VROUWE JUSTITIA. HAAR STRAFRECHTSPRAAK. De Kinderrechter. STA TEN- GENERAAL Tegen vreemde arbeidskrachten en studeerenden. ZATERDAG 3 MAART 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 8 Deze autoriteit heeft zijn intrede in het strafprocesrecht gedaan in het jaar 1921. Reeds geruimen tijd daarvoor waren er stem men opgegaan die verlangden, dat bij de be straffing van kinderen vooral het opvoedend element op den voorgrond zou treden. En in verband daarmede stelde men de vraag of het niet beter ware vqor de berechting van kinderen afzonderliike rechters te benoe men, die dan eigenlijk meer paedagoog dan rechter zouden zïjn. en geen deel zouden uit maken van de gewone Arrondissements- Rechtbanker.. Hiertoe is het echter niet ge komen, daar dit systeem zou meebrengen dat de Kinderrechter als zoodanig voor zijn le ven zoude moeten worden aangesteld, en men bij eventueele ongeschiktheid in moei lijkheden zou komen. Daarom is men er toe overgegaan bij iedere Rechtbank tijdelijk een Kinderrechter door de Kroon te doen benoe men: uit en na aanbeveling door het col lege. Toch begreep men dat de mogelijkheid niet zou zijn uitgesloten, dat onder de leden van een Rechtbank niemand te vinden zou zijn, geschikt om het moeilijk ambt van Kin derrechter op zich te nemen. Daarom is be paald dat een plaatsvervangend rechter - die dus geen deel uitmaakt van het eigen lijke college tegen een zekere vergoeding tót Kinderrechter kan worden benoemd, ter- wijl eenzelfde persoon bij meer dan een Recht bank als Kinderrechter werkzaam kan zijn. waarvoor het dan alleen noodig is hem bij die andere Rechtbank eerst tot plaatsvervan gend rechter te benoemen. Voor zoover mij bekend zijn deze bepalingen nog niet toege past. waaruit mag worden geconcludeerd dat de Minister van Justitie er nog steeds in ge slaagd is, onder het bestaande personeel van iedere Rechtbank een geschikten Kinderrech ter te vinden. Dit neemt niet weg dat, zooals ik reeds zeide, het ambt van Kinderrechter nog af gezien van de vele door hem te behandelen burgerlijke kinderzaken, die ik hier onbespro ken moet laten een van de moeilijkste ambten is, omdat bij de beoordeeling van .misdrijven" (lichte overtredingen worden door den Kantonrecht-er afgedaan) bedreven door kinderen, niet alleen juridische doch vcoral ook paedr gogische factoren een groot' rol spelen. De stelling wordt dan ook wel ver kondigd dat een goed Kinderrechter voor 14 rechter en voor 3 4 paedagoog moet zijn, waar in veel waars schuilt. Een Kinderrechter zal zich telkens nog meer dan een gewone rech ter moeten afvragen niet alleen: „wat heeft de verdachte misdaan", maar „waarom heeft hij het gedaan, wat was de aanleiding en wat v/aren de omstandigheden waaronder hij het feit pleegde". Hij zal bij de ondervraging van zeer jeugdige delinouenten vaak moeten trachten door te dringen in de kinderziel, zoodat de jonge wetsovertreder zelf voelt dat hij verkeerd gehandeld heeft de eerste stap tot verbetering, waarom het hier juist te doen is. En ieder die wel eens met kinderen heeft omgegaan weet. hoe lastig deze taak soms kan zijn, waar dan nog bijkomt dat r.iet altijd de noodige medewerking aanwezig is van de ouders. Ja het komt meer voor dan men denkt, dat de ouders van het terecht staande kind nog trachten alles goed te pra ten en de schuld op anderen te gooien, een houding die ook wel weer te begrijpen is maar toch onverstandig, omdat