UIT HET BUITENLAND Tegen het adagium: rechts gaat voor. ZATERDAG 10 MAART 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Publicatie van ontwapeningsnota's. Het standpunt van Amerika en Duitschland. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS Gistermiddag is naar V. D. uit Genève meldt te Genève en tegelijkertijd in de voor' naamste Europeesche hoofdsteden op initia tief van het presidium der Ontwapenings conferentie de verzameling documenten ge publiceerd, die betrekking heeft op de onder handelingen der groote mogendheden, die in de laatste maanden in de plaats van de Ont wapeningsconferentie zijn gehouden. Door den vorm der publicatie wordt de indruk ge wekt, alsof deze onderhandelingen in zekeren zin slechts in opdracht en in voortdurend contact met het presidium der ontwapenings conferentie zijn gevoerd, terwijl in werkelijk heid de meeste besprekingen over Hender son's hoofd heen en zonder eenig contact met Genève zijn geschied. Uit de publicatie blijkt o.m. dat de Fran sche minister van buitenlandsche zaken Bar- thou op 10 Februari Henderson behalve het Fransche ontwapeningsmemorandum van 1 Februari 1934 ook de beide verklaringen in zake het Duitsche standpunt- van 18 Decem ber 1933 en van 19 Januari 1934 heeft toe gezonden. In een. begeleidend schrijven vat Barthou het Fransche standpunt nogmaals kort samen. Deze samenvatting bevat weinig nieuws. Er wordt nogmaals in verklaard, dat de Fran sche regeering niet tot onmiddellijke vermin dering harer bewapening kan overgaan, die verbonden zou zijn aan een gelijktijdige we der-bewapening van kwalitatieven aard der door de vredesverdragen gebonden staten. Barthou wees er verder op, dat Frankrijk bij zondere waarde hecht aan practische waar borgen in geval van schending der te sluiten overeenkomst. De huidige omstandigheden en vooral het snelle tempo, waarmee zekere staten in strijd -met de verdragen hun be wapening opvoeren, eischen naar de meening van Barthou een snelle beslissing over de ter ontwapeningsconferentie behandelde vraag stukken. Tenslotte verklaart Barthou nog, dat een vergelijking van de leger-effectieven slechts mogelijk is wanneer men bij de leger- sterkte ook de organisaties betrok, die naar zijn meening ongetwijfeld een militair ka rakter droegen. In de publicatie van Henderson wordt ver der geconstateerd dat het presidium der ont wapeningsconferentie op 13 Februari te Lon den van de thans gepubliceerde documenten heeft kennis genomen. Men kwam. zooals reeds bekend is tot de conclusie, dat weder ibijeenroeping van het presidium voorloopig niet gerechtvaardigd is. Onder de gepubliceerde ontwapeningsdocu menten bevindt zich ook het Duitsche memo randum van 18 December 1933, waarin Duitschland, na geconstateerd te hebben dat van werkelijke Ontwapening momenteel niet meer gesproken kan worden, de volgende voor stellen doet: 1. Duitschland verkrijgt volle rechtsgelijk heid. 2. De zwaar gewapende mogendheden ver plichten zich hun tegenwoordigen bewape ningsstand niet te overschrijden. 3. Duitschland verplicht zich, van zijn rechtsgelijkheid slechts een zoodanig gebruik te maken, dat geen staat zich er door bedreigd kan voelen. 4. Alle staten verplichten zich wederzijds tot een humane wijze van oorlogvoeren en tot het niet gebruiken van bepaalde tegen de bur gerbevolking gerichte wapenen. 5. Alle staten aanvaarden een gelijke en algemeene controle. 