Schoonmaak STA TEN- GENERAAL INDISCHE ZAKEN AFGEHANDELD. DONDERDAG 1 MAART 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 4 BESCHERMING DER OPENBARE ORDE. Afdrukken van opruiende uitlatingen. verantwoordelijkheid van schrijver en redacteur. Het afdrukken van opruiende uitlatingen kan volgens de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het ontwerp tot aanvul ling van de bepalingen in het Wetboek van Strafrecht betreffende de bescherming van de openbare orde. onder omstandigheden een zelfstandige opruiing in den zin van art. 131 vormen. Men denke in dit verband bijv. aan het juist onlangs op voorstel van den heer Aaiberse c.s. gewijzigde reglement van orde van de Kamer. Ingevolge den nieuwen tekst kan de voor zitter een lid, dat zich schuldig maakt aan opruiing in een redevoering ter openbare ver gadering, in de gelegenheid stellen, de betref fende woorden, terug te nemen. Zij worden dan in het stenografisch verslag niet ver meld. Ook kan de voorzitter zelf, onder be paalde voorwaarden, een opruiend gedeelte van een redevoering uit het stenografisch verslag weren. Indirect ligt in zoodanig te- rugnemen of weren opgesloten, dat de alge- meene bekendmaking van de woorden met opruiend karakter ongewenscht wordt ge acht. Indien de correspondent van eenig dagblad deze gedeelten van de redevoering nu toch in zijn courant doet opnemen, al dan niet in ver korten vorm, is toepassing van art. 131 zeker niet onder alle omstandigheden uitgesloten. Men bedenke, dat opnemig van de opruiënde woorden in een groot dagblad aan die woor den in het algemeen grootere bekendheid geeft dan vermelding in het stenografisch verslag. Uiteraard zal bij de beoordeeling, of art. 131 toepasselijk is. op de wijze van weergeven vair het. opruiend gedeelte van de rede en op wellicht volgende bestrijding moeten worden gelet. Ook de verspreiders van het dagblad zullen, in het bijzonder indien dit bij herha- ding in overtreding is, onder bepaalde om standigheden onder art. 132 nieuw vallen. Wel zal natuurlijk in de eerste plaats een vervol ging tegen den schrijver en verantwoordelij ken redacteur worden ingesteld. Intusschen betreft het hier, gelijk uit het voorgaande blijkt, niet een nieuwe strafbaar stelling. doch een verantwoordelijkheid, wel ke onder de geldende wet. althans voor schrij vers, redacteuren, drukkers en uitgevers, in gelijke mate geldt. NIEUWE MOTOR- EN RIJWIEL- WET. NIEUWE WERKPLAATSEN SCHIPHOL. OP voor een bedrag van ƒ675.01 b. en w. van Amsterdam hebben den raad een voorstel doen toekomen ten behoeve van een aantal uitbreidingswerken voor het vlieg veld Schiphol. Het betreft den bouw van een drietal werkplaatsen. De uitvoering dezer werken zal een uitgave van 675.000 vorderen. LAFFE WRAAKNEMING? dame ernstig mishandeld. Woensdagavond hebben twee tot nu toe onbekende personen een lafhartige overval gepleegd op een 24-jarige assistente van een Rotterdamse hen dokter. De assistente werd op de Molenlaan te Hillegersberg aangerand en ernstig mishandeld. Vermoedelijk heeft men hier met een wraakneming te doen ge had, daar de aanranders, die een auto bij zich hadden, haar tijdens de mishandeling toevoegden: „Dat heb je aan ons verdiend." amsterdamsch persbal Het bestuur van de Vereeniging ..De Am- sterdamsche Pers" verzoekt, ons mede te dee- len. dat de Vereeniging „De Amsterdamsche Pers" geenerlei bemoeiing heeft met het eer ste Amsterdamsche persbal. dat ter gelegen heid van liet 25-jarig bestaan van het Week blad s.De Kunst" zal plaats hebben en dus daarvoor ook geenerlei verantwoordelijk heid draagt. Indiening binnenkort te wachten. de verbinding amsterdam—rijn. DE LIGA WIL NOG BESPREKEN. een motie van het uitvoerend bestuur. In de s.