STADSNI EEN BEWOGEN DAG. D^BBELM^N HONIG'S BOUILLONBLOKJES th ans 6 voor lOct Verkeerd begrepen MAANDAG 12 MAART 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 9 DE 43ste BEURS VAN DE DAMES KRONIEK. ACTIE IN HET R. A. I.-GEBOUW. Voor de zooveelste maal wordt er weer ge boend. getimmerd, met bonte verfkwasten en vakkundige blikken rondgeloopen, gedweild, en geheisterd om in het R.A.I. gebouw een ten toonstelling in den meest letterlijken zin van het woord in elkaar te slaan. Want zoo'n paar uur, voor de opening zie je dit in ieder geval goed: dat wat straks de volmaakte illusie var een winkelcentrum zal geven, toch eigenlijk niets anders is dan aan elkaar gespijkerde latjes en stukjes triplex, dat een tintje heeft gekregen, of met wat frischgekleurde papieren letters is versierd. Voor de 43ste maal wordt er geplakt, geha merd, geverfd en gerangschikt om de bonte, verleidelijke miniatuurstad in elkaar te tim meren, die de Dameskroniek ieder jaar ter eere v„.i Mc.ro...., de Huisvrouw organiseert. Duizend dingen die in de huishoud'ng zoo al .iet onontbeerlijk, maar dan toch zeer mn- bevelenswaardig zijn, vragen daar de aan dacht. Een smetteloos, maagdelijke reinwitte stand dwingt het halfvrrblinde oog, een oogenblik te toeven bij vermaarde Hollandsche 'asch- en schuurmiddelen, die „alles reinigen", ^aar- tegenover Str.t..l.t de Hollandse!., wed. van Nelle haar welbekende thee, die ze in overzee- sche gebieden plukt en laht u eens op uw ge mak de tentoonstelling overzien. Er zijn stands met Hollandsche biscuits, met Hollandsche bloemenzaden, er is een groote hoogopgebouwde toren met flesschen Hol- landsch tafelzuur, die menige jongen zal doen watertanden bij het idee één van de onderste flesschen uit de toren te trekken, om dan te zien gebeuren, wat in zoo'n geval ook bij blok- kedoos-torens gebeurde; nog verhoogd met de sensatie van brekend glas en veel nattigheid. Maar zulke ideeën hebben alleen kwajongens en de flesschen zijn dus volkomen veilig op de Beurs van de Dameskroniek. Een meneer in een kleurige ochtendjas en een dame in bontmantel schuiven ontevreden aan een piano, die niet op de juiste plaats op het groote podium in het midden van de zaal staat: zij zullen straks dit bittere lijden ver geten zijn, en het ruilen voor het veel zoetere leiderschap van de band, die gedurende de tentoonstelling aan de natuurlijk reeds geani meerde en gezellige stemming nog het hare zal komen bijdragen. Er zijn bijouterieën en Oostersche parfums, er is een reisbureau met aantrekkelijke, ver leidelijke, vroolijke affiches, platen van land streken, waar volop zon schijnt te zijn er zijn complete woninginrichtingen, kamers .met uïtieme hoekjes, waar ge zoo maar nuchter aan voorbij wandelt of er dwars doorheen, ka mers met een paar nieuw-zakelijke allures: een stalen stoel, of tafel hier en daar. Een fa brikant van kindermeel heeft dit keer niet het mechaniek van de vroolijk trappelende baby, sprankelend van vreugde na het eten van het bewuste kindermeel de baby is enkele jaar tjes ouder geworden: dit keer eet ze zelf heel zoet haar bordje leeg, en Weigert een likkë- ba^rdend. hondje iedere hap, ze zweert nog bij kindermeel, ze is blozend, ze is er dol op. Er zijn nieuwe modellen stofzuigers, en een soort kit-lijm die Hollandseh is dat weet ik alleen, omdat het overal bij staat en die twee stukjes glas zoo eeuwig-sterk aan elkaar lijmt dat er een heele waschmachine fleurig en wel aan kan worden opgehangen, waarvan ge u met eigen oogen kunt overtuigen. Ook het nieuwe en buitengewoon practische huismeubel: de „serveerboy" is met een aantal modellen