postgirodienst DE BILT Engeland verwacht een Begrootingsoverschot Vaseline Chesebrough DONDERDAG 15 MAART 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 WISSELINGEN VAN HET OPENBAAR BESTUUR. INTREEREDE VAN MR. KOELMA AAN DE HANDELSHOOGESCHOOL. Mr. A. Koelma, benoemd buitengewoon lector in de bestuurswetenschap aan de Ned. Handels-Hoogeschool te Rotterdam, is Woensdag zijn colleges begonnen met een rede over wisselende aspecten. Spr. gaf een overzicht van de wisselingen, die ons openbaar bestuur, in het bijzonder ln de verhouding rijk-gemeente, in den loop der 19e en 20e eeuw heeft te zien gegeven, niet alleen wat betreft de arbeidsverdeeling op het gebied van wetgeving, maar ook op dat van de feitelijke voorziening in allerlei behoeften. Vervolgens gaf spr. een overzicht van de ontwikkeling in drieërlei richting, n.l. van de voorzieningen rechtstreeks door het rijk, rechtstreeks door de gemeente en door sa menwerking van rijk en gemeente. Daarna ging spr. uitvoerig in op de zuiver gemeentelijke voorzieningen. Spr. wees erop, dat vooral deze zijde der autonomie veel meer dan vroeger in het middelpunt van de algemeene belangstelling is komen te staan, niet alleen hier, maar ook in Duitschland. ook onder het tegenwoordig bestuursstelsel, wat spr. met een voorbeeld aantoonde- Spr. concludeerde, dat de gemeentelijke werk zaamheid zich ontwikkelt als een cultuur factor. tot zekere hoogte los van bestuurs vormen en systemen. Spr. stipte vervolgens aan de samenwer king van gemeenten, waaTbij hij den dwang tot samenwerking bij wetsultvoering een correctie noemde op het gemeentelijk zelf bestuur en, waar het geldt autonome werk zaamheid, een in 1931 onder den invloed dezer correctie ontstane mogelijkheid tot in breuk op de autonomie. CHRISTELIJKE VEREENIGING TOT KRAAMHULP. OPBRENGST BAZAR RUIM 1000.-. Bovengenoemde bazar, gehouden op 12 en 13 Maart in hotel Lion d'Or, heeft ruim f 1000 opgebracht. De sprei is gevallen op no. 178, het Fon- gers-rijwiel op No. 71, de naam van de pop was Grietje, de flesch met bruine boonen was gevuld met 1207 stuks, het horloge is blijven staan op 8 u. 59 min. Nu is de vereeniging weer in de gelegen heid aan velen, die daarvoor in aanmerking komen, hulp te verleenen. i NIEUWE DIRECTEUR DER MILITAIRE RIJSCHOOL TE AMERSFOORT. Naar het Hbld. verneemt, zal ritmeester D. A. Camerling Helmolt. thans instructeur aan de Militaire Rijschool te Amersfoort, met Ingang van 1 Mei as. worden benoemd tot directeur dezer school, als opvolger van lui tenant-kolonel J. H. van Reede. die op dien datum den militairen dienst met pensioen gaat verlaten. Ritmeester Camerling Helmolt wordt met ingang van dien datum bevorderd tot majoor. De- heer Camerling Helmolt is van 1919 tot 1922 bij het paardendepöt te Haarlem werk zaam geweest, maanden later Betaling Abonnementsgeld per NA/ij verzoeken onzen abonnés die gewoon zijn perposfgiro hun abonnementsgeld tevol- doen vriendelijk, dit niet uit te stellen tot het nieuwe kwartaal is aangevangen.Zij besparen zichzelf daardoor den last van het aanbieden der kwitanties en ons de moeite van het incasseeren. DE ADMINISTRATIE AGENDA ARROND.