-d. Arbeidersoers vinden wij melding gemaakt van een motie, aangenomen door het Uitvoerend Bestuur van tak Netland der Anti-Oorlogsliga. waarin om. sta" kennis genomen hebbende van d? beslissing van het Partijbestuur der S. D. A P.. d.d. 26 Februari 1934. waarbii alle betrekkingen tus- srhen Partij en Liga worden verbroken en het Lïga-lidmaatschan onverenigbaar wordt ver klaard met het üdmeatrhan der S. D. A. P. en de daaron gevolgde motiveering: spreekt namens eenige duizenden Lisa-leden. trouwe werkers van de Partïi. zijn teteurstei- ling tót over het feit. dat het partijbestuur deze Liga-leden door een dusdanig vérstrek kend besluit bulten de rijen der Partij dreigt te nlaatsen: betreurt, d't besluit te meer. waar het Uit voerend Bestuur der Liga zich niet bewust is in strijd met geest en bedoeling van de overe°"komc<- tusschen Partij en Liga te heb- be" goha"doid: doet terwjlle van de eenheid der Partö en onp-ehrokenV"*:d van den strijd fier arbeiders klasse een dringend heroen on het Partil- hestnur der S. D. A. P. ons in de gelegenheid to .itoiior, ftp eventueele misvattingen, welke zouden bestaan, in een volledige vergadering portubestuur er TTitvoerenrt B°stuur der Tirrn int den we" t.e ruimen - heruit deze ver klaring ten spoedigste schriftelijk ter kennis te brengen van het Partijbestuur der S. D. A. P. In de M. v. A. aan de Eerste Kamer op de Waterstaatsbegrooting deelt de Minister mede, dat de motor- en rijwielcommissie hem een ontwerp voor een nieuwe Motor- en Rijwielwet heeft doen toekomen. Daarom trent zijn de noodige adviezen ingewonnen Binnenkort kan de indiening van een Wets ontwerp verwacht worden. De Minister is overtuigd van de wen- schelijkheid om bij het tot stand brengen van de betere verbinding van Amsterdam met den Rijn zooveel mogelijk spoed te oe- trachten. Daarom is dan ook het maken van den zijtak naar Vreeswijk met kracht aangevat. Zoodra dé vereischte bijdra gen door de belanghebbenden zullen zijn toegezegd, zal ook met de verdere werken spoed kunnen worden betracht. Door Noord-Holland, Gelderland en Amsterdam (en Dinsdag ook door Prov. Staten van Utrecht) Red.) zijn de gevraagde bedragen toegezegd. Wegens verandering van inzicht zijn ver schillende opgeheven bewakingsposten her steld en wel gedurende de jaren 1923—1932 bij een 40-tal overwegen. De wederinstelling van de bewaking is geschied wegens wijzi ging in de omstandigheden, waaronder oe ontheffing werd verleend. De vrees, dat bij invoering van motor- tract ie op de lijn ArnhemUtrechtAm sterdam de ongevallen zeer zullen vermeer deren. omdat deze treinen met een snelheid van 100 K.M. per uur zullen rijden, wordt door den Minister niet gedeeld. De herstellingen ten behoeve der Diesel- electrisehe tractie zullen worden uitgevoerd in de door bezuiniging vrijgekomen locomo- tief-herstelloods in de werkplaats Haarlem. MR. DE MONCIIY 12 1/2 JAAR BURGE MEESTER VAN ARNHEM. ARNHEM, 28 Februari (V. D.) Op Donder dag 1 Maart a.s. zal het 12 1/2 jaar geleden zijn, dat mr. S. J. R. de Monchy werd be noemd tot burgemeester van Arnhem. Er heeft zich een comité gevormd ten einde den jubilaris op 24 April a.s., den dag waarop hij 12 12 jaar geleden werd geïnstalleerd, te huldigen. contracten valsch onderteekent. Voor de Utrechtsche rechtbank heeft te recht gestaan de 39-jarige G. C. dé V.. archi tect te Amersfoort, wegens valsÈhheid in ge schrifte en gebruikmaking daarvan. Aan verdachte was ten laste gelegd, dat hij drie voorloopige koopcontracten met valscHen naam had onderteekend. Met deze contrac ten was later gemanipuleerd. Verd. betwistte, dat de door hem op ver zoek van anderen geschreven namen hand- teekeningen zouden zijn, omdat deze met zijn gewone handschrift waren neerge schreven. Een schriftkundige was van mee ning, dat hier wel degelijk nabootsing van een