Uit Haarlem's Gemeenteraad. donderdag 15 maart 1934 haarlem's dagblad REGENJASSEN V00RJAARSJASSEN GRHOUTSTRhoekGRMARKTHAARLEM 6 Verordening over gemeentepolitie aangenomen, ook het Ambtenaren-reglement vastgesteld. Een amendement-Kuiper goedgekeurd. De bepa lingen ook op onderwijzers toegepast. (Voortzetting der vergadering). Als achtste punt komt aan de orde de nadere vaststelling van het reglement voor ambtena ren, werklieden en politiepersoneel en vast stelling der bepalingen voor onderwijzend per soneel. Verordening gemeente politie. De voorzitter dringt aan op afzien van debat, aangezien de zaak toch van hoogerhand za! worden opgelegd. De heer Reinalda (s.d.a.p.) wenscht echter de debatten over de vraagstukken, die aan de orde zijn, te openen. Wethouder G e r r i t s z beantwoordt eenige technische opmerkingen en vragen over de Verordening regelende de rangen, het aantal, de samenstelling, de eischen van benoembaar heid en de bezoldiging der gemeentepolitie van de heeren Reinalda, Joosten (s.d.a.p) en Klein (r.k.) Deze verordening wordt vervolgens zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het Ambtenaren reglement. Aan de orde komt daarna het Ambtenaren- reglement voor Haarlem. De heer Reinalda protesteert er tegen dat aan een bestuur in overweging wordt ge geven een voorstel aan te nemen, omdat het tóch zal worden opgenomen in het Ambtena renreglement, zooals „wij dat bepalen". Dit is een paskwil. De regeering moet in zulke ge vallen niet zeggen: spreek er over en behan del de zaak. Dan zou ze eenvoudig moeten op leggen. Spr. behandelt dan de kwestie der huwende vrouw. Het standpunt der s.d.a.p. hierover is genoegzaam bekend en er hoeven dus geen prlncipieele argumenten meer aangehaald worden. Zij is tegen de meening der regeering. Voorts roert spr. het vraagstuk, der revolu tionaire gezindheid aan. De woorden „revolu- tionnaire gezindheid" in de verordening, art. 93 zonder nadere aanduiding van wat ex- onder verstaan wordt, zijn te vaag, Spr. zou tal van citaten kunnen voorlezen van schrij vers, denkers en sprekers, zonder namen te noemen, waarvan men moet zeggen, dat klinkt revolutionnair. En als hij dan de naam zou noemen der sprekers, dan zou men schrikken. Wat is gezindheid, vraagt spr. Een stuk van je ziel, van je leven, dat verzwegen kan wor den of anders uitgedragen. De regeering, de minister-president beslist hier eigenlijk alleen over de revolutionnaire gezindheid. De toepassing van onwettige middelen in den politieken strijd moet worden uitgesloten, en moet veroordeeld worden. De s.d.a.p. wil een omvorming van de maat schappij. en die gedachte ingang doen vinden bij het volk. En zij verricht dus een revoltee- rende werking. Dat is een revolutionnaire ge zindheid, die openbaar verkondigd wordt. Iemand die dat doet, zou kunnen worden ont slagen op grond van die revolutionnaire ge zindheid. Door de toepassing van deze woorden in de verordening kweekt men huichelarij en groote onoprechtheid. Dit is het eenige resultaat. De gezindheid der menschen wordt niet veran derd door opneming der beide woorden. De s.d.a.p.