STOOP'S TENNISBANEN. DONDERDAG T MAART 1934 HAAREEM'S DAGBLAD 8 VOETBAL NEDERLAND—BELGIë. HET NEDERLANDSCH ELFTAL GEKOZEN. Hei Nederlandse!» elftal, dat op Zondag 11 Maart a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen België zal spelen, is door de Keuzecommissie van den K. N. V. B. als volgt samengesteld: Doel: Van Male (Feijenoord). Achter: Van Diepenbeek (Ajax), Van Run (P. S. V.) Midden: Pellikaan (Longa)Anderiesen (Ajax), Van Heel (Feijenoord). Vóór: Wels (Unitas) Vente (Neptunus), Bakhuys (Z. A. C-) Smit (Haarlem), Mijn- ders (D. F. C.) Als aanvoerder van het nationale elftal zal Van Heel optreden. De reserves zijn: Keizer (Ajax) Lelijveld (V. U. C.), Opvlnsen (N. O. A. D-), Mulders, (Ajax, Lagendaal (Xerxes), Vrauwdeunt .(Feijenoord), Mol (K. F. C.). C. SMIT. DaJt de roodbroek Smit gekozen zou worden, zal menigeen, die hem in de laatste weken zien spelen, niet verwonderen. We wenschen hem met deze onderscheiding geluk en hopen dat zijn debuut goed zal slagen. Aan Van Male is de eervolle taak opgedra gen. om Dr. Van. der Meulen op te volgen. NED. A-ELFTAL—GILLINGHAM F. C. De Hollanders winnen met 9-3. FF/> K»FT VAN BAKHUYS EN VENTE. Er bestond Woens- lagmiddag voor den aatsten oefenwedstrijd tan het Ned A-elftal voor den wedstrijd te gen België groote be langstelling op Spar- ta's veld Ruim 20.000 toeschouwers hebben een goede partij voet bal gezien van het A- elftal, dat wel wat te sterk bleek voor deze Engelse he 3e klasse club. Na een zeer ma tig begin, vertoonde Bakhuys. dit Ned. elftal zulk ge vaarlijk, snel voorhoedespel, daartoe in staat gesteld door een uitstekend spelende mid denlinie, dat ook sterkere elftallen dan Gil lingham zouden zijn geklopt. Vooral vóór de rust was het voorhoedespel van beste kwali teit met de rechtervleugelspelers Vente en Wels en de middenvoor Bakhuys als uitblin kers. Bakhuys verdeelde het spel weer pulk, maar hij was ook op schot. Niet minder dan vijf doelpunten kwamen op zijn naam. Ook Vente's snelheid, schotvaardigbtfid en baltechniek vielen op. De linkervleugel stelde vooral na de rust teleur. Van Nellen scheen te bang en Mol bleef ver onder zijn clubvorm. Toen in het laatste kwartier door het uitval len van Wels. Mulders, linksbuiten ging spe len. en Van Nellen rechtsbuiten, het ook Mulders op deze linksbuitenplaats niets bij zonders zien. De middenlinie van 't A-team deed het, met uitzondering van Pellikaan, vrij kalm aan. Vooral Anderiesen kan beter. Maar Pel likaan deed van zich spreken, verdedigend en aanvallend was alles even goed wat hij deed. Hij zwoegde tot de laatste minuut en dat moest ook wel, want na de rust deed van Diepenbeek niet al te betrouwbaar. Van Run was in de verdediging de beste, want ook Van Male weifelde eenige malen. Toch maakte hij een veihgen indruk. Gillingham beschikte over een stevig en snel elftal, dat echter niet zoo sterk positie spel speelde als de meeste Engelse he prof teams, die hier op bezoek zijn geweest. Dit was wel ongeveer de zwakste tegenstander van de laatste jaren. Om drie uur begon de wedstrijd onder lei ding van scheidsrechter Grootmeyer. De Engelschon trachten de tegenstanders te overromDelen. Van den aftrap af combi neeren ze door de verdediging: Raleigh speelt zich vrij, doch de uitloopende Van Male ver hindert