UIT HET BUITENLAND DE OPLEVING IN ENCELAND. Als men U zegt, Steeds nieuwe schandalen in Frankrijk. MAANDAG 12 MAART 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 De algemeene staking is in Spanje afgekondigd, Regeeringspers zou blijven verschijnen. Regeering overweegt den staat van beleg. De verhooren voor de Fransche parlementaire enquete-commissie. Schermutseling tusschen Frot en Chiappe. Spanje. De algemeene staking afgekondigd. Uit Barcelona, 11 Maart. In geheel Spanje is tegen middernacht de algemeene staking afgekondigd. De regeering overweegt den staat van beleg af te kondigen. De autoriteiten hebben speciale maat regelen genomen om de openbare diensten, als water- en gasvoorziening. verlichting en verkeer te doen plaats hebben. De staking is door de regeering onwettig verklaard. Maandag zal de staking in het krantenbe-» drijf beginnen. In ieder geval zal, zoo wordt van regee- ringszijde gemeld, de regeering, wanneer de staking groote uitbreiding zou krijgen, maat regelen nemen, opdat Madrid niet van nieuws verstoken zal blijven, ten einde de versprei ding van valsche geruchten tegen te gaan. Er loopen echter geruchten, dat de regee ringspers er eventueel toe zou overgaan het bedrijf in gang te houden door in dienst ne men van niet aangesloten arbeiders. De alge meene onrust wordt nog grooter door het ge rucht, dat de katholieke partij in dat geval er toe zou overgaan haar aanhangers te mo- biliseeren ter bescherming van den ver koop der bladen. Lerroux verklaarde, dat er „geen enkeie reden was om ongerustheid te gevoelen". Wat op het oogenblik in Spanje gebeurt beteekent niets anders dan de groeikoorts van de re publiek. Er bestaat volgens hem niet het minste gevaar. Zuid» Amerika. Toch een accoord in den Chaco? Uit Buenos Aires, 11 Maart: De regeering van Paraguay heeft de Vol kenbondscommissie medegedeeld, dat zij de voorstellen van Bolivia betreffende vredes onderhandelingen aanvaardt; hoewel zij geen vertrouwen heeft in de doeltreffendheid daar van stelt zij zich toch ter beschikking van de volkenbondscommissie. Uit Asuncion, 11 Maart. Bevestigd wordt dat de regeering van Paraguay de nieuwe voor stellen tot vredesonderhandelingen heeft aan genomen, echter op voorwaarde, dat deze niet langer zullen duren dan twee weken en dat de Volkenbond een onderzoek naar de schuld vraag met betrekking tot den oorlog zal in stellen. Oostèinrijk. Socialistisch leider tot levens lange kerkerstraf veroordeeld. Zaterdag is vonnis gewezen in het proces tegen den socialistischen leider bij den op stand in het mijnbedrijf van de Wolfsegg- Trauntaler A.G., den gewezen sociaal-demo- cratischen afgevaardigde in den Opper-Oos- tenrijkschen landdag Fageth, aldus meldt het D.N.B. Deze had den Schutzbund gemo biliseerd, wapens uitgedeeld en zelf met pistool en sabel gewapend het commando gevoerd. Hij gaf bevel tot schieten op de politie. Bij dat gevecht kwamen 14 politie mannen om het leven, elf werden gewond. Fageth vluchtte toen de strijd verloren was en werd later ontdekt in het huis van een partijgenoot. Fageth werd veroordeeld tot levenslang zware kerkerstraf met een dag vasten en een hard bed eens in de drie maanden. Amerika. Mellon, Walker en Lamont van belastingontduiking beschuldigd. Naar uit Washington gemeld wordt zal de minister van justitie eerstdaags wegens het ontduiken van belastingen tegen den vroegeren minister van financiën, Andrew Mellon, den voormaligen burgemeeester van New York. Walker, en den deelgenoot van de bankfirma Morgan, Thomas Lamont een proces