-fractie verklaart zich tegen de kwestie der te huwen vrouw en der revolution naire gezindheid. De heer Boes (v.d.) gelooft, dat hier ver ward wordt evolutie en revolutie. Toch heeft hij bezwaar tegen de huidige redactie. De ge zindheid der menschen wijzigt zich niet door uittreding uit hun organisaties. Spr. heeft onder de gehuwde onderwijzeressen zeer goede krachten leeren kennen. Het komt spr. voor. dat jonge menschen. die willen trouwen, zelf moeten bepalen, op welke wijze zij hun nestje willen bouwen. Ieder ambtenaar (niet alleen de gehuwde onderwijzeres) zou moeten worden ontslagen als hij dubbel inkomen had, op welke wijze dan ook. Overwegende bezwaren heeft hij tegen dit eventueeele ontslag van deze ambte naressen, al zal dit niet baten. Mevr. Scheltema (v.b.) verdeelt de ministerieele circulaire in drie categorieën. Bij de eerste, die handelt over de lintjes en vlag gen. kan spr. zich neei'leggen. De redactie der „revolutionnaire gezind heid" moet worden veranderd in: het zich uiten van deze gezindheid in woorden en da den al zal dit slechts een kwestie van bewijs zijn. Wat de derde categorie over de gehuwde vrouw betreft, hier neemt spr. stelling tegen. De heer Visser (c.-h.) sluit zich aan bij de opmerking van mevr. Scheltema over re dactiewijziging inzake de revolutionnaire ge zindheid. De heer Oversteegen (communist) noemt dezen maatregel een van zuiver fas- cistischen aard. De democratische rechter en de gemeentelijke autonomie worden aange tast. De regeering-Colijn is op weg de Grond wet te schenden en daar een caricatuur van te maken. Als spr. spreekt over „misdaden van deze regeering" en niet wil zwijgen noch deze woorden terug trekken wordt op voorstel van den voorzitter besloten met 2411 stemmen den heer Oversteegen het woord voor den verderen middag te ontnemen. Tegen de s.d.a.p met uitzondering van wet houder Gerritsz. De heer Wolzak (a.-r.) betoogt dat een woord van protest tegen de regeering inzake de eventueele oplegging van hoogerhand van het reglement toch niet op zijn plaats is. De Voorzitter deelt mede, dat ingeko men is een voorstel van den heer Boes, mevr. Scheltema en den heer Visser om art. 93 lid l te lezen als volgt: op grond van uit woorden en daden blijkende revolutionnaire gezindheid". De heer Peper (communist) betoogt, dat allen die hun inkomsten verzwegen hebben ten opzichte van de belastingen (uitsluitend uit eigen belang en niet uit eenig ideëel be lang), personen zijn, die het bestaan van den staat in gevaar hebben gebracht en dus revo lutionnair zijn. Zullen deze menschen straks getroffen worden door art. 93? Spr. gelooft het niet. Niet-revólutionnairen zijn alleen zij. die nooit een andere meening hebben dan de of- ficieele, de karakterloozen dus. Die zijn veilig voor het artikel 93. Men kan ontslaan, wie men wil, maar men behoudt steeds een uit stekende propagandiste voor de communisten in de ontwikkeling der dingen zelf. Deze pro pagandiste kan men nooit ontslaan. De heer Kuiper (r.-k.) zegt, dat de so cialistische organisaties alles doen om de communistische en fascistische denkbeelden te "weren. En de overheid doet hetzelfde. De argumentatie van den heer Reinalda is bui tengewoon inconsequent en spr. begrijpt er niets van. Spr. is tegenstander van alle gehuw_de vrouwen in overheidsdienst. De circulaire van den minister heeft zijn instemmmg. Hij licht het door hem ingediende amendement toe tot aanvulling van art. 95, met „lid 1". zoodat dat artikel luiden zal: Voor de toepassing van artikel 94 lid 1 (d.i. het ontslag van huwende ambtenares) wordt met de vrouwelijke amb tenaar. die in het huwelijk treedt, gelijk ge steld de vrouwelijk ambtenaar, die in concu binaat gaat leven. De uitzonderingen in art. 94 worden dus in art. 95 uitgesloten. De heer Van Dam (v.