6. Alle staten garandeeren de handhaving van den vrede, door het sluiten van non agressiepacten. Duitschland eischt vervolgens een leger - sterkte van 300.000 man en een aantal jaren voor reorganisatie van de Rijksweer, die van moderner bewapening moet worden voorzien. Het karakter van S.A. en S.S., die geen mili taire formaties zijn, wordt daardoor niet aan getast. IJet Amerikaansche memorandum, welks tekst nog niet bekend was, houdt zich bezig met het Britsche memorandum van 29 Ja nuari. De Vereenigde Staten gaan op vele pun ten met de Britsche voorstellen aceoord. Op andere punten zijn zij van meening, dat de Engelsche voorstellen met het oog op de wer kelijke ontwapening niet zoover gaan als aan vankelijk de bedoeling was. De Amerikaansche regeering verklaart, dat zij het 't voornaamste acht, dat de defensieve kracht van eiken staat wordt versterkt en te gelijkertijd de aanvals- kracht vermindert. Dit doel kan langs ver schillende wegen berookt worden: door af schaffing der voornaamste aanvalswapenen, door automatische en permanente controle en tenslotte, in verband met een algemeene ont wapeningsconferentie, door een wereld om vattend non-agressiepact, dat de verplichting inhoudt geen grondgebied van andere staten door legers te doen betreden. De Amerikaan sche regeering erkent in haar nota, dat de Britsche regeering, toen zij met haar voor stellen niet zoo ver ging, rekening wilde hou den met den toestand in Europa, waarmee de Vereenigde Staten weinig te maken hebben. Niettemin is ook Amerika ten zeerste geïnte resseerd bij de handhaving van den vrede en juichen zij het toe wanneer de Britsche voor stellen tot vermindering der bewapening en politieke ontspanning zullen leiden. hadden o.a. de te Praag door sociaal-demo- ratische emigranten uitgegeven „Neue Vor- warts" in Duitschland verspreid en om hun organisatie te camoufleeren te Dresden een tabakzaak gevestigd, waartoe zij de noodige middelen van emigranten toegezonden had den gekregen, voor een deel van de naar Tsjecho-Slowakije meegenomen partij-gelden der S.P.D. Framkrijlk. Daladier gelooft niet in een „putsch" van Frot. Voor de parlementaire commissie van onderzoek naar de gebeurtenissen van 6 Februari is de voormalige premier Daladier gehoord. Deze bestreed, dat hij door Chiappe opmerkzaam was gemaakt op illegale actie van zijn medewerker in het ministerie van binnenlandsche zaken, Frot, doch gaf toe. dat Frot zeer wel er aan had kunnen denken het minister-presidentschap aan zich te trekken, Daladier handhaafde zijn verkla ring, ook toen hij met Chiappe werd ge confronteerd. Chiappe herhaalde onder op gave van tijd en plaats zijn vroegere ver klaringen, dat Frot inderdaad gedacht had aan een putsch met behulp van gewapende links-extremistische elementen, voor welker uitrusting hij den financieelen steun van af gevaardigde Patennötre heeft getracht te verkrijgen. Van dit alles heeft Chiappe Daladier op de hoogte gebracht en deze heeft toegegeven, dat Frot hem niet volkomen veilig scheen te zijn. Daladier bestreed niet met Chiappe te hebben gesproken over den parlementairen toestand doch wees de be- teekenis die Chiappe aan dit onderhoud gaf als fantasie af. Daladier gaf verder toe, dat hij Chiappe uit eigen beweging had afgezet, daar hem de vernieuwing van de politie raadzaam scheen in verband met het feit, dat deze in de zaak Stavisky niet tot volle tevredenheid had gewerkt De commissie heeft hier nog geen klaar heid in kunnen brengen. Daladier gaf ook uiting aan zijn overtui ging, dat de onlusten van 6 Februari door een zeer bepaalden groep voor politieke plannen zijn uitgebuit. TsjechO'Slowalkije. Kleine Entente tegen herstel der Habsburgers gekant. De Tsjechoslovaaksche minister van Bui tenlandsche Zaken, dr. Benesj, gaf in een ge sprek met den specialen verslaggever van de „Petit Parisien" als volgt zijn meening over de kwestie van een herstel der Habsburgers in Oostenrijk en Hongarije: „Gesteld, dat door een putsch of op andere wijze de Habsburgers morgen zouden terug- keeren op den troon, dan zou de Tsjechoslo vaaksche gezant te Weenen terstond worden teruggeroepen en ik meen te kunnen zeggen, dat Roemenië