zij niet in zien, of willen inzien, dat de Kinderrechter daar niet zit in de eerste plaats om hun kind eens zwaar te doen boeten, maar om te trachten nog te bereiken datgene waarin zij zelf hebben gefaald. Want meestal ligt de schuld dat het kind voor den Kinderrechter moet verschijnen bij de ouders zelf. en het gebeurt o zoo zelden dat zij dit willen toe geven Doch het zijn lang niet altijd jeugdige kin deren die de Kinderrechter voor zich ziet verschijnen, ook stoere knapen van 16 en 17 jaar, bij wier uiterlijk en eerste optreden het woord kind nauv.-elijks past, zijn aan zijr. rechtspraak onderworpen. En ook bij deze categorie is het de moeilijke, doch mooie taak van den Kinderrechter te trachten, hetzij met zachtheid en beleid, hetzij met de noo dige gestrengheid, die ruwe bolster te door boren, en het toch nog meestal kinderlijk gemoed te peilen ter juister beoordeeling van de te nemen strafmaatregel. De wet spreekt dan ook niet van de be rechting van kinderen, maar van de berech ting van minderjarigen. Met „minderjarigen" wordt dan bedoeld „strafrechterlijk minder jarigen", dat zijn personen beneden den leef tijd van-18 jaren-. Iedere verdachte, die op den dag van de eerste terechtzitting den leeftijd van 18 jaren nog niet heeft bereikt wordt dus in eersten aanleg voor den Kin derrechter vervolgd. Hierop bestaan echter twee uitzonderingen, nl. in de eerste plaats wanneer zoo iemand een of meer medever dachten heeft van 18 jaar of ouder, in welk geval de meervoudige kamer der Rechtbank (of de Politierechter) zal moeten optreden, terwijl dit laatste ook weer vereischt wordt als in de zaak naar het aanvankelijk oordeel van het Openbaar Ministerie en van den Kin derrechter een zwaardere hoofdstraf dan ge vangenisstraf van zes maanden dient te wor den opgelegd, wat echter uit den aard der zaak maar zelden zal voorkomen. Thans zullen we nog enkele afwijkingen bespreken, die zich bij z.g.n. kinderzaken voordoen. Wij zagen vroeger dat het Openbaar Mi nisterie steeds op gronden, aan het algemeen belang ontleend, hetzij voorwaardelijk, het- zii onvoorwaardelijk, van strafvervolging kan afzien. Bij minderjarigen, die nog geen 18 jaar zijn terwijl zij het feit plegen, heeft het M. diezelfde bevoegdheid, doch alleen na overleg en met machtiging van den Kinder rechter. Met het oog op eventueele maatre gelen van burgerlijk-rechtelijken aard en op te leggen voorwaarden is het nl. gewenscht dat de Kinderrechter alles weet omtrent den jeugdigen delinquent. Hoewel in-verzekering-stelling en voorloo- pige hechtenis van personen beneden de 18 jaar niet veel voorkomt is daaromtrent be paald, dat deze behalve in het Huls van Be waring kunnen worden ondergaan in de eigen 'woning van de verdachten of een an dere daartoe beschikbare plaats, natuurlijk onder het noodige toezicht. In de practijk zal het echter wel zelden of nooit voorkomen dat de voorlooplge hechtenis in de woning van den verdachte wordt ondergaan, omdat in dien in enkele gevallen de voorloopige hech tenis op jeugdige personen wordt toegepast dit juist geschieden zal omdat de maatschap pelijke veiligheid gebiedt, net kind aan zijn milieu te onttrekken. Wel zal echter in der gelijke gevallen zooveel mogelijk gébruik worden gemaakt van observatiehuizen of dergelijke inrichtingen. Om er zorg voor te dragen dat de ouders van alles op de hoogte zullen zijn wat er met hun kind gaat