D. OO Een éénig goede hulp VRIJDAG 9 MAART 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 11 ONDERWIJS-VERKEERS- COMMISSIE TE HAARLEM. VERGADERING ONDERWIJZEND PERSONEEL. Het ïs een uitstekende gedachte van de Onderw'-is-Verkeerscommissie te Haarlem ge weest om een vergadering met het onderwij zend personeel aan de openbare en bijzondere lagere scholen te houden, want dit zal onge twijfeld het beoogde doel: bevordering van een goed verkeer op straat, wel bereiken. De 'groote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw was Donderdagmiddag twee uur, toen de heer H. v. d. W e ij e r, inspecteur van het Lager On derwijs in de inspectie Haarlem, een openings woord sprak, flink bezet. Den voorzitter stem de het tot blijdschap, dat de opkomst zoo groot was. Het ging immers om de vraag, wat de school kan doen in het belang van een veilig verkeer. Een speciaal woord van welkom richtte hij tot de afgevaardigden der ouder commissies en besturen der bijzondere scholen. Het moet voor de ouders een geruststelling zijn te weten, dat ook het onderwijzend personeel 'de jeugd wil leer en om veilig over de straat te gaan. De heer v. d. Weijer sprak een propa gandistisch woord voor de Vereeniging voor Veilig Verkeer, die het vorig jaar is opgericht. Ook sprak hij met waardeering over de groote belangstelling van de verkeerspolitie, met den Commissaris van Politie aan het hoofd, dien hij dank bracht voor zijn steeds betoonde medewerking. Spreker dankte den heer G. A. Draijer, hoofdinspecteur van politie, chef van den straatdienst, die zich bereid verklaard had, om hier als spreker op te treden. De heer D r a ij e r merkte op, dat de politie L. de eerste plaats met het verkeer op straat te maken heeft en niet met den mooisten kant er van, omdat de politie vaak voor verkeers overtredingen proces-verbaal moet opmaken. Meestal is de politieman dan omringd door een nieuwsgierige menigte, die niet zuinig met haar critiek is. Het verkeer is eigenlijk een kwestie van gezond verstand. Houdt altijd rechts en steek de hand uit, wanneer men een andere richting in wil gaan. De Haarlemsche politie is den laatsten tijd bezig om ook den schoolkinderen de regelen van het goede ver keer bij te brengen, waarbij het onderwijzend personeel zijn medewerking verleent. Met de zoogenaamde lichtweek zijn een paar slacht offertjes gemaakt. Met de „bochtenweek" was het al veel beter; dat heeft spreker zelf gecon stateerd, wanneer hij de schooljeugd, die veel fietst, gadesloeg. Hij had een verkeersstatis- tiek gemaakt om te onderzoeken, hoeveel per sonen bij een verkeersongeluk in Haarlem het leven hebben verloren. In 1928 bedroeg dit aantal 5; in 1929 zes; in 1930 twaalf; in 1931 acht; in 1932 elf en in 1933 vijftien. Spreker acht het dringend noodzakelijk, dat niet alleen de politie, maar ook het onderwijzend perso neel zich met het verkeersvraagstuk bezig houdt, want het is moeilijk, in den tegenwoor- digen tijd een uur lang op straat te gaan. zonder iets te doen wat niet mag. Er moet op de scholen regelmatig over gesproken worden. Hij hoopte dat alle onderwijzers, die hier aan wezig waren, zich zouden opgeven voor het vol gen van een cursus, dien hij zich voorstelt op het politiebureau te geven. Hieraan zouden groepen van bijvoorbeeld twintig onderwijzers en onderwijzeressen kunnen deelnemen, op dat hun in ongeveer vijf of zes lessen de ver