vertegenwoordigd. In zijn eenvou digste uitvoering vervangt het de theetafel en heeft het groote voordeel, dat het doordat het op wieltjes is geplaatst makkelijk in iedere hoek van de kamer kan worden gebruikt, en dat_ men ook bij voorbeeld bij uen meer uitge breide thee, of bij een lichte lunch voor een paar personen, de gerechten in de keuken op de serveer-boy kan rangschikken en de zaak eenvoudigweg voor het gebruik gereed, kan binnenbrengen. Het grootere en meer gecom pliceerde model, waarbij verschillende inge nieus bedachte bladen en blaadjes kunnen worden uitgetrokken is geschikt om in een niet al te groot gezin de tafel te vervangen. Het heeft dan het voordeel, dat het in zijn kleinste omvang heel weinig plaats inneemt en een gezellig meubel is om tegen één van de wanden te plaatsen, bruikbaar bij al die gele genheden, waarbij men zijn gasten het een en ander wil serveeren, terwijl de kamer door het ontbreken van een forsche tafel een ruimer aanzien krijgt. Voor het middagmaal wordt hij m de keuken gedekt en voorzien van alle bor den, schalen en gerechten binnen gebracht, die op vaardige wijze over het meubel verdeeld kunnen worden. Het grondtype van de serveer boy is vrijwel gelijk, maar in de uitvoering en de kleur is een groote variatie, die het ieder mogelijk maakt de juiste combinatie voor zijn huiskamer te vinden. Behalve de eenvoudige modellen in lichtgrijs, beige geel, rood, groen of zwart uitgevoerd, zijn er zelfs als soorten in een luxueus gepolitoerde houten uitvoering, die echter als zoodanig minder aan hun practische doel beantwoorden. Een groote keuze van alleraardigste eenvoudige linnen kleedjes, dient ter completeering van dit werkelijk practische meubelstuk. Als uiterst modern wordt een huis beschouwd, dat alleen uit staal en glas bestaat.. Hoewel het bij lange na geen indruk geeft, van wat op dit gebied gepresteerd kan worden, en ook reeds gepresteerd is, doet zelfs hier de hoe veelheid licht, die vrijelijk naar binnen valt prettig aan vooral als je je voorstelt, hoe veel zon op die manier moet zijn binnen te halen. Des te teleurstellender zijn de sombere, zwaarwichtige meubelen en gordijnen en het donkere stugge behang van het interieur, dat het meerdere licht in dit staal- en glas-huis volkomen teniet doet en dat het staal en glas eigenlijk een beetje voor schut laat staan, om dat het heel erg best met gewonen steenen wanden tevreden zou zijn geweest. Behalve een permanente modeshow van Indanthren-geverfde stoffen vervaardige cos tumes, is er voor de liefhebbers nog een ..Won derstad" gebouwd, waarin ge alle geneugten der kermis kunt deelachtig worden. Zelfs zijn er twee albino's te zien, menschen met wit haar en roode oogen. Vermoedelijk als aanvul ling of als climax bedoeld op de vorige jaar op dezelfde Beurs gebruikte attractie van dwergmenschen. Het wekt eenige verbazing, dat juist dames, zoozeer de belangstelling vra gen voor de tekortkomingen en de misstappen der natuur. Vr. S. HET GOUDSCHE VRIJZ. JONGERENKOOR. UITVOERING IN DE REMONSTRANTSCHE KERK. Men schrijft ons: Op Donderdag 15 Maart a.s. wordt in de Remonstrantsche kerk te Haarlem een uit voering plaats vinden door het Goudsche Vrijzinnig-Jongeren koor onder leiding van Ir. J. L. A. Cuperus van Gouda, in samen werking met den Remonstrantschen predi kant aldaar, Ds. H. Cramer. Dit soort lijdensdienst wordt door deze groep reeds jaren lang- in verschillende ker ken van ons land gegeven. De bedoeling van de medewerkenden is allereerst de ontroe rende en sobere bijbelwoorden, die het lijden des Heeren verhalen meer tot hun recht te laten komen, dan