal des te meer kans zijn als hulp wordt gevraagd op een door alle be langhebbenden in het bedrijf vooraf vastge steld plan. „Het is om hiertoe te geraken, dat wij van deze plaats aandringen op het houden van een, laten we het noemen „bedrijfsconferen- tie". waaraan dan door alle groepen van werkgevers en werknemers in 't visscherij bedrijf zal moeten worden deelgenomen. „Terwille van de Instandhouding van dit bedrijf, terwille van een groep noeste wer kers in dit bedrijf, voor wie het zoo juist ge brachte offer te zwaar was, doen wij thans ten laatste male een dringend beroep op al hier bovengenoemde groepen van belangheb benden om hun goeden wil te toonen. Wij vertrouwen, dat dit beroep niet tevergeefs wordt gedaan en hieruit dan moge blijken, dat het beroepen van den secretaris der Ree- dersvereeniging op de Regeering gedaan in openbare zitting van den Raad der gemeente Velsen. met de hierbij uitgesproken hoop. dat het door de zeevïsschers gebrachte offer niet tevergeefs zal zijn geweest, geen ijdel woord maar ernstig gemeend was". Wij hebben de meenïng over dit stuk ge vraagd van Mr. J. H. Th;el, want, al woont deze "te Haarlem, hij is toch een der weinigen die door zijn vele connecties in staat is met kennis van zaken over het visscherijbedrijf te IJmuiden te oordeelen.Hij staat reeds van 1907 in regelmatig contact tot dit bedrijf: hij heeft eerst als curator in een faillissement een jaar een groot visscherijbedrijf beheerd, daarna heeft hij in zijn drukke advocaten-practijk zeer veel IJmuidensche zaken behandeld, als commissaris van 'n bankinstelling heeft hij den financieelen kant nog nader bekeken, ter wijl ook de reedersvereeniging in alle belang rijke zaken op zijn advies zeer gesteld is. Bo vendien is de heer Thiel president-commis saris van de V.E.M. en de Alg. Visscherij Mij., die daarvan een onderdeel is. De heer Thiel verklaarde: i Het geheele stuk in het orgaan der IJmuider Federatie geeft een veel te somber beeld van den toestand in IJmuiden. Als gezegd wordt, dat alle reederijen op een enkele uitzondering na, aan den rand van het faillissement staan, dan is dat in volmaakten strijd met de waar heid. Ik zou zoo een heele reeks ondernemin gen kunnen noemen waarop die uitlating in geen geval kan slaan. Die solide zaken hebben veel meer dan de helft van de vloot in handen. Ik wil natuurlijk niet ontkennen, dat er ern stige verliezen geleden zijn, dat in het alge meen de reserves verbruikt zijn en dat met groote moeite het bedrijf aan den gang gehou den wordt, omdat er niet verdiend wordt, zoodat het noodig is, dat er nog meer bezuini gingen worden ingevoerd om nog iets van het bedrijf te maken, maar dat is toch heel iets anders dan op den rand van een faillissement te staan. In he: algemeen heeft IJmuiden geen goeden naam. Als men iets voor IJmuiden bereiken wil, stuit men herhaaldelijk op een zekeren tegenzin. Ook in den Haag moesten wij dit ervaren. Blijkbaar is dit ontstaan door het feit, dat in de oorlogsjaren eerst groote win sten gemaakt werden, die niet door allen aan gewend zijn om het bedrijf steviger te maken. Toen de verdiensten verminderden zijn vele schepen „weggebracht", om aldus het verlies af te wentelen op de assurantie-maatschap- pijen. Dat „wegbrengen" van schepen, waar aan gelukkig slechts een klein deel der langhbbenden bij 't visscherijbedrijf betrokken waren, heeft IJmuiden veel nadeel bezorgd. Nu ondervindt men er helaas nog de gevolgen van. Daarom is het stuk van de IJmuider Fede ratie nog