-RECHTBANK. UITSPRAKEN Verduistering. Een 30-jarige inwoner van Beverwijk heeft ten nadeele van zijn patroon verduis teringen gepleegd ten totale bedrage van f 1696. De Officier eischte een gevangenis straf van 8 maanden, de rechtbank veroor deelde verdachte tot- een gevangenisstraf van 4 maanden. Diefstal. Een smidsknecht in Aalsmeer heeft uit de boeken van zijn patroon, waarvan hij het naderende faillissement kende, bladzijden gescheurd en bedragen veranderd. De offi cier vroeg tegen den man een gevangenis straf van 6 maanden; de rechtbank veroor deelde hem tot 4 maanden. Doodelijke aanrijding te Lisse. Op 17 October 1933 des avonds ongeveer 10 uur is een jongeman, die aan den rech terkant van den weg liep, door een auto uit Overveen aangereden tengevolge waarvan de jongen vrijwel onmiddellijk dood was. De chauffeur stond terecht hiervoor en hoorde een boete van f 500 tegen zich eischen. De verdediger mr. J. H. J. Simons betoogde, dat de schuld van verdachte niet bewezen is. De rechtbank sprak verdachte vrij. DONDERDAG 15 MAART Stadsschouwburg: Het Chineesche Land huis. Volksvoorstelling, 8 uur. Remonstrantsche kerk: Uitvoering Pas- sionsmuziek door het Vrijz. Jongerenkoor te Gouda. 8.30 uur. Doopsgezinde kerk: Concert onder ieidmg van Jacob Bijster. 8.15 uur. Broederkerk: Lichtbeeldenavond over Pa lestina door Majoor A. Th. Knuttel, van het Leger des Heils. Bakenessergracht 15 Openbare lezing voor het Rozekruisersgenootschap. 815 uur. Gebouw Protestantenbond: Psycho Syn these- Openbare voordracht. 8.15 uur. Idem: Evangelische Maatschappij. Spreker ds. W. D. M. Baar. 8-15 uur Palace: „Een nacht in Cairo". Op het too- neel: Raymond Fils (acrobatiek). 7 en 9.15 u. Luxor Theater: „De onzichtbare man", (geprolongeerd). 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Ik ben geen engel." Op het tooneel: Henry Fest and Cypsy (acro batische dansen). 7 en 9.15 uur. Spruytenboschstraat 7: Tentoonstelling Dingemans-Numans. 1112.30 en 26 uur. VRIJDAG 16 MAART Bioscopen, nieuw programma. Rembrandt Theater: La Maternelle. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling H. F. Boot. 10—4 en 8—10 uur. Lange Margarethastraat 13: Bijeenkomst leden der Ned. Herv. Kerk. 8.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan- I dags. Toegang vrij. Voor den Kantonrechter. Auto en alcohol. Een inwoner uit Heemstede, die volgens ingewonnen rapporten een zeer voorzichtig chauffeur is en zich niet te buiten gaat in den regel aan alcoholica, had zich op zeke ren dag vergeten en was dronken in zijn wagen gaan zitten na een klaarblijkelijk nog al geanimeerde vergadering in Haarlem Zijn mederijders achtten hem tot chauf- feeren zeker niet in staat doch hij was niet af te brengen van zijn voornemen. Tenslotte lieten ze den man maar begaan doch zijn buurman vond het toch in elk geval noodig om onder het rijden de hand rem vast te houden. Je kon nooit weten Tn de Groote Houtstraat had de „chauf feur" geen lichten gedimd en zoodoende werd hij 'aangehouden en kwam zijn toestand aan het licht. Hij had zich te verantwoorden tegenover den kantonrechter ter dezer zake. De Ambtenaar zei, dat over het geheele land voor deze gevallen strenge hechtenis- straffen worden gegeven. Het schijnt nog niet tot verdachte te zijn doorgedrongen, dat hij als chauffeur niet zooveel drank mag ge bruiken. Een gevoelige straf is hier op haar plaats opdat verdachte het niet weer zal doen. Het gunstig rapport brengt den ambte naar ertoe geen hechtenis te vragen en geen intrekking van rijbewijs. Hij eischt een boete van f 200 subs 40 dagen. De kanton rechter maakte er f 100 van. 1000 KEER EEN ROL GESPEELD. MEVROUW DE BOER—VAN RIJK IN „DE MEID". Zondag 18 Maart zal het Ensemble de Boer- van Rijk een voorstelling geven van „De Meid", spel in 3 bedrijven van Herman Heijer- mans, Mevrouw Esther de Boer van Rijk zal dien avond voor de 100ste maal in dit stuk de hoofdrol vervullen. meldt: Hoogste barometerstand 