VRIJDAG 9 MAART 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 HEEMSTEDE IN DEN ADELSTAND VERHEVEN. Bij Koninklijk Besluit is S. van Lennep, wo nende te Heemstede met al zijn wettige zoo wel mannelijke als vrouwelijke afstammelin gen in den Nederlandschen adelstand verhe ven met de predicaten jonkheer en jonk- vrouwe. ZENDINGSAVOND IN HET KERKGEBOUW AAN DE KOEDIEFSLAAN In de kerk aan de Koediefslaan sp^k Don derdagavond Ds. van Royen over het Zen dingswerk op Java- Ds. G. A. Barger was ver hinderd. Ds. v. Royen begint met te zeggen dat hij vele jaren met tropisch Nederland verbonden is geweest, zoodat zijn hart warm voor ons Indië klopt. Nederland en Indië waren elkander, vooral vroeger, zeer vreemd, niet alleen door de taal maar vooral door den grooten afstand. Dit laatste is nu zeer veranderd. De Hollanders, die alleen iets gelezen heb ben over Indië, of daarover slechts hebben gehoord, kunnen zich moeilijk de ernst der crisis vooral voor ons Indië voorstellen. Maar deze moeilijke tijd, aldus spreker, doet ook de geestelijke waarden naar voren komen. En dan dringt ook meer tot ons door, dat wij een schuld aan Indië hebben.. Wij voelen dat wij dadr moeten werken aan de uitbreiding van Gods Woord, Dr. S. v. d. Leij, oud-zendeling-arts geeft een uitvoerige uiteenzetting van zijn eerste film, het leven en werken in het ziekenhuis waar hij jarenlang gearbeid heeft. Het toont het groote werk van den medischen dienst der Salatigazending. Na deze eerste film zongen twee dames eenige Javaansche liedjes, waarna raden S. Nimpoeno een en ander vertelde over zijn land, godsdienst, gewoonten, gebruiken en gevoelens der Javanen. Spr. zei dat het vooral nu moeilijk is, den Christus onder de Javanen te brengen, om dat de Mohamedaansche godsdienst zoo vast is ingewerkt. Ook meende hij, dat de velen, die hier in Holland komen studeeren, te veel in aanraking komen met socialisten en com munisten, en te weinig met Christelijke fa milies En juist deze moesten hen tot zich trekken, omdat zij als geleerden terugkomend in Indië, daar een grooten invloed uitoefe nen in het politieke en maatschappelijke leven. Nadat nog eenige Javaansche liedjes wa ren gezongen, vertoonde Dr. v. d. Ley zijn 2e film, waarin het godsdienstige leven als ge volg der zending tot uiting komt. JAARVERGADERING HEEMST. POLOCLUB In café „Lommeroord'' hield de Heemsteed- sehe Poloclub haar jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer A. J. J. Ver spoor. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer Jesse, gaf eein kijk op de minder sterke financieele positie der vereeniging. De voorzitter dankte den penningmeester voor zijn beheer. Naar aanleiding van de begrooting voor het nieuwe jaar moest de penningmeester eenige vragen beantwoorden. De voorzitter las daarop het jaarverslag voor. Hij brengt dank aan allen die medege werkt hebben aan den bloei van de vereeni ging. Inhet bijzonder wordt den medisch ad viseur der vereeniging, Dr. J. G M. van Wal- sem, dank gebracht voor zijn hulp in ver schillende gevallen waar keuring van- en raadgevingen aan zwemmers noodig waren. Verder warer. in het jaarverslag vastgelegd de successen van de diverse zeventallen en de behaalde zwemkampioenschappen van den Haarl. Zwemkring zoowel als van den Kon Ned. Zwembond. Aan S. L. Mooi werd hulde gebracht voor de buitengewoon fraaie presta ties in het afgeloopen jaar geleverd en den heer