keersregelen kunnen bijgebracht worden. Het is gewenscht, dat die cursussen vóór de zomer - vacantie plaats hebben, dus voordat de groote massa weer op straat komt. Op deze wijze kunnen de onderwijzers ware beschermers van de jeugd worden. De heer Draijer eindigde met den wensch, dat weldra geen kinderen meer als slachtoffers van het verkeer zullen vallen. Een der aanwezigen vroeg, of ook leden van de oudercommissie die cursussen mogen bij wonen. De heer Draijer beantwoordde deze vraag bevestigend. De heer M. Vrij, directeur der N.V. Nieuwe Amsterdamsche Schoolvereeniging, een be kend verkeerspaedagoog te Amsterdam, kreeg daarna het woord. Deze herinnerde aan. een middag, toen een paar zijner schoolkinderen met angst op het gezicht bij hem waren ge komen om hem mede te deelen, dat drie leer- lingetjes onder een vrachtauto waren ge raakt. Dien middag zal hij nooit vergeten; hij sprak de hoop uit, dat het aanwezige perso neel zulk een verschrikkelijk kwartier nooit zou ondervinden. Dit ongeluk is de oorzaak geweest, dat hij het verkeersvraagstuk ging bestudeeren. Tot dusver had hij de kinderen alleen maar te gen de gevaren gewaarschuwd. Hij was de eerste, die een waarschuwingsbord bij zijn school liet plaatsen. Sindsdien heeft het ver keersvraagstuk hem niet meer met rust ge laten. Vijf jaar geleden is de Amsterdamsche vereeniging voor veilig verkeer opgericht, waar hij zich dadelijk bij aansloot. Er werd propaganda gevoerd onder de volwassenen, om zoodoende de jeugd te krijgen. Dit werk gaat in Amsterdam prachtig. Spreker achtte het verheugend, dat nu ook in Haarlem zulk een flinke propaganda gemaakt wordt. Dat daar is gevormd de bekende driehoek, vor mende de burgerij, vertegenwoordigd in de Vereeniging voor Veilig Verkeer; de politie en het onderwijzend personeel. De goede re sultaten kunnen dan niet uitblijven. Vooral voor de onderwijzers is het een aangename taak. Spreker noemde het een verheugend ver schijnsel, dat in ons land nu al in 25 plaat sen vereenigingen voor veilig verkeer zijn op gericht. De sneeuwbal is dus al aardig aan het rollen gebracht. Speciaal de gymnastiek- onderwijzers kunnen nuttig werk verrichten, als zij aan het eind van de les den kinderen bij de schoonmaak is en blijft' PUROL. Hier mede worden ruwe, roode en stukke handen weer spoedig gaaf, zacht en blank. (Adv. Irigez. Med.) een verkeersspelletje laten doen. Jong ge wend, is immers oud gedaan. Dit onderwijs zal van een onschatbare waarde blijken te zijn. Bij bijna alle vakken van het onderwijs kan men het verkeersvraagstuk onder de leer middelen gebruiken. Onze schoolkinderen mogen niet langer als slachtoffers van het verkeer vallen. Het gaat om menschenlevens. Na de pauze gaf de heer Vrij met een klas kinderen van de school van den heer Don kersloot aan de Wilhelminastraat een les op het podium. Hij stelde den kinderen eenige vragen, die dadelijk vlot beantwoord werden, Het meerendeel der kinderen zal intusschen niet geweten hebben, wat de heer Vrij hun mededeelde, nl. dat de vliegtuigen elkaar in de lucht links passeeren. Tot slot bracht hij een woord van lof aan het onderwijzend personeel, omdat hem uit de antwoorden ge bleken was, dat deze Haarlemsche kinderen al veel van het verkeersvraagstuk weten. De heer v. d. Weijer hield een inleiding over het leerplan en de leerstof voor de la gere school. Het is niet de bedoeling om er