DE BILT DE NIJENRODEZAAK. VRIJDAG 2 MAART 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 8e dag. GETUIGEN DéPILé. Begrijp het goed. De getuigen, die de scha kels 2, 3, 4 en 5 vormen, zullen het hebben over een door den kasteelheer en scène ge zette inbraak, maar alles wat zij weten, heb ben zij van den vriend des kasteelheers schakel één. Wanneer deze op eigen houtje had laten inbreken en den anderen wijs ge maakt, dat het op last geschiedde, zouden die anderen niet anders verklaren dan wanneer de kasteelheer werkelijk den last had gegeven. We willen hiermee maar zeggen, dat in de veelheid van woorden, die dooi- Frits en con sorten over het geval worden gesproken, geen sikkepit bewijs tegen den kasteelheer zit. voor zoover het gaat over alles wat „de vriend*' heeit gezegd. En hoe staat het met de eigen ervaringen? De bloemenkoopman heeft den heer van Nijenrode later even op het bordes van het kasteel gesproken en het resultaat was poover; de heer v. Nijenrode zei, dat hij met den ander niets te maken had en deze vertrouwde zichzelf toen blijkbaar niet, en droop maar af. Later heeft hij door briefjes, wel'ke een ander met verdraaide hand voor hem had geserheven, sclmftelijk con tact met den kasteelheer gezocht, die ant woordde, naar de politie te zullen gaan, als hu meer briefjes kreeg. Nu is het waar. dat de getuigen kunnen be vestigen. dat de vriend herhaaldelijk naar Nijenrode is gereisd, toen het geld niet wou los komen, maar wat zou men anders verwachten9 Dat hij op een oogenblik tegen de geestén, die hij had opgeroepen, zou zeggen: „Hoor 's, ik heb juiiie wat wijs gemaakt; ik heb het zelf bedacht, maar ik zie geen kans om geld los te krijgen? 'i Was nog al een mooi stel, om zich zoo ïnet een kluitje in 't riet te laten sturen; ze zouden hem het vuur wel na aan de schenen gelegd hebben. Neen, dat bewijst allemaal niets. Een vreemd punt in de zaak vormen die twee ontbrekende schilderijen, voorstellende resp. een Mulat en „Driekoningen". De pseudo inbrekers houden vol 5 schilderijen te hebben weggehaald, de kasteelheer heeft er 7 als gestolen opgegeven. Als hij dan 7 schilderijen vergoed had wil len hebben, had hij er toch zooveel op het lijstje kunnen zetten? De jongens namen mee wat op het lijstje stond. Zouden de weghalers er 7 gehad hebben en maar 5 verantwoord? Ongebruikelijk is dat bij sommigen niet en we herinneren slechts aan een geval, waar een der dieven stilletjes voor 20 mille gestolen goed op zij had gehouden, zonder dat zijn mededaders dit vermoedden. Door een toeval lige omstandigheid kon er nog beslag op ge legd worden. En dat is niet het eenige geval geweest, waarin de luitjes mekaar wilden meppen, zooals dat heet. A priori de mogelijk heid ter zij te stellen, dat er 7 schilderijen zijn weggehaald, mag dus ook niet. Zelfs is nog een derde mogelijkheid aanwe zig, namelijk, dat beide partijen de waarheid spreken en iemand, die van de inbraak op de hoogte was, zelf nog een paar stukjes echt ge stolen heeft. Eveneens is er nog een tus- schenvorm denkbaar tusschen het laten weg halen door den kasteelheer en het doen weg halen door den vriend, wiens wonderlijke evoluties op het gebied van handel en verzeke ring, waarvan we zoo hoorden, niet bevorder lijk zijn om het geloof in zijn betrouwbaarheid te versterken. Die tusschenvorm dan zou, veronderstellen - derwijs, in een gesprek als volgt kunnen wor den uitgedrukt. Vriend: Kan je me niet wat geld leenen? Kasteelheer: 'k Zit