een doelpunt. Nadat de eerste Engelsche aanvallen zijn afgeslagen, plaatst Bakhuys keurig naar Van Nellen, de Engelschen slaan dezen gevaarlij ken aanval af ten koste van een hoekschop. Daaruit kopt Vente mooi op doel, maar de doelman redt even mooi. Het A-elftal heeft zich spoedig ingespeeld, aanval op aanval volgt. Na twee hoekschop pen, die met moeite worden weggewerkt, biedt ten slotte Wels uit een afgepasten voor zet Bakhuys zulk een kans, dat de Z.A.C.'er met een eenvoudigen kopbal kan scoren. (1-0). Er is dan een klein kwartier gespeeld. De A-ploeg speelt keurig verder. Uit een voorzet van links lost Vente een geweldig schot, dat de doelman nog net tot hoekschop kan ver werken, daarna schiet hij uit een voorzet van Wels enorm hard over de lat, doch de derde maal is het raak. Het is weer uit een voorzet van rechts, ineens door Vente scherp inge schoten. (20). Het A-team verslapt dan wat, waardoor de Engelschen iets meer in den aanval komen. Na 27 minuten laat Van Run een voorzet van Liddie loopen; de toestormende rechtsbuiten Mills scoort. (21). Een minuut later krijgt Raleigh buiten het strafschopgebied den bal in vrije positie. Van Male loopt wat uit en een keihard schot vliegt in een hoek. (22). Als Wels het den linksachter lastig maakt, raakt deze den bal slechts half. waardoor Bakhuys een schot kan lossen, dat de doel man over de lat wipt. Dit schijnt weer wat opleving te geven in het A-team, dat nu meer goede aanvallen opzet. Het is uit één der voorzetten van rechts, dat Van Nellen den bal vrij krijgt: met een listig schot scoort hij. (3—2). Vijf minuten voor de rust loopt Bakhuys op een hoog door Mol geplaatsten bal doo'\ Hij mist, doch ook een Engelsche achterspe ler mist; Bakhuys profiteert van die fout, door den bal In een hoekje te schieten. (4—2). Een iminuut voor de rust schiet Bakhuys na een voorzet van links weer precies in een hoekje: de doelman doet geen poging om het onhoudbaar schot te stoppen. (52). Dit is de stand met rust. Na de rust eerst weer een paar aanvallen der Hollanders, maar als Diepenbeek mist. krijgt Liddie een kans voor open doel. Hij schiet echter hoog over. Na tien minuten een hevige worsteling voor het Hollandsche doel. waarbij Raleigh van dichtbij onhoudbaar doelpunt. (5—3). Weer maakt de A-ploeg een kleine Inzin king door. De Engelschen maken tengevolge van een misverstand tusschen Van Male en Van Diepenbeek een doelpunt, dat echter we gens buitenspel van Liddie wordt geannuleerd Het spel Is thans van Hollandsche zijde vrij mat. maar eindelijk breekt Bakhuys, in combinatie met Vente door, het scherpe schot van den eersten stuit van den paal terug in het veld en Vente schiet dan ver mis. Wels, die geblesseerd is, valt uit. Van Nel len gaat rechtsbuiten en Mulders linksbuiten spelen. Er is dan nog ruim een kwartier te spelen. Pas is deze wijziging aangebracht, of Vente passeert de Gillingham-verdediging en den doelman met een hard schot. (6—3). Een minuut later probeert hij hetzelfde, doch als hij ziet, dat het niet lukt, geeft hij den vrij staanden Bakhuys de kans; deze schiet hard en laag het 7e doelpunt langs den Engelschen keeper. (7—3). Dan laat Van Male zien, dat hij er ook wat van kan door van dichtbij een hard schot- van Raleigh naast te stompen. Als er nog tien minuten te spelen zijn krijgt Bakhuys den bal van links. Nog buiten het strafschopgebied lost hij een fraai schot, dat onhoudbaar in het doel verdwijnt. (83). Nog is het niet genoeg. Op eens snelt Bak huys er met den bal van door, geeft vlak bij doel over aan Vente, die nummer 9 in 't Gil lingham-doel kogelt. (93). Een fraai schot van Mol werkt de Engel sche keeper met groote moeite tot hoekschop, die niets oplevert. Dat is het slot. AFDEELING I DERDE KLASSE A: gesp.geW'gel.verl.pnt. v.