754.8 m.M. te Vardö en Abisco. Laagste barometerstand 723.6 m.M. te Holyhead. en voorspelt: Meest krachtigen Zuidelijken tot Westelij ken wind. Zwaar bewolkt tot betrokken met tijdelijke opklaringen Regen- of hagelbuien. Weinig verandering in temperatuur. Uit het Buitenland VOORLOOPIG NOG GUUR. De diepe depressie, welke gisteren ten Wes ten van Ierland lag, trok langzaam in Ooste lijke richting verder en is niet verder dan de Iersche Zee gekomen. Zij hangt samen met verder even diepe depressies aan de Zuidpunt van Groenland en de Westkust er van. Boven de Poolzee en bij de Azoren bleef de luchtdruk hoog. Over den geheelen Oceaan tusschen 45 en 60 graden N.B. beweegt zich een strooming van koude lucht, welke over het Kanaal en de Golf van Biscaye in West- Europa binnenstroomt en tot diep in Cen- traal-Europa doordringt. Over Noord-Scan dinavië en het geheele Noorden boven 65 gra den N.B. bewegen zich arctische luchtmassa's naar het Westen. Het is te verwachten dat het koude storm achtige weer vooiioopig nog zal aanhouden met nu en dan gure buien na korte perioden van opklaring. Barometer Stand van heden 745 m.M. Vorige stand 751 m.M. Neiging: Achteruit. Opgegeven door de FA. FEDERMANN. Opticien. Groote Houtstraat 37. Tel. 11059. HET BUITENGEWOON ONDER WIJS TE HAARLEM. HET ZILVEREN JUBILEUM. BURGERLIJKE STAND GEVALLEN VAN PAPEGAAIENZIEKTE TE LEIPZIG. LEIPZIG, 14 Maart (V.D.) Evenals ln 1930, 1932 en 1933 zijn thans enkele gevallen van papegaaienziekte geconstateerd. Men meent te weten, dat de besmette dieren af komstig zijn van een particuliieren „fokker" te Leipzig. Er zijn reeds maatregelen genomen om de verspreiding der ziekte tegen te gaan. HAARLEM, 15 Maart. Ondertrouwd 14 Maart: A. Prins en L. C. Swaneveld; H, J. Philipsen en J. A. Kensen; J. Dijkman en A. Roos; W. F. H. Stoer en E. A. van Breemen: P. van Dijk en W. C. S. Wal- laart; J. Jansen en M. A. W. Riegen; P. Baard en P. Munniksma; E. J. Gottschal en A. Feddema; B. J. Bruijns en A. K. van Rijn; J. P. Pelser en E. J. Heljermans; G. Diede- riks en B. G. M. Mutter; T. J. Muller en A. den Otter; M. v. d. Mee en J. A. H. Vreden- daal; G. Rijpma en H. C. de Langen. Getrouwd 14 Maart: H. Gieseling en C. den Heeten: A. van Batenburg en M. Bijster; J. Frijlink en M. Dekker; J. Boogaard en H. A. M. Zöbisch: G. A. v. d. Weljden en G. E. Koeleman; J. W. Oerlemans en J. J. J Blok ker; P. F. W. van Groningen en W. Koops; B. J. Dekker en J. M. L. Steiger; J. Rödiger en M. Rascher; F. C. Misset en M. C. r. d. Blom; F. J. Cinqualbre en J. A. G. Kamp; W. Driessen en H. M. Tiessing; P. P. J. Klaasen en J. de Roode; H. J. W. van Amstel en P. S. E. C. Scheffer; A, Engelsman en E. Over ste. Bevallen 10 Maart P. M. van Loevezijn Buijs, d. 11 Maart J. A. WaltersWaasdorp, z. 12 Maart: S. JagtSchenkel, d.; 13 Maart: M. C. GileinRoekens, z.; N. Zuijdamvan Baarsen, z.; J. C. de GrootNunnik, z.; J. TwiskHuisman, z.; J. GroeneveldVer kaden, z. Overleden 12 Maart: H. de BoerTuin, 76 j„ Teijlerstraat; G. J. Hofman, 32 j., Indische- straat; 13 Maart: C. J. VosseSchikkinger, 69 j., Barbarossastraat; 14 Maart: N. de Bruin, 61 j., Rustenburgerlaan. Eenigen tijd geleden hebben wij melding gemaakt van het jubileum van het Buitenge woon Onderwijs te Haarlem, dat op 1 April a.s. 25 jaren zal hebben bestaan. De afdeeling Haarlem en omstreken van de Vereeniging van Onderwijzers en Artsen, werkzaam bij het Buitengewoon Onderwijs heeft nu een herdenkingsboekje uitgegeven waarin zijn opgenomen de portretten van Mr. J. H. Thiel, oud-wethouder van onderwijs