A. J- Braam voor zijn algeheele leiding. Een dankbaar applaus had de heer Ver spoor in ontvangst te nemen. Vervolgens werd er stemming gehouden voor de verkiezing van een voorzitter. Het overgroote meerderheid werd de heer Ver spoor herkozen. Dit geschiedde ook met de overige leden van het bestuur, de dames Knuyt-v. Laar, C- Huyg en de heeren W. Jesse A. J. rBaam, P. v. Goor. De secretaris, de heer S. Blei moest we gens militairen dienstplicht bedanken; in zijn plaats werd gekozen de heer A. J. B. v Huisstede. Het a s. zomerseizoen werd door den heer Braam besproken; hij beantwoordde enkele daarover gestelde vragen. De voorzitter slooto ae geanimeerde ver gadering en wekte nogmaals op tot groote ac tiviteit in het aanstaande zomerseizoen. BLOEMENDAAL HAARLEMMERMEER VERBETERING DER WEGEN. AANBESTEDING De uitslag van de door het bestuur van den Haarlemmermeerpolder te Hoofddorp gehou den aanbestedingen voor de verbetering der wegen, bestrating van den Ringdijk en de verbetering bij de Lijnden, is als volgt: Het maken van gesloten wegdekken op ge- deelen van den Westelijken Hoofdweg, den Oostelijken Lisserdwarsweg en Hoofdweg. W. Blankevoort Dzn. te Aerdenhout f 82653; N.V. v.h. Gebr. Hogenbirk te Laren f 65480; H. A. Jaartsveld te Apeldoorn f 68420; Mijnbouw- Cultuurmaatschappij Boeton te 's-Gravenha- ge f 58600; N.V. Nederl. Basaltmaatschappij te Zaandam f 66500: N.V. De Geruischlooze weg te Heemstede f 61400; N.V. Jaartsvelds Wegen- bouw-Mij. te Silvolde f 68000; Roosendaals Aannemings-Mij. N.V. te Enkhuizen f 67010; N.V. Aannemersbedrijf v.h. H.J. te Siepe te Winterswijk f 69500; F. M. Althuizen c.s. te Tilburg f 73560; Holl. Beton Mij. te Den Haag f 59850; N.V. Aannemers en Wegenbouwbedrijf P. C. Zanen te Haarlem f 65760; J. H. Reefs Aannemersbedrijf te Oldenzaal f 59763; N.V. Bibumenweg te Utrecht f 61990; N.V. A. van DijkPetit Wegenbouw Mij. te Bergen op Zoom f 67800; N.V. Asfalt- en Wegenbouwbe drijf Neuchatel te Amsterdam f 74250; N.V. H. Boesewinkel te Nijmegen f 60370; Fa. F. H. v. d. Pluijm te Rosmalen f 65400; N.V. Keijs Asphaltfabriek te Rotterdam f 70560; N.V. Koudasfalt te Utrecht f 58820. Bestraten van eenige gedeelten van den Ringdijk. C. Kruif te Voorschot f 35998; Gebr. J. en A. Brandt te Dubbeldam f 17936; N.V. Aannemers Mij. v.h. J. M. Strijland te Uit hoorn f 15800; J. Pols te Wieringen f 23223; Gebrs. de Graaf te Halfweg f 15529; G. Schaft te Amstc.dam f 12715; B van Groningen te Nieuw-Vennep f 15900: S. Kuijper te Heem- Node f 18367; E. N. van Berghem te Amster dam f 17600; Aaunemersfa. v. d. Wal en Wou denberg te Utiecht f 15840: P. H. van Essen te Halfweg f 15077; fa. J. Dienaar en Zonen te IJmuiden-Oost f 18990; J. H. van Berghem Jr. te Noordwijk aan Zee f 17600; C. Streef kerk te Tienhoven f 13200; B. B'uis en Co. te Amsterdam f 12242. Opnieuw bestraten van eenige gedeelten van den Ringdijk: Fa. F. H. v. d. Pluijm te Rosmalen f 29400: Fa. J. Dienaar en Zn. te IJmuiden-Oost f 15990; B. van Groningen te Nieuw-Vennep f 26000; C. Streefkerk te Tien hoven f 21000: Fa. P. H. van Essen te Halfweg f 25000; Gebrs. de Graaf te Halfweg f 23300; H. v. d. Woude en H. Buiting te Dinxperio f 15087; N.V. Aannemers Mij. v.h. J. M. Strij- land te Uithoorn f 22300; Aannemersfa. v. d. Wal en Woudenberg te Utrecht f 25800; S. van Vuuren te Haarlem f 30250; P. J. van Vuuren te Wijk aan Duin f 13966; B. W. Nees te Am sterdam f 20500. Het maken van een wegafbuiging nabij de watermachine de Lijnden, bestrating enz. Fa. J. Dienaar en Zn. te IJmuiden—Oost f 20500; Aannemersfa. v. d. Wal en Wouden berg te Utreeht f 14200; F. D. Dienaar Sr. te Den Helder f 13944; B van Groningen te N.