DE BILT De nieuwe directeur der eerste H.B.S. B. DONDERDAG 1 MAART 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Dr. W. van den Berg, thans conrector van het Gymnasium. De Haarlemsche gemeenteraad heeft tot directeur van de Eerste H.B.S. B. (het vroegere Lyceum» benoemd Dr. W. van den Berg, thans conrector van ons Gymnasium. Hij zal dus Ir. W. C. g. H. van Mourik Broekman, die zijn functie om gezondheidsredenen moest op geven, opvolgen. Uit onze mededeeling van eenige weken ge leden weet hien reeds, dat Dr. van den Berg voor deze zeer belangrijke functie door het college van B. en W. is aangezocht. Alleen reeds daarin ligt voor hem een eervolle on derscheiding, eveneens in het feit, dat de zeer groote meerderheid van den raad zich bij die keuze heeft aangesloten. Het gemeentebestuur kent hem en zijn werk reeds lange jaren, zoo dat het overtuigd kan zijn. dat hij de man is die aan de gestelde verwachtingen zal vol doen, niettegenstaande hij voor de moeilijke taak komt te staan om het werk van Ir. van Mourik Broekman, den bekwamen school leider en hoogstaand paedagoog, die op aller waardeering aanspraak maakt, te vervangen. Dat de keuze van het gemeentebestuur een gelukkige is geweest, blijkt wel uit het feit, dat het Gymnasium Dr. van den Berg mei leedwezen ziet vertrekken. Dr. C. Spoelder, de rector, zei ons: „Vele jaren heb ik met Dr. van den Berg op ons Gymnasium samengewerkt. Zijn vertrek zal voor ons een groot verlies zijn. Ik zelf, de leeraren, de leerlingen en de ouders van dezen, zullen een gewaardeerde leerkracht moeten missen. Maar men verheugt zich op het gymnasium natuurlijk toch met deze be vordering van den conrector. Een bewijs, dat de leerlingen hoog met hem wegloopen is. dat spontaan het plan bij hen rees om den nieuw benoemden H.B.S.-directeur door een serenade te huldigen. Dr. W. van den Berg, Dr. van den Berg is als Haarlemmer zeer be kend geworden. Hij werd 22 October 1883 te Amsterdam geboren, maar vertrok al spoedig naar Haarlem om in 1902 zijn onderwijzers akte te halen. Daarna was hij 2 jaar in Am sterdam aan een bijzondere lagere school werkzaam. In 1904 deed hij Staatsexamen. Tijdens zijn studie voor de universiteit gaf hij aan de school der Bloemendaalsche School- vereeniging lessen in wiskunde. In Juni 1908 verwierf hij de graad van doctorandus in de wis- en natuurkunde, in September van het zelfde jaar werd hij benoemd tot tijdelijk leeraar aan het Haarlemsche Gymnasium in de wis- en aardrijkskunde. 3 Augustus 1910 gaf de raad hem een vaste aanstelling, 2 jaar werd hij gedetacheerd als leeraar aan de H.B.S. A (toen nog onder Dr. Borgman) op 17 Januari behaalde hij den dokterstitel met een proefschrift over de relativiteitstheorie. Zijn promotor was Prof. H. A. Loi'entz, de bekende geleerde, die den laatsren tijd te Haarlem woonde. Tot conrector van het Gymnasium werd Dr. van den Berg op 7 September 1921 benoemd. Deze functie bekleedt hij dus op 7 Maart a.s. juist 12 1/2 jaar. Wij hebben met den nieuwen directeur een uurtje over het Haarlemsche middelbaar on derwijs zitten praten. Veel stof voor dit ax'tikel- tje heeft dit niet opgeleverd. Niet omdat Dr. van den Berg geen eigen meening over de vele aanhangige onderwijs-vraagstukken heeft. In tegendeel. Maar hij is bescheiden van aard en streefde er ook bij dit onderhoud naar om zijn eigen persoon op den achtergrond te stellen. Maar dit kunnen wij toch wel zeggen, dat wij bij vernieuwing de overtuiging gekregen heb ben, dat hij een begaafd en warm pleitbezor ger is van de belangen van het onderwijs. Veel is aan de orde gekomen over de voordeelen van de klassieke en van de moderne vakken. Als Gymnasium-man