ir^PiMliUWS Op van 't HOESTEN ^BDUSmOP^ VRIJDAG 2 MAART 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 REDE VAN PROF. DR. J. A. VERAART. OVER „DE WAAN VAN HET NATIONAAL- SOCIALISME". Voor de afd. Haarlem van de Katholiek De mocratische Partij sprak Donderdagavond in de Kleine Gemeentelijke Concertzaal Prof. Dr. J. A. Veraart over „De waan van het Nationaal Socialisme". Spr. schilderde den toestand van verwarring, die in Italiè heerschte voordat het fascisme er aan de macht kwam. Het was er een „Janboel"; er heerschte een kliekgeest en er was een nut- telooze vakbeweging. De zwakke, slappe regee ring wist niets te doen. Toen greep een moedig man: Mussolini, naar de macht. En hoe was het in Duitschland? Na den oor log was het neergeslagen en het voelde wrok in het hart. Er heerschte geweldige werkloos heid en ook daar ontstond de chaos, dien ook de knappe, moedige Bruning niet heeft kun nen bezweren. Toen kwam de nationale be weging op, het gevoel van „Deutschtum"; ge steund door de bruinhemden. Hitier kwam aan het hoofd en het Duitsche volk is nu „ten prooi" aan het nationaal socialisme.. Duitsch land maakt zich in zijn rasvergoding tot een godheid. Mussolini heeft gezegd dat „zijn fascisme" geen exportartikel is. Duitschland daarentegen wil gaarne zien dat het Duitsche nationaal- soclalisme in andere landen wordt geïmiteerd. In Nederland heeft men gemeend nationaal socialisme en fascisme te moeten maken tot een Nederlandsche beweging. Maar men blijft tot heden wel jammerlijk in gebreke te bewij zen, dat zoo iets in ons land noodig is. Zeker, er bestaat ontevredenheid in ons land. Ook spreker en zijn partijgenooten zijn ontevreden. Maar daarvoor is niet noodig een nieuwe, revolutionnaire beweging te gaan aan hangen; men kan langs wettigen weg uiting geven aan zijn ontevredenheid. Wat is de oorzaak van die ontevreden stem ming? Sinds 1918 heeft de staatkunde bij ons het nationale leven in den steek gelaten. Er is nie; geweest een teveel aan democratie, zoo als de nationaal-socialisten ons willen doen gelooven. er is juist geweest een tekort aan democratie. Men heeft het volk de medezeg genschap willen ontnemen. De invloed van het volk op het regeeringsbestel is te gering ge weest en daardoor is de democratie in gevaar gekomen. De sterke democratische groepen die er waren, zijn door hun leiders uit elkaar ge houden, in plaats van dat zij een democratisch eenheidsfront vormden. Nu smijt weer het nationaal socialisme een stok tusschen de beenen der democratie en nu doet de Katholiek-democratische partij een beroep op de jongeren om te maken dat het arme volk gered wordt. Dat is beter werk dan achter een dictator aan te loopen. Dat is een ideaal voor de jongeren: te maken dat wij ons eigen nationale bestaan hervinden. Met Italiè en met Duitschland hebben wij hier niet te maken! (luid applaus). De voorzitter, de heer P. G. van Engelen, dankte Prof. Veraart voor zijn inleiding. Van de gelegenheid tot gedachtenwisseling werd o.m. gebruik gemaakt door den heer Van de" Meulen, die meende dat het natio naal socialisme in ons land geen „waan" meer is, maar werkelijkheid. De tegenwoordige re geering geeft al blijken van een fascistisch optreden. In Laren b.v. zijn 4 buitenlandsche socialisten aan Hitler's regeering uitgeleverd, geboeid, terwijl men wist dat dien menschen in Duitschland de strop wachtte. Ook baron van Wijnbergen lonkt naar het nationaal so cialisme. Spr. meende dat er brood voor allen is en er dus welvaart voor allen kan zijn. Maar men luistert slechts naar het kapitalisme en het bankkapitaal dat zijn wil aan de regeering kan opleggen. De dictatuur staat in Nederland voor de