gebeuren, en van hetgeen waarvan het wordt beschuldigd, heeft de wet gever bepaald dat alle teekeningen, dagvaar dingen enz. behalve aan den minderjarigen verdachte bovendien aan zijn ouders of voogd moeten geschieden. En zoodra de ver dachte wordt opgeroepen om te verschijnen, hetzij in het vooronderzoek voor den Rech- ter-Commissaris, hetzij ter terechtzitting, worden mede de ouders of voogden opgeroe pen om desverlangd bij de behandeling te genwoordig te zijn. Een belanpijke afwijking bij de berechting van minderjarigen is vooral, dat bij een eventueel gerechtelijk vooronderzoek de Kin derrechter zelf als Rechter-Commissaris moet fungeeren, terwijl bij meerderjarige verdach ten juist de bepaling geldt dat de Rechter commissaris, die het vooronderzoek heeft ge leid, later geen deel mag uitmaken van de Rechtbank, die de zaak tor terechtzitting be handelt. Dit voorschrift berust natuurlijk op de meening. dat bij het gerechtelijk onder zoek de speciale deskundigheid van den Kin derrechter juist van groot belang kan zijn. waarvoor de vrees voor eenig partijdig voor oordeel, wanneer de zaak door denzelfden rechter ter terechtzitting wordt behandeld, natuurlijk moest wijken. Tenslotte heeft de wetgever bepaald dat iedere minderjarige verdachte, zoo hij er zelf geen heeft gekozen, een raadsman wordt toe gevoegd, zoodra hij voor den Kinderrechter (casu quo Rechter-Commissaris) moet ver schijnen. Dit voorschrift werd terecht onmis baar geacht, daar jeugdige verdachten meest al niet in staat zullen zijn hunne verdediging uitsluitend zelf te voeren. En hier is een mooie taak voor den raadsman weggelegd en m.i. speciaal voor de vrouwelijke advocaten, doch ook al weer alleen indien zij zich be paald tot dat werk aangetrokken gevoelen, indien zij in het misdadige kind in de eerste plaats „het kind" kunnen zien! Want hoewel tegenwoordig, vóórdat een minderjarige voor den rechter verschijnt, nog meer dan vroeger van de zijde der Justitie, met behulp van ver- eenigingen als Pro Juventute, zooveel mogelijk inlichtingen omtrent opvoeding, karakter ontwikkeling en doorgaand gedrag wordt in gewonnen, zal een vertrouwelijk onderhoud van een raadsman en vooral van een „raads vrouwe" met het jeugdige boefje en met zijn ouders de geheele behandeling in goede ba nen kunnen leiden. En wie wel eens zittingen van den Kin derrechter heeft meegemaakt doch dit zijn er r.iet velen, omdat deze zittingen altijd met gesloten deuren plaats hebben zal moeten beamen dat de Kinderrechtsspraak hier te lande bij de meeste Rechtbanken op uitstekende wijze wordt verzorgd. EEN JURIST. BANKETBAKKERIJ „GLORY". In het perceel Groote Houtstraat 173, waar in jarenlang de banketbakkerij van den heer Hellingman gevestigd is geweest, heeft een groote verbouwing plaats gehad, zoodat deze winkel onherkenbaar is veranderd. Om te be ginnen is hij veel grooter geworden, doordat er een stuk bij getrokken is. Maar ook de ge heele inventaris is vernieuwd onder leiding van den bouwondernemer Lassing. Het is ge heel in mahonie- en coromandelhout uitge voerd, wat mede door de aanwezigheid van schitterend glas-in-lood aan het intérieur een bijzonder deftig cachet geeft. Aan alle wanden zijn mooie vitrines van fijn geslepen glas aangebracht; die vindt men ook op de toonbank. Alle artikelen, die tot het banket bakkersbedrijf behooren, staan dan oo'k stof vrij geëtaleerd. In den winkel ligt een rubbervloer, uit