staat hij nu nog met beide beenen op het Gymnasiaal-standpunt, waar het klassieke op den voorgrond treedt, maar juist door de omstandigheid, dat hem op dit Cymnasium het onderwijs in de exacte vakken was opgedragen, heeft hem ook niet miinder waardeering bijgebracht voor de ma thematische opleiding. Typeerend is wat Dr. van den Berg zei: „On getwijfeld kan het voor de jeugd van veel be teeken is zijn hen wijsheid te doen putten uit de klassieken, hen met Plato en andere wijs- geeren uit de oudheid bekend te maken, maar evenzeer kunnen zij levenswijsheid puren uit de resultaten van moderne onderzoekingen op wis- en natuurkundig gebied. Met waardeering keek Dr. van den Berg, terwijl hij dit zei, naar het portret van zijn grooten leermeester Prof. Lorentz, dat op zijn werkkamer in zijn huis in de Van der Vinne- straat een eereplaats heeft. Die waardeering voor beide onderwijsrich- tingen van Dr. van den Berg kan ongetwijfeld van beteekenis zijn als de geruchten juist zijn dat de nieuwe wet op het Middelbaar en Voor bereidend onderwijs, die in den Haag wordt voorbereid, tot een gevolg zal hebben, dat het onderscheid dat er thans in de onderwijs inrichtingen gevonden wordt, meer genivelleerd zal worden. Als daarbij zoo merkte Dr. van den Berg op niet alleen naar een bezuini ging. maar vooral op het belang van het on derwijs gelet wordt. Dr. van den Berg verzekerde ons nog, dat hij met een gevoel van leedwezen het Gymna sium zal moeten opgeven. Het werk daar was hem lief en schonk hem voldoening. Dit sluit natuurlijk niet uit, dat hij zich ook met volle energie zal werpen op zijn nieuwe functie, omdat hij weet, dat alleen dan iets bereikt zal kunnen worden. Hij rekent daarbij op den steun van alle leeraren. Trouwens zoo zei hij daarvan ben ik bij voorbaat verzekerd. Als voorzitter van de afdeeling Haarlem van het Genootschap van leeraren aan Gymnasium welke functie ik nu natuurlijk wel zal moe ten opgeven ben ik veel met mijn collega's in aanraking gekomen. Voor allen heb ik groote waardeering. Ik weet, dat de be zuiniging die ingevoerd moest worden van 24 lesuren met klassen van 24 leerlingen, zijn wij geklommen tot 30 lesuren en 30 leerlingen de taak van allen zeer veel verzwaard heeft, niettemin geven zij zich met de volle 100 pet. zoodat geconstateerd kan wor den, dat heit onderwijs op zich zelf dat in Haarlem steeds een zeer goedeix naam had, niet geleden heeft. Het verheugt mij in de gelegenheid te zijn dit eens in het openbaar te kunnen getuigen. Dat wil natuui-lijk niet zeggen, dat het te hopen is, dat het noodig zal blijken, dat ook in de verre toekomst onder die moeilijke omstandigheden voortgewerkt moet worden. Een leeraar, vooral één van de jongex-en moet naast zijn weekstaat van 30 lesuren nog veel tijd beste den aan de voorbereidixxg der lessen. Als men dan ook nog den tijd rekent die aan correctie van het schriftelijk werk besteed moet wor den. dan is het duidelijk, dat de 8-urige ar beidsdag met minstens eenige uren overschre den wordt. Bovendien is. nu de rijksregeling is toegepast, het salaris van vele leeraren, voor al van de joxigeren, wel zeer laag. Het is te hopen in het belang van het on derwijs en vaxx de leeraren dat in de toe komst weer verbeteringen mogelijk zullen blijken. De schoolvereenigingen hebben steeds de belangstelling van Dr. van den Berg gehad. Als de organisaties van leerlingen in goede banen geleid worden, zijn daaraan vele voordeelen verbonden. Er zijn wel eens van elders geruch ten gekomen van een minder goede uitwer king, maar hier ter stede is daarvoor gelukkig nooit aanleiding geweest. Hij was een vriend van de schoolclubs op het Gymnasium en ook