dit in .de gebruikelijke mu zikale passionen (bijv. van Joh. Seb. Bach) mogelijk is, A De Goudsche groep, wil dit bijbelverhaal een centrale plaats dóen innemen, waarom het wordt voorgelezen. Om de spanning, daardoor gewekt, eens deels mogelijk te maken, andersdeels te ver- grooten, omlijst 't koor de bijbewoorden met oude Latijnsehe kerkmuziek, waarvan de compositorische stijl zich bij uitstek leent om aan het aangrijpende relaas van Mattheus relief te geven. Door de ervaring van vele jaren heeft het koor zich in geest en techniek geheel met den voorlezer vereenigd, wat aan de uitvoe ringen van deze passionsmuziek een sobere, ontroerende waarachtigheid verleent, waar aan niemand, die het gehoord heeft, zich kan onttrekken. Gezongen worden meerstemmige koorwer ken van da Palastrina, ïngenieri, Lotti en anderen. De uitvoering duurt een uur en begint om half negen.. Als stille voorbereiding voor den Goeden Vrijdag kunnen ze, gelijk op zoovele andere plaatsen, goed werk doen voor hen, die de hal vergeten wer°id van het Latijnsehe kerklied tot zich willen laten spreken in eenvoudig ontvankelijkheid. Het Goudsche koor liet bij zijn eerste op treden in Haarlem, nu twee jaren geleden een uitstekenden indruk achter. Castella is het nieuwe schoon heidsmiddel! I Voor iedere vrouw, dieCastella I voor het eerst gebruikt, is het een heerlijke verrassing Castella is een schoonheids- zeep! Nederlandsche palm-en olijfoliezeep - zuiver en kost baar-diede huid soepel maakt en zacht als perzikdons, die de teint frischheid geeft en be koorlijkheid Castella heeft I zoo'n verfijnden geur, die - zacht en zuiver - de huid héél even parfumeert. Een wonder lijk fi|ne zeep - „Castella" van Dobbelman uit Nijmegen! 15 ct. Probeert ze morgen! Overmor gen wilt U -niet anders meer! (Adv. ïngez. Med.) GEMEENTERAAD. Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Haarlem gehouden op Woens dag, 14 Maart a.s,, des namiddags te 1.30 ure. zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld: 1. Med'edeelingen en ingrkomen stukken (liggen ter inzage). Verzoekschrift van J. D. Rutgers van der Loeff om eervol ontslag als Directeur der Stads-Biliotheek en Leeszaal niet ingang van een door Burgemeester en Wethouders nader te bepalen datum. Verzoekschrift van mevr. H. U. van Stock Kaptein en Mej. F. A. de Jong om ontslag als onderwijzeres aan de school voor Voor bereidend lager onderwijs no. 4. 2. Balans enz. 1932: a. Woningstichting „Luctor et Emergo"; b. Woningbouwvereni ging „De Voorzorg"; c Woningb.ver. „St. Jo zef" G.A.; d. Woningb.ver. „Bloemendaal"; e. Woningb.ver. „Bloemenhof" 3. Kohier schoolgelden Voorbereidend- en Buitengewoon L.O. 4. Kohier Straatbelasting en precario rechten 1934 le ged. 5. Verkoop grond: a. Marsstraat (R. Mul der); b. Vergierdeweg (Bennik en Gagel). 6. Aankoop strookje grond Vergierdeweg. 7. Verzoekschrift Mej. R. B. de Jong in zake toepassing wachtgeldregeling. 8. Nadere vaststelling reglementen voor ambtenaren-, werklieden- en politiepersoneel en vaststelling bepalingen voor onderwijzend personeel. NYENRODE-ZAAK. W. en K. blijven nog op vrije voeten. Een getuige over een brandstichting. Zaterdag was het de twaalfde zittingsdag van het Nijenrode-proces. De belangstelling in de zaal en op de tribune was weer greoter dan we de laatste dagen gewend waren, ener was spanning in de zaal. spanning over het lot van Koning en Witbraad, wien het ooven het hoofd hing opnieuw de deuren van het Huis van Bewaring achter zich dicht te hooren gaan. Mr. Muller Massis vroeg, toen de zitting be gonnen was, een mededeeling te mogen doen. Er is bij mij, aldus