er zelf slecht voor. V.: Laat wat van dien rommel stelen, dan kan je de verzekering aanspreken. K.: ik begin er niet aan, dat is mij te ge vaarlijk. V.: Niks gevaarlijk; ik versta me op die dingen; laat het maar aan mij over. K.: 'k Wil er niet aan beginnen. V.: Hoeft ook niet, maar als je 's nachts wat hoort, moet je je niet direct ongerust maken. Jij weet nergens van; ik ook niet, maar ik wil maar zeggen, dat het toch niet kwaad zou zijn, als je een ton in contanten had. Wat heb je aan dien rommel? Geen mensch koopt dat tegenwoordig. Nou, adieu, wie weet, breken ze nog niet eens bij je in; 't is een slechte tijd en er zijn veel schuimers op de vlakte". U ziet, zoo'n soort gesprekt is een tusschen- ding, dat veel ruimte voor bespiegelingen laat. We zijn zelf aan 't bespiegelen geslagen bij gebrek van bevredigend bewijsmateriaal, doch willen zelf geen meening lanceeren; we be kijken de zaak slechts van verschillende kan ten; het oordeel is en blijft natuurlijk aan de justitie. Op den 8en dag verschenen als getuigen: de vriend, de bloemenkoopman en de drie jongens, en het eenige punt, dat, naar het ons toescheen, van belang is voor de schuld vraag is; Was de toegangspoort open en was de brug neergelaten? Was dit alleen dien nacht het geval of was het hoegenaamd geen uitzondering? Sloot de burchtheer zelf de poort en haalde hij de brug op of was dat aan personeel over ge laten? 't Bleef weer een geheim. Daar wordt zoo weinig over gesproken en het is toch van zoo groot belang, tenminste als poort en brug dien nacht bij uitzondering tot binnentreden noodden. De Officier was begeerig te weten, waarom de jongens handschoenen hadden gedragen en ze zeiden omdat 't zoo koud was, maar de heer van Nijenrode merkte op, dat het kasteel bij dag en nacht centraal verwarmd is. De jongens waren ook niet van gisteren; het mocht dan geen echte inbraak zijn, een rare boel was 't wel en daarom maar handschoe nen aan safety first. Verder was de Offi cier begeerig te weten, wat de jongens, als ze werkelijk op roof waren uitgegaan, had den meegenomen, waarop de een zei: alles, en ik zou een auto hebben meegenomen voor het transport. De tweede zegt: alleen het goud; de derde wou goud en geld. Die moe ten van al dien schilderijenboel niets hebben, 't Is volgens hun theorie maar gelukkig, dat het geen echte braak is geweest, want dan had er nog de grootste ruzie kunnen komen. Ook komt het breken van de twee kleine ruitjes ter sprake. In de stukken zou staan, dat het eer. geweldig leven gemaakt moet hebben. Welke geleerde dat heeft gezegd, werd niet vermeld, maar Mr. Kappeijne had wat glas in lood meegebracht om eens te la ten hooren dat het heel geen leven maakte. De president geloofde het wel, zoodat Mr. Kappeijne zijn glas kon sparen. Er was, vóór de jongens kwamen, nog weer een langdurig discours geweest omtrent het beleenen van schilderijen, waarover al zooveel woorden zijn vuil gemaakt. We blijven op hetzelfde punt, de heer Van Nijenrode zegt, dat hij wel de gelijk met zijn vriend over beleening van schilderijen, welke de laatste in zijn bezit, maar niet in eigendom had, had onderhan deld. terwijl de hoofdgetuige zegt, dat al die correspondentie maar camouflage was voor ge besprekingen over de inbraak. De Officier zoekt naar zwakke plekjes. Waarom heeft u, toen u de secretarie op belde, niet uitdrukkelijk gezegd, da: men den burgemeester zou waarschuwen?" vroeg hij aan verdachte. Omdat het z.i. vanzelfsprekend