de vereeniging van leerlingen op de Eerste H. B. S. B kan op zijn volle steun rekenen. Kunt U zoo vroegen wij Dr. van den Berg wel eexxs merken, dat de jeugd de toekomst somber inziet in verband met de economische crisis. Het antwoord was: Neen. De jeugd is gelukkig steeds optimistisch van aard. Daarbij komt nog, dat de meeste jongelui die ik op het Gymnasium leerde kennen, het vooruitzicht hebben nog 4, 5 of 6 jaar te moeten studeeren aan de universiteit. Blijkbaar zijxi zij over tuigd, dat in dien tijd de crisis voorbijgegaan zal zijn. Laten wij ons aan hun zijde scharen en hopen, dat hun verwachting vervuld zal worden. Ook op deze plaats brengen wij onze geluk- wenschen aan Dr. van den Berg. Hij staat ge reed om met energie, die men anders alleen bij de jeugd zocht maar Dr. van den Berg zei ons: omdat wij leeraren altijd met de jeugd omgaan, blijven wij zelf ook jong, ook al klim men de jaren! staat hij gereed om weldra zijn nieuwe levenstaak te aaxxvaarden. Wij zijn overtuigd, dat het in hem gestelde vertrouwen niet beschaamd zal worden. rsct 60d Bij Apoth.vemOcoafsten (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 774.1 m.M. te Haparanda. Laagste barometerstand 723.0 m.M. te Vestmanoer. POLITIEMAN TEGEN BURGEMEESTER. DEGRADATIEZAAK VOOR HET AMBTENARENGERECHT. Het Ambtenarengerecht te 's Gravenhage behandelde Woensdag een zaak van den ge wezen waarnemend chef der politie te Lisse tegen den bux-gemeester van Lisse. De politie ambtenaar is door den burgemeester wegens onbehoorlijk optreden en ongeschiktheid ge degradeerd. Hij vorderde vernietiging van de beslissing des burgemeesters, schadevergoe ding tot betering van eer en goeden naam en aanvulling van het thans lagere salaris. De ambtenaar is op 16 November jl-1. ontslagen uit zijn toenmalige functie. Als zijn gemachtigde trad op mr. Nathans te 's Gravenhage en als gemachtigde van den burgemeester van Lisse, dr. S. van Wijnber gen, die mede aanwezig was, mr. Nord Thomson. De burgemeester verklaarde, dat de waar nemende chef der politie een berisping had ontvangen wegens niet aanwezig zijn op zijn post, drankgebruik onder diensttijd en een onbehoorlijke uitlating tegen een superieur. Wegens ongehoorzaamheid werd hem op een anderen keer een vrije dag ingehouden. De reden tot het ontslag was een verkeer de behandeling van een gedetineerde, dien hij in staat stelde, te telefoneeren en voor zien had van sigaren en dagbladen. De burgemeester verklaarde, dat hij om laatstgenoemde reden den politie-ambtenaar niet kon handhaven in een vertrouwens functie. De voorzitter, mr. van Haeringen: Waaraan ontleent de burgemeester de bevoegdheid om Mr. Nord Thomson: Als hoofd der politie, niet 'krachtens het ambtenarenreglement. De burgemeester verklaarde, dat hij sedert Mei 1931 in functie was en den politiedienst heeft gesaneerd. Daarbij heeft hij dezen po litieman als onbruikbaar moeten ontslaan. Bij de behandeling van zijn protest bleek o.a, dat hij van een gedetineerde geld had ont- vangen. dat naar diens zeggen voor „de politie in t algemeen" was bedoeld. Twee veldwachters als getuigen gehoord, verklaarden, dat de behandeling van bedoel- dexx gedetineerde over het algemeen nor maal was geweest. Wel was hem een speciaal bed verschaft. De verdediger, mr. Nathans zeide geen be hoorlijk pleidooi te kunnen houden, daar bij de behandeling feiten zijn aangevoerd, die hem volkomen onaannemelijk toeschijnen. Moreel en juridisch acht hij de degradatie ongemotiveerd. Was de politieambtenaar on- geschxkt voor zijn werk, dan kon hij eervol uit den dienst ontslagen woi-den. Mr. Nord Thomson zeide, dat de burge meester als hoofd van de politie volkomen