handteekening had plaats gehad. In verband met den ernst der feiten, waar bij sprake was van duizenden guldens, eischte de Officier een gevangenisstraf van drie jaar. WISSEL TE VROEG OMGEGOOID twee wagons van een electrischen trein ontspoord. Woensdag is een electrische trein, te Alk maar na het uitlaten der reizigers van het tweede spoor naar de remise gereden; waar schijnlijk hééft de seinhuiswachter in de meening verkeerd, dat de 4 wagons, waaruit de trein bestond, den wissel reeds gepasseerd waren. De beambte heeft toen dezen wissel iets te vroeg omgegooid. Hierdoor zijn twee wagons ontspoord, die dwars over de rails kwamen te staan. Het ongeluk bepaalde zich tot materieele schade. Er zijn onder andere eenige assen gebroken: maar het zal waarschijnlijk ge- ruimen tijd duren eer de weg vrij is. Het gewone treinverkeer ondervindt geen vertraging. geeft menige huisvrouw en meisje ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. (Adv. Ingez. Med.) VERGADERING TE BARNEVELD ONTBONDEN. uitdrukking. welke niet door den beugel ko n. In het Concertgebouw te Barneveld is een buitengewoon druk bezochte vergadering van landbouwers gehouden, waarin als sprekers optraden, de heeren Van Swelm en Roelofsen uit Rotterdam, met het onderwerp: de crisis- wetten, of hoe alle boeren naar den kelder gaan. Bijna aan het eind der vergadering bezigde de heer Roelofsen ten opzichte der regeering een uitdrukking, die, naar het oordeel van den aanwezigen chef der gemeente-politie, niet door den beugel kon, zoodat de chef den spreker verzocht, deze uitdrukking in te trek ken. en toen hij daaraan niet wenschte te voldoen, gelastte de politie namens den bur gemeester. den leider der vergadering, den heer H. Geurts. lid van den raad, dezer ge meente, de vergadering te sluiten, waaraan deze voldeed. Een paar stenografen uit Den Haag hebben alles woordelijk opgeteekend. EEN NIEUW VOORSTEL. het conflict in de kleeding- industrie. Woensdagmiddag is een bespreking gehou den tusschen de maaltpatroons en de verte genwoordigers van de samenwerkende bonden in de kleedingindustrie. Van werkgeverszijde werd een nieuw voorstel gedaan ten aanzien van de Iconsverlaging, n.l. de uurioonen te ver lagen met 8 pet. De vertegenwoordigers van de werknemersbonden hebben den werkge vers medegedeeld, dat zij dit voorstel aan hun leden zullen voorleggen, zonder nochtans de verplichting op zich te nemen het te verde digen. Uiterlijk Woensdag 7 Maart zullen de werk gevers met het standpunt van de werknemers bonden in kennis worden geslteld. NAASTING VAN SPOORLIJNEN. voorloopig verslag der tweede kamer. Hoewel men zich vrij algemeen met de voor gestelde naasiting, volgens het voorloopig ver slag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot naasting van eenige locaalspoorwegen. kon vereenigen, bestond geen eenstemmigheid ten aanzien van de vraag, wat er na naast-ing met de verschillende lijnen zal moeten ge schieden. Men betreurde het, dat de regeering niet aanstonds bij de toelichting op dit ont werp althans in groote lijnen heeft aange geven. op welke wijze in de toekomst voorzien zal moeten worden in heit verkeer van die streken, welke door de te naasten spoorweg- lijnen worden doorsneden. Zelfs heeft de re geering niet uitdrukkelijk medegedeeld, of zij de exploitatie dezer lijnen wil doen staken. PROF. VAN HAMEL BEDANKT VOOR VOLKENBOND EN VREDE gevolg van het rapport-idenburg. Prof. J. A. van Hamel heeft het voorzitter schap der Haagsche afdeeling van de Ver eeniging „Voor Volkenbond en Vrede" neer gelegd. en zulks naar aanleiding van het zoo juist gepubliceerde rapport der Commis sie voor bezuiniging op Leger en Vloot. „Dezè publicatie is m.i. geëigend", aldus prof. Van Hamel aan het bestuur, „een geest van lauwte, van