Oostenrijk^ nieuwe grondwet. De oorlog tusschen Bolivia en Paraguay MAANDAG 5 MAART 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 BUITENLAND. Afkondiging heeft spoedig plaats. Oostenrijk wordt een „op beroepsstanden opgebouwde staat onder autoritaire leiding". Autonomie der landsbesturen blijft bestaan. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS OOSTENRIJK. Bondskanselier Dollfuss heeft Zondag het woord gevoerd op een vergadering van het Vaderlandsch Front te Villach, waarbij hij o.a. sprak over de grondslagen der nieuwe grondwet, welker afkondiging naar zijn zeg gen binnen enkele weken een feit zou zijn. Omtrent de gebeurtenissen van de afge- loopen weken verklaarde hij. dat deze door de radicale leiders der sociaal-demooratie jaren van tevoren zijn voorbereid, zoodat het vroeger of later tot burgeroorlog moest komen. Wanneer het algemeene strijdparcol werkelijk was opgevolgd, aldus de bonds kanselier zou de situatie uiterst moeilijk zijn geworden en kon men niet weten, welke rampen over het land gekomen zijn. En ver warring in een land wordt slechts al te ge makkelijk door een ander land gebruikt om onder een of ander voorwendsel van buiten af de rust en orde te willen herstellen. Dezer dagen zal een verordening worden uitgevaardigd, waardoor een Vakverbond van Oostenrijksche Arbeiders en Bedienden wordt gevormd. Dit zullen de eenige belan genvertegenwoordigingen naast de Arbeids kamers zijn. Daarnaast zullen geen andere vakbonden meer bestaan. Er zullen middelen gevonden worden om de politiek te weren uit de belangenvertegenwoordiging der ar beidersklasse. In den landbouw zullen de reeds bestaan de boerenbonden en landbouwkamers de vertegenwoordiging van den beroepsstand vormen. In den loop der volgende week zal Oostenrijk een nieuwe grondwet hebben. Oostenrijk zal een op beroepenstanden op gebouwde staat zijn onder autoritaire leiding Voor den opbouw der beroepsstanden zal nog eenigen tijd noodig zijn. Tot zoolang is een overgangs-grondwet noodzakelijk, waarvoor door reorganisatie in de verschillende lands- regeeringen reeds zorg is gedragen, bij wel ker toekomstige samenstelling geen politici meer betrokken zullen zijn. Ook de toe komstige landdagen zullen door de beroeps- standen gevormd worden. De autonomie van het landsbestuur zal gehandhaafd blijven en men zal den verschillenden gebieden niet hun rechten ontnemen. De opbouw van den staat in Chris tell j ken en Katholieken zin heeft met het slagwoord „clericalisme" niets te maken. De bisschoppen hebben, zoo be sloot dr. Dollfuss de priesters udit het open bare leven teruggetrokken en daarmee heeft de Kerk bewezen, dat zij geen brute politieke h°?emonie wenscht en slechts de Christelijke leer bii het volk wenscht te bevorderen om het volk omhoog te leiden. China. Bloedig" .straatgevechten te Kasjgar. Uit Peking: 3 Maart: Volgens hier binnengekomen berichten is het in de stad Kasjgar tot buitengewoon ern stige en bloedige straatgevechten tusschen opstandelingen en regeeringstroepen geko men. De stad biedt een toonbeeld van ver woesting. Bij dc gevechten zouden 130 per sonen gedood zijn, terwijl een zelfde aantal gewond werd. Volgens een later bericht hebben de op standelingen ook een aanval gedaan op het Britsche consulaat. Vier Engelsche onder danen die zich in dit gebouw ophielden, werden betrekkelijk ernstig gewond. Een be ambte van het consulaat, een Chinees, werd gedood. Mislukte aanslag op Japansch gezant. Uit Sjanghai, 4 Maart: Bij een herden kingsplechtigheid voor de gevallen Japansche soldaten en matrozen, waaraan werd deelge