te Haarlem (die het initiatief nam tot de op richting van een school voor buitengewoon L.O.), van den heer C. Maarschalk, burge meester van Haarlem; Dr. A. van Voorthuy- sen, Inspecteur van het buitengewoon L. O. te Utrecht; den heer-W. Roodenburg, wet houder van onderwijs te Haarlem; den heer L. Broekhuizen, van 1 Maart 1909 (dus nu ook reeds 25 jaar) Hoofd der Buitengewone School te Haarlem en van Dr. W. G. Huet, die als geneeskundige van 1 Januari 1909 tot 21 Mei 1911 belast was met het medisch toe zicht op de leerlingen der Buitengewone School te Haarlem. Voorts vonden wij afbeeldingen van de school ..Buitenrust", de ,.Dr. Huetschool" en de R.-K. School voor Buitengewoon Onderwijs alhier. Aan de geschiedenis van het buitengewoon onderwijs te Haarlem, waarover in het ge denkboekje uitvoerige mededeelingen worden gedaan, ontleenen wij het volgende: Op 12 Maart 1908 deelden B. en W. van Haarlem aan den Raad mede dat het oprich ten van een school voor zwakzinnigen bij hen een ernstig punt van overweging uitmaakte. Ongeveer 90 kinderen kwamen voor plaatsing op zulk een school in aanmerking. Uit een onderzoek, ingesteld door den Schoolopziener in het Arrondissement Haarlem en dat ook de bijzondere scholen omvatte, bleek dat het aantal van 90 nog wel met 30 kan worden vermeerderd. In de vergadering van 19 Augustus 1908 werd besloten, dat een „Buitengewone school voor L. O." op 1 April 1909 zou worden ge opend en zou worden gevestigd in de 6-klas- sige liulpschoo! aan de Botermarkt. Tot hoofd werd benoemd de heer L. Broek huizen, die te Bonn een cursus had gevolgd, welke onderwijzers voor de taak van hoofd eener school voor zwakzinnigen opleidde en tot geneeskundige Dr. W. G. Huet. Nadat Dr. Huet op 21 Mei 1911 was overleden werd zijn plaats tijdelijk ingenomen door den heer A. G. W. van Waveren, arts. Van 1 September 1911 tot heden is als geneeskundige aan de buitengewone school verbonden Dr. L. Coe- nen. Er werd een „Dr. W. G. Huetfonds" ge vormd. dat in den loop der jaren steeg tot f 20.000, tot voortzetting van het noodzakelijk werk voor de zwakzinnige kinderen. Einde 1909 verhuisde de school naar het schoolgebouw Ged. Oudegracht 131. Zooals bekend zijn er nu twee gemeente lijke scholen voor buitengewoon L. O.: aan het Prinsen Bolwerk en in de Buitenrustlaan. Verder is er de R.-K. school voor Buitenge woon L. O. in de Nic. v. d. Laanstraat. DE OPVOLGER VAN DEN HEER ABRAHAMS. De heer M. M. Cohen (v. d.) zal volgens de Tel., zijn benoeming in de vacature-Abra hams, nadat de heer G. Bolkestein bedankt heeft, aannemen. De heer Cohen Is voorzitter van de (neu trale) Centrale van Nederlandsch Overheids personeel, voorzitter van den Bond van Amb tenaren bij de rijksbelastingen in Nederland en lid van de centrale commissie van georga niseerd overleg voor het rijkspersoneel. Verhooging van den werkloozensteun gevraagd. (Van onzen Londenschen correspondent). Men hoort thans aan alle kanten in Enge land dat handel en bedrijf er beter aan toe zijn en dat men bezig is zich langzaam maar zeker te ontworstelen aan de rampspoedige slapte in zaken. De opgewekte welsprekend heid welke de Jaarbeurs heeft vergezeld, had als leidend motief de teekenen van herstel en MacDonald zelf, die het moet weten, sprak van een nieuwen dageraad die gloorde aan den hemel van den handel. De landsinkom sten van elf maanden, vastgelegd in onweer sprekelijke cijfers, beloven den Kanselier van de Schatkist vast en zeker een degelijk over schot voor zijn begrooting. De vraag wat hij er mee zal doen houdt alle