in zijn recht is geweest, om een politieman, die in ieder geval niet uitmuntte, te ontslaan. Uitspraak 21 Maart. LOGGERS GESTRAND. WTJK AAN ZEE, 1 Maart Door den mist zijn hedenochtend gestrand nabij strandpaal 50 onder de gemeente Heemskerk de loggers K.W. 124 en nabij strandpaal 51 de K.W. 42. De vaartuigen zullen vermoedelijk tegen drie uur hedenmiddag bij hoog water los komen. De positie van de vaartuigen is gunstig. De bemanning is aan boord gebleven. en voorspelt: Zwakken tot matigen, later wellicht verder toenemenden Zuidelijken- tot Zuid-Weste lijken wind. Waarschijnlijk toenemende be wolking. Aanvankelijk nog weinig of geen, later toenemende kans op regen. Waar schijnlijk zachter. Uit het Buitenland ZACHTER MET EENIGE REGEN. Sinds gisteren heeft zich nabij IJsland een diepe depressie ontwikkeld, welke haar in vloed tot over de Britsche eilanden uitstrekt. In 24 uur is de barometer te Reikjavik 33 m.M. gedaald. Sinds gisteravond is in Schotland de luchtdruk 11 m.M. lager geworden. Intusschen 'trekt zich de hooge druk iix het Zuid-Westen steeds verder naar de Azoren terug. Het maxi mum over Lapland en. Finland breidt zich verder ook Zuidwaarts uit. De Middellandsche Zeedepressie is flink in diepte toegenomen, Zij brengt zware winden in liet Rhönedal en aan de Rivièra. Ons land bevindt zich thaixs in een zadel- gebied tusschen -twee maxima en twee mini ma en het is dus de vraag onder welken in vloed het weer ten onzent zal komen. De Noord-Westelijke depressie lijkt het meest actief. Zij veroorzaakte, behalve .de reeds ge noemde flinke di-ukveranderingen, barometer dalingen over de Britsche eilanden en bracht reeds regen over Ierland. In Zuid-Oost-Enge- land is de bovenluchtbeweging vrij krachtig uit Noox'd tot Noord-West. Dit maakt eexi v-erdere uitbreiding van de depressie naar onze omgeving waarschijnlijk, Dit zou zachter weer, toenemende bewolking en later eenige regenkaxis beteekenen. Barometer Stand van heden 761 m.M. Vorige stand 756 m.M. Neiging: Vooruit. Opgegeven door de FA. FEDERMANN. Opticien. Groote Houtstraat 37. TeL 11059. Thermometer 1 Maart: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 37 F. 31 F. 39 F. WEERBERICHT! Voor Haarlem en omgeving verwacht men in de week van 2 tot 8 Maart: STORT REGENS, als gevolg van de lachtranen, om de film: VICTOR EN VICTORIA in „CINEMA PALACE". (Adv. Ingez. Med.) I BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 1 Maart. Ondertrouwd 28 Februari: J. Rödiger en M. Rascher; G. A. v. d. Weijden exi G. E. Koelman; P. P. J. Klaasexi en J. de Roode; B. J. Dekker en J. M. L. Steiger; P. F W van Groningen en W. Koops; W. Driessen erx H. M. Tiessing; J. Frijlink en M. Dekker; J. W. Oex'lemans en J. J. J. Blokker; H. J. W. van Am stel en P. S. E. C. Scheffer; J. Boogaard en H. A. M. Zöbisch; W. C. v. d. Veldt en D. Nieuwenhuis; H. Gieseling en C. den Heeten, J. Philipsen en J. A. Kensen: F. C. Misset en M. C. v. d. Blom; A. van Batenbux-g en M. Bijster; E. de Haas en A. G- T. Pothuizen; F. J. Cinqualbre en J. A. G. Kamp; A. Engels man en E. Overste; J. P. Visscher en J. M. v. d. Fan ge. Getrouwd 28 Februari: H. Stoelman en M. K. van Zeist; T. v. d. Meer en T. Epping; G. H. C. Budding en W. C. Hartel; P. Visser en E. M. Jeltsch; K. Brouwer en H. P. Kok; G. Krijtenburg en A. Bruijn. Bevallen 24 Februari: I. A. Bloem—Kats- ma, z.; 26 Februari: J. Anema—v. d. Veen, d.; A. van Egmond—Vreenegoor, d.; J. H. Schoorl -Veldhuizen, z.; M. v. d. Nes—Placzek, z.; 27 Februari: M. Broekman-Drenth, z.; H. Abbink— Joosten. d.; J. L. Boerrigter—Buijck d.; A. A. Lok—Colijn, z.: H. Schouten—Visser, d.; 28 Februari: F. SmidBult, d. Overleden 26 Februari: D. Baas—van Am- mers, 64 j., Voortingstraat; C. Hulsebosch. 