De rattenvangers van.... Zandvoort. ZATERDAG 10 MAART 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 5 HILLECOM Tioee en negentig slachtoffers wachten op den brandstapel. UIT DE OMSTREKEN. De vuilnisbelt in een arena herschapen. Een attractie voor liefhebbers (Adv. Ingez. Med.) voor ettelijke nachten voldoende., maar u moet niet gelooven dat zij een boekhouding met afschrijvingsmethode erop na houden en de bedrijfsonkosten over verschillende reke ningen laten loopen. Zij redeneeren dus als volgt: Een vijf en twintig voor ons tweeën, min vijftig centen: dan blijven er drie kwar tjes over. Daarvan krijgt ieder zeven en dertig en een halve cent die wij dn twee avonden en nachten hebben verdiend. Elke twee dagen is het inleverdag, niet waar? Per-dag-per-man wordt dat dus juist be rekend: achttien en driekwart cent en daarvoor moet er van zeven uur tot ongeveer één uur worden gewerkt met een uur schaft tijd. Het uurloon bedraagt dus 3 centen en nu wordt er veel duidelijk als ze spreken van liefhebberij. „Als we een stuiver per rat kregen, keerden we de heele belt om", klinkt het bijna als een uitdaging aan de wereld onder onze voeten. Onderhandelingen met 'de bevoegde instanties over deze prijsverhooging zijn gaande en indien de partijen overeen komen zal de jachttijd wel worden uitgebreid zeer tot nadeel van de slachtoffers in spe! Zandvoort Bad is een sinistere attractie rijker geworden, doch dit keer is het een attractie voor de eigen bevolking. Voor de liefhebbersHet sprookje van den ratten vanger van Hameln wordt op modernere wijze ten tooneele gevoerd, op wreedere wijze, want mooi fluitgepijp is wel ver te zoeken. Wel hoort men er hondengeblaf overdag en menschengejuich. LiefhebberijBrrr! W. SCH. lezen om eenig idee te krijgen wat ons te wachten staat als de N.S.B. overheerschen zou. Het Centrum treft in deze geen schuld, maar het zijn de 8 millioen katholieken die het centrrum in den steek gelaten hebben. Was Hitier noodig? Neen. want met man nen als Brüning had de zaak even goed ge- loopen, maar Von Papen liet hem in den steek. En nu? Ja, het concordaat Js er, maar wat komt er van de naleving? En was is er bereikt? Hitier vraagt 4 jaar, maar zou een Brüning 4 jaar noodig gehad hebben, als hij de hulp der aanhangers van Hitler had gekregen? Voorts besprak de heer De Waard de stroo mingen in Nederland. Er zijn er 21. Bij welke partij van die 21 moeten wij ons aansluiten? vroeg spreker. De N.SB. zeker niet, omdat ik weet wat men daar met ons voor heeft. Verschillende artikelen uit het program der N.S.B. zijn voor een Katholiek onaanvaardbaar. De eenheid moet bewaard blijven! Laten wij, zoo eindigde spr.. gehoor geven aan onze Bisschoppen en als wij straks uit- genoodigd worden ons te scharen onder de vaan van hen die roepen „Hou zee!" dan antwoorden wij katholieken „Hou vast!" Wij hebben veel vast te houden, onze vrijheid. Wat wij daarvoor terug zouden krijgen leert ons Duitschland en Italië. De geestdriftige rede werd onder doodsche stilte aangehoord, en er klonk na afloop een daverend applaus. vies maar schilderachtig. AVONDOEFENING. In afwijking met de gewone middagoefe ningen, zal de Noord-Zuid Holl. Reddings Mij. op 16 Maart a.s. een avondoefening houden bij paal 65 voor het Kurhaus. Niet alleen zal 's avonds half 9 de reddingsboot uitgaan, maar ook zullen oefeningen gehouden worden met het vuurpijl- en wippertoestel. Deze oefeningen zullen gehouden worden in samenwerking met de Z. R. Brigade, die met volledig materiaal op de plaats van de „stran ding" aanwezig zal zijn. Het belooft een heel interessante avond te worden, te meer daar de verschillende ver richtingen op het strand grootendeels van den Boulevard te zien zullen zijn. VREEMDELINGENVERKEER. Vrijdagavond hield de af deeling Zandvoort van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer in Bodega Mustert haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer N. Padt, opende de vergadering met een opwekking om in samen werking niet het bestuur alles te doen om de badplaats zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. Het uitvoerige verslag van den secretaris, den heer Van Raalte, werd onder dankzegging goedgekeurd. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de inkomsten bedroegen f 7219,46. Hierbij zijn ook de f 2500 die de vereeniging van v. d. Heydt's Bank leende. De uitgaven bedroegen f 6654,33, waaronder een bedrag van f 3490 als nadeelig saldo op de exploitatie van het Openluchttheater. Voor dit jaar bleef alzoo een batig saldo van f 574,13. De heer H. Tiemeier bracht namens de kas- commissie verslag uit. Alles was in orde be vonden. Naar aanleiding van de begrooting 1934 werd de reclamecampagne, vooral ook in het buiten- 1 nd, uitvoerig besproken. De heeren H. A. Kleinzen L. J. Rinkel werden al- bestuurd:den herkozen. In verbr met het feit, dat de termijn, waarvoor de Koninklijke .sdkeuring inder tijd is aangevraagd, per 25 April is afgeloopen, erd besloten deze opnieuw voor den tijd van 29 jaar en 11 maanden aan te vragen. TOONEELVEREENIGING „PHOENIX". In verband met het 12 1'2 jarig jubileum van de tooneelvereeniging Phoenix" wordt op 24 Maart 's middags van 3.305.30 uur receptie gehouden in Monopole. De feestcommissie heeft zich de medewer king verzekerd van eenige cabaretartiesten. De avond wordt besloten met een bal onder leiding van den heer J. Stol. NON STOP-VARIéTé-REVUE. Zondagavond 18 Maart treedt het eerste Nederlandsche Non stop-variété-revuegezel schap: Tempo-Tempo op in Monopole. NOORDERBAD. De directie van het Noorderbad heeft be sloten in het wedstrijdbassin een gedeelte af te scheiden, waar beginnelingen in de zwem kunst zich onder leiding van een gediplo meerde kunnen oefenen. Tot dat doel wordt langs de lengtezijde van het bassin een ijzer constructie aangebracht. Hierdoor wordt een breedte van ruim 4 meter en een diepte van 75 c.M.125 c.M. in het groote bassin afge scheiden. Voor de geoefende zwemmers blijft dan nog een breedete van 16 M. over. Wil men het bassin voor wedstrijden ge bruiken dan kan de bedoelde ijzerconstructie heel gemakkelijk uit het water gelicht en op den kant neergelegd worden. Daar een in richting om het zwemmen te leeren te Zand voort tot heden ontbrak twijfelen we niet of er zal een zeer druk gebruik van gemaakt worden. Om te voorkomen, dat de wanden van het bassin zooals 't vorig jaar gebeurde, weer met algen en wieren worden bezet, waardoor de helderheid van het water tevens heeft te lij den, worden de wanden met een chemisch- praeparaat bewerkt, waardoor die aanzetting volkomen uitgesloten is. Op het strand wordt een gebouwtje ge plaatst, waarin de E.H.B.O. alles vindt, wat een dergelijke organisatie noodig kaar hebben. De glijbaan in zee, die het vorig jaar dooi de hooggaande zee werd weggerukt, wordt dit jaar iets meer naar het strand geplaatst. De heer Van Deursen spant weer alle krach ten in om zijn gasten behoorlijk te ontvan gen. BLOEMENDAAL JUBILEUM G. BAKKER Heden was het 25 jaar geleden dat de heer G. Bakker, directeur der N-V. Zaanlandsche Cacaofabriek v.h. T. Oly en Co., te Zaandijk, wonende te Bloemendaal, in dienst trad bij genoemde N.V. De viering van dit jubileum had te Zaan dijk plaats. De heer Bakker werd hartelijk toegesproken door zijn mededirecteur, den heer J. G Arn- hardt en namens het personeel door den pro curatiehouder, den heer P. Tervelde, die hem een zilveren molen en een zilveren sigarendoos aanbood. Voorts waren er veel bloemen van zaken relaties en vrienden van den heer Bakker. Te 11 uur begon de receptie. DE APO-KAJAN-FILM. Op Woensdag 14 Maart zal in het Jeugd huis aan de Donkere Laan de Apo Kajanfilm worden vertoond met een toelichting- van den ontwerper den heer A. F. Fillema. Gestend door zijn jarenlange tropische er varing, ook op het gebied van de cinemato grafie, heeft de heer Fillema na maanden lange voorbereiding de reis naar het hart van Borneo aanvaard en zeken en gebruiken van een onbegrepen volk opgenomen. De Bloemendalers zullen het werk van hun plaatsgenoot kunnen bewonderen en doen meteen een nuttig werw, want het batig saldo wordt in de kas gestort van de afd Bloemen daal van „Het Witte