is, dat men den burgemeester waarschuwt, als het secre tarie er kennis van krijgt. Wat ook logisch is. De veldwachters, die een onderzoek hebben ingesteld, hebben geen vingerafdrukken ge vonden en, omdat er sprake van was het gerucht had geloopen dat een gewezen mecanicien van Nijenrode in de buurt was gezien, is in die richting een onderzoek inge steld, maar de heer van Nijenrode had die richting niet aangegeven. De veldwachters lieten de zaak zooals zij was. Een karakteristiek ding was. dat na de inbraak een kistje was aangetroffen, waar van een pootje was afgebroken, terwijl nie mand er een verklaring van kon geven, zoo dat dit weer een debetpost voor den kasteel heer was. Nu vertelde een der drie jongens, dat hij het gedaan had, meenende, dat het goud was en toen het geen goud was, legde hij het pootje maar bij *t kistje. Men ziet het. Gewichtige ontdekkingen zijn er niet gedaan en voor afwisseling versche nen de veelbesproken schilderijen in de recht zaal, zoodat wij ook gelegenheid kregen den veelbesproken negerjongen te zien. En eindelijk maakte het een punt van dis cussie tusschen den Officier en den heer van Nijenrode uit of de luiken van 't kasteel des nachts klapperen als 't waait; den Officier scheen dit eenigszins verdacht. Men ziet het: ve'el verder zijn we niet: Za terdag a.s. voortzetting. De detective komt dan voor. dus dat geeft eenige variatie op het eindelooze gedebatteer over den schakel ketting. AANBESTEDING. Hedenmorgen werd door den Rijkswater staat te Haarlem aanbesteed het verruimen van het Noordzeekanaal tusschen de kilo- meterrooien 5,600 en 9,700 met bijkomende werken. De raming was niet gepubliceerd. Ingekomen waren 10 biljetten. Ingeschreven was als volgt: N.V. Baggerwerken De Vries en Van den Bosch te Den Haag f 597,300; Van Hattem en Blankevoort te Beverwijk f 558.000; A. Bosch Pzn., Dordrecht f 575.000; N.V. Aannemings bedrijf voorheen Den Breejen van den Bout te Berg en Dal f 424.000; Holl. Aannemings bedrijf N.V. te Den Haag f 636,000; N.V. Het Nijmeegsche Bagger en Aannemingsbedrijf N.V. te Den Haag f 6366,000; N.V. Het Nijmeegsche Bagger- en Aannemingsbedrijf f 699.023; A. Volker te Slïedrecht f 518.000; N.V. Baggermij Bosch en Kalis te Slïedrecht f 523.000; Aannemingsbedrijf voorheen Bakker te Gorcum f 596.500; N.V. Mij Nederland te Bussum f 793,000. ONZE KOOLUITVOER NAAR DUITSCHLAND. Besprekingen te Broek op Langendijk. TEGEMOETKOMENDE HOUDING VAN DUITSCHLAND. Eén der gemengde commissies, die belast zijn met de uitvoering van he: jongste met Duitschland gesloten handelsverdrag, de z.g.n. gemengde commissie voor den tuinbouw heeft Donderdag een bezoek gebracht aan Broek op Langendijk. Van bevoegde zijde verneemt de Tel., dat de besprekingen, betreffende de hoeveelheden en prijzen voor roode, witte en spruitkool voor Maart, evenals trouwens beide andere die te Berlijn gehouden werden, een bijzonder vlot en aangenaam verloop hadden. Men kon nog niet zeggen, welke prijzen en hoeveelheden voor Maart thans zijn vastgesteld, daar de centrale autoriteiten te Berlijn hun goedkeu ring nog moeten hechten aan het overeenge- komene. Men was echter optimistisch ge stemd. en verklaarde met genoegen, dat op deze wijze de belangen van het Noordholland- sche koolgebied ten zeei'Ste gediend worden. Ook voor de toekomst liggen hier groote mo gelijkheden. Van Duitsche zijde was men, naar het blad gezegd werd, tegemoetkomend ge weest. VERKOOP VAN TUINBOUWPRODUCTEN. Naar het Haagsch