één stuk vervaardigd. Dit is eenig in Holland. Ook is er een aardig zitje aangebracht. En de etalagekast is een juweeltje. De firma heeft aan dezen schitterenden winkel, die werkelijk een sieraad voor de Gr. Houtstraat is geworden, den naam .Glory" gegeven, naar één der nieuwste tulpen. Behalve de gewone banketbakkersartikelen en chocolade- en suikerwerken worden hier ook schotels voor diners in de grootst moge lijke hoeveelheid geleverd. Dat het met „Glory" wel mag gaan! HEROPENING ZAAK GEBR. BRAAK3LAN. De zaak van Gebr. Braakman, die voorheen was gevestigd in perceel Kleine Houtstraat 2. is thans overgebracht naar KI. Houtstraat 49a, bij de Gedempte Oude Gracht. Voor hen. die de nieuwe plaats vergelijken met de oude zal het duidelijk zijn, dat hier van een verbe tering sprake mag zijn. Want er is thans een goed geheel verkregen. Wat al dadelijk opvalt nadat men uit de étalage al een goeden in druk heeft gekregen van den aard der zaak manufacturen, matrassen, dekens, karpet ten, gordijnen en kleinere artikelen is, dat met de ruimte op voortreffelijke wijze ge woekerd is. Er is om zoo te zeggen geen plek aan de wanden ongebruikt gelaten. En rom melig is het niet geworden. Integendeel, alles is keurig op zijn plaats opgeborgen, zoodat het onmiddellijk te vinden is, waarbij de overzichtelijkheid aan een keus ten goede komt. De daglicht en de kunstverlichting dra gen hier het hunne toe bij. Een aparte afdee- ling voor zeilen e.d. is ingericht. Gebr. Braakman hadden ter gelegenheid van de opening op Vrijdagmiddag vele blij ken van belangstelling in ontvangst te ne men: tallooze bloemstukken waren gezon den. Wij wenschen hun op deze nieuwe plaats veel succes toe. DE UIT ONS LAND GEZETTE VREEMDELINGEN. Een inzender, B. T„ zendt ons een stuk, waarin hij protesteert tegen het over de grens zetten van vreemdelingen, die te Laren waren voor de Internationale Jeugdconferen- tie. Het lijkt er op, aldus inzender, dat de burgemeester van Laren in dezen eigen machtig en willekeurig is opgetreden. Zonder overtreding van reglementen of artikelen had men ook de vier jonge menschen die nu naar Duitschland zijn uitgeleverd, naar België kunnen uitwijzen, meent inzender VERGADERING N. S. B. Op Vrijdag 9 Maart a.s. zal de Nationaal Soocialistische Beweging in Nederland (Al gemeen leider Ir. A, A. Mussert) wederom een openbare vergadering houden, thans in den Schouwburg Jansweg. Als spreker zal optreden de heer Koster uit Geldermalsen, Ir. B. Wigersma zal na de pauze de vragen beantwoorden, die door Mr. Van Dam zijn gesteld op de vergadering van den Vrijzinnig Democratischen Bond in den Protestantenbond TWEEDE KAMER. OPENING VELLEMAN'S VOLKSKLEEDING- MAG AZIJN. Op een fraai en gunstig gelegen punt, op de Botermarkt 3, vlak bij de Gasthuisstraat, is een zaak in volkskleeding verrezen van den heer Velleman. Twee breede etalagera- men aan de straat met in het midden de deur doen reeds duidelijk uitkomen, wat het ma gazijn biedt. En bij het binnentreden, als men tegenover een groote, verlichte vitrine komt te staan, krijgt men er nog een beteren kijk op. Aan beide zijden zijn de wanden ingenomen door rekken, waar de voorhanden kleeding, heeren- en kinderkleeding, panta lons en regenjassen in ruime keuze opge hangen zijn. Het is de bedoeling om goed te leveren voor elke beurs, terwijl ook op maat geleverd wordt. Een goed uitgeruste paska mer is aanwezig, en