beginnen. Verder is het ministerie van justitie voor nemens een onderzoek te doen instellen naar de gestie van Mellon, die de aluminium- maatschappij controleerde,, welke maat schappij een monopolie in de aluminïumpro- duetie had. DuitscWand. Opheffing van concentratie kampen. De persdienst der geheime staatspolitie deelt mede: Minister-president Goering heeft bevel ge geven, dat alle naast de politiegevangenissen opgerichte, gevangenissen, die het karakter dragen van kleine concentratiekampen on middellijk moeten worden opgeheven en in de toekomst niet meer mogen worden inge richt. Minister-president Goering heeft voorts als chef van de geheime staatspolitie het nemen van „Schuthaft"-maatregelen nader geregeld. De tot nu toe geldende voorschriften be treffende de bevoegdheid worden ingetrok ken. In de toekomst zullen beperkingen» der per soonlijke vrijheid volgens par. 1 der verorde ning tot bescherming van volk en staat van 28 Februari slechts worden bevolen door de ge heime staatspolitie en de Opper- ên regee- ringspresidenten. den politiepresident van Berlijn en de afdeelingen der staatspolitie. De minister-president moet telegrafisch binnen 24 uren op de hoogte worden gesteld van de identiteit van den gedetineerde, diens poli tieke opvattingen, zoomede de reden voor zijn arrestatie. Arrestaties, welke niet onder het begrip „Schutzhaft" vallen, mogen slechts geschie den door de daarvoor wettig aangewezen autoriteiten. Frankrijk. Een duel Frot-Chiappe voor de enquête-commissie. De vroegere Fransche minister van bin- nenlandsche zaken Frot heeft in de parle mentaire commissie van onderzoek verklaard dat hij tijdens zijn politiek regiem omgang heeft gehad met de meest uiteenloopende kringen Doch de onderstelling, dat hij op eenige wijze eerzucht zou hebben nagejaagd, moet hij verwerpen als laster en fantasie. Tegen den vroegeren prefect van politie Chiappe heeft hij persoonlijk niets. Toch heeft zich in deze omgeving een camarilla voorgedaan, waarvan de onheilspellende in vloed in verschillende gevallen was te con- stateeren. Daarna had de confrontatie plaats van Frot met Chiappe voor de commissie van on derzoek. Chiappe handhaafde zijn verklaring, dat Frot een anti-fascistische strijdgroep om zich zou hebben willen scharen. Hij. Chiappe. heeft deze informaties ter kennis gebracht van den toenmaliigen minister president Daladier. Frot verklaarde hierop, dat niets van dat alles waar is, Op een desbetreffende vraag weigerde Chiappe te verklaren, van wien hij zijn informaties heeft ontvangen. Frot be streed ook de hem door Chiappe in den mond gelegde uitlating, dat de verkiezingen van 1932 gericht zouden zijn geweest tegen gene raal Weygand en tegen den prefect van poli tie Chiappe. De commissiezitting eindigde met het in dienen van een voorstel van het lid Vincent Auriol om alle verklaringen als nietig en ongeldig te beschouwen, waarvoor geen be wijzen waren geleverd, qf waarvan de oor sprong piet duidelijk was gemaakt. Over dit voorstel zal de commissie in haar volgende zitting beslissen. Zwitserland, Wet op de orde bij volks stemming verworpen. Het resultaat der volksstemming over de nieuwe wet op de orde in Zwitserland, welke Zaterdag en Zondag plaats vond, was reeds Zondagavond om zeven uur bekend. Voor de wet stemden 417.678 personen er tegen stemden 468.185 stemgerechtigden. In de groote kantons Zürich. Bern, Bazel en Genève kon men niet voorspellen hoe de uitslag ongeveer zou zijn. Dat evenwel ook in die kantons, welke achter de regeering staan, slechts een kleine