onbeslotenheid, en van af brokkeling, inzake onze vaderlandsche weer kracht in de hand te werken, dien ik, juist thans hartgrondig verderfelijk acht, en waar tegenover ik een geheel vrije houding wensch te kunnen innemen. Het moge waar zijn, dat gezonde opvattingen omtrent Volken bond en Vrede hieraan geenszins in den weg staan, maar velen zien dit toch anders, in het bijzonder van een bestuurder en ik wil in dezen voor elk geval zelfs de geringste dubbelzinnigheid vermeden zien, en het zwaarste geheel het zwaarste laten wegen". Prof. Van Hamel heeft hieraan de verzeke ring toegevoegd, dat de beginselen van den Volkenbond en van den Vrede bij hem altijd de waardeering zullen blijven vinden, waar van hij steeds metterdaad blijk gegeven heeft. TWEEDE KAMER. De rubberrestrictie. Geen amnestie voor de muiters van „de Zeven Provinciën". De niet-geslaagde tandtechnici. Aankoop van het gezantschapsgebouw te Londen. Stem ming over Marine en Oorlog aangehouden. den hersteld. De Regeeringsmaatregelen ten gunste van den geest bij de Marine hadden zijn volle instemming. De heer van Boetzelaer (c.-h.) merkte op, dat de mogelijkheid der invoering va)n het capitulantenstelsel bij de Indo-Europeanen in Indië groote onrust heeft gewekt. Ook' hij wilde nu niet over het rapport der commissie- Idenburg spreken, maar roerde toch even déi verdeeling der defensiekosten tusschen Indië en Nederland aan. Mr. Westerman (Nat. Herst.) was bezorgd over de houding der regeering inzake de de fensie. En de heer Sneevliet (rev. soc.) heeft amnestie bepleit voor de veroordeelden van „De Zeven Provinciën". Dit laatste heeft Minister Colijn beslist af gewezen. Over den inhoud van het rapport der commissie-Idenburg wilde hij nog niet spreken. De Kamer heeft trouwens over dat rapport niet te beslissen, alleen over de even tueele voorstellen der Regeering. Hij achtte een leger van 31.000 man voor een uitgestrekt gebied als ons Indië niet meer dan een' poli- tieleger. Onze weermacht in Indië, zoo betoogde de Minister moet ons Staatsbestel handhaven' en wij moeten er onze internationale ver plichtingen dpor na komen. Meer is niet noo- dig en meer dan het strikt noodzakelijke moet ook niet beschikbaar gesteld worden. Doch juist bij behoud van de weerkracht zijn bezuinigingen van beteekenis mogelijk Door invoering van het capitulantenstelsel hoopt men juist de belangen der Indo-Europeanen sterk te dienen. De Minister betoogde, dat juist de salarissen der Europeesche onderof ficieren de weermacht vernielen. „In mijn tijd", zoo zei hij, „had een onderofficier f 1 per dag, ik ben zelf elf jaar met ze in het veld geweest, het waren prachtkerels f maar nu verdienen ze 8 a 10 maal zooveel en dat juist verzwaart de defensie lasten zeer". De Kamer is nu door de behandeling der verschillende ontwerpen van de Indische be grooting heen. Alleen wordt morgen gestemd over de Marine- en de Oorlogsuitgaven. Behandeld is ook nog de conclusie der Ka mercommissie omtrent de inlichtingen op de adressen van J.i Druyf, secretaris van een groep tandtechnici, te Zandvoort, betreffen de inrichting van een cursus ten behoeve van de niet voor het Utrechtsche examen ge slaagde tandtechnici. De conclusie der com missie, die wel aanmerkingen maakte op het Utrechtsche examen, luidde: den Minister van Sociale Zaken in kennis te stellen met haar verslag en hem daarbij dank te zeggen voor de verstrekte inlichtingen. Z.h.st. heeft de Kamer zich met deze con clusie vereenigd. Ook is dit geschied met het ontwerp om van onzen gezant voor f 243.000 aan te koopen het gezantschapsgebouw te Londen. Dr. Burema Qib.) sprak er hierbij zijn be vreemding over uit, dat hier geen schatting hééft plaats gehad, doch Minister de Gïaeff mérkte als bescheid daartegen op, dat de ge zant zelf, na raadpleging van een architect, mét het aanbod van den prijs gekomen is. En dat is aanvaard. Donderdag behandelt de Kamer met Mi nister Slotemaker de Bruine de wijziging der Woningwet. OBSERVATOR. urker botter lek geslagen. De Urker-botter U 260 is gisteren bij Pet ten op een dam geloopen en lek geslagen. De bemanning, bestaande uit drie personen, wist den vasten wal te bereiken. Het schip, dat niet verzekerd is, moet als verloren worden beschouwd INVOER VAN CAMBRICS BEPERKT. 