meer te betreuren, omdat het op nieuw een glimp van onbetrouwbaarheid en onsoliditeit op IJmuiden werpt. Het gevolg zal weer zijn, dat het nog moeilijker wordt om iets voor ons bedrijf gedaan te krijgen. In het stuk worden drie zaken voor het vis scherijbedrijf van belang genoemd. Ie onder linge assurantie, 2e geconcentreerde inkoop van scheepsbehoeften en 3e van steenkolen. De IJmuider reederijen staan in beginsel niet afwijzend tegenover de eerste twee pun ten. Maarde uitvoering stuit op bijna on overkomelijke moeilijkheden. Die punten zijn slechts uit te voeren, als men zeker is, dat elke reeder zijn portie zal betalen. Er is nu reeds eenigen tijd een onderlinge regeling voor de Zee- en Land-Ongevallenwet. Het is soms zeer moeilijk de premies binnen te krijgen. In een geval moest zelfs het faillissement van een onderneming aangevraagd worden. Als de toe standen eenmaal zoo zijn, is de kans groot, dat de goeden kans loopen voor de slechten te moeten betalen. Bovendien zouden de moei lijkheden die men nu al in het klein heeft voor de Ongevallenwetpremie bij een assurantie van schepen zeer sterk toenemen. Want dan gaat het immers over tonnen. Voor een brandver zekering op huizen betaalt men meestal f 1 premie per mille, maar voor de assurantie van een schip is 5% (f 50 per mille) pas een rede lijk bedrag. Bovendien zal het voor een on derlinge assurantie moeilijk worden een se lectie toe te passen. Daaraan zal toch vermoe delijk niet te ontkomen zijn, want het verle den heeft helaas aangetoond, dat er personen zijn die er niet tegenop zien om schepen „weg te brengen". Er is reden om te vermoeden, dat in den laatsten tijd weer zoo'n geval door de Justitie achterhaald is. Bovendien vergist men zich als men denkt, dat zoo'n onderlinge assurantie heel veel be sparing kan geven. De V.E.M.. die 70 schepen heeft, draagt reeds 12 a 13 jaar een deel van het risico, Daardoor is het mij mogelijk ge worden een juisten kijk te krijgen op de assu rantie-zaak. Er wordt door de assuranties niet schromelijk verdiend. Het is daarom onjuist te meenen, dat men door zoo'n onderlinge verzekering het lek voor IJmuiden gevonden zou hebben. Hetzelfde geldt voor de inkoop-centrale. Ook die zal alleen mogelijk zijn als men zekerheid heeft, dat alle betrokkenen hun verplichtin gen nakomen. Dat het soms moeilijk is van alle onderne mingen het geld binnen te krijgen, is aan de Federatie bekend. Haar Fonds voor Sociale Voorzieningen heeft immers ook zeer veel ach terstallige vorderingen, die niet geïnd kunnen worden. Men moet mij goed verstaan, ik ben niet tegen deze onderlinge regelingen, maar er moet de zekerheid zijn, dat er geen moeilijk heden komen. Als het tot stand zou kunnen komen, zou ik het toejuichen, want een der goede gevolgen zou zijn, dat de band tusschen de reederijen er door zou versterkt worden. Met een geconcentreerden inkoop van steen kolen staat het anders, daardoor zou geen voordeel verkregen kunnen worden. Er bestaat thans te IJmuiden een zeer reëele handel, door de concurrentie van Nederlandsche. Duitsche en Engelsche handelaars. Men koopt nu goedkooper kolen dan voor den oorlog. Ik hoop dat die concurrentie blijft bestaan, want juist die lage steenkolenprijs is het eenige lichtpunt in de bedrijfsmogelijkheden voor IJmuiden. Er varen thans 80 van de 200 schepen. Die i varende schepen zijn meer dan voldoende om in de tegenwoordige behoeften te voorzien. Als er mogelijkheid was om meer booten te laten varen zouden de reeders dat zeker doen. Er