I TEGEN HOIST Vicks HoestfeonbeS DONDERDAG 15 MAART 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 8 ■uannBBH I HiMUMiiiniBHnflHnu WIELRIJDEN. DE ZESDAAGSCHE TE BERLIJN. RAÜSCH—LOHMANN NOG STEEDS ONBEDREIGD AAN DEN KOP. Uit Berlijn: De belangstelling was Woens dagavond iets grooter dan tot nu toe het geval was geweest. Veel bijzonders gebeurde er niet en eerst na de sprints van 10 uur kwam er eenig leven in de brouwerij. Na 121 uur rijden waren Woensdagavond te middernacht in totaal afgelegd 2584,480 KM. De totaalstand luidde toen: 1. RauschLohmann 267 punten. Op 5 ronden: 2. Van NeveleSlaats 273 pnt. Op 6 ronden: 3. ZimsIppen 361 pnt. Op 9 ronden: 4. FundaSiegel 339 pnt. Op 18 ronden: 5. EhmerKorsmeyer 409 pnt. Op 19 ronden: 6. Gebr. Nickel 180 pnt. Op 21 ronden: 7. UmbenhauerHoffmann 252 pnt. Op 25 ronden: 8. MaczynskiSmeets 218 pnt. Braspennninx reserve. BERLIJN, 15 Maart (V. D.) Hedenmorgen te 6 uur bij de neutralisatie waren na 127 uur rijden 2742.800 K.M. afgelegd en luidde de stand als volgt: 1 Rausch-Lohmann 298 punten. Op 5 ronden: 2 Van Nevele-Slaats 309 p. Op 6 ronden: 3 Zims-Ippen 411 p. Op 9 ronden: 4 Funda-Siegel 364 p. Op 18 ronden: 5 Ehmer-Korsmeijer 317 p. Op 19 ronden: 6 O. Nickel-J. Nickel 181 p. Op 21 ronden: 7 Umbenhauer-Hoffmann 267 p. Op 25 ronden: 8 Maczynski-Sme'ts 263 p. DE ZESDAAGSCHE TE PARIJS. Uit Parijs: Na de klassementssprints van Woensdag middag vijf uur trad een langdurige kalmte in. Omstreeks negen uur kwam het bericht, dat Guimbretière op dokter's advies den strijd moet staken. Zijn koppelgenoot Broccardo is dus thans reserve. Na 22 uur rijden zijn afgelegd 548.500 K.M. Tijdens de sprints van negen uur zetten Mouton-Boucheron een uitlooppoging in. Er ontketende zich nu een wilde jacht, die ruim een uur aanhield. PijnenburgWals wisten verscheidene ronden te nemen. Het bleek, dat zij zich van de achtste naar de tweede plaats hebben we ten op te werken. Omstreeks half elf kon de volgende stand genoteerd worden: 1. GuerraDi Paco 66 pnt. 2. PijnenburgWals 42 pnt. 3. Charlier—Aerts 26 pnt. Op 1 ronde: 4. BuysseDeneef 68 pnt. 5. BoucheronMouton 57 pnt 6. PelissierLeducq 50 pnt. 7. IgnatMagr.e 44 pnt. 8. LinariPiemontesi 30 pnt. 9. ChouryFabre 22 pnt. Op 2 ronden: 10. Coupry—Pecqueux 24 pnt. Op 3 ronden: PeixDiot; RichardFa ure en Dayen Lemoine. Op 4 ronden: Thierbac hStoepel. Broccardo reserve. PARIJS. 15 Maart (V. D.> Hedenmorgen te 6 uur bij de neutralisatie waren na 27 uur rijden 748.500 K.M. afgelegd en luidde de stand als volgt: Aan den kop:l Guerra-Di Paco 88 punten. Op 1 ronde: 2 Buysse-Deneef 75 p.; 3 Ignat- Magne 62 p., 4 Pijnenburg-Wals 46 p. Op 2 ronden: 5 Linari-Piemontesi, 54 p., 6 Dayen-Lemoine 48 p. Op 3 ronden: 7 Boucheron-Mouton 66 p., 8 Pélissiei'-Leducq 59 p.; 9 J. Aerts-Charlier 31 p.: 10 Choury-Fabre 26 p. Op 7 ronden: 11 Broccardo-Faure 27 p., Oü 10 ronden: 12 Peix-Diot 35 p.; 13 Cou- pry-Pecqueux 24 p., 14 Stöpel-Thierbach 8 punten. ATHLETIEK. KRTJGT DF. K. N. A. U. EEN BUITENLANDSCHEN TRAINER? KREIGSMAN REEDS IN MEI HIER? Men schrijft ons: Zij, di.e zich tien. twaalf jaar geleden voor de Nederlandsche at-hletiek interes seerden. zullen zich nog herinneren, hoe groot de ommekeer was, toen de Scandina- viër F. W. Hiertber? als eerste buitenland- sche trainer der Hollandsche athleten zijn werk verrichtte. De geldmiddelen ontbraken om Hjertberg in vasten dienst te houden: hij verricht thans zijn werk in Amerika, maar in den korten tijd. dat hij ziin krach ten aan de iongens der K.N.A.U. wijdde, ging de athletiek met flinke schreden vooruit. Is