meerderheid voor de wet bestond, heeft algemeene verassing gebaard. Gp de verwerping was behalve door de communisten en de speciaal democraten door verschillende studentengroepen aange drongen. Nergens hebben incidenten plaats gehad. Als voorzorgsmaatregel hadden de kan tonale regeeringen van Bern. Bazel en Zürich alle openbare betoogingen verboden. Algemeen werd druk gestemd. HET KAMP DER TSJELJOESKIN- BEMANNING AFGEDREVEN. VLIEGTUIG MOEST WEGENS MOTORPECII TERUG. MOSKOU, 11 Maart, (V. D.) Het kamp der bemanning van den Russischen ijsbreker Tsjeljoeskin is verder westwaarts afgedreven. De vlieger Ljapidewski heeft geprobeerd een tweede vlucht te ondernemen, doch halver wege moest hij wegens een motorstoring te- rugkeeren naar Kaap Wellen. Te Chabarowsk wordt de vlucht van den piloot Wodopianow energiek voorbereid WEER EEN SPOORWEG ONGELUK IN RUSLAND? GROOT AANTAL PERSONEN ZOU GEDOOD EN GEWOND ZIJN. LENINGRAD. 11 Maart, iReuter). In de nabijheid van Tsjudowo is een expresse-trein ontspoord. De locomotief en vijf personen wag ons wer den geheel vernield. Een groot aantal perso nen is gedood en gewond. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. MOEILIJK BERGINGSWERK IN DEN KAR STEN-CENTRUMMIJN. Uit Breslau: Het reddingswerk op Karsten-Centrum wordt opnieuw zeer bemoeilijkt door dat de grond weder in beweging is gekomen. De berging der beide mannen, die nog onde>' het puin liggen en wier dood vaststaat zal daar door waarschijnlijk eerst over twee weken voltooid kunnen zijn. dat iets „éven goed" is als Aspirin, ter wijl het geen Aspirin is - stel U daar niet inee tevreden 1 Alleen de echte Aspirin met Bayer-kruis en met den oranje band helpt U zeker, zonder ge vaar voor hart, maag en nieren (Adv. Ingez. Med.) Ook een millioenenschandaal in Indochina Corruptie bij de Parijsche métro. Le Matin meldt dat onregelmatigheden zijn geconstateerd in de begrooting van het mi nisterie van koloniën. Volgens het blad is niet alleen de begrooting van het moederland ge plunderd. In 1932 is bijv. voor Indochina opium ge kocht tot een bedrag van 22,7 millioen. Toen men deze opium wilde gebruiken, bemerkte men dat het product ondeugdelijk was. Hier door heeft de begrooting van Koloniën een schadepost gekregen van 22.7 millioen. Er is geen eisch tot schadevergoeding ingediend, aangezien men niet wist, wie daarvoor verant woordelijk zou moeten worden gesteld. PARIJS, 11 Maart (V.D.) Op instigatie van den minister van Justitie heeft de procu reur-generaal te Parijs een onderzoek inge leid wegens omkooping tegen onbekenden. Het gaat om de opheldering van de vraag, hoe de propagandamiddelen zijn besteed, welke ten bedrage van eenige millioenen zijn uitgegeven door de Parijsche métro. Arrestatie van een bokser. PARIJS, 11 Maart (Reuter i. De bokser Niemen, wiens paspoort zooals men zich her innert bij het lijk van Stavisky gevonden werd en die volgens zijn eigen mededeeling als mas seur in dienst was van Stavisky, is gisteren avond gearresteerd. Hij wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan de oplichterijen van Stavisky. Toen de politie in zijn woning verscheen, was hij zich juist aan het scheren en hij toon de zich niet weinig verbaasd ovei1 het onver wachte bezoek van de politiemannen. Hij bood echter geen tegenstand en volgde de aanwijzingen der politie. De politie -door zocht vervolgens zijn woning, waarbij eenige belangrijke documenten gevonden zouden zijn Moord op Prince spoedig opgehelderd? De „Liberté" meldt, -dat bij het bureau van den procureur-generaal te Parijs een