- Vennep f 13450; Gebrs. de Graaf te Halfweg f 12364; S. Kuijper te Heemstede f 12000; P. H. van Essen te Halfweg f 11297; N.V. Aanne mers Mij. v.h. J. M. Strijland te Uithoorn f 12700; A. van Dijk te Utrecht f 16360; J. H. van Berghem Jr. te Noordwijk aan Zee f 14500; Wede. H. van Drfel te Koudekerk aan den Rijn f 17463. GRAANBEURS. Op de Donderdag te Hoofddorp gehouden Graanbeurs was de aanvoer als volgt: Rogge f 7.50: Gerst (chevalier) en Wintergerst f 4.50: Haver. Paaröeboonen en Kanariezaad f 6; Duiveboonen, Bruine boonen en Groene erwten f 8.50; Vale erwten en geel mosterd f 11.50; Karwijzaad f 22; Blauwmaanzaad f 19. Alles per 100 K.G. BEVERWIJK HET KAMPIOENSCHAP OP DE KORTE BAAN. Bij het bestuur van de Harddraverijvereeni- ging „Beverwijk en omstreken" is heden morgen uit Den Haag bericht ontvangen, dat de Kon. Nederl. Harddraverij en Renvereeni- 2ing besloten heeft het verrijden van het kam- oioenschap van Nederland op de korte baan te Beverwijk te deen geschieden. Dit besluit is genomen ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum, dat de Harddraverij- vereeniging Beverwijk en Omstreken in den a.s. zomer zal vieren. Het kampioenschap wordt verreden op Donderdag 6 September. DE FLORA DER ITALIAANSCIIE MEREN. De Plantenkassen der gemeente Bloemen- daal aan de Veldlaan te Aerdenhout-Bent- veld zullen ter bezichtiging van de flora der Italiaansche meren voor het publiek worden opengesteld, op alle Zaterdag-, Zondag- en Woensdagnamiddag van 25 uur, te be ginnen Zaterdag 10 Maart tot en met Zater dag 31 Maart. Kinderen zonder geleide hebben geen toe gang. JUBILEUM J. NIEUWPOORT Heden was het 25 jaar geleden dat de heer J. Nieuwpoort, werkman bij de wegen alhier, in dienst der gemeente Bloemendaal trad. Hij werd bij die gelegenheid gecomplimen teerd door den wethouder en door den direc teur van Publieke Werken, die hem de ge bruikelijke enveloppe overhandigden. Een deputatie van de ambtenaren en werk lieden ging den jubilaris in zijn woning feli- citeeren en bood, behalve bloemen, een dres soir en een stoel aan. DRIEHUIS EEN DUBBEL JUBILEUM. Op 15 Augustus a.s. hoopt pastoor J. F. van der Meer alhier zijn 40-jarig priesterfeest te vieren. Tevens zal het dan 75 jaar geleden zijn, dat de parochie Driehuis werd gesticht. Ter gelegenheid van dit dubbele jubileum heeft zich een feestcommissie gevormd onder voor zitterschap van notaris Anten, welke commis sie zich ten doel stelt als huldeblijk aan pas toor v. d. Meer een klokkenspel in den toren aan te bieden. PERSONALIA. Tot controleur van de teeltbeperking in den tuinbouw is voor district Kennemerland be noemd de heer Jac. Weterings, voorzitter van den L.T.B., wonende alhier. EEN GEVAARLIJK KRUISPUNT. De viersprong Baanstraat, Groote Houtweg, Arendsweg Torenstraat is al vele malen het tooneel geweest van min of meer ernstige aan rijdingen en botsingen. De winkelierscombi- natie ..Plan West" zond daarom een adres aan den gemeenteraad, waarin verzocht werd op het beruchte kruispunt een verkeersleider aan te brengen. Deze aangelegenheid werd door Werken ter plaatse: op het plaveisel verkeers- den raad ter afdoening aan B. en W. overge dragen. Thans zijn