pl.. een man geweest, die met alle geweld verklaringen af wil leggen in deze zaak. Hij heeft inderdaad dingen van be lang te vertellen; zijn verklaringen zal de Officier misschien door de politie willen doen controleeren. en wanneer hij dan wordt ge hoord, heeft de Officier daartoe alle gelegen heid. Anders is het mogelijk, dat hij nog meer bij mij op kantoor komt en dan krijg ik mis schien 't verwijt van Koning, dat ik getuigen „panklaar" maak. De president heeft niets tegen het hooren van dezen getuige. Hij komt dan voor het hekje en wordt beëedigd. Meneer de president, zoo begint hij onder ademlooze stilte zijn verklaring, ik heb over deze zaak alles in de courant gelezen en wat ik in deze questie heb te zeggen is van 't groot ste belang. In 1917 heeft Witbraad mij aangezocht om rubber, opgeslagen in een entrepot aan de Hoogte Kadijk in brand te steken. Er was echter korten tijd tevoren ingebroken zoodat de bewaking zeer scherp was, we konden ons plan dan ook niet uitvoeren. Witbraad kwam toen met een ander voor stel, n.l. om de opgeslagen rubber in het Wes telijk Entrepot, aan te steken, dat zou gemak kelijker gaan. Als 't lukte zou ik f 30.000 krij gen, f 15.000 als 't voor een deel lukte. Ik kreeg, zoo gaat de man voort, een voorschot van f 1000. De meneer, die aan Witbraad opgedragen had om brand.te stichten, was K. (opwinding in de zaal). De brand zou gesticht worden door rubber- zakken met benzine binnen te smokkelen en fosfor op water. In het Westelijk Entrepot werd inderdaad brai.d gesticht, hij had teen weer f 1000 gehad. Er was een bepaalde ter mijn genoemd, wr.a:binnen de rubber in br~ d moest worden gestoken. Vanuit de „Karse- boom" heeft Witbraad op den dag voor den brand K. opge .i, die toen in Bussum woonde. Uitvoerig beschrijft get. dab hoe de brand werd gesticht, door middel van benzine. Get. zegt dan, dat hij is gehoord In de instructie, verdacht van brandstichting, de zaak is echter niet doorgezet. De Officierzegt e?p. onderzoek in.te zullen stellen, deze getuige vertrekt en K„ die in de getuigenkamer was gestuurd tijdens de ver klaringen van dezen man, komt weer terug. Verd. Onnes st- dan op en legt ontroerd een verklaring af. Hij geeft toe, dat hij enkele eren is uitgevallen, maar hij zegt uiterst zenuwachtig te zijn. Dit, mijne heeren, is geen -. onder, roer', de verd. uit, ik zit tien raaan- n onschuldig in voorarrest. Ook mijn vrouw gaat aan dit proces ten gronde, haar gezond- heldstoc 'tand laat veel te wenschen over. Mijn verc Muller Massis is hier loor I -ulng enkele malen op een afschuwe lijke wiize beleedin-d. ook heeft K. -^uige roeneveld die onder eede verkla* 'ngen heeft afgelegd, bel odigd. Verdachte: „Getuige Koning heeft mij her haaldelijk beleedigd en U hebt er niet tegen georotesteerd. ik voel mij onbeschut en onbe schermd en dat maakt mij zenuwachtig en - oet mij soms uitvallen, waarvoor ik U mijn c-cuses maak. Hierna wordt voortgegaan met het getui genverhoor. Een juffrouw die op het kasteel huishoudster is geweest, komt met een uit voerig verhaal over het al of niet gesloten zijn van de poort. De chauffeur, vroeger in dienst van den heer O., wordt nu gehoord. Als het laat ge worden was, zoo vertelt hij, sloot hij de poor ten wanneer hij met- meneer en mevrouw met de auto was thuisgekomen. (Adv. Ingez. Med.) Er ontstaat een verward en meermalen op gewonden debat over de beteekenis van het niet sluiten, en over de vraag of het des chauffeurs taak zou zijn geweest te sluiten. Dergelijke belangrijke quaesties houden ons aangenaam bezig. De president bemoeit zich weinig met het debat, hij