cijfer telegram van den procureur-generaal te Dij on is ontvangen, waardoor de raadselach tige moord op den raadsheer Prince zou wor den opgehelderd. Op grond van dit telegram zijn onvei'wijld Parijsche inspecteurs van politie met be paalde nasporingen te Parijs belast. Arrestaties te Orléans. Reuter meldt uit Orleans: De schatter van de bank van leening te Orleans, Faroult en de directeur Maingoud zijn gearresteerd onder beschuldiging van medeplichtigheid aan oplichting en heling. Beiden kenden de herkoinst van de Stavisky- juweelen. die Hayotte op zijn naam bij de bank had beleend. De rechter van instructie vroeg Maingourd, waarom hij de politie of de justitie niet had gewaarschuwd, waarop hij antwoordde, dat hij senator Turgat, burge meester van Orleans, en voorzitter van den raad van beheer der bank. alsmede verschei den andere persoonlijkheden op de hoogte had gesteld. ONBEPERKTE INVOER VAN ALCOHOL IN DE V. S. VOOR 30 a CO DAGEN. Door Sir Herbert Samuel, lid van hetEngelsche parlement, tot voor kort minister van binnenlandsche zaken WASHINGTON, 10 Maart Reuter). Het Witte Huis deelt mede. dat tijdelijk de vrije invoer van buitenlandsche alcohol in de Ver Staten zal worden toegestaan, teneinde de prijzen te doen dalen. Men verwacht, dat de onbeperkte invoer zal worden toegestaan voor een periode van 30 tot 60 dagen met ingang van 1 Mei a.s.. op welken datum de contingen- teering afloopt. Alvorens tot dezen maatregel te besluiten, heeft president Roosevelt van gedachten ge wisseld met de leden van zijn kabinet, als mede met Choates. den leider van het fede rale bureau voor de alcohol-industrie. Naar verder wordt medegedeeld zal ook vergunning tot het uitoefenen van het be drijf voor de binnenlandsche markt worden verleend aan een zeker aantal kleine distel- leerderijen. wier aanvrage niet bijtijds wer den ontvangen, toen men tot een verdeeling der binnenlandsche contingenten overging. Als gevolg van deze nieuwe licentie zal de bin nenlandsche productie met 2 millioen H.L. per jaar stijgen. MOORDENAAR VAN S.A-MAN TER DOOD VEROORDEELD. Het D. N. B.meldt uit Tilsit: Wegens moord op een S. A-man is hier iemand na een proces van twee dagen ter dood veroordeeld, op grond van de wet ter be scherming van den binnenlandschen vrede van 13 October 1933. Tevens is veroordeelde gestraft met verlies van eere-rechten. NIEUW LAND AAN DE POOL ONTDEKT. Uit Buenos-Aires: De Noorsche poolvor- scher Lars Christiansen, die juist van een poolexpeditie is teruggekeerd, verklaarde bij aankomst alhier, dat hij op 72 gr. Z.B. een nieuw land met een kustlijn van 240 K.M. lengte heeft ontdekt. Hij heeft dit nieuw ontdekte land Prinses Astridland gedoopt. Verder heeft hij ontdekt, dat op verschil lende plaatsen, waar op de kaart land is aangegeven, zee is tot 3000 M. diep. Het herstel in den financieelen en in- dustrieelen toestand van Engeland heeft in andere landen ten zeerste de aandacht ge trokken. Tot hoever is het gegaan? Hoe is het ontstaan? En zal het voortduren? Laten wij er aan herinneren, dat de crisis in Engeland van het begin af ongelijkmatig is geweest. Sommige industrieën hebben haar bijzonder sterk gevoeld, andere in vergelijking weinig. Het noorden is zwaar getroffen; het zuiden niet zoo ernstig beïnvloed: in Londen zou op het oogenblik geen enkel bezoeker eenig teeken van depressie opmerken. Wat de financiën betreft, het Engelsche banksysteem is nimmer in gevaar geweest; niet één bank heeft zijn loketten gesloten. Sinds den zomer van 1930 zijn er nooit min der dan twee millioen