wordt nu wel gezegd, dat er 200 schepen zijn, maar daaronder is veel oud-roest, dat noodig gesloopt moest worden. Het aantal schepen dat zeewaardig is, of het binnen 2 a 3 maanden gemaakt kan worden, zal vermoe delijk niet meer dan 125 zijn. Ik geloof niet, dat er veel kans is, dat er in afzienbaren tijd meer schepen zullen uitvaren dan thans. Dit komt omdat de export-moge lijkheden voor een groot deel zijn afgesneden. De eet-meer-visch campagne in ons land heeft helaas nog niet veel succes opgeleverd. De Hollanders zijn helaas geen visch-etend volk. Voor de verbetering van den toestand in IJmuiden zijn twee dingen noodig. Ten eer ste: uitbreiding van den uitvoer. De reeders en handelaars te IJmuiden doen alles wat mo gelijk is om dat te bereiken. Ten tweede: stichting van een groote vischconserven- fabriek te IJmuiden. Dan zou men in een tijd dat de prijs van de visch te sterk daalt, groote partijen uit de markt kunnen nemen. De quaestie van de stichting van zoo'n fabriek heeft, dat kan ik u verzekeren, de ernstige aandacht. De IJmuider Federatie heeft tenslotte om d*ae!i doea 0°* (Adv. Ingez. Me<L) een bedrijfsconferentie gevraagd. Ik ben over tuigd, dat de reeders tegen zoo'n bespreking geen bezwaar zullen hebben, maar er wordt weinig resultaat van verwacht. Als wij nu op zoo'n conferentie zouden kunnen besluiten om de grenzen van Duitschland, België en Frank rijk voor onze visch te openen, maar. Tenslotte de opmerking, dat er voor zoo'n wanhoopstemming als zich blijkbaar heeft meester gemaakt van de IJmuider Federatie, geen reden is. De toestand te IJmuiden is wel iswaar verre van rooskleurig, maar als een bedrijf nog kans gezien heeft in deze lange crisis-periode de zaken drijvend te houden op ongeveer de helft van de bezetting uit de jaren der hoogconjunctuur, dan is de toestand toch nog niet zonder hoop. Het vertrouwen in de toekomst mag bewaard blijven. BEDANKT. Naar wij vernemen, heeft de heer K. H. Kerkhoff bedankt als directeur van de Har moniekapel der Kon. Papierfabrieken „de Een dracht". BLOEMENDAAL VERGADERING VRIJZ. DEM. BOND. De Afd. Bloemendaal van den Vrijz. Dem. Bond houdt een openbare Vergadering op Vrijdag 2 Maart in Rusthoek te Bloemendaal. Sprekers zijn Mr. B. W. Stomps over: Mijn indrukken van het proces te Leipzig en Mr. L. G. van Dam over: De Nationaal-Socialisti- sche Beweging in Nederland. HARDNEKKIGE NEUS VERKOUDHEID. Verdreven na jaren lang lijden. „Jaren lang heb ik veel geleden aan catarrh achter in neus en keel. Dikwijls als ik 's mor gens wakker werd kon ik niet door den neus ademen, had hevige suizingen in de ooren en voelde me eenvoudig ellendig. Elk oogenblik vatte ik kou. Ik probeerde allerlei medicijnen, maar niets hielp. Toen vertelde een vriend me van Karsote. Ik kocht een flacon, gebruikte het op mijn zakdoek en het gaf me onmiddel lijk verlichting. Daarom ging ik met Karsote door en nu ben ik veel beter. Ik sta nu eiken morgen op met een helder gevoel in hoofd neus en ooren. Ik durf zonder aarzelen te be weren. dat Karsote het beste en zekerste middel is tegen catarrh." E. C. ,te I. U behoeft slechts 10 a 15 druppels Karsote op Uw zakdoek te sprenkelen en den aangena- men damp goed in te ademen. Karsote opent spoedig de verstopte neusgaten, verdrijft het vastzittend slijm achter uit de keel en ver zacht de pijnlijke ademhaling. In minder dan geen tijd is de catarrh verdwenen. Karsote is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a ƒ0.90 per flacon (zakformaat* en 1.35 per flacon (2 x de kleine maat), omzetbelasting inbegrepen. (Adv. Ingez. Med.) LAATSTE BERICHTEN HET PROCES VAN DE „ZEVEN PROVINCIëN". EISCHEN TEGEN DE VIJFDE GROEP MUITERS. SOERABAJA. 