vanwege het bedrijf Openbare lijnen aangebracht. Wanneer het publiek zich daaraan nu maar wil houden, zou dit al eenige verbetering beteekenen. Vervolgens wordt nog overwogen het in rijden van de Torenstraat te verbieden vanaf de richting Wijk aan Duin. Op het oogenblik is de zaak juist omgekeerd en geldt het inrij- verbod voor het verkeer komende uit de Kerk- VELSEN VEREENIGING VOOR NIJVERHEIDS ONDERWIJS. De Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs in Kennemerland hield Donderdagavond haar jaarvergadering in het schoolgebouw. Na opening door den voorzitter, den heer D. Bais Jzdie mededeelde, dat de secretaris, de heer J. D. B. Olie, wegens ongesteldheid in het buitenland vertoefde en den wensch uitte, dat deze hersteld mocht wederkeeren, bracht De nieuwe I5cts. Schóqnheidszeep D|qbelm^N Probeert U ze morgen eens! (Adv. Ingez. Med.) de heer C. Luchsinger het jaarverslag van den secretaris uit. Daaruit bleek, dat door de slechte tijdsomstandigheden het ledenaantal belangrijk terugliep. Het bedroeg 34. benevens 15 donateurs en 27 begunstigers, totaal 76. Verschillende -geschenken voor het onderwijs werden ontvangen, o.a. machine-onderdeelen van de M.E.K.O.G. De dagschool werd op 31 December j.l. be zocht door 264 leerlingen, waarvan voor machine-bankwerker, 56 voor timmer.' an. 101 voor electro-techniek en 20 voor bankwerken- autotechniek. Aan 51 leerlingen kon een di ploma worden uitgereikt. Van de leerlingen woonden 226 in Velsen, 21 in Beverwijk, 12 in Wijk aan Zee en Duin, 4 in Uitgeest en 1 in Bloemendaal. De avondschool telde 31 December 98 leer lingen, waarvan machine-bankwerken 38, tim meren 37, electro-techniek 19, schilderen 3 en metselen 1. Aan 22 leerlingen der avondschool kon een getuigschrift worden uitgereikt. Door Ir. G. Nijhoff in Den Haag. bouwmees ter der nieuwe Chr. huishoudschool aldaar, werd opdracht gegeven tot het vervaardigen van schoolmeubelen voor deze school, waaraan de leerlingen thans druk bezig zijn en waar van reeds een gedeelte gereed is. Het financieel verslag toonde aan uitgaven voor de dagschool f 93.457 en voor de avond school f 8.872. De voorzitter deelde mede, dat van de commissie tot nazien der bescheiden bestaande uit de heeren A. de Wit te IJmuiden en Ph. M. Pattes te Beverwijk, bericht was in gekomen, dat alles in orde bevonden was. De voorzitter dankte den penningmeester, den heer Luchsinger, voor het vele verrichte werk. De begrooting voor 1935 werd vastgesteld voor de dagschool op f 90.611 en voor de avond school op f 8870. Tot bestuursleden werden herkozen de hee ren Ir. G. van Hemert en Ir. J. H. Telders, beiden te Beverwijk. In de commissie tot het nazien der bescheiden werden benoemd de heeren IJ. J. Reitsma te Velsen en Th. M. Pattes te Beverwijk en als secundus de heer D. Bus te Velsen. BENNEBROEK RAADSVERGADERING. Geldleening Voor den schoolbouw. Raadsvergadering op Donderdagavond onder voorzitterschap van burgemeester mr. K. J. G. Baron van Hardenbroek. Afwezig was de heer J. F. van Lierop, wet houder. Onder de ingekomen stukken was: a. Goedkeuring door Ged. Staten van het besluit tot verkoop van het oude postkan toor. b. Bericht van den heer F. G. Lommerse van aanneming der benoeming tot lid van de schattingscommissie voor de belastin gen. De geldleening groot f 32.000, voor den bouw (verbouw) van de school met den Bijbel kwam aan de orde. De voorzitter deelt mede, dat de raad in