een groote spiegel in de zaak geeft ook gelegenheid de te koopen ar tikelen te keuren en te passen. Voor uitste kende verlichting, zoowel ln de etalages als in den winkel is gezorgd. De zaak maakt een verzorgden indruk, wat zij, die bij de opening op Vrijdagmiddag en daarna aanwezig ge weest zijn. wel hebben kunnen constateeren. Ter gelegenheid van de opening waren ver scheidene bloemstukken gezonden. Wij wenschen den heer Velleman geluk met zijn nieuwe zaakl HAARLE3ISCHE REDDINGSBRIGADE Vrijdagavond had in Stoop's Bad de voort zetting plaats van de onderlinge wedstrij den. die op Vrijdag 16 Februari waren be gonnen. Waren de vorige maal de nummers pop- duiken en 20 M. borst-, 20 M. rugzwemmen (zonder gebruik der armen) aan de beurt thans volgden zwaardere nummers, n 1. on- derwaterzwemmen, het vervoer van een dren keling, heen in eerste, terug in tweede zee- mansgreep. waarna nog een wedstrijd plaats vond, 25 M. borstzwemmen met op den rug gekruiste armen. Hoewel de volledige uitsla; nog niet bekend is, noteerden we toch reeds, dat de afstanden onderwaterzwemmen va rieerden van 17 tot 48 50 M. Een dergelijken afstand onder water afleggen is een geduchte prestatie. Ongeveer 50 dames en heeren na men aan de wedstrijden deel. die zeer ge animeerd waren en een vlot verloop hadden. Hoofdleider was de heer G. de Lugt. PERSONALIA Ook de heer J. Ph. Peper te Haarlem verkreeg te Amsterdam het getuigschrift voor sportmassage van het Nederlandsch Genoot schap voor Heilgymnastiek en Massage. „COMITé VOOR WINTERBIJENKOMSTEN' Naar men ons meldt heeft het „Comité voor Winterbijeenkomsten". gevormd door leden van de Geref. Kerk in Hersteld Verband alhier, aan het Plaatselijk Crisis-Comité af gedragen een bedrag van rond f 140. zijnde d: opbrengst der collecte, gehouden bij gele genheid van de lezing van prof. dr A. H. de Hartog op 27 Febr. j.l. in de Doopsgezinde Kerk. Overeengekomen werd dat deze gelden uitsluitend zullen worden verdeeld onder hen die bijv. tengevolge van langdurige werk loosheid in bijzondere mate steun behoeven ALG. VEREEN. VOOR BLOEMBOLLEN CULTUUR. Maandag 26 Maart a.s. wordt in het Kre- lagehuis de 173e algemeene vergadering ge houden van de Alg. Vereen, voor Bloembol len cultuur. Prof. Dr. E. van Slochteren, directeur van het Laboratorium voor Bloemboller.onderzoek te Lisse, zal een lezing houden over „Drin gende (urgente) problemen voor de cultuur- en export van bloembollen". LASCHAPPARAAT VERMIST. Aangifte is gedaan van het vermissen van een laschapparaat uit een in aanbouw zijnd perceel aan de Heemsteedsche Dreef. NED. VEREEN VAN HUISVROUWEN. Op Dinsdag 9 Maart a.s. maken de leden der afd. Haarlem van de Ned. Vereen, van Huisvrouwen een excursie naar de tentoon stelling „De gedekte Tafel" te Beverwijk. Maandag 19 Maart draagt Charlotte Kohier in den Stadsschouwburg voor: „Het Bal", van Irène Nemirovsky. Dinsdag 27 Maart houdt Prof. Dr. A. H. de Hartog uit Amsterdam in de tuinzaal van het Gem. Concertgebouw een lezing over het on derwerp: ,De roeping van den mensch tegen over het dier". Voor de Zandvoortsche leden zal op Dinsdag 13 Maart in „Monopole", Stationsplein, Zand- voort, een theemiddag worden gehouden. Mej. B. Osten, uit Zand voort, zal het onderwerp: ,Het kind en de gemeenschap" behandelen. CIRCUS SARRASANI TE HAARLEM? Naar wij vernemen heeft de directie van het circus Sarrasani aan den Minister van Defensie verzocht, na