niet ..Haarlem" jarenlang onze beste aihletiekvereeniging. een vrucht van het voortbouwen op Hjertberg's systeem? Daarna kwam wederom een Scandinaviër: Kreigsman, een athletlekkenner bij uitne mendheid. een warm vriend van Holland. Ook hij bleef maar korten tijd in ons mid den. Voor de Spelen van Parijs hadden wij een buitenlandschen trainer, voor de Spelen te Amsterdam ook. maar voor de spelen te Los Angeles hebben we moeten bouwen on eigen, bescheiden krachten. Over twee en een half jaar zullen de Olympische Spelen te Eerlijn plaats hebben en moeten we het dan weer zonder buitenlandschen trainer doen? Dat zou zeer betreurenswaard zijn. Want de Hollander zoo is de overtuiging van mannen als Kreigsman is bijzonder ge schikt voor groote sportprestaties. Onder deskundige leiding zal sport-Holland naar verhouding meer kunnen presteeren dan an dere. grootere landen en vandaar dat de Hollandsche athleten trappelen van onge duld naar de hulp van een groot athletiek- meester. Kreigsman is nog vrij. Maar we zullen vlug heel vlug moeten zijn, willen wij hem nog kunnen krijgen. Uiterlijk in April moet de beslissing vallen. Het K.N.A.U.-apparaat werkt in deze rich ting op volle capaciteiten. Onder leiding van de heeren Veen en Strengholt wordt een goed plan uitgewerkt voor de financiering van de Olympische training. De Nederland sche athletiekclubs staan met hun volle sympathie achter dit plan. Ja, zij zijn zoo enthousiast, dat zij, los van de plannen der Unieleiding op eigen initiatief een petition nement tot het N.O.C. hebben gericht, om toch vooral alles in het werk te stellen, dat zeer binnenkort de buitenlandsche trainer er is. Willen de Nederlandsche athleten ge rechtvaardigde verwachtingen op Berlijn bouwen, dan zij er slechts één leus: Kreigs man kome en gauw! WANDELSPORT DE WANDELTOERIST. Zondag a.s. houdt bovengenoemde ver eeniging een trainingsmarsch van 60 K.M. naar Alkmaar. Aan dezen marsch zullen ook leden deelnemen van verscheidene Haar- lemsche wandelvereenigingen. De start heeft plaats Zondagmorgen 3 uur bij het Pretoria- plein, voorheen Slot. Te half tien wordt ge start door leden van de Haarlemsche vereeni- gingen, om de deelnemers aan den 60 K.M.- marsch tegemoet te wandelen. J. Nobels (D. E. S.) G. W. Metz (B. C. H.) 250 36 36 694 190 35 29 5.42 De dagprijs werd gewonnen door G. Vos voor onbekende beurt met 14. De volgende partijen worden heden ge speeld: J. SteffensJ. Nobels: J. NobelsA. Denker: J. SteffensM. v. d. Putten. GYMNASTIEK UITVOERING T. V. SANTPOORT. Onder groote belangstelling gaf de T. V. Santpoort onder leiding van den heer W. Marsman Woensdagavond een uitvoering in Hotel „De Weyman', te Santpoort. Na den opmarsch verwelkomde de voorzit ter. de heer G. Hop de aanwezigen, waar onder zich wethouder Bosman bevond. Het gedeelte vóór de pauze was geheel in- BESCHERM U TEGEN GRIEP EN INFLUENZA. Door Karsote Inhalatie-middel, dat onmiddellijk de bacteriën doodt. De meest doeltreffende bestrijding van griep, influenza etc. is de oorzaak dér ziekte te vernietigen. En de oorzaak zijn de bacte riën, die door neus of mond binnendringen en zich nestelen in de holten der ademhalings organen. waar ze zich snel vermenigvuldigen. Het is bewezen, dat de damp van Karsote influenza-bacteriën in 60 seconden volkomen vernietigt. Wanneer U nu den zuiverenden damp van Karsote inademt, worden Uw adem- halings-organen gevuld met een atmosfeer, waarin bacteriën van verkoudheid, influenza etc. onmogelijk kunnen bestaan. Sprenkelt dus 10 a 15 druppels Karsote op een zakdoek en ademt den aangenamen damp goed