nomen door tal van militaire autoriteiten on der leiding van den gezant Ariosji, heeft een onbekende Koreaan een bom geworpen, welke gelukkig niet is ontploft. De Japansche militaire politie zette direct een achtervol ging in. welke leidde tot de arrestatie van den dader, die volgens de autoriteiten lid is van een Koreaansche organisatie van terro risten. Tal van personen zijn gearresteerd. De militaire politie is de meening toegedaan, dat de bomaanslag gericht is geweest tegen den persoon van Ariosi'. Duitschland. Lloyd George spreekt zijn bewondering voor Hitier uit. Lloyd George ontkent in een artikel in de Sunday-Express, dat oorlog in Europa zal ontstaan. Hij noemt Hitier de eenige. die in de alge meene beroering zijn kalmte bewaart, zijn persoonlijke uitlatingen op buitenlandsch- poiitiek terrein hebben steeds een kalmeeren den invloed. Spanje. Lerroux' tweede kabinet niet levensvatbaar geacht. Het nieuwe kabinet-Lerroux is, volgens Reuter) als volgt samengesteld: Lerroux, minister-president: Pito Romero, buitenlandsche zaken; Salanz Alsonso, bin- nenlandsche zaken; Hidalga. oorlog: Rocha, marine; Cyrilo del Rio, landbouw: Samper, handel en 'industrie; Cid, verkeer; Estadella. arbeid; Guerra del Rio, openbare werken, Marraco (tot dusver gouverneur van de Bank van Spanje' financien; Alvarez Valdes, justitie; Salvador Madariaga (ambassadeur te Parijs en bekende Volkenbondfiguur), on derwijs. Deze hergroepeering beteekent een ge ringe opschuiving naar rechts. Zij kan geenszins worden beschouwd als een oplos sing van de ernstige crisis. De beslissing van den strijd tusschen rechts en links is dus uit gesteld. De tweede regeering-Lerroux zal een nog krachtiger oppositie van links ondervinden dan de eerste en bovendien noch door de katholieken, noch door de monarchisten wroden gesteund, zoodat een nieuwe regee- ringscrisis zeer binnenkort kan worden ver wacht. Italië. De conferentie Dollfuss GoemboesMussolini. De Hor.gaarsche minister-president Goem boes en de Oostenrijksche bondskanselier Dollfuss zullen van 14 tot 16 Maart te Rome verblijven voor een officieel bezoek aan Mus solini. (Reuter). Vierduizend eilandbewoners omgekomen? Sneeuwstormen isoleerden het Japansche eiland Utsuryo. Tragische ontdekking van een reddingsexpeditie. Het eiland Utsuryo in de Japansche Zee tusschen Tottori en Korea is, naar Reuter meldt, de laatste weken onafgebroken geteis terd geweest door zware sneeuwstormen, die het van het vasteland volkomen isoleerden. Toen een reddingsexpeditie erin slaagde op het eiland te landen, vond men er geen enkel teeken van leven meer. maar een kort onder zoek bracht reeds 41 lijken van doodgevroren menschen te voorschijn. De sneeuw lag zoo hoog dat het niet moge lijk was. het eiland dieper in te gaan en men vreest dat de geheele bevolking, bestaande uit 4000 zielen, is omgekomen. Men neemt aan dat de meeste ingesneeuwd zijn en dat de be woners door de koude en door gebrek aan voedsel zijn omgekomen. In enkele kustdorpen werden nog eenige levende wezens aangetrof- fen. DE ZAAK-STAVISKY. OOK GUIBOUP—-FTBAUD THANS IN ARREST. Te Parijs zijn weer eenige verdachten ge arresteerd, o.a. mr. GuiboudRibaud, gewe zen ambtenaar in het ministerie van finan ciën, die beschuldigd wordt van medeplich tigheid aan verduistering en heling. Mevr. Rita Georg is door den rechter van instructie verhoord. Zij ontkende diensten aan Ptavisky te hebben bewezen en ver klaarde S. tijdens haar verblijf te Parijs slechts éénmaal te hebben gezien, zonder te weten welke rol hij speelde. Bij de huiszoeking in de woning van Gui boudRibaud moeten 50 afschriften van chèques en een aantal belangrijke bescheiden in beslag zijn genomen. De sommen die Ribaud van Stavisky heeft ontvangen, bedragen 720.000 franken. Digoin, gewezen commissaris van het Crédit municipal de Bayonne, die beschul digd wordt van medeplichtigheid aan op lichting en heling, is voorloopig op vrije voeten gesteld. Moordenaars van Prince op het spoor? PARIJS. 