deur. Prof. Veraart beantwoordde de sprekers. De inleider was het o.m. eens met de meening van den heer Van der Meulen dat het kapitalisme een groot gevaar is. Dat evenwel de dictatuur voor de deur zou staan bestreed spr. De demo cratie heeft een strijd te voeren en moet dien voeren, nationaal en internationaal! (applaus) Er moet een groot democratisch front worden gevormd van Katholieken en niet-Katholie- ken. Daartoe moeten de Katholiek-democra ten ook de niet-Katholieken opwekken. Be stond er zulk een krachtig front, dan zouden 'vele maatregelen, die nu genomen zijn. nooit zijn getroffen. Tenslotte beantwoordde Prof. Veraart nog eenige schriftelijke vragen, waarbij hij gele genheid vond, op te merken dat ook het fas cisme van Dollfuss hem verfoeilijk voorkomt. NUTS-SPAARBANK TE HAARLEM. Vergelijkend overzicht over Februari 19341933. Aantal behandelde posten 14582 v.j. 12371. Aantal inlagen 9968 v.j. 8700. Aantal terugbetalingen 4614 v.j. 3671.. Ingelegd f567.540,11 v.j. f575.739,50. Terugbetaald f 433.995.18 v.j. f 376.940.06. Meer ingelegd f 133.544.93 vorig jaar meer f 198.799.44. Aantal nieuwe boekjes 311, v.j. 292. Aantal afbetaalde boekjes: 167 v.j. 136. Spaarbusjes op 28 Februari 1934 in omloop 3508. Geledigd in Februari 1934: 263 busjes met totaal inhoud f 4198,13. Aantal verhuurde kluisloketJten op 28 Fe bruari 1934 436. CHR. VEREENIGING TOT KRAAMHULP. De afdeeling Haarlem en omstreken van bovengenoemde vereeniging houdt een bazar op Maandag 12 en Dinsdag 13 Maart des mid dags van 2.30—5 uur en des avonds van 7.30 tot 10 uur in hotel Lion d'Or aan den Kruis weg. Gedurende tien jaren heeft deze vereeni ging kraamverzorging en huishoudelijke hulp aan on- en minvermogende kraamvrouwen verleend, Tot voortzetting van dezen arbeid is het bestuur genoodzaakt, de kas te ver sterken. Daarom wordt vriendelijk verzocht om goederen of giften in te zenden bij het bestuur of uitvoerend comité. De opening heeft plaats Maandagmiddag half drie door Ds. K. H. Miskotte. Het da meskoor van den Ned. Chr. Vrouwenbond zal onder leiding van mej. J. Luï medewerking verleenen. Dinsdagavond 10 uur wordt de bazar door Ds. J. W. Siertsema gesloten. Er is een eere-comité samengesteld, waar van o.a. deel uitmaken de dames: mevr. A. Röell-Bar.sse de Vos van Steenwijk, en mevr. J. W. M. Maarschalk-Van Coppenaal. PROPAGANDA-AVOND A. J. C. De afdeeling Haarlem van de Arbeiders Jeugd Centrale hield Donderdagavond in de Gemeentelijke Concertzaal een propaganda- avond, waarvoor heel groote belangstelling bestond. Zoowel de zaal als de galerij was geheel gevuld. Na den opmarsch door de leden, begeleid door tromgeroffel en pijpermuziek nam de voorzitter der afdeeling, de heer W. Mensink het woord, om aan alle aanwezigen het wel kom toe té roepen, speciaal tot de genoodig- den. Hij herinnerde er aan, dat de afdeeling nu vijftien jaar bestaat. De meeste leden, die nu in wijde bogen op het podium stonden opgesteld, hebben deze vijftien jaar niet meegemaakt. Hij dankte de Haarlemsche ar beidersbeweging voor het mooie geschenk dat zij j.l. Zondag aan de jubileerende af deeling heeft aangeboden. Spreker hoopte, dat deze propaganda-avond een aanleiding moge zijn voor vele jongeren, die tot nu toe afzijdig bleven, zich in de rijen der A. J. C. aan te sluiten. Tenslotte hoopte hij, dat de aanwezigen een prettigen avond zouden hebben. Een groot gedeelte van den avond werd in beslag genomen door de verschillende groepen, die fraaie dansen en spelen lieten zien en die op kranige wijze eenige liederen zongen en zuivere spreekkoren lieten hooreu, waarmee ze een dankbaar applaus oogst ten. De heer Koos Vorrink hield een pro pagandistische