en Joegoslavië, dat ook zouden doen. De landen der Kleine Entente zouden zich met alle mogelijke middelen verzetten tegen een restauratie der Habsburgers". Engeland. Labour behaalde de meerder heid bij de Londensche verkiezingen. De totale uitslag van de verkiezingen voor de Londensche County Council bevestigt de overwinning der Labour Party, die de meer derheid in den Londenschen Graafschaps- raad heeft behaald. De Arbeiderspartij kreeg zetels, tegen in den ouden raad 35. de con servatieven daalden van 83 op 55, terwijl de liberalen al hun zes zetels verloren. Oostenrijk. Bevel tot inhechtenisneming tegen de gevluchte soc.-dem. leiders. Tegen de vijf gevluchte leden van het par tijbestuur der S. P- D. zijn bevelen tot in hechtenisneming uitgevaardigd. Dr. Otto Bauer, Deutsch en Schorsch bevinden zich in Tsjecho Slowakye. De vroegere leider der soc.-dem. vakvereeniging van spoorwegar beiders, Koenig, zou in Zwitserland vertoeven Over de gevolgen van den opstand willen de autoriteiten, zooals dat ook bij de on lusten in 1927 het geval is geweest, een Wit boek uitgeven. In de laatste twee dagen zijn te Weenen 83 personen uit de hechtenis ont slagen. De meesten hunner zijn sociaal de mocratische advocaten. Duitschland. Nog actie der ex-S. P. D.'ers. V.D. meldt uit Dresden: De speciale recht bank voor het land Saksen veroordeelde na een proces van vier dagen van 41 beklaagden negen wegens voortzetting van de actie der S.P.D. en het verspreiden van verboden druk werken tot tuchthuisstraffen van 1 tot vier jaar. De overigen werden tot gevangenis straffen van zes maanden tot twee jaar en drie maanden veroordeeld, terwijl slechts twee werden vrijgesproken. De beklaagden MOORDAANSLAG OP JAPANSCH INDUSTRIEEL. TOKIO. 9 Maart (V,D.) Hedenmor gen is op den Japanschen industrieel Sanji Muto te Kamakura een moordaanslag ge pleegd. De dader, die hem met een revolver zwaai verwondde en waarschijnlijk uit politieke overwegingen handelde, pleegde na den aan slag zelfmoord. Een bediende, die Muto met zijn lijf wilde beschermen werd even eens neergeschoten en gedood. Muto zelf stierf eenigen tijd later. Muto was vertegenwoordiger der Japan- sche werkgevers op de Eerste Internationale Arbeidsconferen tie te Genève. Hij heeft o.a. een politieke partij, de Cor poratie voor Handelslieden gesticht. TOKIO, 9 Maart (Reuter). Naar thans bekend wordt is de oorzaak van den moord aanslag op de industrieel Sanjo Muto toe te schrijven aan een kwestie over den bouw van een crematorium. (Dit is gebleken uit de papieren, welke de moordenaar bij zich had, terwijl bovendien Muto zelf het heeft gezegd. AMERIKAANSCH SCHIJN- PROCES TEGEN HITLER. Aan „misdrijven tegen de beschaving" schuldig bevonden EEN DUITSCH PROTEST. De Duitsche ambassadeur Luther is blijkens een Reuterbericht uit Washington, op het de partement van buitenlandsche zaken gekomen om te protesteeren tegen een bespotting van Hitier. Dezer dagen had een massa-bijeen komst plaats in Madison Square Gardens te New York, waarbij een schijnproces was ge ensceneerd tegen Hitler, die schuldig bevon den werd aan „misdrijven gericht tegen de beschaving". De onderminister van buitenlandsche zaken Philips verklaarde, dat hij zich niet in deze zaak kon mengen. Geen lid van de Amerikaan sche regeering, noch eenige verantwoordelijke gouvernements-ambtenaar was ook maar eenigermate bij deze comedie betrokken ge weest. Luther had reeds tevoren op het departe ment van buitenlandsche zaken geprotesteerd, toen nl. aangekondigd werd dat deze proces- comedie opgevoerd zou worden. Er waren twintig aanklagers in dit proces van „de beschaving contra het hitleriaansche regiem", waaronder Al. Smith, de katholieke gewezen gouverneur van den staat New York, Laguardia, de burgemeester van de stad New