4 Maart (V.D.) Naar mede gedeeld wordt, bevindt zich het onderzoek naar de moordzaak-Prince thans in een zoo danig stadium, dat men goede hoop heeft de moordenaars te zullen kunnen arresteeren. Er worden thans vier sporen gevolgd. Zelfmoord uitgesloten. PARIJS. 4 Maart (V.D.) De Fransche Minister van Justitie had heden een bespre king van ruim twee uur met den procureur- generaal te Dijon over het geval Prince. Men thans de door sommigen geopperde moge lijkheid, dat Prince zelfmoord zou hebben gepleegd, volkomen uitgesloten. DE LEIPZIGER MESSE GEOPEND. Aan de Leipziger Messe, die Zondag is ge opend wordt deelgenomen door 7562 exposan ten d.i. 18 pet meer dan bij de voorjaarsmesse van 1933. 547 buitenlanders, dus iets minder dan verleden jaar, nemen deel. Deze behooren tot 24 landen tegen 22 in het vorige jaar. De grootste groep buitenlandsche exposanten is de Tsjechnsche. Bezoeken zijn aangekondigd vooral uit Zweden, Noorwegen. Denemarken, Engeland, Nederland, Zwitserland, Turkije en Joego-Slavië. Dr. Goebbels heeft het openingswoord ge sproken. BEMANNING DER TS.JELJOESKIN DRIJFT AF. NIEUWE HULP ONDERWEG. MOSKOU. 4 Maart (Reuter) De red dingsexpeditie voor de bemanning van de Tsjeljoeskin deelt mede. dat het weer de laatste vier dagen bijzonder slecht was, zoodat geen vliegtuigen konden opstijgen. De ijsschol, waarop de schipbreukelingen zich bevinden drijft af naar het Zuid-Westen. De schipbreukelingen bevinden zich wel. Van Wladiwostok uit is een stoomschip met 7 vliegtuigen aan boord vertrokken, terwijl van Petropawlowsk een stoomschip met twee vliegtuigen is vertrokken. Ook de ijsbrekers „Krassin" en Litike" worden gereed gemaakt om uit te varen en hulp te bieden Houdt dit eens voor den spiegel! Heeft U het gezien? Onthoudt den naam en vraagt eens aan Uw winkelier, hoe U een gratis proefstuk kunt krijgen. Als U dan weer in den spiegel kijkt, ziet U vast een vroolijk en opgeruimd gezicht! 'sMorgens aan Uw waschtafell (Adv. Ingez. MecL) DE BOM IN DEN SINT PIETER. EEN AANSLAG OP MUSSOLINI WAS VOORBEREID. Officieel wordt eerst thans uit Rome ge meld dat een complot bestaan heeft tegen het leven van Mussolini. Deze bekendmaking is geschied tezamen met de aankondiging dat de vier personen die schuldig zijn aan den bomaanslag op den St. Pieter in Juni 1933, op 16 Maart a.s. terecht zullen staan. Men zal zich herinneren dait vorig jaar Juni een bom optplofte in het portaal van den St. Pieter tijdens den dienst. Vier personen werden gewond. Nadat de ontploffing had plaats gehad trachtten de vier mannen Mus solini te dooden door een bom, gevuld met gifgas. Tevens wordt verklaard, dait deze mannen huurlingen waren, in dienst van bekende Italiaansohe anti-fascistische in- tellectueelen, die in Parijs en Londen wonen. (Reuter). SCHANDALEN-EPIDEMIE WOEDT VOORT. ALWEER EEN „AFFAIRE" IN FRANKRIJK. Reuter meldt uit Parijs: Op grond van klachten ls er huiszoeking gedaan bij de „Banque Syndicale privé d'étu- des et de participations fihancières". De ad ministrateur Couturier is in hechtenis geno men Het totaal der verduisteringen bedraagt vier millioen. VADER BETROKKEN BIJ DE ONTVOERING VAN ZIJN KIND? DALLAS (Texas), 3 Maart (Reuter). In verband met de ontvoering van de twee jarige Martha Julia Boggers door bandieten, die haar moeder en grootmoeder doodscho ten, deelt de politie mede, dat zij den vader van het kind in verzekerde bewaring heeft gesteld; de man leefde gescheiden van zijn vrouw. MEVROUW DIMITROF TE MOSKOU AANGEKOMEN. Zaterdag zijn te Moskou aangekomen de moeder en de zuster van Dimitrof en de vrouw van Tanef. Zij werden aan het station door een arbeidersdeputatie ontvangen. Na tuurlijk waren ook Dimitrof, Popof en Ta nef aanwezig. Arbeidsters van een textielfa briek boden, naar Tass aan de Tel. mede deelt, Dimitrof's moeder een geweven portret van Stalin aan. HONDERDEN CHOLERASLACHTOFFERS OP MINDANAO. Volgens een mededeeling van het Ameri- kaansche gezondheidsbureau is in het Zuide lijk deel van het eiland Mindanao (Philippij- nen) een cholera-epidemie uitgebroken. De epidemie heeft een kwaadaardig karakter en meer dan 300 personen zijn reeds bezweken. De Amerikaansche autoriteiten gelooven echter niet. dat de epidemie zich ook over de andere eilanden van de Philippijnen zal ver spreiden. TOKIO. 4 Maart (V. D.) Volgens hier ter plaatse ontvangen berichten neemt de chole ra-epidemie op de Philippijnen steeds grooter omvang aan. Het aantal dooden zou reeds 500 bedragen. Tot nu toe worden reeds 2000 ziektegevallen gemeld. Ter bestrijding van de epidemie zijn alle denkbare maatregelen genomen. Op verschillende plaatsen zijn quarantaine-stations Ingericht EEN GEDENKSTEEN VOOR KONING ALBERT TE MARCHE-LES "DAMES. Reuter verneemt uit Namen: Naar men weet is er een comité gevormd om een monument op te richten bij Marche- les-Dames, waar koning Albert verongelukt is. De burgemeester van Namen. Huart, is voorzitter van het uitvoerend comité; secre taris is graaf Xavier de Grunne. Op de plaats van den noodlottigen val zal een bronzen plaat met een kort opschrift in de rots worden aangebracht. Er zou een omheining worden geplaatst op de plek waar het lijk van den koning gevonden werd. Men zou den kruisweg van den Vieux Bon Dieu in orde maken, zoodat bedevaart gangers er hun devoties zouden kunnen ver richtten. Er zou een monument geplaatst worden aan het begin van den weg naar Marche-les- Dames bijvoorbeeld in de Avenue Prince Albert, die Avenue Roi Albert zou worden. De Volkenbondscommissie in Zuid-Amerika heeft haar vredespogingen hervat. Waarom de onder handelingen op 6 Januari werden afgebroken. (Van onzen correspondent). Genève, Februari 1934. Menigeen zal het misschien reeds weder vergeten zijn. Doch er wordt in Zuid-Amerika nog steeds een in alle vormen officieel ver klaarde oorlog gevoerd, die tusschen Bolivia en Paraguay. Een paar jaar lang was om het Chaco-gebied gevochten, zonder dat deze strijd officieel den naam „oorlog" had ver kregen. Het voorbeeld van Japan tegenover China, dat wel bommen op Chineesch gebied wierp en Chineesche provinciën veroverde, doch steeds heeft nagelaten China officieel den oorlog te verklaren, was door deze twee Zuid-Amerikansche staten geruimen tijd na gevolgd. Totdat in het voorjaar van 1933 de regeering van Paraguay van dit verstekt oor logvoeren genoeg had en openlijk tot de oor logsverklaring aan Bolivia overging. Bolivia klaagde toen terstond Paraguay bij den Vol kenbondsraad aan. verlangend dat de Raad Paraguay als schuldig aan ongeoorloofde oorlogsverklaring zou veroordeelen en bepa len zou, dat alle sanctiemaatregelen van ar tikel 16 van het Volkenbondsverdrag tegen Paraguay zouden moeten worden aangewend. Waarop Paraguay antwoordde, dat Bolivia in werkelijkheid den oorlog begonnen