een apart vak van te maken, omdat er al vakken genoeg op het lesrooster zijn. Het verkeersonderwijs kan gegeven worden bij ongeveer alle vakken, wanneer daar tijd en gelegenhed voor is. Het onderwijs moet na tuurlijk door de gewone onderwijzeres en onderwijzers worden gegeven. In de eerste drie jaar moeten ze alleen spreken over voet gangers; in de vierde klasse theorie over bet fietsen en in het vijfde jaar de practijk. Tij dens de gymanstiekles kan vooral veel ge daan worden. In het zesde jaar moeten de kinderen voor de Onderwijs Verkeerscommis- sie een examen afleggen waarmee ze een di ploma of een insigne kunnen verwerven. Als leermiddelen kunnen o.a. de bekende vellen zegels van den A.N.W.B. dienen. Tenslotte werd de bekende verkeersfilm van den A.N.W3. vertoond die veel propa gandistische waarde heeft en die met groote aandacht gevolgd werd. De heer Vrij hield daarbij een duidelijke explicatie. Het onmiddellijk succes van dezen middag was al heel groot want niet minder dan ruim 200 onderwijzeressen en onderwijzers meld den zich in de pauze aan om de cursussen op het politiebureau te volgen. De bijeenkomst werd o.a. bijgewoond door Jhr. Den Tex, burgemeester van Bloemen- daal; den heer E. H. Tencinck, commissaris van politie; den heer G. H. Weustink, oud inspecteur van het Lager Onderwijs; den heer Th. Lancée, directeur van de Rijkskweek school voor Onderwijzers; Mr. Van Gelderen, bestuurslid van de Vereeniging voor Veilig Verkeer; ir. Maas, directeur van Openbare Werken; raadsleden en afgevaardigden van oudercommissies. BAZAR CHR. VEREENIGING TOT KRAAMHULP. We herinneren er aan, dat de afdeeling Haarlem en omstreken van bovengenoemde vereeniging een bazar houdt op Maandag 12 en Dinsdag 13 Maart, des middags van half drie tot vijf en des avonds van half acht tot tien uur in Hotel „Lion d'Or" aan den Kruis weg. Om hulp te kunnen blijven verleenen aan on- en minvermogende kraamvrouwen, is versterking van de kas dringend noodig Daarom wordt vriendelijk verzocht om goe deren of giften bij het uitvoerend comité of bij het bestuur in te zenden. Het bestuur be staat uit de dames: Mevrouw Anema-Gertzen, presidente; Mevr. Dr. Groenendijk, leidster van het bureau;' Mej. Lassc-huit, Lanckhorst- laan 32; Mevrouw T. de Vries—Van der Werff. Er zal o.a. een Fongers damesrijwiel wor den verloot. 't Avonds speelt er een strijkje van het per soneel der firma Droste- De bazar wordt Maandagrmldag half drie door Ds. K. H. Miskotte geopend. I-let dames koor van den Ned. Chnsc. Vrouwenbond zal onder leiding van mej. J. Luï medewerking verleenen. Dinsdagavond tien uur wordt de bazar door Ds. J .W. Siertsema gesloten. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Van Dam, Meester Cornelisstraat 34 boek je; Bijlsma, Pieter Kiesstraat 48, étui; Bureau van Politie, Smedestraat, handschoen; Kampipan, Wagenweg 2, hond, Reemer, Jan van Zurenstraat 20, handschoen; Hooijdonck, Reigerstraat 59, jas; Boeree, Borneostraat 30, mes; M. Kater, Rozenhagenstraat 36, porte- monnaie; V. Wanrooij, Saenredamstraat 57, parapluie; Metselaar, Oudeweg 115, riem; L. Zweers, Zwaardstraat 14, sleutel; Van der Hurk, Harmenjansstraat 5, schoenen; Bureau van Politie, Smedestraat, sleutel; A. Maas, Nassauplein 2, taschje; Stol, Iordensstraat 37 vulpotlood; J. Scriek, Archipelstraat 19, dek zeil; Post- en Telegraafkantoor, Ged. Oude Gracht, vulpotlood. EXAMENS. Bij