York en Samuel Seabury, de bekende rechter, die indertijd belast was met het onderzoek naar eenige groote knoeierijen in New York. ONGEBROKEN VERZET DER KERKELIJKE OPPOSANTEN. Een Vrije Evangelische Synode in Duitschland gesticht. RASSENVERHEERLI.IKING ONAANVAARD BAAR. BERLIJN, 9 Maart (V.D.) De Vrije Kerk- beweging in de Duitsch-Evangelische kerk breidt zich den laatsten tijd van het Rijnland en Pommeren uit naar de provincie Berlijn- Brandenburg. Gisteren is in deze provincie een „Vrije Evangelische Synode" gevormd na een confe rentie te Dahlem, de gemeente van Dr. Nie- möller, leider van den Noodbond van Opposi- tioneele Geestelijken. Na een dienst in de kerk van Dahlem vond een conferentie plaats van 600 gedelegeerden, die practisch alle kerk- disfericten van de provincie vertegenwoor digden. Onder hen bevonden zich ook eenige Luthersche en gereformeerde en unionisti sche vertegenwoordigers. „Vrije" districtssy nodes waren aanvankelijk gevormd in het- Rijnland en Westfalen, doch in dit gedeelte van Duitschland zijn juist onlangs de wette lijke bevoegdheden voor een dergelijk lichaam ingetrokken, zoodat besloten werd tot vor ming van een Vrije Synode „in" dus niet „van" Berlij n-Brandenburg. Niettemin heeft de omvang en aanhang van deze sy node in kerkelijke kringen grooten indruk ge maakt. Na een langdurige discussie nam de synode een „Evangelische Confessie" aan, waarin de leerstellingen en methoden van de Duitsche Christenen, die in strijd met het woord Gods de tegenwoordige rassen-idiologie aanvaar den als een tweede openbaring, werden ver worpen. De confessie verwerpt eveneens de opvatting der Duitsche Christenen, dat Jezus Christus slechts de Meester is van de onzicht bare en niet eveneens van de zichtbare kerk, terwijl eveneens de „heldhaftige Christus" e.a. concepties der Duitsche christenen wer den verworpen. Alle resoluties die door de Rijnlandsche Synode op 4 Februari j.l. werden aangeno men, waarin het tegenwoordige autocratische bewind van Rijksbisschop Müller als „paapsch' wordt verworpen en een beroep wordt gedaan op alle geestelijken en kerkelij ke gemeenten om niet te gehoorzamen aan verordeningen in strijd met Gods woord, wer den eveneens door de Vrije Synade Berlijn- Brandenburg aangenomen. DE BERLIJNSCHE „ONTVANGST" VAN CATHARINE DE GROOTE. Een georganiseerd relletje DE HERRIEMAKERS KRIJGEN HUN ZIN. Over het gebeurde in Berlijn bij de opvoe ring van de film „Catharina de Groote" lé zen wij nog in de Telegraaf: Men had hier blijkbaar te doen met een georganiseerd protest. Voor de eerste voor stelling hadden 70 a 80 nationaal-socialisten plaatsen genomen en betaald. Zij waren reeds een half uur voordat de voorstelling begon, aanwezig. Daar men veronderstelde, dat zij een relletje wilden maken, werd het Ueber- f all-commando opgebeld, dat hun verzocht het theater te verlaten. Daarop trachtten 70 nationaalrsocialisten met geweld het bios coopgebouw binnen te dringen, doch werden door de politie teruggedreven. Intusschen had zich buiten het theater een groote menschenmassa verzameld, die toen de tweede voorstelling begon, opgewonden protesteerde en eieren naar de ge-uniformde zaalwachters en tegen de buiten het theater aangebrachte aanplakbiljetten van Elisabeth Bergner wierp onder het geschreeuw van: „Wij willen geen Joodsche films in Berlijn". Dat het protest georganiseerd was, bleek, toen het lawaai op zijn hoogst was. Toen verscheen de nationaal-socialistische troe- pencommandant van Berlijn, Ernst, en hield een redevoering,, waarin hij verklaarde, dat de film den volgenden dag (Vrijdag dus) uit het programma zou worden verwijderd en in Berlijn niet meer zal worden gedraaid. De menigte kalmeerde daarop, doch hield zich nog geruimen tijd in de buurt van het ge bouw op. De politie