-d.) zal vóór de voorstellen stemmen. Hij is geenszins een be- wondex-aar van het door de regeering gevolg de systeem. Dit is een staatsrechtelijk mon strum. Het is echter het verstandigste te ge hoorzamen en beter voor het zelfrespect. (Be weging bij de S-D.A.P.) Hij is vierkant tegen de opvatting over de gehuwde vrouw in overheidsdienst. De heer B ij v o e t (r.-k.) vraagt de bedoeling van het amendement: .door da den en woorden blijkende revolutionnaire ge zindheid. Het is volgens spr. óf overbodig óf zeer gevaarlijk. Spr. wijst er op, dat men óók moet treffen diegenen die „huichelaars" zijn. zooals de heer Reinalda hen noemde. Hij acht het beter de woorden te laten staan als voor gesteld en het amendement niet over te ne men. De heer Joosten (S.D.A.P.) gelooft een andere opvatting te hebben over zelfrespect dan de heer Van Dam. Als het zelfrespect is tegen een voorstel te zijn, doch er vóór te stemmen omdat het van hoogerhand wordt opgelegd, dan mist spr. elk zelfrespect. Wethouder Gerritsz zegt dat B. en W. de zaak aanvaard hebben, zooals ze er lag, van de regeering gekomen. Spr. schaart zich aan de zijde van hen, die zich tegen den maatregel voor de gehuwde vrouw verklaren. B. en W. zijn van oordeel, dat men de amendementen moet verwerpen. De regeering wil geen ambtenaren die gewelddadig-revolutionnair zijn. Ook de S. D. A. P. stelt zich op haar organisaties op datzelfde standpunt. Vervolgexxs komen hoofdelijk in stemming enkele afzonderlijke artikelen uit het amb tenaren-reglement. Met de stemmen der communisten tegen wordt aangenomen art. 24 h, dat zegt, dat uit het uiterlijk aanzien van de ambts- of dienstwoning of van het daarbij behoorende erf niet mag blijken van de politieke gezindheid van.de ambtenaar of zijne huisgenooten. Het amendement Boes c.s. op art. 93 wordt verworpen met 30—7 stemmen. Art. 93 handelde o.a. over de revolutionaire gezindheid wordt aangenomen met 2413 stemmen. Het artikel 94 over het ontslag van de hu wende ambtenares wordt met 1918 stem men aangenomen. Het amendement-Kuiper over art. 95, wordt aangenomen met 1918 stemmen. Vervolgens wordt het heele Reglement aangenomen zonder stemming. In stemming komt dan het volgende op de agenda voorkomende voorstel: le om aan art. 122 van het ontwerp- amb tenaren-reglement en aan art. 55 van de ontwerp-verordening, regelende de rangen, het aantal, de samenstelling, de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging der ge meentepolitie, toe te voegen: „of indien hij, zij het ook alleen door ge- „brek aan medewerking, verhindert, dat „een onderzoek of een voldoend onderzoek „als bedoeld in artikel 74 per Pensioenwet „1922, S. No. 240. plaats heeft, indien Bur gemeester en Wethouders zulk een onder hoek noodzakelijk achten". 2e. de thans geldende wachtgeldregelingen te wijzigen en aan te vullen als hiervoor sub le is aangegeven. Het wordt aangenomen met 332 stem men. Toeoassing der regeerinrrs- bepalingen op onderwijzers. De heer Reinalda wijst er op, dat in den geleidebrief niet staat, dat de regeering gebiedt dit in het reglement op te nemen. Hij is er tegen, dat het voorstel om in een afzon derlijk besluit de regeeringsbepalingen ten aanzien van het onderwijzend personeel te formuleeren, wordt aangenomen. Ook de heer Peper is er tegen. Er is geen dwang van regeeringswege in dit geval. De heer Kuiper dient een voorstel in tot wijziging van een voorgesteld artikel in den- zelfden zin als hij dat voorgesteld heeft bij het ambtenarenreglement. Wethouder Roodenburg is er van over tuigd dat de regeering onder de