werkloozen geweest: maar het is belangrijk op te merken dat dit niet dezelfde personen waren. Het was niet zoo. dat er twee millioen mannen en vrouwen voortdurend zonder werk liepen, daarbij steeds dieper wegzinkend in armoede, verwarring en wanhoop. De meerderheid was werkloos ge durende eenige weken, misschien enkele maanden en velen gedurende een paar dagen. Zij werden in dien tijd onderhouden door het Insurance Fund, waar zij, de werkgevers en de regeering zich hebben doen inschrijven en ontvangen geen bijzonderen steun van den staat. Van de ingeschrevenen nu op werkloo- zenregister zijn er een millioen minder dan een maand zonder werk geweest; meer dan 1.300.00(1 minder dan drie maanden. Die on- elukkigen, die gedurende een jaar of langer zonder arbeid waren, bereikten nooit de half millioen. Dit feit is met betrekking tot de werkloosheid in Engeland niet altijd begre pen. Het zijn de arbeiders in de katoenbranche, de kolenmijnen en het scheepsbouwbedrijf, die het grootste deel der ..chronische" werk loozen vormen. Sommige takken van de ijzer en staalindustrie en het bouwbedrijf dragen ook een groot aantal bij. In den laatsten tijd is er wat verbetering in deze industrieën geko men, doch van veel beteekenis was het niet. De groote massa der industrieën ging het niettemin in 1933 positief beter dan in het jaar daarvoor. Het resultaat was, dat het aan tal personen op het werkloozenregister in de twaalf maanden van 2.723.000 daalde op 2.224.000. Diegenen, die gedurende een jaar of langer geen werk hadden, die tragische half millioen, vertoonen evenwel geen verhooging in aantal. Het algemeene peil der handelsprijzen ver anderde niet noemenswaard in dat jaar; even min als de kosten van levensonderhoud. De invoer daalde aanzienlijk: de export bleef over het geheel genomen stationnair. De inkom sten kunnen als bevredigend beschouwd wor den, terwijl de uitgaven onder de schat ting bleven. Het is nog te vroeg om te voor spellen hoe de eindbedragen voor het finan- cieele jaar zullen zijn; dit eindigt den vijfden April, maar volgens de aanwijzingen van dit oogenblik zou het mogelijk met een surplus van misschien 50.000.000 kunnen sluiten. Er is een geest van hoopvolle verwachting in de zakenwereld. Een aantal takken van nijverheid vertoont groote activiteit; sommi ge fabrieken maken overuren, voor het eerst sedert vier of vijf jaar; in het algemeen wij zen de statistieken op het oogenblik in de juiste richting. Niemand zal kunnen zeggen, dat het land in zijn geheel thans in welvaart verkeert, maar de huidige tendenzen wijzen er naar toe. De oorzaken van een dergelijken gang van zaken zijn zoowel van internen als van ex ternen aard. en komen voort uit de toestan den van het land en uit de beweging van handel en financiën elders. Onder de interne oorzaken van den Engelschen vooruitgang ben ik geneigd in de eerste plaats de stabilisatie der nationale financiën te rekenen. In 1931 stond de begrooting keurig in balans en sinds dien is zij in evenwicht gebleven. Als gevolg daarvan is het regeeringscrediet hoog. Tege lijkertijd is er wegens den slechten handel eenige gelegenheid geweest voor veilige geld belegging, hetzij in particuliere industrie in eigen land, hetzij in openbare of particuliere leeningen in andere landen. Het deugdelijke regeeringscrediet en de slechte handel maak ten de groote conversie van 1932 mogelijk, waarbij de rentestandaard der twee milliard pond regeeringsgelden met een derde vermin derd werd. Het geld is als gevolg daarvan goed_ kooper geworden. Dit beteekende