72 j., Leidschevaart; 27 Februari: H. J. M.. 2 j., H. Biesbrouck, Nic. Beetsstraat; B. Kan— de Brave. 78 j.. Kleine Houtstraat; A. M. W. van Daalende Jager. 66 j., Da Costastraat; P. A. Bleumink, 73 j.. de Clercqstraat; P. Voo- ges. 77 j., Korte Hofstraat. VOORBEURS TE AMSTERDAM, SLECHTE STEMMING. De beursstemming was heden allesbehalve opgewekt, gedeeltelijk als gevolg van de ge ringe animo, die in Wallstx-eet gisteren aan den dag werd gelegd, gedeeltelijk als gevolg van de onzekerheid op politiek en econoxnisch gebied. Bij uiterst kalmen handel legden de no teeringen een duidelijke neiging tot reactie aan den dag. Koninklijken daalden beneden 175, Philips beneden de laagste koersen van gisteren. Aandeelen Redjang, H.V.A.. Unie lever en Amsterdam Rxxbber waren nauwe lijks prijshoudend. De verliezen bleven tot fracties beperkt. Aku waren weinig ver anderd. VERBODEN VERVOER VAN WAPENS. AANHOUDING TE HAARLEM. Woensdagmiddag één uur is door twee re chercheurs op het Zuider Buiten Spaarne aan gehouden de 33-jarige slager Van L. uit Ro- zendaal, die een koffer droeg, waai-in twintig revolvers en 500 patronen za en. Hij had die uit België binnengesmokkeld om te trachten ze hier aan deix man te brengen. De koffer werd met den inhoud in beslag genomen en tegen den slager werd wegens het zonder ver- voerbewijs vervoeren van wapens proces-ver baal opgemaakt. ST. RAPHAëL. Woensdagavond hield de afdeeling Haarlem I (Spoor) haar jaarvergadering in gebouw St. Bavo. De voorzitter, de heer Veltman gaf een overzicht vaxx het afgeloopen jaar, hij bracht vooral zijn dank aan het korps vertrouwens mannen dat prachtig werk verricht heeft. Uit het jaax-verslag vaxx den penningmeester bleek dat de afdeeling een moeilijk jaar achter den rug heeft. Het beleid van den penning meester, den heer Spiering, werd ten volle door de vergadering goedgekeui'd. evenals het jaarverslag van den secretaris, den heer Boon. De aftx-edende bestuxxrsleden, de heeren Geerlings, Alleman en Lamens, werden bij enkele candidaatstelling gekozen. Als afge vaardigde naar den Raad van afgevaardigdexx en de algemeene vergadering der H.O.V. werd gekozen de heer Nederpelt. Nog zullen twee be stuursleden als afgevaardigden worden aange wezen. Nadat de geestelijke adviseur, Kap. De Wit, nog enkele wooi'den had gesproken sloot de voorzitter de vergadering. JUBILEUM W. PLAISIER. De heer W. Plaisier is heden, 1 Maart, 25 jaren verbonden aan de Kon. Handelmaat schappij v.h. Boeke en Huidekoper. Binnen betrekkelijk korten tijd is dit de derde onder het personeel, die dit jubileum mag hei'den- ken. Oorspronkelijk aan de zaak in Haar lem werkzaam, is de heer Plaisier vele jaren cehf van het filiaal te Zwolle geweest, doch gedurende de laatste jaren is hij weer aan het hoofdkantoor te Haarlem verbonden en belast met den verkoop van landbouwwerk tuigen. De jubilaris zou hedenmiddag gehuldigd worden. CONTRACTACTIE VAN GEND EN LOOS GEëINDIGD. Op de gehouden landelijke bijeenkomst van afgevardigden van personeelen der fac torijen van Gend en Loos, werd door het bestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders en den R.K. Bond van Transportarbeiedrs verslag uitgebracht van de plaats gevonden onderhandelingen me: de directie van Gend en Loos. Deze onder handeling heeft tot eind resultaat gekregen dat de 6 pet. loonsverlaging is veranderd in 4 pet. terwijl hiervoor een contract zal wor den aaxxgegaan voor den tijd van een jaar, aldus tot 1 April 1935. Door de landelijke vergadering werd al dus het gewijzigde voóx'stel aanvaard. EEN DUBBELE REDEN TOT VREUGDE. Naar wij vernemen heeft