ambtenaren ook de onderwijzers wil rangschikken. Het adres van de Vereeniging van Leeraren bij het Middelbaar Onderwijs, dat de heer Reinalda waardig noemde, noemt spr. be lachelijk. Ambtenaren bij het onderwijs staan niets hooger dan andere ambtenaren. Hij dringt aan op aanneming van het voorstel. Een enkel punt, in het ontwerp-besluit wordt bij hoofdelijke stemming aangenomen. B. en W. nemen het amendement-Kuiper over. Het wordt aangenomen. Vervolgens wordt het geheeie ontwerp aan genomen. De voorzitter stelt den raad voor de keuze 's avonds terug te komen voor de rondvraag of te wachten tot de volgende vergadering over 14 dagen. Besloten wordt tot dit laat ste. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Boogaart, Damaststraat 23, actetasch: Nolet Nachtzaamstraat 75, autodop; Vos, Oost- Indiëstraat 106, horloge; Stoeltje, Batavia- straat 65. autodop. ceintuur; Kramer, Scho tersingel 35, boekje; Koelman, Floresstraat 69, boekje inh. briefjes; De Vries, Iepenstraat 6, duiven; Lamboo, Leidschestraat 127, hand schoen; v. d, Water, Overtonweg 5, sleutel; Asyl voor dieren, Ridderstraat 11, honden, kat; Bureau van Politie, Smedestraat, hals ketting; Leef lang, Nieuwe Groenmarkt no. 8, handschoenen; Kennel Fauna, Parklaan, hond, kat; v. d. Vossen, Korte Lakenstraat 26 rd., hond; Stoeltje, Bataviastraat 65, hand schoen; Cornelissen, Kruisstraat 40 rd., muts; Meulman, Boekenrodestraat 9, portemonnaie m.i.; Besselink, Garage Brinkman, idem; Keus, Zijlstraat 7, portefeuille met inh.; Swarts, Vinkelstraat 64, portemonnaie; Was sing, Geweerstraat 39, rijwielbelastingplaat- je; Lozet, Turfmarkt 2 rd. (na 1 uur n.m.), rijwielbelastingplaatje; v. d. Kroft, Z. B. Spaarne 23, rozenkrans; Otter, Seringenstr. 16, vulpen. EVANG. LUTHERSCHE ZIEKENVERPLEGING. VIERING VAN HET 25-JARIG BESTAAN. Woensdagavond werd in het gebouw van „Zang en 'Vriendschap" in opgewekte stem ming het 25-jarig bestaan gevierd van de Evangeliseh-Luthersche Ziekenverpleging te Haarlem. Velen waren opgekomen om dit feest mede te vieren. De voorzitter der feestvierende vereeniging Ds. F. W. Drijver, hield een herdenkings rede. Spr. heette in het bijzonder welkom mevr. Meijer—van Waveren. de eenige die nog van de oprichters is overgebleven en zus ter Cool, die 15 jaar lang aan de vereeniging is verbonden geweest. Voorts herdacht Ds. Drijver Ds. De Meijere, die gedurende zijn leven vele jaren voorzit ter was en den heer Schoevaert. onlangs overleden, die de vereeniging lang heeft ge diend als secretaris en penningmeester. Spr. ging het ontstaan, de geschiedenis en ontwikkeling der vereeniging na. Het tijdperk van 1909—1912 werd geken merkt door een grooten, ja fabelachtigen bloei. Na 5 maanden werd reeds een eigen kliniek geopend. Het aantal gevallen, waarin door de zuster hulp was verleend, bedroeg het tweede jaar reeds 3000. En aan het eind van 1912: 2750. In het tijdperk 1912—1916 vielen twee oor logsjaren. Gedurende de periode 19161918 was de zuster inwonend in het Weeshuis, maar deze proef slaagde niet en van 1918 tot heden wordt hulp verleend door zuster Cool, van den wijkverpleging van den Protestanten bond. hetgeen een grooter bezuiniging gaf. Zuster Cool wordt thans vervangen, indien dit noodig is. Na veel moeilijkheden heeft de vereeni ging haar taak vrijwel geheel kunnen hand- AdvIngez. Med.) Hangop, met room bereid, van OUD-BUSSEM is voor zieken een uitstekend voedsel en tevens voor gezonden een lekkernij. Filiaal te BLOEMENDAAL: Verbiodingiwtf 59 Telef. 