rede. Hij wenschte allereerst de Haarlemsche Jeugdige kameraden geluk met hun jubileum. Het verheugt hem, dat er tusschen de A.J.C. en de moderne arbeiders beweging zulk een hechte band is gesmeed van onderling vertrouwen, genegenheid en warmte, die hij zoo broodnoodig achtte. Hier wordt volgens spreker een baanbrekende ar beid verricht. De socialistische jeugdorgani satie staat op het oogenblik aan de spits van alle jeugdvereenigingen in Nederland. In de wereld moeten nog heel wat misver standen uit den weg worden geruimd. Voor dit stuk beschavingsarbeid zijn alle krach ten van de socialistische jeugd noodig. Daarom hoopte ook de heer Vorrink, dat de jeugd die nog in de zaal zit, weldra ook op het podium plaats zal nemen, om mee te werken aan de mooie taak, die op de schou ders van de A.J.C. is gelegd. Helaas zijn nu nog duizenden jongeren in de burgermaat schappij vervuld van ijdelen waan en leege genoegens. Hun leven heeft geen zin en be- teek_enis. De socialistische arbeidersbeweging heeft echter het woord verstaan, dat de mensch van brood alleen niet leven kan. Er zijn nog veel andere dingen, die aar. het leven waarde en vreugde kunnen geven. De socialistische jeugd moge arm zijn aan wereldsch goed, maar ze is rijk aan verheven idealen. „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst", dat noemt spreker een slecht spreekwoord, dat vooral het fascisme in de wereld hul digt. Het fascisme misbruikt de jeugdige generatie voor eigen doeleinden', zooals men in Duitschland kan zien. Daar wordt aan de jeugd haat ingeprent tegen andere vol ken. Geweren en handgranaten wordt haar als speelgoed in handen gegeven. De jeugd wordt daar van haar natuurlijke vrijheid beroofd en leert „hou zee!" roepen. Er moet daarom een jeugd opstaan, die den bran denden fakkel in het tumult van dezen tijd hoog moet houden; die aan het verfoeilijk barbarisme een eind moet maken. De jonge ren moeten dus sterk staan in dezen tijd en de ouderen moeten met hen meetrekken om ze te leeren dat ze niet bevreesd behoeven te zijn. Dat dit vijftienjarig feest de liefde tot het socialisme mag aanwakkeren, evenals de trouw aan het vaandel der sociaal democratie, aldus eindigde spreker, die een luid applaus ontving. Het verdere gedeelte van den avond werd met zang, dans, declamatie en spreekkoren gevuld. Het programma eindigde met het geestdriftige spreekkoor „Te Wapen", dat met donderend applaus werd beloond. „MARNIXVEREENTGTNG" TE HAARLEM NOORD. Voor bovengenoemde vereeniging hoopt a.s. Dinsdagavond in de Marnixschool aan de Van Egmondstraat de heer I. W. de Groote uit Den Haag een voordracht te houden over: „Lijkverbranding op Bali". Lichtbeelden zullen het gesprokene toelich ten. COMMISSARIS DER KONINGIN IN UTRECHT. Naar wij vernemen is de beoeming van jhr. mr. H. A. M. Asch van Wijck, te Doorn, lid der Eerste Kamer, tot commissaris der Koningin in Utrecht, aanstaande. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Kors, Konte Heeren straat 1. boek; Broekman, Lange Heerenstr. 48 zw.. bril; J. P. Meulenberg, Spaarnhoven- straat lil. linnen een timeter; W. H. Klouwers, Vooruitgangstraat 98, handschoenen; Vroom en Dreesman. Lange Veers:raat. halsketting; v. d. Berg, Jan Gijzenkade 198. handschoen; A. Kamps, Gen. Joubertstraat 4. hond; J. Wig- gers. Acaciastraat 13. handschoen; Kluin, Celebesstraat 25 (Heemstede), jas; Vinckx, Lourens Costerstraat 27. kniebeschermer. Kempenaar, Donkere Spaarne 32, nummer plaat; Magazijn, Anegang 36. postduif: Bu reau van Politie, Smedestraat. poriemonnaie; v. Loenen, Kruisstraat 9. idem; S. Wolters, Lijsterstraat 15, rijwielbelastingplaaitje; J. v. Meel, Schreveliusstraat 