bladert in het dos sier en vindt het zoo nu en dan nocdig om O. met een kort woord het zwijgen op te leg gen. De Officier gaat op het onderwerp door en op een gegeven moment roept O. uit: „Ja, meneer de Officier, ik weet 't want ik ben naar eer. somnabule geweest". Dit haalt hem weer een felle schrobeering van den president op den hals: „U moet den Officier niet be- leedigen". Een heftig twistgesprek tusschen Mr. Mul ler Massis en mr. Kappeijne eenerzijds en den Officier anderzijds maakt de stemming niet beter.. De president neemt het haastig voor den Officier op en eenigen tijd later is de rust weergekeerd in de rechtszaal. De secretaresse van verd. Onnes mej. D. C. Ovink, komt dan voor het hekje. Zij ver klaart. dat O. erg schrok, toen hij zag. dat er ingebroken was. Mr. de Gaay Fortman: „Was die schrik natuurlijk?" Get.: „Ja, zeer natuurlijk, daar was geen sprake van comediespel". Voorts vertelde de secretaresse nog, dat zij steeds de brieven aan K. tikte. Zij had er nooit aan getwijfeld of de correspondentie was volkomen in ord6 De doorslagen had ge tuige in het archief opgeborgen. Nadat gepauzeerd is, deelt de president Mr. de Vries mee dat over de kwestie Koning- Witbraad. de schriftelijke vordering van den Officier tot opheffing van het bevel van de schorsing der preventieve hechtenis, 's mid dags na afloop der zitting in raadskamer zal worden behandeld. Het getuigenverhoor wordt dan voortgezet met het hooren van een secretaresse van den heer O. Zij is de opvolgster van de vorige getuige-secretaresse geweest. Zij verklaart, dat verd. O. haar eens een briefje had gedicteerd, waar geen datum of plaats van afzending boven mocht staan. Ook was voor dit briefje briefpapier zonder het gebruikelijke briefhoofd gebruikt. Het was een brief geweest m antwoord op een brief van K. waarbij deze op geld aandrong, schreef?" Pres.: „Weet u nog wanneer u dat briefje Getuige: Neen. Mr. Kappeyne: Is u ooit iets onreëels in de zaken van meneer Onnes opgevallen? Getuige: Neen nooit. Het blijkt, dat de doorslag van het briefje op de gewone plaats in het archief is gevon den. Tenslotte wordt nog de particuliere detec tive J. gehoofd. Om kwart, vóór 5 wordt de zitting geschorst en begeeft dë'rechtbank zich in raadskamer, om te beraadslagen over het verzoek van den Officier van Justitie, om de schorsing van de voorloopige hechtenis van de getuigen W en K. wederom on te heffen. Na ru'm <irie kwar tier wordt de beslissing van de rechtbank be kend: W. en K, blijven ondanks de ernstige vergrijpen van den eerste tegen de voorwaar den, waaronder hij voorlooplg uit de voor loopige hechtenis is ontslagen op vrije voe ten. Daarmede eindigt deze bewogen twaalfde zittingsdag van dit rechtsgeding GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Kottman. Paul Kru- gerstraat 6 rood, dekplaat van een auto; Vellema, Zandvoortschelaan 16. Heemstede, handschoen v. Steyn, Breestraat 1. boekje; v. Gent. Saenredamstraat 89.' handschoen; Vernouth, Merovingenstraat 3, handschoen; Bosman. Gierstraat 85. handbèschermer; Kips hagen. Pepijnstraat 42. hond: Kennel Fauna Parklaan, 2 honden en 3 katten; H. Vonkert, Schoterboscholein 15. hond- Kennel Ha»r'em, Regentesselaan 42, kat: Hartman, v. Keulen straat 65, laarzen; Vermeer, Kedoestraat 20, portemonnaie met inhoud: Hartog. Lange Lakenstraat 14. een blad reuzel; Hema, Kruis straat. rij wie'bel astineni aatjeBureau van politie, Smedestraat idem. Heuse. Potgieter straat 50, schaar; v. M^ijenfeidt, v. Sünge- 'andtlaan 16 Heemstede), vulpen. Soem, Mo- 'enaers'raat 7 weekkaart NZ.H.T. FEUILLETON door RUBY M. AYRES. Vertaling van