was en dat Paraguay's oorlogsverklaring geenerlei wijziging in den feitelijken toestand bracht en niets anders bedoelde dan het kind bij zijn werkelijken naam te noemen. De Volken bondsraad had wel ooren voor dit Para- guyaansche betoog en besloot een Volken bondscommissie naar Zuid-Amerika te zen den die eenerzijds een onderzoek naar de verantwoordelijkheden voor de vijandelijkhe den zou hebben in te stellen, doch bovenal zou moeten trachten de strijdende partijer tot een wapenstilstand en tot een duurzamen vrede te brengen. Dit besluit van den Volkenbondsraad werd op 3 Juli 1933 genomen. Doch eerst op 19 October daaropvolgende vertrokken de Euro- peesche leden dier commissie naar Zuid- Amerika. Hoe komt het, dat wederom 3 1/2 maand moest verstrijken, voordat het eerste begin van uitvoering aan dit besluit van den Volkenbondsraad gegeven werd? De reden hiervan is van denzelfden aard. die gemaakt heeft, dat de Volkenbond eerst in Juli 1933 tot eenige rechtstreeksche vre- desactie in den strijd tusschen Bolivia en Paraguay het besluit heeft genomen. Tot dien tijd meende de Volkenbondsraad zich bescheiden op den achtergrond te moeten houden, omdat de Washingtonsche Onzijdi- gencommissie" onder leiding van den minis ter van buitenlandsche zaken van de Ver- eenigde Staten van Amerika de vredespo gingen terstond na het begin der eerste vijandelijkheden in de hand had genomen. De Volkenbondsraad achtte het natuurlijk ongewenscht, dat de vredesbemoeiingen door door twee verschillende organen zouden wor den worden toegepast, en beperkte zich dus tot eenige goede raadgevingen aan de Wash- ingtonsche commissie. Eerst toen deze einde Juni ter kennis van den Volkenbondsraad bracht, dat zij haar vredespogingen moest opgeven, nam de Volkenbondsraad de zaak in eigen handen. Doch nauwelijks was de Vol kenbondscommissie benoemd, die ter plaatse een onderzoek zou instellen, of Bolivia en Paraguay richtten een gemeenschappelijk verzoek tot den Volkenbond, om de Commis sie liever toch niet te laten vertrekken en daarentegen de vier nabuurstaten der beide oorlogvoerende landen uit te noodigen eerst nogmaals een poging tot herstel van den vrede te doen! Einde September moest de minister van buitenlandsche zaken van Brazilië echter, mede namens de ministers van Argentinië, Chili en Peru, den Volkenbondsraad mede- deelen, dat de vier nabuurstaten géén kans zagen hun vredestaak met succes te volbren gen! Zonder aarzelen besloot de Volkenbonds raad thans de zaak zelf aan te pakken. Op 19 October vertrokken de Europeesche leden der Volkenbondscommissie (een Engelse li man, een Franschman, een Italiaan en een Spanjaard) naar Zuid-Amerika en troffen op 3 November in de hoofdstad van Uruguay Montevideo, dat hun ambtszetel zou worden, hun Mexicaanschen collega aan. De maand November werd besteed voor bezoeken aan de regeeringen van Bolivia en Paraguay en aan het oorlogsfront in het Chaco-gebied. En juist toen de commissie het onderling eens was geworden over haar uit te voeren vre desplan kwam een nieuwe verrassing: de Pa- raguyaansche troepen behaalden belangrijke overwinningen op de troepen van het veel grootere Bolivia, hetgeen natuurlijk niet zon der invloed bleef op de voorwaarden van den te sluiten wapenstilstand! Op 19 December kwam echter toch een zij het ook kortstondige schorsing der militaire vijandelijkheden tot stand. Vredesonderhan delingen begonnen te Montevideo onder lei ding der Volkenbondscommissie. De wapen stilstand. die aanvankelijk slechts tot 30 De cember zou duren, werd tot 6 Januari ver lengd. Doch ook dit was