43. sleutel; Scheffer, Kruistochtstraat 78, schoen; Periz, Smede straat 7, sierspeld. Terug te bekomen bij: v. Bruggen. Antho- niestraat 75, tasch; Valk, Lusacstraat 3, hon- denipenning; v. d. Want, Teylerstraat 65, hand schoen; Avia, Berkenrodes'traat 25, idem; Kennel Haerlem. Regenitesselaan 2, hond; kat; Fris, De Clercqstraat 146. kip; Voort man, Vaartstraat 7, kistje m. i.; Bureau van Politie. Smedestraat. koffer m. i.; Joosten, Wouwermanstraat 18, merklappen; Stam, Romolenstraat 68 zw., portemonnaie m. i.; Haak. Teslastraat 9, pet De Jong, Zuid Brou wersstraat 16, portemonnaie m. i.: Nachtvei- ligheidsdienst. Raaks 13, rijwiel; A. de Zwart, Lombokstraat 7. rins: Hennes. Oranieboom- straaJ: 136, sjaal; Olijdam. Schreveliusstraat 53, schroefsleutel; Marchar.t. Ie Vooruitgang straat 17, schemerlamp; Hoogkamer, Wester straat 9, vulpotlood. ARRON D.-RECHTB AN K. Doodelijke aanrijding te Lisse. Op 17 October 1933 des avonds ongeveer 10 uur is een jongeman, die op den Rijks straatweg in Lisse liep, door een auto van een inwoner uit Overveen aangereden waardoor de voetganger een schedelbreuk opliep en overleden is. Dr. Hulst, als deskundige gehoord, ver klaarde, dat het slachtoffer vermoedelijk ge grepen is door het spatbord achter de linker knie en geschept is, zoodat hij met het hoofd met aanzienlijke kracht tegen den richting aanwijzer is aangeslagen. De dood is vrijwel onmiddellijk ingetreden. Een autohandelaar, deskundige a décharge achtte een snelheid van 55-60 K.M. ter plaat se op dat tijdstip heel gewoon. Hij heeft Woensdagavond denzelfden wagen met dezelfde lampen gereden en hem is gebleken dat de lampen goed waren, en licht gaven op een afstand van 75 M. De remmen waren meer dan voldoende. Dr. Hulst antwoordde op een vraag van den verdediger, dat het waarschijnlijker is, dat het slachtoffer van achteren is geraakt, dan van de linkerzijde. Een pad voor wandelaars blijkt op dat ge deelte van den weg niet te zijn, zoodat de wandelaars of op het fietspad of op den weg, of op de trambaan moeten loopen. Aan 'n inspecteur van politie heeft verdachte na het ongeluk opgegeven 60 a 65 K.M. gere den en ffwee tegenliggers ontmoet te heb ben. Er staat een lantaarn op een afstand van 24 M. van het ongeluk en de verlichting is voor e een buitenwijk behoorlijk. In tegen stelling met den autohandelaar was de inspec teur van meening, dat de strook langs de trambaan niet geschikt is om op te loopen. De inspecteur meende ook", dat de man' van achteren is aangereden. Verdachte heeft hem verklaardee, dat hij plotseling rechts van den weg de gedaante van een mensch zag, die hij op hetzelfde oogenblik aanreed. Voor den rechter-commissaris en ter te rechtzitting merkte verdachte op, dat hij niets gezien en slechts een tik gehoord heeft. De conducteur van de tram, waarmee het slachtoffer naar Lisse was gekomen, ver klaarde. dat de jongeman eiken avond van Leiden kwam. De vader van het slachtoffer heeft zijn zoon dikwijls rechts van den weg. langs de tram zien loopen. Deze en een andere getuige bevestigde de verklaring van den inspecteur ten aanzien van de ongeschiktheid van de trambaan om te loopen. Van drankgebruik door verdachte is niets gebleken. Verblindende verlichting had de tegenligger van verdachte volgens hemzelf niet. De president wees verdachte op afwijken de verklaring voor den rechter-commissaris. Verd. noemde het zeer donker op den weg. De officier geloofde dat verdachte verblind werd, doch met dezelfde snelheid is blijven doorrijden, wat ook de eerste verklaring van verdachte na het ongeluk geweest is. Dit achtte de officier een roekelooze manier van rijden. De verzachtende omstandigheden in aanmerking nemende