-t. gem. O. S. V. 16 14 0 2 28 7230 1.75 Kennemers 16 13 1 2 27 66—23 1.69 D. W V. 14 8 2 4 18 3838 1.28 Helder 14 6 3 5 15 45—41 1.07 Hollandia 15 6 2 7 14 51—54 0.93 De Meteoor 16 5 4 7 14 38—51 0.88 Purmersteijn 15 5 3 7 13 39—48 0.87 K. V. V. 15 3 2 10 8 3147 0.53 Meervogels 15 2 3 10 7 4164 0.47 Assendelft 14 1 4 9 6 40—66 0.43 O. S. V. moet nog spelen: thuis tegen Hol land ia en uit tegen Helder. Kennemers heeft nog twee thuiswedstrij den tegen Assendelft en De Meteoor. DERDE KLASÖE B: Zaandijk 16 12 2 2 26 5527 163 Schinkelhavenl6 12 1 3 25 49—28 1.56 Volewijckers 16 9 2 5 20 48—41 1.25 Halfweg 16 7 2 7 16 27—27 1. Zeemeeuwen 16 7 1 8 15 36—42 0.94 S. D- Z. 17 5 4 8 14 27—34 0.82 Oosterpark 16 5 3 8 13 30—31 0.81 Watergr.meer 17 5 3 9 13 4047 0.76 Z. R C. 16 5 2 9 12 39—48 0.75 R. O. D. I. 16 3 2 11 8 29—55 0.50 AFDEELING n Ratten vernielen zolder en dak. Twee metselaars en een timmerman vonden op de door ratten vernielde zolderverdieping van het huis van den Heer Smolenaars te Neder weert meer dan 500 doode ratten. De Heer S. schreef ons, dat hij na vele vruchle- looze pogingen om van de rattenplaag verlost te worden „Rodent" gebruikte, waarna hij geen rat meer heeft gezien. Geen rat of muis ontkomt aan Rodent, de radicale ratten- dooder. Koop nog heden bij Uw drogist een doos van 50 ets. of een dubbele doos 90 cis. Imp.: Fa. B. Meindersma, - Den Haag. C49 (Adv. Ingez. Med.) DERDE KLASSE A: R. V. C. 15 11 2 2 24 51 -30 1.60 U. V. s. 14 9 2 8 20 39- -23 1.43 Zandvoort 13 7 2 4 16 39- -23 1.23 Schoten 15 6 3 6 15 44—38 1— Laakkwartier 14 6 2 6 14 42—43 1.— Hillegom 15 6 1 8 13 29—47 0.87 Hillinen 16 5 3 8 13 4345 0.81 Alphia 15 5 1 9 11 29—40 0.73 A. S. C. 15 2 2 11 6 23- —50 0.40 DE SCHOOLWED STRIJDEN. De Paaschwedstrijden naderen weer. De ultnoodigingen zijn verzonden aan de ver schillende inrichtingen van Onderwijs. Dat er groote animo voor deze wedstrijden bestaat, blijkt wel uit het feit. dat de eerste aangifte voor deelneming reeds binnen 24 uur na de verzending der uitnoodigingen was genoteerd. Het vorig jaar namen niet minder dan 112 elftallen deel. Ook nu gaat het met de aangifte uitstekend en er zijn alweer enkele nieuwe scholen bij, welke vorige jaren ont braken. De aangifte sluit Zaterdag 3 Maart. Scholen die geen uitnoodiging ontvingen, kunnen zich wenden tot den secretaris der Schooi- voetbalcommissie, den heer W. P. J. Ente, Van Nesstraat 3fl DAMMEN. COMPETITIE 3DE KLASSE NEDERL. DAMBOND. Te IJmuiden speelden voor bovengenoemde competitie de Damclub „IJmuiden" IV tegen de Haarlemsche Damclub IV. De uiitslag luidt als volgt: Damclub Haarlemsche IJmuiden IV. Damclub IV. A. SchagerJ. Zurel l1 A. v. d. HeideH. G. J. Andriessen 02 J. J. van StratenA. Smit 02 H. BuisM. van Leeuwen 02 A. J. VisserJac. Fr. van Garderen 1—1 