J. G. H. v. d. Bovenkamp Jr. 4) „Ik ben niet veel veranderd in al dien tijd" antwoordde Smith „en ik zie niet in. waarom zij nu juist wel veranderd zou moeten zijn Zij was zoo mooi en slank en maar ja, ik wil wedden dat zij getrouwd is en als dat het geval mocht zijn Hij haalde zijn schouders op. „In dat geval", vulde ik zijn zin aan, „zal de dame van de boot in aanmerking komen om haar plaats in te nemen niet waar?" Hij glimlachte. „Zij scheen van mij te houden", ant woordde hij bescheiden". „Ik keek even naar mijn oude schrijf bureau en keek dan mijn vriend weer aan. „Ik geloof, dat je wijzer zou doen als je de oude liefde liet rusten", vertelde ik hem „Het is nooit i^ed om te gaan rakelen in koude asch. waar geen sprankje vuur meer te vinden is. Maar Smith lachte alleen maar en het scheen mij toe, dat hij vol goeden moed was. „Wacht maar eens tot er een vrouw Sr. jouw leven gekomen is", antwoordde hij hee! verstandig. „Het is eigenaardig maar als je in je leven eenmaal veel van een vrouw ge houden hebt, dan schijnt zij je geheele leven te beïnvloeden. Ik heb haar in geen jaren ge2ien, zooals je weet ik weet niets van haar, heb nooit iets van haar gehoord, maar toch zou ik nooit- ernstig aan een huwelijk met een andere vrouw kunnen denken als ik niet heel erg zeker wist, dat Marion voor mij onbereikbaar was. „Heet zij Marion?" vroeg ik. „Dat heb je mij nog nooit eerder verteld". „Oh, neen? Ja, zij heet Marion Spinder zij woonde vroeger in Little Hempton in Surrey. Ik zooi wel eens willen weten of zij daar nog woont". „In het huis aan den overkant wonen een paar oude vrijsters", vertelde ik hem lachend. „Een daarvan heet Spinder. Het is die statige dame. zooals jij haar noemde, toen ji] haar in den tuin zag verschijnen en dat is tevens de „oude kat", zooals onze vuilnisman verteld heeft aan Bundie. Zou dat je oude liefde misschien kunnen zijn?" Smith scheen beleedigd. „Marion was altijd, zoo lief en vriendelijk, dat zij onmogelijk een oude kat geworden kan zijn", antwoordde hij stijf en koel. „Zij was een van dè liefste vrouwen, die ik ooit ontmoet heb".. „Och, dat zéggen ze allemaal", antwoord de ik. Smith gaf geen antwoord. Ik hief mijn glas op. „Op je gezondheid ouwe jongen", zeide ik. „En denk er om, dat je mij ook op de bruiloft vraagt, hoor!" Smith lachte vroolijk. „Denk dan maar dat ik je nu al daartoe heb uitgenoodiigd. Ik zou niet graag wil len Er werd haastig op de deur geklopt en een oogenblik later kwam Bundie naar binnen stormen met een angstige uitdrukking op haar gelaat. „Oh, Master Arthur!" riep zij uithet meisje van den overkant is mij zoo Jui5" komen vertellen dat Miss Spinder een toeval heeft gekregen.... dat is te zeggen, men denkt dat het een toeval is en nu heeft zij hooren zeggen dat u dokter bent en of u zoo goed zoudit willen zijn om even te komen kijken. Zij maakt zich zoo onge rust „Ik zal wel even gaan", zei Smith. Ik vergeet u te vertellen, dat Smith vijf tien jaar geleden Engeland verlaten had, om zich als geneesheer te vestigen in een van de bolonleën. „Ga jij ook maar even mee, Arthur. Welk huis is het?" Onder het spreken van die woorden had hij de kamer al verlaten en achter elkaar staken wij nu den modderigen weg over in de richting van het huis aan den overkant. De voordeur van Miss Spinder's huis stond open en door die open deur drong het hartstochtelijke snikken van een vrouw tot ons door. Waarom moeten sommige vrouwen toch altijd zoo hartroerend snikken en zich zelf tot een last maken als iemand ziek is en hulp noodig heeft? Het geluid kwam vanuit de voorkamer en zonder te kloppen duwde Smith de