natuurlijk te kort, om overeenstemming mogelijk te maken. De voorzitter der Volkenbondscommissie ging per vliegtuig naar Assomption, om den presi dent van Paraguay tot een langeren wapen stilstand te bewegen. Zijn reis was vergeefsch. Paraguay wilde na 6 Januari den wapenstil stand niet verlengen. De vredesonderhande lingen werden geschorst. De Volkenbondscom missie vroeg telegrafisch aan den Volken bondsraad nadere instructies, of zij ondanks de hervatting der vijandelijkheden in Zuid- Amerika zou moeten blijven en haar vredes bemoeiingen voortzetten. Op 20 Januari besloot de Volkenbondsraad, na de vertegenwoordigers van Bolivia (Costa du Reis) en Paraguay (Caballero) te hebben aangehoord, dat de Volkenbondscommissie haar vredeswerk zou moeten voortzetten. Het bleek, dat de wapenstilstand op 6 Januari niet was verlengd, omdat Paraguay geen lan gere staking der voor Paraguay gunstig ver- loopende militaire vijandelijkheden wenschte, tenzij Bolivia bereid zou zijn het geheele Chaco-gebied, het voorwerp van den strijd, te ontruimen. Na die ontruiming zou Para guay tot arbitrage over het toekomstig bezit bereid zijn. Paraguay wilde echter geen ver lenging van den wapenstilstand, daar dit land vreesde, dat het zooveel grootore Bolivia den wapenstilstand zou misbruiken om zijn militaire krachten to herstellen en een nieu wen aanval voor te bereiden. Daar Bolivia in een voorafgaande ontruiming van het Chaco- gebied niet wilde toestemmen, waren de vre desonderhandelingen op 6 Januari vastgeloo- pen. Het vechten begon opnieuw. De hierop volgende weken brachten nieuwe overwinningen aan Paraguay. Op verzoek van de regeering van dit land heeft de Vol kenbondscommissie de besprekingen met bei de partijen weder opgenomen. De regeering van Paraguay hoopt blijkbaar, dat Bolivia thans tot de geëischte ontruiming van het Chaco-gebied bereid zal zijn. Op de Volken bondscommissie rust thans de zware taak ein delijk het bloedvergieten te laten ophouden. Zij zal het overwinnende Paraguay tot mati ging zijner eischen moeten aansporen, het van nederlaag tot nederlaag gaande Bolivia moeten aanraden deze werkelijkheid to er kennen en bovenal er voor moeten zorgen, dat de op den wapenstilstand volgende vrede een rechtvaardige zal zijn en niet de kiemen van een nieuwen oorlog in de toekomst in zich zal bevatten. Door haar raadgevingen zal de Volkenbondscommissie thans een grooton in vloed ten goede kunnen uitoefenen! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. /anflavm- PASTILLES. Bij apoltwkttn en drogisten verkrijgbaar. (Adv. Ingez. Med.) KETELONTPLOFFING OP CHINEESCH SCHIP. TWEE-EN-DERTIG OPVARENDEN VERDRONKEN. SJANGHAI, 3 Maart. (V.D.) Op het Chi neesch stoomschip „Choloen" heeft op de reis tusschen Tsjoefoe en Tsingtau een ke telontploffing plaats gehad. Het schip werd zoo zwaar beschadigd, dat het na enkele mi nuten begon to zinken. Aan boord ontstond een paniek. Daar de reddingsbooten door de opwinding niet konden worden gestreken, sprongen passagiers en bemanning over boord. 66 personen gelukte het. zich zwem mend te redden, 32 menschen zijn echter om het leven gekomen. KASLOOPER VERDUISTERT 117.000 FRANC TOULOUSE. 4 Maart (Reuter). De kas- looper R. van het bijkantoor to Toulouse van een crediet-bank is met 117.000 franc aan ef fecten en geld verdwenen. R., die oud-politieagent is. heeft deze gel den moeten innen. Later heeft hij zich bij de politie to Bayonne gemeld, met nog slechts 800 franc over. Hij weigert te zeggen, waar het geïncas seerde geld is gebleven.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5