Correspondentiebureau verneemt, wordt thans aan het departement van Economische Zaken de regeling uitge werkt, beoogende, den verkoop van tuinbouw producten engros uitsluitend via de veilingen te doen geschieden. Deze maatregel is noodzakelijk gebleken om de handhaving en doorvoering van de teelt regeling te kunnen verzekeren. Tevens zal deze regeling dienstbaar gemaakt worden aan de inning en controle in zake de omzetbelas ting. Omtrent de bijzonderheden van deze re geling staat echter nog niets vast. VERLAGING DER LOODS- TARIEVEN. INSTEMMING BIJ DE TWEEDE KAMER. Volgens hefc voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp kot nadere wij ziging van de wet van 20 Aug. 1859, houdende bepalingen op den loodsdienst voor zeesche pen, verklaarde men zich met de strekking daarvan algemeen te kunnen vereenigen. Men juichte het toe, dait door het verlagen van de loodstarieven eenige verlichting aan de scheep vaart zal worden gebracht en het verkeer op de Ned. havens zal worden bevorderd. Sommige leden meenden echter, dat de voor gestelde vermindering van 20 pet. niet ver genoeg gaat, met name niet een voldoende te genwicht vormt tegen de verlaging van de Belgische tarieven, welke, vergeleken bij vóór den oorlog feitelijk tot 1/7 zijn terugge- loopen. Andere leden meenden, dat een opheffing van het zeer aanzienlijke verschil tusschen de Nederlandsche en de Belgische loodstarieven eerder gehoort te worden bereikt door de laat ste meer in overeenstemming te brengen met de waarde der te leveren praestaties. Bij verscheidene leden vond de bepaling, welke in staat stelt aan kapiteins en stuurlie den ter koopvaardij een loodsbreve-t uit te reiken, ernstige bedenking. Nog werd, voor het geval de hier bedoelde bepaling mocht worden gehandhaafd, een zoodanige uitvoering naar Engelsch voor beeld daarvan bepleit, dat de loodsbrevetten ter hand worden gesteld aan de reederij. zoo dat zij ophouden te gelden, zoodra het dienst verband tusschen de gebrevetteerden en de reederij is verloren. meldt: Hoogste barometerstand Helsingfors. Laagste barometerstand Isafjord. en voorspelt: Zwakken tot matigen, aanvankelijk ver anderlijken, later waarschijnlijk Zuidelijken tot Zuid-Westelijken of Westelijken wind. Toenemende bewolking. Aanvankelijk nog weinig of geen regen. Waarschijnlijk iets zachter. Uit het Buitenland TOENEMENDE BEWOLKING. Over Scandinavië en Finland ontwikkelde zich de hooge druk verder. Hij breidde zich Zuidwaarts en Zuid-Westwaarts uit. In zijn hern daalde de temperatuur flink, zoodat over Lapland thans weer temperatui-en voorkomen onder 15 graden Celsius. De Middellandsche Zeedepressie vulde flink op. Te Marseille is de barometer meer dan 10 m.m. gestegen. De zware winden in het Rhone-dal namen af. Thans waait alleen over Perpignan nog een stormachtige wind. In het Zuid-Westen heeft de hooge druk zich aanvankelijk teruggetrokken, doch thans schijnt zij zich met flinke drukstij- gingen over Ierland weer te gaan herstellen Het minimum over IJsland bleef vrijwel stationnair, zoodat zijn invloed over onze omgeving nog uitbleef. Wel is over ons land de bovenlucht- temperatuur flink gestegen, doch de luch' bleef nog vrij droog. Een nieuw daalgeb strekt zich uit van Schotland via Wales vjt de Zuid-West punt van Engeland. Het wordt gevolgd door stijgingen. Langs dit front is nogal wat neerslag gevallen. Stornoway meldde 22, Lerwick 6 en Valentia 5 m.m. Het is niet uitgesloten, dat dit front zijn invloed