C. BuisW. Jonkhof 11 C. M. v. d. WeertI. Risseeuw 11 Chr. BroekH. W. C. van Rhoon 02 J. de Vlugtj. j. van Kesteren 11 H. LarosJ. Pus 20 Totaal 7—13 RUGBY NATIONALE RUGBY-DAG TE AMSTERDAM. Op 4 Maailt zal op de Sintelbaan aan het Olympiaplein te Amsterdam een groote Na tionale Rugby-dag worden gehouden. Reeds geruimen tijd ontwikkelt de Neder- landsche Rugbybond een groote activiteit, hetgeen tot gevolg heeft gehad, dat men op veel plaatsen in den lande tot oprichting van rugby-clubs kwam, die zich langzaam maar zeker uitbreiden. Om nog meer bekendheid te geven aan de zen tak van sport heeft men deze rugby- reunie georganiseerd. Vijftientallen uit het Gooi, Eindhoven, Den Haag. Delft, Utrecht. Haarlem en Amsterdam zullen elkaar bekam pen, zoodat dus een uitstekend programma in het vooruitzicht is gesteld. Na afloop zal men dus kunnen constateeren, welke in Ne derland de sterkste rugby-ploeg is. In verband met de groote deelneming heeft men gemeend de wedstrijden volgens onder staand rooster te doen verloopen; 12 uur: USRC (Utrecht)— Haarlem; 12.40: Het GooiThe Tacklers (Den Haag): 13.20 AAC—Oude Tijgers (Delft); 14 uur: ARVC- RCE (Eindhoven); 14.40: Winnaar 1 en 3 15.20: winnaars 2 en 4; 16.20 uur: finale. KANO-SPORT HET WEDSTRIJDPROGRAMMA. Het bestuur van den Ned. Kanobond heeft thans, in overleg met. de aangesloten vereeni- gingen, het volgende wedstrijdprogramma vastgesteld voor het zomerseizoen 193. Dit luidt als volgt: 13 Mei: 30 K.M. tocht van de IJ-sÉer. 19—22 Mei: Kano-zeilwedstrijden W. V. Loos drecht en Sauer-Mozeltocht Luxemburg 27 Mei: Propaganda-pagaaiwedstrijden W. V. Hoorn en kano-zeilwedstrijden Braas- semermeer der Z. R. V. Hollandia. 3 Juni; Amsterdamsche grachten tocht van de Amstelzwervers en zeilwedstrijden op de Westenderplas van de Z. Roei V. Nieuwe Meer. 9 en 10 Juni: Week-end bondstocht N. K. B. 17 Juni: 50 K.M. tocht Amstelzwervers. 24 Juni; Pagaai- en zeilwedstrijden van de A. K. V. de Plassers om den Plassersbeker. I Juli: Afstandstocht van de Watergeuzen. 8 Juli: Nationale kampioenschaps pagaai- wedstrijden te Zaandam van De Geuzen, Quo Vadis, Stormvogels en Z. K. C. 15 Juli: Landen wedstrijd West-Duitsch- landNederland te Essen. 22 Juli: Bonds Leven-pagaaiwedstrijden te Amsterdam. 29 Juli: 10 K.M. Zaanrace. lange afstands kampioenschappen van de Stormvogels. 5—12 Augustus: Bondstocht in Nederland N. K. B. 1819 Augustus: Europeesch pagaai- en zeilkampioenschappen te Kopenhagen en I. R. K.-congres. 26 Augustus: Singelrace te Haarlem van de Trekvogels. 9 September: Zeilwedstrijden van de Plassers. 16 September: Propaganda-pagaaiwedstrij den te Den Haag of Rotterdam. WATERPOLO. A.Z. 1870—H.V.G.B. (4—4). Woensdagavond speelde H.V.G.B. in de over dekte inrichting aan den Heiligeweg te Am sterdam een wedstrijd tegen den eersten klasser A.Z. 1870. Al dadelijk zet H.V.G.B. een snel tempo in: de A.Z. doelman moet verscheidene malen zijn talenten toonen. P. Rol weet aan H.V.G.B. met een hard schot de leiding te geven. Hoewel A.Z. heftige pogingen doet om Boeree te ver schalken, gelukt dit niet, omdat de schoten van te grooten afstand worden gelost. In de tweede helft krijgt de H.V.G.B.