in. f's Nachts wat Karsote op het hoofdkussen.) Het moeilijke ademhalen gaat weer gemakke lijker. verstopte neusgaten worden bevrijd, pijnlijke, ontstoken keel verzacht, het ver moeiende oorsuizen houdt op. Spoedig zult U ondervinden, dat Karsote het zekerste en snelste middel is, om U van verkoudheid, griep of influenza te bevrijden. Karsote is ver krijgbaar bij alle apothekers en drogisten a ƒ0.90 per flacon (zakformaat) en 1.35 per flacon (2 x de kleine maat), omzetbelasting inbegrepen. (Adv. Tngez. Med.) BILJARTEN. COMPETITIE NED. BILJARTBOND. Einde der 2e ronde. De wedstrijden in de ronde om het ge westelijk kampioenschap voor wat Haarlem betreft zijn thans ten einde en zijn als volgt verloopen. Klasse D, afd. 1. De laatste thuiswedstrijd van het kampi oensteam van de B.V. Haarlem is op een ge voelige nederlaagp uitgeloopen. „Plan Zuid" uit Amsterdam speelde tegen de Haarlemmers uitstekend en won 6 van de 8 partijen. Alleen C. v. d. Berg was de eenige die zijn beide partijen won tegen Veltman en De Pater (beiden Plan Zuid"). Zijn clubgenooten M. v. d. Putten. A. Tabbers en P. A. Huyboom verloren allen hun beide partijen. De stand werd dus 26 voor „Plan Zuid". Klasse F, afd. 1. De beslissende ontmoeting te Zaandam tusschen Ons Genoegen aldaar en De Koren beurs uit Haarlem leverde een gelijk spel op en werd dus 44, waarmede onze stadgenoo- ten hun kans zagen vervliegen op de plaat sing in de finale, want daartoe hadden zij den wedstrijd moeten winnen. In hun laatsten kamp tegen De Roemer uit Amsterdam waren zij met slechts drie spelers opgekomen en begonnen dus den wedstrijd reeds met 2 verliespunten. De overige Haar lemmers verdedigden zich goed op vreemd terrein en wonnen van de 6 partijen er 4, zoo dat de stand hier ook 44 luidde. Met dit al kwamen zij nu op de 3e plaats, terwijl de B.V. Insulinde n kampioen in deze afd. werd. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND, lste klasse klein-biljart. Het programma voor deze wedstrijden bij de BV. DÉ.S. alhier luidt als volgt: Zaterdag 24 Maart. 2 uur. Lankhof—Oomkes; De Bruijn—Scholten: 4 uur: De Bruijn—Oomkes; Van Diik—Hop: 7.30 uur: Scholten—Hop: v. DijkeLankhof; 9.30 uur: Lankhof—De Bruijn; OomkesHop. Zondag 25 Maart: 1 uur Scholten—Oomkes: 3 uur: Van Dijke—Scholten; De Bruijn—Hop: 5 uur: Hop—Lankhof: Van Dijke—Oomkes; 8 uur: Scholten—Lankhof; De Bruijn—Van Dijke. Daarna prijsuitreiking. KAMPIOENSCHAP VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN 1STE KLASSE KLEIN-BILJART Woensdagavond werden deze wedstrijden in het clublokaal van „Haarlem-Noord" aan het Soendaplein voortgezet met drie par tijen. Wederom bleven de gemiddelden aan den lagen kant. Toch waren in de partij J. Nobels—G. W. Metz twee goede krachten aan het werk. Het resultaat van deze ontmoetingen luidt als volgt: pnt. brt. h.s. gem. J. Nobels (BV. D. E. S.) 191 34 26 5 61 A. J- Baart (Idem) 250 34 34 7.35 M. v. d. Putten (Haarlem) 238 53 37 4.10 G. Vos (Idem) 250 58 22 4.31 igenomen door adspirantenwerk. Een vol ledig beeld werd daarbij gegeven van de voornaamste gymnastische vormen: het oude toestelturnen, de Oosten rij ksche metho de zonder en met toestellen, Niels Bukh- werk en tenslotte de losse vormen. Wat wij in vele nummers misten, was de levendige gang, de krachtige geest, het flinke optreden, die gymnastiekdemonstraties zoo van noode hebben. De jeugd was goed voor bereid, zij deed haar uiterste best, ongetwij feld, maar vele onderdeelen kwamen onvol doende „over 't voetlicht". Gelukkig bracht het gedeelte na de pauze dat door dames en heeren verzorgd