een abonné van ons blad, mevr. Bakker-Oudijk, alhier, een prijs (een theemeubel) gewonnen in den „slagzin"-wedstrijd van Presto. De prijs werd aan mevr. Bakker Zaterdag j.l. toegezonden, juist op den dag waarop zij haar echtgenoot hun 12 1/2-jarig huwelijks feest vierden. KENNEMZR FOTOKRING. Woensdagavond vergaderde deze vex-eeni- gixxg in de bovenzaal van de Sociëteit Ver eeniging. De heer C. J. Hofker, persfotograaf te Amsterdam, liet een serie van 160 lan taarnplaatjes zien, behandelende het on derwerp: Amsterdam, zooals het leeft en wex-kt. Het was een genoegen naar al die beel den te kijken, die de stad en haar inwoners lieten zien op alle uren van den dag en ook 's nachts, in allerlei bedrijven, ook al weer op ieder uur van een etmaal. De spreker voerde de aanwezigen in de brandweerkazernes zoo wel als in het bureau van den burgerlijken stand, voor den politierechter zoowel als in de hoofdriolen, in een drukkerijbedrijf, waar de ochtendbladen wei-den gemaakt, in de Am- sterdamsche havens, matze-bakkerijen, toe- vluchtsooi-den voor dakloozen enz. enz. En altijd weer waren de beelden goed, of het een blitziicht-opneming dan wel een moment foto bij daglicht was. De vele aanwezigen hebben ten zeei-ste van het vertoonde en gesprokene genoten. In den wedstrijd „de beste foto in 1933" werden de prijzen als volgt toegekend: Senio res le pi-ijs P. Winudt, 2e prijs W. van Om men, 3e prijs H. L. Warnier; Juniores le prijs J. P. Hillesum, 2e prijs H. J. Nijland Visser. 3e prijs D. Vermeer. In den 50-punten wedstrijd lantaarnpla ten werden daarna de resultaten beoordeeld, waarna de vergadering na de gebruikelijke proefprojectie werd gesloten. JUBILé. Zaterdag 10 Maart herdenkt de heer J. A. van Huis, politie-agent, den dag waarop hij vóór 25 jaar hier ter stede werd aangesteld. Wegens droevige familieomstandigheden wenscht hij het jubileum evenwel zonder fees telijkheden te herdenken. NED. BOND VAN KAPPERSPERSONEEL. In verband met de door de Nederlandsche Bond van Kapperspersoneel aangevangen vakactie, wordt op Dinsdagavond 13 Maart een vergadering gehouden, toegankelijk voor patroons en personeel in het gebouw „De Nij- vei-heid", Jansstraat 85. Sprekers zijn de heeren H. Schlosser, secre taris en Loppersum, secr.-penningmeester van het hoofdbestuur. A. J. VAN DUREN t Alhier is in den ouderdom van 69 jaar vrij plotseling overleden de heer A. J. van Duren, die van 1920 af werkzaam is geweest ten kan tore van de Haarlemsche Brandverzekering Maatschappij van 1846 aan den Kruisweg, waar hij chef van de kwitantie-afdeeling was. J.l. Zaterdag verrichtte hij nog als gewoonlijk zijn werk. De teraardebestelling zal plaats hebben a.s. Zaterdagmorgen -tien uur op het R-K. Kerk hof St. Barbara, na de kerkelijke plechtighe den in de R.K. kerk aan de Nieuwe Groen markt. De afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap vergaderde Dins dagavond in „De Kroon". Vei-slag wend gedaan van het bezoek aan de Wethouders van Onderwijs en Financiën. Door het bestuur is aan den Raad uitvoerig bericht over de afvloeiing der z.g. bovental lige leerkrachten en het instellen van het in stituut Kweekelingen met acte. Daarna werden twee vooi-stelien voor de al gemeene vergadering besproken. OVERDRACHT VAN DE THEO MANN—BOUWMEESTER-RING. AAN ELSE MAUHS. Mevr. Theo MannBouwmeester. Ter gelegenheid van het 40-jarig tooneel- jubileum van mevrouw Theo MannBouw meester in ,1901, vormden eenige bekende Amsterdammers, Jhr. A. W. G. van Riems dijk, Simon Maris. Frans Mijnssen en Mr. P. W. de Koning een comité, dat mevrouw Mann een ring schonk met een oorkonde, waarin bepaald werd, dat deze ring na het overlijden van mevrouw