vroeg hij een boete van f 500 subs. 20 dagen hechtenis. De verdediger mr. J. H. J. Simons betoogde, dat de schuld van verdachte niet bewezen is. Uitspraak over 14 dagen. UITSPRAKEN. Zwarte boorden. In hooger beroep werd tegen twee jonge mannen die in de hal van het Concertge bouw bij een vergadering der N.S.B. een zwart boord gedragen hadden, door den Of ficier bevestiging geëscht van de door den kantonrechter gewezen vonnissen van f 5 en f 1. De rechtbank veroordeelde hen tot f 0.50 boete. Van Urker vlsschers. De 20 Urkers visschers, tegen wie door den kantonrechter boete "van ieder f 50 waren uitgesproken wegens overtreding van de Schepenwet en Zee-ongevallenwet, hoorder- In hooger beroep t 5 eischen. De rechtbank veroordeelde sommigen tot f 5, anderen tot f 3, f 2, f 1 en f 0.50. Allen subs 1 dag hech tenis. Motor tusschen auto bekneld. Een inwoner van Santpoort heeft op Zon dagavond 2 Juli in Hillegom een motor aan gereden die gekneld werd tusschen zijn wagen en een tegenligger, zoodat de beide motorberijedrs ernstig gewond werden. De Officier van Justitie had een boete van f 100 geëischt subs. 20 dagen hechtenis. De rechtbank veroordeelde den man tot een hechtenis van een week. ASSOCIATIE VOOR LIJKBEZORGING. De in het laatst van het vorige jaar inge stelde Ledenraad van de Coöperatieve Ver eeniging U. A. Associatie voor lijkbezorging te Haarlem, hield dezer dagen zijn eerste ver gadering in „De Nijverheid". Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental Gij hoest, de slijm benauwt U meer en meer. Wacht niet, morgen kunt Ge reeds een bronchitis te pakken hebben. Neem vandaag nog Akker's Abdijsiroop, overbekend door haar eigenschappen taaie slijm op te los sen en om hoest te genezen. Ze werkt reeds na den eersten lepel en vannacht kan dan Uw slaap rustig en verkwikkend zijn zonder benauwd heden. Abdijsiroop woelt de slijm los en stopt den hoest. Uw ademhalings organen vinden hun veerkracht terug. Het werkzaamste geneesmiddel bi|t Hoest-Griep-Bronchitis-Asthma Bovengenoemde prijzen worden verhoogd met Bijslag-zegel voor Omzetbelasting. (Adv. Ingez. MecL) in het afgeloopen jaar met 1019 is gestegen en aan het einde van het boekjaar 6343 be droeg. Er werden in dalt jaar 232 begrafenissen uitgevoerd en 23 crematies in het cremato rium Westerveld. De begrafenissen werden uitgevoerd: 160 op de Alg. Begraafplaats; 29 op St. Barbara; 6 te Amsterdam; 1 te Alkmaar 3 te Bloemendaal; 1 te Deventer; 1 te Diemerbrug; 1 te Delftzijl; 19 te Heemstede; 2 te 'sGravenhage; 1 te Leeuwarden; 1 :e Markelo 3 te Santpoort; 1 te Steenwijk; 1 te Utrecht en 2 op de Begraaf plaats Westerveld. Ook zijn thans zustervereenigingen opge richt te Amsterdam. Alkmaar, Delft, Hilver sum, Utrecht en Zaandam. De exploitatierekening over 1932/1933 sluit met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f 51.602,50. Door de Instelling van een Ledenraad moest het bestuur aftreden. Alle zilttende bestuurs leden werden met algemeene stemmen her kozen terwijl in de twee vacatures gekozen werden de heeren A. Mars en E. W. Goedhart. Als leden van den Raad van Commissarissen werden aangewezen de heeren Th. J. Jansen, G. Hagebout en H. Knop. Een commissie van 5 personen werd be noemd, welke reorganisatieplannen zal onder zoeken en daarover advies uitbrengen. BOND VAN KENNEMER SPEELTUIN- VEREENIGINGEN. Voor bovengenoemden Bond heeft de heer W. G. Kruithof, leeraar lich. opvoeding M. O., een lezing gehouden over het onderwerp: „Het nut van openluchtspel in de groote stad" En feit is, aldus spreker, dat .het openlucht spel meer in trek is dan het zaalspel. Het is een groot verschil of men zijn lust tot spelen in een afgesloten