een groote verlichting voor de schatkist zoowel als voor de Britsche industrie. In de tweede plaats is de val in de waarde van het pond van nut geweest voor den exporthandel. Ten derde heeft, met betrekking tot de overzeesche markten, de opleving in Australië er aan meegeholpen een belangrijk afzetge bied voor Engelsche producten te herstellen en te scheppen en de welvaart in Zuid-Afrika, ontstaan door den hoogen prijs van het goud. heeft tot hetzelfde doel bijgedragen. In hoeverre de heffing van beschermende tarieven nuttig of nadeelig is geweest, is een strijdpunt, waarin ik nu niet kan treden. Wat betreft de overeenkomsten met de Engelsche Dominions en Indie, die in 1932 te Ottawa werden gesloten, is de goede invloed op den Britschen invoer naar het Rijk gering geweest. In welke mate de tarieven van slechten in vloed waren op den uitvoer naar vreemde landen, laat zich moeilijk bepalen. De toekomst moet noodzakelijkerwijs groo- tendeels afhangen van de mate, waarin de welvaart der wereld zich zal herstellen. Vol taire schreef ..aldus is de toestand van de menschelijke zaken, dat de wensch voor den bloei van het eigen land de wensch tot den tegenspoed van het land van den buurman is". Niets is meer foutief dan die typische leerstelling uit de achttiende eeuw. Juist het tegenovergestelde is de waarheid. De wel vaart en daarom de bloei van het eigen land is niet afhankelijk van den tegenspoed, maar van de welvaart van het naburige land. Elk land maakt het 't beste in een voorspoedige wereld. Het herstel van de Engelsche wel vaart hangt voor een belangrijk deel af van het herstel van de wereldwelvaart. Wat dat betreft kan niemand een voorspelling doen. In zooverre het de situatie in het eigen land aangaat, zou een yerlichting van het juk der belastingen er zeer veel toe bijdra gen. Het evenwicht in de begrooting van 1931 werd bereikt ten koste van enorme offers. De belasting is in Groot-Brittanme zwaarder dan in ieder ander land. Iemand uit don een of anderen tak van handel of bedrijf met een middelmatig inkomen moet een vierde deel daarvan afstaan aan de schatkist; iemand met een inkomen van 5000 per jaar een derde. Evenzoo zijn de successierechten zeer hoog. Als een millionnair buiten zijn j aar lij k- sche belastingen de rechten zou willen beta len. die na zijn dood verschuldigd zijn. zou hij meer dan de helft van zijn jaarlijksch inko men voor dat doel moeten uittrekken. In 1931 werden ook aanzienlijke kortingen ingevoerd op de salarissen van soldaten, ma trozen, politie-agenten e d. Van alle klassen werd gevraagd de offers bij te dragen, die noodzakelijk waren. Als het herstel m den toestand het mogelijk maakt het proces cp een andere manier te voeren, zullen alle klas sen er aanspraak op maken in de verlich ting te deelen. De industrie en de handel kun nen daarom niet het monopolie voor den steun verkrijgen en het kan niet aangenomen wor den, dat zij in de naaste toekomst een be langrijke vermindering van de zware belas ting zullen genieten. Een dergelijke stimulans, zooals ontstaan is door de internationale waardevermindering der valuta, is altijd tijdelijk. Zij kan welis waar tot op zekere hoogte ten voordeele van den Britschen handel werken, maar men kan er niet op rekenen, dat zij een belangrijke opleving zal verzekeren. Een feit van groote beteekenis is voor Enge land de vraag van de overzeesche markten en die hangt grootendeels er van af in hoe verre de handel ongestoord zijn gang kan gaan. Zoolang alle landen. Engeland inbegre pen. op allerlei manieren