werd, verscheidene oogenblikken van hooger orde. Als geheel kon dat gedeelte dan ook zeker bevredigen. Wel bleek het toestelturnen van de heeren nog uiterst eenvoudig in de oefen stof maar hun vrije oefeningen stonden reeds veel hooger. De dames toonden, dat zij èn het toestelturnen èn de vrije oefeningen in modern karakter meer dan voldoende mach tig zijn. Haar nummers waren de beste van den avond. Het programma werd afgewisseld door een propagandistisch intermezzo. DAMMEN. DAMCLUB HAARLEM. Voor den wedstrijd om het kampioenschap der Damclub Haarlem werden j.l. Woens dagavond in de bovenzaal van café de Louw aan de Spekstraat, de hieronder vermelde partijen gespeeld: Hoofd klases: Th. van WamelR. C. Broekmeier 11 F. A. BerkemeierP. van Wamel 20 J. LycklamaJ. P. Exel Jr. 20 Tweede klasse: M. van LeeuwenJ. P. Exel Sr. 11 A. ElzingG. Elzing 02 LETTEREN EN KUNST Nederi. Vereeniging van Fabrieksarbeiders. KUNSTAVOND. In de tuinzaal van ons Gemeentelijk Con certgebouw heeft het ensemble van André Menist gisteren voor de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Vereeniging van Fa brieksarbeiders een „kunstavond'' gegeven, die zeer druk bezocht was- En blijkens het herhaald en sterk applaus ook heel veel succes had. De leden van het ensemble van André Menist kondigen zich op het programma aan als musici en tooneelspelers. De violist Eddy Elsas en de cellist Johan Blazer zijn als mu sici ongetwijfeld beter dan als tooneelspelers, terwijl ik van den pianist André Menist het tegenovergestelde kan zeggen. Mejuffrouw Truce Inpijn. de zangeres, zou bij de operette of in het cabaret geen slecht figuur maken en staat dus tusschen de anderen in. Het muzikale gedeelte van het programma had men wijselijk niet al te zwaar genomen: fragmenten uit Gounod's Faust. An der Schónen Blauen Donau van Joh. Strauss en solo-stukken voor viool en cello als Nocturne van Chopin-Wilhelmi, een Czardas van Hu- bay en Andacht van Popper. De violist Eddy Elsas beschikt over een respectabele techniek en voldeed mij het meest in de zangerige Nocturne. De Czardas had nog wel wat meer temperament en Schwung kunnen verdragen De heer Johan Blazer een zoon van den bij vele Haarlemmers nog welbekenden violon cellist van het orkest van Kriens speelde Andacht van Popper en Menuet van Valen- sin Dunbé gezond muzikaal, zonder goedkoop effect-bejag. Mejuffrouw Truce Inpijn, die o.a. An der Schonen Blauen Donau zong. heeft dunkt mij, talent voor de operette. Haar stem is vooral in de hoogte nog al scherp maar zij zingt zuiver en zij voelt zichzooals ook later bleek in het tooneelstukje thuis op de planken. Voor de piano-begeleiding zorgde de heer André Menist. Hij was in zijn ele ment in de Internationale en het Marsch- lied dei' Fabrieksarbeiders, maar de soli van de heeren Elsas en Blazer zouden zeker meer tot hun recht zijn gekomen bij een muzikaler vooral meer geacheveerde begeleiding. De heer Menist verzorgde echter voor namelijk het tooneel-gedeelte van den avond en hierin was hij verreweg de meerdere van de anderen. Nu was het nog al gemakkelijk op het tooneel de heeren Elsas en Blazer de baas te blijven, want dezen waren feitelijk niet veel meer dan nog niet eens gerou tineerde dilettanten. De heer Menist ont popte zich als eens speler uit de oude doos. Hij is blijkbaar een groot bewonderaar ge weest van Louis Bouwmeester en is het waar schijnlijk nog van Louis de Vries. In „Eer gaat een kemel", een goedige, ouderwetsche klucht, die mij aan het platte lands tooneel uit mijn jeugd deed denken „bouwmeesterde" de heer Menist in de rol