1 Maart (Aneta) Voor den Zeekrijgsraad alhier werd requisitoir gehou den in de zaken van de vijfde groep der mui ters bestaande uit 23 Europeanen, 14 mariniers en 9 matrozen. Geëischt werden de volgende straffen: Matroos Bom een jaar gevangenisstraf. Matroos De J«ige, drie jaar gevangenis straf. Matroos Pasman vijf jaar gevangenisstraf. Matroos Snoey twee jaar gevangenisstraf. Matroos Stern acht jaar gevangenisstraf. Matroos Snijders vijf jaar gevangenisstraf. Matroos van Iterson een maand gevange- Matroos-constabel Schouten vijf jaar ge vangenisstraf. Matroos derde klasse Van Schaik vier jaar gevangenisstraf. Marinier Biegstraten een jaar gevangenis straf. Marinier De Graaf vijf jaar gevangenisstraf Marinier Holsmulder twee jaar en zes maan den gevangenisstraf. Marinier Heiwegen vijf jaar gevangenisstraf. Marinier Hordijk twee jaar gevangenisstraf. Marinier Van Horn vijf jaar gevangenisstraf Marinier Van de Laak zes jaar gevange nisstraf. Marinier der tweede klasse Visser vijf jaar gevangenisstraf. Marinier der tweede klasse Den Boer acht jaar gevangenisstraf. Marinier der tweede klasse Kooring twee jaar gevangenisstraf. Marinier der tweede klasse Van Putten drie jaar gevangenisstraf. Marinier der tweede klasse Smit zes jaar gevangenisstraf. Marinier der tweede klasse Steffens drie jaar gevangenisstraf In de zaak van den marinier Den Besten werd vrijspraak geëischt. Alle straffen werden geëischt met ontslag uit 's Lands dienst behoudens tegen den ma troos van Iterson. Voorts werden alle straffen geëischt met aftrek van preventieve hechtenis. De plei dooien zullen gehouden worden op 5 Maart aanstaande. DE VERHOOGING VAN DE SPOORBAAN. FINANCIEELE BEZWAREN. In den raad van Haarlem Woensdag heeft wethouder Mr. J. Gerritsz bij de werkobjec- ten, die in voorbereiding en bespreking zijn, ook genoemd een eventueel verhoogen van de spoorlijn HaarlemLeiden om een viaduct te maken aan de Zandvoortsche Laan. Wij hebben hierover geinformeerd bij de directie der Spoorwegen in Utrecht, die ons mededeelde, dat van de Spoorwegen het ini tiatief hiertoe zeker niet uit zal gaan, omdat de Spoorwegen, die over dit plan mededee- lingen hebben gekregen uit den Haag, er geen interesse voor hebben. Als het dus zou moeten gebeuren, zouden anderen, die er wel belang bij hebben, het moeten aanpak ken. de gemeenten bijv. Wij vernemen verder van andere zijde, dat de Spoorwegen wel reeds de terreinen ont eigend en aangekocht hebben die voor de verhooging van de spoorbaan noodig zijn. Dit is gedaan om in de toekomst tot uitvoering van het werk te kunnen overgaan. De financieele toestand van de Spoorwegen is evenwel zoo ongunstig, dat in den eersten tijd voor dit werk geen geld beschikbaar ge steld kan worden. Geleidelijk werken de Spoorwegen het programma af van de op- hooging der spoorbanen. Er zijn evenwel ver scheidene gemeenten die voor onze omgeving aan de beurt komen, o.a. Leiden en Utrecht Onze zegsman was overtuigd, dat de Spoor wegen in de eerste 10 jaren niet aan de ver dere verhooging van de spoorbaan Haarlem- Leiden zullen toekomen. Natuurlijk zullen de Spoorwegen er geen bezwaar tegen hebben als anderen thans de uitvoering van het werk voor hun rekening zullen nemen. Van de omliggende gemeenten is evenwel weinig financieelen steun daar voor te verwachten. Pertinent werd