22754 (Adv. Ingez. Med.) haven en perspectieven voor de toekomst openen zich. Moge een later geschiedschrijver kunnen getuigen, dat in 1934 een nieuwe periode van bloei is begonnen!! Vóór de pauze begon sprak Ds.Drijver nog har telijke en waai'deerende woorden tot zuster Cool, wie hij een bloemenhulde bracht. Tijdens de pauze had de verloting ten bate der kas plaats, waarbij velen der aanwezigen een mooie prijs ten deel viel. Een aardig nummer van het tweede ge deelte van het programma was een vertoo ning van lichtbeelden, met toelichting van Ds. Drijver, betreffende de ziekenverzorging, voorheen en thans. De avond werd opgeluisterd door zang van mevr. TextorVos, die met veel succes, be geleid door mej. C. Teves, eenige liederen zong en door de medewerking van eenige jonge dames, die twee mooie nummers voor piano, viool, alt en cello ten gehoore brachten. Ook zij oogstten een dankbaar applaus. De dames kregen allen bloemen. Aan het eixxde van den zeer goed geslaag den avond dankte Ds. Drijver allen die tot dit welslagen hadden medegewerkt: den secretaris der vereeniging, den koster en kos teres der Luth. Kerk. en allen die een feest gave hadden geschonken. De secretaris, de heer Ockhuysen, huldigde op zijn beurt, het organiseerend talent van Ds. Drijver. Alle jonge dames, die thee hadden ge schonken en versnaperingen hadden rond gediend (de opbrengst hiervan kwam ook de kas der vereenigiixg ten goede) kregen een klein geschenk. CURSUS IN VOEDSEL. BEREIDING. EEN SLUITINGSAVOND. De cursus in moderne voedselbereiding, welke dezen winter georganiseerd werd door de afdeellng Haarlem en Omstreken van den Ned. Vegetariërsbond is besloten met een ge- zelligexx sluitingsavond, waaraan door onge veer 60 perosnen werd deelgenomen. Door den heer dr. C. A. H. van Wolzogen Kühr werd een causerie gehouden over de che- misoh-biologische beteekenis van ons voed sel. Hierna konden de aanwezigen kennis maken met eenige gerechten welke door de cursisten waren bereid. VOOR DE GEZONDHEID IN DE GRAFISCHE VAKKEN. DE JAARVERGADERING. Woensdag werd door de afd. Haarlem der Vereeniging tot bevordering der gezondheid in de grafische vakken haar jaarvergadering gehouden. De voorzitter wees er op over de belangrijk heid van het komende vereeniglngsjaar. om dat het een jubileumsjaar is. In Januari 1910 werd de vereeniging opgericht, in Januari 1935 zal dus het 25-jarig bestaan herdacht worden. Daarom deed hij verschillende mededeelin- gen over bloemendagen, autotocht, enz. en wekte de leden op hun medewerking te ver- leenen aan de verschillende bloemendagen. Het jaarverslag van den secretaris werd goedgekeurd. Daaruit ontleenen wij, dat de afd. Haarlem 423 leden telt en 107 donateurs. Aan verschillende behoeftige gezinnen zijn op advies van verschillende geneesheeren in totaal ruim 1200 dagen versterkende midde len gegeven, bestaande in hoofdzaak uit melk, room. eieren of vleesch. Gedurende 672 dagen werden leden, vrou wen van leden of kinderen verpleegd in de eigen inrichtingen der vereeniging te Zeist, nl de Petrus Werthweynstlchting en 102 da gen in het sanatorium te Bilthoven. Aan het jaarverslag der penningmeester ontleenen wij: Afgedragen aan het Centraal bestuur te Amsterdam f 2554,11; uitgegeven aan ver sterkende middelen f 716.07; het totaal aan ontvangsten bedroeg f 3270.18. De aftredexxde bestuursleden werden op voorstel der vergadering bij acclamatie her kozen. In de kascommissie werden benoemd de heeren H. J. Witkamp, G. de