van den vrek er tenminste flink op los en ook daardoor dachten wij aan het tooneel van jaren terug. Ik wil daarmee niets kwaads zeggen van Louis Bouwmeester bewaar me! want hij bleef groot in eiken stijl. Maar in een goedig kluchtje van Otto Zee- gers valt zulk zwaar romantisch spel toch eenigszins uit den toon. Toch dient het ge zegd, dat de heer Menist in dezen speelstijl lang niet onverdienstelijk was. Mejuffrouw Inpijn secondeerde hem als het nichtje niet onaardig en was een fleurige tooneelfiguur. De heer Menist droeg ook nog eenige verzen voor. In het ernstige genre kon ik hem meer waardeer en dan in het komische, waarin hij wat erg opzettelijk en nu en dan ook bas- comique was. De Steenbikker van Margot Vos echter en vooral „Staat op" een der revolutionnaire verzen van Van Collem droeg hij met overtuiging en met mooie, klankrijke stem voor, al had ik gaarne wat meer dynamische bewogenheid in de voordracht gehoord. Ook in „Brand in de Mijn" dat hij op het programma had geplaatst, omdat de voor dracht van A. van Collem's „De Soldaten' door den burgemeester was verboden be wonderde ik vooral zijn zeer fraai, sonoor geluid, dat hem tot sterke declamatorische effecten in staat stelt. De heer V. van den Berg. hoofdbestuurder van de Vereeniging van Fabrieksarbeiders, hield na de pauze een propagandistische rede waarin hij pleitte voor de planmatige pro ductie en distributie het eenige redmiddel volgens den heer Van den Berg om uit de crisisellende te komen en met de herinne ring aan de jongste gebeurtenissen in Wee- nen de arbeiders opwekte om te strijden tegen de dictatuur en voor de democratie en de geestelijke vrijheid. In zijn peroratie spoorde hij de aanwezigen aan om allen, die nog onge organiseerd in de fabrieken werken, tot de moderne arbeidersbeweging te brengen. Ik schreef reeds in het begin, dat de artis- ten veel succes hadden en wij mogen dezen avond voor de afdeeling Haarlem der Neder landsche Vereeniging van Fabrieksarbeiders dan ook in alle opzichten geslaagd noemen. J. B. SCHUIL. stijlgevoel van den leider Frits Schuurman tot hoogere eenheid werden verbonden. De mooie vertolking der viool- en cello-soli door Hanny Scheffelaar Klots en Lou van Maanen. moge apart genoemd worden. KAREL DE JONG. MATTHaUS-PASSION. DOOR DE CHR. ORATORIUMVEREENIGING De jaarlijksche uitvoering van Bach's Mat- thaüs-Fassion zal plaats hebben op Donder dag 22 Maart in de Gemeentelijke Concert zaal. onder leiding van den directeur der C. O. V- den heer George Robert, en met medewerking van To van der Sluijs, sopraan, Annie Woud, alt, Jac. van Kempen, tenor, Max Kloos, bas, Louis Bogtman, bas. George van Renesse, clave-cimbel, Piet Halsema, orgel, het Utrechtsch Stedelijk Orkest, en het jongenskoor van den heer Willem Hespe, uit Amsterdam. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de generale repetitie niet voor publiek toegan kelijk zal zijn. De bestanddeelen van Vicks VapoRub thans verkrijgbaar in den vorm van (Adv. Ingez. Med.) MUZIEK. CONCERT DER H. O. V. Solist: Willem Andriessen. Mozart's zonnige kunst heeft Woensdag avond een talrijk auditorium verblijd en ver rukt. Er is in de laatste tijden een merkwaar dige Mozart-cultus in de muziekwereld te bespeuren: niet onwaarschijnlijk een weer slag van d en neerdrukken den invloed der tijdsomstandigheden en misschien ook een onuitgesproken maar klinkend (en mooi-klin- kend!) protest tegen de voor de groote meer derheid onbevredigende moderne muzikale stroomingen, In mijn jeugd kwam slechts een klein aantal werken van Mozart op de concertprogramma's voor; de