ons ver zekerd. dat Heemstede weigeren zal een bij drage in de kosten te geven. Zandvoort heeft veel belang bij de uitvoe ring van het werk. maar die gemeente heeft daarvoor natuurlij geen geld beschikbaar. De uitvoering van het werk zou ongeveer 3 millioen gulden kosten. De mogelijkheid bestond evenwel, dat het rijk hier een algemeen rijksbelang in ziet. Ook steun van de provincie zou mogelijk zijn. Haarlem heeft ook veel belang bij een spoedige uitvoerring van het werk. omdat dan de geheele spoorbaan Brouwersvaart Zandvoortsche laan zou verhoogd worden. Er komt dan niet alleen een viaduct bij de Zandvoortsche laan, maar ook bij de Wester gracht, de Pijlslaan en de Munterslaan. Deze viaducten zijn reeds op de uitbreidingsplan nen aangegeven. Vooral bij de Pijlslaan is de toestand dooi den overweg vrijwel onhoudbaar geworden. Ook de woningbouw aan de Houtvaart wordt in zijn voortgang belet door den overweg bij de Westergracht. NOG GEEN ASFALTEERING VAN HET STATIONSPLEIN. In de raadsvergadering van Woensdag zei wethouder Gerritsz dat men niet over kon gaan tot asfalteeren van het Stationsplein, omdat de N.Z.H.T.M. niet met bussen gaat rijden, zoodat de rails moeten blijven liggen. Er lig gen daar zes paar rails. Wij hebben bij ir. W. J. Burgersdijk hierover geïnformeerd, die mededeelde, dat het ver vangen van de trams door bussen samenhangt met het asfalteeren van de straten, dus ook van het Stationsplein. Als de gemeente over gaat tot het asfalteeren der straten, zullen tegelijk de rails verdwijnen. Zij gaat er echter nog niet toe over. Daarom worden de trams nog niet vervangen en de rails dus niet weg genomen, ook niet op het Stationsplein. COMMISSIE C TOT WERING VAN SCHOOLVERZUIM. LAATSTE VERGADERING. Woensdagavond had ten Stadhuize onder leiding van den voorzitter den heer R. M. van der Hart de laatste vergadering van de Com missie C tot wering van Schoolverzuim plaats. Na afdoening van de gewone agenda sprak als vertegenwoordiger van het gemeentebe stuur de heer C. B. M. Segaar. Hij deelde mede, dat de heer W. Roodenburg, we'houder van Onderwijs, gaarne deze vergadering zou hebben bijgewoond, maar- dat de raadsverga dering hem dit belette. Spreker bracht den dank van B. en W. over aan de leden der com missie in het algemeen en inzonderheid aan den secretaris, den heer Ed. A. van Bilder- beek, die sinds 1901 deze functie op lofwaar dige wijze vervulde. Zijn rapporten waren steeds correct en betrouwbaar en werden oo hoogen prijs gesteld. De voorzitter der commissie, de heer Van der Hart, dankte den heer Segaar voor zijn aanwezigheid en voor het door hem ge sprokene. De heer Van Bilderbeek sprak vervolgens en zei dat hij met de leden en de voorzitters der commissie steeds aangenaam had samen gewerkt en daarom zijn taak opgewekt had uitgevoerd. Hij bracht mede dank aan den wethouder van Onderwijs en aan den heer Segaar voor hun belangstelling. Tensloitte sprak de voorzitter der commis sie zijn beste wenschen uit voor den verderen levensloop van den secretaris, wien hij nog vele jaren van welverdiende rust toewenschte. R.