-aanval r-.iver aangegeven ballen van de achterhoede en al spoedig hebben P. Rol en T. Drijver den stand op 03 gebracht. Hierna wijzigt de thuisclub haar opstelling. De Amsterdammers worden nu sterker. De vrij liggende Zeegers weet met een onhoudbaar schot een tegengoal te maken, spoedig gevolgd door twee fraaie doelpunten van Wegenaar, die handig profiteert van een te ver opdrin gen der H.V.G.B.-backs. Zelfs gelukt het Kroese, aan de thuisclub de leiding te geven, maar dan is het met het overwicht van A.Z. gedaan. Fraai combineerend valt H.V.G.B. tel kens aan en even vóórdat scheidsrechter An- thoni het eindsignaal geeft, scoort Wicherlink den gelijkmaker (44). MUZIEK. ALLIANCE FRANCAISE. COMlTé TE HAARLEM. OVERVEEN, Telefoon 13153. Nog beschikbaar: Zondagavond, Maan dagmiddag, Maandagavond, Dinsdag morgen, Dinsdagmiddag, Dinsdagavond. Donderdagmiddag, Donderdagavond. Vrijdagmorgen, Vrijdagmiddag, Zater- M dagmorgen en Zaterdagavond. Aan de uitnoodiging van de Afd. Haarlem der Alliance fran<jaise, om de vertolking van oude Fransche chansons uit verschillende tijdperken dooi- Mevr. Couperus bij te wonen heb ik gaarne gevolg gegeven. Het was Woensdagavond niet de eerste maal dat we Mevr. C. als diseuse van oude liedjes hoorden. Een paar jaren geleden trad zij in den Jansschouwburg alhier op met oude Ne- derlandsche liedjes, en ook toen droeg zij, evenals nu, costumes, die in overeenstem ming waren met de kleederdrach't uit den tijd der zangen, en die dus gedurende den avond eenige malen verwisseld werden. Zoo droeg Mevr. C. ditmaal een viertal costumes: één uit den tijd der Middeleeuwen, één uit den tijd der Renaissance, één uit den tijd van Marie Antoinette en één uit de derti ger jaren der 19de eeuw. Tot het uiterlijke, decoratieve draagt een dergelijke wisselende costumeerinig zeker bij, of zij echter het juiste begrip van den geest der chansons in aan zienlijke mal:e bevordert en de aandacht dei- hoorders niet afleidt, is volgens sommiger oordeel nog niet zoo zeker. De mededeelmg dat de costumes vervaardigd zijn naar mo dellen die op oude schilderijen voorkomen, kon er toe bijdragen om de historische nauw keurigheid er van aan te nemen. Mevi". Couperus zegt de chansons meer dan dat zij ze zingt. Inderdaad schijnjc. haar zang stem niet van buitengewone kwaliteit; bo vendien heeft zij een verkeerde uitspraak van de letter r. Maar zij zingt voldoende om de melodie te laten hooren; het overige moet haar zeggingskracht doen. En zij zegt me distinctie, met begrip en mimiek en gebaar voegen zich bij de uitdrukking van het woord. Echter schijnt het me dat zij in haar streven ■tot expressie van elke nuance soms het doel voorbij schiet. Zoo kan ik me niet voorstellen dait het eentonige trommelrefrein „rataplan" in het trieste „Le roi a fait battre tambour anders dan op denzelfden toon zou moeten gezongen worden, en dat helt een sentimen- teele nuanceering zou moeten ondergaan, zoo als Mevr. C. deed. Zoo leek me haar „Mazari- nade", het spotliedje op den kardinaal Maza- rln. vrij zwak van uitdrukking, ondanks de gewildheid van het gebaar. Doch de oude mid- deleeuwsche kunst bracht zij in de eentonige melodieën goed töt leven: de reis van Joseph en Marie met het weldoende F maj. van het laatste couplet na het f min. der voorafgegane (de nachtwachter werd me met teveel pose en sentiment gegeven!) Over 't algemeen zijn de wijzen dier oude liedekens