Korte en Joh. C. Kluit. Bij de rondvraag werden door den voorzit ter nog verschillende vragen beantwoord, daarna werd de vergadering gesloten met een woord van dank voor de opkomst en een op wekking aan de leden zooveel mogelijk hun medewerking te verleenen aan alles wat de vereeniging doet. hebben een individueel karakter (Adv. Ingez. Med.) EEN COLLECTEDAG. VOOR ZEDELIJKE VERBETERING VAN GEVANGENEN. Men schrijft ons: In verband met de collecte op a.s. Zaterdag door de afdeeling Haarlem van het Neder- landsch Genootschap tot Zedelijke Verbete ring der Gevangenen te houden, willen wij wijzen op den arbeid van bedoeld genoot schap. Eigenlijk is de naam niet juist meer, want genoemde instelling houdt zich niet alleen bezig met het werk onder de gevangenen en ontslagen gevangenen, maar ook sinds jaren met het rapporteeren over mexxschen, die een proces-verbaal hebben gekregen voor een of ander delict en voor wie een voorwaardelijke straf wordt overwogen. Tevens houdt het genootschap het toezicht over de voorwaar delijk veroordeelden de voorwaardelijk in- vrijheidgestelden en over hen, tegen wie de strafvervolging voorwaardelijk is opgeschort. Het genootschap is strikt neutraal, dat wil zeggen het verleent, zoo mogelijk en ge- wenscht, hulp aan ieder, zonder aanzien van geloof, of kerkgenootschap of politieke over tuiging. In Haarlem heeft deze instelling in den loop der jaren zeer veel nuttigen en gezegen- den arbeid verricht en niet weinigen zijn er, die als gestranden op de levexxszee door haar zijn gered en teruggebracht in veilige haven. Haar hulpverstrekking bestaat in moreele- en in stoffelijke hulp. De moreele hulp is uiteraard de voornaam ste. Door correctie van verkeerde karakter eigenschappen en neigingen, een doelmatige opvoeding en leiding tracht zij de betrokken menschen weer in het goede spoor te bren gen en te houden en hen te maken tot bruik bare leden der samenleving. Daar naast, maar niet hoofdzakelijk, is ook vaak stoffelijke hulpverleening noodig. Zij verleent die, als zij er toe in staat is en de reclasseerlng van den man of de vrouw dat eischt, b.v. in den vorm van een voorschot, of van het tijdelijke steunen van het gezin, het aankoopen van gereedschappen of klee- ren. enz. Maar en dit wordt te vaak vergeten reclasseering is geen armenzorg. Alle geval len. die daaronder vallen, worden verwezen naar Maatschappelijk Hulpbetoon. Echter na van.regeeringswege alle subsidies voor hulpverleening zijn stop gezet, verkeert ook het genootschap in moeilijke omstandig heden. Dat wil dus zeggen, dat de reclassee ring belemmerd wordt. De Haarlemsche af deeling doet zeer veel en 't is geen wonder, dat zij met spanning uitziet naar de offer vaardigheid van het publiek, dat a.s. Zater dag verzocht wordt de collecte daadwerkelijk te steunen. Niet de geheeie opbrengst is voor haar, doch een bepaald gedeelte, daar het genootschap een landelijke organisatie is, die in tal van plaatsen afdeelingen en correspon dentschappen heeft en overal is hulp noodig. Doch hoe meer de collecte opbrengt hoe grooter haar aandeel is. Dames of heeren. die zich a.s. Zaterdag nog beschikbaar willen stellen voor collec tanten zijn hartelijk welkom, zij worden ver zocht zich aan te melden bij den heer G. van Santé, Pijntorenstraat 9 alhier. BENOFMD. Tot leeraar in de w'^-unde. mechanica en natuurkunde aan d afd. H. B. S. van het Lyceum te Zaandam, Is benoemd ir. W. Zwaan te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10