hoofdzaak voor de behande ling van dit besluit bijeen is geroepen. Het prae-advies over deze zaak wordt voor gelezen, waaruit blijkt, dat B. en W. er na zeer langen tijd van onderhandeling met het schoolbestuur in zijn geslaagd tot een over eenkomst te komen, waarbij het schoolbe stuur 50 pet. van de getaxeerde waarde van de bestaande lokalen laat vallen, doch het gemeentebestuur zich verbindt twee lokalen met centrale verwarming te geven. Deze oplossing is voor de gemeente het voor- deeligste, daar anders het bestuur een ge heel nieuwe school eischt. B. en W. stellen derhalve voor om, ondanks het afwijzend advies van den inspecteur van het Lager Onderwijs het compromis uit te voeien en een besluit te nemen tot het aan gaan van een geldleening ad f 32.000. Daartoe werd besloten. De verordening op het agentschap der ar beidsbemiddeling wordt overeenkomstig het voorstel vastgesteld. Bij de rondvraag vraagt de heer Dubbis naar het praeadvies over de radiodistributie. De voorzitter antwoordt dat de zaak nog in voorbereiding is. De heer De Blinde vraagt of de plannen voor de school met den Bijbel reeds door de hoogere instanties zijn goedgekeurd. De voorzitter zegt dat de inspectie afwij zend tegenover de plannen staat, omdat meer gevraagd wordt dan strikt noodig is, doch dit advies is niet bindend voor den Raad. Toch moet rekening gehouden worden met de mogelijkheid dat Ged. Staten het leeningsbe- sluit niet goedkeuren. De heer Dubbis is teleurgesteld door het feit. dat het schoolbestuur meer vraagt dan noodig is. De voorzitter zegt. dat dit wel zoo is, doch nu het bestuur 50 pet. van het taxatiebedrag laat vallen, deze oplossing de goedkoopste is voor de gemeente, al betreurt spr. het dat schoolruimte moet worden gegeven die thans nog niet strikt noodzakelijk is. Doch het onaangenaamste in deze zaak is dat het be stuur geld eischt voor een school welke het zelf cadeau heeft gekregen. De heer Dubbis blijft de houding van het schoolbestuur afkeuren. Door deze houding staat het een vlotte afwerking van de zaak in den weg. De voorzitter merkt op dat de school in orde is te brengen voor f 10.000. Het blijft een pijnlijke geschiedenis, doch spr. ziet thans geen andere oplossing meer. De heer Heemskerk meent dat het bestuur gebonden is omdat de Willinkschool als school gebruikt moet blijven. De voorzitter zegt. dat dit aanvankelijk ook de bedoeling der schenkster was, doch later is de akte gewijzigd en heeft het bestuur de vrije beschikking over de school gekregen. IJMUIDEN MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 0.85f 0.80. Tongen per K.G. f 1.85f 0.75. Groote schol per 50 K.G. f 10. Middelschol per 50 K.G. f 12.50—f 10. Zetschol per 50 K.G. f 18—f 15. Kleine schol per 50 K.G. f 20—f 13. Bot per 50 K.G. f 3.30. Schar per 50 K.G. f 7.50—f 2.80. Vleet per stuk f 1.10. Kabeljauw per 125 K.G. f 21. Wijting per 50 K.G. f 3—f 2.90. BESOMMINGEN. Stoombeuger VL 204 f 1061. Loggers: KW 154 f 785, KW 51 f 1241. TIEN JAREN LANG HOOFDPIJN. Het middel dat na enkele maanden reeds hielp. Wat Mej. J. A. v. L. te Den Haag schrijft. „Hierbij deel ik U mede, dat ik ruim 10 jaar lijdende was aan hoofdpijn met galbrakin- gen en men zeide mij, dat voor mijn kwaal geen genezing was. Nu hoorde ik veel van Kruschen Salts en ik dacht: Laat mij dit middel eens probeeren. Ik neem nu sinds en kele maanden in het eerste kopje thee Kru schen Salts in en kan U mededeelen, dat