ten onzent in toenemende bewolking doet gelden. Evenals over de Britsche eilan den zal bij ons de temperatuur wat stijgen. Aanvankelijk mag men nog weinig of geen regen verwachten. Tegen morgenavond wor den de regenkansen wellicht iets grooter. Barometer Stand van heden 762 mM. Vorige stand 762 m.M. Neiging: Vooruit. Opgegeven door de FA. FEDERMANN. Opticien. Groote Houtstraat 37. Tel. 11059. Thermometer 2 Maart: Hoogste gisteren 41 F. Laagste heden nacht 31 F. Hoogste heden tot 12 uur 40 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM. 2 Maart. Getrouwd 1 Maart: 7. C. Kabel en B. J. C. Reijne: D. G. Dingshoff en A. M. Drogtrop. Bevallen 27 Februari: J. v. d. VeldeKuil- der, d.: H. SchornagelVermeulen, d.; 28 Februari: H. C. Paauwv. Duivenboden. d.; S. M. v. a. BergHarwijne, z.; P. C. de Boer Legius, d.; J. F. H. KuiperLoerakker, z.; 1 Maart: W. J. Bakkerv. Hees. d. Overleden 27 Februari: J A. Steenman, 71 j„ Duvenvoordestraat; 28 Februari: J. J. Schoevaart, 78 j„ Velserstraat; A. J. van Duren, 69 j„ Rolhuizen; L. M. C. Mathot Kappers, 77 j., Groote Houtstraat. PERSONALIA. De heer J. Roosen te Haarlem verkreeg te Amsterdam het getuigschrift voor sportmas sage van het Nederlandsch Genootschap voor Heilgymnastiek en Massage. Tot leeraar in de handenarbeid aan de Nutskweekschool voor onderwijzeressen al hier is benoemd de heer S. Bosma, onder wijzer aan de Dr. Huetschool. STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. Aantal bezoeken in Februari 11755 (vorig jaar 12300). waarvan 6494 (vorig jaar 6069) aan de krantenkamer en 2162 (vorig jaar 2443) aan de algemeene leeszaal. Uitgeleend werden 7790 boeken (vorig jaar 10653). Filiaal Haarlem-Noord: Aantal bezoeken 1764 (vorig jaar 3184) waarvan 739 (vorig jaar 1107) aan de lees zaal. Uitgeleend werden 1453 boeken (vorig jaar 2927). SCHIPHOL—TEMPELHOF IN 2l/z UUR. DE ZILVERMEEUW IN ACTIE. De Zilvermeeuw, het nieuwe Fokkerver keersvliegtuig van de Kon. Luchtvaart Mij., is Donderdag voor zijn eerste vlucht in den geregelden dienst naar Berlijn gestart. De afstand van 580 kilometer is met een kruis snelheid van ongeveer 225 kilometer afgelegd, hetgeen, gezien het feit. dat de wind, die ove rigens niet krachtig was, gedurende het grootste deel van de vlucht tegen was, een fraaie prestatie kan worden genoemd. De kruissnelheid van de andere vliegtuigen der K.L.M. bedraagt 180 a 190 kilometer. WIJZIGING DER WINKEL SLUITINGSWET. DE AUTOMATENKWESTIE. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp wijziging van de winkelsluitingswet werd bij het afdee- lingsonderzoek vrij algemeen in hoofdzaak instemming met het wetsontwerp betuigd. Echter bestaat naar het oordeel van enkele leden behoefte aan een regeling van de win kelsluiting alleen voor de groote bedrijven; voor kleine winkels, speciaal in kleine plaat sen, waar de winkelier zijn klanten zelf be dient en slechts werk te verrichten heeft wanneer van tijd tot tijd een klant opdaagt, bestaat h.i. die behoefte niet. Een wijziging van de wet in deze richting scheen hun wen- schelijk. Bij de artikelen werd o.m. de volgende op merking gemaakt. De wijziging, betrekking hebbende op den verkoop van consumptie-ijs, vond bij vele leden instemming. Men verwonderde zich erover dat de voor gestelde schrapping van de thans onder H op genomen uitzondering voor den verkoop door middel van automaten door de regeering niet nader is toegelicht. Gaarne zou men een uiteenzetting van de gevolgen