vormde drie lange dub bele hagen, om het den bezoekers mogelijk te maken het theater rustig te verlaten. De eerste voorstelling werd door verschil leden leden van het corps diplomatique bij gewoond. o.a. door een legatieraad van de Britsche ambassade en diens secretaris. Dit is blijkbaar het eerste gevolg van het „verdoek" van dr. Goebbels om in Duitsche theaters geen Joodsche krachten meer te la ten optreden. STA TEN-GENERAAL EERSTE KAMER. Waterstaat en Wegenfonds goedgekeurd Nieuwe Motor- en Rijwielwet ligt gereed. Tal van verkeerswenschen. De dag in de Eerste Kamer begon met een hartelijken gelukwensch van den voorzitter aan het adres van den heer C. van den Berg, die benoemd is tot directeur van den Steno- graphischen Dienst der Staten-Generaal. Het debat over de Waterstaatsbegrooting werd ingezet met een betoog van den heer An- driessen (R.-K.) ten gunste der opneming van de bepalingen der collectieve arbeids overeenkomst in de bestekken der werken van den Rijkswaterstaat, een kwestie, die nu niet bepaald nieuw is. De heer Jansen de Limpens (R.-K.) be sprak het euvel der verkeers-ongevallen. In 1932 verloren alleen 153 kinderen beneden 14 jaar het leven door auto- en motorongeluk ken. Ook de wetgever heeft, ter voorkoming van ongelukken, een taak en de politie moet streng de verlichting van auto's, enz. contro leeren; er kome een wettelijke periodieke controle. Bij het uitreiken van rijbewijzen kan een verklaring geëischt worden, dat de aanvrager geen misbruik maakt van alcohol. De termijn voor ontneming van het rijbewijs moet veel langer gesteld kunnen worden. Deze spreker behandelde ook de gevaren der wegkruisingen; het adagium: rechts gaat voor! was hier een vrijbrief voor onvoorzich tigheid en de toestand is voor den automobi list niet veel verbeterd. De regel, die de prak tijk aangeeft, is, dat er onderscheid gemaakt moet worden tusschen hoofd- en zijwegen en dat de eerste een zekere prioriteit moet heb ben. De wetgever heeft hier een taak. Geheel ten onrechte is bepaald, dat rechts en niet links voorgaat, Dit moet internationaal wor den geregeld, maar hier dient allereerst de prioriteit van den hoofdweg te worden er fcend. De heer Ter Haar (C.-H.) bepleitte het ver gunningsstelsel voor vrachtauto's en voelde niet veel voor het voorgestelde Verkeersfonds. Hij wees daarbij op het voorbeeld van Enge land en drong aan op spoed, omdat de vei ligheid op den weg een groot belang is. Over 1932 zijn er meer dan 700 dooden geweest door auto-ongelukken. Ook zal men niet kun nen ontkomen aan een verplichte verzekering inzake de aansprakelijkheid tegenover derden en een effectieve keuring en herkeuring van personeel en materiaal. Deze spreker pleitte ook voor een beter verkeerstoezicht en voor herziening der Motor- en Rijwielwet, en wel nog in dit zittingsjaar. Theoretisch heeft: links gaat voor! vele voordeelen, maar prac tisch is er bezwaar tegen verandering. Wel moet die er komen voor de hoofdwegen, zoo- als die in België voldoet. Tegen de vrijbuiters op den weg dient strenger opgetreden te worden. Spr. drong ook aan op verschillende voorzieningen bij de onbewaakte overwegen, b.v. automatische sein-toestellen. Hij toonde zich dankbaar, dat de plannen Amsterdam- den Rijn en de verhooging van de spoorbaan Amsterdam—Oost zoo goed gevorderd zijn. De heer Moltmaker (S.D.) bleek teleurge steld in dezen Minister, omdat hij niet geheel bevredigd is door diens optreden bij de oplos sing van het verkeersprobleem. Deze spreker pleitte ook voor uitbreiding van den Zon dagsdienst bij de spoorwegen. Hij meende, dat het personeel in een wanhoopsstemming is gebracht door 's Ministers bemoeiing met de loonen. Met 1 Mei gaat- er nu weer 4 pet. af. De heer Moltmaker heeft nog verschillen de personeelsbelangen behandeld