deur open en trad naar binnen. Een jonge vrouw lag op haar. knieën naast een divan wrong haar handen, snikte luid en gedroeg zich verder op een manier, die in mij den wensch deed ontwaken om haar eens flink door elkaar te schudden. Op dien divan lag het lichaam van de ..statige dame"haar gelaat even wit als haar kanten kraagje en manchetten en los en slap hingen haar armen aan weerszijden van dien divan naar beneden. „Laat mij maar eens even zien", zeide Smith. Hij duwde de huilende vrouw weg en boog zich vlug over den divan heen om het volgende oogenblik met een onderdrukte kreet van ontzetting en ongeloof terug te deinzen. „Marion!" mompelde hij heesch. „Marion Marlon!" Weer boog hij zich dan over het gelaat van de bewustelooze vrouw en liet zijn oogen scherp op haar gelaatstrekken rusten waarna hij eindelijk haar linkerhand greep en die voorzichtig optilde. Het was een kleine slanke hand heel wit op dat oogenblik en aan haar ringvinger bevond zich een ring met een paar eigen aardige blauwe steenen. Een oogenblik bleef Smith naar die hand staan staren niet in staat een woord te zeg gen of zich te verroeren en toen begreep Ik, wat hij ontdekt had. De „statige dame" zooals hij haar zelf een uur geleden genoemd had, was niemand anders dan de vrouw, met wie hij vijftien jaar geleden ruzie gehad had. De oude kat van den vuilnisman was de liefste vrouw ter wereld van Smith. Een brok schoot mij in de keel. toen ik de volle omvang besefte van zijn ontdekking Zij was hem trouw gebleven, evenals hij haar trouw gebleven was maar zij was in den loop des tljds veranderd in een grim mige, korzelige hooghartige koele vrouw terwijl Smith Ik legde mijn hand op zijn arm de andere vrouw had haar huilen gestaakt om vol verbazing te staren naar Smith en mijn aanraking scheen hem uit zijn gepeins te doen opschrikken Heeil voorzichtig, alsof het iets heiligs was liet hij de hand, die hij zoo langen tijd niet had kunnen vasthouden weer los en een oogenblik later was hij weer de dokter, die rustig en vlug een onderzoek instelde. Na eenige oogenblikken richtte hij zich op en het scheen mij toe, dat hij in dien korten tijd veel ouder geworden was. „Zij is dood", stamelde hij gebroken. „Zj is dood". Smith trouwde nooit met het meisje, dat hij op de boot had leeren kennen :k heb hem eigenlijk nooit weer over haar hooren spreken en slechts eenmaal sprak hij nog over de vrouw, die zoo onverwacht gestorven was. Het was op den dag voordat hij Engeland weer zou gaan verlaten. Aarzelend vroeg ik hem iets aangaande het meisje op de boot. Hij keek mij even aan en wendde dan zijn oogen af. als wilde hij eerst nadenken, voordat hij mij een antwoord gaf. „Ik ben nu veel te oud", antwoordde hij dan. „En bovendien Uit zijn portefeuille haalde hij een vel letje papier en stak mij dat toe. „Dit werd mij gezonden door den advo caat van Marion. ïk weet wat de menschen van haar zeggen en ik begrijp, dat zij in den loop des tijds heel erg veranderd moet zijn maar toen ik dit gelezen had, be greep ik alles veel beter. Het lag in een doosje, waarin zij een paar brieven van mi] en een foto bewaard had je weet. hoe vrouwen altijd dergelijke dingen bewaren. Ik had veel eerder terug moeten komen. Ik had haar niet alleen moeten laten. Je moet er altijd aan denken, Arthur, dat als je eens ruzie mocht krijgen met een vrouw, je je nooit moet houden aan hetgeen zij in haar toorn zegt. Zij zeggen altijd din gen die zij niet meenen. maar juist omd.it zij ze eenmaal gezegd hebben houden zii er koppig aan vast als je er nSet t-e?«nln gaat".

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 7