28 Februari. Alvorens de hand te leggen aan het nog resteerende gedeelte der Indische begrooting, heeft de Kamer eerst een aantal wetsontwer pen van geringe beteekenis afgedaan. Daar onder was o.a. dat tot goedkeuring van den verkoop van grond aan de provincie, Noord- Holland (voor f 16082) van de Proefzuivel- boerderij te Hoorn, voor den aanleg van een weg. Verder het onteigeningsontwerp voor den bouw van een nieuwe electrische centrale, enz. te Nijmegen. En de goedkeuring van twee ordonnanties van den Gouv.-Generaal, die bedoelen, met het oog op den nood der bevolking, de slachtbelasting in Indië te ver lagen. Dat kost de Indische schatkist meer dan 5 ton. Verder waren er nog verschillende Indische voorstellen, waarvan één als afzonderlijke functie instelde de post van secretaris der Economische Commissie op een salaris van f 18000 per jaar, wat, zoo op het eerste ge zicht, een nogal hooge bezoldiging lijkt. Na dat al deze dingen afgehamerd waren, is men weer rustig doorgegaan met de afhan deling der „staart" van de Indische begroo ting. Allereerst ging het over de Volksgezond heid. De bezuinigingen hierop werden door verschillende leden betreurd. Speciaal drong men aan de verstrekking van gratis genees middelen aan de bevolking ter bestrijding van de volksziekten niet in te krimpen. Minister Colijn merkte op. dat de algemee- ne zorg voor de volksgezondheid niet even redig sterk is ingekrompen als het Begroo- tingscijfer. Bij den Gouv.-Generaal zal hij ér op aandringen, dat de geldende voorschrif ten omtrent de gratis geneesmiddelen aan de bevolking zoo ruim mogelijk worden uitge voerd. Bij de begrooting van Landbouw. Nijver heid en Handel ging het hoofdzakelijk over de vraag, of er een rubber-restrictie moet komen. Dr. Rutgers (A.-R.) bestreed haar met verschillende argumenten, Mr. Joekes (V.-D.) daarentegen verdedigde een recht vaardige restrictie, opdat de producent weer een behoorlijk loon voor de rubber kan ont vangen. De heer Feber (R.-K.) meende, dat ook deze sprekers de moeilijkheden niet op losten, er zijn reeds 147 plannen. Minister Colijn merkte op, dat de onder handelingen over een rubber-restrictie, die hij niet afwees, nog gaande zijn en hij wilde onzen onderhandelaars geen stok tusschen de beenen steken. Wel merkte hij op, dat men zekerheid moet hebben tegen een eventueel te hoogen prijs, omdat een restrictie ook dienstbaar gemaakt moet worden aan de sa- neerïng van het rubberbedrijf Wat hier niet houdbaar is. moet verdwijnen. Ook moet er waarborg zijn, dat alle landen, die rubber produceeren, aan een restrictie meedoen. An ders beteekent zij niets. De heer Feber (R.-K.) en Minister Colijn waren het er samen heel goed over eens, dat op Java een deel der suiker-cultuur blijvend verdwijnt. Voor 1934 is de productie van 3 mil lioen ton ingekrompen tot 400000 ton en meeT dere zwakke bedrijven verdwijnen voor goed. Minister Colijn merkte op, dat er stellig ge zorgd zal moeten worden voor een behoor lijke behartiging der inlandsche rubbercul tuur. De heeren Effendi (comim.) en Sneevliet (rev.