tongen bezig. De werkloozen vragen het, en de onderwijzers, en de ambtenaren, en de meer of minder ge zeten burgers die als belastingbetalers in de eerste plaats den bevredigenden toestand van 's lands Schatkist hebben geschapen. Het is verheffend te kunnen vaststellen dat het Engelsche volk zich bij het bespreken van de vraag van zijn beste zijde heeft leeren kennen. Alle organen, die geacht kunnen worden de gevoelens van het beste en be langrijkste deel der bevolking weer te geven, hebben getuigd van den wensch bij de meer derheid der schappelijke en fatsoenlijke men- schen dat de werkloozen in de eerste plaats de gunst zullen ontvangen die de Kanselier van de Schatkist kan uitdeelen. Zij willen dat de uitkeeringen voor werkloosheid op het peil van voor de financieele crisis zullen wor- der? teruggebracht Hier heeft men een voor beeld van massa-opofferingsgezindheid, klaar blijkelljk ingegeven door rechtvaardigheids zin. De overgroote meerderheid der belasting betalende burgers maakt zorgelijke tijden door en zou met verlichting van den belas tingdruk ten zeerste gebaat zijn. Ambtenaren officieren, handelslieden, dokters, advocaten, renteniers, zij allen voelen de krapheid der tijden aan den lijve. Maar het besef dat zij er nochtans veel beter aan toe zijn dan de millloenen werkloozen en hun gezinnen moet zeer levendig zijn. Het overheerschend verlangen dat de wel dadigheid. mogelijk geworden door het be- grootingssurplus, bij de werkloozen zal be ginnen heeft krachtigen zedelijken steun ontvangen door een ingezonden stuk in de Times van de hand van den aartsbisschop van York, dr. Temple, die een beroep doet op zijn „mede-Christenen die inkomstenbelas ting betalen". Hij vraagt hun de regeering te laten weten dat zij van geen verlaging van belasting willen hooren zoo lang het lot der werkloozen niet is verbeterd. Dit ingezonden stuk is terstond gevolgd door brieven van predikanten parlementsleden, industrieele voormannen als Lord Melchett (het hoofd van Imperial Chemical Industries) en vele particulieren die zich met het schrijven van den aartsbisschop vereenigden. Men kan dus zeggen dat de belangrijkste meerderheid der bevolking reeds voor zichzelf heeft uitgemaakt wat er met het surplus moet geschieden. Het is allerminst zeker dat de regeering straks, wanneer zij moet uitma ken hoe zij haar faveurs zal geven, met den ruim uitgesproken wensch rekening zal hou den. Daarover straks. Maar intusschen heeft men hier te doen met een bemoedigend voor beeld van nationale gemeenschappelijkheid want het beteekent dat een middenstand, die door zeer zware belastingen wordt gedrukt, opzettelijk van zijn recht op verlichting af stand doet in het belang van de werkloozen. Niets schijnt beter in staat de scherpe kan ten van klasse-verschil te doen verdwijnen dan zulk een houding. Het spreekt vanzelf dat er over zulk een brandende kwestie als de verdeeling van een begrootingsoverschot verschil van meening bestaat. Een minderheid verzet zich tegen de hierboven geschetste spontaan opgekomen beweging. De aanbidders van het verstand, die a priori en uit beginsel van praktische toepassing van ingevingen van het hart on heil verwachten en niet wenschen te erken nen dat verstand en hart in samenwerking tot de beste oplossingen in staat kunnen zijn nemen den Aartsbisschop van York zijn „be roep op de kiezers" kwalijk en vinden dat een verlaging van de inkomstenbelasting de beste steun zou zijn dien de regeering aan de werk loozen zou kunnen geven. Deze laatste op vatting moet zijn gebaseerd op de