de voorstellingen te Amsterdam, de beschikking te mogen heb ben over het terrein van de Motordienstka- zerne aan den Schoterweg. fêog geen uitbreiding tot hen die een beroep uitoefenen. Een motie ten gunste van een Centrale Credietbank. nieuwe stap in geestelijk autarkische rich ting en een ingaan tegen ons asylrecht. Minister* Marchant ontkende dit. Deze wet moet alleen onze Nederlandsche studeeren den beschermen tegen een invasie van buiten landsche studenten. Wanneer wij. zoo zei de Minister, een beperkte hoeveelheid lucht heb ben te verdeelen, moeten de Nederlanders voorgaan. D groote meerderheid der Kamer dacht er ook zoo over. Met 52 tegen 19 sternen werd nog verworpen een voorstel van den heer v. d. Waerden (SD.) om te doen vervallen het verbod voor buitenlanders om examens hier te doen. Minister Marchant zei: wanneer men ze examens laat doen, moet men voor hen ook de functies openstellen, waartoe deze examens toegang geven. En dat kan niet Gelijk gezegd, nam de Kamer het ontwerp met overgroote meerderheid aan. Toen werd een soort .vrij" debat Ingezet. De heer v. d. Waerden (S.D.) verdedigde thans nader een door hem bij een debat op 21 April 1932 Ingediende motie, die de Regee ring uitnoodlgde om de oprichting voor te bereiden van een Centrale Circulatiebank, die van gemeenschapswege wordt beheerd. De voorsteller der motie betoogde nu uit voerig, dat onze Nederlandsche Bank een particuliere bank is, waarin de Regeering heel weinig invloed heeft. Hij meent, dat hier het winstbelang staat tegenover het gemeen schapsbelang en betoogde, dat er een Cen trale Bank moet komen, van gemeenschaps wege beheerd, die leiding geeft aan ons bank wezen. Wij moeten zorgen, dat we hier niet krijgen een overwoekerende macht van het bankwezen en daarom moeten, zoowel regee ring als parlement zich met het crediet be moeien. Minister Oud bleek niet te staan aan de zijde van den voorsteller der motie. Hij be toogde, dat de Nederlandsche Bank uitste kend aan haar doel beantwoordt, en er niet de minste reden is, om haar door een Cen trale Credietbank van Staatswege te vervan gen. Dit achtte hij zelfs uiterst gevaarlijk met het oog op het vertrouwen in ons crediet. Tegenover den heer v. d. Waerden beriep de-Minister zich op het sociallsatle-rapport der S.D.A.P. doch de soc.-democraten riepen, dat dit verouderd is op dit punt. Er is na dien tijd al weer zoo veel geschied. De Minister zag geen enkele reden, om juist in dezen donkeren tijd in dit opzicht van koers te veranderen. En Mr. Vervoorn (Platt. Bond) meende, dat een Bank als de heer v. d. Waerden wilde bin nen een jaar failliet zou zijn. Dinsdag wordt er over de motie-v. d. Waer den gestemd. Om haar verwerping te voor spellen, behoeft men absoluut geen profeet te zijn. Dan komt ook aan de orde de Begrooting van het Zuiderzeefonds. OBSERVATOR. 2 Maart. Volgens mededeeling in de Kamer zijn er in ons land thans meer dan 100.000 vreemde arbeidskrachten en dat, terwijl we zelf een 375.000 werkloozen hebben. In 1920 was het aantal vreemde arbeidskrachten nog 46.000. Daartegenover werkten voor den oorlog in het buitenland 200.000 Nederlanders, terwijl het nu 50.000 is, terwijl van de 20.000 Nederlanders in Duitschland nog on geveer 70 pet. werkloos is. Zulke cijfers geven wel te denken. Speciaal ook de aanvoer van buitenlandsche musici en kappers is stellig onrustbarend. Vandaar ook dat de Regeering, door