de examens gehouden door Peereboorp's vakschool voor Coupeuse slaagden te Amster dam mej. Tini v. d. Beek en mej. P. Kepko, beiden alhier. HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING De Haarlemsche Orkest Vereeniging geeft Zondagmiddag a.s. half drie een volksconcert in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem. Dirigent is Frits Schuurman, solist Fred. Leid- ner, (solo-altist der H. O. V.) Deze laatste zal het concert voor altviool en orekst van Carl Stanitz voordragen. De H. O. V. zal het navolgend programma uitvoeren: Ballet-Suite van J. Ph. Rameaii (Menuet). Musette, Tamocurin); Eerste Peer Gynt Suite; Pavane van Maurice Ravel (in eerste uitvoe ring) Hongaarsche Marsch uit Damnation de Faust van H. Berlioz. DE OECUMENISCHE BEWEGING Men schrijft ons: Uitgaande van den O. K. Besturenbond zal op. Dinsdag 13 Maart a.s., des avonds acht uur in de O. K. kerk aan de Kon. Wilhelmina- kade een openbare bijeenkomst worden be legd waar door pastoor Th. Moleman van den Helder het woord zal worden gevoerd over bo venstaande beweging. Ps. Th. Moleman treedt reeds geregeld op als spreker in diensten der z.g. Alledagkerk, welke te den Helder op be paalde uren dagelijks in één der kerken der Ned. Herv., Doopsgezinde en Liithersche ge meenten daar ter plaatse gehouden worden en waar den mensch gelegenheid geboden wordt, oogenblikken van gewijde rust en gees telijke overdenking, welke in dit gejaagde leven zoo van noode zijn. In verschillende plaatsen des lands werden reeds z.g. Oecume nische diensten door bovengenoemde bewe ging gehouden, waar door voorgangers van onderscheiden richting werd gesproken. Ongetwijfeld zal ook in IJmuiden meerdere belangstelling bestaan voor dit onderwerp dat door den gewijden spreker op duidelijke, be vattelijke wijze zal worden belicht. Muzikale medewerking wordt verleend door den heer K. Gouda, Orgel en de O. K. zangvereeniging „Crescendo". Oud-Katholieken benevens be langstellenden hebben vrijen toegang. LIOHTBEELDENAVOND OVER PALESTINA. Op Donderdag 15 Maart a.s. zal Majoor A. Th. Knuttel van het Leger des Heils een lezing met lichtbeelden houden in de kerk der Broe dergemeente aan de Parklaan met als onder werp: „Abrahams Erfenis". Deze lezing sluit zich aan bij de vorige, die Majoor Knuttel verleden jaar heeft gehouden en waarvoor overgroote belangstelling bestond. Huishoudgeld verdwenen. Muizen zijn de schrik van de huisvrouw, - een voort durende bron van schade en ergernis. Ze rooven levensmiddelen uit de provisiekasi en besmetten het voedsel, waarmee ze in aanraking komen. De Heer A. te K. doodde met één doosje „Rodent" van 90 cent niet minder dan 113 muizen. Rodent heeft inderdaad een bijzondere aantrekkingskracht en een fatale uitwerking op muizen en ratten. Een doos Rodent van 50 ct. of dubbele doos a 90 ct. zal U tientallen guldens besparen. Imp.: Fa. B. Meindersma - Den Haag. C 50 (Adv. Ingez. Med.) MARKTNIEUWS GROENTEMARKT HAARLEM. Lof 1420 cent per K.G. Knakpeen 57 cent per K.G. Veldsla 4050 cent per K.G. Boerekool 3560 cent per kist. Gele kool 35—55 cent per kist. Andijvie f 1—f 1.30 per kist. Spinazie f 1.20f 1.50 per kist. Spruiten f 2f 2.75 per zak. Roode kool 48 cent per stuk. Knolselderij 36 cent per stuk. Prei 415 cent per bos. Selderij 620 cent per bos. Pieterselie 525 cent per bos.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 11