en verder ook betoogd, dat de spoorwegen voor de elec- trische tractie een veel te hoogen stroomprijs betalen. Ook de heer Nevard (R.K.) bleek teleurge steld over de houding van den Minister tegen over het personeel. Deze moet z.i. alleen bij de Directie de rechtsbeschermer van het per soneel zijn. Minister Kalff heeft deze bewering absoluut tegengesproken. De rede, die hij ter beant woording der sprekers hield, was niet lang maar op dit punt was ze zeer duidelijk. Hij wees erop, dat de spoorwegen worstelen met millioenen-tekorten en die moeten verdwijnen, hoe eerder hoe beter. Nu is het Spoorweg bedrijf een loonbedrijf; 75% der uitgaven is loon. Dus is het onmogelijk, dat het loon onaangetast blijft. Dat kan ook te eer, omdat de minste spoorwegarbeider altijd nog f 24 in de week verdient. De bepalingen van het collectief contract op nemen in de bestekken van den Rijkswater staat gaat in deze omstandigheden stellig niet. Later mogelijk wel. Waar gesproken was over de onbewaakte overwegen, zei de Minis ter dat er 2500 zijn. Gaat men ze alle voorzien van een automatische beveiliging, dan kost dat 11/2 millioen en dat is te veel. Al de wenken over de rege1-ng van het vervoer zal hij nader overwegen, deze heele kwestie komt nog nader aan de orde. Inzake de veiligheid op den weg heeft de minister alle punten overwogen, bij de voorbe reiding van de nieuwe Motor- en Rijwielwet, waarvoor het ontwerp gereed ligt op zijn de partement om naar den Raad van State te worden gezonden. Wijzigingen van het motor en rijwielreglement zijn gereed gekomen, waarmee aan desbetreffende verzoeken is vol daan. Minister Kalff betoogde, dat verschillende maatregelen, die genomen zijn ten opzichte van tramwegen, zeker onaangenaam zijn, maar daar hij de keus heeft tusschen verdwij nen van het bedrijf, of speciale maatregelen, kiest hij de laatste, juist in het belang van het personeel. Ook werd nog medegedeeld, dat de tunnel bouw onder de Maas te Rotterdam een deel is van het 60 millioen-plan der Regeering. Deze meende, dat Rotterdam al gereed was met het plan, doch dat is niet zoo. Pas als men gereed is, zal het aandeel bepaald kunnen worden, dat de Regeering in de kosten van dit werk bijdraagt. Nadat de Begrooting van Waterstaat z.h.s. was aangenomen, kwam die van het Wegen fonds aan de beurt. Hierbij hebben de heeren Visser (R.K,) en de Jong (R.K.) sterk gepleit voor het gebruik van den straatklinker. De heer ter Haar (C.H.) die zich daarbij aansloot, heeft verder verschillende opmerkingen ge maakt over de plannen tot wegverbetering. Hij wilde voorkeur van den weg AmsterdamRot terdam beoosten Leiden boven dien via Bode graven. maar de Minister deelde mede. dat Amsterdam juist deze laatste het eerst prefe reerde. Hij voelt ook veel voor den klinker als nationaal product, maar als een onderdek noodig is. blijken klinkers duurder. De bewindsman bleek niet afkeerig van een tolheffing op de nieuwe groote bruggen, ook al veroordeelde de heer ter Haar het als on- élegant en als een stap terug. Zoo werd ook de Begrooting van het Wegen fonds z.h.s. goedgekeurd. Ook die van het Staatsvisschersbedrijf te IJmuiden en die van de Staatsmijnen. Toen bleef alleen nog over de Begrooting van Koloniën. Deze werd ook aangenomen, nadat Minister Colijn op een vraag van Mr. Fock (Lib.) had geantwoord, dat in dit parlementaire jaar te verwachten is de indiening der herziening van de Regee- ringsreglementen van Suriname en van Cu racao. De volgende week wacht nog de Begrooting van Economische Zaken. Tenminste, wanneer Minister Verschuur dan hersteld is. (Elders in dit blad kan men lezen, dat de minister zijn arbeid ten departemente weer mag hervat ten. Red.). OBSERVATOR. DE AFFAIRE-STAVISKY. DALIMIER EN DURAND VOOR DE COMMISSIE VAN ONDERZOEK. PARIJS, 9 Maart (V. D.) De rechter van Bayonne had voor heden de vroegere minis ters Dallmier en Durand gedagvaard. Beiden bleven echter in Parijs met de verklaring, dat zij geen dagvaarding hadden ontvangen. Op verzoek van de Parijsche instantie, die thans de Stavisky-zaak in behandeling heeft, is geconstateerd, dat de dagvaardingen onder Stavlsky-acten waren verzeild, welke bij de gerechtelijke politie lagen. De directeur van de gerechtelijke politie heeft den procureur- generaal in verband hiermede een veront schuldigend schrijven gezonden. PARIJS. 