Kruis". HEEMSTEDE R.K. STAATSPARTIJ. De groote zaal van het R.K. Vereenigings- gebouw was tot in de uiterste hoeken gevuld met belangstellenden, die kwamen luisteren naar de rede, welke Paul de Waard Vrijdag avond hield voor de R.K. Staatspartij over het onderwerp: „Hou zee of Hou vast". Onder de aanwezigen waren ook verschillende niet- Kat-holieken. De heer De Waard gewaagde van de moei lijkheden van dezen tijd. De critiek is fel op allen die leiding moeten geven. Wij leven op den drempel van een nieuwen tijd. Wij moe ten bereid zijn dien nieuwen tijd op te vangen. Er moet iets veranderen. Maar dat heeft de Rerum Novarum al voor 40 jaar voorgehou den en na 40 jaar herhaalt de Quadragesimo anno het. Er is een wereldcrisis. Hoe die op te lossen? O. zeggen de fascisten en N.S.B.'ers, dat gaat in een handomdraaien. Dat is misleiding. In dit verband wees spr. op het groote Amerika, het land van welvaart, dat nu een nog moei lijker tijd meemaakt dan wij. De fascisten paaien de middenstanders met de actie tegen warenhuizen en groot kapitaal de aandacht van de arbeiders wordt gevestigd op de groote salarissen der vrijgestelden en partijbonzen en die der geloovigen op de bestrij ding van het atheïsme, de godloozenactie en het communisme, maar In 1929 liet men Dr. Wirth alleen staan toen hij in Duitschland den strijd tegen het atheïsme wilde aan binden. In Italië ziet men nu een verheerlijking van den staat en den Duce. Arme koning, arm Italië, al kon men daar den Godsdienst niet ten gronde richten, om dat ruim 90 pCt. der bevolking katholiek is. Uitvoerig schetste spr. verder de leer van het fascisme, Sprekend over het Duitsche fasclme schetste de heer De Waard den toe stand in Duitschland na den oorlog. Hitler won veel aanhang met de leuze, dat Duitsch land niet enkel de schuld aan den oorlog had. Alle verdrukten gaven hun vertrouwen aan de nieuwe partij, omdat zij van elders niets hoopten. Ook daar zien wij de misken ning voor wat andere partijen, en vooral het Centrum deden. Zij namen alles over van Italië. En de Katholieken lieten zich mee sleuren, vooral sinds Hitier als martelaar in 1923 veroordeeld werd na zijn putsch en waarin hij zijn boek „Mein Kampf" schreef. Dit boek zou spreker ieder willen laten EEN DRAADVERSPERRING VOOR HUIZEN. EEN CONFLICT MET DE PROVINCIE. Langs de vroegere Meerlaan, thans Meer straat, even voorbij de Nieuwe Haven, is een aantal woningen gebouwd, die reeds voor het overgroote deel bewoond zijn. Eertijds behoorde de Meerlaan aan de Diaco nie der Ned. Herv. Gemeente, die voor het on derhoud van den weg moest zorgen, de gras bermen verpachtte en van de aangelanden vergoeding kreeg voor uitpad. In verband met het steeds toenemende ver keer werd de weg verbreed, de grasbermen brachten steeds minder op en het slot was, dat de gemeente den weg overnam. Zoolang de gemeente eigenaresse van den weg was hebben de woningen die daar lang zamerhand gebouwd zijn vrij uitpad gekregen. Vervolgens heeft de provincie den weg over genomen. Nu worden de eigenaars van de oude huizen ongemoeid gelaten, doch die van de nieuw gebouwde is niet zoo gelukkig. De provincie eischt van den eigenaar een vergoeding van het recht van uitpad; eerst werd f 3000 gevraagd, doch tijdens de onder handelingen werd dit bedrag verminderd tot f 1700. De heer Vermey voelt voor betaling van dit bedrag niets, te meer omdat vroeger daar door hem gebouwde huizen ongemoeid worden gelaten. Vrijdagmiddag is men nu tot scherpere maatregelen overgegaan om hem tot betaling te dwingen. Voor de huizen heeft de provincie een rij palen met draai laten aanbrengen, zoo dat de bewoners genoodzaakt zijn een omweg te maken om langs een bestaand uitpad op den weg te komen. Een en ander veroorzaakt na tuurlijk veel ongerief. IJMUIDEN SUBSIDIE VOOR HET VISSCHERIJ PROEFSTATION. Op vragen van het Tweede-Kamerlid den heer Drop in verband met het ingestelde onderzoek ter zake van de subsidieering van het Visscherij-Proefstation over 1934 heeft de heer Verschuur, minister van economische zaken geantwoord dat het door hem in de zitting der Tweede Kamer