ruimte moet botvieren of in de open lucht. Hoewel 't speelterrein ook be grensd is voelen we dit niet als zoodanig; we hebben in vergelijking met het benauwende gevoel in de zaal, een behaaglijk vrijheids gevoel. Spreker ging den invloed van het openluchtspel na. De school, waarin het kind verkeer;, berooft het van de vrije beweging. Dit heeft een nadeeligen invloed op den ge zondheidstoestand en veroorzaakt slechte houding, spierslapte en spijsverteringsstoor- nisen; ook gebrek aan eetlust. Het spel, vooral bewegingsspel, bevordert ruime ademhaling terwijl de bloedsomloop mede aangezet wordt. Bij spelen van kastie, korfbal en voetbal komen behalve lichamelijke actie ook ver standelijk overleg, en zelfs krijgslist van pas. Voor kinderen van 611 jaar zijn spelen met veel beweging geschikt. Spreker vroeg vervolgens de aandacht voor het openluchtspel in de groote sitad. Behalve de school zijn de speeltuinvereenigingen er nog om gelegen heid te geven, het openluchtspel te beoefenen. Maar het niet kunnen vinden van geschikte leiders en leidsters gaven aanleiding tot heel wat desillusies op dit gebied. Een goed geor ganiseerde spelleiderscursus zal daartoe veel goeds kunnen doen. Samenwerking is een eerste vereischte om op dit gebied iets te bereiken. Vooral in de te genwoordige cijdsomstandigheden. nu een zoo belangrijk deel van de opvoeding der Jeugd toevertrouwd wordt aan de speeltuinvereeni gingen en deze moeten alles doen om niet in de schuld te raken. Spreker hoopte tenslotte, daJt de autoriteiten mede zullen helpen om het werk voor de jeugd te blijven steunen, opdat daarvan voor heden en in de toekomst nog veel nut verwacht kan worden. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet veranticoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. ANTWOORD AAN DEN HEER DRENTH. Geachte Redactie. De heer Drenth meent in Uw blad van 26 Februari te moeten opkomen tegen het door Dr. A. de Vletter ingezonden stuk, waarvan de heer Drenth vooral afkeurt de passage waarin Dr. De Vletter schreef over boeken brandstapels, de met alle wetenschap spot tende rassentheorie. concentratie-kamp, mentaliteit en middeleeuwsche geestelijke ty- rannie van het „Nieuwe Duitschland". De heer Drenth tracht deze regelen te ontzenu wen door te gewagen van de rust en orde die thans in Duitschland zou heerschen, het bezoek van een beleefden brievenbesteller waarvan het resultaat was dat hij een wenk kreeg om de ontvangst van „de Tele graaf" te staken, een foto van een auto met de broederlijke drieëenheid van S.A.-man, Schupo en Stahlhelmer en het ontkennen dat de Joden in Duitschland aan vervolgingen zouden blootstaan. Als men wat de Jodenver volging in Duitschland betreft echter uit latingen van vooraanstaande Nazileiders na slaat komt men tot de conclusie dat het geen wonder zou zijn, indien de ergste „gruwel- berichten" grootendeels op waarheid berust ten. Laat de heer Drenth daarover Hitiers „Men Kampf" maar eens naslaan, waarin genoemde leider de Joden voorstelt als geen aangenamer bezigheid kennende, dan het arme Duitsche volk met socialisme, corruptie, en nog meer van dit fraais te ondermijnen. Dacht de heer Drenth dat men het Duit sche volk zonder vooropgezet doel tegen de Joden opgehitst heeft? Men denke maar aan het „Strijdlied" der S.A. stormers: „Als onze messen druipen van het Jodenbloed, dan is het pas goed". Dat de heer Drenth, in tegen stelling met zijn eerste reis nu geen kwa jongens meer op straat zag, die zich in wa renhuisdiefstallen, vechtpartijen en revolver- schieten specialiseerden, komt, vermoed ik, omdat deze kwajongens nu bij de S.A. zijn ingelijfd Ook de boekverbranding, dit grootste