zeer monotoon, Een zeer eigenaardige afwijking was bij La Passion de Jesus-Christ waar te nemen; elk der met „vous verrez" aanvangende negen regels werd op één 'toon gezongen, maar deze steeg met eiken volgenden regel 1/2 toon tot dat G bereikt was. Het zou te ver voeren alle chansons afzon derlijk te bespreken. „Jeanneton" droeg zij zeer juist en ondeugend voor. Het speelgoed schaapje bij „Mes Moutons je mène" was wel wat kinderachtig. Aardig gaf zij „Ma fille, vena-ilu un bonnet?" en de Ronde van „Le petit bassu". Zoo was er veel goeds en smakelijks, en Mevr. C. vond een zeer te waardeeren steun in de bescheiden maar zeer gevoelige piano begeleiding van mej. B. Nederkoorn. Deze gaf ook nog eenige solonummers tijdens üe costuumverwisseLingen van Mevr. Couperus. Daquin en Couperln gingen aan de Renais sance vooraf; Ravel interrumpeerde merk waardig; Raff viel èn door tijd èn door lands aard uit het kader. De president van de Afd Haarlem, de heer Sauveur introduceerde de gasten en dankte, beide malen met geestige woorden. En fraaie bloemen werden aan beide dames vereerd. Hoezeer het onderwerp in den smaak viel bleek uit de buitengewoon groote opkomst: de bovenzaal der Kroon was nagenoeg geheel bezet. K. DE JONG. Concert ten bate van het Heemsteedsch Crisis-Comité. (Adv. Ingez. MedU> Met voldoening zal het Heemsteedsche cri siscomité het resultaat van dezen avond ge denken. De voorzitter van dit comité, Jhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester van Heem stede, althans drukte er zijn voldoening over uit, dat de zaal van den R.-K. Volksbond zoo goed als geheel bezet was. Ook over het mu zikaal gehalte van dezen avond kon hij met lof spreken want het was tijdens de pauze, dat burgemeester dank bracht aan de aan wezigen, en aan de medewerkenden die wel willend hun arbeid hadden gegeven om dit concert mogelijk te maken. Deze dankwoorden golden in de eerste plaats het Heemsteedsch gemengd koor Houdt onderling Vriendschap". Dit koor op zijn beurt verheugde zich weer, dat het ge meentebestuur wilde tegemoet komen door vrijdom van belasting te verleenen. Maar ook aan onze Haarlemsche musici de heeren J. Rosekrans en Gljs Betz, zoomede aan mevr. Arisz-Schrama en aan IJmuiden's dubbel- mannenkwartet Caecilia betuigde de burge meester zijn dank. Hij deed dit zeer terecht ook uit muzikaal oogpunt, zoo dat in tweeërlei opzicht deze avond werd tot een mooi succes. De leider van het koor, de heer H. J. Arisz, heeft door zijn rustige directie, en mede door de wijze waarop hij de zangstem en den koor klank verzorgt, een mooi klinkend ensemble gevormd. Wel leent zich het podium te Heem stede niet bij uitstek voor den koorzang (het eerste koornummer, Jos de Klerk's „Ego sum Pastor bonus" onderging hiervan al dadelijk den Invloed, daar de aangegeven toon niet juist werd overgenomen), maar in Diepen- brock's „Den Uil", toen men zich even had ingezongen, waren goed geslaagde momenten van samenzang. Alleen zou ik de teekens op den uil viva" niet te streng staccato ne men; ik weet dat dit zeer beslist tegen Die- penbroc'k's intenties is. Mooien koorklank vooral hoorden we in Blumimer's „Tra-uerge- en Alphons Vranken's „Koren", waar in rhytmische moeilijkheden te over zijn, werd ook naar eisch weergegeven. De sopraan-soliste