9 Maart (V. D.) Het Hof van Cas satie heeft besloten het onderzoek over alle kwesties, welke verband houden met de Sta visky affaire over te dragen aan den procu reur-generaal van het departement van de Seine. Te Bayonne zullen deze kwesties dus niet meer worden behandeld. De radicaal socialistische afgevaardigde Kulin. die door eenige bladen als vriend van Stavisky was genoemd, protesteert in een schrijven aan den voorzitter van de parle mentaire enquêtecommissie tegen de be weringen en eischt een direct optreden. Het lijk van Prince zal naar Parijs worden overgebracht, waar het opnieuw door specia listen zal worden onderzocht. De immuniteit van Serre opgeheven. PARIJS. 9 Maart (V.D.) De senaat heeft Vrijdag gevolg gegeven aan het voorstel der bizondere commissie en de parlementaire on schendbaarheid van den vroegeren minister van handel Serre opgeheven. „MEIN KAMPF" IN HET FRANSCH. ONVOLLEDIG EN VERVALSCHT? De uitgeversmaatschappij „Eher" te Mun- chen publiceert, naar het D. N. B. meldt een verklaring van den inhoud, waarvan het vol gende ontleend zij: Een Parijsche uitgeverij heeft eenige da gen geleden in het Fransch onder den tit-el „Mon combat"- een boek uitgegeven waar van de uitgever beweert dat het een letter lijk vertaalde en onverkorte weergave is van „Mein Kampf" door Adolf Hitler. In het voor woord en in eenige krantenartikelen beroe men uitgever en vertaler er zich op cynische wijze op dat de uitgave is geschied zonder verlof van uitgever of auteur. Als doel van de publicatie wordt aangegeven dat de ge- heele wereld, in het bijzonder Frankrijk, ken nis moet nemen van dit boek zooals het oor spronkelijk geschreven is. De auteur heeft principieel geweigerd een uitgave van zijn boek in het Fransch te autoriseeren. Wij hebben het boek uit Parijs dadelijk vergeleken met de Duitsche uitgave en wij stelden aan de hand daarvan vast-: lo. De Pa- rijscihe uitgeversmaatschappij is in Frankrijk totaal onbekend. 2o. De vertaling is aller minst letterlijk en volledig. Integendeel, het gaat hier om de bewuste vervalsching en verdraaiing, een samenvoeging van brok stukken met weglatingen en uit het verband gerukte zinsdeelen. Wij hebben dadelijk alle noodige stappen gedaan om langs proces-rechtelijken weg onze rechten te waarborgen. DE VISSCHERS OP DE IJSSCHOTS. THANS ALLEN IN VEILIGHEID. MOSKOU, 9 Maart (V. D.) Naar uit Astra kan gemeld wordt, is men er thans in ge slaagd ook de laatste visschers, die eenigen tijd geleden op een ijsschots zeewaarts gijn afgedreven in veiligheid te brengen. DOODSTRAF TEGEN DUIT- SCHERS TE DAIREN GEëlSCHT. WEGENS MOORD OP ELF LEDEN VAN CHINEESCH SCHIP. DAIREN, 9 Maart. (V.D.) De openbare aan klager van het Plaatselijke Gerechtshof heeft den doodstraf geëischt tegeni- drie Duitschers, Heinrich Westermann, Hugo Tautin en Walter Mueller, den Zwitser Ar thur Gatuch, zoomede levenslange gevange nisstraf tegen Georg Schleder eveneens een Duitscher, die een kapitein van het Wit- Russische leger, diens vrouw en elf Chinee- sche leden der bemanning van het Chinee- sche vrachtschip „Shengan" op 28 Juni heb ben vermoord, toen het schip zich bevond/ op 200 mijlen uit de kust van Shanghai.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5