ik nu maanden lang geen hoofdpijn meer heb. Anders lag ik om de drie a vier weken twee dagen in bed en kon niets gebruiken. Ik ben nu met dit Kruschen Salts veel beter." Mej. J. A. v. L„ Den Haag. Hoofdpijn en dergelijke klachten, zooals slechte eetlust, neerslachtigheid, zenuwach tigheid enz., vinden meest hun oorzaak in te trage, onvoldèende werking der inwendige or ganen. De voedselresten worden niet volle dig uit het lichaam verwijderd en schadelijke stoffen zullen zich ophoopen, welke het bloed onzuiver maken en den geheelen gezondheids toestand ondermijnen. De verschillende zouten in Kruschen Salts sporen de inwendige organen aan, zoodat alle afvalstoffen geregeld en volkomen uit het lichaam verwijderd worden. De „kleine, da- gelijksche dosis" houdt U inwendig zuiver en schoon. Uw bloed wordt weer helder en frisch hoofdpijn en andere klachten zullen spoedig en voorgoed verdwenen zijn. En al gauw zult U het „Kruschen gevoel" gaan herkennen aan uw stralende n levenslust, onvermoeibare energie en onverstoorbare opgewektheid. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1,60 per flacon. Omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op 't etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voor komt. (Adv. Ingez. Med.) ZANDVOORT RAADSVERGADERING. Ven derde wethouder te Zand- voort. Be maximumsnelheid ajgeschaft. Wijziging der tarieven voor het Zuiderbad aangenomen. Vergadering van den Raad der gemeente Zandvoort op Donderdagavond, onder leiding van den burgemeester, den heer H. van Al p he n. Afwezig de heer Groen, wegens ongesteld heid. Het aantal wethouders. Aan de orde komt het voorstel van de heeren Elffers, v. d. Werff en Bolwidt, het aantal wet houders te bepalen op 3. De heer Koning (C.H.) wil er niet van weten. De heer Elffers (C.H.) acht een sobere voorlichting in het belang der gemeente. Inge wijden begrijpen toch wel, waarom de voor stellers met hun denkbeelden zijn gekomen. De bijzondere omstandigheden, die de Gemeente wet eischt, zijn aanwezig. Het is niet volko men zeker dat steeds de goede wegen te Zand voort worden bewandeld. De heer Geers (R.K.) betwijfelt of het te kort moet worden geweten aan één persoon in het college. Welke taak zal de nieuwe wet houder moeten krijgen en van welke taak zal de zittende wethouder moeten worden ont heven? Spr. achtte een derden wethouder te kostbaar. Wethouder Siegers (R.K.) weet dat een deel van den Raad de heer Molenaar niet de gewenschte persoon voor wethouder acht. Maar men bedenke, dat de partij van den heer Molenaar zeer sterk is. Het ageeren tegen één wethouder, steeds maar weer, heeft spr. vaak gehinderd. Velen schijnen te denken: als wet houder Molenaar maar verdwijnt Maar spr. zegt: het is een knappe bol die de zaken zoo kan doen als de regeering die thans wenscht. Deze nieuwe actie, nu weer, doet de gemeente meer kwaad dan goed. Laat men wachten tot de verkiezingen met te ageeren. Spr. stelt voor het voorstel-Elffers c.s. voor kennisgeving aan te nemen. De heer Elffers wijst er op dat in andere gemeenten niet die dingen zouden kunnen ge beuren. die te Zandvoort plaats vinden. Wethouder Molenaar: Welke dingen? Noemt u 'n paar feiten. De voorzitter hamert. De heer Elffers (C.H.) zal afwachten of de meening van weth. Siegers wel juist is, dat met de verkiezingen de partij-Molenaar ver sterkt in den Raad zal terugkeereri. Maar ook dan zal spr. nog doen, wat