van 7 December jl. toegezegde onderzoek nopens het Vissche rij-Proefstation als geëindigd kan worden be schouwd. Daar de indruk dien de minister van de gestie van den directeur van het Proefstation had, door het onderzoek is bevestigd, kan als resultaat van het onderzoek worden medege deeld, dat thans niet anders dan onder be paalde voorwaarden over het loopende jaar alsnog een beperkt subsidie aan de vereeni ging het Visscherij-Proefstation zal worden toegekend. De gestelde voorwaarden, welke gegrond zijn op tijdens het geheele onderzoek verkre gen gegevens, hebben de strekking, beter te waarborgen, dat uit de ter beschikking gestel de bedragen het maximum rendement ten behoeve van de visscherij is te verkrijgen, terwijl onder de voorwaarden tevens deze voorkomt, dat ook meer dan voorheen de be langhebbenden hun belangstelling zullen toonen. BEVERWIJK UITBETALING VAN TUINBOUWSTEUN. Enkele weken geleden konden wij reeds be richten, dat van de tuinbouwsteungelden over 1933 nog een slotuitkeering kon worden tege moet gezien. Inderdaad is voor Beverwijk en Omstreken nog een bedrag van ruim f 45.000 beschikbaar gekomen. Aan de veilingen is het personeel reeds bezig met de omvangrijke administratieve maat regelen, welke de uitkeeringen vooraf gaan. Naar wij vernemen zal de uitbetaling aan de R.K. Coöp. Tuindersvfreenlging „Kennemer- land" waarschijnlijk a.s. Woensdag geschieden. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: G. A. J. de Vries en M. B. Pletting. Getrouwd: J Nicola en F. Steenbakker. Geboorten: M. de Koning-de Bruijn, d. E. J. M. Schwarz-Lange, d. C. Appel-Schuit, z. J. Tamis-Wallaart z. B. Schellevis- Lindeman, levenl d 'won te W. a. Z. en D.) SANTPOORT BAZAR Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de afdeeldng Velsen van het Witte Kruis wordt op 3, 4 en 5 Mei e.k. in hotel „De Wey- man" een bazar gehouden, In de helaas reeds ten deele afgegraven Zandvoortsche duinen aan de zijde van de KostveiToren.S'traa t ligt de modder pan, waar ihet rioolwater uit de gemeente arriveerta Daarnaast is de vuilnisbelt dlie weer ge flankeerd wordt door de Entos, het varkens- kwartier van Zand-voort en is het nu een wonder dat men er last heeft van ratten? Deze opeenhooping van onsmakelijkheden, rommel en nog ergere dingen, is het dorado vam de grijs-grauwe, griezelbeesten die er wonen met tientallen, honderdtallen, neen met duizendtallen en wellicht nog oneer! Zij zijn er heer en meester en hun behoort het afval dat er meters hoog ligt opgestapeld. De vuilnisbelt is het rendez-vous van de on sympathieke bewoners van de onderwereld, want hun woningen bevinden zich in deze drie meter dikke laag, omdat het er lekker warm is, zoo warm, dat het op sommige plaatsen zelfs broeit. Tientallen gaten ter grootte van een vuist toonen waar de entree hunner woningen is en we kuhnen ervan verzekerd zijn dat zich onder onze voeten, wanneer wij over de vuilnis mareheeren, een Ware ratten-metropolis is opgebouwd. Overdag is er geen rat te bekennen en biedt de zwarte, de grijze ien de bruine rom mel en verder met alle andere donkere kleuren aan te duiden vuiligheid een schal- 'derachtigen aanblik in combinatie met de blankheid der duinen, dlie immers spreek woordelijk is. Maar 's avonds als de zon in zee is onder gegaan en de laatste lichte plek aan het firmament door de aanzwellende Snktwölken is verzwolgen, dan begint het pas, dan komen ze uit hun holen, dan.... „Dat moet uit zijn", meende men en het gemeentebestuur zei voor elke doode rat twee en een halve cent te betelen. De inge wijden weten wat dit beteekent: dat is een crisisprijs, want slechts twee jaar geleden iwerd er nog zeven en een halve cent be taald, en toen hoefde men alleen maar de istaart in te leverenHet verschil is groot ofschoon men lean opmerken dat elke nor male rat slechts een staart heeift, zoodat het verschil alleen in den prijs ligt en niet in de hoeveelheid van de te leveren waar. Hoe het ook zij: een doode rat vertegen woordigt de waarde van een halven stuiver en honderd halve stuivers zijn ook een rijks daalder en er heerscht