ontvangen, welke deze schrapping zal medebrengen. Andere leden betuigden hun instemming met het voorstel om den verkoop door middel van automaten onder de werking van de wet te brengen. Zij meenden, dat in het bijzonder het bijvullen van automaten op late avond uren en niet op Zondag in strijd is met de bedoeling van de wet. Eenige leden waren van oordeel, dat onder J, behalve openbare middelen van vervoer en restaurants in stations, ook de zich in sta tions bevindende kiosken en kapperszaken moeten worden opgenomen ten gerieve van het reizend publiek. Met dit denkbeeld kon den andere leden niet meegaan. De wet is h.i. op dit punt al vrijgevig genoeg. Zij staat ver koop in stationsrestaurants aan reizigers on beperkt toe. Eenige leden verzochten met het oog op het platteland een openstelling van 711 uur in- plaats van 812 uur mogelijk te maken voor die gemeenten die zulks wenschen. Ook zouden enkele leden de slijterijen willen zien genoemd onder de winkels, welke gedurende 4 uren geopend mogen zijn. Tegen de beide/hier bepleite verruimingen brachten andere leden prxhcipieele bezwa ren in. Sommige leden maakten bezwaar tegen de ontworpen bepaling welke verbiedt onder de 21 dagen, waarvoor een afwijkende regeling van de winkelsluiting kan worden vastge steld, ook Zondagen te begrijpen. DOUANEBUIT VAN ééN MAAND. In de inspectie Tilburg hebben de douanen in de maand Februari ongeveer 3000 K.G. margarine en 400 K.G. suiker in beslag ge nomen. HET CONFLICT BIJ FOKKER. De besprekingen met den rijksbemiddelaar mr. De Vries inzake het conflict bij de vlieg- tuigenfabriek Fokker hebben Donderdag niet tot een resultaat geleid en zijn een week uit gesteld. GROOTE HOUTSTRAATVEREENIGING. Op Dinsdag 6 Maart 1934 zal de Groote Houtstraatvereeniging in Hotel Central de jaarlijksche algemeene vergadering houden. De agenda vermeldt o.a. de jaarverslagen verkiezing van een voorzitter wegens perio diek aftreden van den heer A. van Weerden (herkiesbaar), en bespreking der herden king van het 25-jarig bestaan der vereeni- ging. VOORBEURS TE AMSTERDAM. PRIJSHOUDEND, MAAR WEINIG HANDEL. De Amsterdamsche beurs was hedenmor gen prijshoudend, terwijl de handel van zeer geringen omvang was. Waalstreet was gis teren allesbehalve opgewekt, doch veel In vloed ging hiervan op de Amsterdamsche Fondsenmarkt niet uit, daar aan den an deren kant de vastere houding van het pond eenige steun gaf. Koninklijke, Philips, Uni lever en H.V.A. waren dan ook zoo goed als onveranderd. Aku openden iets lager. Red- jangs waren willig en stegen tot 6 pet. boven de koersen van gisteren, waarna een lichte reactie intrad. Ook Amsterdam Rubbers waren aan den vasten kant. JUBILEUM DAMCLUB HAARLEM. Woensdagavond heeft de Damclub Haar lem in intïemen kring op feestelijke wijze haar dertigjarig bestaan herdacht. De avond werd geopend door den Voorzitter der jubi- leerende vereeniging, den heer H. A. van Abs. die na eenige woorden van welkom tot de leden gericht te hebben, een bekonpte uiteenzetting gaf over het ontstaan der Damclub Haarlem. Hierna verkreeg de heer W. van Daalen het woord. In geestige bewoordingen, alles op rijm, getuigde hij van de capaciteiten der leden. Een daverend applaus beloonde hem voor de origineele wijze, waarop hij van elk Ud zijn doopceel dichtte. Hierna werden bliksem- en Menwedstrij den gehouden, waarvoor een groote selectie fraaie prijzen aanwezig was. Na afloop der wedstrijden had de prijsuiteriking plaats. Alle prijswinners