redenee ring dat de belastingbetalers dan meer geld zouden kunnen uitgeven, vraag naar produc ten zouden doen rijzen en dientengevolge productie zouden stlmuleeren hetgeen meer werk aan den winkel zou brengen. De zelfde redeneering moet echter evenzeer gelden voo- den werklooze. die bij verhooging van zijr uitkeering op zijn beurt meer zou koopen en vraag zou doen rijzen. De Kanselier van de Schatkist zelf heeft dr. Temple zijn actie kwalijk genomen. De heer Neville Chamberlain heeft de gewoonte zijn verantwoordelijkheid voor 's lands financiën op de meest effectieve wijze aan te wenden voor het periodiek toedienen van koude dou ches. Hij is begonnen met te zeggen dat het begrootingsoverschot dat de gemoederen dei- bevolking zoo zeer bezig houdt, als „hypothe tisch" moet worden beschouwd. Het was zijn taak met zichzelf te rade te gaan hoe zulk een hypothetisch overschot, of een deel er van, kon worden verdeeld op een wijze, welke het landsbelang het best zou dienen, rekening houdend met tegenstrijdige aanspraken op verlichting in de verschillende klassen der gemeenschap. Dat was een gewichtig en in gewikkeld vraagstuk, dat hij nog niet had op gelost. Hij kon niet verwachten dat anderen, die zijn verantwoordelijkheid niet hadden, dezelfde aarzeling zouden tentoonspreiden. Neville Chamberlain heeft verder te verstaan gegeven dat de aartsbisschop van York, een man van grooten invloed, beter had moeten wikken en wegen alvorens zijn oproep en raad aan de pers te zenden. Het was dr. Temple's taak niet aan te geven hoe een eventueel overschot moest worden gebruikt. De bisschop kon niet tot oordeelen bevoegd worden geacht en zijn raad regeering en par lement met brieven ten behoeve van de aan spraken der werkloozen te overstelpen moest doen veronderstellen dat de bisschop van meening was dat regeering en parlement moeten worden herinnerd aan menschelijke gevoelens, welke anders niet in hen zouden opkomen. Met deze terechtwijzing en met de waar schuwing dat men eerst maar eens moet af wachten of er een overschot is heeft Neville Chamberlain overeenkomstig de tradities van het ambt van Kanselier van de Schatkist ge handeld. Zijn toon was als gewoonlijk prik kelend. En stekelige opmerkingen aan zijn adres zijn terstond gevolgd. Men heeft hem er aan herinnerd dat het zijn taak is uitvoe ring te geven aan de wenschen der bevolking die in dit geval op overtuigende wijze tot uiting zijn gekomen. De bevolking zal waar schijnlijk ook weten dat in beginsel het ver schaffen van meer werk beter voor den staat is dan uitbi-eiding van werkloosheidsteun. Maar de bevolking schijnt tot de overtuiging te zijn gekomen dat met herstel van de „dole" op het oude peil tevens meer werk zal volgen zoodat zoowel humane als praktische begin selen worden gediend terwijl ln het geval van belastingverlaging de humane beginselen- In het gedrang zouden komen. Bovendien heerscht er diepe ongerustheid, gevoed door uitspraken van hoog geplaatste en vooraan staande deskundigen, dat de besnoeide werk loosheidvoorziening der laatste jaren ontoe reikend is geweest om lichaam en geest van de werkloozen en hun gezinnen tegen verval te beschermen. A. K. VAN R. Heerlijk als men U zoo'n compliment kan maken. Laat Vaseline Chesebrough U helpen dat te bereiken. Vaseline Chesebrough is een oud en goed, toiletmiddel Zachte handen" (Adv. Ingez. Med.) VOORBEURS TE AMSTERDAM. ALLEEN BELANGSTELLING VOOR REDJANG LEBONG. Op de ochtendbeurs ging de belangstelling heden voornamelijk uit naar Redjang Le- bong. De handel nam zeer ruime