gedaan moet wor den. Zandvoort is de risée van Nederland. De minister heeft subsidie geweigerd en dat kan niet alleen zijn geweest om 'n slordigheidje in een administratie. Het voorstel-Elffers wordt aangenomen met 7 tegen 5 stemmen. Tegen stemmen de heeren Siegers, Koning, Geers, Paap en Molenaar. Er zal dus een derde wethouder komen. Uurloon voor losse werklieden. B. en W. stellen voor, het loon van de losse arbeiders in dienst der gemeente te verlagen en gelijk te stellen met dat, opgenomen in het collectief contract. De heer VanRijnberk (S.D.AP.) is tegen het voorstel. De loonsverlagingen zijn al ver genoeg gegaan. De heer Geers zou het uurloon van 65 cent willen handhaven. Laat het college het voorstel intrekken. Wethouder Siegers verdedigt het voorste! van B. en W. Waar bijzondere omstandigheden in de gezinnen aanwezig zijn, wordt wel iets gedaan, Wethouder Molenaar (lijst Molenaar) zegt dat sommigen zoo'n beetje bezig zijn, hem de gevangenis in te draaien (de voorzitter hamert). De loonsverlagingen zijn niet spr.'s schuld geweest. B. en W. zijn verbonden aan de regeeringsvoorschriften. Men aanvaarde de voorstellen van B. en W., dan zal er mis schien nog een regeeringssubsidie voor 1934 binnen komen. De heer Geers wil tenslotte het voorstel van B. en W. aanvaarden, mits de 45 cent worden gebracht op 60 cent per uur. De heer v. d. Molen (S.D.A.P.) wil wel in dezen geest medewerken. De heer D r u y f zegt dat de toelichting van den wethouder was als een kluwen, waarmede een kat gespeeld heeft. Wel duidelijk bleek hieruit, dat een 3e wethouder noodig is. De heer Van der Werf (V.B.) wil een loon van 60 cent. De voorzitter zegt dat het voorstel van B. en W. zijn volle instemming heeft uit har de noodzaak. Er moet aan den bestaanden toestand met al die verschillende loonen een einde komen. NiveUeering is dringend noodig. Tenslotte wordt bepaald dat de lonen voor de iosse arbeiders zullen zijn: 45 cent voor on geschoolden en 60 cent voor geschoolden. De winkels in het Zuiderbad. B. en W. stellen voor, dit jaar niet over te gaan tot den voorgenomen bouw van winkel huizen in den onderbouw van het Zuiderbad. Dit voorstel wordt aangenomen. De maximumsnelheid. B. en W. stellen voor wijziging der Alg. Poli tieverordening en intrekking der verordening tot. bepaling der maximum-snelheid. De heeren Druyf en Padt willen deze maximum-snelheid handhaven anders komen er excessen. De heer Bolwidt meent ook, dat een grens moet gesteld worden voor de kom van het dorp. Evenzoo de heer Geers. De heer Elffers steunt het voorstel van B. en W. Tegen excessen helpen bepalingen toch niet Die moeten dan maar streng ge straft worden. De heer Van Rijnberk meent dat in en kele groote steden geen maxima meer aan gegeven worden. De heer Druyf wijst er op, dat het ver keer te Zandvoort in den zomer zeer druk is. Bepalingen zijn dan wel noodig. De voorzitter zegt dat het controleeren van de maximum-snelheid in den zomer noo dig kan zijn. Maar dan zijn er geen agenten voor beschikbaar. De snelheid van de auto's houdt tegenwoordig trouwens vrijwel gelijken tred met het remvermogen. Het aantal ver balen is in Zandvoort niet groot. Inderdaad zijn in verschillende plaatsen de maximum snelheden opgeheven. De wet beschermt bo vendien de veiligheid van het verkeer. De voet gangers moeten op de trottoirs blijven en slechts op bepaalde punten den riiweg over steken. Het toezicht op de