mevr. Arisz-Schrama voldoet altijd het best in zangen, die den kinderaard weergeven. Die zangen van Van Tussenbroek liggen haar bij uitstek. De lie deren van Philip Loots mag ik haar zeker met nadruk aanbevelen: dit is haar genre, en zij kan hier te kust en te keur gaan. Men herinnerde er op het podium aan, dat zij leidster is van het pas opgerichte kinderkoor, waar zij naar mijn volle overtuiging uitste kend op haar plaats is. Heel mooien mannenzang gaf het dubbel- kwartet „Caecilia" uit IJmuiden. Het zong uitsluitend liederen van het repertoire dei- Don Kozakken. Den leider H. J. Arisz is het gelukt, tot in uiterste finesses de toonrein- heid der Russen te bewaren en hun voor drachtskunst te imiteeren. Bijzonder mooi was de bariton-solo in „de twaalf roovers". In de toegift (Mozart's Wiegenlied) moge men bedenken, dat het ongemotiveerd ritenuto lang voor het slot slechts gaat ten koste der schoonheid. Mozart schrijft herhaaldelijk in zijn brieven, dat niets hem „hasslicher" was dan het tempo te verkrachten. Last not least was er de violist Gijs Betz, door Jan Rosekrans gesecundeerd aan de piano. Ook hij trok na de pauze partij van het feit, dat de acoustiek beter wordt, zoodra men op 't podium verder naar de zaal komt. Waar doek als achterwand dient, is dit altijd noodzakelijk, allereerst voor den zang. Zijn Albeniz (Tango) speelde hij in-muzi kaal en met groote vaardigheid, die zoo mo gelijk nog werd overtroffen in Kreisler (Tam- bourin chinois). Beter dan Dvorak's Slavi sche dansen fin e en in g) leenen zich eerst genoemde stukken voor solo-voordracht. De bijval was enorm. Het was duidelijk: men wilde de beide Haarlemsche musici weer spoedig eens in Heemstede terug zien. Men kan overtuigd zijn, dat Heemstede, nu het in. „Houdt onderling vriendschap" een zoo stevig gefundeerd koor rijker is geworden, hen niet loslaat, die zóó hun kunst in dienst van den. naaste stellen. G. J. KALT. FILMKUNST. DE ONZICHTBARE MAN. Het Luxor-Theater zal deze week een film vertoonen, die zeer zeker tot de merkwaardig heden behoort. Men zou haar tolt de griezel en tot de goochelfilms kunnen rekenen, en al naarmate de aanleg van den toeschouwer zal de nadruk op een der beide in deze woorden aangeduide bestanddeelen vallen. Schrijver dezes, hoewel zelf zoo goed als leek in het vak van de fotografie, veronderstellt toch, dat de meeste geroutineerde virtuozen evenzeer onbeholpen zouden staan tegenover de volgende opdracht. Richt uw lens op een man, die in een kamer op het punt staat zich uit te kleeden. En fotografeer nu met behulp van door u zelf uit /te vinden trucs deze uit- kleedpartij aldus, dat. ge met het effect, als of alles heusch waar echt is, dit tafereel krijg,t te aanschouwen; de man, wiens hoofd geheel in windsels veipakt zit, wikkelt die windsels af en, als de laatste winding is op gerold, staat hijzonder hoofd! Nog is de opdracht nielb uit: de onthoofde wandelt, met een bezoeker koutend, de kamer door en trekt onder het spreken zijn jas uit. Maar dan heeilt hij ook geen bovenlijf meer. Dit verhindert het thans nog resteerend ge deelte, de broek, niet, de wandeling voort te zetten en evens de uitkleedpartij, zoodat al leen een paar sprekende en wandelende sok ken overblijven, die, als ze tenslotte ook uit getrokken zijn, den