afmetingen aan. waarbij de koers zich wederom aanzien lijk kon verheffen. Reeds gisteren na het slot van de officieele noteering, liep de noteering tot 180 op, waarna de koers vanmorgen op nieuw 16 pCt. hooger kwam. Later voltrok zich evenwel een reactie, doch per saldo bleef er toch nog aanzienlijke koerswinst. De overige fondsen waren min of meer ver laten. Rubberaandeelen waren flauw onder invloed van de prijsreactie van het product. Amsterdam Rubber daalden ongeveer 1 pCt. Ook suikeraandeelen neigden tot reactie. Ta bakken en Aku bleven op peil zonder meer. De Youngleening was een fractie hoogr. EXAMENCOMMISSIE TEEKENEN M. O. Benoemd zijn tot leden der examencom missie teekenen M. O. de heeren M. D. van Dijk, leeraar aan de Gem. H. B. S. met 5-ja- rigen cursus A te Haarlem; H. Ellens, direc teur van het Rijksinstituut voor opleiding van Teekenleeraren te Amsterdam, wonen de te Santpoort en M. P. J. van der Weiden, leeraar aan het R.K. Lyceum te Overveen, wonende te Haarlem. WIELRIJDSTER AANGEREDEN. Hedenmorgen kwart voor twaalf werd een wielrijdster in de Doelstraat bij de Wilhel- minastraat door een vrachtauto aangereedn. Het liep gelukkig nogal goed af; de juf frouw klaagde alleen over pijn in de knie. In een woning in de nabijheid werd haar hulp verleend. Haar rijwiel werd ernstig bescha digd. De chauffeur van de vrachtauto, die onmiddellijk stil stond, bracht de overblijf selen van de fiets weg. SYNAGOGEDIENSTEN. NED. ISR. GEMEENTE. Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den In gang van den Sabbath te 5.30 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 6.47 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Avonddiensten te 7.45 u. Talmoed Thora: Werkdagen te 7.15 uur. Zondag te 7 uur. De diensten op de werkdagen, alsmede Talmoed Thora worden verricht in het Ge meentegebouw, Lange Wijngaardstraat 14. De overige diensten zullen plaatsvinden ter Synagoge, Lange Begijnestraat 11. JONGEN BIJ AANRIJDING ZEER ERNSTIG GEWOND Op den Utrechtschen Straatweg nabij Vreeswijk heeft een ernstige aanrijding plaats gehad. De dertienjarige G. Rietveld uit Tul en Twaal raakte onder een auto. die uit de richting Utrecht kwam en bestuurd werd door een automobilist uit Bloemendaal. De jongen bekwam een schedelbreuk en een gecompliceerde beenbreuk en is naar de Rijksklinieken te Utrecht vervoerd. Men vreest voor zijn leven. FILMKUNST. LA MATERNELLE IN HET REMBRANDT" THEATER. Van Vrijdagavond af zal in het Rembrapdt Theater worden vertoond de film La Mater nelle (De Bewaarschool). Deze film is ge maakt naar het boek van Léon Frapie door Jean Benoit—Levy en Marie Epstein en geeft tegen den achtergrond van een be waarschool het groote kinderleed weer van een meisje dat van alle moederlijke liefde beroofd zich hecht aan een assistente van haar bewaarschool die zij tenslotte ook weer dreigt te verliezen door haar huwelijk met den schoolarts. De regisseurs en cameramenschen hebben met ongelooflijk geduld en toewijding hun opnemend werk in de bewaarschool moeten doen zij hebben zich vertrouwd moeten maken met de kinderen en vooral de kinderen met hen. De camera heeft nauwkeurig alle kinder lijke gemoedsbeweging geregistreerd en de kinderen in spel en werk liefde wanhoop en verdriet getroffen op meer bijzondere en bewonderenswaardige wijze. In deze kolommen is de film eenigen tijd geleden reeds uitvoerig besproken zoodat we daarnaar willen verwijzen. Het is een rol prent die waard is door zeer velen gezien te worden, i;

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2