piano- en vioolconcerten behoorden daar niet toe en zij waren zelfs aan de meeste spelers onbekend. Carl Reinecke is met zijn geschrift „Zur Wiederbelebung der Mozartschen Klavier- konzerte" (1891) wel een der eersten geweest die gepoogd hebben deze werken uit het stof der vergetelheid te halen. Aanvankelijk was zijn succes niet heel groot; hoe het er echter tegenwoordig mee gesteld is, daarvan kunnen de radioprogramma's een aardig beeld geven. Ook allerlei vergeten Divertimento en Sere nades treft men daarop aan. Van de 27 pianoconcerten hebben enkele sedert jaren de voorkeur der opmerkzaam heid gehad. Het d min. concert b.v. was reeds in Beethovens tijd beroemd en wordt nog wel het meest van alle gespeeld. Willem Andries sen heeft beide keeren dat hij hier Mozart kwam spelen de platgetrapte paden verme den en is de vorige maal met een weinig ge speeld concert in F, ditmaal met een nog minder bekend in A gekomen. In het alge meen bekende Adur-concert (K.V. 488) wordt de blijde stemming der beide Allegro-gedeel ten door de elegische van het Andante onder broken; in het Adur concert K.V. 414 schijnt de milde zon haast voortdurend door. Een bijzondere vondst er in is wel het mediteeren- de gedeelte waarin de cadens der finale over gaat, Men heeft Andriessen om zijn prachtig, fijn en warm doorvoeld Mozartspel bewonderd en toegejuicht; men heeft la'ter op den avond zijn voordracht van Franck's „Varia tions symphoniques, (die hij ook in een vroe ger jaar eens op een H.O.V.-concert vertolk te), eveneens bewonderd en toegejuicht. En met reden want ook deze voordracht was nagenoeg geheel zeer mooi van lijn en van détails. De collaboratie van het orkest was bij Mozart uitstekend; bij Franck kwamen een paar oneffenheden voor. die echter den to taalindruk weinig schaadden. De onjuiste inzet van een der blazers in de Figaro-ouverture werkte wel storend en worde daarom gememoreerd. Deze muziek is niet zóó gecompliceerd dat voor correcte uitvoe ring opzettelijke aanwijzingen van den leider noodig zouden zijn. Omtrent de uitvoering van Debussy's ..Ibe ria" willen we ons oordeel nog liever opschor ten. De „eerste uitvoering" van Woensdag avond toonde een respectabelen ijver om zelfs aan het slot van het seizoen nog met iets nieuws te komen, maar de tallooze aan zienlijke moeilijkheden waren nog verre van overwonnen, zoodat het klankbeeld nog geen juiste indrukken kon verschaffen. De later gespeelde orkestwerken. „La Pro cession nocturne" van Rabaud en „Les Prélu de.," van Liszt behoorden tot de beste audities, die we ons van eenig H O.V.-concert herinne ren. Warmte, sonoriteit, élan, schittering, veelheid van kleur het was er alles; het waren slechts de gegevens die door een goed SCHILDERKUNST A. J. Crootens' Levenswerk. Een overzicht daarvan geeft de uitgebreide tentoonstelling, die Zondagmiddag in de kunstzalen Reeker geopend werd met een rede van Dr. Oldewelt, den Plato-kenner, in het bijzijn eener groote schare belangstellen den, vrienden en leerlingen. Grootens hoopt in Juli zijn zeventigsten verjaardag te vieren, een gereede aanleiding om van zijn levenwerk dit overzicht bijeen te brengen. Met recht mocht de inleider van den leef tij dloozen Grootens sprekenwie zou hem zijn jaren geven, zoo men dit pittig manneke met zijn energieke gebaren en nog energieker stern- intonatie voor het eerst ontmoette! Zijn mar kanten kop vergeet men niet licht, al was het alleen maar omdat die aan den tijd van Koning Willem Twee doet denken, tijd, waarin gelaatsni en coiffure van den turf schipper ten hove in de mode waren. Bij