te vermelden zou overbodig zijn, want geen enkel lid ging zonder een. prijsje, enkelen zelfs met meer prijzen, huis waarts. Het was een zeer geanimeerde avond. DE RIJNSTROOM. Het Haagsch Correspondentiebureau deelt mede: De Raad voor de Scheepvaart heeft gisteren uitspraak gedaan inzake de klacht van een gewezen machinist van den stoomtreiler Rijn stroom IJ.M. 86 tegen den schipper van dit vaartuig, wegens het stoken van te hoogen stoomdruk. De Raad acht zich verplicht met gestrengheid tegen het bestaande gevaar lijke euvel op te treden. De kapiteins moeten zorg dragen, dat een beugel, waarmede de veiligheid kan worden vastgezet, niet aan boord aanwezig is. De Raad straft den aan geklaagde door hem de bevoegdheid te ont nemen Om als kapitein te varen op een schip, als bedoeld bij artikel 2 der Schepenwet voor den tijd van drie maanden. FOLTERENDE PIJN IN DEN ARM Na 5 dagen hielp het juiste middel reeds Een dankbare brief uit Den Helder „Ongeveer een jaar had ik geen leven door de vreeselijke pijnen, die ik leed in den arm. Onder mijn werkzaamheden ging 't eerst wel, doch wanneer ik even tot rust kwam was het niet uit té houden van de pijn en omdat het mij eenigszins verlichtte hield ik mijn arm in de hoogte. Zoo zat ik steeds bij de tafel te kreunen, maar als de nacht kwam dan be grijpt U, dat dit een moeilijke houding was. Met mijn arm geheel in de wol gepakt, om hoog, ging ik den nacht in. Maar 0 als die arm kwam te liggen, dan ontwaakte ik steeds door dezelfde pijn. Aan uitgaan was geen denken: in kerk of gezelschappen kon ik toch slecht den verkeersagent spelen. Alles heb ik geprobeerd. Niets hielp. Steeds werd mij Kruschen Salts aangeraden, maar ik kon maar niet gelooven, dat dit zou baten. Nu. dat dan ook nog meer eens geprobeerd! En wer kelijk, na 'n dag of vijf zei ik tegen mijn. man: „Nu, of dat nu van Kruschen komt weet ik niet, maar ik ben een geheel ander mensch." Steeds is het beter geworden tot ik een week of zes nadien geheel beter was. Nu neem ik het al een maand of negen in en ben weer zóó flink en gezond! Ik weet mijn ge luk niet. 's' Morgens een halven theelepel in een kopje thee is mij onmisbaar en ik zou het voor geen geld willen missen. Ik heb het al menigeen aangeraden. Men had gezegd, dat het zenuwrheumatiek was en ik er nooit af zou komen, maar gelukkig liep dit anders". Mej. M. O., Den Helder. Origineele brief ter inzage. Wat Kruschen Salts deed voor Mej. M. O. was: het kwaadaardig urinezuur verdrijven dat de kwellende rheumatische pijn ver oorzaakt. En Kruschen zal haar ook verder bewaren voor de verschrikkingen van rheu- matiek. Want de „dagelijksche dosis'' zal haar organisme in een perfecte conditie houden, zoodat schadelijke stoffen als urine zuur zich nooit meer kunnen ophoopen. 7 Kruschen Salt is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon. Omzetbelasting inbegrepen. Let op dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rown- tree Handels Maatschappij Amsterdam voor komt. (Adv. ingez. Med.) AGENDA Heden: VRIJDAG 2 MAART Gebouw Sint Bavo: Filmvoorstelling Chr. Filmcomité. 8 uur. Gebouw Haarl. Kegelbond: De film Ludwig von Beethoven. 8.15 uur. Luxor Sound Theater: „De onzichtbare man". 8.15 uur. Cinema Palace: „Victor und Victoria". Op het tooneel: The Overburry's, Musical Truck Dancers. 7 en 9.15 uur. Rembrand theater: „De Jantjes" (gepro longeerd) Op het tooneel: Damhofer „Weisse Rössl", Truppe Tiroler-ensemble. 7 en 9 15 u. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Bloemendaal: Rusthoek. Vrijz- Dem. Bond. Mr. Stomps en Mr. van Dam over: Het Nationaal-socialisme. 8.15 uur. ZATERDAG 3 MAART Gebouw Sint Bavo: Filmvoorstelling Chr. Filmcomité. 2.30 uur. Gebouw Haarl. Kegelbond: De film Ludwig von Beethoven. 2.30 en 8.15 uur. Gebouw Protestantenbond: J. v. Ledden Hulsebosch. Lezing voor leden V. U.: „Toege paste natuurwetenschappen in het opsporen van misdadigers". 8 uur. Kennemer Lyceum: Lezing Dr F. Künkel: Vertrauen und Misstrauen. 8.15 uur. Cabaret La Gaité: Bal Masqué 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. O. S. P. De vergadering der O. S. P. gehouden in het Veilinggebouw aan den Kleine Houtweg heeft een motie aangenomen, waarin geprotesteerd wordt tegen de uitlevering door Nederland der vier Duitsche socialisten aan Duitsch land. VEREENIGING VRIENDEN SOVJET UNIE. De ledenvergadering van de V. V. S. U„ afdeeling Haarlem heeft bij den minister van Binnenlandsche Zaken geprotesteerd tegen het verbod voor overheidspersoneel om lid te zijn van de V. V. S. U. WIEGEN- EN MEUBELZAAK JAC. VAN WEERT. De heer Jac. van Weert, die gedurende ze ven jaar in het perceel Gierstraat 81 een zaak in wiegen en aanverwante artikelen gedre ven heeft, was door de toeneming van zijn handel gedwongen, naar een grootere ruimte uit te zien. Hij heeft die gevonden in perceel Gierstraat 23. Dezen winkel heeft hij laten vergrooten door een daarachter gelegen ka mer er bij te trekken. Hierdoor heeft hij de beschikking over een mooi, groot magazijn gekregen, dat hij naar de eischen des tijds heeft laten inrichten. Hij heeft twee étala ges; de eene is bestemd voor de expositie van een prachtig bekleede wieg en de tweede voor zijn andere artikelen. Die zijn allemaal met veel smaak gerangschikt. Het achterste ge deelte van den winkel wordt geheel ingeno men door een keur van In alle kleuren gelak te tuinmeubelen tegen verschillende prijzen. Door het aanbrengen van een glazen lantaarn zijn de meubelen ook bij daglicht uitstekend te bezichtigen. We wenschen den heer Van Weert met deze uitbreiding geluk. OP GROOTE SCHAAL CLAN DESTIEN DRANK VERKOCHT. WIJNHANDELAAR IN DEN BOSCH GESNAPT. De politie te 's-Hertogenbosch is een clan- destienen drankverkoop op groote schaal op het spoor gekomen. Het was opgevallen, dat in de wijnhandelzaak van den heer S. een buitengewone drukte heerschte in den ver koop van sterken drank, bij geringe hoeveel heden. De politie had reden aan te nemen, dat deze handel clandestien geschiedde, omdat de firma niet in het bezit was van een sl ij tv er- gunning. Eenigen tijd werden de gangen van den firmant nagegaan, waarbij bleek, dat hij in onderscheiden plaatsen in de omgeving al coholische dranken bij hoeveelheden van min der dan 10 liter afleverde. De hulp van de politie in die gemeenten werd ingeroepen, terwijl tevens de adressen in die plaatsen werden genoteerd. Op een gegeven oogenblik is overal tegelijk een In val gedaan en werden de dranken in beslag genomen en naar het hoofdbureau van poli tie te 's-Hertogenbosch overgebx-acht. Ook werd op alle nota's en rekeningen beslag ge legd. Meer dan 60 personen zijn aan een ver hoor ondei-worpen waarbij bleek dat zij te goeder trouw waren. De heer S. wex*d ontbo den en bekende sedert ruim een jaar ster ken drank clandestien te hebben verkocht. Twintig processen-verbaal werden opge maakt. i 775.4 m.M. te 752.8 m.M. te

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2