-soc.) hebben een fel debatje gehad over de vraag, of er in Indië industrie moet ko men, ja. dan neen. De heer Effendi meende van niet, de heer Sneevliet achtte dat verzet absurd, want een revolutie zonder een industrieel proletariaat is onmogelijk. Ook Minister Colijn bleek van oordeel, dat de kwestie der industrialisatie van Indië moet bekeken worden. De Regeering werkt dan ook mede aan een onderzoek der moge lijkheid van textiel-industrie in Indië. Hier ligt zeker wel eenig perspectief, doch niet alleen voor de groot-, ook voor de klein-in- dustrie. De begrootingen van Marine en Oorlog lok ten heel wat protest uit. De heer Ter Laan (s.-d.) betoogde, dat deze departementen als heilige huisjes wor den behandeld. Er wordt veel te weinig op bezuinigd en het rapport der commissie- Idenburg kan op z'n vroegst beteekenis heb ben voor de begrooting van 1936. En dat is niet te aanvaarden. De Soc.-Dem. fractie is dan ook tegen deze begrootingen. Ook de heer Effendi (comm.) bestreed ze. De heer v. d. Bilt (R.-K.) wil later, bij een bespreking van het rapport der commissie- Idenburg. verschillende punten nader behan delen. Nu wilde hij alleen spreken over het gebeurde met de „Sumatra", welke bodem hier mogelijk alleen maar definitief kan wor- ONZE DAGELIJKSCHE KINDER VER TEL L ING. Vaste hoeveelheden voor Nederland gereserveerd. De jongens liepen zoo hard ze konden, maar er was niets meer aan te doen. De baron zat naast de fiets en keek, toen hij de jongens zag aankomen, natuurlijk erg bedremmeld. Een eindje verder lag kreunend en steunend de meid. Nou, de jongens wilden wel eens zien hoe dat zou afloopen en probeerden den baron op de been te helpen. „Neen," zei de baron, „help eerst het meisje maar over eind." Zoogezegd, zoo gedaan. Sjef ging naar het meisje en probeerde haar overeind te zetten. „Laat maar, ik kan het zelf best," snauwde ze ineens en ze was in een wip overeind. maatregel zal voorlooptg voor 10 maanden gelden. Uit Batavia: Het besluit tot contingenteering van cam brics is Woensdag geteekend. (Cambrics zijn gebleekte goederen welke gebruikt worden als grondstof voor de ba tik-industrie in Indië. Red). De strekking dezer verordening is den invoer uit Nederland tegen verder gaanden achteruitgang te beschermen. De contin genteering zal voorloopig tien maanden gel den. Eenerzijds zijn voor verschillende groe pen ruimere contingenten vastgesteld, zoo dat de invoer in zijn geheel daardoor niet wordt beperkt, anderzijds zijn voor in Neder land vervaardigde stoffen zoodanige quota gereserveerd, dat de invoer dezer goederen daardoor zal worden gestabiliseerd op basis der verhoudingen in 1932. Het niet voor Nederland gereserveerde ge deelte is, wat de leverende landen betreft, geheel vrijgelaten. Bij de verdeeling der ge- contingenteerde stoffen over de importeurs, is rekening gehouden met de wenschelijk- heid den invoer voor een overwegend deel in handen te houden van de reeds bestaande importhuizen, welke over een wijdvertakt distributie-apparaat beschikken. Met het oog hierop is bepaald, dat de gecontingenteerde invoer voor 60 procent zal worden toegewezen aan in Ned.-Indië gevestigde en als zoodanig door den direc teur van Economische Zaken erkende im porteurs van gebleekte katoenen stoffen die op 1 Januari 1934 als lid waren aangesloten bij de te Batavia gevestigde importeursver- eeniging „Batavia" en tevens bij ten minste tien in Ned.Indië gevestigde Europeesche handelsverenigingen of daarmede overeen komende instellingen. Voor 30 procent wordt de invoer toegewezen aan importeurs van ge bleekte katoenen stoffen, die op 1 Januari 1934 bij één of meer, doch minder dan tien handelsverenigingen waren aangesloten. De resteerende 10 procent komt ter beschikking van importeurs, die op 1 Januari 1934 niet als lid waren aangesloten. De verdeeling van den invoer binnen deze drie groepen heeft plaats op basis der onder linge invoerverhoudlngen in 1933.,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 6