den nood gedwongen, op het voetspoor van alle andere landen, eindelijk gekomen is met een wetsontwerp tot regeling en beteugeling van het kwaad der vreemde arbeidskrachten. Dat voorstel vond groote instemming in de Ka mer. Alleen maar. men vond, dat het niet ver genoeg ging. Niet alleen het kwaad van vreemde arbeiders in dienst van derden moet bestreden worden, maar ook nog een andere zijde van het gevaar: de vestiging van bui tenlanders als zelfstandigen. Als men 't ééne in deze abnormale tijden doet. zal men het andere moeilijk na kunnen laten, anders is er immers alle kans op verplaatsing van het euvel. En dan schiet men bitter weinig op. De Kamer is echter thans niet verder ge gaan. Niet, omdat ze niet wilde. Want er lag een amendement van de heeren Schaep- man (R.K.) en van Dijken (A.-R.) dat ook den arbeid van buitenlanders als zelfstandigen in de regeling wilde betrekken. En dat amen dement scheen wel kans te maken. Doch Minister Slotemaker de Bruine deelde echter mede, dat minister Verschuur voorbe reidt een wetsontwerp inzake vreemdelingen, die een zelfstandig beroep hier uitoefenen. Gepoogd zal worden deze materie allereerst door Verdragen te regelen en anders zal een vergunningsstelsel worden Ingevoerd. Door deze mededeeling moest het amende ment wel vervallen en. na deze toezegging werd het ontwerp aangenomen, met de stem men der aanwezige twee communisten tegen, die meenden, dat het in strijd is met de be langen der hier aanwezige buitenlandsche arbeiders en ook in strijd is met ons asyl recht. Ook een tweede, soortgelijk, ontwerp werd aangenomen, doch nu met de stemmen van soc.-democraten en communisten tegen. Het was dat. hetwelk Minister Marchant verde digde en dat tijdelijk wil beperken de be voegdheid van buitenlanders, om examens af te leggen aan de Technische Hoogeschool te Delft en aan de Universiteiten en andere examens, die de bevoegdheid tot het beklee- den van ambten en bedieningen verleenen. Hierbij toonde Dr. v. d. Waerden (S.D.) zich bezwaard. Hij zag in dit voorstel een NED. REISVEREENIGING PRIJSVRAAG VOOR EEN VEREENIGINGS LIED. Het hoofdbestuur van de N. R. V. wenscht in het bezit te komen van een nieuw Ver- eenigingslied en heeft besloten daarvoor een prijsvraag uit te schrijven. Gevraagd wordt een lied van 3 coupletten, welke gemakkelijk zijn te zingen. Voor de beste uitvoering van deze opgave wordt beschikbaar gesteld een prijs van f 50 Wordt echter een lied ingezonden zonder de daarbij behoorende muziek en wordt dit door de jury aangenomen, dan wordt deze prijs f 25. NOG EEN LEZING VAN Dr. KiiNKEL Op veler verlangen heeft de Nederlandsche Montessori Vereeniging Dr. Künkel verzocht, Zaterdagavond 3 Maart nog eens een uiteen zetting te houden. Dr. Künkel heeft zich be reid verklaard, om wederom ln de aula van het Kennemer Lyceum een voordracht te hou den over het onderwerp „Vertrauen und Misstrauen als Grundlagen der Entwicklung". VOORDRACHT VOOR HET ALGEMEEN NEDERLANDSCH VERBOND. In De Leeuwerik houdt de heer C. W. Visser oud-gezagvoerder der Rotterdamsche Lloyd. Vrijdagavond 9 Maart voor het Algemeen Nederlandsch Verbond (Groep Nederland, afdeeling Haarlem en Omstreken) een voor dracht met lichtbeelden over „Onze Neder landsche waterbouwkundigen en hun wereld werken." „SNELVERBAND". VIERIG VAN HET ZILVEREN JUBILEUM. De Eerste-Hulpvereeniging „Snelverband" zal op 2 Maart 1935 vijf-en-twintig jaar be