Mann zou worden overgedragen aan een ander groot actrice, die zij den ring waardig keurde. Mevrouw Mann-Bouwmeester heeft zich dezer dagen tot de beide overlevende leden van het comité, Frans Mijnssen en Simon Maris gewend, met de mededeeling, dat zij den ring zou willen overdragen aan de ac trice Else Mauhs, die zij den ring volkomen waardig acht. Het ligt in de bedoeling dat de overdracht zal geschieden op 7 Maart a.s. in den Am- sterdamschen Stadsschouwburg, na de voor stelling van „Vorstelijke Emigranten", waar in Else Mauhs een der hoofdx-ollen vervult. De Theo MannBouwmeester-ring is in dertijd vervaardigd door den kunstsmid Els- senlöffel. Op den rand staat de naam „Theo Mann—Bouwmeester", terwijl op den ring een emaille-figuur, de tooneelmuze voor stellend, is aangebracht. Het ligt in de be doeling, dat Else Mauhs naderhand den ring opnieuw aan een Nederlandsch actrice zal overdragen. INFORMATIEKOERSEN. (Medegedeeld door de Rott. Bank Ver.) Londen 7.547.54 1/2. Berhjn 58.92—59. Parijs 9.78—9.79. Brussel 34.65—34.29. Zurich. 4848.04. Rome 12.84—12.91. New-York 1.48 1/2—1.49. ARROND.-RECHTBANK. UITSPRAKEN Aanrijding met bakfiets Een kruidenier uit Oostzaan heeft op 21 November een bejaarde dame met een bakfiets aangei'eden. Ter dezer zake heeft hij terecht gestaan voor de Haarlemsche rechtbank. Te gen hem vroeg de officier een boete van 40 sub. 20 dagen. De rechtbank veroordeelde ver dachte tot een heehtenisstraf van een week. Diefstal met braak Een steenenklopper uit Aalsmeer heeft voor de rechtbank tex-echtgestaan wegens diefstal van 36 na inbraak in Aalsmeer. De Officier vx'oeg een gevangenisstraf van 8 maanden-met aftrek. Mr. Tonino achtte het bewijs niet ge leverd. De rechtbank veroordeelde verdachte conform den eisch. Diefstal Een smid uit Aalsmeer is op 30 Nov. failliet gegaan. Twee van zijn knechts hadden op hem een loonvordering. Even vóór het faillissement had de eene knecht, die de boeken bijhield, eenige bladzijden uit een boek gescheurd en voorts de loonvordering, die op de uitgescheur de bladzijden stond, in een ander boekje over geschreven en daarbij voor beide knechts een vordering van 500 gevoegd, omdat zijn va der goederen geleverd had en hij niet wilde hebben dat zijn vader de dupe werd. De ver dachte wist. dat het faillissement zou volgen. De Officier spx-ak zijn afkeuring uit over deze daad, die diefstal is van een boekje subs, vernieling. Hij vroeg tegen den knecht een gevangenisstraf van 6 maanden. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. Verduistering Een 30-jarig inwoner van Beverwijk heeft ten nadeele van de firma bij wie hij in dienst was, verduisteringen gepleegd en valschheid in geschrifte ten bedi-age totaal van 1696. De man verkocht artikelen a contant, dcch maakte een valsch huux-köopcontract, waar door hij het ontvangen geld voorloopig zelf kon gebruiken. Bovendien verkocht hij arti kelen voor zich zelf onder den prijs. Hij stond terzake van deze feiten voor de rechtbank te recht. Zelf schatte hij het verduisterde bedrag niet hooger dan 1200. De Officier noemde het feit ernstig, en legde voox-al den nadruk op het misbruiken van ver trouwen en het vervalschen der contrachten. Het reclasseeringsrappox-t luidt ongunstig, ter wijl verdachte vroeger al eens voorwaarde lijk is veroordeeld. De Officier vroeg een ge vangenisstraf van 8 maanden. Verdachte noemde zijn geval weer een be wijs van het verkeerde van het afbetalings systeem. Hij zette uiteen, hoe hij langzamer hand tot d?ze daden gekomen is, en wees op de moeilijke omstandigheden die hij doorge maakt heeft. Uitspraak over 14 dagen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2