-K. MIDDENSTANDS- VEREENIGING. HULDIGING VAN 12 JUBILARISSEN. OP DE VOORDRACHT. De heer D. O. Norel, inspecteur der directe belastingen te Haarlem, komt voor op de aan beveling voor de benoeming van een plaats vervangend lid der Algemeene Rekenkamer, De R.K. Middenstandsvereeniging alhier ver gaderde Woensdagavond. Er waren dezen keer ook vele dames aanwezig. In het begin van den avond werden de heeren W. H. Kloes, J, J. van Hesteren. N. Co- belens, J. Brinkman, J. P. Maas. H. Willenborg, A. Schaper. J. H. Albers. J. Huizing, H. Nelis- sen, G. Alders en F. G. J. du Maine, die hun zilveren jubileum vierden als lid der Vereeni- ging, hartelijk gelukgewenscht en waardee- rend toegesproken door den voorzitter, den heer Th. G. J. Hooy.. die hun elk een verguld zilveren medaille aanbood. Vervolgens kreeg Jhr. Dr. J. C. Mollerus het woord, voor het houden van zijn lezing met lichtbeelden over zijn reis naar Indië per K.L.M.-vliegtuig. De lezing werd met aandacht door de Tan- wezigen gevolgd, DE ZAAK-J. DE KADT. AMSTERDAM, 1 Maart (V. D.* He: Ge rechtshof wees heden arrest in de zaak van J. de Kadt. propagandist van de O.S.P die terecht had gestaan wegens opruiing in Fe bruari en Maart 1933 tijdens de muiterij aan boord van „De Zeven Provinciën". Het ver oordeelde hem wegens opruiing tot drie maanden gevangenisstraf. De rechtbank had De Kadt. nadat negen maanden was geëischt. vrijgesproken De ad vocaat-generaal had eveneens 9 maanden ge vangenisstraf geëischt. VERMOEDELIJK ONTVREEMDE VOORWERPEN IN BESLAG GENOMEN. WIE IS DE EIGENAAR? De politie alhier heeft verschillende voor werpen in beslaggenomen, vermoedelijk af komstig van diefstal, ten nadeele van een reiziger gepleegd, ongeveer 3 weken geleden op den Wagenweg in de buurt van het Wes- terhoutpark. De eigenaar heeft n.l. zijn fiets met een koffer er op buiten laten staan en de koffer is blijkbaar ontvreemd. De in beslag genomen voorwerpen zijn de volgende: 10 portemonnaies. 7 zakmesjes, een doos met scheerkwasten, twee aardappel mesjes, zes borstels en een .stoffer. Den eigenaar wordt verzocht zich bij de politie te Haarlem aan te melden. DE SPAANSCHE REGEERING AFGETREDEN MADRID, l Maart (Reuter*. Het ministe rie Lerrcux is afgetreden, nadat de president van de Spaansche republiek Zamora gewei gerd had het ontslag te aanvaarden van de ministers van handel en binnenlandsche zaken. Zamor% is de besprekingen met de partij leiders begonnen- AMSTERDAMSCHE BEURS DONDERDAG 1 MAART 1934 OPGEGEVEN DOOR DE ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING KANTOOR HAARLEM Staatsl. Binl. 4 1/2 pCt. Nederl. 1917 5 pet. Ned. 1919 4 1/2 pCt. Nederl. Indië 1930 II Staatsl. BuBitenland 5 12 pCt. Duitschl. 1930(Youngleen.) 7 pCt. Dultschland 1924 Dawesleen) Scheepv. Mijcu. Oude Vaart Oude Boot Scheepv. Unie Stoomv. Mij. Ned. Industrieën Binl. Accoustiek Alg. K.zijde Unie A. N. I .E. M. (Nat Bezit) v. Berkel's Patent Calvé Delft Nederl. Ford Ned. Ind. Gas (Nat Bezit) Gem. Beb. Philips Unilever N.V Industrieën Buitl. Anaconda Copper Associated Gas Bethlehem Steel Centr. Publ. Serv. Cities Service Genera] Aviation Intern. Nickel Nevada Copper North Amer. Cy. U. S. Steel Banken Blnnenl. Koloniale Bank Cert. Handel Mij. Indische Bank Banken Bultenl. Deutsche Reichsb. '•'ransche Banken Petrol. Mij. Bin], Kon. Petroleum Perlalc Petroleum Bultl. Continental Oil Shell Union Cultuur Maatsch. H. V. A Java Cultuur N. I. S. U Vorstenlanden Mijnbouw Mij. Alg. Exploratie Billiton II Boeton Tabak-Maatsch. Dell Batavia Tabak Deli Maatsch Besoeki Senembah 51Vf 7 47 38V* 204 HIM 241-239 81 9% 273/t 2Ab 12Vf 33*—33V* Rubber Maatsch. A'dam Rubber Deli Bat. Rubber Ned. Ind. Rubber Koffie Ver. Ind. Cultuur Ondern. •norw. Bnitenl. Comm. Milwaukee Missouri Kanses Texas Wabash Railway.... Union Pacific ProIongatieko,ers 175* 104* 10% 6Va 181* 132 7 121 116 139* 101* 7* 3 1%

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 13