staan. Daar het in de bedoeling ligt dit feit op feestelijke wijze te vieren heeft zich met toestemming van het bestuur een comité van actie gevormd, ten einde door het organl- see.ren van kienavonden enz. de benoodigde gelden hiertoe bijeen te brengen. Toestemming is inmiddels verkregen tot het bezichtigen der gasfabriek op Zondag 4 Maart. Op Vrijdag 16 Maart zal een onderlinge wedstrijd plaats hebben voor groepsleiders. Hiervoor wordt per 3 deelnemers 1 medaille beschikbaar gesteld. Mede worden de leden ln de gelegenheid gesteld zich op te geven voor het examen voor den Ongevallendlenst dat ln Mei zal worden afgenomen. Naar aanleiding van een door dr. J. J. van Luln gehouden lezing over bloedtransfusie en bloedtransfusiedienst ls ook hiervoor de be langstelling ontwaakt en bereids hebben zich hiertoe een 16-tal leden beschikbaar ge steld. Aan den op 2 April te .houden Mara thon-wandeltocht, afstand 40 K.M., zal mede werking worden verleend. AGENDA ZATERDAG 3 MAART Gebouw Sint Bavo: Filmvoorstelling Chr. Filmcomité. 2,30 uur. Gebouw Haarl. Kegelbond: De film Ludwig von Beethoven. 2.30 en 8.15 uur. Gebouw Protestantenbond: J. v. Ledden Hulsebosch. Lezing voor leden V. U.: „Toege paste natuurwetenschappen in het opsporen van misdadigers". 8 uur. Kennemer Lyceum: Lezing Dr. F. Künkel: Vertrauen und Misstrauen. 8.15 uur. Cabaret La Gaité: Bal Masqué 8 uur. Luxor Sound Theater: „De onzichtbare man". 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Victor und Victoria". Op het tooneel: The Overburry's, Musical Truck Dancers. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De Jantjes" (gepro longeerd) Op het tooneel: Damhofer „Weisse Rössl". Truppe Tiroler-ensemble. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZONDAG 4 MAART Schouwburg Jansweg: Cabaret en Klein Tooneel. Fientje de la Mar, Joh. Kaart Jr., en Jan van Ees, Han Beuker, Ada Dassy. 8.15 uur. Stadsschouwburg: Amsterd. Tooneelver- eeniging met PHAEA 8 uur. Rozekruisersgenoctschap: J. Leene over Occult licht op de wereldgebeurtenissen. Universeele Eeredienst, Lange Veerstraat 16: Goddelijke Leiding. 11 uur. Gebouw Haarl. Kegelbond: De film Ludwig von Beethoven. 2 30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: Aan den Rand der Sahara. 11.30 uur. Cinema Palace: Siegfried (Nlbelungen- sage), 11.30 uur. Gem Concertzaal: Concert der H. O V. SolistMarinus Flipse (piano) 2.30 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. MAANDAG 5 MAART Stadsschouwburg: Fritz Hirsch operette Wenn die kleinen Veilchen blühen. 8 uur. Schouwburg Jansweg: Cabaret en Klein Tooneel. Fientje de la Mar, Joh. Kaart Jr., en Jan van Ees, Han Beuker, Ada Dassy. 8.15 uur. Bioscóonvoorsteüingen. Gebouw Haarl. Kegelbond: De film Ludwig von Beethoven, 8.15 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN. (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken die toestemming ge vraagd hebben om 's avonds, 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 3 Maart des avonds 8 uur tot en met Vrijdag 9 Maart zijn de vol gende apotheken op Zondag 's avonds na 8 uur en 's nachts geopend. P. Th. A. van Rijn, Kleine Houtweg 15. Tel. 10539. Mej. S. G. Beckerlngh, Apotheek Loomeyer. Zijlweg 34, Tel. 12495. F c Kuipers Azn„ Schoterbosch-Apotheek Rijksstraatweg 19. Tel. 12711. W. p. Woutersen, Apotheker, Koninginne weg 3. Tel. 12038.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 14