werkloosheid, ook in Zandvoort. Als men naar het Zandvoortsche ratten- centrum trekt, verwacht men velen achter de ratten te zien loopen gewapend met knup pels en stokken. Er is echter niemand! On verklaarbaar? Niet heelemaal, want ten eer ste loopen de beesten overdag in en niet op d« vuilnisbelt, ten tweede is de prijs niet al te hoog en ten derde.... je moet er lief hebberij in hebben! Dat zei de Zandvoortsche rattenkoning, Boet, zcoals hij wordt genoemd maar dat is een scheldnaam die dus achter wege blijft, ofschoon hij zelf dé beteekenis van den naam niet kent. Jan Molenaar heet hij officieel en hij en zijn broer zijn de groote toreadors, die de vijandige ratten in de vuilnis-arena tegemoet treden. liefheb berij moet je ervoor hebben en een beetje handigheid, maar als je liefhebberij hebt, heb je natuurlijk de handigheid ook wel! Zij zijn ook wel op vangst gegaan toen er geen prijs op het hoofd van een rat stond, Een slachtoffer der maar nu er voor wordt betaald, wordt de actie systematisch opgezet. Eerst hebben zij zich echterf verzekerd dat het verdiende geld niet van hun steun wordt afgehouden, want anders zou per slot van rekening de gemeente gratis van de ratten afkomen, terwijl de Molenaars hun avonden en gedeel telijk ook hun nachten eraan zouden geven! U hoort het al; de rattenkoningen trekken er in het donker op uit en dat ligt wel voor de hand, want des avonds komen de piep- beesten immers pas te voorschijn. Een der koningen gaat onder een hoop vuilnis staan, liefst onder een versche hoop rommel, die juist dien dag daar is neergekwakt en drijft de vieze kortpooten naar boven. De ander staat daar met een stuk buis klaar en onder het licht van hun carbidlantarens ontvangen de ratten de nekslagen. Men kan nu over een rat denken zooals men wil. een doode rat of eerder nog: een stuiptrekkende rat, blijft een zielig, jammerlijk gezicht, vooral omdat hun oogjes niet breken maar je tin telend blijven aanstaren als verweten ze je iets Maar voor medelijden is geen tijd en wan neer we het hadden, verdwijnt het gauw ge noeg als men de tientallen levende beesten ziet krioelen aan alle kanten. Het licht van de lantarens schijnt niet erg ver, doch aan de aanwezigheid van déze gevaarlijke ziekte- overbrengers valt niet te twijfelen. Wees eens even stil. Daar rechts, in die hoop oude em mers, teilen en kannen, daar ritselt het niet, daar rommelt het niet, daar is een leven als 'n oordeel, daar voeren de ratten een con cert uil met pauken en veéï koper, dat het spookachtig aandoet en met wellust slaan de rattenkoningen dan ook op de hardloopers in Als een der broers een rat levend tussohen zijn schoenen knelt, slaat de ander heun met vreugde plat Concurrentie is er weinig, omdat de aan voer voorloopig nog niets te wenschen over laat. Er zijn er die het overdag probeeren met Topsie, den kleinen fox terrier, die „nog felder is as-die van Teun", zooals na drukkelijk werd verzekerd. „Het is een best hondje" en het beste hondje likt met zijn rattensnuitje over zijn zwarte groezelpooten die eigenlijk wit moeten zijn en ruikt daarna aan een ingang van een rattenhuis. Zijn baas helpt hem door met een hooivork den rommel weg te halen en den grond een beetje om te spitten. Even later liggen er een paar vuilnisbewoners met afgebeten nek aan den kant! Drie maal in de week is er inzameling De politie geeft bonnetjes uit, waarop het aantal slachtoffers nauwkeurig is genoteerd en enkele uren later is het Judasgeld in ont vangst te nemen. Goed geteld zijn er vandaag twee en negen tig op de hoop ,die allen gecremeerd zullen worden. Vijftig zijn van de rattenkoningen, Topsie heeft ook een tiental in zijn credit De halve stuivers zijn echter voor den baas. Er zijn dikke bij en dunne, mar het gaat niet naar het gewicht, doch per stuk en onder gemeentelijk toezicht wordt de oogst geteld. De twee rattenkoningen ontvangen een gulden vijf en twintig straks. Daarvan meet meteen vijftig centen aj! voor carbid dat zij hebben gekocht. Weliswaar hebben zij nu rattenkoningen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 9