wijze van rijden zal te Zandvoort zeker niet verslappen. De heer Padt meent, dat Zandvoort niet vergeleken moet worden met groote steden. Wordt de maximumsnelheid opgeheven, dan zal menig automobilist in Zandvoort zijn snel heid gaan opvoeren. De heer Elffers stelt voor, eerst nog ad vies van den A. N. W. B. en de K. N. A. C. te vragen. Het voorstel van B. en W. wordt met 8 tegen 4 stemmen aangenomen. Ambtenaren- en Werkliedenreglementen. Aan de orde komt de voorgestelde wijziging der Ambtenaren- en Werkliedenreglementen. De heer P a d t zal tegen stemmen. Hij is te gen het ontslag van de huwende ambtenares en tegen het ontslag van een ambtenaar met revolutionnaire gezindheid. De heeren VanRijnberk en Druyff sluiten zich hierbij aan. De heer Geers betoogt dat de voorstellen van B. en W. moeten aanvaard worden, mede omdat het Georganiseerd Overleg er zich mede heeft vereenigd. De heer Elffers wijst er op. dat de regee ring. worden de voorstellen niet aangenomen, de gemeente toch dwang zal opleggen. Daarom zal snr. v\ -stemmen. Wethouder Siegers is het hiermede eens, Spr. zegt verder dat de overheid er tegen moet waken, dat de boel spaak loopt. Daarom wordt ontslag van personen met revolutionnaire gezindheid voorgesteld. Wethouder Molenaar deelt mede, dat hij een minderheid heeft gevormd in het Georg. Overleg ten opzichte van de genoemde rede nen tot ontslag. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men, met 5 tegen 4 stemmen. Tegen stemmen de heeren Padt, Van der Moolen, Molenaar en Druyf. Verpachting standplaatsen ijskarren. B. en W. stellen voor, de standplaatsen voor ijskarren openbaar te verpachten voor 3 jaar (1 April 1934—31 Maart 1937). De heer Paap (lijst Molenaar) wil de be talingen laten doen in 2 termijnen. De heer Geers wil een proef nemen voor 1 jaar. De heer Padt kan zich met de openbare verpachting in dezen abnormalen tijd niet vereenigen. Men moet thans zooveel mogelijk bestaanszekerheid aan de menschen ver schaffen. Wethouder Siegers zou de voorkeur wil len geven aan hen, die reeds een standplaats hebben. De heer Elffers ziet geen andere oplos sing dan een openbare verpachting. De ge meente kan zich voor bepaalde gevallen nog bepaalde rechten voorbehouden. Besloten wordt na uitvoerige discussie op voorstel van den heer Elffers tot aanhou ding en het vragen van advies aan de finan cieele commissie. Verpachting parkeerterreinen. B. en W. stellen voor, de parkeerterreinen in het dorp in het openbaar te verpachten en wel te doen inschrijven voor elk parkeerterrein af zonderlijk. De heer van R ij n b e e k wil de terreinen verpachten, elk afzonderlijk, tegen de huur die nu wordt betaald plus een percentage, afhan kelijk van de seïzoendrukte en te bepalen door de financieele commissie. Dit punt wordt aangehouden en gaat naar de financieele commissie op voorstel van den heer Van der Werf. De tarieven voor het Zuiderbad. De in ons blad vermelde voorstellen tot wij ziging der tarieven voor het Zuiderbad wor den aangenomen. In bijzondere gevallen zullen kostelooze kaarten worden beschikbaar gesteld, op schrif telijke aanvragen en ter beoordeeling van B. en W. Zonder hoofdelijke stemming werden aangenomen de voorstellen betreffen de: verhuur van grond (standplaats draai molen); verkoop van 3 huurkoopwoningen; af wijzing van een verzoek om een bijdrage voor middelbaar onderwijs,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10