al zijn modernistische bokkensprongen heeft Grootens voor mijn gevoel altijd iets lekker- gezellig ouderwetschigs bewaard, misschien wel tegen zijn zin, want hij werpt zich, denk ik, liever op de toekomst, dan in het voor bijeen alevel, zie er hier zijn zelf portret eens opi*<aan dat in de zaal op een ezel staat, doet het ons in blik, wending, hoog voorhoofd met baret en in de kleur zelfs niet aan den tijd van Bilderdijk denken? Of om in zijn schilderswereld te blijven niet aan den tijd dat David's leerlingen - ateliers van het Louvre bewoonden? Het is die tijd, waarin men in den kunstenaar meer den artisan dan den artist bewonderde, en misschien terecht pure vakkennis hooger stelde dan inspiratie, die het zonder vak kennis meent te kunnen doen. Hoe men ook tegenover Grootens' kunst prestaties wil gaan staan: als feestredenaar, die met het gebruikelijke gemis aan kennis van verhoudingen frase aan frase voegt om van een feesteling een schepper te maken, aan de allergrootsten gelijkof als zuur- ling die sip kijkt, als hij geen nieuwen Van Gogh of zoo, ontdekken kaner blijft één ding boven overschatting en kleineering uitsteken: de ernst en toewijding waarmee hij zijn vak als vak beoefend heeft. Wat zijn oogen zagen, konden zijn handen maken en dat werk heeft zijn leven gelukkig gemaakt en hem de wijsheid van den rijpen leeftijd gegeven die hem, met tranen van dankbaar heid in de stem, om al het moois dat hem werd toegevoegd, deed zeggen: ik dank jullie wel enneenloop jelui nou maar een beetje rond en kijk maar eens. Eigenlijk is dat het eenige mogelijke woord dat ter inleiding eener tentoonstelling ge sproken moest worden: de rest is frase of franje. En zooals Grootens daar stond, en een beetje ontroerd dat zoo zei, was het geval mij bijster sympathiek. De krant neemt zijn woord over en zegt tot hen die niet aanwezig waren: ga daar eens kijken en loop er eens een beetje rond. Wij hebben verschillende werken al eens meer besproken bij gelegenheden, die een gewoner, minder extra-feestelijk karakter droegen. Het is voor den criticus werkelijk wel eens een genot zijn beroepeigenwijsheden voor zich te mogen houden en alleen maar ,.zoo een beetje rond te loopen". Nog grooter genot is het wanneer daarbij hem blijkt dat het den jubileerenden schilder talloos vele malen gelukt is dingen te maken waaraan men zijn vreugde beleven kan. din gen waarvoor men eerbied hebben kan ook, om de toewijding en de veelzijdige kunde waarmee hij op zijne wijs de schoonheid cultiveert. Een druk bezoek en veel belang stelling wenschen wij den zeer afzonderlijken schilder, die Grootens in de Haarlemsche bent is, gaarne toe. En nog veel roemrijke daden als de Enschedópche ramen mogen hem gegund zijn. J. H. DE BOIS. JONGSTE DOCHTER VAN LONGFELLOW OVERLEDEN. Reuter meldt uit Cambridge (Massachu setts) De jongste en eenige nog in leven zijde dochter van den dichter Longfellow is alhier estorven. na ruim een jaar ziek geweest te zijn. Zij bereikte den 78-jarigen leeftijd en heette Annie Allegra Longfellow Thorp. PETRUS VAN OBERAMMERGAU OVERLEDEN. De houtsnijder Peter Rendl, die in de passiespelen van Oberammergau in 1930 de rol van Petrus vertolkt heeft en die dezelfde figuur uitbeelden zou bij de jubileums-op voeringen, is. naar wij in het Alg. Handels blad lezen, na korte ongesteldheid gestorven. Hij had in de passiespelen van 189Ö en 1900 de rol van den apostel Johannes. Peter Rendl was getrouwd met een dochter van den voormaligen vertolker der Christus- rollen, Joseph Mayr.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 14