drager van al deze kleedij gelegenheid geven nu volslagen onzichtbaar zijn gesprek en zijn wandeling te vervolgen. Is eenmaal deze scène natuurgetrouw in fonografische beelden gereproduceerd, dan blijft het een klein kunstje meer, den onzicht bare verder aan 't werk te zetten door hem op een clubfauteuil te laten plaats nemen, een sigaret te laten aansteken, deuren te doen openen en dich.t slaan en, veilig door zijn on zichtbaarheid, allerlei zichtbare tegenstandera te doen wurgen of neer te doen beuken. Den daarvoor vatbare verschaft het rond waren van dezen boozen geest, die tensloltte ook joyeuzer grappen uithaalt, door bijv. een sneltrein t>e doen ontsporen en dé auto. waarin zijn verrader zit, in een afgrond te werpen, ruimschoots alle genietingen, welke met griezelen gepaard gaan. Misschien over troeft De onzichtbare man in dit opzicht zelfs nog Het cabinet van dr. Caligarï en Het Wassenbeeldenspel. Er moet natuurlijk een reden bestaan voor een tevoren gezond mensch, om onzichtbaar te worden. De fotografische kunstgreep wordt romantisch verantwoord door het volgend ver haal. De chemischeAmderzoeker dr. Cranley heeft twee assistenten, dr. Kemp en dr. Griffin. Laatstgenoemde bemint de dochter van zijn chef, maar daar hij haar geen geld en geen positie kan aanbieden, waagt hij zich aan ge vaarlijke proefnemingen in de hoop hiermee een ontdekking te doen, welke hem beroemd maken zal. Een dezer experimenten gelukt: door een injectie kan hij lichamen onzichtbaar ma ken. Hij neemt de proef op zichzelf, maar het wonderbaarlijk succes dwingt hem nu, voort te studeeren totdat hij het tegengif zal heb ben gevonden, dat hem weer zichtbaar zal maken. Door allerlei tegenslagen en tegenwer king bereikt hij dit doel niet en uit wrevel over deze mislukking wreekt hij zich in zijn onzichitbaren staat op de zichtbare mensch- heid. Tenslotte gelukt het de politie na lange jacht het onzichtbare lijf neer te schieten en Flora vindt haar geliefde, wiens stemgeluid nog ongerept is gebleven, op zijn sterfbed. Zooals na den dood van normale menschen het zichtbare lichaam onder invloed van ont bindende vergiften allengs onzichtbaar wordt, wordt de onzichtbare man, na den laatsten snik uitgeblazen te hebben, langzamerhand zichtbaar. En het knappe gelaat, dat aan een heldentenor uit de Italiaansche Opera doet denken, overtuigt den toeschouwer, dat deze onzichtbare zich gerust had mogen laten zien. Maar Flora, die voor de keus stond tusschen een levenden onzichtbare of een zichtbaren dcode als minnaar, heeft het nakijken, en be peinst te laat. welk een risico het voor een lieftallig jong meisje meebrengt, op een che micus te verlieven. H. G. CANNEGEETER. TUBERCULOSEBESTRIJDING. Op initiatief van de Vereeniglng tot bestrij ding der tuberculose alhier werd Woensdag avond in de groote Gem. Concertzaal de film „Waar een wil is. is een weg" vertoond, waarin propaganda wordt gemaakt voor de bestrijding der t.b.c. Wij hebben deze film indertijd be sproken. Vooraf werd een filmpje vertoond: „Hoe worden onze kinderen gezond?" Ook was er nog een aardige teekenfilm. Er was veel belangstelling voor dezen avond. Er waren ongeveer 1100 toeschouwers, die met groote aandacht de vertooning volgden,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 14