trachten den invoer te beperken, zoolang zullen zij ook de beper king van hun uitvoer in de hand werken. De import van een land is precies hetzelfde als de export van een ander land. Iedere invoer is dus ook een uitvoer. Een en dezelfde vracht goederen is export als zij een grens verlaat en import als zij een andere binnenkomt. Niet voordat er een algemeene overeenkomst tot stand is gekomen om de muren te verlagen, de tarieven en de quota's te reduceeren. en de restricties „in te wisselen", kan een volle dig herstel van de welvaart intreden, in Enge land zoowel als elders. (Nadruk verboden) DOUMERGUE WORDT DAG EN NACHT BEWAAKT. NU DE STAVISKY-AFFAIRE IN ONDERZOEK IS. Voor de eerste maal in de geschiedenis der Fransche republiek woont de in functie zijn de eerste minister in een hotel, zooals thans Gaston Doumergue doet, waar men hem beter beschermd acht dan in een der ministeries. Frankrijk wil, aldus een Reuterbericht uit Parijs, geen risico loopen met den belangrijk sten man des lands, want van het oogenblik af dat Doumergue terugkeerde in de politiek, na jaren van rust. stapte hij in een maal stroom van intriges en gevaren en wist hij. dat achter rt Stavisky-schandaal menschen ston den, die er niet tegen op zouden zien, een eind aan zijn leven te maken. Het hotel van Doumergue wordt dag en nacht door 28 politie-agenten, in uniform en in burger, bewaakt. Op een sofa in de gang voor de kamers van den heer Doumergue zit een man den geheelen dag in een boek te lezen. Des nachts wordt zijn plaats door een anderen waarnemer ingenomen. Als df. premier naar het ministerie rijdt, wordt hij altijd in een andere auto door vier in burger gekleede politie-beambten gevolgd. Achttien agenten in uniform bewegen zich onafgebroken in ei\ rondom het hotel en twee anderen rijden per fiets voortdurend rondom het blok huizen, waar het hotel staat. Zelfs ministers mogen niet binnenkomen, tenzij zij ontboden zijn. NOG EEN „ZEEMONSTER" Nabij de Bahama-eilanden moet door de ..Mauretania", die terugkeerde van een kruis tocht door de Antillen, een zeemonster zijn waargenomen. Bij zijn aankomst te New York werd de kapitein geïnterviewd, Hij deelde den jounalisten mede. dat het monster zeker een lengte had van twintig meter. Het had vier knobbels en nog een paar uitwassen, die aan vinnen deden denken. „Drie minuten lang", aldus de kapitein. ..heb ik het mon ster gezien. Misschien is het wel hetzelfde monster, dat wij den lien Februari in deze wateren hebben weergenomen". DE JAPANSCHE INDUSTRIEEL MOETO OVERLEDEN. De Japansche industrieel Sanjo Moeto, op wien. naar wij meldden. Donderdag een moordaanslag werd gepleegd, is. naar Reuter mededeelt, aan zijn wonden overleden. BLOEDIGE „PLECHTIGHEID" IN EEN MEXICAANSCH DORP. Associated Press meldt dat tijdens de in stallatie van den nieuwen burgemeester in een Indiaansch dorp in Mexico 200 Indianen een wilde schietpartij begonnen. Er vieien tien dooden. Men vermoedt, dat politieke te genstanders van den nieuwen burgemees ter hierbij de hand in het spel hebben. FASCISTISCHE HULPAGENTEN IN ENGELAND ONTSLAGEN. LONDEN, 10 Maart (V.D i Naar de bla den melden heeft het hoofd der Londensche politie alle hulp-agenten, die lid zijn van de fascistische beweging van Sir Oswald Mosley, ontslagen. Ofschoon hieromtrent geen officieele ver ordening gepubliceerd werd. is aan alle hulp agenten het lidmaatschap van de fascisten beweging verboden daar dit lidmaatschap niet met de plichten van politiemannen te vereenigen is.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5