cul tuur-schandaal van den laatsten tijd, noemt de heer Drenth „heel begrijpelijk". Misschien is het den heer Drenth bekend dat zich onder de auteurs, wien deze eer werd aangedaan, schrijvers bevonden van wereld-reputatie. Het pleit niet voor de litteraire kennis van den heer Drenth, dat hij deze boeken als „tegen Duitschland geschreven" qualificeert. Misschien is voor de heer Drenth de terecht stelling van acht jonge mannen, welke on langs te Keulen plaats vond met de jongste vinding van Goering's „arisch" brein, de handbijl, een meer toe te juichen uiting van „rein arische cultuur". Voorloopig passen wij er hier nog voor! Met dank voor de plaatsng, EEN LEZER. Haarlem, 26 Februari 1934. „ERVARINGEN IN DUITSCH LAND". Het ingezonden stuk van den heer Drenth in het Haarlem's Dagblad d.d. 27 Februari geeft mij aanleiding tot de volgende opmer kingen. Wie zich geroepen voelt het publiek voor te lichten mag niet volstaan met af te gaan op eenige uiteraard oppervlakkige indrukken, die men gedurende een kortstondig verblijf in een land heeft opgedaan, maar dient wat dieper op de dingen in te gaan. Daar de heer Drenth blijkbaar ook het pu bliek wenscht in te lichten over zijn ervarin gen t.a.v. de behandeling der Joden in Duitschland, zou ik te dien aanzien b.v. de volgende vragen willen stellen Is het den heer Drenth bekend: le. dat de Joodsche ambtenaren en advoca ten. voor zoover zij niet gevestigd waren voor 1914 of als frontstrijder aan den oorlog hebben deelgenomen of vader of zoon in den oorlog hebben verloren, uit hun ambt resp. beroep zijn ontzet? 2e. dat den Joodschen doktoren, zij het eveneens met eenige uitzonderingen, de fonds- practijk is ontnomen en het hun grootendeels onmogelijk is gemaakt bij ziekteverzekeringen aangesloten patiënten voor zoover niet-Joden te behandelen? 3e. dat tallooze Joodsche hoogleeraren, leeraren en onderwijzers zijn ontslagen? 4e. dat tallooze Joden uit hun betrekkingen in handel en industrie zijn ontslagen? 5e. dat in vele plaatsen, ongeacht de circu laires van hooger hand, nog ongehinderd de boycot van Joodsche zaken voortduurt, zulks vooral in vele provinciesteden? 6e. dat den Joden met weinige uitzonderin gen de weg tot de universiteiten en hoogere scholen is afgesneden? 7e. dat steeds weer in het openbaar over de Joden op de grievendste en vernederendste wijze wordt gesproken en geschreven? 8e. dat bij dit alles niet gevraagd wordt naar de politieke overtuiging van de betrok ken Joden noch onderscheid wordt gemaakt tusschen hen, die „zich in en na den oorlog in Duitschland hebben gevestigd met de klaar blijkelijke bedoeling om uit de wanorde, die in Duitschland heerschte munt te slaan" en die Joden, wier voorouders reeds eeuwen in Duitschland hebben gewoond! Bovenstaande vragenreeks, welke gemakke lijk met vele andere vragen zou kunnen wor den aangevuld, berust vrijwel geheel op de officieele Duitsche gegevens en Nazikranten. Trouwens, niets is zoó instructief als zelf eens een jaargang te lezen van de Völkische Beo- bachter, om nog te zwijgen van kranten als Der Stürmer te Neurenberg e.a. De heer Drenth heeft het zich echter, naar uit zijn stuk blijkt, wel wat gemakkelijk ge maakt. Een „gruwelpropaganda" in den zin als bedoeld over onze Oostgrens, gesteld al dat men waarlijk hiervan zou kunnen spre ken, zou zeer weinig zin kunnen hebben. Even weinig zin heeft echter en even gevaarlijk is een voorlichting aan het publiek, die ernstige feiten verdoezelt en ernstige zaken als minder ernstig voorstelt, hoe goed en eerlijk overigens ook de woorden van den heer Drenth bedoeld mochten zijn. I. L. HAMBURG.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10